1000 500 300 150 100 25 DEUKT 11DE CILIECTE fill MIEBLOIEI OP ZATERDAG IAÜGUSTOS A.S. WOENSDAG 29 JULI ART RIEK No. 176 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Tela!. 10. Postrekening G6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vineienieuws PROVINCIALE STATEN oven Schiphol. fialf zes verscheen uchthaven Schip- eenmaal zeer laag postzak afwierp (stationsgebouw en verdween, isiders bekend als |en Norddeutschen om een snellere brengen tusschen de mail die aan de „Europa" ver te half acht „af- zich 73 mijl ten de uiterste Zuid- land, nabij Lands dat alle voor de „Europa" aan den middag te de voor Engeland zes werd boven td bestemde mail piloot zijn vlucht Bremerhaven te Eshland bestemde egtuig beteekent lling van twee 1 Poolstreek. m van het Russi- I eiland Waigatsch gisterenmorgen het eiland Kol- had, schijnt het ^nel voorwaarts te i heeft men ech- vaststeUen. golfstation te Ar- f>n van Kolgoejeff einde een beves- |af Zeppelin" wer- evlogen, bleef tot It gemeld dat vol- Jipelin" ontvangen p zich om 1 uur, 75 graden, 50 mi- 20 minuten O.L., .et eiland Kolgoe- oor eenige dagen Ibereikt, heeft het iworpen Het schip Ioker-eilanden be an de „Graf Zep- uit Moskou is de |iet Hooker-eiland feker staat in ver- :he station. Alle ■ïtmoeting met de |fen. M 1931. Vara-uitzending. Jnnastiekles. 8.00 ilspel. 10.00 Mor- >nze keuken. 11.00 izing„Kinderen rramofoonplaten. Concert, Vara- 1.45 Onderbre- 2.30 Kinderma- |cheveningen. 3.35 volken" (Gramo- 'ertellingen. '5.15 adio-Bulletin van enderhervorming, tzing. 7.30 Politie- •t. 8.00 Concert Vervolg Orgelspél. hoorspel. 9.15 )ias. 10.10 Vervolg oonplatenconcert. '.R.V.-uitzending. •9.45 Gramofoon- dienst 1100—1200 |sten. 12.00 Gra- tonceirt. Solisten. Lezen van chr. Solisten. 4.30— |-6.00 Kinderuur- ilaten. 7.00—8.00 .30 Concert. So- ordanertjes". 9.30 Jo Vaz Dias. 10.40 5 Morgenwijding, •nplaten. 1.05 Or- tziek. Orkest. 3.50 ïcert orgelbespe- Dansmuziek. 6.35 lywedstrijd Engs- Moderne sonates izing. 7.50 Liede- 0 „The wracker", iwsberichten. 9.40 |ert. 11.05—12.20 M. 8.05, 12.50, 9.05 „Jean-Ma- Jiofoonplaten. 5.20—2.20 Concert. Joncert. Instrum. .20 Concert. Om- [no-concert. 10.30 i50 Dansen. 11.00, 11.55,12.20 lestconcert. 5.20— pgner-avond, or- jfoon. 11.20—12.20 Gramofoon. 6.35 7.35 Lezing. 7.50 Gramofoon. 9.25 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoon. Gramofoon. 8.35 ng. 9.20 Concert. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kieine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Kunstkring „Het Zuiden". Waar op verschillende manieren getracht wordt, reclame te maken voor onze badplaats we denken hier bijv. aan het jongste jour- nalistenbezoek, aan den laatsten Marathon wedloop. aan den komenden wedstrijd voor den scheldebeker - is het van bovenge noemde vereeniging een aardig denkbeeld om regelmatig elkaar afwisselende tentoon stellingen te houden van Zeeuwsche schilders ën schilderessen. We zeggen schilderessen, want van mevr. Hendrickx en mevr. Evers- Keg hangt in het lokaal van bovengenoem- den Kunstkring werk geëxposeerd, terwijl nok waarschijnlijk - hoewel we niets van haar zagen - een of meer schilderstukken -uilen worden tentoongesteld van mevr. gloutDrabbe. Naast de kunstvoortbrengse len der dames, hangt in het gebouwtie aan den Strandboulevard werk van de heeren G. Tacobs Bergsma, Klarenbeek, Schonberg, Schütz' en