r PETITION KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER RADIO-RUBRIEK WEERBERICHT No. Uitgave: Firma F. Vü aangesloteI Onze act Ik verzoek der menschelij ning der natiei Tweede Kamer en lid van de staatscommis sie, heeft daarna een inleiding gehouden over het eerste rapport van deze staatscommissie. Aan het einde van zijn betoog drong hij aan op aanneming van een motie, waarin de meening werd uitgesproken, dat het eerste verslag van de staatscommissie aanbevelin gen geeft, welke in de zeer ongewenschte toestanden althans eenige verbetering bren gen en daarbij werd de wensch uitgesproken dat daaraan ten spoedigste gevolg zou wor den gegeven. De heer L. w. Peters hield een referaat over de pensioenregeling bij de tramwegen en de actie tot verkrijging van een wachtgeld regeling en het internationaal program voor tramwegpersoneel en chauffeurs. De heer Verton sprak over herziening van het reglement Dienstverband. De vergadering nam tenslotte een motie aan, waarin zij besloot, zich opnieuw tot de regeering en de trambedrijven te wenden met het verlangen, dat een paritaire com missie met de herziening van de dienstvoör- waarden zal worden belast. De crisis' in Duitsehland en de Westlandsche tüinbouw. De economische crisis in Duitsehland, wel ke de koopkracht van Duitsehland schijn baar lam geslagen heeft, gaat ook den West- landschen tuinbouw niet ongemerkt voorbij. De berichten van Maandag waren voor de exporteurs op Duitsehland al niet onver deeld gunstig, doch de telegrammen van Dinsdagmorgen waren al zeer teleurstellend. De vraag naar producten was uit Duitseh land al zeer gering, tengevolge waarvan een algemeene prijsdaling intrad. Vooral het ar tikel tomaten waarvan de export voor 40 a 50 op Duitsehland is aangewezen kreeg een zwaren val. De prijzen daalden in één dag met bijna 25 Voor het Westland is deze prijsdaling van het hoofdproduct zeer onwelkom, alhoewel men hoopt, dat het van zeer tijdelijken aard zal blijken te zijn. Esperanto-congres. Te Nijmegen is het Esperanto-congres ge houden. Onder de velen, die ter receptie kwa men, waren vertegenwoordiger van eenige Esperanto-vereenigingen, ok uit het buiten land en plaatselijke autoriteiten. De heer A. y.on. .-Straaten, die den cursus van de commissie leidt, bracht in het Espe ranto, verslag uit van het werk door de com missie verricht in haar vijfjarig bestaan. De heer Heilker verklaarde, dat de Nij- meegsche commissie na vijf jaar tijd een reu zenarbeid heeft verricht, waarop met respect moet worden neergezien. Ruim 22.000 cursis ten vieren in gedachten dezen dag mee en namens hen allen wenschte hij de commissie met het door haar op schitterende wijze in het eerste lustrum verrichtte, geluk. Spreker constateerde, dat ons land meer dan 30.000 Esperantisten telt. dank zij vooral het werk door de Nijmeegsche commissie ver richt. Spreker stelde een motie voor, waarin de regeering wordt dank gezegd voor wat zij ten gunste van Esperanto heeft gedaan en ver zocht te bevorderen, dat voor Esperanto een staatsexamen wordt ingesteld en dat Espe ranto op de lagere scholen als facultatief leer vak wordt ingevoerd. Deze motie werd bij acclamatie aangeno men. Amsterdamsche tramplannen. Nu het tekort op de exploitatie van de gemeentetram te Amsterdam in het vorige in het tegenwoordige belastingjaar belang rijk uitgaat boven het op 125.000 geraamde tekort en zelfs voor het volgend jaar gere kend wordt op een deficit van ruim j 900.000, deelt het „Hbld." mede, dat een reorganisatie van de tram op handen is, die neerkomt op het volgende 1. Handhaving van het overstap-systeem en uitbreiding ervan. 2. Opvoering van de rijsnelheid der tram wagens door vergrooting der afstanden tus- schen de tramhalten. 