500 300 25 DENKT IN OE COLLECTE VOOS ZINIEEIIIEI DINSDAG 28 JULI 1000 Stads- en Provincienieuws PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING IVO. 175 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma f. VAD HE VELDE Jr., lïalstraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 8828? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen op Zaterdag 1 Augustus aanstaande. Het concert eindigt n Tsjaikofski, waar- omponist, veel naar chter altijd door de en pakkende melodie it Brussel (Fransch op den avond eeni- ooren o.a. de blaue bij de eerste uitvoe- ;es had, maar sinds. .air is geworden, de de Donauwellen van mmer van tallooze n bewijs is van bij- ïburg geeft een con. arieerd programma, Lverture van Rossini, rd stuk met het be- rale andante met de de brillante snelle genberg geeft een werken van Wagner e Rienzi, de eerste rner, zijn eenige der ra verwerktde in- aar indrukwekkend. .Tasso" van Liszt, van twaalf sympho- t den klagenden en so. De Einzug der de opera Rheingold pel van de trilogie rdammerung. Over kwartetten, o.a. het ïodernen componist i-profeet. Warschau meert met om. de van Rossini, de bij- ïade van Toselli en opera-componisten, tnfmarsch uit Ai'da, luit. Belangrijk als Budapest met sym- Brahms. De sym- izelfde, die Zondag- ipeeld is (Avro-pro- gevallen interessant igenten eens te ver- eks het middaguur, programma uitge- uit opera-muziek en Boïeldieu, aria's ot slot de beroemde La Damnation ae middags geeft )or, waarbij de fris- ■ht in Venedig van :evolgd door o.a. de Ketelbey, die zeer illen, getuige de tal- op de verschillende hijnt. Tot slot wordt and des Lachelns" der succes-operet- erie. Des avonds ge mooie gedeelten ream van Mendels- rzo en de Nocturne lo. Milaan geeft een Unvollendete Sym- iet piano-concert in een prachtig werk, lytmisoh zeer inte- de stad van Schu- n concert, dat ge- eze beide meesters. >samunde-ouverture Duitsche dansen (voor piano en or- naar Schubertsche Strauss het woord :a's (o.a. de zwoele en en de beroemde eerd door de beido Strauss) en tot slot an Johan Strauss' .e Fledermaus. sistijd. toen het Duitsche twijfeling werd ge- nde catastrofen, de dreigende kans op de rampzalige ge- Duitsche regeering om met hare bur- •binding te kunnen bestaan bedreigd rschaffen omtrent ldus verwarring te iddel in den radio- nister van buiten- ninister van finan- tot het Duitsche dat opriep om te d insprak, dat ge it. In duizenden en zinnen, in de groo- de kleinste dorpen stem van de regee- dat door allen op id rustte, voor het verd gestreden. En hoog noodige ont heft gevolg is ge- beperkt is gebleven ti. Maar niet alleen woorden ver bui- erd met gespannen ?at de Duitsche re en in dio nachten had zoo was ook n de ernstige po- jk om zijn bestaan éeren. mvattende en ver ing en ontspanning zij verschaft den p en de zekerheid biedt verstrooiing nog zelden heeft oeping vervuld als Duitschlands be- tsche regeering in zij behoefde om de che volk te keeren g van rust en orde VLISSI1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.8Ó, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" het petitionnement voor internationale ontwapening Is door ruim 40 van de bevolking boven den 18-jarigen leeftijd geteekend. De laatste dagen komen nog vele achter blijvers met hun biljetten voor den dag. Waarom die traagheid Het schijnt dat die achterblijvers gaan be seffen dat zü onverantwoordelijk zouden han delen door hun handteekening niet te plaat sen. Nog is het tijd. De Nederlandsche Dagbladpers verlengt de gelegenheid tot teekening met enkele dagen, overtuigd als zij is, dat er nog vele duizenden handteekeningen te halen zijn. Wij naderen de 2 millioen met rassche schreden. Zou het derde millioen ook vol worden Wij hopen het van harte, doch dit zou de meest optimistische verwachtingen overtref fen. Het inteekenbiljet zullen wij nog een paar maal opnemen. Zwemwedstrijd om den Scheldebeker. Wij vernemen, dat thans de uitnoodigin- gen tot deelname aan dezen tweeden inter nationalen lange-afstand zwemwedstrijd in zee zijn. Zooals bekend heeft de burgemees