Vlissingsche Courant Verwen U zelf, FONGERS RIJWIELEN draag Welf, Plouvier's Schoenhandel GENEVE 1932. TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Het vruchteloos offer. BINNENLAND garage van Jer Heul „Alleen reeds hef bijeenroepen der Ontwapeningsconfe rentie is het bewijs, niets slechts van een noodzaak die zich oplegt doch ook van de toenemende kracht waarmede de wereld ontspanning en vrede verlangt. Van alles wat is voorgesteld ten behoeve van het economisch herstel in de wereld, ken ik niets dat in noodzakelijkheid en be langrijkheid te vergelijken zou zijn met een goeden afloop der Ontwapeningsconferentie". President HOOVER. Teekent eerst het Petitionnement, alvorens gij ver der leest. Zendt Uw verklaring in aan het bureau van de „Vlissingsche Courant" of bij onze Agenten. van de van Woensdag 15 Juli 1931. No. 164. STRAFVERORDENINGEN. Verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen en/of rijwielen. Burgemeester en Wethouders van Vlis- Singen doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 3 Juli jl, onder Nr. 12b, is genomen het volgende besluit De Raad der gemeente Vlissingen Overwegende, dat bij zijn besluit d.d. 25 Mei 1928, onder Nr. 10, werd vastgesteld een Verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen en/of rijwielen Overwegende, dat gedurende den tijd, dat deze verordening van kracht is, gebleken is, dat het niet noodzakelijk moet worden ge acht, dat verscheidene in die verordening genoemde wegen in het belang van de vrij heid en veiligheid van het verkeer geheel of gedeeltelijk of in een bepaalde richting ge sloten moeten worden gehouden voor het verkeer met een bepaalde soort van motor rijtuigen of met alle motorrijtuigen en/of rij wielen Overwegende echter, dat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk moet worden geacht, dat eenige wegen met een geringe breedte of waarvan het berijden in een bepaalde richting, uit verkeersoogpunt bezien, gevaar oplevert, in gevolge artikel 8 van het Motor- en Rijwiel- reglement gesloten worden verklaard voor het berijden in beide richtingen dan wel in een bepaalde richting met motorrijtuigen en/of rijwielen Overwegende, dat het doorgaand verkeer door deze sluiting geen belemmering zal ondervinden Gelezen het voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen Besluit: I. In te trekken de bij raadsbesluit van 25 Mei 1928, Nr. 10, vastgestelde Verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen en/of rijwielen met ingang van 1 Augustus 1931, met uitzondering van het bepaalde onder III van het eenig artikel dier ver ordening ten aanzien van het niet verbreede gedeelte van den Boulevard Bankert, het welk vervalt met ingang van 1 October 1931. II. Vast te stellen de volgende Verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen en/of rijwielen. Artikel 1. De volgende weg wordt gesloten verklaard voor het berijden in beide richtingen met motorrijtuigen op twee wielen en met rij wielen gedurende de maanden Juni tot en met Augustus op Zon- en feestdagen des namiddags van 211 uur en op de overige dagen des namiddags van 7 tot 11 uurhet niet verbreede gedeelte van den Boulevard Bankert. Artikel 2. De volgende weg wordt gesloten verklaard voor het berijden in beide richtingen met alle motorrijtuigen op meer dan twee wie len het niet verbreede gedeelte van den Boulevard Bankert. Artikel 3. De volgende wegen worden gesloten ver klaard voor het berijden in de hieronder aangegeven richting met alle motorrijtui gen a. Achter de Kerk in de richting van de Oude Markt b. de Branderijstraat in de richting van ide Schuitvlotstraat c. de Hellebardierstraat in de richting van het Bellamypark Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUTJSMANN 35) „Is het juist, dat je hem gedreigd hebt Een schouderophalen, toen „Dat kan wel zijn...." „Waarom heb je hem gedreigd?" „Dat kan ik u niet zeggen", klonk het fcorsch. Het was duidelijk dat Niels dit antwoord slechts gaf met het doel tijd te winnen voor een uitvlucht, waarnaar zijn traag-werkende hersens wanhopig zochten. De stem van den officier van justitie klonk plotseling streng. „Ik zal je