3. Inperking van het dienstdoend rollend materieel in de stille uren. 4. Handhaving van het uniformtarief, in korting der tramlijnen en vermeerdering der overstapgelegenheid. 5. Beperking van het gebruik van één- manswagens tot sporen en trajectgedeelten, enkel door éémnanswagens bediend tra jecten, waarop dus geen gewone tramwagens rijden. 6. Het behouden van de tram in de bin nenstad. 7. Het aanschaffen van materieel van grooter vervoercapaciteit dan het tegenwoor dige, o.a. van „dubbeldekwagens" (wagens of bussen met een verdieping). 8. Het aan den overkant van het IJ in be drijf brengen van een trolleybus. Door toepassing van al deze middelen ho pen tramdirectie en bezuinigingsinspectie te bereiken dat het trambedrijf zich in de toe komst wederom economisch zal gaan be druipen. Vrijzinnig-Hervormd congres. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den in Nederland organiseert een tweede vrijzinnig hervormd congres op 6 en 7 Oc tober te Utrecht. De onderwerpen, die op dit congres aan de orde zullen worden gesteld zijnDe or ganisatie Jder Vrijzinnig Hervormden; de vrijzinnige geloofsverklaring en kerkopbouw. Als inleider voor het tweede onderwerp heeft zich bereid verklaard dr. H. de Vos, voor het derde ds. J. P. Poldervaart. Ger. Kerken. B:rospen te Rotterdam ds. L. Oranje te Laren. Nieuws van het Zendingsveld. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons Er komen langzamerhand eenige be richten over de nieuwe Hollandsche Inland- sche school, die 1 Januari te Posso geopend is, en die berichten toonen wel, dat ook hier gelijk overal alle dingen in het begin moeilijk zijn geweest voor het hoofd van deze school, den heer Hoefman. Er bestond een particu liere school en met het bestuur en de onder wijzers daarvan was een overeenkomst ge- sijoten, dat deze school in de nieuwe school van de Zending zou overgaan. Maar het is gemakkelijk te begrijpen, dat het voor deze menschen een harde pil was, dat zij niet in staat waren geweest de zaak te blijven drij ven. En voor het hoofd der bestaande school vooral, dat hij nu in de ondergeschikte posi tie van onderwijzer zou komen. De ontvangst was dan ook wat stroef en de vriendelijkheid tegenover den heer en mevr. Hoefman aanvankelijk niet groot. Bij ae overdracht van de school vierden koelheid en stugheid zelfs hoogtij, terwijl ook daarna het vroegere hoofd nog wel eens dingen deed, tot de taak van het nieuwe hoofd behoorden. Het is gelukkig, dat deze laatste dit alles met veel tact en eenige gemoedelijkheid be handeld heeft en vooral, dat hij zoo goed heeft aangevoeld wat het voor deze men schen beteekende, dat alles in andere handen overging, welk een harde noot zij daarin te kraken kregen. Zoodoende zijn nu deze eerste moeilijkhe den overwonnen. Bij het ingestelde onderzoek bleken de resultaten van het tot dusverre gegeven onderwijs goed te zijn, 't Hollandsch viel mee en het rekenen was zelfs zéér goed. Het oude bestuur kwam nog eens een paar keer inspecteeren hoe de zaak liep en de on derwijzers zijn in beleefde en hartelijke menschen veranderd, terwijl het vroegere hoofd met veel belangstelling meewerkt aan de veranderingen, die - zich langzaam aan moeten voltrekken. Van hem en den ande ren inheemschen onderwijzer worden de bes te verwachtingen gekoesterd voor de school. Zoo is het knarsen op de wissel zonder on gelukken afgeloopen en rijdt de wagen op het nieuwe spoor verder. Moge de reis ver der voorspoedig zijn. Het werk heeft geen vacantie. Het Zendingsbureau meldt ons Allerwege beginnen de vacanties en vele menschen maken zich gereed om uit te gaan en hier of daar hun zomerkwartieren te gaan betrekken. De trams door Oegstgeest vervoe ren dagelijks passagiers naar zee. Maar het Zendingswerk gaat door en de dagelijksche behoeften daarvoor blijven. Wij zien met eenige zorg aan, dat niet allen daaraan blijven denken. Juni bracht 10.000 minder