NOOTJES GEMENGD NIEUWS Kampeerders in Uw tent LAND- EN TUINBOUW OUDERS EN KINDEREN. UIT DRAAI ADVERTE Aan de stations der Nederlandsche Spoor wegen wordt geen Duitsch bankpapier en specie meer in ontvangst genomen. Gedurende de maand Juni zijn er uit Rot terdam 872 personen meer vertrokken dan er zich vestigden. De werkloozensteun te Rotterdam vergt zulke zware offers van de gemeentelijke schatkist dat het totaal bedrag voor dit jaar op minstens 10 millioen gulden wordt ge taxeerd of gemiddeld bijna 200.000 per week. De Belgische Senaat heeft met 108 tegen 11 stemmen en 7 onthoudingen het wetsontwerp aangenomen tot wijziging van het taalge bruik in het lager onderwijs. Een vliegtuig met bestemming Melbourne is boven de stad Temora in brand gevlogen en gevallen. De lijken van bestuurder en meca nicien waren zoo verkoold, dat zij bijna on herkenbaar waren. Uit Leranos (Griekenland) wordt gemeld dat daar Maandag een korte, doch hevige aardbeving heeft plaats gehad. Een lichtere beving, vermoedelijk hierdoor veroorzaakt, is in Athene waargenomen. De nalatenschap van de gezusters Windel te New-York is thans geregeld. De nalaten schap bedraagt in het geheel 100 millioen ■dollars en er zijn 13 erfgenamen. Duitsche badgasten een paniek te zijn ont staan, meldt de „N. R. ct." Velen verkoch ten de goudmarken, welke zij nog bezaten, aan allen die ze koopen wilden tegen vier francs in plaats van acht francs den dag te .voren. Verscheidene Duitsche gezinnen zijn Dinsdag teruggekeerd. In de Boheemsche badplaatsen hebben de berichten over de financieele crisis in Duitschland onder de talrijke Duitsche bad gasten een paniek teweeg gebracht. Een groot deel hunner brak hun verblijf te Karls bad, Marienbad en Franzensbad af. Hun on gerustheid werd nog vergroot, doordat de filialen van de banken weigerden Duitsche marken te wisselen, terwijl particulieren niet meer dan 5 tot 6 kronen per mark wilden geven. De burgemeester van Marienbad achtte het noodzakelijk een proclamatie te publiceeren, waarin hij de badgasten kal meerde en hen waarschuwde voor overdreven berichten en paniek. Nu de banken weigeren Duitsche marken aan te nemen, heeft de gemeente Karlsbad, die onder haar 10.000 gasten meer dan 2000 Duitschers telt, besloten bij de banken voor de marken inwisseling garant te blijven. Elke Duitscher zal per dag 50 marken tegen den- koers van 7»/2 kroon kunnen inwisselen. De' stad neemt daarmee een risico van 800.000 kronen per dag op zich. FRANSCH—DUITSCHE TOENADERING De Fransche gezant te Berlijn, De Marge- rie, heeft gisteren bij een receptie der Fran sche kolonie, die ter gelegenheid van den nationalen feestdag plaats had, een toespraak gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide. Als wij bepaalde fouten constateeren, die noodzakelijkerwijze fatale gevolgen hadden, dan willen we daarmede niet als zeker vast stellen, dat al die fouten vermeden hadden kunnen worden. De Franschen kunnen geen afstand doen van hun rechten, maar het is een trek van het Fransche rechtvaardigheidsgevoel, dat zijn zin voor medeleven en menschelijkheid het Fransche volk in staat stelt, zich niet al te zeer om onrechtmatige aanvallen te be kommeren. Zelfs wanneer een bepaald gedeelte der publieke opinie,waarvan men zou wenschen, dat zy beter en minder tendentieus ingelicht was, zich vergist, dan weten de Franschen toch, dat degenen, die de verantwoordelijk heid dragen, een zekere voorzichtigheid van de zijde van Frankrijk wel zullen hegrijpen, waardoor echter geenszins het brengen van offers wordt uitgesloten. Ook weten zij, dat, als Frankrijk een duur zame