500 25 HET LEED DER MOEDERS DONDERDAG 23 JULI EERSTE BLAD No. 171 69e Jaargang 1931 UitgaveFirma F. VAK !IE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Fragment uit „Vrouwen in Oorlogsland" van A. A. KUHNERT PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Stads- en Provincienieuws VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheels rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending f 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen Toen werd er gebeld. Ze keken elkaar ver wonderd aan. „Dat zal een van de buren zijn, die iets te leen komt vragen. Margot, kind, ga eens kijkenmaar brood en suiker kunnen we niet missen hoor zei moeder. Margot ging lachend naar buiten en deed open. Daar stond een soldaat. Hij hield z'n veldmuts in de hand en droeg een klein pakje onder den arm. In het zwakke licht van het portaal zag hij er erg grauw uit. Hij hield de oogen bijna dicht. Hij was nog zeer jong en stond opmerkelijk smal en schuw voor de deur. „Goeden avond", zei hij zacht en frommel de aan z'n muts. IJij keek Margot aan en sloeg vlug de oogen neer. Het leek wel, alsof hij erg van iets geschrokken was. Hij zette verlegen een stap vooruit en toen weer terug. „Wat is er van uw dienst vroeg Margot. De soldaat scheen ingespannen na te den ken, als zon hij op de woorden, welke hij nu zeggen moest, ofwel als zag hij zich gedwon gen iets heel anders te zeggen dan hij zich voorgenomen had. „Mag ik even binnenkomen Hij maakte een onwillekeurige beweging met het hoofd, keek op, lei de handen op den rug, als wist hij niet wat er mee aan te van gen, hield ze dan weer voor zich uit, deed den mond open en weer dicht en keek nog eens schuw naar Margot. „Het is.... ik, ja, ik kom van.... ik be doel, dat ik van Dietrich, uw broer, kom", „O....", zei Margot en lachte blij. Ze trad ter zijde en noodigde hem met een lichte handbeweging binnen. De soldaat veegde met veel omslag z'n voeten af eer hij binnen trad. Hij zag zich in den grooten spiegel tegenover de deur, streek, heelemaal in de war, met de hand langs z'n lün en hing voorzichtig zijn veld muts aan den kapstok. „U komt zeker zóó van 't front?" glim lachte Margot en keek hem opmerkzaam aan. Z'n uniform zat vol vlekken en was aan de randen doorgesleten de zoom van z'n jas was gerafeld. Een zijner mouwen was heele maal bruin. Margot opende de kamerdeur zoo breed mogelijk en zei, nog altijd glim lachend „Ga toch binnen, asjeblieft Hij komt van Dietrichriep ze blij moeder en haar zuster Use toe. „Welkom, i ï'n jongen Moeder sprong op. Ook Ilse was met een wip van haar stoel gesprongen en trad op den soldaat toe. Deze stond verlegen naast Margot aan de deur en keek haar hulpeloos aan. Moeder trok haar stoel bij. Vlak bij den soldaat stond er weliswaar ook een, doch dit bemerkte zij niet. „Ga zitten, ga zitten, doet u heelemaal alsof u thuis was voegde moeder hem toe. „O, asjeblief, na u, na u stamelde hij, als was hem eindelijk iets ingevallen dat hij lang vergeten was. Hij zette zich neer. Plot seling sprong hij weer op, werd zeer rood en maakte een diepe buiging: „Mag ik me voorstellen.... Rolf DewitzHij keek op, boog nog eens en nam weer plaats. Ook Ilse glimlachte nu. Ze kende de onbeholpen hou ding der frontsoldaten door de gekwetsten in haar ziekenhuis. Nu zei ze vriendelijk „Het is moeilijk in het eerste oogenblik, niet waar, zich bij alles opnieuw aan te passen, maar dan opeens gaat het toch weer I" „O, ja, stellig, stellig I" „Maar Margot, haal dan toch een theeglas en nog 'n couvertm'n God, kind Margot zag Ilse