op dan verleden jaar. Juli bracht toen 100.000 aan inkomsten. Nu, op den dagxóór dat de helft van de maand verstreken is, hebben wij 25.000 ontvangen. Als het in dat tempo door zou gaan, is een groote achter stand bij verleden jaar zeker, en een. verhoo- ging van den totalen achterstand over dit jaar eveneens. Een stroom van menschen gaat er dagelijks langs Oegstgeest, wij hopen op een niet klei ner stroom van gaven naar „Oegstgeest" Onze uitgaven hebben geen vacantie. Examens. Onze stadgenoote mej. A. Minderhoud slaagde gisteren voor het practisch examen piano en paedagogie van het Conservatorium voor Muziek (Nederlandsche Academie voor Muziek), te Rotterdam. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. A. Verhoeven te 's-Gravenhage, is aan de Technische School te Haarlem geslaagd voor het examen afdeeling electro-techniek. Overgangs-examen Rijks Hoogere Burger school te Oostburg. Bevorderd van de le naar de 2e klasse Adra. Brakman, Nieuwvliet, I. J. de Bruy- ne, IJzendijke, J. J. Dierkx, Zuidzande, C. J. Goedhals, Schoondijke, A. W. Goesije, Oost burg, A. J. Haartsen, Breskens, E. Lecluyze, Oostburg, D. M. van Leeuwen, Oostburg, Suze Lijk, Breskens, Gretha van Melle, Breskens, A. Moggré, Schoondijke, E. C. de Poorter, Waterlandkerkje, P. Quaak, IJzendijke, I. P. Risseeuw, Oostburg, Joha. de Smidt, Bres kens, G. van der Vlugt, Groede, Mina de Wilde en Bep van der Worp, Oostburg, Jan netje Buijze, Zuidzande, J. C, Kareis, Bres kens, Paula van Eldik Thieme en J. G. Galle te Oostburg, J. van der Gouwe en J. M. Hen- rij te Aardenburg, W. Heinsdijk, Cadzand, Jannetje den Hollander, IJzendijke, G. D. K. J. van Laecke, Suis, Gretha van Leeuwen, Oostburg, A. C. van der Linde, Hoofdplaat, W. Moelker, Rotterdam, Willy van Mazijk, Suis, A. D. Mookhoek, Breskens, A. P. de Ridder, Cadzand, A. Salomé, Groede, L. J. de Smet, St. Kruis, A. J. de Smit, Sluis, T. F van der Werff, Oostburg en J. Bron, Groede. Van de 2e naar de 3e klasseTitia Faber, A. W. Fierens en Nita Goetheer, Oostburg, D. C. van der Hooft, IJzendijke, P. Huizinga, Waterlandkerkje, Anna Klaaijsen, Aarden burg, Fie van Leeuwen, Oostburg, Riek van Mazijk, Sluis, A. I. van Melle, Breskens, J. P. van Oers, IJzendijke (voorw.), A. D. Ris seeuw, Zuidzande, A. Termont, IJzendijke, J. A. Tiersen, Aardenburg, Jo Weijkman, Bres kens, P. J. Alaart, Oostburg, Marie Babijn, Sluis, Coma. Bouwens, Nieuwvliet, Maatje Bruijnzeel, IJzendijke, Marie Cornells, Nieuw vliet, J. van Dijke, Groede, Francien van der Hooft, Knocke (B.), B. W. F. de Koster, Aardenburg, J. van Meenen, Groede, J, Ris seeuw, Cadzand, Z. C. Salomé, Breskens, R. O. Spinnewijn, Hoofdplaat, J. W. Verdub'n, Schoondijke, L. H. M. Verhoef, Eede en D. J. van der Wiel, Aardenburg. Van de 3e naar de 4e klasseA. A. Becu, Cadzand, D. de Bruijn, Aardenburg, G. Buize, Oostburg, Saartje Buijze, Zuidzande, F. P. Christiaansen, Oostburg, I. P. van Daalen, Sluis, Karei van Eldik Thieme, Oostburg, A. J. Groosman, Uzendijke, J. C. Haartsen, Schoondijke, Corry Hol, Aardenburg, P. de Hullu, P. van Kampen, H. M. Legrand en L. J. Veugel, Oostburg, A. P. C. Reijnhoudt en W. G. R. Trapman, Aardenburg. Van de 4e naar de 5e klasse A. I. Brak man, Oostburg, I. Luteyn en P. J. Woittiez, Sluis, C. A. Cappon, Zuidzande, J. Hage, Oostburg, D. J. Luteijn, Zuidzande, A. J. van Male, Oostburg, A. P. van Male, Schoondijke, A. Nor tier, Oostburg, J. M. ^aridaen, St. Kruis en A. Pels, Oostburg. Leeraren R. H. B. S. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Goes H. M. van der Spoel, te Hilversum en is aan D. Kleyn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg. Rechtbank te Milddelburg. Door den. politierechter te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken behan deld W. L. C. V., 27 jaar, werkman te Middel burg, verdacht van verduistering van dames- onderkleeding enz. te Middelburg omstreeks Januari 11. Vrijgesproken. W. N., 49 jaar, winkelier te Vlissingen, verdacht van mishandeling van A. Joosse te Vlissingen 11 Mei 11. 