oplossing tracht te bereiken, die ge schiedt om een onheilspellende toekomst te ;weren. Wij mogen, zeide de gezant ten slotte, in di land, ondanks zoovele moeilijkheden, niet ophouden te werken voor een beter begrijpen van de Fransche bedoelingen. Tenslotte sprak de gezant de hoop uit, dat de tegenwoordige crisis een beter begrijpen van de internatio nale tegenstellingen ten gevolge zal hebben, opdat men eindelijk het wonder der noodza kelijke harmonie tusschen beide volken bele ven moge. HET NIEUWE SPAANSCHE PARLEMENT. Gisterenavond 7 uur is de nationale ver gadering te Madrid onder groote belang stelling van het publiek en met veel militair vertoon plechtig geopend. Een duizendkop pige menigte had zich voor het parlements gebouw verzameld en begroette de leden van het kabinet toen deze tusschen een muur van militaire troepen en politie naderden met luid gejuich. Toen de leden dér regee ring bü het parlementsgebouw arriveerden weerklonk een salvo der aldaar opgestelde kanonnen terwijl de klokken in de omgeving begonnen te luiden. De 400 leden van het nieuwe parlement rezen van hun zetels toen de regeering binnenkwam. Onmiddellijk nam de minister-president Zamora het woord. In een rede, die bijna een uur duurde, schil derde hü de geschiedenis van de revolutie en schetste hij de taak der jonge republiek. Luid applaus weerklonk toen hij eraan her innerde, dat de republiek was ontstaan zon der vreemde hulp en dat zij noch aan ban kiers noch aan industrieelen dank verschul digd is» Laffe roofoverval te N u e n e n. Dinsdagavond is het dorp Nuenen, waar op het oogenblik kermis wordt gevierd, in opschudding gebracht door een brutalen overval op klaarlichten dag. Om streeks half zeven drongen twee jonge man nen in de woning van den ruim 80-jarigen landbouwer J. van B., die met zijn eveneens ruim 80-jarige echtgenoote alleen woont in een kleine boerenhofstede aan een zijweg van den weg Nuenen—Eindhoven, binnen. De in dringers overvielen de beide oudjes en heb ben hen met een hard voorwerp, waarvan de aard nog niet vaststaat, bewusteloos geslagen. De oudjes wisten evenwel nog om hulp te roepen, wat tot gevolg had dat de landbouwer Jansen, die op de nabijgelegen boerenhofstede woont, te hulp snelde. Toen hij de woning binnenging, gingen de beide onverlaten er van door. Zij sprongen op hun fiets en reden den weg op naar Eindhoven. Jansen greep onmid dellijk ook een fiets en begon, ondanks liet feit, dat een der beide mannen hem met een revolver dreigde, de achtervolging. Hij heeft deze echter moeten opgeven, omdat de ketting van zijn rijwiel brak. Onmiddellijk werden de politie en de marechaussee van den overval in kennis gesteld. Ook de dokter van het dorp, de heer W. F. J. Anderegg werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Hij behandelde de beide oud jes, die vrij ernstig aan het hoofd waren ge wond. Direct levensgevaar .bestond er niet. Van B. en zijn vrouw zijn voorloopig ver bonden en onder bewaking in het huisje ge bleven. Zij zuUen heden naar het ziekenhuis te Eindhoven worden overgebracht. Voor zoover kon worden nagegaan is er in het huisje, doordat de indringers gestoord werden, niets gestolen. De geldkist werd on aangeroerd gevonden. Het was bekend dat de oude landbouwer van B., ondanks het feit dat hij in een kleine hofstede woont, er goed bij zat. De vermoedelijke daders zijn bij de mare chaussee bekend. Het zijn de drie en twintig jarige L. van D. en de twintig-jarige L. P. K. In den loop van den avond heeft de mare chaussee, geholpen door de politie, alle po gingen in het werk gesteld om beide jonge mannen op te