500 300 150 100 25 DONDERDAG 16 JULI No. 165 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN Of VEIDF Jr., Ilüalstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Nog vier- dagen! Onze actie vindt steun in het buitenland. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Stads- en Provincienieuws HET SLAGEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1 5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen En vóór ons, in 't zwart dat de duisternis geeft, In 't donker der slaaplooze nachten Daar leest men, verlicht door 't schijnsel der maan, Een treurig verhaal van verwachten Het is van een moeder die langzaam verkwijnt, Een zoon aan den oorlog moest geven Een zoon die haar trots en haar liefde eens was, Den eenigen steun van haar leven. Hij ging als een held, vol plicht voor zijn land En troostte bij 't afscheid zijn moeder Ik ga en kom weer gezond als voorheen, .Vertrouw op ons aller Behoeder De maanden de weken zij gingen daarheen. De dag van het weerzien kwam nader. De brief van den zoon zeide „Moeder, nog vier" 'k Verlang zoo naar u en naar vader. En moeder, die telde per dag en per uur Nog drie, en nog twee heele dagen. De onrust verteerde haar hoopvol gemoed, Wat kan toch de tijd ons soms plagen Maar nooit brak het uur van hun weerzien meer aan. De oorlog, die eischte zijn leven. En moeder, die fluistert nu steeds maar „Nog vier" Den troost dien hij ééns had gegeven. Ik denk aan die moeder, aan"5 velen met haar En denk ook als zij „nog vier dagen". Nog vier en nog drie en 't petitionnement Het MOET vóór den Maandag nog slagen In naam van die moeder zoo roep ik u toe Ach teeken ach teeken nog heden l Bedenkt wat gijzelf te lijden nog krijgt Bedenkt wat die vrouw heeft geleden HA-VEE-WEE. Zoowel in Engeland als in België vindt onze actie voor het vredes-petitionnement onverdeelde instemming. Het initiatief door de Nederlandsche Dagbladpers genomen, zal wel tot navolging prikkelen. Goed voorgaan doet goed volgen. Het ware te wenschen, dat de geheele Enropeesche pers een dergelijke vredesbewe ging op touw zette. Een reusachtig petition nement voor geheel Europa, wat zou dat een uitwerking ten goede kunnen hebben Als honderdduizenden Nederlanders mas saal protesteeren is dat een goed begin om millioenen andere Europeanen tq bewegen dit voorbeeld te volgen. Het kleine Nederland moet de oogen ope- nen van de groote Europeesche rijken. Een protest van geheel Europa zou de con ferentie te Genève wel noodzaken naar deze stem des volks te luisteren. Moge daarom ons voorbeeld allerwegen navolging vinden. En moge van ons land de victorie uitgaan Wat zou dat een heerlijk resultaat zijn van de actie van de Nederlandsche Dagblad pers. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings- conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid. die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Naam: Adres t Naam t Adres: Adres Naam:.. Adres VLISSINGEN. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven l letterzetter, 1 boekhouder, 6 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 metselaars, 3 opperlieden, 6 schilders, 1 stucadoor, 1 be- tonvlechter, 2 leerling-timmerlieden, 14 tim merlieden, 3 meubelmakers, 1 politoerder, l leerling kapper, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 243 metaalbewerkers (w.o. 102 tijdelijk werk loos) 1 magazijnbediende, 1 winkelbediende, 1 kellner, 1 chauffeur, 2 transportarbeiders, 16 kantoorbedienden (waaronder 4 vrouwe lijke), 1 teekenaar, 1 werkvrouw, 3 portiers, loopers enz., 14 varensgezellen en 60 losse arbeiders. Voorts zijn 148 personen bij de werkver schaffing geplaatst (vorige week 146). Totaal aantal ingeschrevenen 