aan, maar deze keek, even als moeder vol spanning naar den soldaat. Margot liep snel naar de keuken, kreeg een theeglas uit de kast, kon niet dadelijk het gewenschte bord vinden, nam het eerste het beste en liep terug. Rolf Dewitz had nog niets gezegd. Hü keek naar het vloerkleed. „O, dank u, maar dat was heelemaal niet noodig stamelde hij, toen Margot hem thee inschonk en het bord voor hem neer zette. „En vertelt u eens.... hoe gaat het met Dietrich Wat doet hij Waar is hij We hebben zóó op 'n brief gewachtHij schreef maar nietIs het breigoed aangekomen Was hij gezond?" „Ja, het is namelijk...." Rolf Dewitz ver stomde weer en schoof op z'n stoel heen en weer. Margot keek hem vlak in 't gelaat. Ze leunde tegen 't buffet. Rolf Dewitz werd haar blik gewaar, hief het hoofd op en keek haar aan, als bad hij om hulp. Margot schrok op eens. Zou.zou ten slotte. „Het is namelijk zei ze werktuigelijk Rolf Dev/itz na. Deze maakte weer die onwillekeurige hoofdbeweging„Ik kom, om u van Diet rich. „Dat is vreeselijk lief van u. Drinkt u toch, en vertel dan maar precies alles, nietwaar onderbrak moeder. Rolf Dewitz gehoorzaam de. Hij dronk, zette toen het theeglas neer en zei luid en haastig„om u van Dietrich dit te brengen; hij is namelijk., ja, nu.... hij.... wordt vermist". „Almachtige Godschreeuwde moeder het uit, lei de armen op de tafel en begon luid te schreien. Ilse was opgesprongen en boog snikkend over haar neer. Margot hield zich aan 't buffet vast. Ze keek strak naar den vreemden soldaat. Alles vloeide in el kaar, de vreemde soldaat en de schokkende rug van moeder. Ze moest „Dietrich" den ken, maar dat klonk niet, doch kwam als van heel ver op haar toe en werd pas vlak bij haar hoorbaar. Vermist.... vermist. Dietrich, haar groote, groote broer Dietrich, weg, verdwenen, vermist.... „Hoe dan.... Dietrich?" snikte ze en hield de hand voor den mond. „Ja, vermist. We lagen in het trommelvuur. Het ging er hevig toe. Trommelvuur, ja. En toen de aanval. Ze stonden plots voor ons. We moesten terug, en toen, ja, 'n uur la van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden* Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers* Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid. die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres j- Naam Adres Naam Adres u Naam Adres ter.... eerst de beschieting door onze batte rijen.... het was 's nachts en dan merk je niet zoo goed, wanneer er een.... en toen gingen we weer vooruit, 'n uur later in de oude stelling, en daar.daar was hij toen..., daar was hij toen niet meer by ons". „Dan is hij misschien gevangen geno men?" „Misschien, dat kan wel zijn, o ja". „Ofgetroffen?" „Ja, misschien ook „Wanneer heeft u hem het laatst gezien „Kort voor den stormloop. We zaten in de schuilplaats. Hij zei tegen me „Rolf, het schieten wordt aldoor heviger. De schuil plaats houdt het niet lang meer uit. Kom, laten we er ons doorheen slaan". Dat zei hij. Ik wou eerst niet, want daarbuiten.... nou, trommelvuur Opeens kroep hij vooraan. Ik sloeg er me met hem door, en toen we eruit waren, kwam de aanval. We zagen hem haast tegelijkertijd aankomen. Hij riep „Rolf en lei aan. Ik schoot reeds. Ik moest verder naar rechts in den granaattrechter. Hij vuurde aan m'n linker kant. En toen. ja, toen liep ik mee achteruit, en daarna was hij er niet meer, alleen, alleen dit hier, dat had hij achter aan zijn koppelriem ge dragen, den heelen dag reeds. Dat nam ik mee. Hier is het nu. Ziehier Rolf Dewitz schoof het pakje over de tafel naar Margot toe. Ze greep er naar, Ilse