De Vries werk, dat, door zijn visie op het weergegevene, laat zien dat ook in de schilderskunst verandering van ziens- wijze optreedt. Wat tentoongesteld is gedurende de eerst- volgende veertien dagen laat zich, naar den aard der gebruikte materialen, verdeelen m olieverfschilderijen en pastelteekeningen, van welke laatste we speciaal vermelden de tee- kening „het weefgetouw" door den heer Klarenbeek. Van mevr. Hendrickx treffen we een vrij creote collectie bloemstukken aan, hoewel ze ach ook heeft gegeven aan zeegezichten. We wijzen daarbij meer in 't bijzonder op „Het hek met rozen en O.I. kers", dat treft door ziin groote verscheidenheid van kleuren en een tegenhanger ls van de bloemstukken, die als stillevens zouden kunnen worden op- 8 ifeiT. Evers—Keg zond een, in vergulde Hjst gevatte, schilderij van Rhododendrons In Dat bloemen echter niet speciaal het on derwerp zijn, dat de dames kiezen, bleek ons uit de bloemenstudies door den heer Klaren beek ingezonden, waarnaast van hem een kerk-interieur prijkt. Deze bloemenstudies vertegenwoordigen de twee types, die wij bo ven reeds vermeldden. De overige heeren uiten door hun inzen dingen hun voorliefde voor zeegezichten, waarvoor dan trouwens in het atelier van den heer Jacobs stof in overvloed is te vmden. Van dezen schilder vinden wij een mooie weergave van de sfeer, die heerscht op het water, als een deel daarvan beschenen wordt door de achter wolken verscholen zon. Ook van hem zagen wü een mooie weergave van ,zee"duinen en ,Aand"duinen (in 't Gooi). De heer Bergsma exposeert o.a. 'n sneeuw landschap, een duingezicht en eenige schets jes uit Italië, waarnaast hij ook een kop m- Van deze „koppen'-studies treffen wij er heel wat aan bij de inzending van den heer De Vries, die ook eenige zeegezichten expo seert en o.a. een schets van den heer Jacobs. De twee andere inzenders toonen hun fort door weergave der zee of haar onmiddellijke omgeving. Zoo geeft de heer Schonberg een zeegezicht, terwijl van den heer Schütz een „Schorren" en een „Zee" zijn tentoongesteld. Waar de inzenders, maar vooral de inrich ters, zich zooveel moeite gaven om het werk in te zenden en deze laatste om voor regel matige afwisseling zorg te dragen, durven ■Wt), waar het tentoongestelde wel de moeite waard is bekeken te worden, met aandrang een bezoek, dat geheel gratis is, aan te raden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. BI] den gemeentelijke dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 letterzetter, 1 boekdrukker, 1 behanger, 6 grondwerkers, 2 metselaars, 3 oppeilieden, schilders, 1 leerling-timmerman, 14 timmer lieden, 7 ververs, 2 meubelmakers, 2 politoei- ders, 1 kleermaker, 1 leerling-kapper, schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werk tuigkunde en bouwkunde, 1 takelaar, 201 me taalbewerkers (w.o. 112 tijdelijk werkloos), bakker, 1 magazijnbediende, 1 winkelbedien de, 2 kelkiers, 2 chauffeurs, 7 transportarbei ders, 18 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelij ke), 1 teekenaar, 2 werksters, 3 portiers, loo- pers, enz., 17 varensgezellen (o.a. matrozen, stokers en machinisten) en 69 losse arbeideis. Voorts Zijn 179 personen bij de werkver schaffing geplaatst (vorige week 168). Totaal 554 ingeschrevenen, vorige week 559 personen. Alzoo een vermindering van 5 werkzoeken den. MIDDELBURG. Een autobus-ongeluk. Gisterenavond