1000 500 300 150 25 Het petitionnement van da Ntderlandsclie Dagbladpers MAANDAG 20 JULI EERSTE BLAD ONZE KANS Stads- en Pro vincienieu ws PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING No. 168; 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. gulden bij verlies van eiken anderen vinger gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Inzendingsiermijn der adhaesie-betuigingen met een week verlengd. Zaterdag jl. waren ruim 800.000 handteekeningen ingezonden. De beroepsofficieren en de Internationale Ontwapening. De Nederlandsche Dagbladpers heeft be sloten de gelegenheid tot teekening van het petitionnement met een week te verlengen, zoodat de sluitingsdatum is vastgesteld op Maandag 27 Juli. Er bestaat dus nog een volle week gele genheid de mooie actie van de Nederland sche Dagbladpers te steunen. Het gaat de laatste dagen in de goede richting. Heden kregen wü bericht dat 800.000 handteekeningen zijn geplaatst. Dit getal is echter nog te klein en moet minstens verdubbeld worden. Daarom zal deze week nog een krachtige actie gevoerd worden en wü ondersteunen deze van ganscher harte. Laat iedereen die nog verzuimd heeft zijn handteekening te plaatsen dit alsnog doen cq anderen daartoe opwekken. De spontane actie van onze dagbladpers moet indruk maken oP de conferentie te Genève. Dit kan als wü met een paar millioen handteekeningen voor den dag komen. Wü zullen het formulier tot en met Maan dag 27 Juli afdrukken. Er is sinds eenige dagen zoo groote vaart in de petitionnementactie gekomen, dat wü op dezen datum den voorgenomen sluitings dag, een verlenging met een week moeten aankondigen. Het zou niet mogelük zijn nu te stoppen. De weg naar het succes is weer ge bleken typisch Hollandsch te zijn. Eerst langzaam vooruit, dan een versnelling, en pas na dagen dringt het feit, dat wü iets grootsch moeten en kunnen volbrengen, vol komen door, waarop het ineens bewüzen van instemming en sympathie regent, en de stroom binnenkomende formulieren wast, tot een machtig getü.... Toch Schünen er in iedere stad en in ieder dorp menschen te vinden te zün, die met een minachtend gebaar deze actie afwü'zen. Zü vormen een kleine minderheid, maar ze zün er. Zij vinden het dwaas idealisme, en idea lisme staat voor hen gelük met onbereik bare utopie. Zü zeggen daar doe ik niet aan mee.... het helpt toch niets.... er zün altyd oorlogen geweest en er zullen er altüd zijn.... je kunt er niets aan doen...» wü zijn maar een klein volk.... de groote heeren be slissen toch over ons.... en meer in dien opwekkenden oorspronkelijken trant. Waarmee zü dan meenen gerechtvaardigd te hebben, dat zü zich niet de enorme in spanning wenschen te getroosten, hun hand teekening onder een verklaring te zetten, die hen dagelüks onder de oogen komt, en die in te leveren. Of is 't het vreeselük besef, iets gedaan te hebben dat niet sceptisch is, dat zü wenschen te ontwüken. Meenen zü soms door hun weigering het groote ideaal der nuchterheid-in-alles te handhaven Dat doen zü niet eens, want wie alleen maar doodnuchter en zuiver verstandelük redeneert zonder een grein idealisme en daarbü zün intellect voldoende laat werken, beseft dat er nog nimmer zulk een kans ge weest is als in onzen tüd, om den oorlog voor goed uit te roeien. Diegene beseft, hetgeen feiten en cüfers aantoonen, dat er uit oorlogvoeren voor geen enkel land meer winst te behalen is. Dat heeft de strüd van 19141918 '"bewezen. De waan der overwinnaars heeft kort geduurd. Iu de twaalf jaren, sinds de vrede van Ver sailles verloopen, is steeds duidelüker gewor