500 300 100 25 VRIJDAG 24 JULI EERSTE BLAD De Oorlogsslachtoffers op de scholen NO. 172 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Stads- en Proviocienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en .Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine adverteiltiesbetreffendeHuurenVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen Een fragment uit het boek „De weg terug" van Erich M. Remarque Wij gaan naar de kweekschool. De geheele straat wemelt van uniformen. Gezichten dui ken op die men bijna heeft vergeten, namen die men in jaren niet meer heeft gehoord. Hans Walldorf komt aanstrompelen, dien wij in November '17 terugsleepten met een ver pletterde knie. Zijn dij is geamputeerd hij draagt nu een zwaar kunstbeen met scharnieren en stampt geweldig bij het loo- pen. Kurt Leipold verschijnt en stelt zich lachend zelf voor Götz von Berlichingen met de ijzeren vuist. Hij heeft rechts een kunstarm. Daarna komt iemand uit den hoek van de poort en zegt met een keelgeluid „Mij herkennen jelui zeker niet, wel Ik kijk naar zijn gezicht, voor zoover het er nog een is. Over zijn voorhoofd loopt een breed, rood litteeken. Het reikt tot in het linkeroog. Het vleesch is daar overheen ge groeid, zoodat het oog klein en diep ligt. Maar het is er nog. Het rechteroog is verstard, van glas. Zijn neus is weg, die plaats wordt door een zwarten lap bedekt. Het litteeken, dat er onderuit komt, splijt den mond, twee maal. Deze is gezwollen en scheef aaneen gegroeid, vandaar de onduidelijke spraak. In den mond heeft hij een kunstgebit, men ziet er een klamp van. Besluiteloos kijk ik hem aan. De gorgelende stem zegt„Paul Rade- macher". Nu herken ik hem. Dat is immers ook zijn grijs gestreept pak. „Dag Paul, hoe maak jjj het?" „Dat zie je immers", hij tracht zijn lippen te vertrekken, „twee slagen met een schop. Dat ben ik er ook nog bij kwijtgeraakt". Hij heft zijn hand op, waaraan drie vingers ont breken. Treurig knipoogt zijn eenig oog. Het andere kijkt star en zonder belangstelling recht vooruit. „Als ik maar wist, of ik nog schoolmeester kan worden. Het spreken gaat te slecht. Kun je me wel verstaan „Goed", antwoord ik. „Dat komt wel heele- maal in orde. Men kan je zeker nog wel ver der opereeren". Hij haalt zijn schouders op en zwijgt. Veel hoop schijnt hij niet te hebben. Als het mo gelijk was, hadden zij het zeker ook al ge daan. De stem van den baas daalt eenige octaven. Zij is nu door rouwfloers omhuld en in zal vende olie gedompeld. Er gaat een schok door de zwarte schaar der leeraren. Op hun gezichten staat overpeinzing en ernst te lezen. „In het bijzonder herdenken willen w\j echter de gesneuvelde zonen onzer inrich ting, die vol geestdrift heen gesneld zijn om het vaderland te beschermen en op het veld van eer zijn gebleven. Eenentwintig kamera den zijn niet meer onder ons eenentwin tig strijders hebben den roemrijken wapen- dood gevondeneenentwintig helden rusten in vreemden bodem uit van het geraas van den slag en sluimeren den eeuwigen slaap onder de groene zoden Op dit oogenblik weerklinkt een kort, bulderend gelach. De directeur zwijgt pijnlijk getroffen. Het gelach is afkomstig van Willy, die vierkant en massief vlak voor hem staat. Zijn gezicht is vuurrood, zoo woedend is hij. „Groene zoden groene zoden hakkelt hij, „eeuwige slaap In den smeerboel van granaattrechters liggen zij, kapotgeschoten, aan flarden gescheurd, In den modder weg gezakt Groene zoden We zitten hier toen niet op zangles Hij slaat met zijn armen in het rond als een windmolen in den stórm. „Heldendood Hoe Stellen jelui je dat wel voor i Wilt u weten hoe de kleine Hoyer is gestorven