sporen. Een der vermoedelijke daders van den roofoverval, de 23-jarige L. v. D., te Eindho ven, is gearresteerd. Diefstallen en inbraken. Te 's-Gravenhage zijn twee Duitsche vrou wen op. heeterdaad betrapt op diefstal in een der magazijnen aldaar, aangehouden. Bij een onderzoek in haar woning is een groote partij goederen en luxe voorwerpen gevonden, welke vermoedelijk ook van diefstal afkomstig zijn. De geheele partij is in beslag genomen en be vindt zich thans aan het hoofdbureau van politie, in verband met een nader onderzoek. Dê' politie te Deventer'heeft de 'Duitsdhèrs O. S. en W. B. aangehouden, die schuldig zijn aan éen inbraak in eeri villa te Utrecht. In hun bezit werden gevonden vier koffers, be vattende kleedings tukken, afkomstig van deze inbraak. Een der Duitschers had een masker in zijn bezit. Zij zijn ter beschikking gesteld van de politie te Utrecht. De vorige week werd te Deventer ingebro ken bij een lederhandel, waar leder- en gum miwaren gestolen werden. Toen de politie den dader, S. geheeten, wilde arresteeren, sprong de man uit de tweede verdieping van zijn woning en bleef toen onvindbaar. Zijn signalement was echter bekend, en thans ge lukte het der politie te Enschedé, den inbre ker aan te houden. Hij is ter beschikking ge steld van den commissaris te Deventer. Branden. Gisterenmiddag ont stond te 's-Bosch brand in den stal van het Groot Ziekengasthuis op ongeveer 30 meter van het ziekenhuis gelegen. Een drietal var kens, eenige vaten licht brandbare vloeistof fen en de automatische telefooncentrale wist men tijdig in veiligheid te brengen. Het vuur greep intusschen snel om zich heen en hoewel binen vijf minuten na het alarm de politie met twee slangen op de wa terleiding water gaf en een kwartier later de kleine motorspuit mede het vuur aantastte brandde het oude gebouw geheel uit. Verze kering dekt de schade. In het ziekenhuis zelf ontstond eenige consternatie. Onweer. Het onweer dat Zon dagavond te Hollum op Ameland heeft ge woed, was zoo ontzettend zwaar, dat het wel leek alsof het dorp zou vernietigd worden. De bliksem was geen oogenblik van de lucht en de donder was zoo buitengewoon hevig dat niemand zich herinnert zulk noodweer te hebben medegemaakt. Betreffende het doodslaan door het hemel vuur van mej. A. Frederikse, wordt nog het volgende gemeld De schilder Postma, die, zooals trouwens ieder in het dorp, was opgestaan, bevond zich met zijn familie in de woonkamer. Bij hem was ook de 21-jarige onderwijzeres aan de bijzondere school te Hollum, mej. A. Frede rikse, afkomstig uit Harlingen, die bij Postma kostgangster was. Het meisje, dat nogal ang stig was, stond'tusschen de leden der familie Postma in, toen plotseling de bliksem op den gevel van het huis sloeg. De menschen schrok ken geweldig, vooral toen zij mej. Frederikse zagen vallen. Het meisje scheen door het he melvuur getroffen te zijn en wel zoo ernstig, dat zfj kort daarna overleed. De overige men schen in de kamer mankeerden niets, terwijl ook geen brand werd veroorzaakt. Alleen wer den enkele meubels beschadigd. Bijna gelijk met het inslaan van de blik sem in het huis van den schilder Postma trof de bliksem het huis van den landbouwer C. C. de Boer. Enkele bewoners werden bewus teloos geslagen, doch kwamen gelukkig spoe dig weer bij, terwijl de anderen geen letsel kregen. Ook hier werd geen brand veroor zaakt, doch wel is schade aangericht aan het meubilair. Vergiftiging. Eenige leden van een gezin te Ter Aar werden gisteren morgen, terwijl zij op verschillende plaatsen aan het werk waren, plotseling onwel, zoodat zij naar hun woning