den, dat al de naties aan beide züden ver liezers zün. Er is alleen het verschil, dat sommige nog mèer dan andere hebben ver loren, maar alle lüden zü nog onder de ge- Volgen van den waanzin. En steeds duidelü ker blükt bovendien, dat het internationale maatschappelüke bestel zoozeer overheer- schend is geworden en in al zijn geledingen zoo onverbiddelük en hevig op iederen schok reageert, dat elke verstoring van het even wicht in één land dadelijk zijn reactie in alle andere doet gevoelen. De toestand in Duitschiand geeft daar een sprekend beeld van. President Hoover die een zeer nuchter mensch en een zakenman is, heeft dat getoond te begrüpen door zijn voorstel. Het verdere verloop heeft bewezen, dat hü niet de eenige was, die het begreep. Straks zal nuchter zakeninzicht ook de her ziening van de verdragen van Versailles be werken. De tijd der „domineerende mogendheden" is voorbij. Zij kunnen zich niet meer veroor loven, andere onder den voet te loopen. Het lijden van het andere land wreekt zich di rect op henzelf. Dat is nuchtere waarheid, die deze tijd toont. Het is een groote en critieke periode in de wereldhistorie, waarin nieuwe grootere, ruimere begrippen groeien.... uit interna tionale noodzaak. Uit nuchter inzicht. Wat internationale overeenkomsten nog belem mert, is internationaal wantrouwen. Wat het wantrouwen veroorzaakt, is de wedstrijd in bewapening het oorlogsgevaar. Daartegen kanten wij ons. En wü hebben een betere kans dan ooit te voren, omdat de oorlog, door zijn gruwelüke moderne strijd middelen, zijn eigen valschen schijn van ro mantiek en heldenmoed is gaan vermoorden. Wat er ooit aan bekoring, aan schittering en praal, aan avontuurlükheid en ridderlijkheid in geweest moge zün is dood. Oorlog..., dat wil zeggen een duikboot, die verraderlük een weerloos passagiersschip besluipt» het van een kilometer afstands met een torpedo in den grond boort en dan vlucht. Oorlog.... dat is vèrdragend geschut, dat uit een veilige stelling op honderd kilometers afstand bom men in een kerk werpt. Oorlog.... dat be- teekent, dat een man huis en haard verlaat in de wetenschap, dat straks een vliegtuig gasbommen zal uitwerpen om zün weerlooze vrouw en kinderen te vermoorden. Oorlog...» die geeft nog slechts een beeld van tot waan zin gegroeide angst voor den sluipmoord, die van alle züden dreigt. Zoo ziet en weet het, wie doordenkt. Dit besef algemeen te doen doordringen, is een taak waarin de Nederlandsche Dagbladpers thans, niet alleen door handteekeningen bij honderdduizenden te verzamelen maar ook door haar artikelen, haar betoogen, haar frappez frappez toujours, voorgaat. Wie de beteekenis van zulk een actie niet beseft en weigert haar te steunen behoeft zich heusch niet te beroemen op zijn nuch terheid en zün verstand. Hü is alleen kort zichtig. Het ontbreekt hem aan voldoende inzicht om te begrüpen, dat er nog nimmer zulk een kans geweest is om het oorlogsmon ster met succes aan te vallen. Het heeft zün beide groote bekoringen materieele winst voor den overwinnaar, praal en glorie voor den „held", verloren. Het vertoont zich in zün volle leelüke grauwe, gemeene verrader- lijke, onmenschelijke gedaante. En het is laf, het durft alleen sluipmoord aan. Den genadestoot moet het thans van den volkswil ontvangen. Dien volkswil te stimuleeren is het doel van ons petitionnement. De Nederlandsche Dagbladpers heeft haar roeping ten deze zoo sterk beseft, dat alle partügeschillen op zü gezet zün in deze eendrachtige campagne met dit eendrachtig doel. Nog nimmer, in geen enkel land, is zulk een daad door