500 150 25 *tsiW wamm ZATERDAG 1000 EERSTE BLAD De slachtoffers van den Zeeoorlog PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is! IDEALE ZUIVERHEID J VIRGINIA. Stads- cn Provincienieuws 69e Jaargang 1931 RICHT DA Uitgave: Firma F. VAH OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telei. 10. Postrekening GÜ28I 33 JULI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Een fragment uit „Keizers Koelies" van Theodor Plivier it fï ■afS |jp Geen wonder dat de zuiver heid van Chief Whip zoo beroemd is Elk Kilo tabak wordt volgens speciale me thodes gezuiverd, teneinde alle stof en zanddeeitjes te verwijderen. Kortom geen middel wordt onbe proefd gelaten om zeker te zijn van de zuiverheid der tabak die gebruikt wordt voor Uw GEMEENTEBESTUUR Boedapest, Weenen, ,cte). Het werk heeft de komische opera, vlotte, geestrijke mu, »n spannende hande werking van het ge- e blijspel van Beau- haalt van den graaf :ng bewaakte Rosine ïaar voogd, dr. Bar- t bestemd. Op voor- graaf in versohillen- toegang tot het huis waarbij allerlei en tenslotte alles ten van Rossini is ver der ouverture tot het Jeroemd zijn het en- (Largo al factotum), sopraan (Una voce van de tweede acte, n van den kunstzang velluidende kwintet juichend slotkoor be- >lmaakte, door gratie SCHAP VAN DE O. meldt, heeft de een nota aan de al- zonden, welke op 25 raarin hij nader uit- em dwingen tot af- eden als secretaris rlandsch Landbouw- zijn door de steeds standigheden in den w zoodanig toegeno- erschap van de Avro emen. Reeds vroeger ven, te willen aftre- voor den vleienden tot deze vergade- is uitgenoodigd de penningmeester van heeft verklaard, een :No. 173; 766.8 te Breslau. 1 746.6 te Seydisf jord avond van 25 Juli wellicht toenemen- wind. Aanvankelijk lkt met weinig «g peratuur. Later tm- et kans op regen «f JTLIJNEN 23 Juli Perim ïli van Marseille an Las Palmas uli van Colombo Juli van Mombassa uli te Marseille 23 Juli v. Londen ide" (uitr.) 23 Juli te Marseille 22 Juli Gibraltar van Colombo 22 Juli Dakar ;den 9 uur te Ply- 22 Juli de Azoren 22 Juli Perim 22 Juli te Parama- Juli de Azoren Juli te Antw. Juli van Lissabon akeljjkheden, enz. Dinsdag, Donder dag Thé Dansante, ée dansante, deren middag en Woensdag- en ansante. ELIJKHEDEN. ems variété en re- Zaterdag kinder- 2 uur. Variété en cabaret- Zaterdag kinder- 2 uur. rwee Harten in nd des Lachelns. gelijks voorstelling, ravenstraat, hoek aterdag kinder- en uur. ito's, Fietsen ligen. uur 9.32 9.31 9.29 9.28 VUSSINGEN 0.41 23.11 11.54 24.23 12.54 24.35 1.20 13.44 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitscftlv«i en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct gulden bij verlies van eiken anderen vinger gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit drie bladen Zr. Ms. Seydlitz schut door de sluis en brengt de vracht van den slag bij Doggers- bank in de haven. „Vijfde compagnie aangetreden voor cor- véedienst". Een afdeeling werfarbeiders is reeds in de sluis aan boord gekomen met rookmaskers, handschoenen en zuurstofapparaten. De toe gangen tot de doodentorens en de zijpoorten van het pantserdek worden geopend. Driehonderd man van de compagnie en de duizend overlevenden der equipage gaan aan den arbeid. Met lange electrische kabels dringen zij in de torens en in het pantserdek. Voor den toren Caesar staaA een troep ar beiders van de werf. Het mangat, waardoor men van onderen in den toren komt, is zoo nauw, dat slechts één man tegelijk kan bin nengaan. De eerste is er inmen rijkt hem de looplamp aan. Nog eer de tweede, die eerst de gummihamdschoenen aantrekt, ach ter hem kan opklimmen, komt de lamp weer door het luik terug en valt op het dek neer. De gloeilampen springen met zwakke knal len uit elkaar. Dan komt ook de man zelf weer naar beneden hij klautert niet, hij laat zich naar beneden vallen met vaalbleek ge laat. „Wat is er toch „Niets, het is weer beter. Maar op zijn voorhoofd parelt zweet en hij taalt diep adem. Een luitenant„Die werfsinjeurs Ze hanen niet eens zoo'n toren leeghalen. Nu heeft de kerel de lamp kapot geslagen 1" „Luitenant.... I" „Ja, kolonel „Vraag den secretaris den mannen jenever te doen verstrekken. Ook de manschappen in het pantserdek -" „Tot uw orders, kolonel". Een nieuwe lamp wordt gebracht. Een an dere werkman kruipt in den toren. Wat er ook gaande is, hij weet, dat hier dooden zijn, die eruit gebracht moeten worden. Maar als hij de lamp opheft, ziet hij in den witten Schijn der 250 kaarsen een tooneel zóó on verwacht en fantastisch, dat de torenwanden om hem