ter, de heer C. A. van Woelderen, een grooten zilveren wisselbeker Scheldebeker be schikbaar gesteld, welke 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel door de(n) zelfde (n) deelnemer (ster) moet worden gewonnen om blijvend bezit te worden, terwijl verder ver schillende prijzen worden uitgeloofd en ieder, die de finish bereikt, een fraaie medaille zal ontvangen. Houdster van den beker is mej. y. Lauwereins te Ostende (België). De wedstrijd heeft plaats volgens de be palingen van het W. en K. reglement van den N.Z.B.er kan dus alleen aan worden deelgenomen door leden van vereenigingen aangesloten bij den Nederlandschen Zwem- Bond en door buitenlanders, wier landelijke organisatie bij den N.Z.B. bekend is en aan dezen bond de vereischte gegevens omtrent het lidmaatschap van de inschrijvers ver strekt. Het inleggeld bedraagt 2.50 en moet by de inschrijving worden gevoegd, tenzij de vereeniging hiervoor garant blijft. Door de vereenigingssecretarissen moeten met de opgaven, verklaringen van geschikt heid tot deelname worden overgelegdook dient de ouderdom der deelnemer (sters) te v/orden vermeld. Deelnemenden, die den 18- jarigen leeftijd nog niet bereikt hebben, be hoeven een fiat van een dokter en der ouders; wijders wordt deelname ontzegd, indien de lichamelijke ontwikkeling der zwemmers (sters) volgens deskundig oordeel onvoldoen de is, terwijl alle deelname op eigen verant woording geschiedt. Er wordt met den stroom medegezwom- menhet parcours Breskens—Vlissingen bedraagt ongeveer 5000 M. Iedere zwemmer (ster), wordt begeleid door een goed bemande roeiboot, waarin zich tevens een lid der V. R. B. met het benoodigde reddingsmateriaal zal bevinden. Voor het eventueel verleenen van medische hulp zijn op de vergezellende mo torbooten eenige doktoren aanwezig. Aan alle deelnemers (sters) zullen de nade re wedstrijd-bepalingen tijdig worden toege zonden. Inschrijvingen moeten vóór of op 15 Augustus 1931 gericht worden aan den secre taris der V.Z.C., den heer J. Prins, Schelde- Btraat 32, Vlissingen. De werkverschaffing. Naar „het Volk" verneemt, zal de werk verschaffing, welke hier ter stede steeds on der toezicht der gemeente werd uitgevoerd en voor zoover onze inlichtingen strekken steeds tot tevredenheid van werkgever en werkne mer, overgaan in handen van de Nederland sche Heide Maatschappij. In hoeverre de mi nister met het nemen van dezen stap een goeden maatregel heeft getroffen, zal de toe komst uitwijzen. Men zal onder het beheer van de Heide Maatschappij al reeds beginnen met tarief- werk. Rectificatie. Men verzoekt ons te willen melden dat op den laatsten kermisdag niet uit den „zweef molen" een man is gevallen, maar dat het ongeluk plaats had op het terrein van den luchtschommel, die op den Nieu- wendijk heeft gestaan. In onze Tijdinghal etaleeren wij een serie foto's, w.o. het ver trek uit Rotterdam voor de eerste reis van de „Kota Nopan", het nieuwe motorvracht schip van den Rotterdamschen Lloyd en ge bouwd bij de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhiereen foto van den wielerwedstrijd om het Nederlandsche kampioenschap, gehouden in het Olympisch Stadion te Amsterdam op Zondag jl.van het ruiterfeest te Bergen (N.-H.) van de in aanbouw zijnde groente- loodsen bij de Laakhaven te 's-Gravenhage. Zij worden niet minder dan 210 M. lang en 25 M. breed. Een goedkoope trein. Woensdag 5 Augustus loopt een goedkoope trein 2e en 3e klasse van de stations aan de lijn Vlissingen—Roozendaal naar Nijmegen en Arnhem. De trein vertrekt van hier om 5.56 en komt te Nijmegen aan om 9.56 en te Arn hem 10.20. Het vertrek is bepaald uit Arnhem om 19.38 en Nijmegen 20.01 en de aankomst alhier om 23.45. Deelnemers kunnen zich door bemiddeling der Ned. Spoorwegen tegen regen verzekeren bij de „Eagle Star", afdeeling „Pluvius", te Londen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Fietspomp bij De Klerk, Nieuwe VTiss. weg C 208 Duimstok bij Oele, Vliss. straat B 352 2 motorbroekspijpen bij Keun. Middelb. straat A 279. MIDDELBURG. Beiaard-concerten. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer zullen beiaard concerten op den Abdij toren worden gegeven op de Woensdagen 12, 19 en 26 Augustus. Op die avonden zal dan tevens het stadhuis wor_ den verlicht. BRESKENS. Gisterenmiddag werd een bakkersknecht alhier door een motorrijder zoodanig aange reden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn toestand is zeer ernstig. GROEDE. De heer I. P. van der Lijcke te Nieuwvliet, die in de plaats van den heer J. van den Ameele, als raadslid is benoemd, heeft zijn benoeming als zoodanig aangenomen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, In naam der menschelijkheid. die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naamt Naam Adres i, Adres Naam Adres Naamt, Adres OOSTBURG. Zitting van den gemeenteraad. Gisteren vergaderde de gemeenteraad van Oostburg onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Erasmus. Medegedeeld werden diverse ingekomen stukken, o.m. processen-verbaal van kas opname bij den gemeente-ontvanger en den directeur der bedrijvenbericht van Ged. Staten omtrent aanhouding hunner beslis sing over de begrooting 1931vergunning van genoemd college tot afgraving van een deel van den lsten Hoogendijk ten behoeve der werkverschaffing goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van een strook grond voor trottoir-aanleg. Deze stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter doet nog mededeeling van de artikelen uit de nalatenschap van wijlen mr. F. J. N. van Dam, die aan de Oudheidska mer door de erfgenamen zijn geschonken en zegt dat dezer dagen nog is ontvangen een der eerste naaimachines (met de z.g. ket tingsteek), geschenk van mej. Fokker te Zuid- zande. Aan het centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen der vereeniging van Nederl. gemeenten zal den boekhoudkundige worden opgedragen het onderzoek naar de deugdelijkheid der bedrijfsrekeningen, een en ander op grond van art. 265 der Gemeente wet. Aan het R.-K. schoolbestuur zal medewer king worden verleend tot aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen. Een verzoekschrift, ingezonden door F. Bax namens den Nederl. Landarbeidersbond tot het in het leven roepen van een steunrege ling voor de werkeloozen, wordt op voorstel van Burg. en Weth. voor kennisgeving aan genomen. Verder wordt met algemeene stemmen be sloten tot intrekking van een raadsbesluit inzake regeling van beroep op forensenbe lasting, wordt besloten tot het aangaan van een courant-overeenkomst met de Bank voor Nederl. gemeenten, wordt een verzoek van het R.-K. schoolbestuur om medewerking tot uitbreiding der school met een lokaal ge- renvoyeerd aan Burg. en Weth. tot onder zoek en overleg en wordt een verzoek van bewoners der Langestraat en een deel der markt om aanleg van een trottoir in handen van Burg. en Weth. gesteld ter onderzoek. Voor de op 31 Augustus a.s. en volgende dagen alhier te houden huisvlijttentoonstel ling worden 2 zilveren medailles beschikbaar gesteld. Tot klokluider wordt met algemeene stem men benoemd de eenige sollicitant J. P. Ver sprille. Nadat de vergadering een oogenblik ge schorst is geweest tot onderzoek der geloofs brieven wordt tot toelating van alle nieuw- gekozen leden besloten. Besloten wordt aan de directie van de P.Z.E.M. te berichten, dat de gemeente ac- coord gaat met de voorwaarden tot het leg gen van een hoogspanningskabel van het transformatorstation op den weg naar Wa terlandkerkje naar een te bouwen transfor mator langs den prov. weg naar Zuidzande en wordt verder besloten tot uitbreiding van het laagspanningsnet aan de westzijde der ge meente. Eindelek nog wordt besloten een geldlee- ning aan te gaan ten behoeve van uitbrei ding der bedrijven, tot dekking van nog een deel der uitgaven voor de beurs en tot ver schaffen van middelen aan de Roomsch- Kath. bijzondere school voor aankoop van meubelen en leermiddelen. De vergadering wordt daarna met gesloten deuren voortgezet. TERNEUZEN. Schepen in beslag genomen. Ambtenaren van 's rijks betalingen hebben Zaterdag te Ter Neuzen de schepen van twee schippers aldaar in beslag genomen, daar men vermoedde, dat de gezagvoerders dier schepen betrokken zijn bij het vervoer van de te Dordrecht in beslag genomen spiritus. GOES. De Zwem- en Badclub „t Sas" heeft een provincialen zwemwedstrijd uitgeschreven aan heft Goesche Sas op Zaterdag 22 Augustus as., des namiddags 2 uur. De beste Zeeuwsche zwemmers hebben deelname toegezegd. Voor den 2/2 K.M.