ai juli 500 dinsdag EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING No. 169 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Lr., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 68287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINÜ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen het millioen overschreden. Het gaat de laatste dagen goed met het petitionnement. Gisteren steeg het aantal met 300.000 handteekeningen. Het millioen is nu overschreden. Het totaal aantal be droeg gisteren 1.100.000. Wü hebben goeden moed dat dene week nog vele honderdduizenden handteekeningen te verwachten zijn en dat ten slotte het succes geëvenredigd zal zijn aan de krachtige actie die voor het petitionnement is ge voerd VLISSINGEN. Een buitengewoon schoolreisje van de Christ. U.L.O.-school. Vrijdag maakten een 30-tal leerlingen der Chr. U.L.O.-school alhier onder leiding van eenige leeraren een tweedaagsch uitstapje naar Dinant. 's Morgens kwart voor zeven uur vertrokken ze per touring-ear van het Betje Wolfplein. 't Weer was aanvankelijk wat koel, maar gelukkig viel er geen regen. De stemming zat er al spoedig in't eene lied na het andere klonk op. Via Antwerpen ging het naar Brussel, waar de voornaamste punten der stad werden bezocht. Daarna koffiedrinken tijdens een regenbui en toen voort in de richting van Namen. Het terrein v/erd allengs heuvelachtiger, maar de welbe kende roode Minerva's „nemen" de steilste tellingen. Voorbij Namen begon de wonder mooie tocht door het Maasdal. Gezongen werd ei* niet meer. Allen hadden 't veel te druk met uitkijken. Alles had him aandacht De stroomversnellingen inde Maas, de rots formatie^, de huizen en hotels langs de hel lingen of er bovenop, een trein, die juist uit een tunnel kwam en de passeerende Hol- landsche auto's, die met een hoerawerden begroet. Zoo werd Dinant bereikt. Te 4 uur hielden we stil voor een bondshotel van den A.N.W.B., tegenover het station. De gerant verwelkomde ons en een kellner wees ons de kamers. We stonden er van te kijken, zoo uitstekend als er voor ons gezorgd was. Voor ieder tweetal was een aardige kamer beschik baar met stroomend warm en koud water en een lekker bed, zoodat er keurig gelogeerd, maar eerst ook keurig gedineerd werd, wer kelijk boven aller lof en verwachting. Tusschen 4 en 6 werd de citadel beklom men en onder leiding van een gids bezich tigd. 't Was een enorme klimpartij, waaraan geen eind scheen te komen, maar 't prach tige panorama, dat we boven te zien kregen, loonde ruimschoots de moeite. Daarboven hebben we heel stil met elkaar geloopen langs de graven van zooveel jonge menschen, allen reeds in 't eerste begin van den oorlog gevallen en een Franschman, die jaren lang aan den voet van de Citadel gewoond had, vertelde ons hoe de gevechten zich hadden toegedragen van hoogte tot hoogte. Hoe Dinant tijdens den oorlog in de asch gelegd is en daarna weer geheel nieuw opgebouwd, was duidelijk te overzien en bij een bezoek aan den muur der gefusilleerden vertelde een overlevende van het groote leed, dat door den oorlog over het stadje gekomen was. 's Avonds gingen de jongens en meisjes in groepjes wat rondloopen en inkoopen doen. Af en toe kwamen ze hun bevindingen mee- deelen. Ze hadden het naar hun zin. Om halftien waren allen binnen en niet lang daarna in diepe rust. Zaterdagmorgen vroeg wakker en om kwart ever zes op. 