even eens en toen ook moeder. „Laat het mij snikte moeder en haalde het naar zich toe. Ze lef er het hoofd op en huilde zacht-jammerend. „M'n breigoed.... m'n breigoed Hij heeft het niet eens opengemaakt". Rolf Dewitz stond op. Hij hield het hoofd gebogen. Hij opende de handen en schokte zenuwachtig mot de armen. „Ik kan nu wel gaan. Ik heb nu wel alles gezegd. Ik moet me ook nog melden. En mocht u.... ik ben bij m'n familie in de Herderstraat, zeventien.... ik staat u mij toe afscheid te nemen l" Moeder richtte zich niet op. Margot begeleidde hem zwijgend. Bij de deur zei hij, met de muts in de hand „Dat is zwaar voor een moeder, een moe derIk heb dat nooit zoo gevoeld. Aan 't front, wanneer de jongens „Moeder" schreeuwdenJe denkt er heelemaal niet aan hoe die thuis wachten. Het is toch te veel. Het. Rolf Dewitz keerde zich haastig om en liep de trap af. En daarbinnen moeder, die zoo huilde, en de kamer, de tafel met de theeglazen Ver mist Gevangen genomen Bedolven Uit eengereten Dood De woorden dwarrelden duizelend in haar rond. Ze bukte zich en raapte langzaam den bontkraag op, welke van den kapstok gegleden was. Ze zag haar handen het bont weer ophangen, verwon derde zich over haar handen en toen over haar voeten, welke begonnen te loopen. Dietrich is er toch niet meer dacht ze. Haar voeten gingen verder. In haar kamer was het donkerdaarna wierp het licht een geelachtigen kring onder zich. Het was stil in de kamer. Daarnaast huilde moeder. Dietrich was dood. Gij die het Petitionnement voor Internationale Ontwapening nog niet fee kende, doe het HEDEN! Bezorg het aan het bureau dezer courant, of geef het af aan den couranten-bezorger. VLISSINGEN. De kermis. Nu dit jaarlijks terugkeerende volksfeest een paar dagen oud is, hebben we de reke ning eens willen opmaken en getracht na te gaan of ze „op apegapen" ligt, zooals velen willen doen gelooven. En als we dan zien, dat èn het circus èn de verschillende zalen alle avonden goed bezet blijven doorwerken, dan moeten we wel tot de conclusie komen, dat bovenstaande bewering lichtelijk overdre ven is. De andere vermakelijkheden zijn, ondanks de betrekkelijke duurte, ook goed bezet. Wanneer we byv. op de Groote Markt de automobieltjes zien rondracen met vaak bijna voltallige bezettingals we de „vlieg tuigjes" met bommen of de torpedobooten met speren zoo steeds omringd zien door een niet-alleen-maar-kij leende haag menschen, dan vinden we de bovenstaande uitspraak verloochend en dat, ondanks de heerschende malaise. En overdag, als de eigenlijke tijd van het kermishouden voor de kinderen is, zijn de caroussels, waarvan we voor de jeugd die met de ponnies het aantrekkelijkste, het leukste vonden, ook altijd goed bezet. Veel menschen worden ook vastgehouden voor inrichtingen, waar tekst, uitleg oftewel expli catie wordt gegeven, als bijv. het tentje, waar het Boeddha-beeld een der aanwezigen aan wijst of voor het in Oosterschen stijl be- kleede, kleine tempeltje, waar de magiër proeven zijner bekwaamheid geelt in het aangeven van verleden en toekomst. En tus schen. de steeds heen en weer golvende men- schenzee beweegt zich de musiceerende auto of een der twee hun aantal is dit jaar ver meerderd Koperen Ko's. Ook wordt den stroom een verhindering in den weg gelegd door zich hier en daar geposteerd hebbende kleine tentjes, waar een neger drop verkoopt of een andere kermisman zijn waren tracht te slijten of door een of andere kunstenma ker, die op deze manier een broodje tracht verdienen. Dat vroolijke leventje duurt voort tot heel laat in den avond. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Goovaarts, geeft Vrijdag 24 Juli, des avonds 8 uur, een concert in de kiosk op den boulevard Evertsen. Programma: „Per aspera ad astra", marsch, Ouverture „Regina", Valse „Interompue", légende, Suite-Ballet a. Entree-mazurka, b. Pizicate, c. Valse lente, d. Largo, e. Final galop. Pauze. „Britannicus", ouverture fantastique, Oud-Hollandsche Boerendansen, „Czardas Hongrois", „Carmen", fantaisie sur l'opera, „Marche Gala", E. Urbach G. Rossini L. Montague Fr. Popy P. de Souter W. F. Siep G. Michiels G. Bizet Voussure De Boulevard Estafette. Nader is bepaald, dat de start en de finish voor de Zaterdagavond a.s. alhier te houden Boulevard-estafette niet is bij het hotel Noordzeeboulevard, doch bij Hotel Britan nia en dat de prijsuitdeeling zal plaats heb ben in hotel Oosterhuis en wel door den burgemeester. Ingeschreven zijn nu 11 ploegen en wel 2 van Pro Patria, Rotterdam, 2 van iDOS al daar, 2 van de zeemacht te Vlissingen, 2 van Marathon te Vlissingen, 1 van E.M.M. te Middelburg, 1 van R.A.V. 1931 te Rotterdam en 1 van de Zwaluwen te 's-Gravenhage. In 1930 was Pro Patria één in 20 m. 39 sec. Ook nu maakt zij em goede kans voor den Miss Blanche beker, hoewel DOS een ge duchte concurrent zal blijken te zijn. Er is tusschen deze beide vereenigingen een groote doch gezonde rivaliteit, wat eenkorteren tijd dan verleden jaar doet verwachten. Het valt te betwijfelen of „1931" en „de Zwaluwen" tegen beide eerst genoemde zullen op kun nen, dan geven we meer kans aan Marathon of E.M.M.die beide over uitstekende loopers beschikken, die best voor een verrassing kun nen zorgen. In elk geval belooft het een strijd te wor den, zooals nog niet op den Boulevard te zien is Kano wedstrijd aan het Strand. Omtrent den op Vrijdag 7 Augustus a.s. te houden kanowedstrijd in zee bij het bad- strand alhier is nader het volgende vastge steld De wedstrijd wordt gehouden in twee klassen Klasse A éénpersoonskano's klasse B tweepersoonskano's. De lengte der banen zal bedragen 1000 M. met één keerpunt. Voor de verschillende ka no's wordt een voorgift vastgesteld. Er kan uitsluitend deel worden genomen door geoe fende zwemmers (zwemsters), terwijl kano's aan het strand te huur zijn. Tijdige bespre king van een huurkano is noodzakelijk, om dat dezelfde huurkano niet een onbeperkt aantal malen kan meevaren. Er wordt gepeddeld in heats van 4 kano's, terwijl voor elke klasse 3 prijzen (medailles) ter beschikking worden gesteld. Er is een inleggeld verschuldigd van 40 cent voor één- persoonskano's en van 75 cent voor tweeper soonskano's. De regeling is opgedragen aan een com missie van 4, die zonder beroep oordeelt over indeeling in heats, vaststelling van voorgif ten, diskwalificatie en toekenning der prij zen. Voor berging van kano's is gelegenheid aan en by het strand. Inschrijving voor deelname moet plaats hebben bij den heer Van Krieken, chef van het badbedrijf, en kan vanaf heden geschie den. De inschrijving sluit 4 Augustus. Voor inlichtingen wende men zich tot den chef van het badbedrijf. Het reglement voor den wsd- strijd is daar tevens te verkrijgen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan als werkzoekenden ingeschreven 1 letterzet ter, 1 boekdrukker, 1 behanger, 6 grondwer kers, 1 loodgieter, 3 metselaars, 3 opperlieden, 7 schilders, 8 ververs, l beton-vlechter, 1 leerling-timmerman, 14 timmerlieden, 2 po- litoerders, 2 meubelmakers, 1 schoenmaker, 1 takelaar, 229 metaalbewerkers (w.o. 137 tij delijk werkoos), 1 bakker, 1 magazijnbedien de, 