moesten worden ver voerd. Allen waren zeer benauwd en waar zich tevens braakneigingen vertoonden, werd aan vergiftiging gedacht. Nochtans wachtte men eenige uren alvorens geneeskundige hulp in te roepen. Toen de toestand echter steeds verergerde, is de plaatselijke geneesheer ge waarschuwd, die vergiftiging constateerde ten gevolge van het gebruik van ondeugdelijke melk. Hoewel de toestand der patiënten vrij ernstig is, bestaat geen onmiddellijk levens gevaar. Een geheimzinnig geval. Maandagmorgen werd bekend dat in de Trompstraat te Apeldoorn een 18-jarig meisje vermoord was door iemand uit de gemeente Epe. Nadere inlichtingen konden toen niet verstrekt worden. Het is komen vast te staan, dat de 18-jarige mej. W., dien avond met een zekeren v. P. uit Eemst tegen 9 uur des avonds de woning aan de Trompstraat is binnen getreden. Toen te half tien haar zus ter thuis kwam, ontmoette die in de gang v. P., die tot haar zei„ga maar gauw naar boven, je zuster is bewusteloos'. Op de slaap kamer vond zij haar zuster dood tegen het ledikant zitten in zittende houding. Eerst dacht zij aan wurging, doch dit bleek niet het geval te zijn. Toen zij de politie wilde opbel len voegde v. P. haar toe „als je dat durft doen, maak ik je kapot", v. P. maakte van de gelegenheid, dat de ouders thuis kwamen, gebruik en nam de vlucht. Dr. N. S. Herma- nides kon slechts den dood constateeren. Dr. J. Hermanides verrichtte Maandagmorgen den lijkschouw en oordeelde het noodig de justitie in kennis te stellen met het misdrijf. Het parket uit Zutphen hield Maandagavond de gerechtelijke schouwing. De vermoedelijke dader is door de politie aangehouden. P. moet reeds geruimen tijd omgang met de versla- gene hebben gehad, waar de familie zich steeds tegen verzette. Zijn vader gestoken. Te Culemborg had een ongehuwde zoon zijn vader, die dikwijls te diep in het glaasje kijkt, onderdak verleend. Een klein poosje ging het goed, maar Maandag moet de man zijn zoon gesard hebben deze heeft hem toen in op gewonden toestand met een mes in den buik gestoken. In de veronderstelling, dat hij zijn vader vermoord had, liep hij naar den com missaris van politie. De wonde bleek echter niet van ernstigen aard te zijn na in het ziekenhuis verbonden te zijn, kon de vader weer vertrekken. De zoon is tot verder on derzoek naar Tiel overgebracht. Ongelukken. Gisterenmid dag om half vier is een tot dusver onbekend persoon, die in het Merwedekanaal nabij de sluizen aan het zwemmen was, op het oogen blik dat een sleep uit de richting Utrecht passeerde, in de diepte verdwenen. Gis terenmiddag heeft op den straatweg Wier- den-Nijverdal een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De heer J. L. Bootsgezel uit Zwolle, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, reed per luxe auto op dezen weg, toen de wa gen bij het passeeren van een anderen auto slipte en tegen een boom aan den linkerkant van den weg reed. De auto werd totaal ver nield. De inzittende B. werd uit den wagen geslingerd en bekwam zware verwondingen waaraan hij een half uur later overleed. Een 3-jarig knaapje te Julianadorp slikte een boon in, welke in de luchtpijp terecht kwam. Na hevige benauwdheid is het kind, dat naar het ziekenhuis werd vervoerd, daar overleden. Bij het baden in de Berkel te Warnsveld is een 20-jarige voogdijjongen der Vereeniging Kinderzorg in de provincie Utrecht, die te Wïchmond was uitbesteed, verdronken. Gisterenmiddag is een 73-ja- rige man, wonende te Voorburg, in de Jan Blankenstraat ie s-Gravenhage van achteren door een tram aangereden. Hij reed per fiets op de rechtertrambaan. Met