538, vorige week 544 personen. Alzoo een vermindering van 6 personen. Vereeniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs. Gisterenavond hield de Vereeniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs alhier haar jaarvergadering. De voorzitter, ds. A. de Voogd, die voor de laatste maal deze vergadering leidde, zeide in zijn openingswoord, dat hij met dankbaar heid kon terugzien op de ruim zes jaren, waarin hij aan de vereeniging verbonden was, en vooral ook op het afgeloopen jaar. Met groote rust gaf hij de toekomst over in Gods hand. Van bloei getuigt zeker wel het jaarverslag van den secretaris. Het aantal leerlingen groeide van 473 op l Januari 1930 tot 502 op 31 December. De bewaarschool werd door ruim 100 leerlingen bezocht. De Oranjeschool moest wegens groei uitgebreid worden. Het gemeentebestuur heeft deze uitbreiding on bekrompen mogelijk gemaakt. De resultaten van het onderwijs zijn zeer goed. Toelatings examens tot H.B.S. of gymnasium werden met goed gevolg afgelegd, terwijl de oud leerlingen der scholen op verschillende in richtingen van hooger of middelbaar onder wijs behoorlijk meekunnen. Minder tevreden dan de secretaris was de penningmeester. Wel is het verlies dit jaar kleiner dan vorige jaren. Maar toch sluit de rekening nog met een nadeelig saldo van 1378. Dit nadeelig saldo is gelukkig voor een deel gedekt door nog te vorderen voorschotten van de gemeente. Maar doordat het openbaar onderwijs op onbegrijpelijke wijze de kosten per leerling in eens zeer wist te verlagen, had de vereeniging ook bij een zeer zuinig beheer nog een verlies. In het na deelig saldo is ook inbegrepen het verlies op de Fröbelschool aan de Palingstraat. Hoewel de gemeente een extra-subsidie gaf van 800 is er nog een tekort van 176, en dat terwijl de exploitatie zeer zuinig geschiedt en de salarissen vèr beneden peil blijven. In de periodieke vacaturen werden de heeren P. Zwaai en M. Meijer herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Ph. J. Sluijter, werd gekozen de heer M. L. Kerpesteijn. De voorzitter dankte onder instemming der vergadering den heer Ph. J. Sluijter, die ruim 3 jaren het secretariaat had waargenomen. Deze voortreffelijke secretaris zal zeer gemist worden. De heer Sluijter dankte voor de vriendschap, die hy in het schoolbestuur had genoten. De voorzitter sprak woorden van waardee ring tot de onderwijzeressen en onderwijzers der scholen voor hun trouwen arbeid, en richtte zich in het bijzonder ook tot mej. De Ronde, die Vissingen gaat verlaten, en tot de beide schoolhoofden. Na rondvraag werd de vergadering met dankgebed door den voorzitter gesloten. Kunstkring „Het Zuiden". De kunstkring „Het Zuidenzal dit sei zoen weder hare gewone tentoonstellingen houden. Vermoedelijk zal een 4-tal exposities plaats hebben aanvangende Zaterdag 18 Juli a.s. met werken van de heeren De Vries en Klarenbeek. Wij kunnen een bezoek voor ieder die van goede kunst houdt zeer aanbevelen. De toe gang is vrij. De kermis. 1 Gedurende de kennis zal in de schouw burgzaal „de Oude Vriendschap" een varié té-, cabaret- en operettegezelschap optreden met medewerking van Hollandsche en bui- tenlandsche artisten. In de eerste plaats de bekende telepaath Maloïtz, bijgenaamd de politiespeurhond. De populaire revue- en operette diva Pau line Hervé komt met iets geheel aparts. Zij speelt nl. een revuesketsch geheel alleen, waarbij het publiek als verrassing wordt; onthaald op haar transformaties bij open doek. Verder noemen wij nog het duo Busch, dat hier reeds meermalen is opgetreden voor het Marine Sanatoriumfonds. De humorist-conferencier Willy Kreeveld komt met een geheel nieuw repertoir komi sche liedjes. Het programma, waarvoor wij naar ach terstaande advertentie verwijzen, bevat nog verschillende andere pakkende nummers, waarbij - afzonderlijk mag genoemd worden Floranzette, de eenige vrouwelijke buik spreekster. De voorstellingen worden besloten met een kermisklucht „HalloHalloSssting Terata Deze klucht zal gelegenheid geven de lever eens goed te latèn schudden. Woensdag 22 en Zaterdag 25 Juli zullen ook speciale kindervoorstellingen worden gegeven. Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale booten zijn heden 2000 vreemdelingen van de Belgische badplaatsen meegekomen. Er werden 43 auto's en tou ringcars overgezet. Een openlucht-samenkomst. In het Oude Gasthuis wordt hedenavond 8 uur een openlucht-samenkomst gehouden, waarin als spreker zal optreden ds. A. de Voogd. Scheepvaartberichten. Het Duitsche stoomschip „Cora", dat te Middelburg een gedeelte van zyn lading hout heeft gelost, is gisterenavond naar Dieppe vertrokken. MIDDELBURG. Directeur van de gemeentebedrijven. Op de niet alfabetische voordracht voor de benoeming van een directeur der gemeente bedrijven te Middelburg zijn geplaatst ir. B. C. Roeters van Lennep te Delft, G. Sax te Rotterdam en H. O. Weenink te Apeldoorn. Verlichting van het stadhuis. Niettegenstaande het gure zomerweder waren er gisterenavond nog vry wat vreem delingen en stadgenooten naar de Markt ge komen om te genieten van de belichting van het stadhuis, welke, een enkel oogenblik uitgezonderd, weder uitstekend tot haar recht kwam. De donkere lucht maakte dat ditmaal bij zonder mooie schaduwweerkaatsingen van den stadhuistoren waren waar te nemen. Extra-uitkeering aan werkloozen. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft, naar „het Volk" meldt, aan den gemeente raad aldaar een adres gericht, waarbij wordt verzocht aan hen, die langer dan 3 maanden werkloos zijn, of ten gevolge van de crisis ge deeltelijk werkloos zijn, een uitkeering in eens te verstrekken, ten behoeve van den aankoop van kleeding en schoeisel. De Bestuurders- bond wil daartoe een commissie met verte genwoordigers der plaatselijke vakcentrales doen instellen, ten einde de behoefte der ge zinnen te beoordeelen om daarna de uitkee- ringen door de vakvereeniging te doen ver strekken. Surseance van betaling voor de firma Van Heel Co. Gisterenmiddag kwam de rechtbank te Middelburg in raadkamer bijeen ten einde de aanvrage der firma Van Heel Co. te Goes om surseance van betaling te behan delen. Voor deze zitting waren ook de cre diteuren der firma tot een aantal van onge veer 1400 opgeroepen. Verschenen waren naar schatting een 400-tal personen, terwijl vele anderen zich bij volmacht deden ver tegenwoordigen. De zitting had plaats in de groote gehoorzaal, waar anders de strafzit ting plaats heeft. Maatregelen waren geno men om bij nog grooteren toeloop naar het Schuttershof te gaan, doch men bleef nu op het Hofplein, al moesten velen zich ook met een staanplaats tevreden stellen. Uit het rapport van de beheerders kwam naar voren, dat de voornaamste oorzaken van de moeilijkheden waarin de firma ge raakt is, zijn het groote crediet van onge veer l/2 miliioen, dat verleend is aan een conservefabriek te Breda en de malversaties van den beheerder van het kantoor te Tho- len tot een bedrag van 69.000. Nog bleek uit het rapport, dat thans ongeveer 50 tot 60 van de schulden der firma gedekt zijn. In alphabetische volgorde werden de aan wezige crediteuren gehoord en voor het over- groote deel verklaarden zij zich voor het verleenen van surseance van betaling. De uitspraak van de rechtbank volgt later. van de Groote Internationale Ontwapenings-conferenfle is ook afhankelijk van uw HAN DTE E K