wel aan het praten krijgen, ■waarde heer. Je weet misschien dat het ons aan middelen daarvoor niet ontbreekt." En op gemoedelijker toon voortgaand „Als ik jon was, zou ik maar open en eerlijk vertellen hoe de vork in den steel zit, het is in je eigen belang. Je zult toch zeker wel een re den voor je dreigementen hebben gehad „Ja, die heb ik". „Vertel het me dan maar eens." De leugen was inmiddels in Niel's brein geboren. „Hij zou aan den baas vertellen, dat ik een i&vontuurtje had met een van de dienstmeis jes en de ritmeester wilde volstrekt geen d. de Lange Zelke in de richting van de Walstraat e. de Molenstraat in de richting van den Dam f. de Noordstraat in de richting van het Bellamypark g. de Noordzeestraat in de richting van het Beursplein h. de Schuitvlotstraat in de richting van de Branderijstraat i. de Vrouwestraat in de richting van de Walstraat j. de Sint Jacobstraat in de richting van de Lepelstraat k. de Kerkstraat in de richting van het Bellamypark. Artikel 4. De volgende wegen worden gesloten ver klaard voor het berijden met alle motor rijtuigen en met rijwielen in de hieronder aangegeven richting a. de Parklaan iy. de richting van de Bad huisstraat b. de Westelijke rijweg van de Kleine of Ritthemsehe Markt in de richting van de Walstraat. Artikel 5. De volgende wegen worden gesloten ver klaard voor het berijden met alle motorrij tuigen en met rijwielen in beide richtingen des Zaterdags van 7 tot 10 uur des namid dags a. de Sint Jacobstraat; b. de Kerkstraat. Artikel 6. De volgende wegen worden gesloten ver klaard voor het berijden met rijwielen in de hieronder aangegeven richting a. de Oprit naar den Boulevard De Ruijter bij het Beursplein in de richting van het Beursplein b. de Oprit van de Weststraat naar de Boulevard De Ruijter in de richting van de Weststraat. Artikel 7. De volgende weg wordt gesloten verklaard voor het berijden in beide richtingen met rijwielen de Rotonde rond den zoogenaamden Ge vangentoren aan den Boulevard De Ruijter. Artikel 8. Artikel 1 treedt in werking met ingang van 1 October 1931 de overige artikelen treden in werking met ingang van 1 Augus tus 1931. Vlissingen, 3 Juli 1931. De Raad voornoemd, (get.) VAN WOELDEREN, Voorzitter (get.) F. BISSCHOP, Secretaris. Vlissingen, 14 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. LIJST VAN IN DE GEMEENTE VLISSINGEN GEVESTIGDE INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen gelet op artikel 3, 3e lid der Armenwet brengen ter openbare kennis, dat door hen is ingeschreven op de lijst der in deze ge meente gevestigde instellingen van weldadig heid, opgemaakt ingevolge artikel 3 der Ar menwet, de „Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon", ter vervan ging van het Burgerlijk Armbestuur, welke onder meer armenverzorging, in of buiten gestichten voortdurend ten doel heeft en door hen is gerangschikt onder de instel lingen bedoeld in artikel 2, sub a, der Ar menwet, zijnde een gemeente-instelling door de burgerlijke overheid geregeld of door haar of van harentwege bestuurd. Vlissingen, 15 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, i F. BISSCHOP. scharrelpartijtjes op het landgoed." „Heeft de nachtwaker gezegd dat hij het aan den baas zou vertellen „Dat niet direct. Maar hij heeft mij op een lieer met het meisje gesnapt en toen allerlei toespelingen gemaakt". „Nu, dan zal de heele historie wel niets om het Iyf hebben, Niels", zei dr. Jörgensen ge ruststellend. „Je hebt zeker wel even tijd, hè? Ik wilde je straks nog een paar dingen vra gen en ondertusschen nog eens bij dezen en genen mijn licht opsteken over de geschie denis met dat meisje. Tusschen twee haak jes, hoe heette ze Het duurde even eer het antwoord kwam. „Anna Lynne", klonk het aarzelend. „Prachtig De officier noteerde den naam, met een uitdrukking op het gezicht of hij geen se conde aan de waarheid van Niel's mededee- lingen twijfelde. Daarop richtte hij zich weer tot den nor- schen reus. „Je moet dus maar een poosje hier wach ten. Ik zal zorgen dat je wat te eten krijgt en dan denk ik dat je in den namiddag wel weer naar huis kunt gaan." De officier belde en