1000 500 300 150 100 25 oet WOENSDAG 13 JULI EERSTE BLAD PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Stads- en Provincienieuws :ht jjnen No. 164 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Matraat 58-80, Vlissingen. Telef. ID. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het Vredespetitïonnement. verkoopingen aanbestedingen BUITENLAND IMIIIHIIIIHIln dat be- ikker af, en ren- este huis nstaande os, maar, ngst zit vervólg.) IIIIHIIIHIIIII Lwoordig al even derne technische :t dezelfde wa- eneens een zen- in storende uit ban de politie op olflengte onmo- hierdoor weder moeten grijpen, ting over meer- nu op een dezer ;oring wordt te- p een afgespro- dere golflengte oopig voor haar verbinding ge- 761.6 te Jan- 749.5 te Malfo rt van 15 Juli i, meest gedeel- k eenige regen irmer. te Antw. longkong Juli v. Sabang elawan nbay Perim v. Mozambique van Port Said Juli Perim li te Kilindini uli v. Port Said van Havana s ran Paramaribo Lyres v. Amst. Port Said £aap Guardaful uli te Penang van New-York Port Said aap del Armi STork v. Rott. ivia n. Amst. Perim >rt Said te Genua v. Pernambuco A ijkheden, nsdag, Donder- Thé Dansante, dansante, en middag en Woensdag- en mte. )ageiyks soirée- dags Thé-dan- 's, Fietsen ïn. uur 9 45 9.44 9.43 •IS5INGEN 13.30 14.14 14 58 r VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Indien gij nog niet teekende, doe het dan heden Het gaat met onze actie voor het vredes- petitionnement zeer goed. Wü zijn hoogst dankbaar voor het tot nog toe bereikte resul taat. Zijn wij echter ook geheel voldaan Daarop kunnen wij niet volmondig „ja" ant woorden. Het petitionnement moet een massaal pro test inhouden. Daarom mag niemand die ook slechts de geringste sympathie gevoeit voor de mooie actie van de Nederlandsche Dagbladpers, achterblijven. Wij hebben reeds enkele duizenden hand- teekeningen ontvangen. Het moeten er ech ter vele duizenden worden. Dat kan als iedere man of vrouw, die tot nog toe achterbleef, ook het edele streven van de Nederlandsche Dagbladpers met zijn of haar handteekening bekrachtigt Niemand die den 18-jarigen leeftijd heeft bereikt, mag achterblijven. Iedereen is tegen oorlog, moét ook tegen oorlog zijn, iedereen moét dus ook het petitionnement teekenen om daarmee te helpen den oorlog door ontwapening aller naties onmogelijk tc maken. Maandag 20 Juli wordt de inteekening gesloten. Nog 5 dagen kan iedereen die het tot nog toe verzuimde, medewerken aan deze actie steun verleenen. Daartoe wekken wij nog eens met aan drang op Het ingevulde biljet aan ons bureau of bij onze agenten te bezorgen, medegeven aan den looper, of in open couvert (als drukwerk met V/2 cents postzegel) ons toezenden. DIENSTPLICHTIGEN, TEEKENT HET PETITIONNEMENT. Een dienstplichtige uit Ede meldt aan „hel Volk" Gisterenmorgen heeft de commandant van het 22e regiment infanterie een toespraak gehouden tot de dienstplichtigen van dat regiment, waarin hij wees op de noodzake lijkheid van het teekenen van het petition nement der Nederlandsche Dagbladpers. Het is te hopen, dat andere commandanten dit voorbeeld zullen volgen en dat maatrege len getroffen zullen worden om de duizenden handteekeningen der dienstplichtigen niet verloren te doen gaan. ZAL DE INDISCHE PERS VOLGEN De „Deli Courant" juicht in een hoofd artikel het initiatief van de Nederlandsche Dagbladpers in zake de ontwapeningspetitie toe en bepleit een analoge beweging in Ned.- Indië. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam: Adres Naam:.. Adres:_ Naam Adres Naam Adres VLISSINGEN. Sluitingsuur gedurende de kermis. De burgemeester heeft het sluitingsuur ge durende de kermis van Maandag tot en met Vrijdag bepaald op half één en op Zaterdag op twee uur na middernacht, terwijl een half uur tevoren moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Een jubileum. Heden herdenkt de heer A. Lagace, amb tenaar bij het Belgisch loodswezen alhier, den dag waarop hij vóór 35 jaar in dienst trad bij genoemd loodswezen. De telepaath Maloïtz. De bekende telepaath Maloïtz zal geduren de de kermis in „de Oude Vriendschap" al hier optreden. Wij hebben verschillende re censies gelezen, waarin bver het optreden Van Maloïtz met bijzonderen lof wordt ge sproken. Hü heeft dan ook den bijnaam ge kregen van „de politiespeurhond". Er is hier ter stede thans een commissie gevormd, welke Maloïtz a.s. Vrijdag een bij zondere geheime opdracht zal laten uitvoe ren. De opdracht wordt in een enveloppe gesloten, welke daarna verzegeld wordt. Maloïtz zal precies datgene doen, wat in de verzegelde opdracht, waarvan alleen de bovengenoemde commissieleden den inhoud kennen, staat. Daartoe bedient hij zich van een auto en staande op de treeplank, geeft hij den chauffeur zijn bevelen. De afrit zal plaats hebben om 11.30 uur vanaf „de Oude Vriendschap", Groote Markt en het publiek zal deze openbare telepathische opdracht ge heel kunnen volgen. Na afloop wordt de en veloppe opengebroken en zal de inhoud be kend gemaakt worden. Eiken avond gedurende de kermis geeft de heer Maloïtz in de zaal van „de Oude Vriendschap" een openbare séance, alwaar ieder in de gelegenheid is, hem opdrachten te geven. MIDDELBURG. Uit het Volk—Voor het Volk. Gisterenavond hield de vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" haar jaarvergade ring in het Schuttershof te Middelburg, on der voorzitterschap van den heer W. de Graaf. De secretaris, de heer J. A. Tavenier, bracht het 66ste jaarverslag uit loopende over het vereenigingsjaar 19301931 en zeide daarin, dat zeker noch door den tegenwoordigen en waarschijnlijk ook niet door een der voor gaande functionnarissen het verslag is opge steld in opgewekter toon dan nu het geval is. Het jaar 19301931 is voor de vereeniging ge weest een gloriejaar, het is het jaar, waarin valt de viering van den 50sten verjaardag van onze Koningin, het feest, dat, zoo het niet het mooiste is, dat ooit door de vereeniging is gegeven, toch zeker behoort tot de meest grootsche, die ooit door haar georganiseerd zijn. De sympathiebetuigingen na afloop van alle zijden ontvangen, Öe dank van een spe ciaal daarvoor opgerichte commissie, zijn een bewijs, dat de feestén schitterend zijn ge slaagd en dat degenen, die bij de voorberei ding te kennen gaven, dat „Uit het Volk- Voor het Volk' haar vleugels te hoog wilde uitslaan, ongelijk hadden. De vereeniging vierde in besloten kring haar 65-jarig be staan. Aan den wedstrijd in gevelversiering namen 28 inwoners deel. Voorloopige plannen werden gemaakt door een in 1931 te houden Floraliatentoonstelling. Gezien de mindere belangstelling der oude ren, zal het bestuur de jongeren er in betrek ken, teneinde bij een volgende gelegenheid een Floralia voor de jeugd te organiseeren. De volkszangschool bloeit, dank zij den ijver en toewijding van haar directeur. De cursus werd in September begonnen met 29 jongens en 108 meisjes, totaal 137 leerlingen. Tijdens den cursus zijn er afgegaan 2 jongens en 6 meisjes. Bijgekomen zijn 4 meisjes. De cursus is beëindigd met 27 jongens en 106 meisjes, totaal 133 leerlingen. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer J. Delzenne, de rekening over het be trokken vereenigingsjaar uit. De rekening werd geopend met een goed slot van het vorig vereenigingsjaar van 65.99, zij wijst in ont vang en uitgaaf aan 14092.81 met een goed slot van 476.24, welk bedrag op nieuwe re kening 19311932 is overgeschreven. De ontvangsten en uitgaven van de alge- meene zaken waren 1125.79 en 654.96, goed slot 570.96 gevelversiering 15 en 47, kwaad slot 32 verjaardag van H.M. de Koningin 12529.49 en 12453.21, goed slot 76.28 zangschool 256.62 en 461.48, kwaad slot 204.86. De vergadering herkoos als bestuurslid den heer J. Delzenne, met wien was aanbevolen de heer F. B. den Boer en koos in de vaca ture wijlen den heer M. J. van de Kreke, den heer H. C. Wielandt, met wien was aanbe volen de heer J. L. Hertogs. De voorzitter wenschte den heer Delzenne en ook de vereeniging geluk met diens her benoeming, aan den heer Wielandt zal van zijn benoeming kennis worden gegeven. Bij de rondvraag bracht de voorzitter nog dank aan de commissie, die er zich voor heeft gespannen het a^-tal leden uit te breiden, waarvan de resultaten uit het jaarverslag uyn gebleken. Beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg van heden, werd de heer M. W. van Arenthals te Kats, beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar, en de heeren J. Goedbloed en W. Joosse als amb tenaar van den burgerlijken stand te Oost en West Souburg. OOST- EN WEST-SOUBURG. Concert op het Oranjeplein. Op Donderdag a.s. des avonds 8 uur, geeft het Souburgsch fanfarecorps „Vlijt en Vol harding" een concert op het Oranjeplein. Het volgende programma zal worden uitgevoerd Marche des Cadets J. Vercauter La Fée Carabosse, ouverture, F. Andrieu Voix Romaines, Valse de Concert M. J. H. Kessels Dona Flora, Fantaisie dramatique Ch. de Carmont Pauze. Vienne rest Vienne, marsch, Johann Schrammel La Folatre fantaisie Caprice J. Werkman Fantaisie op motieven van Frans Schubert Albert Floris Finale. BRESKENS. In plaats van den heer J. de Hullu, die zijn benoeming niet aannam, is mevr. S. Taze- laar benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad. De eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs te Breskens is gesloten. Het bezoek is bui tengewoon groot geweest en vooral op de beide Zondagen (5 en 12 Juli) was dit over weldigend. Zondag jl. is een groot tuinfeest gehouden, waaraan 300 turners uit Vlissingen en Brug ge hebben deelgenomen. In het restaurant is nog een modeshow gehouden door maison Lambooy uit Vlissin gen. De dames hebben kunnen genieten van de laatste snufjes op modegebied, welke wer den gepresenteerd door eenige mannequins. Bij de sluiting van de beurs werd, naar de „Breskensche Ct." meldt, het woord gevoerd door den heer P. van der Roer, vertegen woordiger der firma Henning Co. te 's-Gravenhage. Hij prees het Bressiaansche initiatief, den durf en het aanpakkingsvermogen, dat hij nog nergens zoo had aangetroffen. Om die reden sprak hij zijn sterke afkeuring uit over de rede van den Commissaris der Koningin, die had willen ontmoedigen inplaats van aanmoedigen. Hij achtte die rede een ver keerd uitvloeisel van plaatselijk chauvinisme. De vraag, of een tweede jaarbeurs elders moet worden gehouden, beantwoordt spr. pertinent ontkennend. Al heeft Ter Neuzen ook eenige duizenden inwoners meer, de beurs behoort te Breskens. Het komt niet aan op kwantiteit maar op kwaliteit. Herhalend, dat hij deze rede van den Com missaris der Koningin ten zeerste betreurde, zegde spr. zijn volle medewerking toe voor een 2e Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs te Breskens. Onze correspondent te Breskens meldt nog dat als blijk van tevredenheid de standhou ders het jaarbeurscomité en den organisator een prachtigen krans hebben aangeboden. Tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Arnhem is benoemd de heer A. J W. Klaaijsen te