Den heelen dag heeft hij in de draadversperring liggen schreeuwen, en zijn darmen hingen als macaroni uit zijn buik. Toen heeft een scherf zyn vingers meegeno men en twee uur later een brok van zijn been, en hij heeft nog aldoor geleefd en geprobeerd, met zijn andere hand zijn darmen naar bin nen te stoppen en 's avonds was het eindelijk met hem gedaan. Toen wij 's nachts bij hem konden komen, zat hij zoo vol gaten als een zeef. Vertelt u zijn moeder nu eens, hoe hij is gestorven, als u er den moed toe hebt De directeur is bleek geworden. Hij aarzelt of hij de tucht zal handhaven of deze uit barsting vergoelijken. Het eerste lesuur. Wij hokken in de banken. Bijna allen in uniform. Drie met volle baar den. Een getrouwd. Ik ontdek op mijn plaats houtsnijwerk met mijn naam er in keurig met een zakmes uit gevoerd en met inkt beschilderd. Ik herinner .mü nog dat ik deze prestatie gedurende de geschiedenisles heb volbrachtik meen ech ter, dat het wel honderd jaar geleden is, zulk een zonderling gevoel is het, hier weer te zitten. De oorlog wordt daardoor verleden tijd en de kring sluit zich opnieuw. Maar wij be vinden ons er niet meer binnen. Onze leeraar in het Duitsch, Hollermann, komt binnen en doet eerst het noodzakelijk ste af hij geeft ons de dingen terug, die hier nog van vroeger van ons werden be waard. Dat had zeker reeds langen tijd als een pak op zijn hart van ordelievend school meester gelegen. Hij sluit de klassekast open en neemt de dingen eruitteekenstandaards, teekenborden en vooral de dikke pakken blauwe schriften, opstellen, dictaten, proefwerk. Een hooge stapel hoopt zich links naast hem op zijn lessenaar op. De namen worden afgeroepen, wij antwoorden en nemen de schriften in ontvangst. Willy werpt ze ons toe, zoodat de vloeibladen in het rond vliegen. „Breyer" „Present „Bücker" „Present „Detlefs" Stilte. „Dood", roept Willy. Detlefs, klein, blond, kromme beenen, een maal blijven zitten. Korporaal, gesneuveld in 1917 bij den Kemmelberg. Het cahier verhuist naar den rechterkant van den lessenaar. „Dirker" „Present „Dierksmann" ,Dood". Dierksmann, een boerenzoon, groot skat- speler, slecht zanger, gesneuveld bij Yperen. Het schrift gaat naar rechts. „Eggers" „Is er nog niet", roept Willy. Ludwig vult van het Nederlandsche Volk aan dc Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden* Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers* Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, ïn naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam: Naam Adres Adres Naam Adres Naam Adres u aan „schot in de long, ligt in het reserve hospitaal in Dortmund, gaat vandaar voor drie maanden naar Lippspringe". „Friederichs" .Present „Giesecke" „Vermist". „Niet waar", verklaart Westerholt. „Hij is toch als vermist opgegeven", zegt Reinersmann. „Dat wel", antwoordt Westerholt, „maar hij is sinds drie weken in het krankzinnigenge sticht hier. Ik heb hem zelf gezien". „Gehring I" „Dood". Gehring Inummer een van de klas, scheef gedichten, gaf privé-les, kocht voor het geld boeken. Gesneuveld bij Soissons, te zamen met zijn broer. „Gehring n", mompelt de leeraar slechts en legt het schrift uit eigen beweging bij de andere rechts. „Schreef werkelijk goede opstellen", zegt hij peinzend en bladert nog eens in 't schrift van Gehring I. Nog menig schrift gaat naar rechts en wan neer alles is afgeroepen, ligt er een dik pak achtergebleven werk. Besluiteloos kijkt de leeraar er naar. Zijn gevoel voor orde komt zeker in opstand, want hij weet niet, wat hij er mee moet beginnen. Ten slotte vindt hij een uitweg. De schriften kunnen aan de ouders der dooden worden gezonden. Doch