de dagbladen van alle richtingen volbracht, Wie den indruk niet beseft, die dit in het buiten land zal maken, als het door den uitgespro ken wil van ons volk bevestigd wordt in im poneerend aantal, die miskent de beteekenis van zijn eigen volk en land. Die begrijpt niet, dat Nederland een groote plaats in de we reld inneemt door zün energie, zün cultuur, zün gezonde volkskracht, zijn durf en voor uitstrevendheid. Die is.... klein. En schiet niet alleen in idealisme, maar ook in nuchter inzicht en begrip van zijn tijd tekort. Aan alle Beroepsofficieren van de Koninklijke Landmacht en het Le ger in Nederlandsch-Indië richten ondergeteekenden den volgenden oproep Het komt ons hoogstnoodzakelijk en ge- wenscht voor, dat wij, beroepsofficieren, op nieuw blijk geven van ons standpunt ten aanzien van internationale ontwapening en daarmede eiken twijfel omtrent dat stand punt wegnemen. Daarom roepen wij alle collega's op om, met qualiteit, het petitionnement, georgani seerd door de Nederlandsche Dagbladpers, te teekenen. J. J. HARTS, Kapitein der Infanterie. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. P. G. A. FORTANIER, Kapitein der Infanterie. Leeraar aan de Kon. Militaire N. L. W. VAN STRATEN, Kapitein der Infanterie N.I.L. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. B. F. A. SCHILMöLLER, Kapitein dsr Infanterie N.I.L. Leeraar aai de Kon. Militaire Academie te Breda. VLISSINGEN. Tentoonstelling in den kunstkring „Het Zuiden". Jachtende wolkgevaarten, een bruisende stormende zee, een in nevelen gehulde dui nenrij, 't zijn de elementen die ons Zater dagmiddag oogenblikkelijk boeiden en een moment deden stilstaan alvorens te treden in het tentoonstellingszaaltje dat u in den loop van dezen zomer nog intenser zal ver tellen van de subtiliteit, beweeglijkheid, wijdte, diepte, grootschheid en azuren lief lijkheid van den eeuwigen zang van water en luchten. Als Vlissinger mag men trotsch zijn dat telken zomer weer een rijke schat van kunst werken op de boulevard wordt tentoongesteld door den kunstkring, wiens oprichters, we mogen him namen nog wel eens noemen, nl. de dames Evers—Keg, EloutDrabbe, J. Hendriks en de heeren G. Jacobs, W. Schütz en G. Bergsma, hun initiatief beloond zien door een groot aantal kunstminnende leden. Nu exposeeren de heeren K. de Vries en Klarenbeek. Nog een tiental dagen en men zal kunnen genieten van een gemeenschap pelijke expositie van bovengenoemde op richters en werken van R. Schönberg, be nevens nog enkele stukken van De Vries en Klarenbeek en waarschijnlijk beeldhouw werk van den heer Damen, een Bergen op Zomenaar, gevormd te Antwerpen en Parijs. Het kan niet anders of deze tentoonstellin gen zullen u nader brengen tot uw eigen Zeeuwsch land, waar de zee en de lucht een eigen atmosfeer scheppen, waar als van-zelf de schilder in den dampkring zijn kleuren zoekt en vindt en deze breed en frisch wil borstelen of met krijt en etsnaald iets ver telt van mist en nevelen, die 't mooie Wal cheren telkens en telkens weer van aspect doen wisselen. Van lucht-spelingen en golfslag vertellen, met een paar doeken, de beide leerlingen van Jacobs, De Vries en Klarenbeek, de eerste zoekt meer de klaarheid, we zouden haast zeggen de rust, de laatste geeft juist in een drietal stukken in parel-grijs met veel violet het broeierige dat kan hangen over de zee op warme dagen. Dan vraagt De Vries onze aandacht met zijn portretten, die positief krachtig in hun vlak geplaatst in felle rake zetten zijn ge penseeld. Hij bouwt zijn koppen stevig in een kracht van toon en een robust