't Regende nog, maar gelukkig niet lang meer. Na een flink ontbijt weer naar buiten, waar Max, onze chauffeur, klaar stond met zi.' wagen en de tocht naar de grot van Han begon. Wat genoten allen weer volop van de schitterende omgeving. Heuvel op, heuvel af ging 't, over lange en steile hellingen. Max had er schik in „Jongens, oogen dicht", zei hij en we snelden naar be neden. Maar we gaven onze oogen den kost en wezen elkaar op de mooie panorama's van de aardige dorpjes in het dal, waar af en toe de zon op scheen. In Han ging het met de tram naar de bekende grot. Dit bezoek en de tocht door het Maasdal vormden de hoogte punten van de reis. Van kwart voor 9 tot half twaalf leidde de gids ons rond en wees ons de mysterieuze en grootsche formatie's in dit scheppingswonder, dat een onuitwisch- baren indruk op de jongens en meisjes heeft achtergelaten. Na afloop terug naar Dinant, waar geluncht werd. Daarna afscheid en voort ging het in de richting Antwerpen voor het middagmaal, dat welverzorgd was en heerlijk smaakte. De thuisreis werd noode aanvaard en om kwart voor tien, veel te vroeg naar den zin van velen, stapten we aan het Betje Wolf plein uit. Alles bü elkaar een tocht, die allen zoo weer zouden willen doen, hetgeen mede te danken is aan de voorbeeldige zorg van de firma Erven Smits, die door haar coulante houding van meet af aan, den tocht heeft mogelijk gemaakt, die de hotelaccomodatie op zich genomen heeft en beschikt over uit stekende wagens en niet te vergeten een al leszins bekwaam chauffeur, die er slag van heeft, om met jongelui op reis te gaan. Rijwielpad Walcheren. Wegens werkzaamheden aan het rijwielpad tusschen Groot Valkenisse tot halverwege Zoutelande is het rijwielverkeer over dit gedeelte van het pad gedurende ongeveer een week gestremd. Het pad blijft evenwel voor voetgangers opengesteld. Een goedkoope trein. Woensdag 29 Juli loopt er weder een goed koope trein 2e en 3e klasse van de stations aan de lijn Vlissingen—Roosendaal naar Rotterdam en 's-Gravenhage en terug met bezoek aan de Diergaarde te Rotterdam en den Dierentuin te s-Gravenhage. De trein vertrekt 5.36 van hier en komt te 8.53 te Rotterdam D.P. en te 9.18 te 's-Gra venhage aan. De terugreis is vastgesteld uit s-Gravenhage om 19.39 en Rotterdam D.P. om 20.08 en de aankomst alhier om 22.54. Deelnemers kunnen zich door bemiddeling der Ned. Spoorwegen tegen regen verzekeren bij de „Eagle Star" te Londen. Circus Van Bever. Wij hebben gisteren de openingsvoorstel ling van bovengenoemd circus bijgewoond. De aankleeding van het circus past zich met haar motieven, ontleend aan de paarden sport, heel aardig aan bij de bestemming der inwendige ruimte, zoodat de eerste indruk, dien we kregen van deze kermisvermakelijk- heid zeer gpnstig was. En het gepresteerde kan niet alleen gerust de kritiek doorstaan, maar is bovendien geheel in het genre, dat we deze week zoeken deze week, dat een ieder wel eens „uit" wil zijn, dat ieder wel van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenlngs. conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid. die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Naam Adres Naam Adres eens eenige oogenblikken de zware, gedrukte tijden wil vergeten. Dat kan zeer geschikt gebeuren in deze inrichting, waar we men schen- en dierendressuur kunnen bewonde ren. Want het is eigenlijk iets anders dan dressuur, als we daar die clowns het zijn er minstens vier in het circus zien rond- tippelen als echte grapjassen, schijnbaar flauwe dingen zeggend, die in deze omgeving, in deze sfeer nochtans inslaan en de hilari teit opwekken, die zoo'n gezonde medicijn is voor de menschheid. Behalve de indivi- dueeele grappen van twee of drie uiterst ko mische gebaren makenden zagen we ze gezamenlijk en in vereeniging met andere leden van het circus optreden in de komi- ke scène van den „revolverheld", die zich tranen uit de oogen laat „spuiten" om een droeve gebeurtenis van den dood van zijn slachtoffer te herdenken. Maar bijzonder heden dezer scène verklappen we niet. Dressuur in de eigenlijke beteekenis zagen we door het optreden van verschillende nummers met paarden, zoowel raspaarden als ponnies en den Italiaanschen, die hetzij door mr. Van Bever, zijn vrouw of een jockey aan het, den cirpus zeer goed vul lende, publiek werden gepresenteerd. We hebben deze dieren heel aardige nummers zien uitvoeren en gemerkt, dat ze goed onder commando stonden. Bij een circus bchooren onvermijdelijk