Willy is het daarmee niet eens. „Denkt u. dat die ouders er blij mee zullen zijn, als zij zoo'n cahier vol onvoldoende en even voldoende zien vraagt hij. ,Doet u dat liever niet HET ONTWEPENINGS-PETITIONNEMENT Het bestuur der Vereeniging De Nederland sche Dagbladpers maakt bekend, dat het aantal onderteekeningen van het petitionne ment voor Internationale Ontwapening gis teren de iy2 millioen heeft overschreden. Hun die nog niet hebben geteekend, wordt met den meesten aandrang verzocht", zulks alsnog ten spoedigste te doen. Het Donderdagmiddag- 23 Juli bereikte totaal aan onderteekeningen bedroeg plm. 1.580.000. VLISSINGEN. Zwemwedstrijd om den Scheldebeker. Zooals we bereids hebben medegedeeld in ons blad van 18 Juli jl., wordt de Schelde- zwemwed&trijd op verzoek van den burge meester uitgeschreven door de V.Z.C. als re- cipiëerende vereeniging. Teneinde niet in een conflict te komen met voorschriften van den N.Z.B. is alsnog een contact-commissie ge vormd, welke zich ten doel stelt nauwkeurig na te gaan de voorgeschreven bepalingen in- haerent aan een dergelijken wedstrijd. Deze commissie zal dus de reeds gevormde com missies van voorlichting dienen bij haar uit gestippelde plannen, waardoor algeheele uni formiteit wordt bereikt en strikt reglementair wordt gehandeld. In deze contact-commissie hebben zitting de navolgende heeren J. J. van der Jagt, J. van den Heuvel, J. de Jong, J. Kamermans, W. Nek, J. Prins, P. de Ruyter, H. D. Streefkerk en J. L. Weber. „BONUS EVENTUS". Tocht van Breda naar Middelburg en Vlissingen. Op Zondag 26 Juli a.s., 's morgens om 9 uur vertrekken uit Breda 13 bevlagde tou ring-cars met 360 leden van de vereeniging „Bonus Eventus" naar Middelburg, om van- daaruit een rondrit te maken door Wal cheren. De touristen arriveeren half 10 in Rosen- daal en vertrekken om kwart voor 10 naar Bergen op Zoom. Hier aangekomen te 10 uur, gaan ze kwart voor 11 door naar Goes, waar ze te half 12 aankomen. Om 12 uur wordt de tocht vervolgd naar Middelburg. Bij aan komst aldaar te 1 uur wordt de Abdij be zichtigd, waarna te half 3 een aanvang wordt gemaakt met den rondrit door Walcheren. Op het programma staan Domburg, West- kapelle, met als einddoel Vlissingen, dat tus- schen half 5 en 5 uur wordt bereikt. Te 6 uur heeft een gemeenschappelijk diner plaats in het Grand Hotel Britannia. Te ongeveer half 9 vertrekt het gezelschap naar Breda. Vlissingsche Bestuurdersbond. Aan het jaarverlag over 1930 van den Vlis- singschen Bestuurdersbond is het volgende ontleend De verschenen verslagen over de laatste jaren toonen overduidelijk aan, dat de arbei dersklasse toen over de geheele linie in de aanvalspositie verkeerde plaatselijk was het conflict aan de maatschappij „de Schel de" daarvoor wel het meest treffende voor beeld doch in het afgeloopen jaar was de toestand weer geheel anders. Hoewel in verschillende bedrijven nog wel conflicten uitbraken ter verbetering van de arbeidsvoorwaarden, tot groote stakingen en uitsluitingen zooals we deze enkele jaren ge leden vaak meemaakten, kwam het niet. Hier en daar werden pogingen om tot ver slechtering van de arbeidsvoorwaarden te ge raken van werkgeverszijde ondernomen, doch konden door den nog steeds toenemenden in vloed der moderne vakbeweging worden afge slagen. In het grafisch bedrijf werd bij het afsluiten van een nieuw contract zelfs nog eenig voordeel behaald. Een andere vijand'van de arbeidersklasse, nl. de werkloosheid, liet zich in het afgeloo pen jaar reeds danig gelden en de vooruit zichten op eenige verbetering zijn alsnog niet te bespeuren. Ondanks deze minder gunstige tijdsom standigheden stemt het tot