afwegen der kleurmassa's, die nog veel meer belo ven voor de toekomst. Klarenbeek heeft liefde voor bloemen en planten en maakt hiervan mooie dingen. Van zijn pastels in het voorste zaaltje noe men we een cactus mooi van ruimte-indeeling en kleur, ook een Middelburgsche binnen plaats zonnig en sterk van kleur. De liefde voor het teekenvak deed hem een groot en enkele kleine teekeningen maken. Zwemwedstrüd "Vlissïngsche Zwemclub. Een Zeeuw, 't is bekend, is nu eenmaal niet voor een klein geruchtje vervaard en al was Zaterdagmiddag het weer nog onaange namer geweest, dan thans het geval was, er had al heel wat moeten gebeuren, wilde de zwemwedstrijd in het Kanaal uitgesteld ge worden zijn. Een volk, wat eeuwen den strijd tegen de elementen heeft gevoerd en zijn grond ontworsteld heeft aan de baren, weet maar al te goed wat storm en beukende golfslagen zijn. Zou men dan uit den weg gaan voor wat golfgekabbel en wat wind in den waterweg Vlissingen—Veere Niks hoor 't Schijnt het jonge geslacht wel inge boren als bij de amphibiën, zoo gemakkelijk beweegt zelfs het kleine grut zich op het land en in het water. Het is een lust om die peuters, zelfs van 8 a 9 jaar, te zien uitko men in een zwemwedstrijd. En kordaatWa terratten gelijk. En over het algemeen de vrouwtjes nog kwieker dan de mannetjes Maar met dat al, het weertje had fraaier gekund, en veel heerlijker ook zoo in het hartje van Juli. De zwemmers en zwemsters mogen gestaald zijn tegen ongure tempe raturen, ook zij zeggen met het publiek aan den kantgeef mij maar een zonnetjeToen is het oog van den dag niet ganschelijk ver scholen geblevenja het weer werd allengs hoe beter om helaas echter weder in dalende lijn te gaan en te vervallen in een dreinen den regen gelardeerd met windvlagen. Voor een badplaats in het algemeen en voor een zwemwedstrijd in het bijzonder nu direct geen weersgesteldheid, welke animeert en gewild is. Integendeel Naar schatting hebben een driekwart dui zend menschen, die zich genesteld hadden aan de kanaalboorden, de wedstrijden, totdat het al te bar werd, gevolgd. Er was voor de verschillende nummers een flinke deelname totaal hebben zich een honderd en vijftig meisjes, jongens, dames en heeren aan den vreedzamen kamp gewaagd. Of de V.Z.C. ook in een behoefte voorziet Het lijvige programma werd in een aange naam tempo afgewerkt, en de woorden van den voorzitter bij de prijsuitreiking geuit, maken we gaarne tot de onze, al blijven er natuurlijk nog altijd desiderata. Waar Vlis singen op het terrein der zwemsport ook in grooter verband werkt en zal werken, moeten regeling en organisatie met glans den toets der critiek kunnen doorstaan. Wanneer we dan ook enkele aanwijzingen geven, dan beoogen we daarmede eenlijk en alleen het drieledige belangendoelvan de zwemsport, de V.Z.C. en ons Vlissingen. Het innige verband in dezen trias behoeven we niet nader te stipuleeren. Zoo moeten de verschillende wedstrijdbe palingen aan alle deelnemenden bekend zijn, om steeds de juiste verhoudingen te kunnen bewaren. Is het niet mogelijk, dat iedereen, die de finish bereikt, van zijn tijdopnemer met luider stemme verneemt, den tijd, welke gemaakt is Daardoor wordt tevens verkre gen, dat degene, die de aanteekeningen van de tijden verzorgt, dit absoluut rustig, onge hinderd en „droog" kan verrichten. Voorts kan een vereeniging, welke zoo'n schitteren de inrichting de hare mag noemen, uitge breider ordemaatregelen treffen voor het gaan en komen van de deelnemers, terwijl „onbevoegden" van de zwemschool geweerd moeten worden. Verstrekking van