de menschen, die hun leven wagen in de ijle ruimte boven in de tent, waar ze hun acro batische toeren vertoonen aan trapeze, pië destal of andere werktuigen, die daar vrij schommelend in de ruimte bewegen. En ook van deze soort kunst zagen we sterke staal tjes, waarvan we vooral apprecieerden, on danks het eenigszins griezelige der vertoo ning, het ronddraaien boven den circus van Harry en Zulma aan het rondwentelend rek. Betrekkelijk zonder werktuigen, maar niet minder interessant was het optreden van den heer met twee zeer jonge dames, die, zoowel alleen als gezamenlijk- heel aardige acrobatische toeren te aanschouwen gaven. Even spannend en schitterend waren de toeren van madamoiselle Mary, die op het slappe koord niet alleen verschillende dans passen maakte, maar er ook op ging liggen en zich daarna weer voortbewoog op den sta len draad. Voorwaar sterke staaltjes van oefening, van dressuur gaf zij te zien. En na al die toeren, na al die nummers van mensch en dier, wachtte ons een scène, waarbij we als 't ware verplaatst werden in een wilde beestenspel. We hadden bij het bezichtigen der stallen en van de menagerie, reeds gemerkt, dat de kooien der leeuwen in verbinding stonden met de renbaan door een ijzeren tunnel. Aan dezen tunnel nu werd een groot, uit ijzeren staven tot verschil lende hekken vereenigd bestaande kooi aangepast, die bijna zoo groot was als de renbaan zelf. Op een signaal werd een ijzeren luik in de menagerie opengemaakt, waardoor de afsluiting verbroken werd. En nu kwam het vijftal leeuwen 2 mannelijke en 3 vrouwelijke binnen, die, naar hun geluid te oordeelen, niet zoo heel makkelijk waren. Maar desondanks werden daarmee verschillende toeren uitgevoerd, waarbij de heer Rudolphe toonde, dat hij deze verscheu rende dieren goed in zijn macht had. Dat bij dit nummer, zoowel als bü de andere, harte- lük werd geapplaudisseerd ten teeken, dat de talrijke toeschouwers tevreden waren over het gepresteerde, behoeft geen verwondering te wekken, daar al het vertoonde dit ruim schoots verdiende. Waar een circus in de laatste jaren zoo zelden tusschen onze muren en op de ker mis geweest is, kunnen wü, gezien het ver toonde, onze kermisvierders met volle ge rustheid aanbevelen, gedurende de komende dagen daar eens een kjjkje te nemen, Radem's Variété- en Revue-gezelschap. Concertgebouw. Dit gezelschap gaf gisterenavond voor een zeer goed gezette zaal zü'n openings-voor- stelling, met een varieerend programma. De vertooning is over het algemeen mee gevallen. „The 3 Nelsons", moderne kracht acrobaten, gaven buitengewone staaltjes van kracht en behendigheid te zien. De silhou- etist, mr. Le Cocq, beschikt over een gewel dige fingerfertigkeit en doet de meest in teressante schaduwbeelden ontstaan als verschillende dieren (konijn, vos, hert, oli fant) en hoofden van menschen in diverse typen (Fransche en Duitsche soldaat, Napo leon, Mephisfco). Bijzonder aardig zijn de pantomiemesde betooverde preekstoel en de smakelüke püp. Inderdaad leuk werk. Als Akimoto verschünt deze artist in de kwali teit van Chineesche goochelaar en vertoont daar wonderlü'ke dingen büv. een zee van bloemen schudden uit een ledige papieren zak, zpden doekjes en duiven halen uit een ledige doos, een kanarie uit zü'n kooitje ne men, inpakken in dubbel papier, het pakje in brand steken, een schot.... en het beestje springt weder lustig in zün huisje heen en weer. Zijn partnerin doet water van kleur veranderen en maakt een doorgeknipt koord weer heel, zonder knoopen. Alles zeer han dig. Ten slotte maken zü van het podium een bloementuin, waarin de vlaggen van alle nationaliteiten wapperen. Alle experimenten worden onder de grootste geheimzinnige stilzwügendheid uitgevoerd. Voor een prettige stemming zorgt Joop van Leeuwen, die vertelt dat alles wat hü zegt en zingt flauwe kul is. Hij kan het we- ten Maar het publiek' luistert gaarne naar dien onzin. Zijn humoristische