E NIN G onder het Petitionnement voor Internationale Ontwapening. - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii OOST- EN WEST-SOUBURG. Door de electrische tram overreden. Aan den Nieuwen Vlissingscheweg bij Sou burg wordt thans een verbetering aange bracht aan het wegdek. Gisterenavond werd een der werklieden, de 42-jarige C. H., wo nende te Vlissingen, door de electrische tram overreden. De man kwam van achter een waterwagen, die op zij van den weg stond, en werd door de tram welke om ongeveer 6 uur van Souburg naar Vlissingen vertrok, aangereden. Hierdoor werd hij onder de tram geslagen, tengevolge waarvan de beide aanhangwagens over zijn lichaam gingen. De ongelukkige overleed kort na het ongeval. De man laat een vrouw met 4 kinderen achter. BIERVLIET. Ingekomen M. E. Verhage, van Oostburg C. de Wever, van HoofdplaatC. B. Pielaet, van HoofdplaatA. Overloop, van IJzen- dijke J. Vermeulen, van IJzendijke C. Raes, van IJzendijkeC. S. van Opdorp, van Schoondijke C. P. Mathijs en vrouw, van Watervliet (B.) VertrokkenB. D. van der Slikke, naar Veere A. Hoogerwerf en gezin, naar St. Lau- reijns S. M. Kornelis, naar Middelburg C. A. Kallewaard, naar Kortgene A. de Causmaecker en gezin, naar IJzendijke P. S. Bernaert, naar St. Kruis Eug. Mollet, naar IJzendijke, SLUIS. Dinsdag, na de begrafenis te Boelenslaan bij Buitenpost van het stoffelijk overschot van de predikantsvrouw, mevrouw A.f die Zaterdag bij de Amelandsche kust verdron ken zou zijn, heeft haar echtgenoot, ds. J. L. A., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te St. Anna Ter Muiden (gemeente Sluis) aan de politie bekend, dat hij zijn vrouw heeft vermoord. Nader wordt gemeld, dat ds. A. en zijn 25- jarige echtgenoote te Nes op Ameland Maan dag een fietstocht langs het Noordzeestrand naar het Oerd hadden ondernomen. Mevrouw A. zou hebben voorgesteld een bad te nemen. Zij zou onmiddellijk, nadat zij zich te water had begeven, onwel zijn geworden. Haar echtgenoot zou zijn toegesneld en haar aan land hebben gedragen. Kort daar op passeerden een paar voorbijgangers, die bijstand verleenden en medische hulp inrie pen. Dr. Thorbecke vertoefde echter te Hol- lum, zoodat het geruimen tijd duurde, voor dat medische hulp aanwezig kon zijn. Ondertusschen waren aangekomen de bri gadier der Rijksveldwacht Miedema en de heer Steinvoorte. De laatste paste onmiddel lijk kunstmatige ademhaling toe. Na aan komst van den dokter werd nog voortgegaan, maar deze kon slechts den dood constateeren. Aldus de lezing, die men aanvankelijk op Ameland van het ongeluk gaf. Van andere zijde vernamen wij echter, dat de justitie twijfelde aan de juistheid van deze voorstelling, temeer omdat ds. A., die jaren lang op Ameland heeft gewoond, met de ge vaarlijke plaatsen aan de kust, volkomen op de hoogte moest zijn en het zeer vreemd leek, dat hij, terwijl hij zich ook in zee bevond, niet in staat zou zyn geweest zijn vrouw on middellijk te redden. Er waren echter geen verdere aanwijzingen, die de justitie aanlei ding gaven om in te grijpen. Gisteren had de begrafenis van mevrouw A. plaats te Boelenslaan, waar haar moeder woont en vandaar werd bericht, dat het ds, J. L. A. na de teraardebestelling zijner echt genoote te machtig werd en hij toen bekende haar te hebben verdronken. Ds. A., oud 47 jaar, is gescheiden van zijn eerste vrouw en anderhalf jaar geleden her trouwd met Jiske Spoelstra, geboren te Sur- huisterveen, die toen als huishoudster bij hem woonde. Hij was destijds predikant op Ame land. Het echtpaar is na hun huwelijk naar St. Anna ter Muiden getrokken. Vermoed wordt dat ds. A., die vroeger eeni-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1