hoofdwonden en wonden aan armen en handen is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Een 22-jarig meisje uit Wassenaar, dat te Rotterdam logeerde is bij het zwemmen in de Maas bij het eiland Briemenoord verdron ken. Het meisje was met een vriendin gaan zwemmen en kon niet meer terugkomen. De vriendin heeft tevergeefs gepoogd haar te redden, terwijl een viertal boksers, die op het eiland aan het trainen waren, eveneens ge- ruimen tijd naar haar gedoken hebben. Toen zij haar tenslotte vonden, konden de levens geesten niet meer opgewekt worden. Een 28-jarige ongehuwde monteur, wonende te Maastricht, die bezig-was een leiding te leg gen voor de Radio-Centrale is van een 10 M. hoog dak naar beneden gevallen en brak beide enkels, terwijl bovendien een zijner voeten versplinterd werd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis overge bracht. Een 6-jarig meisje te Alphen aan den Rijn is te water geraakt en verdronken. Te Noorden, onder de gemeente Nieuw koop is een 8-jarig knaapje door een auto aangereden. Het jongetje kwam te vallen en kreeg den auto over zich heen. Met ernstige inwendige blessures is het naar het zieken huis te Leiden overgebracht. Een arbeider uit Appingedam, die op de fiets van zijn werk kwam, is bij Farmsum over het Eemskanaal door een stoomtram van de maatschappij Oostelijk Groningen aangereden. Vrijdag werd een 4-jarig meisje te Amsterdam door de tram gegrepen. Zij werd naar het Bin nengasthuis vervoerd, waar zij heden aan de gevolgen is overleden. In de staatsmy'n „Maurits" te Heerlen is een houwer bij het drijven van do galerij plotseling cïoor vallend gesteente aan het hoofd getroffen. De man werd met een schedelbreuk opgenomen en overleed na korten tijd. Hij was 30 jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. Orangistlsche betooging te Liverpool. Gisterenavond was het rumoerig te Liverpool, naar aanleiding van den optocht van 20.000 Orangisten, die yan hun jaarlij ksche betooging terugkwamen. Uw huid en voeten eischen gedurende het kampleven een bijzonder goede verzorging, want zonnebrand, smetten, doorzitten en stukke voeten, kunnen U veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd Purol en Purolpoeder Purol 30, 60, 80 ct. Purolpoeder 45 en 60 ct. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Zij stelden zich op buiten het Lime Street station en langs de wegen, die door politie te voet en te paard waren afgezet. De optocht vertrok van het station onder toejuichingen van geestverwanten en geschreeuw van tegen standers. Verschillende pogingen werden on dernomen om den optocht in de war te bren gen. Het ergst was het dicht bij het station, waar het gepeupel de overhand kreeg. Toe schouwers begonnen met steenen te gooien, waarop de betoogers met gelijke munt be taalden. Omstreeks 50 menschen werden we gens lichte kwetsuren in de hospitalen ver bonden. In een gedeelte van de stad werden groote vuren aangestoken, ondanks alle toezicht van de politie. Daarin werden beeltenissen van Willem van Oranje verbrand. De Orangisten verbrandden op hun beurt katholieke afbeel dingen. Niemand werd in hechtenis genomen, en kort voor middernacht 'was het weer rustig in de straten. Een vreeselijk drama. In het dorpje Ohlenstadt in het district Os- terholz is in den afgeloopen nacht op de boer derij van den landbouwer Seedorf brand uit gebroken. Het vuur verspreidde zich met groote snelheid. De landbouwer en zijn vier kinderen kwamen in de vlammen om. Geble ken is dat de boer tegen middernacht het vuur zelf heeft aangestoken. Voor de brand weer uit een naburig dorp ter plaatse was