zei tegen den binnen- tredenden gerechtsdienaar met een blik op Niels„Die man moet hier wachten tot ik vanmiddag terugkom wil je hem zoolang in een van de wachtkamers laten En kom dan nog even by me terug." Een knipoogje van dr. Jörgensen was voor den dikken, glimmenden bewaarder voldoen de aanwyzing dat de deur van de wachtka mer op slot moest 1 BEPALING SLUITINGSUUR DER TAPPERIJEN GEDURENDE DE KERMIS. De Burgemeester van Vlissingen, gezien artikel 117 der Algemeene Politieverordening voor Vlissingen, brengt ter algemeene ken nis, dat het sluitingsuur der tapperyen ge durende de kermisweek, van 20 tot en met 25 Juli a.s. door hem is bepaald als volgt Maandag tot en m^t Vrijdag op half één cn Zaterdag op twee uur na middernacht, terwijl op die dagen een half uur tevoren moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 15 Juli 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 13 Juli 1931 aan de N.V. v.h. Koninklijke Zeeuwsche Stoom-Chemische WaSscherij en Ververij „Volharding" te Vlis singen, vergunning is verleend tot het uit breiden van de bestaande wasscherij en ver verij door het bijplaatsen van een Diesel motor Crossley 120 P.K. in het perceel, kada straal bekend gemeente Vlissingen Sectie B no. 1510, plaatselijk gemerkt Singel No. 1. Vlissingen, 15 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Besmettelüke veeziekten. Een bijvoegsel tot de Staatscourant no. 134 bevat een staat van de gevallen van besmet telijke veeziekten in Nederland voorgekomen in de maand Juni. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cyfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan. onder wier vee de ziekte voorkwam) mond en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens (488) kwade droes en huid worm bij de eenhoevige dieren schurft by een eenhoevige dieren en schapen 4 (1) rotkreupel by schapen 542 (20) vlek ziekte bij varkens trichinen-ziekte bij varkens miltvuur onder alle vee 15 (15) hondsdolheid Helden der Zee-fonds Dorus Rijkers. De commissie, ingevolge een door de alge meene vergadering van het Helden der Zee fonds Dorus Rijkers aangenomen motie, in gesteld, aan welke als taak werd toever trouwd beweerde wantoestanden in dat Fonds te onderzoeken, deed thans haar schriftelijk rapport aan het bestuur van het Fonds toekomen. In een begeleidend schrijven geeft zij in overweging aan dit rapport in zijn geheel in het algemeen belang en in het belang van het Fonds door middel van de dagbladen al- geheele openbaarheid te geven, terwijl zij vertrouwt, dat een exemplaar ervan zal wor den toegezonden aan het bestuurslid den heer H. ter Hall, alsmede aan den accoun tant, den heer J. Moret Sr., die de commis sie als zoodanig ter zijde stond. De afsluiting van de Zuiderzee. Onder de talrijke groepen vischventers in de kustplaatsen rondom de Zuiderzee wordt èen actie gevoerd voor het verkrijgen eener billijke schadevergoeding by afsluiting der Zuiderzee. Deze groepen hebben zich thans afzonderlijk georganiseerd, dit is buiten de nevenbedrijven om, onder een eigen hoofd bestuur. Reeds hebben zich hierbij aangeslo ten de Ventersvereenigingen te Vollenhove, Harderwyk, BunschotenSpakenburg, Hui zen en VolendamMonnikendam, terwyl met de vereenigingen in andere plaatsen nog overleg gaande is. Afgevaardigden van het hoofdbestuur had Toen de bewaarder weer bij zyn superieur kwam, zei deze „Luister eens, Peters. Johnson staat niet onder ernstige verdenking, maar je moet toch zorgen dat hij niet de beenen neemt, want ik heb hem straks nog noodig als ge tuige. En 't is een rare snuiter, dus het zou best kunnen dat hij neigingen heeft om weg te wandelen, als het wachten hem te lang valt. Je kunt hem zeker wel wat te eten be zorgen, voor zyn rekeninghy heeft een langen rit achter den rug. Doe het maar 'n beetje royaal, dat stemt zulk soort heeren mild en maakt ze spraakzaam. Ik ga nu ook koffiedrinkenover een uurtje ben ik weer terug." „Uitstekend, meneer de officier. Ik zal zorgen dat hy zyn deel krygt." En de gemoedelyke dienaar der gerechtig heid waggelde weg met het air van een vet gemeste gans. Toen dr. Jörgensen aan zyn huis kwam, wachtte