identiteits bewijzen aan ieder, die er krachtens zijn functie als anderzins aanwezig behoort te wezen en controle is wellicht een middel daartoe. Bij onderzoek is ons wijders geble ken, dat het te vroeg starten van de tweede ploeg 40 M. schoolslag meisjes, en het niet opnemen van den tijd, te wijten is aan het afgaan van het eerste schot met een vuur wapen, wat gewoonlijk bij dat schot weigerde. De starter had echter den zwemsters ook nog niet gevraagd, of zij „klaar" waren. Van do drie hebben twee meisjes nogmaals 40 M. gezwommen, waarbij zij na deze dubbele prestaties het genoegen mochten smaken den eersten en derden prijs te behalen. Flink zoo Over het algemeen is er met veel animo en sportief gekampt, mooie bewijzen van zwem kunst zijn er geleverd, meerdere deelnemers (deelneemsters) hebben zich in meer dan één nummer onderscheiden. De uitslag luidt als volgt 25 M. schoolslag voor meisjes tot 13 jaa? (leerlingen 1931) 1. N. Verstraeten 29.6 sec., 2. M. Kampman, Middelburg, 29.8 sec., 3. G. Post 30 sec., 4. C. v. d. Steen 32 sec., 5. C. Meerman 33.3 sec. (de prijs van het meisje Kampman werd voorloopig ingehouden, aan gezien vermoeden bestond, dat zij tot een oudere klasse behoorde). idem jongens 1. T. Otterdijk 30.8 sec., 2. W. Verhoeven 32 sec., 3. D. Vermeulen 33 sec., 4. M. Kerkhof 33.6 sec. 40 M. schoolslag voor meisjes tot 13 jaar A. Vermeulen 44.6 sec., 2. M. Laureins 45.8 sec.3. T. de Jong 46.8 sec. idem jongens1. J. v. Hielen 45 sec., 2. D. van Poelje 47 sec. 50 M. schoolslag voor meisjes van 14 tot 16 jaar 1. A. Zoete 49 sec., 2. J. Elfring 1 min. idem jongens1. L. P. Tazelaar (Middel burg) 41 sec., 2. H. Ufkens 44 sec. 100 M. schoolslag voor dames, leden der V.Z.C.1. M. van den Heuvel 1 m. 51.8 sec., 2. T. Reidsma 1 m. 59.4 sec., 3. J. Rab 1 m. 59.4 sec. De volgorde van beide laatste werd door loting bepaald. idem heeren 1. Van den Burg 1 m. 42 sec., J2. C. Reidsma- 1 m. 43.6 sec. 600 M. vrije slag voor dames en heeren:, A. E. Visser (marine) 11 m. 35.2 sec, 2. C. Merk (Middelburg) 12 m. 26 sec., 3. W. Burg- meijer 12 m. 45 sec., 4. W. Bosschaert (Mid delburg) 13 m. 15.4 sec. 50 M. vrije slag voor meisjes tot 13 jaar i 1. J. van de Boudt (Middelburg) 50.4 sec., 2. A. Vermeulen 54.2 sec., 3. T. de Jong 58.6 sec. idem jongens1. W. Baars 51.4 sec., 2. J. van der Jagt 52.1 sec. 50 M. vrije slag voor meisjes van 14 tot 16 jaar1. E. Swart 49.6 sec., 2. T. Loesberg 50 sec., 3. C. Schmelzer 51 sec. idem jongens: 1. F. van Anraad 33.4 sec., 2. Wagenvoorde (Middelburg) 34 sec., 3. L. P. Tazelaar (Middelburg) 35 sec., 4. W. Rijke- boer 36 sec. 4 maal 50 M. vrije slag estafette voor da mes F. Potters, G. Reidsma, Vermeulen en A. Abrahamse in 3 m. 36.2 sec. idem heeren1. B. Schot, Vermeulen, F. van Anraad, B. van Anraad 2 m. 17.6 sec. (V.Z.C.), 2. Visser, Van Schaaij, Ursum en Steveninck 2 m. 37.2 sec. (marine), 3. C. Merk, C. Fastenau, B. van de Driest en J. C. Geervliet 2 m. 38.4 sec. (Middelburg). 50 M. vrije slag voor dames1. M. J. Doornberg (Middelburg) 36.4 sec., 2. E. L. Troll (Middelburg) 42.2 sec., 3. Vermeulen 45.2 sec., 4. F. Potters 48.6 sec. (na loting met E. Klaassen, die denzelfden tijd maakte.) 100 M. vrije slag voor heeren1. B. J. Troll (Middelburg) 1 m. 25.8 sec., 2. A. C. Visser (marine) 1 m. 26.8 sec., 3. B. van An raad 1 m. 30.6 sec. 50 M. vrije slag voor senioren verviel, we gens te geringe deelname. Aan de 100 M. schoolslag dames V.Z.C. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres Naam: Adres Naam Adres Naam Adres

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1