stortte het dak van het brandende huis in. De 40-jarige boer en zijn vier kinderen wer den onder het puin bedolven. De andere huisgenooten konden zich bijtijds redden. Een nieuwe ondiepte in de Noordzee? Naar de „Daily Express" meldt, zou de kapitein van. het stoomschip „Harbris", dat te Yarmouth is aangekomen, de plek gevonden hebben, die het uitgangspunt is geweest van de onderzee- sche aardbeving die in Juni ook in Engeland en in ons land is gevoeld. Op die plek zou de bodem van de Noordzee meer dan honderd voet gerezen zijn. Er zou zoo iets als een reeks van met zand bedekte heuveltjes zijn ontstaan. De loods, die de „Harbris" Yarmouth binnen heeft gebracht, heeft te bevoegder plaatse mededeeling ge daan van de ontdekking van den kapitein. De verhooging zou te vinden zijn 29 mijl van Flamborough Head, in 'n richting O.N.O. De kapitein deed het volgende verhaal Hij kwam uit de Oostzee, en had op den overtocht meest mist gehad. Verleden week Dinsdagmorgen wilde hü, daar het nog steeds nevelachtig was, bepalen waar hij zich be vond, en daarom liet hij peilen. Hij vond een diepte van 114 voet. De kapitein was zeer verbaasd, daar hij volgens de kaart, op de plek waar hij meende te zijn, een diepte van 228 voet had moeten verwachten. Een half uur later peilde hij weer, en de diepte was nu 108 voet, inplaats van 216 voet volgens de kaart. De kapitein dacht dat hij geheel en al verdwaald was. Eenigen tijd later, terwijl het schip heel langzaam voer, hoorde hy den misthoorn van het Humber lichtschip, en toen wist hij waar hij was. Te Yarmouth heeft men de kaarten en den koers van 't schip nagegaan en nog eens na gegaan. Men meent dat de rug een lengte moet hebben van 8 mijl. Het is natuurlijk, zoo zegt men verder, heel goed mogelijk, dat hij nog verder doorloopt en hier of daar zelfs gevaar oplevert voor de scheepvaart. Nieuw soort politiek. Vraag„Zijn jullie per fiets of per auto bus naar het Vara-zomerfeest geweest Antwoord „Neen, wij gaven de voorkeur aan den trein, met alle respect voor de kop- spijkertjespolitiek Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (2e helft Juli). Wie in den voorzomer langs bloemtuinen en door parken wandelt, richt onwillekeurig zyn oogen naar de rijk bloeiende Rhododen drons. Zij zijn in dezen tyd van het jaar een der schoonste sieraden van onzen planten en bloemenschat in de vrye natuur. Echter nu niet alleen, daar zy zelfs in het barre jaargetij in hun steeds groen blijvend gebla derte, als alles rondom kaal en naakt staat, in vollen bladerdos prijken, met bloemknop pen in menigte. Maar toen het Juni werd, ontwikkelde zich iedere Rhododendron tot een reuzenbouquet van wit en paars, violet en rose; purper en rood, in alle denkbare nu ances, op donkergroenen achtergrond van bladertooi. Hier staat de Cunningham White, v/el de eerstbloeiende in prachtig wit met gele vlek, daar de Prince Camille de Rohan in helder licht rose gewaad, ginds de Boule de Neige, een levende sneeuwbal gelijk vooraan de ongeëvenaarde pracht van de Catebiense, in paarse schoonheid een reuzenbouquet, al ler oogen tot zich trekkende verderop prijkt de Vesuvius in schitterend rood, en de ook niet minder schoone Mistress John dut ton, buitengewoon rijk bloeiend in helder yvitj edel de smettelooze kelken boven het OPVOEDING EN WERELDVREDE. Het door de Nederlandsche Dagbladpers georganiseerde Petitionnement voor Interna tionale Ontwapening vestigt opnieuw de aan dacht van ons gansche volk op de oorlogs dreiging, die uitgaat van de steeds opge voerde bewapening der staten. Het doel van deze lofwaardige pers-actie is, een krachtige