de nachtwaker hem daar al op met den brief in de hand. De officier van justitie nam deze in ontvangst en stuurde den man naar de keuken met de boodschap dat hy daar maar wat te eten en te drinken moest vragen. Als hy zijn boterhammen op had, kon hy het antwoord op den brief komen halen. In zyn kamer gekomen, opende dr. Jörgen sen de enveloppe, die een velletje blanco pa pier bevatte. Hy stak hetzelfde velletje in een ander couvert, groot en officieel; in groote letters de aanduiding dragend dat het af komstig was van het parket van den officier van justitie. Dat adresseerde hy aan luite den reeds een onderhoud met den minister vanwege het departement zyn thans regle menten en ledenaantallen van eenige visch- ventersvereenigingen opgevraagd. Als voor zitter van het centraal bestuur is gekozen de heer A. van der Wal, voorzitter der gecom bineerde ventersvereenigingen te Huizen en oud-raadslid aldaar. De opening van Hilversuin's nieuwe gemeentehuis. De burgemeester van Hilversum, de heer Lambooy, hield gisteren een uitvoerige rede ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis. Spreker heette in het bijzonder den Commissaris der Konin gin, mr. dr. A. Roëll, oud-burgemeester mr P. Reijmer, minister van waterstaat en oud burgemeesters Gülcher en Koster welkom in bet nieuwe raadhuis, de geniale schepping van den gemeente-architect Dudok. Spreker releveerde het groote en verdienstelijke werk, dat de Commissaris der Koningin had ver richt ten opzichte van de totstandkoming van het Gooireservaat. Een woord van dan»; sprak de burgemeester ook tot oud-burge meester Reijmer, dien spr. een krachtige, nimmer falende motor noemde om het ge wichtige besluit tot den raadhuisbouw te doen geboren worden. Uitvoerig ging de burgemeester hierna in op de ontwikkeling van Hilversum. Reeds In 1905, toen Hilversum 26.000 inwoners telde, kwam het raadhuisvraagstuk aan de orde. het bestaande dorpsraadhuisje zou spoedig niet meer aan de eischen voldoen. Wellicht ware het raadhuis veel eerder tot stand ge komen, indien niet de wereldoorlog vertra ging had gebracht. Het is, zeide de heer Lambooy, ons streven geweest by den bouw zooveel mogelyk Nederlandsche industrie te betrekken. De kosten van den bouw met inbegrip van meu bileering en tuinaanleg hebben bedragen plm. 1.266.000 daarbij kwam de aankoop van het landgoed en de dubbele villa waar voor f 211.500 werd uitgegeven. Hierop verzocht spr. den Commissaris der Koningin om het nieuwe raadhuis officieel te openen. Markenhandel in Venlo. De handel der groentenexporteurs in de omgeving van Venlo heeft reeds den ernsti- gen terugslag ondervonden van de financi- eele crisis, die thans in Duitschland heerscht. Deze handel, die bijna geheel op Duitsch land is aangewezen, ondervindt zware be lemmeringen van het feit, dat er geen koer sen voor de mark genoteerd worden. In de straten van Venlo wordt, evenals eenige ja ren geleden in den inflatietyd, een levendige handel in marken gedreven door de zgn. „straatbankiers", die van de Duitsche zaken lieden de marken trachten te koopen tegen koersen, varieerende van 40 tot 56 per 100 mark. De banken nemen absoluut geen Duitsch geld meer aan en ook in vele win nant Holger Thalberg en voorzag het van een geweldig lakzegel. Hij was nauwelijks met zyn lunch klaar, toen er geklopt werd. De nachtwaker, die door de dienstmeisjes, verteederd door zyn zielige verschyning, erg verwend was, kwam schuchter de kamer binnen. „Hebben ze goed voor je gezorgd in de keuken?" informeerde Jörgensen bescher mend-joviaal. „Zeker, edelachtbare", stamelde het man netje verlegen. „U wordt vrlendeiyk be dankt." „Je zorgt zeker wel goed voor dezen brief, hè hernam de magistraat, terwyi hy den nachtwaker de gezegelde enveloppe ter hand stelde, „er zit een heel belangryk stuk in." „Daar kunt u gerust op vertrouwen, edel achtbare." „Je bent zeker al een heelen tyd op „See- hof" vroeg dr. Jörgensen terloops. „Met September wordt het zestien jaar." „Je hebt het zeker niet altyd even prettig gehad, hè De man keek den officier verwonderd aan. „Toch wel", antwoordde hy daarop. „Ieder een is altijd heel goed