25 b. s. 25 dhts. F. J. K., 33 jaar, grossier te Middelburg, verdacht van beleediging van marechaussee te Middelburg op 13 Juni 11. 10 b. s. 10 dhts. C. I., 50 jaar, voerman te Sint Jansteen, verdacht van verzet tegen de politie te Sint Jansteen op 14 Juni 11. 20 b. s. 20 dhts. L. I. L., 28 jaar, werkman te Koudekerke, verdacht van beleediging van een veldwach ter te Koudekerke op 7 Juni 11. Een maand gevangenisstraf. J. P. v. G., 18 jaar, arbeider te Aarden burg, verdacht van diefstal van een porte- monnaie met geld te Sluis op 14 Juni 11. ten nadeele van J. Versprille. Een maand gevan genisstraf voorwaardelijk. J. B. U., 18 jaar, arbeider te Sas van Gent, verdacht van mishandeling van J. van Reeft te Sas van Gent op 14 Juni 11. 3 b. s. 3 dhts. P. V., 32 jaar, caféhouder te Middelburg, verdacht van beleediging van J. de Witte te Middelburg op 13 Juni 11. 10 b. s. 10 dhts. T. J. V., 55 jaar, voerman te Waterland kerkje, verdacht van mishandeling van C. Cozyn te Breskens op 13 Juni 11 15 b. s. 15 dhts. M. J. v. L., 30 jaar, metselaar te Sluis, ver dacht van mishandeling van V. de Clerk te Sluis op 13 Juni 11. 15 b. s. '5 dhts. F. J. B„ 53 jaar arbeider te Sas van Gent, verdacht van beleediging van A. Strobbe te Sas van Gent op 20 Juni 11. 10 b. s. 10 dhts. J. v. d. H., 37 jaar, arbeider te Haamstede, verdacht van diefstal ten nadeele van F. Ornee te Haamstede in December 11. Vrijge sproken. A. J. B., 23 jaar, werkman, J. C. B., 24 jaar, werkman, beiden te Zierikzee, verdacht van verduistering van eenige zakken aard appelen te Zierikzee op 4 Mei 11. 14 dagen ge vangenisstraf voor ieder. Overval op een winkelier. Op 12 Juni kwam een jongmensch een sigarenwinkel aan den Overtoom te Amster dam binnen. Toen de winkelier hem vroeg, wat hij wenschte, hield de klant zich doof stom, doch wist door gebaren duidelijk te maken, dat hij zich een pijn wilde aanschaf fen. De man kon echter geen keuze doen en na lang treuzelen verliet de doofstomme den winkel. Juist had de winkelier, in zijn huis kamer teruggekeerd, verteld hoe lastig het was doofstomme cliënten te helpen, toen de winkelbel weer over ging. De pijpenliefhebber was teruggekomen en weer wees hij op een pijp. Plotseling trok de cliënt een gummi knuppel en diende den winkelier een harden slag op het hoofd toe. Deze verloor echter zijn bewustzijn niet, doch riep luidkeels om hulp. De indringer maakte zich uit de voe ten, achtervolgd door den winkelier en zijn zoon. Door voorbijgangers werd de doof stomme tenslotte gegrepen en aan de politie overgeleverd. V Gisteren had de man, een werklooze Duit- scher, die noch stom, noch doof is, zich voor de vacantiekamer der Amsterdamsche recht bank te verantwoorden wegens poging tot diefstal. De man bekende volmondig hij was uit Duitsehland naar Nederland gekomen om werk te zoeken als kleermaker. Het weinige geld, dat hij bezat was spoedig opgeteerd. Vóór hij zyn wanhoopsdaad pleegde, had hij twee dagen en twee nachten rondgezworven, zonder voedsel en slaap. De officier van justitie eischte een gevan genisstraf van twee jaar en zes maanden tegen verdachte. Bevordering bij de marine. Tot sergeant-machinist met ingang van I Juli 1931 korporaals-machinist P. P. Neef jes, H. M. van Veen, A. Dat, W. H. M. Gaal, H. L. Looijenstein, Th. A. F. Zijlmans, G. J. de Graaf, A. Harder, J. B. Nuijten, J. H. Elsbeek, J. Jaggie, A. Visch, K. Schmale, M. van der Laan. Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" is 13 Juli van Aarhus vertrokken met bestemming Nieuwediep. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Arend" op thuis reis naar Nederland, k 12 Juli te San Juan (op Portorico) aangekomen. De luitenant ter zee le klasse P. J. Hen- arikse, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 24 dezer geplaatst als le officier bij bet vliegkamp de Mok op Texel. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Sergeant-kok J. Polak van wachtschip Willemsoord naar marine-hospitaal ser geant-kok B. Berend van marine hospitaal naar wachtschip Willemsoord sergeant ziekenverpleger F. w. Netten van 23 Juli t.m. 20 Augustus gedetacheerd in de marine-ka zerne te Amsterdam sergeant-monteur J. Koning van marine kazerne Amsterdam naar onderzeedienstkazerne. De 2e ploeg voorgeoefende dienstplichtigen der lichting 1931, niet bestemd voor de of ficiers- of de onderofficiers-opleiding by de regimenten grenadiers en jagers, het le, 2e, 3e, 4e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e. 17e, 19e en 22e regiment infanterie wordt 22 dezer voor eerste oefening ingelijfd en ver trekt 5 September d.a.v. met groot verlof. De le luitenant der militaire administra tie F. A. Nieuwland, van het 14e reg. inf. te Middelburg, wordt 1 September overgeplaatst bij het 4e reg. veldart. te Ede en op dien datum gedetacheerd te 's-Gravenhage tot het volgen der intendance-studiën. De le luitenant der militaire administra tie A. J. M.'van Gulick, van het 4e regiment veldartillerie te Ede, wordt 10 Augustus over geplaatst naar Middelburg en is bestemd voor administrateur bij den staf van het 14e reg. infanterie aldaar. Opleiding officier van gezondheid. De gelegenheid is opengesteld voor stu denten in de geneeskunde, die het volledig candidaatsexamen in de medicijnen hebben afgelegd, om opgeleid te worden tot officier van gezondheid bij het leger hier te lande, terwijl er voorts voor eenige afgestudeerde artsen gelegenheid bestaat om onder toeken ning van een premie van 5000 benoemd te worden tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het leger hier te lande. Inlichtingen bij den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht en bij het departement van defensie. INSTITUUT VAN VOOROEFENING. Hoe jongelui, geboren in 1913, belangrijke verkorting van militairen dienst bunnen verkrijgen. De jongelui, geboren in 1913, worden er aan herinnerd, dat zij zich kunnen verbinden bij het Vooroefeningsinstituut, om door het be halen van het bewijs van voorgeoefendheid, vier maanden verkorting van eerste oefening te verkrijgen. Ook zij, die reeds tot buitengewoon dienst plichtige bestemd zijn en geboren in 1911 of eerder, kunnen nu weder toetreden, teneinde het bewijs van voor geoefendheid te behalen, om wanneer zij eventueel van plan zijn in Ned. Oost-Indië een betrekking te aanvaar den, daardoor aldaar een aanmerkelijke ver korting van diensttijd te verkrijgen of door het hier aangaan van een vrijwillige verbin tenis een broeder vrij te maken van den dienstplicht. De voordeelen, welke een bewijs van voor geoefendheid biedtvermindering van eer sten oefeningstijd met 4 maanden, ook al wordt men later voor een opleiding aange wezen, minder loonderving, enz. mogen als bekend worden verondersteld. Alle jongelui, geboren in 1913, werd een dezer dagen een circulaire toegezonden, waarop alle gegevens, op deze verbintenis betrekking hebbend, zijn vermeld. Gegadigden, die nog geen circulaire ont vingen, kunnen deze ten allen tijde bekomen by den Verban,dscommandant van den Vrij- willigen Landstorm te Middelburg, of bij den reserve le luitenant der kust-artillerie, J. J. Louwerse, Paul Krugerstraat 46, Vlissingen, door wie ook alle inlichtingen worden ver strekt op de dagen en plaatsen in het toe gezonden schrijven vermeld. Spoedige aanmelding is dringend ge- wenscht, aangezien de werving voor dit lich tingsjaar binnen afzienbaren tijd gesloten wordt. Donderdag 16 Juli. Hilversum, 1875 M. 8.00 Avro. Gramo- foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoonplaten. 