brak op de Stationsbrug de Achteras van een uit Zuid-Beveland afkom- Zaterdag a.s, stelt de plaatselijke afdeeling van Zonnegloren alhier zich voor een speld jesdag te organiseeren. Zonnegloren is een Ned. Hervormde Vereeniging tot stichting en exploitaie van sanatoria voor lijders aan tuberculose. Ze stichtte alreeds een mooi mo dern ingericht sanatorium te Soestduinen, waar ruim 140 patiënten plaats kunnen vin den. De vereeniging neemt gaarne patiënten van elke gezindte op een ziek mensch heeft verpleging noodig, ongeacht zijn geloofs richting. Waar de Vereeniging allen helpt, die ze helpen kan, meent de plaatselijke afdeeling ock vrijmoedigheid te mogen hebben om op haar speldjesdag aUér gaven te vragen. Im mers deze speldjesverkoop heeft ten doel behoeftige zieken te helpen. Voor elke 44 speldjes die verkocht worden, kan een arme patiënt een dag verpleegd worden. Van harte is het dan ook te hopen, dat de 7000 speldjes, die de Vereeniging liet komen, alle verkocht zullen worden en er een flink bedrag voor onvermogende zieken beschikbaar zal zijn. stige autobus, die van een excursie met kin deren huiswaarts zou keeren. Het linkerach terwiel geraakte daardoor los, maar bleef on der de bus mede slieren. De bus heeft op de brug geen vaart van beteekenis en kon dus spoedig tot stilstand worden gebracht en vie len geen persoonlijke ongelukken voor. Ware het even later op den weg gebeurd, dan was de kans daarop grooter geweest. De bus werd van de brug verwijderd door een autokraan- wagen en de kinderen vervolgden hun reis later met een andere bus. Een aanrijding. Hedenmorgen had in de Noordstraat alhier een motorwielrijder het ongeluk een 5-jarig zoontje van den heer W., wonende in die straat, toen het kind plotseling van achter een auto kwam, aan te rijden. De kleine werd met een neusfractuur in de ouderlijke woning binnengebracht. Volgens ooggetuigen trof den rijder geen schuld. Middelburgsch Muziekkorps. Vrijdag a.s. geeft het Middelburgsch Mu ziekkorps weder een uitvoering op het Mo lenwater. Zondag zal bij gunstig weer de uitgestelde uitvoering om 8 uur des morgens in de Abdij plaats hebben en wordt dan als bijzonder stuk de Fremersberg gegeven. N.V. Zuid-Preanger Rubbermaatschappü te Middelburg. In de Dinsdag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders werden het jaar verslag en de balans en de verlies- en winst rekening goedgekeurd. Uit een en ander blijkt, dat de behaalde rubberoogst een hoeveelheid van 613.130 halve K.G. bedraagt en dus een bevredigenden vooruitgang aanwijst. De ver- lies- en winstrekening sluit met een verlies ad 78.197.97. Vermits verleden jaar een winst van 71.014.79 op nieuwe rekening werd overge bracht, resteert een nadeeling saldo van f 7183.18, we^e som in mindering van het reservefonds is gebracht. De rubberoogst 1931 is getaxeerd op 710.000 halve K.G. Met het oog op de lage rubber- prijzen worden alle maatregelen genomen om Jn zoo laag mogelijken kostprijs voor het pro duct te bereiken. In de eerste 5 maanden van 1931 was hij 22.4 cent per halve K.G., terwijl daarmede het einde nog niet bereikt is. De dochter-maatschappij de N.V. Land bouw- en cultuurmaatschapp „Goenoeng Sindoer" haü een verlies van f 7510.17, dat ook in mindering zal worden gebracht van het winstsaldo a.p. Getapt werden 47.354 halve K.G. BRESKENS. Zondag a.s. wordt alhier het muziekcon cours, waar