conferenties wisselt hü af met liedjes als „Maar den an deren dag" en „Dat meen je niet", hü gaat aan den rol en op zweef om te eindigen met Flauwe kul", waarbij de zaal hem in de refreintjes „Stjing tadera, Boem tadera" dapper assisteert. The Rythm Troubadours, onder Chr. Draaisma, geven aan dergelijke liedjes mede een zeer gewilde vertolking. Annie Ruger zingt enkele Fransche en Duitsche liedjes op zeer verdienstelüke wijzezong zij Hol- landsoh dan vond ook zij in de zaal wel daadwerkel-jke medewerkers. Vooral met de kermis. Men is dan uit, maakt pret en plezier en uit zijn vreugde gaarne in massazang. Na de pauze wordt de revueschets in 17 tafereelen „Cabaret Cocktail" door het ge heele gezelschap voor het voetlicht gebracht. Joop van Leeuwen is de geestelijke vader van dit mengelmoes, de muziek is van Jac. Boon- vang. Met Max le Petit is Joop de drager van deze revue, waarin alle artisten, als Joop en Max eenmaal in het cabaret zijn aange land, andermaal van hun prestaties getuigen. De heer De Haan is dan de buikspreker met twee poppen, de Nelsons werken schitterend, aan de ringen, Joop en Max zijn de humo risten, Annie Ruger is de cabaretière met English Songs, de band speelt ook in „Cock tail" and last but not least, de 6 Cocktail- girls dansen eenige malen allerliefst en The Violets bieden in hun moderne dansen wer- kelük iets van zeer goed gehalte. Hun cos tumes frappeeren door frischheid en kleur. Het verloop van de revue is vlot en gezel lig en de eene lachbui volgt op de andere. De juiste stemming blijft in de zaal, men is vroolük en opgewekt, en amuseert zich kos- telük. Met Joop zeggen we „In het cabaret vergeet je al je zorgen" en „Een verzetje in je leven doet je goed". Zoo is het. Met veel applaus zijn alle uitvoerenden be loond. Ook dit program zal met de kermis wel in trek zijn. De band uit „Wilhelmien- tje" verzorgt het muzikale gedeelte op alles zins prettige wüze en kort de pauzen met nummers, die er bü de bezoekers in gaan als koek. Non Stop-Variété en Cabaret. De Oude Vriendschap. Tijdens de voorstelling van gisterenavond, die evenals de eerste avond weer een groot succes is geworden, hebben zich tijdens het optreden van den telepaath Maloïtz span nende momenten voorgedaan. Hem werden nl. opdrachten verstrekt, die ieder als niet uitvoerbaar waande. Hü heeft echter in ra zende snelheid deze opdrachten uitgevoerd, zonder één enkele fout te maken. Een dave rend applaus beloonde hem voor deze schit terende prestatie. Als büzonderheid vermelden wij hier een opdracht, welke zingende werd ten uitvoer gebracht. Door iemand werd een halve stuiver ver stopt onder een poot van een stoel achter in de zaal op welken stoel een heer had plaats genomen. Dit geldstuk moest daar worden weggehaald en onder den poot van de tafel op het tooneel worden gestopt. Feilloos werd deze opdracht, onder het zingen van de Italiaansche „Tango della Rose" uitgevoerd. Anti-kermïsbijeenkomsten. Zooals elk jaar de gewoonte is, worden ook dit jaar tijdens de kermis alhier, in het Tehuis voor Militairen aan het Bellamypark weer gezellige bü eenkomsten gehouden voor de militairen van zee- en landmacht. De ruime zaal van liet Tehuis deed prettig aan en was door de goede zorgen van den huisvader en -moeder, den heer en mevr. Van Benthem, keurig versierd met palmen, terwül op de verschillende tafeltjes bloemen waren gerangschikt. De eerste büeenkomst gisterenavond, welke reeds druk bezocht was, werd op de gebrui- kelü'ke wüze geopend door den huisvader, die daarna de aanwezigen hartelük welkom heet_ te en de hoop uitsprak dat het aantal be langstellenden nog grooter zal worden, wat wel het geval zal zü'n, daar steeds blijkt dat hoe verder in de week hoe grooter de op komst wordt. Spreker hoopt, dat allen genoegbjke avon den zullen hebben en dat het gebodene in den smaak zal vallen. In het büzonder bracht spreker dank aan den heer en mevrouw Groenenberg en aan den heer