500 300 25 noet VRIJDAG IT JULI EERSTE BLAD No. 166' 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen OORLOGSINVALIDEN. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING De gelegenheid tot inteekening blijft open gesteld tot Ma an dag 20 Juli a.s„ 5 uur n.m. Stads- en Provincienieuws LEEST MET VÉRDER, ■IIHIIIHIIIII B iuw wat op zenjongens e melkkan n staarten m'n eigen was Kees. ar achter- it. g vervolg.) IIIHIIIHIIIWIIII sterdam het pry'- ïomen, ingekomen adio-ontvangst te natuurlijk ook de ;ers en gebruikers apparaten. Eén rijden kring het ïderven, terwijl in voudige wijze de ondervangen. Een r gegeven door de „Liga" te Bergen larmede deze fa- rn, veroorzaakten >-ontvangst bij de nam het initia- e brengen en riep N.V. Philips Ra- k, dat de storin- >r directe straling uizen, waarin de >or het huis van izen goed te aar- belangrijke ver- ;rder de motoren m trommels en m condensatoren iel worden voor- i opgemerkt, dat mo's den gelijk- pwekt. Op den loten worden op ietwaarbij dan Ien worden ver- kortsluitmotoren, ver een collector ken en dus ook eroorzaken. Om willen wij er op kortsluitmotorcn zijn om radio- talrijke gevallen motoren noodig ;t echter toelaat ling, kortsluit- gerieve van een i hier een voor- volging verdient oluisteraars aan LIJNEN Barbados te East London via n. Rott. tt. n. Batavia uli van Antw. te Dairen Perim van Algiers via van Amst. te Antw. Juli Ouessant A Ükheden, nsdag, Donder- Thé Dansante, lansante. en middag en Woensdag- en nte. agelijks soirée- dags Thé-dan- s, Fietsen n. uur 9.42 9.41 ISSINGEN 15.11 16.24 VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEA1ENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1-25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen Een fragment uit Remarque's boek „De weg terug". Langzaam nadert een stoet menschen in de verbleekte uniformen van het front. Hij is groepsgewijs geformeerd, steeds vier aan vier. Groote witte borden worden voorop ge dragen „Waar blijft de dank van het vaderland „De oorlogsverminkten verhongeren". Het zijn eenarmigen, die deze borden dra gen. Ze kijken dikwijls om, of de stoet hen goed volgt. Want zij zijn het snelst ter been. Achter hen komen menschen met her dershonden aan korte leeren riemen. De die ren dragen het roode blindenkruis op hun tuig. Oplettend loopen zij naast hun bazen. Heeft de stoet oponthoud, dan gaan zij da delijk zitten en de blinden blijven staan. Soms snellen honden van de straat blaffend en kwispelstaartend op den stoet toe, om met hen te spelen en te stoeien. Zij draaien hun kop echter slechts om en bekommeren zich niet om het gesnuffel en geblaf. Wel spitsen zij oplettend hun ooren, en hun oogen staan levendigmaar zij loopen voqrt, alsof zij nooit meer willen rennen en sprin gen, alsof zij begrijpen, waartoe zij dienen. Zij onderscheiden zich van hun soortgenoo- ten als barmhartige zusters van vroolijke winkelmeisjes. De andere honden beproeven het ook niet langreeds na enkele minuten laten zij hen met rust en verdwijnen zoo snel, dat het lijkt, alsof zij voor iets vluch ten. Slechts een groote slagershond blijft met breed vaneen gespreide voorpooten staan en blaft larifezaam, diep en klagend, totdat de stoet hem voorbij is getrokken. Het is zonderling deze menschen zijn allen blind geschotenzij bewegen zich daarom anders dan blindgeborenen. Zij zijn onstuimiger en tegelijkertijd voorzichtiger in hun gebaren, die nog niet de zekerheid van vele donkere jaren hebben. De herinnering aan kleuren, aan den hemel, de aarde, de schemering leeft nog in hen. Zij bewegen zich nog alsof zij oogen hadden, onwillekeu rig richten zij hun hoofd op en keeren het om, teneinde dengeen aan te zien, die met hen spreekt. Velen dragen zwarte kapjes of doeken over hun oogen, de meesten echter niet, alsof zij daardoor