gemeenschappelijke uiting te geven van den Nederlandschen volkswil. Waar deze volkswil de resultante is van de verlangens der enkelingen, zit aan dit vraag stuk een paedagogische zijde. De mentaliteit der massa van zoo grooten invloed, vooral in. tijden dat economische conflicten dreigen expansie te zoeken in een oorlog wordt voor een groot deel bepaald door de opvoe ding, die de menschen in hun jeugd hebben gehad dus moeten alle opvoeders, ouders zoo wel als onderwyzers en leeraren, zich wel ter dege bewust zijn van hun groote verantwoor- delykheid in dezen. Zy moeten in de aan hun zorg toevertrouwde kinderen en jongeren zien de menschen-in-wording, die straks mee den volkswil zullen bepalen. Het is niet de verstandelijke ontwikkeling der menschheid, die haar rust en vrede kan bezorgen ware dat zoo, dan zou onze tijd zeker het voorbeeld moeten zijn van iüter- nationale verdraagzaamheid. Meerdere of betere verstandelijke vorming voert ons niet in de richting van den wereldvrede, waar naar alle eeuwen reeds verlangden helaas leert de practijk ons, dat het verstand zich steeds juist in dienst stelt van Mars. De zedelijke opvoeding, de karaktervor ming, is de kracht, die den mensch kan rijp maken voor een oorlogvrijen tijd. Want zouden wij met een variant op De Genestets bekende gedichtje kunnen zeggen Waren alle volkeren wijs en wilden daarbij wel, De aarde was een paradijs, maar nu,... dreigt steeds de oorlogshel. Wie zijn kinderen opvoedt tot chauvinis me, d.i. tot een overdreven vaderlandsliefde, gepaard gaande met een tekort aan eerbied voor nationale gevoelens van andere volke ren, wie den oorlog voorstelt als een soort van tournooi, dat voert tot de vreugde van roem en eer en zege, bereidt een geestesge- gesteldheid voor, die later bij internationale verwikkelingen funest kan zijn. Er is een tijd geweest, dat velen als reactie op chauvinistische uitingen in ons eigen land, maar vooral op dergelijke verschijnselen in het buitenland, meenden dat vaderlandsliefde eigenlijk uit den booze was. In dezen is een kentering te constateeren men is gaan be grijpen, dat men zeer goed bij zijn kinderen waardeering wekken kan voor wat er mooi is in onzen volksaard en in ons land, in onze historie en onze staatsinstellingen, in onze wetenschappen en onze kunsten, in 't alge meen, men kan bij de jeugd liefde wekken voor het vaderland, zonder daardoor te kort te schieten in waardeering van het gïootsche in andere volkeren. Dat eischt een ruimere ontwikkeling en het is niet een ieder gege ven, internationaal georiënteerd te zijn maar ook het streven in deze richting is al van waarde, doch vooral het zich ten eenen- male onthouden van onrechtvaardige kritiek op wat over de grenzen gebeurt steekt al gunstig af bij wat vroeger ook in zooge naamde beschaafde kringen gebeurde. Men kan zeer goed vaderlandsliefde aankweeken met vermyding van alles wat naar chauvi nisme zweemt. Op een tweeden, vrij scherp omlijnden tak van den opvoeder wezen wij ook reeds, het is deze den kinderen een zoo juist mogelijk beeld te geven van wat een oorlog is. De menschen, die den wereldoorlog van verre of van dichtbij meemaakten, hebben in dezen een zeer aanschouwelyk onderwijs gehad, was het niet door directe aanschouwing en ver schrikkelijke beleving, dan was het wel door lectuur, illustratie en filmbeeld. Maar voor het thans opgroeiende geslacht wordt de we reldoorlog een stuk geschiedenis, en daarvan blijft dan hangen de vereering, van wie als helden werden vereerd en de belangstelling voor „hoe het afliep". Maar van de scheiding en de ziekten, den dood en de