10.30 Concert, kwartet. 12.15 Omroeporkest en gramofoonplaten. 2.00 Le zing. 3.00 Orgelconcert, sopraan en bas. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Ziekenuurtje, 5.30 Orkest. 6.00 Sportpraatje. 6.30 Orkest. 7.00 Lezing. 7.45 Lezing. 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 Aansluiting Concertgebouw Amsterdam, orkest en piano. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Gra mofoonplaten. Huizen, 298 M. 8.00 K.R.O. Gramofoon platen. 10.00 N.C.R.V. Dameskoor. 10.15 Zie- kendienst. 10.45 Vervolg Dameskoor. 11.00 K.R.O. Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Concert, trio. 1.30 Gramo foonplaten. 2.15 Handwerkcursus. 3.15 Vrou wenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Gramo foonplaten. 6.00 Piano-recital. 6.35 Gramo foonplaten. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragen- halfuurtje. 7.30 Koorconcert, gemengd koor, orkest en solisten. Na afloop persberichten en gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. 1.20 Con cert, solisten. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst, 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Cricketmatch 6.35 Berichten. 7.00 Cricketmatch. 7.05 Pia nospel. 7.25 Lezing. 7.50 Concert, kwintet. 8.35 Hoorspel. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Intermezzo. 10.00 Ballet. 10.45 Dansmu ziek. Parys, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 5.05 Kinder- uurtje. 4.50 Concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Tooneel. 9.05 Concert, koor, strijkkwartet en solisten. Langenberg, 473 IVÏ. 7.25 en 10.35 en 12.30 Gramofoonplaten. 2.50 Orkestconcert. 5.20 Solistenconcert. 8.20 Concert, orkest, koor en solisten. 9.40 Hoorspel. Daarna be richten en dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20 Orkestcon- eert. 3.50 Orkestconcert en viool-soli. 8.20 Zangspel. 9.50 Hobo-soli. 10.20 Orkestconcert. 11.05 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. —5.20 Orkestconcert. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Orkestconcert en zang. 338.2 M. 5.20 Orkestconcert. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 7.00 Gramofoonplaten. 10.55 Berichten. 12.20 Gramofoonplaten. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonplaten. 3.10 Lezin-, gen. 4.20 Concert. 5.20 Lezingen en berichten. 9.20 Concert op vier vleugels. 9.50 Bando- nionconcert. 10.35 Berichten en daarna dans muziek. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Een beschouwing vooraf. Op Woensdagavond zendt Heilsberg een concert uit, waarbij het pro gramma een groote verscheidenheid van in strumentale en vocale werken bevat. Begon nen wordt met de Fidello-ouverture. Beet hoven schreef voor zijn opera Fidelio vier ouvertures, drie (de „Leonores" genoemd) in C-dur, de vierde in E-dur. Deze laatste wordt hier uitegvoerd. Verder vermeldt het programma opera-aria's, het welbekende In termezzo uit Paljas en eenige vioolsoli. Brus sel (Vlaamsch programma) zendt weer het concert in het Casino te Knocke uit, waar een aantal belangrijke werken worden uitge voerd. Als eerste kan men hooren de Oberon. cuverture van C. M. von Weber. De opera Oberon is het laatste werk van Weber's hand hij schreef het op bestelling, toen hij reeds doodziek was. Aan dezen toestand is het waarschijnlijk te wijten, dat in de com positie naast prachtige gedeelten ook zeer middelmatige stukken voorkomen. De ouver ture is een schitterend orkeststuk, dat nim mer nalaat grooten indruk op de toehoor ders te maken. Het symphonisch gedient van BorodineSteppenskizze aus Zentral- Asien schildert het voorbijtrekken van een karavaan in de eindeloosheid van de woes tijn. Het concert wordt besloten met de Flie- gende Hollander-ouverture van Wagner, een