bijna aUe vereenigingen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen aan deelnemen, ge houden. Voor de eerste maal zullen door de vereeni gingen 2 groote concoursnummers, een ver plicht en een vrij, gespeeld worden. Naast dit concours worden op Zaterdag 1 en Maan dag 3 Augustus nog verschillende feestelijk heden gehouden. Zoo geven b.v. op den Za terdag concerten het Westkappelsch Dames koor, de muziekvereeniging van Hoofdplaat en de zangvereeniging Breskens, terwijl na afloop van een en ander een Gondeltocht in de haven van Breskens en op de Wester - Schelde plaats heeft. Des Maandags vormt de hoofdschotel het concert van de bekende muziekvereeniging van Wissekerke, terwijl eveneens het bekende mannenkoor van Eede een concert geeft. Noodlottige vaL Gisteren is te Breskens de 16-jarige scho lier R. uit Groede met zyn fiets in botsing gekomen met een motorrijder, doordat hij verkeerd uitweek, waardoor R. kwam te val len en met een ernstige schedelbreuk, die het ergste doet vreezen, werd opgenomen. Volgens ooggetuigen is het ongeval aan het slachtoffer zelf te wijten en treft den bestuur der van het motorrijtuig, die met zeer matige vaart reed en signalen had gegeven, geen schuld. De botsing zelve was dan ook niet ernstig, doch het verloop is meer een gevolg van den onfortuinlijken val van het slacht offer. Uitslag der gehouden aanbesteding van onderhoudswerken der gemeente Breskens op 28 Juli 1931. Perceel 1, MetselwerkJan Vergouwe 1195. Perceel 2, TimmerwerkP. M. Catsman, 375 G. Fieret f 365 W. Jacobs 330 en J. Cruson 285. Perceel 3, Schilderwerk C. J. Dierx f 515 Joz. Basting 499 en B. J. Keijmel 400. Perceel 4, SmidswerkA. P. Leenhouts 160 en Gebr. Rookus 158, Allen inschrijvers wonen te Breskens. OOSTBURG. Voor de op het einde van Augustus a.s. alhier te houden Huisvlijttentoonstelling zijn reeds tal van inzendingen aangekondigd, ter wijl tal van medailles zijn toegezegd, o.m. door de Koningin, de Koningin-Moeder, den Commissaris der Koningin en verschillende andere vooraanstaande personen. Op de ten toonstelling zal de Kon. Kantwerkschool te Sluis demonstratief vertegenwoordigd zijn, terwijl voorts een breimachine in werking zal te zien zijn. Een andere attractie is de oud- Cadzandsche boeren-binnenkamer. Uitvoering Tarwe wet. Het dagelijksch bestuur van de vereeniging van handelaren in granen, zaden en peul vruchten in Zeeland heeft zich in opdracht van het algemeen bestuur en namens bij hen aangesloten en door de Gewestelijke Tarwe Organisatie in Zeeland erkende handelaren in tarwe, tot den minister van landbouw, nij_ verheid en handel gewend met een adres, waarin het het volgende onder de aandacht van den minister brengt dat de Zeeuwsche handelaren in tarwe zich (in overleg met de G. T. Z.) geheel beschik baar hebben gesteld om op de meest loyale wijze mede te werken aan de uitvoering van de tarwewet en hebben voldaan aan het tot hen gerichte verzoek om de afname van de bij de landbouwers aanwezige tarwe te be spoedigen, opdat de VITA onmiddellijk zou kunnen disponeeren over de door haar be- noodigde hoeveelheden dat aan genoemde handelaren de indruk is gegeven, dat de ontvangst en aflevering van den oogst 1830 een kwestie zou zijn van ten hoogste zes weken, zoodat daarop dan ook de aan de landbouwers betaalde prijzen zijn berekend dat zij zich thans geplaatst zien voor het feit, dat zij