-wedstrijd is o.m. een fraaie wisselbeker uitgeloofd, welke werd ge schonken door den heer H. A. Hanken. Naaf „de Zeeuw" verneemt, zijn bij het graafwerk hetwelk ten behoeve van den kluisbouw voor het kantoor der Twentsche Bank aldaar wordt uitgevoerd, op een diepte van 3.60 M. eenige fraaie kruikjes en vaasjes en spaarpotjes gevonden. De voorwerpen zijn tamelijk gaaf te voorschijn gebraeht en zijn vermoédel'jk nog van vóór den Spaanschen tijd. Verlichting van de Zandkreek. De inspecteur-generaal van het loodswezen heeft naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de afdeeling Middelburg van de schippersvereeniging „Schuttevaer", medege deeld dat, met het oog op de kosten, niet kan worden overgegaan tot uitleg van een lichtboei nabij de kanaalmonding te Veere, noch tot ontsteking van de verlichting van de Zandkreek gedurende de zomermaanden. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/Of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 6000, onder letters N.N.te Hontenisse 105.58 bij den inspecteur der directe belastingen te Terneu- zen 271.52, 177.34, 136.21, 135.06 en 78.93. KERK- EN SCHOOLNiEUWS De wederinvoering van de doodstraf. Vanwege de Generale Synode der Chr. Ger. Kerk, die de vorige week te Rotterdam ver gaderde, is het volgend adres aan den minis ter van justitie en aan de beide Kamers der Staten-Generaal gezonden, terwijl aan H.M. de Koningin een afschrift werd gezonden „De Generale Synode enz., neemt de vrij heid onder uw aandacht te brengen, dat, naar den Woorde Gods, hetwelk zeer duidelijk zich in dezen uitspreekt, het in 1872 afschaffen en sindsdien niet weder invoeren van de dood straf niets anders moet geacht worden dan eene schending van den eisch Gods der Over heid gesteld. Dat afschaffen en afgeschaft laten stelt Overheid en Natie bij den voortduur schul dig, daar toepassing van de doodstraf, afge dacht van de resultaten, eerstelijk is een eisch van het recht Gods, en het afschaffen en afgeschaft laten zich ook wreekt in het leven onzes volks, waarin moord en doodslag als aan de orde van den dag zijn. Zij roept U in den Naam des Heer en toe, terug te keeren tot het voldoen aan den wil van Hem, naar Wien zoo Overheid als Volk zich hebben te reguleeren. Alleen in den weg der onderhouding van Gods geboden is wezenlijk heil te verwach ten". De Amerikaansche Doopsgezinden en de Vredesvraag. Het in Nederland opgerichte Doopsgezind Comité tot waarschuwing tegen propaganda voor dienstweigering en eenzijdige ontwape ning (voorz. prof. mr. J. C. Kielstra te Wage- ningen en secr. O. J. Siersema, le luit.-adj. veld-art., Ede) heeft zich met z'n manifest niet beperkt tot de leden van Nederlandsche gemeenten, maar het heeft zich ook gericht tot de Doopsgezinden buiten de grenzen. De Amerikaansche Doopsgezinden hebben nu een antwoord op het manifest van het Comité tot waarschuwing de wereld ingezon den. In dit antwoord der Amerikanen wordt krachtig bepleit de trouw aan de consequente toepassing van het aloude weerloosheidsbe ginsel. De Doopsgezinden in Amerika zijn van oor deel dat er van het Christendom de grootste kracht is uitgegaan in de eerste eeuwen, toen men afwijzend stond tegenover den krijgs dienst. Gedurende den wereldoorlog hebben de Amerikaansche Doopsgezinden het weerloos heidsbeginsel gehandhaafd. Vele jonge men- schen hebben voor die beginselvastheid het offer van langdurige kerkerstraf, een tweetal hunner zelfs het offer van hun leven ge bracht. Op grond van de gedurende den wereldoor log opgedane ervaring durven de Doopsge zinde Amerikanen met vrijmoedigheid verze keren, dat het weigeren van het meedoen aan het krijgsbedrijf geen onvaderlandslievende daad is. Een Nederlandsche