de kleuren en het licht nog een weinig meer naderden. Het bleeke avondrood glanst achter hun gebogen hoofden. In de etalages beginnen de eerste lampen te branden. Zij voelen echter nauwe lijks de milde lucht van den avond op hun voorhoofdmet hun grove laarzen loopen zij langzaam door de eeuwige duisternis, die als een wolk om hen heen is en taai en treurig houden hun gedachten zich bezig met de kleine bedragen, die voor hen brood, verzorging en leven moeten, maar niet kun nen zijn. Traag roeren honger en ontbering zich in hun uitgebluschte hersens. Hulpeloos en vol doffe vrees voelen zij hun nabijheid, zonder hen echter te kunnen zien of iets anders tegen hen te kunnen doen, dan geza menlijk langzaam door de straten te loopen en hun doode gezichten uit de duisternis in het licht te verheffen met de stomme bede aan de anderen, die nog kunnen zien, hun oogen te gebruiken. Achter de blinden komen de eenoogigen, de verscheurde gezichten der mannen mot hoofdwonden, scheeve, gezwollen monden, hoofden zonder neuzen en zonder onderka ken, gezichten, die één groot rood litteeken zijn, met een paar gaten er in, waar vroeger mond en neus waren. Boven deze verwoes ting echter stille, vragende, treurige men- schenoogen. Op hen volgen de lange rijen der mannen, wien een been is afgezet. Velen hebben reeds kunstledematen, die schuin naar voren maaien bij het loopen en rinkelend op de straatsteenen neerkomen, alsof hun eige naar geheel en al kunstmatig was, van ijzer met scharnieren. Daarna komen de mannen met shellshock. Hun handen, hun hoofden, hun kleeren, hun lichamen beven, alsof zij nog altijd sidderen van ontzetting. Zij hebben zichzelf niet meer in hun macht, hun wil is uitgedoofd, hun spieren en zenuwen zijn in opstand gekomen tegen hun hersens, hun oogen zijn dof en machteloos geworden. Eenoogigen en eenarmigen duwen in klei ne rieten wagentjes, met zeildoeken dek- kleeden de zwaar gewonden voort, die zich nog slechts in een rolstoel kunnen verplaat sen. Eenigen van hen trekken een vlakken handwagen, zooals meubelmakers gebruiken voor het transporteeren van ledikanten en doodkisten. Op dien wagen zit een romp. De beenen ontbreken geheel. Het is het boven lichaam van een krachtigen man, meer niet, Hij heeft een zwaren nek en een breed, braaf gezicht, met een grooten knevel. Het is mo gelijk, dat hij emballeur van meubelen is ge weest. Naast hem staat een bord met scheeve letters, die hij er zeker zelf op heeft geschil derd „Ik zou ook liever loopen kameraad". De man zit daar met een ernstig gezicht, soms leunt hij op zijn armen en slingert zich een eind verder op den wagen, om anders te zitten. De stoet trekt langzaam door de straten. Waar hij langs komt wordt het stil. „De weg terug" van E. M. Remarque, ver taald door Louis Blok, uitgave van H. J. W. Becht te Amsterdam. van het Nederlandsche Volk aan dc Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden, Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid. die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam: Adres Naam Adres Naamt Adres: Naam Adres VLISSINGEN. De bijbouw in het badbedrijf. Hoe sterk de toename van het aantal volksbaden is, moge hieruit blijken, dat naast de bestaande cabines voor de volks baden, een nieuwe rij is opgetrokken van 25 cabines. Deze kleedgelegenheden, welke van beton zijn opgebouwd, zien er keurig uit en hebben de allernieuwste dakbedekking. Deze bestaat uit drie lagen, te weten een uit Selatex, dan een houten dakbeschot en daarboven weer een bedekking van eterniet. De nieuwe rij sluit bij de bestaande rij aan door een zgn. touringcar, een gemeen schappelijke cabine zooals bij de oude serie de zgn. omnibus en waarin 46 kleer- haken in den betonnen muur zijn bevestigd. Een verbetering is aangebracht aan den glijtoren. De glijplank is