voor me geweest." „Maar ik meen gehoord te hebben, dat 'n reus van 'n vent, de „Groote Niels" noemden ze hem, je vaak het leven zuur heeft ge maakt met allerlei dreigementen." „Hoe weet u dat?" vroeg het mannetje verschrikt. „Ja, dat komt er minder op aan", lachte Jörgensen. „Wy menschen van de rechtbank weten nu eenmaal altyd een heeleboel. Er is me ook verteld dat hy je zou hebben ge kels, waar in den .regel Duitsch geld werd geaccepteerd, wordt dit thans geweigerd. Zelfs hebben eenige winkels aan de Kalden- kircher grens hun zaken geheel gesloten. Vele Duitsche kooplieden, die Maandag de Venlosche veiling en de Coöperatieve veiling bezochten, moesten onverrichter zake terug- keeren, omdat betalingen in Duitsche valuta geweigerd werden. De aanvoer van producten op de Dinsdag- sche veiling was normaal, doch er waren veel minder koopers, aangezien de Duitschers thans grootendeels waren weggebleven. Aan gezien de aangevoerde groenten niet konden blijven liggen, is het bestuur der veilingreeds Dinsdagmorgen vroeg in conferentie gegaan. Besloten werd, dat marken in baar of in pa pier door het bestuur van de veiling geac cepteerd zouden worden tegen 50 per 100 mark, chèques, voor zoover getrokken op Duitsche banken, worden niet geaccepteerd, alvorens Donderdag zal gebleken zijn, hoe de positie der banken is. Hedenochtend zal op nieuw vergaderd worden om den overname- koers der marken opnieuw vast te stellen. De risico eventueel aan dezen overnamekoers verbonden, zal doör de veiling worden gedra gen. De stemming op de veiling was zeer flauw. Zoo liepen boonen 25 terug, augur ken 10 worteltjes zelfs 60 beneden den prys van Maandag. Voor sla was de vraag zeer gering en voor groote partijen was zelfs geen bod te krygen. Beteekent deze crisis een groot nadeel zoo voor den groentenexport als voor vele winke liers en grossiers, anderzyds is de smokkel handel, die den laatsten tyd welig bloeide, geheel stilgelegd. Arbeidsvoorwaarden van het trampersoneel. Vanwege de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is te Utrecht een buitengewoon congres gehouden, waarin een aantal inleidingen over de positie van het trampersoneel in behandeling kwa men. Het congres stond onder leiding van den heer p. Wijland, voorzitter van de vak groep „trampersoneel". Hy zette in zyn openingsrede uiteen, dat de arbeidsvoorwaarden van het tramperso neel nog zoodanig zijn, dat deze dringend herziening behoeven. Wat regeling van werk en rusttyden bereft, kan men gerust zeggen, dat hier de toestanden van den ouden tyd heerschen. Dat veranderingen dringend noo dig zyn, blykt ook uit het van regeerings- wege instellen van een staatscommissie, wel ke tot taak kreeg, het vraagstuk van de ver houding van den Staat tot de tramwegen te bestudeeren. De heer H. J. van Braambeek, lid van de AUTO - VERHUUR - INRICHTING TELEFOON 133 dreigd, omdat hij meende dat jy den rit meester wilde vertellen dat hij een avon tuurtje had met een van de dienstmeisjes Anna Lynne heette ze, geloof ik." „Daar is geen woord van aan", verklaarde de nachtwaker heftig en meer oprecht dan beleefd. Maar de mededeeing van den offi cier van justitie scheen zyn hevige veront waardiging gaande te maken, „Er is wel een meisje op „Seehof", dat zoo heet, maar ik denk niet dat die veel van Niels hebben moest", vervolgde de man snel en smalend voegde hy er by „Trouwens geen één meis je het is me nogal een leuke jongen om mee uit vryen te gaan Iedereen had het land aan hem en meed hem omdat hy een kwaadaardige, wraakzuchtige ruziezoeker en een vechtersbaas is. Neen, edelachtbare, die heele geschiedenis met dat meisje is een klinkklare leugen." „Maar waarom heeft hy je dAn bedreigd De niet overmatig byster intelligente nachtwaker was door deze vraag zoo over rompeld, dat hy stond te trillen op zyn bee nen. Hy gaf niet direct antwoordtoen stotterde hy „Dat mag ik niet vertellen. Ik..., durf niet...." „Dus het is waar dat hy je gedreigd heeft f En waarom durf je de reden niet vertellen „Heusch, edelachtbare", stotterde de zielige man, „daar mag u my niet naar vragen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5