1 winkelbediende (confectie), 2 kellners, 2 chauffeurs, 5 transportarbeiders, 18 kan toorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 1 teeke naar, 1 werkvrouw, 3 portiers of loopers, 57 losse arbeiders en 17 varensgezellen. Voorts zijn 168 personen bij de werkver schaffing geplaatst (vorige week 148). Totaal aantal ingeschrevenen 559, vorige week 538 personen. Alzoo een vermeerdering van 21 personen. Grand Hotel Britannia. Zaterdag en Zondag a.s. worden in Grand Hotel Britannia twee soirées-dansantes ge geven, waarin zullen optreden Barney Meely, Aerican excentric danserSenta Predöhl, tooneelspeelster en prof. Ben-Ali-Libi, hu moristisch goochelaar. Op beide avonden wordt een verschillend repertoire gegeven. Zaterdagmiddag 3 uur zal een groote kin- der- en familie-matinée plaats hebben. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. Vreemdelingenbezoek. Het bezoek van badgasten van de Belgi sche kustplaatsen was heden zeer groot. Er kwamen in het geheel 2650 passagiers mede, terwijl niet minder dan 83 auto's werden overgezet. Wegens het zeer drukke vervoer werd ook de raderboot „Zeeland" voor het passagiers vervoer in dienst gesteld. Uitstapjes door Nederland. De veertiende jaargang is verschenen van „Uitstapjes door Nederland". Door den heer W. P. F. van Deventer, di recteur van de Algemeene Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, is een voorwoord geschreven. Hij schrijft dat de inhoud van dit werkje in den loop der jaren voortdurend werd uit gebreid en verbeterd en vollediger is gewor den dank zij de medewerking van tallooze Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer. Hij hoopt dat het steeds meer aan zijn doel moge beantwoorden en dat steeds meer Ne derlanders hun eigen land zullen „ontdek ken". Het boekje is na toezending van admi nistratie- en frankeeringskosten 25 cent, gratis verkrijgbaar bij de uitgevers Naaml. Vennootschap C. J. van Doorne te Delft. Aan Zeeland is ook een belangrijke plaats ingeruimd en vinden wij beschrijvingen van Vlissingen, Middelburg, Ter Neuzen, Goes, Zierikzee, Domburg, Veere, Axel, Burgh, Haamstede en Renesse. Een duidelijk kaartje van Nederland, waarop de voornaamste gemeenten voorko men, is tusschen den tekst opgenomen. MIDDELBURG. De abattoir-kwestie. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Middelburg was weder een nader schrijven ingekomen van Ged. Staten over de abattoir-quaestie. Wij verwijzen hiervoor naar het verslag van den gemeenteraad te Middelburg. BIERVLIET. Toen dezer dagen een landbouwer te Bier vliet als naar gewoonte zijn kippen wilde voeren, viel het hem op dat er zoo weinig waren. Hij ging daarop de omgeving van het erf afzoeken doch er werden er geen gevon den. Na telling bleken, ongeveer 25 kippen te zijn verdwenen, en vermoedelijk gestolen. OOSTBURG. Voor de huisvlijttentoonstelling, van 31 Augustus tot en met 2 September a.s. te Oostburg te houden, zijn o.a. medailles toe gezegd door H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, den Commissaris der Ko ningin, de leden van Ged. Staten Van Bom mel van Vloten, Dieleman, Van Dusseldorp, Van de Putte en Van Rompu, het lid van de Tweede Kamer den heer Lockefeer en het Statenlid den heer Erasmus. Besmettelijke ziekten. In de week van 12 tot en met 18 Juli zyn in onze provincie voorgekomen 1 geval van paratyphus (typheuze vorm) te Vlissingen, 2 gevallen van roodvonk, l te Goes en 1 te Hulst, 1 geval van diphterie te Goes en 1 geval van encephalitis lithargica te Tholen.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1