Breskens. Door notaris J. C. Paap zijn gisterenavond in „de Oude Vriendschap" in het openbaar verkocht de volgende huizen en erven Het heerrnhuis en erf aan den Boulevard Bankert no. 6, groot l are 41 centiaren. Hoogste inschrijver de heer H. Beneker voor 9210. Kooper de heer J. Vader voor 10.100. Het winkelhuis en erf aan de Slijkstraat no. 15, kadaster sectie E. no. 1733, een Zuide lijk deel, groot ongeveer 2 aren. Hoogste in schrijver de heer C. J. Mommaas voor 2117. Kooper dezelfde voor 2217. Het pakhuis aan de Slijkstraat no. 21, met stallen en achtergelegen open terrein aan de Koestraat en Samaritaanslop, groot 4.25 are. Hoogste inschrijver de heer C. J. Mom- maas voor 1113. Kooper dezelfde voor 1113. Het huis en erf aan het Groenewoud no. 14, groot 51 centiare. Hoogste inschrijver de heer A. van Bloppoel voor 2200. Niet ge gund. Door Ged. Staten is heden aanbesteed het uitvoeren van verbeteringswerken aan den provincialen weg van Zierikzee naar Brouwershaven (wegvak ZierikzeeSchud- debeurs) met het leveren van straatkinkers, betontegels enz. en met bijbehoorende wer ken. Raming 25.000. Minste inschrijver de heer W. Wandel te Nieuwerkerk voor 22.575. Het bestuur der waterkeering van het ca- lamiteuze waterschap Oud en Jong te Bres kens heeft aanbesteed het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1932 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiing- en paalwerken aan de waterkeering van boven genoemd waterschap. Raming 5700. In schrijvers de heeren W. de Bokx te Hoek 5380 A. la Gasse te Cadzand f 5378 P. J. van de Sande te Breskens f 5273. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Het hoofdbestuur, de partij commissie en de controlecommissie van de socialistische partij hebben besloten, een manifest aan het Duitsche volk te richten, waarin o.a. gezegd wordt De crisis heeft zich verscherpt. Ineenstor ting na ineenstorting van groote industrieele en bankondernemingen teekenen haar weg Met die débacles wordt de leugen vernietigd van de zgn. sociaal-democratische „Miss- wirtschaft", welke werd uitgevonden, om de aandacht van de ware schuldigen, het ka pitalistische systeem en zijn vertegenwoor digers af te leiden. De failliete financieele magnaten en in- industriehertogen zijn geen Marxisten doch geldschieters van de anti-Marxistische pro paganda. De sociaal-democratie heeft voort durend versterking van het gemeenschappe lijk bedrijf geëischt en plaatsing van de groote financieele ondernemingen onder staatstoezicht. Haar wensch bleef onvervuld. Thans verlangen de bankroet geslagen ka pitalisten steun van de regeering. De fail liete kapitalistische ondernemers schreeu wen om hulp uit het buitenland. Maar dit kapitalisme was het, dat de nationaal-socia- listische verkiezingsoverwinning van Sep tember betaalde. Zijn crediet vernielende actie is sindsdien op alle manieren gesteund. In dit uur van het grootste gevaar eischen wij een vastberaden ommekeer. Er moet een einde komen aan het zelfstandig beheer der banken en van de groote industrieën waar door het bedrijfsleven in den afgrond wordt gestort. Staatshulp is slechts uan gerechtvaardigd, De bekendste Europeesche Staats lieden en Geneefsche vertegenwoor digers hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij niet slagen kunnen, zonder den moreelen steun van de naties. Teekent dus het Petitionnement voor Internationale Ontwapening. wanneer de invloed van den staat in het be lang van het algemeen duurzaam verzekerd blijft. Een grondige saneering van het bedrijfs leven moet tot stand worden gebracht, on geacht de kapitalistische particuliere belan gen. Arbeiders en beambten moeten door on voorwaardelijke