tevredenheid, dat het vertrouwen in de moderne vakbeweging nog steeds groeiende is, getuige het steeds stijgende ledental, zoowel landelijk als plaat selijk. Wist het N.V.V. zijn ledental reeds op te voeren tot een aantal van 275.000, onze Vlissingsche Bestuurdersbond telde einde December 2020 leden, een aantal, dat nog steeds voor flinke uitbreiding vatbaar is. Dat het ledental van onzen Bestuurders bond elk jaar toeneemt, is op zichzelf een zeer verheugend verschijnsel, doch deze winst krijgt nog een grootere waarde, wanneer men. kan constateeren, dat ook de overige deelen der socialistische arbeidersbeweging voortdu rend aan invloed winnen. De afdeeling S.D.A.P., waarmede in het af geloopen jaar wederom verschillende zaken zijn tot stand gebracht, neemt voortdurend in ledental en invloed toe. Door de stichting van een plaatselijke raad zal de samenwer king, die hier ter plaatse al reeds lang be stond, vrij zeker nog hechter worden. De verstandhouding met de andere plaatse lijke instellingen als Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en zangvereeniging „de Volks stem" is uitstekend. Doordat de afdeeling Bouwarbeiders zich in den aanvang van het jaar splitste in een af deeling Vlissingen en Souburg, steeg het aan tal aangesloten afdeelingen met één en be draagt thans 14. Het aantal leden ging met 135 vooruit. In enkele jaren tijds zijn wij van 1000 op 2000 leden gestegen. De nieuwe organisatie der Federatie van Bestuurdersbonden in Zeeland waar alle Zeeuwsche Bestuurdersbonden in vertegen woordigd zijn, heeft ondanks haar korte be staan, thans reeds aangetoond in een drin gende behoefte te voorzien. Hoewel de verrichte werkzaamheden zich tot op heden nog hoofdzakelijk hebben be paald tot het uitwerken van plannen en de propaganda in onze provincie nog niet in tensief is aangepakt, kan men met de be reikte resultaten tevreden zijn. Wanneer alle Bestuurdersbonden en vakbondafdeelingen hun medewerking verleenen, zal binnenkort op het platteland zeer vruchtbare arbeid kunnen worden verricht, Hoewel we over de ledenaanwinst in Zeeland niet ontevreden behoeven te zijn, hebben onderzoekingen in diverse districten uitgewezen, dat er voor de moderne vakbeweging nog heel veel te win nen valt. We hopen en vertrouwen, dat de federatie ook in deze gebieden de vele nog ongeorgani seerde arbeiders zal kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid van moderne organisatie. We zouden onvolledig zijn wanneer we geen melding maakten van de ondernomen pogin gen om hier ter plaatse te komen tot de op richting van een arbeids-muziekvereeniging. Verschillende omstandigheden zijn oorzaak, dat deze plannen nog niet verwezenlijkt zijn, doch er is nog hoop. Besprekingen, die met het bestuur van de coöperatie „de Broederband" onder leiding van een tweetal vertegenwoordigers van den coöperatie raad, plaats hadden, schenken de verwachting, dat in de toekomst ook op dit terrein een meer intensievere propaganda zal worden gevoerd. Het probleem van de werkloosheid en de werkverschaffing zal ook in 1931 ongetwijfeld de volle aandacht vragen van partij en vak beweging. We vertrouwen, dat onze leden ons zullen schragen bij dit zoo bij uitstek moeilijk werk. Dit kan geschieden op twee- erlèi wijze, nl. door trouwe hulp bij alle voor komende werkzaamheden en door mede te werken aan den uitbouw van zijn organi satie. Troelstra-oord verloting. Het bestuur van den Vlissingschen Be stuurdersbond verzoekt ons mede te deelen, dat blijkens achterstaande advertentie, de trekking van de vierde landelijke verloting ten bate van de stichting „Troelstra-oord" zal plaats vinden op 18 Augustus te