verminking, de ondenkbare angsten en andere ellendes, die onafscheidelijk verbonden zijn aan wat oorlog is, daarvan weet onze jeugd zoo wei nig. Het is onze plicht, haar daarvan een zuiver beeld te geven, opdat onze jongeren later niet op een kritiek oogenblik een pu blieke opinie helpen vormen, die de beslis sing oorlog-of-vrede in de verkeerde richting beïnvloedt. Vermijden we dus alle chauvinisme en alle idealiseering van den oorlog Wy, Hollan ders, zullen ons zeker graag opnieuw voor nemen dit te doen Mocht slechts heel de wereld ons daarin volgen, dan zou er rust komen, waar nu angstig afwachten is. omringende donkere groen heffende. Maar waar te beginnen, waar te eindigenVan alle kanten wenken en lonken hun bloemen hoofdjes om de aandacht te trekken van hen, die een blik voor het schoone der natuur hebben. Wat men voor deze schoone planten uit geeft, is een uitgave voor eens. Goed bestand tegen onze gewone winters, waarop slechts de variëteit Prince Camille de Rohan eenigs- zins een uitzondering maakt, plant men ze in voedzamen reeds vroeger doormesten zandgrond, doormengd met veel turfmolm of turfstroöisel. Een eenigszins beschutte standplaats tegen Noorden- en Oostenwin den is zeer aan te raden. Bij voorkeur plante men dus, waar heggen of geboomte naar dien kant de winden breken, of men tempere door rietmatten de schadelijke luchtstroomingen. Ze in den herfst te verplanten, natuurlyk met kluit, leert de ondervinding, dat zij dan be ter den winter doorstaan. Bij planting vooral in 't voorjaar dient by droogte niet het minst eenige malen! Rijke bloei. Het is ve bemesting met eenige meststof het tijdperk Ook, dat een zoodanig vorming zeer bevorder schien, maar even waa bemesting het ryk bic heesters zeer in de har een goede ontwikkelin stengels en bladvormh veel stikstof noodig. Is een te eenzijdige ben grond tegenover het dan doet het geval ziel ren zomer kan men di dat wy wel forsche, b doch dat de bloemvorn jaat. In dit geval moet den en heestsrperken slakkenmeel of superp ting met slakkenmeel doel meer treffen, d< met superphosphaat, gebracht met de plant vallen by laat blceienc gunstig resultaat kun: haast durven beweren zuur ge geeft, hoe rij bloeien. Neemt nu of maar eens een proef, we het over Rhododen mede moet ik iets mee wing, wat een kennis had zijn Rhododendrc de half verdroogde bl verwijderen. Daar bi; gooide hij den afval geiten gingen ervan el beide dieren doodziek op de tanden en had schuim op den bek. K giftigdin twee dag herstelden ze. Men h Voor 't gezin een het ontbijt, op de nu< is een goed middel tc ring. Plet sap der teme darmongesteldheden, meloenen bewijst goe en nierlijders. Het heete kop koffie is ee tegen hoofdpijn, en keelaandoeningen. Sa- suiker gekookt, of aalbessen, eveneens in heet water aangemeng om het hoesten te do ÜE REIS DER KON 's-GRAVENHAGE. jilngin en Prins Hend ses Juliana, zijn Zati Nikolsdorf gereisd avonds aangekomen, heeft de Koningin oi Klastersky, vice-dire van den president v£ OSCAR A.VANQU en MARIA W. LU berichten U met heden werd gebor ETIENI OSCAR MARIE Hengelo (O.), 14 ]i Lijsterstraat 60. Hiermede ver treurigen plicht geven, dat in de van 83 jaar, zat is overleden, n vader, de Heer ANDRIES VI THOUTfcNt Weduwnaar van maartje v eerder Weduwna Vrouwe Adrian G. M. THOU' Ginneken, 13 Jul Pr. Julianastra Eenige en ali kennisge Geen be, De teraardebe. plaats hebben Protestantsche b te Ginneken op 16 Juli a.s. ten Heden overle diepe droefheid 2 onze geliefde E( Moeder SARA DOB in den ouderdon A. JO Souburg, 15 Jul Groote Abeel

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2