Jood tot Katholiek Priester gewijd. Naar „het Huisgezin" mededeelt, werd Za terdag in de Sint Andries Abdij der Paters Benedictijnen te Zevenkerken bij Lophem, in de omgeving van Brugge, door den Primaat van België E. J. Kardinaal van Roey, de wij ding van het priesterschap toegediend aan een achttal diakens, waaronder frater Si meon van Tijn, thans Dom Simeon O.S.B. een Nederlandsche Jood. Voor het eerst, zoover na te gaan Is, werd daarmede een Nederlander van Joodschen oorsprong tot deze hooge waardigheid ver heven. Examens. By het gehouden examen voor bouwkun dig opzichter slaagden aan de M.T.S. „Tech- nicum" te Rotterdam de heeren G. J. Tiele- man en A. van Klinken, beiden te Nieuwer- kerk( z.), leerlingen van architect L. M. Naaktgeboren te Souburg. Hoofdonderwijzers gebrek. Het gemeentebestuur van Ooltgensplaat (3271 inwoners) plaatste een vierde herhaal de oproeping voor hoofd der openbare lagere schol no. Ihet gemeentebestuur van Goes een herhaalde oproeping voor hoofd van de U. L. O.-school. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Fietsen zonder belJ. M. van L., te Mid delburg, 3 b. s. 3 d. h. 's Avonds fietsen zonder lichtJ. L., te Middelburg, 10 b. s. 10 d. h.W. P., te Oost. en West Souburg 5 b. s. 5 d. h. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op eerste vordering van in de Motor- en Rijwiel- wet genoemde ambtenaren zijn rijbewijs ver- toonen, en in de gemeente Oostkapelle met een motorrijtuig binnen de bebouwde kom der gemeente harder rijden dan 20 K.M. per uurMr. J. h. h. h., te Breda, 3 b. s. 3 d. h. en 10 b. s. 10 d. h. In de gemeente Vlissingen op den openba ren weg schreeuwen (bij herhaling) J C. te Vlissingen, 1 maand tuchtschool voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaren, met bij zondere voorwaarden. Als kiezer niet voldoen aan de verplichting opgelegd bij art. 72, lid 2 der KieswetA. L., te Middelburg, f 0.50 b. s. 1 d. h. In de gemeente Middelburg, zonder ver gunning van B. en W. met een motorrijtuig op meer dan drie wielen op den openbaren weg post vatten met het kennelijk doel dat motorrijtuig te kuur of ten gebruike aan te bieden aan het publiekJ. P., te Goes, 1 b. s. 1 d. h. In de gemeente Middelburg in verboden tijd een winkel voor het publiek geopend hebben G. A. W., te Middelburg, 25 b. s. 25 d. h. MARINE EN LEGER Blijkens een dezer dagen verschijnenden legerorder wordt de verjaardag van H. M. Koningin-Moeder dit jaar op Maandag 3 Augustus gevierd. In verband hiermede wordt op dien dag mits de dienst zulks toelaat voor militairen en burgerlijke rijksdiena ren na 13 uur dienst verricht als op Zon dagen. PROVINCIALE STATEN, Zitting van Dinsdag 28 Juli 1931, des morgens 10 uur. Voorzitter de Commissaris der Koningin. Tegenwoordig 40 leden. Afwezig met kennisgeving voor de verga dering van heden de heer Edelman en voor de heele vergadering de heer De Pauw. Ingekomen stukken. Een adres van de commissie voor de hy giëne van het kind in Zeeland om een extra jaarlijksch subsidie voor steun van het con sultatiebureau-werk. Gesteld in handen van Ged. Staten. Adressen om het voorstel van Ged. Staten inzake verleening van subsidie in de ver- pleegkosten van armlastige krankzinnigen niet aan te nemen vanle. Burg. en Weth. van Brouwershaven2e. de Vereeniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers van het voormalig 4e district van Zeeland; 3e. het bestuur van de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen van de voorma lige plattelandsgemeenten op Walcheren4e. Burg. en Weth. van Heinkenszand. Zal worden behandeld bij het desbetreffend voorstel. Een verzoek van den raad der gemeente Hulst om te bevorderen, dat door de N.V. PZEM in de Zoutestraat aldaar aangelegde bovengrondsche stroomleiding wordt vervan gen door een ondergrondsche. Gesteld in handen van Ged. Staten om advies. Een verzoek van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart om subsidie in de kosten van onderwijs aan schipperskinderen. Eveneens gesteld in handen van Ged. Sta ten om advies.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1