heen schijnen rond te draaien en hU fcieh moet vasthouden. Daar is nummer één van de geschutbeman- hinghij staat nog precies als op het oogen - blik van het gevechthet oog aan den richtkijker, de eene hand aan het raderwerk geklemd, waarmede hij het tweelingpaar zware vuurmonden gericht heeft, de andere hand aan den afvuurknop. Nummer twee heeft de handen aan den afstandmeter. Nummer twee en de anderen staan allen als leefden zij, als bij het geschutexerceeren, wanneer de torencommandant geroepen heeft„Halt Battery, halt Maar toch is het geheel anders. Het Is de stijfheid van figuren uit een rariteitenkabi net. Hunne gelaatstrekken hebben geen kleur, meer, ook niet de matte, phosforblauwe huidskleur van dooden. Waar de oogen wa ren, zijn nu slechts verkoolde, diepe gaten. De arbeider beweegt zich niet van zijn plaats. Hij staat alsof hij op het hoofd ge slagen is en wacht totdat de andere bij hem gekomen is. Dan eerst hangt hij de lamp op. Als indringers in een gezelschap, waarbij zij niet genoodigd zijn, voelen die twee zich in den stommen kring. Zij naderen den richter. Dit griezelige spook moet men op de een of andere plaats breken Die lijken hier bij de kanonnen, die weggebracht moeten worden zijn niet zooals vernield ijzer, dat men wegsleept om ge sloopt te worden. Neen, zoo zijn zij niet. Als ze daar maar niet zoo stonden, als ze maar lagen languit of in elkander gekrompen, zoo als dooden liggen. De eersite werkman staart in Let grauwe, oogenlooze gezicht. Zijn hand weifelt nog. Hij begint, met onzekere stem stamelt een verklaring, een verontschuldiging „Laat dat rad, dat kanon, nu maar. Je hebt je plicht gedaan Hij moet de woorden uit de keel persen „Je hebt je taak volbracht, kameraad, tot het einde, het is goed zoo „Aan den anderen kant Kumpel", roept hij zijn metgezel toe. Zij willen nummer één neerleggen, eerst dezen, dan de anderen en hen door het luik naar het dek aanreiken. Maar als zij de handen uitstrekken en hem aanraken, gebeurt het onverwachte. De werkman ziet vonken voor zijn oogen dansen. Als iemand, die in de zon gekeken heeft en het beeld wildé wegwisschen, strijkt hij zich over het voorhoofd. De andere kijkt verwezen naar zijn ledige handen, op de gummihandschoenen, die plotseling bedekt zijn met grijs stof. Zij hebben een licht ge kraak gehoord slechts stof is er nog, aan hunne handen, en hunne broeken en schoe nen de doode is verdwenen. Stof en stukken witte beenderen blijven over. De hitte en daarna het luchtdicht afgeslo ten zijn van de ruimte hebben dit verschijn sel veroorzaakt. De toren is een crematorium geweest bij het uitbranden van de kruitka mer. De dooden zijn tot asch verkoold, alleen de tot lompen verbrande en op de Luid ge plakte kleeding, houdt de lichamen nog te zamen. Ook nummer twee kraakt en vergaat tot stof bij de aanraking. Hij had den astands- meter tot 19.000 meter opgedraaid. Dat was zijn laatste daad. Ook hij heeft gedaan wat hij kon. Allen hebben zij gedaan wat zij konden. Maar „zij hadden met hetzelfde resultaat in de haven kunnen blijven. De Engelsche sche pen openden het vuur op 21.000 meter, twee duizend meter verschil. Tweeduizend meter vóór de vijandelijke schepen hadden de Duit- sche granaten de grens bereikt en vielen in het water. Een duel met ongelijke wapenen!.... Het water loopt slechts in dezelfde mate weg, als 't achter 't steeds nog diep liggende schip rijst en de poort lager komt te liggen. En men ziet de dingen aandrijveneinden hout, kisten, kleedingstukken, daartusschen de lichamen van verdronken mannen Meer dan honderd man zijn bezig met het opruimingswerk. De afgeschoten brokken ijzer, gevallen kas- van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, In naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam t Naam Adres Adres:. Naam: Adres Naam Adres ■- '■r CHIEF WHIP ARDATH LONDON ten, brokken kleedingstukken, uit het ver nielde victualieruim door elkander geslinger de vaten, kisten en conservenblikken, de lijken, alles wordt naa: voren gesleept en door de zijpoort over loopplanken aan den wal gedragen. Het wemelt als van een troep watertorren in de stukgeschoten ingewanden van het schip, mannen van de Seydlitz, van corvee- ploegen der He marinedivisie, van in de ha ven liggende schepen. De laatsten dringen in de duisternis en onder de bescherming van de algemeene ver warring, in de ruimten van den pantserkrui ser. Zenuwachtig en met onzekere schreden komen zij als bezoekers in een lijkenhuls, werpen een blik op dit oord van verwoesting en op de gezichten der dooden. Heit