wild zeestuk. In den storm bruist het spook schip van de vliegende Hollander door de schuimende golven als de rust terugkeert klinkt het verlossingsmotief, maar weer be gint het woeden der elementen en vliegt het spookschip voorbij. Daarna volgt de melodie van het matrozenkoor, waarna zich uit een stormachtig fortissimo het verlossingsmotief weer ontwikkelt dat, door de violen, tot groote hoogte gedragen, de bevrijding van den vliegenden Hollander van den op hem rustenden vloek door de opofferende liefde van een vrouw verklankt. Denzelfden avond is uit Rome de opera La Forza del Destino (de macht van het nood lot) van Verdi te hooren, een gaaf meester werk, vol heerlijke muziek, het slot met den dood van Leonora is van een aangrijpend? schoonheid. Op Donderdag brengt de Avro onder meer des middags een gramafoonpla- tenuitzending van de door het Concertge bouworkest onder Willem Mengelberg ge speelde Anacreon-ouverture van Cherubini, een componist van groote beteekenis uit het laatst van de 18e eeuw en van de symphonie in B gr. terts van Schubert, geschreven in den tijd, dat de componist nog als onderwij zer werkzaam was. Des avonds vindt de uit voering door het Concertgebouw-orkest plaats, waarbij na de ouverture Benvenuto Cellini van Berlioz, het pianoconcert van Grieg met Theo van der Pas als solist wordt gespeeld. Grieg's latere werken, waartoe dit pianoconcert behoort, vertoonen een eigen stijl, geïnspireerd op de Noorsche volksmu ziek. Na de pauze volgt de Unvollendete Symphonie van Schubert, het mooiste werk dat Schubert op het geschied der symphonie gegeven heeft. De naam „Unvollendete" duidt alleen op zuiver uiterlijke onvolledigheid, in nerlijk vormen de beide deelen van deze symphonie een volkomen geheel. Het con cert wordt besloten met de Préludes van Liszt, geïnspireerd op verzen van Lamartine, waarin het leven wordt gezien als een reeks voorspelen voor het gezang, dat met den dood begint. Een belangrijke uitzending op dezen avond is die van de N.C.R.V., welke haar microfoen naar Arnhem heeft gebracht, waar in Musis Sacrum het Requiem van Mo zart en de Cantate van Bach „Ein fester Burg ist unser Gott" worden uitgevoerd. Het Requiem is Mozart's laatste werk, hij com poneerde het op het ziekbed, dat zijn doods bed worden zou. Zelf heeft hij het niet kunnen voleindigen, volgens de door hem gegeven aanwijzingen zijn eenige deelen er van door zijn leerling Slissmayer uitgewerkt en voltooid. Uit het Requiem spreekt de rei ne eenvoud, waartoe Mozart zich had weten te verheffen de prachtige aria's en koren zijn van een verheven klaarheid. De Cantate van Bach, waarschijnlijk geschreven voor het tweede eeuwfeest der Hervorming (1730) is een machtig werk, waarin het oude Lu ther-lied in verschillende omvormingen als fuga, duet en koren in een geweldige stijging tot indrukwekkende werking komt. Hoogste barometerstand 762.5 te Vardö. Laagste barometer?,tand 754.3 te Yarmouth. Verwachting tot den avond van 16 Juli: Aanvankelijk mftige tot krachtige Z.W. tot W., later opnieuw krimpende en afnemende wind. Aanvankelijk meest zwaar bewolkt ot betrokken met regenbuien en kans op on weer. Later opklarend. Weinig vérandering in temperatuur. Störmwaarschuwingsdienst. Geseind hedenmorgen te 9.30 uur aan alle posten Weest op uw hoede ABONNEMENTSPlI Franco door het gehl rige landen bij weke| De abonné's in 't bd Polis, zijn GRATïl kerd tegen ongeluklf Dit nul Irj Daa' El Hetl El Eenl Hij] I Ik Bed B Zoowel In Engel onze actie voor he onverdeelde instemm) de Nederlandsche Da wel tot navolging pri doet goed volgen. Het ware te we Europeesche pers ee« ging op touw zette, nement voor geheel 1 Uitwerking ten goede Als honderdduïzen feaal protesteeren is van conl Geo Kaamt Adres:- Naam: Adres

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6