groote hoeveelheden tarwe opge slagen hebben, die door hen aan de land bouwers zijn betaald en waarvoor geen afle veringsinstructies komen dat wegens de trage afname door de VITA voor de handelaren een groot verlies is ont staan, in verband met indrogen, en rentever lies, met groote vrees voor hoedanigheidsver- mindering der tarwe, waartoe de kwaliteit van oogst 1930 te meer aanleiding geeft dat zij daarom den minister verzoeken bij de VITA zoodanige maatregelen te bevorde ren, dat de afname van de zich in hun han den, alsmede de zich nog in landbouwersbe- zit bevindende partijen, thans binnen zeer korten tijd geschiedt dat de erkende handelaren op goeden grond vermoeden, dat de VITA niet in staat zal zijn de eerste soort tarwe, welke voor kropmeel is bestemd geworden af tc nemen tot de daar voor gestelde prijzen, maar dat de VTTA het er speciaal op zal aanleggen alleen de goed- koopere 2e en 3e soort af te roepen, tenge volge waarvan de prima tarwe zou overblij ven dat het daarom zeer gewenscht is, dat de minister maatregelen doet nemen, dat ook de prima tarwe tot den voiledigen prijs wordt overgenomen dat, mocht niet aan den wensch tot spoe dige afname kunnen worden voldaan, het dan aan de erkende handelaren, leden der vereeniging, goed voorkomt, dat de minister overwege reeds thans bekend te maken, dat geen tarwe oogst 1931 door regeerinsmaatre- gelen zal worden beschermd of geholpen tot tijd en wijle de geheele oogst 1930 zich in molenaarshanden zal bevinden. Het adres is geteekend door A. Jeronimus, waarnemend voorzitter en T. van Heel, se cretaris. Zitting van Dinsdagmiddag. Wederom werd aan de orde gesteld het reglement voor het waterschap de Valkenisse- geul. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten overnemen het amendement-Vogelaar op artikel 2. Dit artikel werd goedgekeurd. Op artikel 4 werd door den heer Vogelaar een amendement ingediend om de kosten van de uitwatering te verdeelen over alle polders. Ook dit amendement werd overgenomen en het geheele reglement aangenomen zonder stemming. De ambtenarenwet. Hierna werd overgegaan tot de behande ling van het voorstel van de ambtenarenwet. De heer Onderdijk zeide, dat getracht is overleg te plegen tusschen Ged. Staten en de organisaties. Hij noemde de wijze waarop dit is geschied geen overleg. Het reglement moet zoodanig zijn, dat daarop iets goeds kan worden voortgebouwd. In de afdeelingen hebben spr. en zijn frac tie verschillende amendementen ingediend. De amendementen raken het stelsel niet en stellen zich op hetzelfde standpunt als Ged. Staten. Het is eigenlijk een grondwet. De op merkingen liggen in de lijn van het voorstel van Ged. Staten. De amendementen zullen successievelijk bij de behandeling van het voorstel worden in gediend. De algeheele regeling dient zoo goed mogelijk gemaakt te worden. De grondslag moet goed zijn, of het veel of weinig ambte naren betreft. De polder Walcheren en Int waterschap Schouwen zijn uitgeschakeld. Dit vond hij vreemd. Er mag geen onderscheid gemaakt worden, en dienen deze polders ook in het algemeen reglement te worden betrokken. De heer Van Dalsum zegt, dat volgens ar tikel 1 ook dijkgraaf en gezworenen worden aangemerkt als ambtenaren. Hiertegen moet hij een woord van protest laten hooren. Deze handelen uit burgerplicht en zijn geen amb tenaren in den zin als in het reglement be doeld. De heer