nu zoo gemaakt, dat degene, die er gebruik van maakt, niet in het water glijdt, maar op de watervlakte sliert, op de manier, zooals de jongens zich vermaken met een steentje over het water te laten keilen. Door deze twee veranderingen zal het bad bedrijf, dat zich beijvert om het baden en zwemmen aantrekkelijker te maken, veel aan attractie kunnen winnen. Kostelooze rüwielbelastingmerken. De ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier maakt bekend, dat zijn kantoor, Zeilmarkt lio. 8, zal geopend zijn op Dinsdag 21 en 28 Juli 1931, telkens van 17.45 tot 19.45 voor de behandeling van aan vragen tot het verkrijgen van kostelooze rüwielbelastingmerken voor het belasting jaar 19311932. Deze merken worden alleen uitgereikt voor rü'wielen uitsluitend te berijden door hoofden van gezinnen (of een dóór dezen aangewezen lid van het gezin)die xior hun beroep of bedrijf een rüwiel noodig hebben en die' niet in de rijksinkomstenbelasting voor het loo- pende belastingjaar zün of worden aange slagen. Loket voor postzegelverzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdag 18 Juli van half 4 tot 5 uur 's middags geopend is aan het postkantoor alhier, is behalve de nog voorradige waarden in rolperforatie (2 of 4-züdig) en de kolo niale post- en portzegels, als nieuwe waarde te verkrijgen 20 cent in automaattanding. Met den telepaath op stap. Op verzoek van den commissaris van po litie had zich een commissie gevormd, be staande uit de heeren J. P. van Krieken, M. Wondergem, Joh. Cal jouw, P. Geertse en J. J. Stoops, die een opdracht zou samenstel len, welke de telepaath, de heer Maloïtz zou uitvoeren. Door het niet nauwkeurig lessen der circulaire van den telephaat waren daar eenige vraag-opdrachten .in gesteld, welke niet uitgevoerd konden worden, zoodat wijzi gingen moesten worden aangebracht. Door dat er twee der opdrachten verwisseld wer den en het medium niet op het juiste mo ment dacht, werd een kleine stagnatie in het volvoeren veroorzaakt. Nadat de commissie zich in den auto en de telepaath op de treeplank had plaats ge nomen, werd door het Bellamypark gereden, waar bij de firma Weüens een wekker werd verzet. Vervolgens reed men over Nieuwendijk, Walstraat en Badhuisstraat naar het hotel Britannia, waar de directeur beducht waarschijnlük voor moeilijkheden met de gas ten verdere handelingen deed stopzetten. Aan het badbedryf werd een badpak geno men en weer teruggegeven natuurlyk, waar op naar den heer L. C. M. Speckens werd gereden, waar een klein broodje werd ver plaatst. Toen de telepaath een bonbonnetje nam, kwam de eigenaar tusschenbeide met de opmerkingho, ho, vader, dat staat niet in de opdracht. Het sneege antwoord luidde echterJa, maar ik lust het graag. Verder werd naar den heer Müller in de Walstraat gereden, waar in de oudste zaak een kopje werd opgenomen. De tocht, die hiermee was afgeloopen, werd voortgezet door Walstraat, Nieuwendü'k, Bel lamypark, naar „de Oude Vriendschap", waar hy ook begonnen was. Een fietsende en hardloopende menigte had den tocht, die 35 minuten duurde, meege maakt. De commissie dankte den heer Maloïtz voor de correcte uitvoering der opdracht. Een Scheldeblok. Door den heer Frans Timmerman, papler en kantoorboekhandel, wordt een nieuw Scheldeblok in den handel gebracht, bevat tende 100 vel gelynd postpapier. Het schild toont een foto van het motor mailschip „Dempo", gelegen onder de groote kraan van de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde", MIDDELBURG. Surseance van betaling toegestaan. Gisteren deed de rechtbank te Middelburg (kamer van vacantie) uitspraak inzake de commanditaire vennootschap onder de firma Van Heel Co., bankiers te Goes, inzake de aanvrage van surseance van betaling. Gebleken was dat slechts twee crediteuren zich hebben verzet tegen de