Van der Eijk, die dezen avond hun welwillende medewerking zulen verleenen. De heer Van der Eyk opende daarna het De strijd voor de ontwapening is een strijd der geesten, een geestelijk werk. Maar de overwinning in dezen strijd kan niet in één oogenblik behaald worden. Maar wij zullen winnen, als wij niet achterwaarts, maar steeds voorwaarts zien, als wij onvermoeid voortwerken en zelfs in de somberste tijden den moed niet verliezen. BALDWIN. programma met het zingen van een drietal liederen, o.a. het mooie „Holland, ze zeggen je grond is zoo dras". Door de heeren Meertens, piano, en Van de Pitte, clarinet, beiden marineschepelingen, werden vervolgens enkele nummertjes ten beste gegeven. Deze beide jeugdige virtuosen zorgden trouwens den geheelen avond voor de noodige muzikale afwisseling, hetwelk de gezelligheid nog verhoogde. De heer Groenenberg zong daarna even eens een drietal nummers, met pianobege leiding van mevrouw Groenenberg, waaronder „Eenig Zeeland" in Zeeuwsch dialect gezon gen en het luimige „Boeren-vrijage" büzon der in den smaak vielen. Door enkele jongens van de opleiding wer den eenige mooie gymnastische standen ge geven, die Zooals vanzelfs spreekt de groote belangstelling der collega's trokken en kranig werden uitgevoerd, wat wel bleek uit het waardeerend applaus. Stormachtigen bijval ontlokte het door den heer Van der Eijk hierna gezongen humo ristische liedje „Het zonnetje gaat- van ons scheiden". Door den heer Van Es werden eenige voor drachten ten beste gegeven, en verder nog zang% van den heer Groenenberg en Van der Eük. Onnoodig te zeggen dat het refrein- van „Daar komt de Schutterij" uit volle borst door allen werd medegezongen. Er heerschte den geheelen avond onder de zeer talrijk aanwezige jongens de opleiding der marine had tot 11 uur verlof gekregen een prettige en opgewekte stemming, wat bleek uit het herhaaldelüke dankbare ap- paus, 't welk den medewerkenden ten deel viel. Tusschentüds werden ververschingen rondgedeeld. Ook voor de verdere avonden is voor een afwisselend programma zorg gedragen. De voorzitter van het Tehuis, de heer P. G. Laernoes, sprak aan het einde der büeenkomst nog een kort woord van dank voor de op komst en vertrouwde dat deze de volgende avonden nog beter zal zijn, wees op het vele werk dat den huisvader en -moeder deze week wacht, doch dat zü met blijdschap voor de jongens verrichten, en bracht verder dank aan alle medewerkenden en ook aan diegenen van onze stadgenooten, die door hun gaven deze avonden mogelijk gemaakt hebben en riep den jongens een „tot morgenavond" toe, waarnaspreker met dankzegging eindigde. Wü willen deze gelegenheid te baat nemen om te wüzen op de groote verbetering, welke het interieur van de conversatiezaal van het Tehuis heeft ondergaan. Aan het nieuwe goudkleurige behang zü'n verschillende mooie schilderüen en etsen aangebracht, die het geheel een keurigen en echt huiselijken aan blik geven. Rondom de groote leestafel staan een groot aantal gemakkelüke leunstoelen, waarin de bezoekers heerlijk op hun gemak zich neervlyen en rustig lezen kunnen. Hieruit blü'kt dus, dat niets onbeproefd wordt gelaten het den matrozen en militai ren zoo gezellig mogelük te maken. Er wordt dan ook van het Tehuis een druk en dankbaar gebruik gemaakt. MIDDELBURG. Een boemelaar. Bü de politie te Middelburg meldde rich een man aan om nachtverblü'f, die kans had gezien in 12 dagen 500 op te maken. Middelburgsch muziekkorps. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Vrü- dagavond 8 uur een concert op het Molen water. ZOUTELANDE. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad voltallig. Na verscheidene mededeelin- gen werden de volgende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomenProcesver baal van kasopnemingde processen-verbaal van de stembureaux voor de verkiezing van leden van den raadde kennisgevingen van

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1