Dieleman zegt dat Ged. Staten den gulden middenweg hebben bewandeld en heb ben zij aan de polders overgelaten de details te regelen. Aan den heer Van Dalsum antwoordde hij, dat de betrokken personen vaUen onder de regeling van de wet. Bij de artikelsgewijze behandeling stelde de heer Onderdijk voor bij art. 1 te laten ver vallen de bepaling, dat het waterschap Schouwen en de polder Walcheren niet onder het reglement vallen. De heer Dieleman zeide, dat de wijziging van de reglementen van bedoelde polders toch aan de goedkeuring der Prov. Staten is onderworpen. Dit amendement-Onderdijk wordt verwor pen met 25 tegen 12 stemmen. Bij artikel 2 meent de heer Onderdijk, dat onderscheid moet worden gemaakt tusschen ambtenaren in lossen en tijdelijken dienst. Hij wilde onderscheiden ambtenaren in vas ten, tijdelijken en lossen dienst. Den tijdelijken dienst wil hij hoogstens voor 2 jaren laten gelden en de ambtenaar dan in vasten dienst opnemen. De heer Stieger zegt, dat Ged. Staten de meest mogelijke vrijheid aan de polders laten. Hij wil geen te bindende bepalingen voor alle kleine polders. De heer Onderdijk zeide, dat van tijdelijken dienst dikwijls misbruik wordt gemaakt en hiertegen wil hij bepalingen maken. Het be treft hier algemeene regelen. De heer Van der Wart kan zich niet be grijpen welke bezwaren er bestaan tegen het voorstel-Onderdijk. Hij zou gaarne van Ged. Staten vernemen welke bezwaren er zijn. De heer Stieger zeide, dat Ged. Staten die regelen hebben vastgesteld welke voor aUe polders gelden. De heer Onderdijk wijzigde zijn amende ment zoodanig, dat een ambtenaar na 2 jaren tijdelijken dienst in vasten dienst kan worden aangesteld. Er wordt dus nog vrijheid gelaten. De heer Paap zeide, dat er eenige tegen strijdigheid bestaat, dat de tijdelijke ambte naar na 2 jaren vast kan worden aangesteld. Wat moet er dan gebeuren. De heer Onderdijk gaf toe dat er eenige tegenstrijdigheid bestaat. De heer Van 't Hoff wilde lezen, dat een tijdelijke' ambtenaar na 2 jaren dienst in den regel wordt aangesteld als ambtenaar in vas ten dienst. De heer Onderdijk handhaaft zijn amende ment en wil dit wijzigen, dat een tijdelijk ambtenaar bij gebleken geschiktheid na 2 jaar in vasten dienst wordt aangesteld. Dit amendement wordt in stemming ge bracht en verworpen met 30 tegen 7 stemmen. Bij artikel 4 stelt de heer Onderdijk voor, dat een ambtenaar zich bij geschillen kan doen bijstaan door een raadsman. De heer Stieger zeide, dat het voor de pol derbesturen moeilijk zal zijn zich tegenover een dergelijk raadsman te verweren, doch Ged. Staten hebben geen bezwaar het amen dement over te nemen, waarop het amende ment werd goedgekeurd zonder stemming. De heer Onderdijk zeide, dat hij meer ver trouwen stelt in Ged. Staten dan in sommige polder- en waterschapsbesturen. Daarom wil hij vastleggen dat de regeling der bezoldiging is onderworpen aan de goedkeuring van Ged, Staten. De heer Stieger dankte voor het vertrouwen door den heer Onderdijk in Ged. Staten ge steld, doch hij wilde het voorstel niet over nemen. De heer Onderdijk trok zijn amendement in, doch stelt voor dat de salarieering bij af zonderlijke verordening moet worden vast gesteld. De heer Stieger kon dit amendement niet overnemen, omdat de polders vrijheid moeten behouden. De heer Van Dalsum zeide, dat de ambte-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1