Beekbergen. Niettegenstaande de Vlissingsche afdeelin gen reeds meer dan hun aandeel van de be schikbare loten hebben gehad en er nog steeds vraag naar is, heeft het bestuur van <fien Vlissingschen Bestuurdersbond kans ge zien nog een 80 loten te bemachtigen, welke men tot uiterlijk 10 Augustus tegen den prijs van 50 cent per stuk aan het secretariaat, Schuitvaartgracht 59, kan bekomen. De hoofdprijs is een woninginrichting naar keuze van den winnaar tot een maximum van 1250. OOST- EN WEST-SOUBURG. Lijst van ingekomen of vertrokken perso nen gedurende, de le helft der maand Juli GEVESTIGD: Mej. P. Simpelaar, Oranjeplein A 28, van Vlissingen. J. Lous en gezin, Van Turnhoutstraat E 41, van Oudelande. J. Bolier, Buteuxstraat B 256, van Ritthem. L. van Camp, Groote Abeele A 245, van Middelburg. J. Krijger, Nieuwe Vliss. weg C 216, van Grijpkerke. A. Boekelaar, geb. Nomen, Groote Abeele A 245, van Middelburg. C. Keiler en gezin, Middelb. weg A 197c, van Breda. G. Bakker en gezin, Van Turnhoutstraat E 41, van Den Helder. C. H. Worrell, Nieuwe Abeele C 260, van Ned-Indië. J. J. Heijstek, Van Turnhoutstraat E 47, van Ned.-Indië. VERTROKKEN: D. Commelin, Vlissingsche straat B 260, naar Vlissingen. J. Kasse, Braamstraat B 117, naar Den Helder. J. Dingemanse, Kanaalstraat A 69, naar Ritthem. Mej. Haccou, geb. Tellier, Nieuwstraat B 88, naar Vlissingen. J. D'Hont en gezin, Oranjeplein A 168, naar Rotterdam. Een aanrijding. Gisterenavond is bij de halte Abeele een Walchersche boerenwagen uit Vrouwepolder, in aanraking gekomen met den laatsten wa gen van de electrische tram. De boerenwagen werd beschadigd, doch de inzittenden kwa men met den schrik vrij. De aanrijding ontstond doordat het paard van de tram geschrokken was en de voerman het paard niet meer kon inhouden. RITTHEM. De electrificatie. Vanwege de Pzem spraken gisterenavond in café Wesdorp de heeren De Regt en Zeil maker om de ingezetenen in te lichten over de a.s. electrificatie in de gemeente. Na met een kort woord ingeleid te zijn door den burgemeester zette de heer De Regt dui delijk uiteen, waarom electrische licht te ver kiezen is boven elk ander licht. Hierbij wees hij vooral op de lichtsterkte, het gemak, de veiligheid, de zindelijkheid, enz. van het electrisch licht. Daarbij komt, dat het on schadelijk is voor de gezondheid en ook niet duurder is dan het gaslicht. Hoe meer aansluitingen, hoe lager het tarief wordt. Zeker is de prijs beneden 45 cent per K.W.U. Verder kan de electriciteit gebruikt worden voor de radio, bii het strijken enz. en als kracht voor kleine en groote motoren. Verscheidene vragen uit den boezem der vergadering werden door de sprekers af doende beantwoord. Daar de kabels reeds zijn aangevoerd, zal denkelijk half September reeds stroom ge leverd kunnen worden. TERNEUZEN. Onderwijs aan schipperskinderen. In het stadhuis te Ter Neuzen heeft de heer G. de Jong, directeur van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart, geïnstalleerd een commissie tot huisvesting van schip perskinderen, die aan den wal geplaatst wor den voor het ontvangen van lager onderwijs. Voorzitter der commissie is de heer J. Hui- zinga, burgemeester van Ter Neuzen, secre taris de heer J. J. Kaan, hoofd van een school, terwijl verder zitting hebben de hee ren P. F. Bakker, F. L. Rijnberg, W. Muller, C. Ribbens, J. L. Dey, G. H. Koolman, J. Striën, C. J. Weynen en L. de Vos. BRESKENS. Loop der bevolking gedurende de maand Juni INGEKOMEN: D. van Dixhoorn, Boulevard 128, van Ter Neuzen. J. A. Maas en gezin, Dorpsstraat 64, van Amsterdam. J. Ringelberg, Papendrecht 19, van Axel.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1