doorweekende zeewater heeft de ont steltenis, het afgrijzen en de starheid uit de gelaatstrekken gewischtvreemd en akelig zijn deze gezwollen hoofden met de uitpui lende oogappels, de opgeblazen buiken, de doorweekte, slappe huid. Lijkengif l Niemand bekommert zich er om. Het commando heeft ook niet genoeg hand schoenen meer om de geheele equipage daar van te kunnen voorzien. De mannen laten zich jenever inschenken, telkens weer. Bij de luitenant aan de zijpoort staat een bottelier, die ononderbroken de glazen vult. Na iedere vracht wordt weer gedronken. „Pak aan 1 Vooruit, schiet op 1"- „Wat is die zwaar 1" „Neem dan het voeteneind, papzak Honderdzestig dooden, 250 centenaars vleesch Daarbij het ijzer, de vernielde kast jes, de uitgebrande kardoeshuizen, de voor raden uit de proviandbergplaats. Voor het schip, naast den stapel lijken, torent de hoop afval steeds hooger, staal, hout, gescheurde en versplinterde zakken ge weekte rijst, blikken conservencorned beef, filets van haring, leverworst. Naast de lijken een stapeltje kruit met witte splintersonder den invloed der lucht en de vochtigheid wordt het grijs en ziet er uit als carbidslakken. Sjouwen en jenever drinken I I -1 .Keizers koelies" van Theodor Plivier. Uitgave van W. de Haan te Utrecht. AFSLUITING GEDEELTE NIEUWE VLISSINGSCHE WEG IN DE GEMEENTE OOST- EN WEST-SOUBURG. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen brengen ter openbare kennis: dat, met toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, een gedeelte van den Nieuwen Vlissingschen weg in de gemeente Oost- en West-Souburg, gelegen tusschen de Kanaalbrug te Oost- en West-Souburg en de grens dezer gemeente, vanaf 27 tot en met 29 Juli a.s. voor het openbaar verkeer met rij en voertuigen en vee is afgesloten. Vlissingen, 25 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, .VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. HET PETITIONNMENT. Het totaal aantal onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ont wapening van de Nederlandsche Dagblad pers tot heden, Zaterdagmorgen, by de bladen binnengekomen, bedraagt reeds meer dan 1.700.000. VLISSINGEN. Onweer. Gisterenavond omstreeks 11 uur barstte een onweersbui los, welke gepaard ging met een hevigen regenval. In. Tuindorp sloeg de bliksem op het elec- trisch net, tengevolge waarvan een gedeelte van dit stadsdeel zonder licht zat. De Singel heeft oenigen tijd blank gestaan, doordat de rioïeering de enorme hoeveelheid water niet dadelijk ko- verzwelgen. Enkele woningen hebben veel la^t gehad van het overtollige Kunstkring „Het Zuiden". De tentoonstelling van den kunstkring „heti Zuiden" wordt a.s. Dinsdag gesloten. Woens- dag 29 Juli wordt zij weder geopend, alsdan met de gezamenlijke schilderijen van ver-* schillende Zeeuwsche schilders en vermoede-» lijk ook eenig beeldhouwwerk. Deze expositie zal zeer interessant zijn, om* dat veel nieuw werk valt te bezichtigen. Vereenlgiug Rijwielpad „Walcheren. 1 Afdeeling Vlissingen. Dat het nieuwe bestuur niet stil zit, blijkfi uit achterstaande advertentie. Zondag toch verwacht men, dat het lOOOstë lid zich zal laten inschrijven aan de controle te Zwanenburg. D^ verrassing, welke voor dit feit het nieuwe lid wacht, is werkelijk aardig. De afdeeling Vlissingen telt dan pl.m. 2200 leden, zoodat aangenomen mag worden, dat dit jaar het aantal leden tot 3000 zal stijgen. Gezien het groote werk, dat nu weer ter hand gen men is tusschen Groot-Valkenisse en Zoutelande, zou het een verblijdend teeken zijn, indien het aantal leden bü alle afdeelin-* gen aanmerkelijk zou toenemen dit jaar. De contribute ad 0.50 kan voor niemand een bezwaar zijn. Ll) Een reclame-vlucht. Hedenmiddag om circa 3 uur zal een groot 2-motorig vliegtuig boven Vlissingen ver schijnen, hetwelk een sleepdoek achter zich zal voeren, waarop geschreven staat„Radion wascht alleen". De letters van het woord Radion hebben een hoogte van 5 M., terwijl het geheele doek ca. 30 M. lang is. Het vliegtuig behoort aan de „Sabena" to Brussel, terwijl de reclame-vluchten worden uitgevoerd in opdracht van de N.V. De Lever's Zeep Maatschappij te Vlaardingen, de wel bekende fabrikante van Sunlightzeep, Lux, Rinso, Vim Lux Toilet Zeep, Een propagand a -kuns tavon d. Vanwege den Ned. Blindenbond wordt op Maandag 3 Augustus in het Grand Hotel „Britannia" een propaganda-kunstavond ge houden. Voor dezen avond zal welwillend medewerking worden verleend door den heer Herman Bresser, bariton te Arnhem, den heer

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1