surseance. De rechtbank was thans van meening, dat de surseance van betaling kon worden toege staan, en verleende derhalve surseance van betaling voor den tijd van l'/2 jaar ingaande 20 Juli 1931, en benoemde tot bewindvoerders de heeren mr. H. C. J. Zaaijer, advocaat en procureur te Goes en den heer J. C. H. Ka- kebeeke, koopman eveneens te Goes. De werkloosheid. Het bestuur van den Middelburgschen Bestuurdersbond, heeft zich met een adres tot den gemeenteraad gewend, waarin het overwegende dat de langdurige werkloos heid van een groot deel der arbeiders ten gevolge heeft dat, daar deze van de uitkee- ring van de werkloozenkas of crisisregeling slechts de dagelyksche levensbehoeften kun nen aanschaffen, zij in kleeding en schoeisel zoo zyn ten achter gekomen, dat er in vele gezinnen een noodtoestand te dien opzichte bestaat voorts overwegende dat een ander deel der arbeiders, nl. zij, die aan de werkverschaf fing zijn te werk gesteld en zy, die door in krimping van den werktyd in particuliere be drijven, geen, of althans geen beduidend hoo- gere inkomsten hebben, in vrywel dezelfde omstandigheden verkeert, waardoor door hen de komende winter met groote bezorgdheid wordt tegemoet gezien den raad beleefd, doch dringend, verzoekt aan die werkloozen en gedeeltelyk werkloo- zen, die aan kleeding en schoeisel behoefte hebben, een bedrag ineens te verstrekken, op de wijze als in een bijgaande memorie van toelichting is omsclr even. Genoemd bestuur heeft gegronde hoop dat, indien zulks door het gemeentebestuur wordt gevraagd, de minister van binnenlandsche zaken bereid zal zijn een dergelijke steunver- leening te subsidieeren. De nood onder de geheel- en gedeeltelyk werkloozen, aldus de memorie van toelich ting, is van dien omvang, dat meerderen geen voldoende lijfgoed en (of) andere kleeding meer bezitten, terwyl de kinderen en overige gezinsleden evenmin de noodige kleeding of schoeisel hebben, zoodat niet zonder vrees het koudere jaargetij wordt tegemoet gezien, zoodat hulp in deze een dringende nood zaak is. Adressant stelt zich voor dat deze hulp het best op de volgende wyze kan worden ge boden „Voor de uitvoering dezer extra steun regeling wordt, in overleg met het Burgerlyk Armbestuur, een commissie ingesteld. In deze commissie hebben naast vertegen woordigers van het B. A. vertegenwoordigers van de plaatselyke vakcentrale zitting. Deze commissie beslist, aan de hand van ingekomen aanvragen, aan wie extra steun voor kleeding, schoeisel enz. wordt verstrekt en hoeveel deze steun zal moeten bedragen. De gelden, voor deze ondersteuning noodig, worden door het B. A. aan de commissie ver strekt. Voor extra steun kunnen In aanmerking komen a. gehuwden, kostwinners en ongehuwde zelfstandige werkloozen die 3 maanden werk loos zijn geweest b. gehuwden, kostwinners en ongehuwde zelfstandige, nog werkende arbeiders wier inkomen door de crisis gedurende eenige maanden belangryk beneden het normale is gebleven. Aanvragen voor extra ondersteuning kun nen worden ingediend bü de commissie, maar voor de georganiseerden kan dit geschieden door de vakvereenigingen. Formulieren voor deze aanvragen worden door de commissie verstrekt. De vakvereenigingen kunnen de aanvraag aanvullen met een rapport nopens den toe stand van het gezin, of, indien het een zelf-, standigen ongehuwde betreft, van hem per- soonlyk, waaruit de behoefte, die er aan klee ding en schoeisel is, blijkt. Bü de niet bü een vakvereeniging aange slotenen wordt door of namens de commissie een onderzoek ingesteld, waarvan rapport aan de commissie wordt uitgebracht. Aan de hand van deze rapporten stelt de commissie vast, hoeveel de extra steun voor kleeding en schoeisel zal bedragen. Deze steun wordt voor de leden van vak vereenigingen aan de penningmeesters ter hand gesteld en door dezen aan de betrok kenen uitgekeerd. Indien in deze geest een extra-steunrege ling zou worden ingesteld is adressant over tuigd dat zij, die daaraan behoefte hebben, zullen worden geholpen om althans de hoog- noodige kleeding en schoeisel aan te schaffen alvorens ge het formulier op DEZE PAGINA geteekend hebt. om zich in den a.s. winter tegen de ergste koude te beschermen. Het bestuur spreekt dan ook de hoop en verwachting uit dat de Raad zal kunnen be sluiten op het verzoek gunstig te beschikken. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen koperen tabaksdoos bij kiosk een huissleu tel bij Hendriks, Marnixplein C 54. GOES. Burg. en Weth. van Goes stellen den raad voor, te besluiten tot het doen vernieuwen van twee ovens in de oude stokerij der gas fabriek en de uitvoering van de werkzaam heden op te dragen aan de maatschappü tot vervaardiging van gasmeters enz. te Dord recht voor 7300. De bedoeling is, dat by den nieuwen inbouw de meeste vrijkomende armaturen van de oude ovens weer gebruikt zullen worden, welke onderdeelen echter grondig herstel noodig hébben. Deze repara tiewerkzaamheden zullen ddn aan een Ne derlandsche machinefabriek worden opge- Voorgesteld wordt, het aan de provincie Zeeland in beheer en onderhoud overgedra gen gedeelte van den Westhavendük, waar voor aan de provincie een afkoopsom moet worden betaald van 7444, tevens kosteloos in eigendom aan de provincie over te doen. TERNEUZEN. Bond van administratief persooneel by 's rijksbelastingen in Nederland. De afdeeling Zeeland van bovengenoemde vereeniging, hield haar 25e jaarvergadering in hotel „Centraal" te Ter Neuzen. De loop der besprekingen komt het best tot uiting in onderstaande motie van haar zuster afdee ling Twente, waaraan besloten werd ad- haesie te betuigen Gelet op een mededeeling van den minister van financiën dat in verband met de tüds- omstandighedfen besloten is de reorganisatie van den belastingdienst voorloopig uit te stellen en dat als gevolg daarvan tevens het besluit is genomen het ambtenarenbesluit belastingdienst 1928 niet te herzien. Gehoord de besprekingen. Overwegende, dat reeds meerdere malen gerechtvaardigde verlangens van het admi nistratief belastingpersoneel zijn afgewezen, met als motief slechte tijdsomstandigheden dat bü verschillende gelegenheden werd medegedeeld, dat bü de herziening van voor noemd besluit aan verschillende wenschen van het administratief personeel zou worden tegemoetgekomen, speciaal wat de bevorde ringskansen betreft, waardoor bü die amb tenaren sterke verwachtingen dienaangaan de zijn opgewekt dat de minister in de memorie van ant woord op het Vile hoofdstuk B der staats- begrooting heeft verklaard dat de promotie kansen van het administrtief personeel thans niet zeer bevredigend zün dat voor andere onder hetzelfde dienstvak ressorteerende groepen ambtenaren wel ver beteringen zün ingevoerd dat het administratief personeel, door bo venbedoeld besluit, voor de zooveelste maal weer de dupe wordt van het feit, dat zün belangen, zy'ns inziens zonder noodzaak, worden vastgekoppeld aan andere zaken dat hierdoor de indruk wordt gewekt, dat met de belangen van deze ambtenaren niet ernstig rekening wordt gehouden; spreekt haar ernstige teleurstelling uit over het genomen besluit. Verzoekt het hoofdbestuur alle daartoe dienstbaar te maken middelen aan te wen den, opdat alsnog ten spoedigste het amb tenarenbesluit in gunstigen zin worde her zien, o.a. op het punt van periodieke bevor dering, onmiddellük vaste aanstelling van de tüdelü'ke rüksklerken, uitbreiding van het aantal commiezenplaatsen besluit deze motie ter kennis te brengen van het hoofdbestuur, de Centrale van Ver- eenigingen van personeel in rüksdienst, de zusterafdeelingen en de pers.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1