waarborgen van hun aan spraken op loon, salaris of steun beschermd worden tegen de verderfelijke gevolgen van. de crisis, waarvan zij de onschuldige slacht offers zijn. Met nadruk herhalen wij onzen eisch tot wijziging van de noodverordening van 5 Juni en tot herstel van het daarbij vervatte so ciale onrecht. Dringend is steun noodig. Daartoe is ech ter noodig een buitenlandsche politiek van verzoening, welke vrij is van uittartende haat-parades en zich niet bekommert om niets beteekenende prestige-eischen. Het manifest besluit met een aansporing tot weloverwogen, vredelievende samenwer king. KALMTE TE BERLIJN. Men meldde gisterenavond uit Berlijn aan het „Vad." Wij hebben heden een tochtje door de Ber- lijnsche volksbuurten gemaakt om er ons van te overtuigen, dat van een paniekstemming nergens iets te bemerken viel. Het is eigenlijk rustiger dan anders in deze buurten met hun duizenden werkloozen en hun zeer radicale bevolking. Slechts voor enkele banken en voor filialen van groote dagbladen stonden groepjes burgers kalm te discussieeren. Minder druk dan anders was het in de wa renhuizen en de groote winkels. In deze on dernemingen werd het gebrek aan geld voor namelijk gevoeld. Het publiek is zuinig met de contanten en koopt alleen dat wat het in derdaad dringend noodig heeft. Het besluit van de Rijksregeering, de banken twee dagen gesloten te houden, is geheel onverwacht ge komen. Het werd pas door de ochtendbladen ter kennis van de bevolking gebracht. Me nigeen had natuurlijk het ochtendblad niet gelezen en trok in den vroegen ochtend in den stroomenden regen naar zijn bankde wan deling was tevergeefsch. Overal had men de affiche tegen de ruiten geplakt, waarop de bekende verordening van de rijksregeering te lezen stond. Voor een aantal ondernemingen kwam deze verorde ning vrij ongelegen. Wij bevonden ons toeval lig op het bureau van een groote onderne ming, toen daar tevergeefs naar links en naar rechts om geld werd getelefoneerd. Men had geen honderd mark in kas en men had drin gend vijfduizend mark noodig. Iedereen is er echter te Berlijn van overtuigd, dat hij zal uitbetaald krijgen, wat hij te vorderen heeft en daarom maakt zich eigenlijk niemand ze nuwachtig over deze korte bank- en beurs- vacantie. De winkeliers geven crediet. De groote zaken adverteeren dat ze cheques in elk bedrag in betaling aanvaarden. In het populairste cabaret van Westelijk Berlijn kan men zijn entree hedenavond per cheque be talen. De directie dezer onderneming blijkt wel vertrouwen in de eerlijkheid van haar bezoekers te stellen. Zeer geruststellend heeft de verklaring van de rijksregeering gewerkt, dat alle loonen uit betaald zullen worden. Het feit, dat de Rijks bank heden en morgen open blijft en van daag alle gewenschte bedragen ter beschik king heeft gesteld, heeft eveneens tot de kal meering bijgedragen. Overigens is de voor raad deviezen bij de Rijksbank sinds gisteren weder wat gestegen. Talrijke banken hebben uit hun eigen voorraden deviezen aan de Rijksbank verkocht'om hun klanten aan geld te kunnen helpen. Welke maatregelen met het oog op den handel in buitenlandsche be taalmiddelen zullen worden genomen is nog onbekend. Dr. Luther heeft vermoedelijk eerst de resultaten van de besprekingen te Bazel willen afwachten, voor hij een besluit aangaande de toekomstige ontwikkeling op de deviezenmarkt neemt. PANIEK ONDER BADGASTEN. !~7 Aan de kust te Blanlcenberghe en elders blijkt Maandagavond en Dinsdagochtend tengevolge van het feit, dat de plaatselijke banken weigerden om goudmarken te wisse len tegen Belgisch geld, onder de talrijke

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1