500 300 150 100 25 petitionnement voor internationale ontwapening DSNSDAO EERSTE BLAD De Wapens Neer! Het Petitionnement jnen T No. 163- 69e Jaargang 1931 Lissingen Uitgave: Firma F. VAK HF VELGE Ir., Walstraat 5S-GÖ, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening06287 14 JULI OP en aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Ter overdenking Een ieder zij zijn piicht indachtig! Maakt uw vredeswil kenbaar! Stads- en Provincienieuws middelburg. goes. marine en leger BUITENLAND GEMENGD NIEUWS eluidstechnici bouwen van ipstelling der ehouden. Het e Utrechtsche n beginne af idstechnici te aren de luid- n den tempel dat de toe- /an niet heb- k hadden, dat Ider en tot in sprak. :hen voor een geluid is het g tusschen de afstand van Bij het Leid- ;e jaar op de zoo uitgebreid ek en spelers p de tribunes te veel moest n natuurlijke n. Voor het eluidseffect is ie plaats van 11 nauwkeurig gd. Doet men s, dat de spe- ir van de mi- de microfoon t kan worden, luid optreedt. ;z" verkregen :en groot deel hoofdpersoon odium aange- jprekers wor- ng van de mi- e gewenschte et geluid van idsprekers af- ifcer een fcech- an n.l. gebeu- usschen luid- :ling optreedt, in de micro- in giltoon ont- alleen Worden w van het de- n wordt, eds de plaats pelen. Bij het orkest op een ichter was deze daar op deze van het spel m het publiek eg. Bovendien kke decor een iommige plaat- onze meening nuziek dichter dien hier geen :hter het decor te versterken rs ten gehoore steeds het be- ïidsprekers al- :fe noodige ge- dat nooit de at men alleen tn Colombo an Calcutta Juli van Sin- te Karachi uli Perim. Antw. e Havana Said v. Belawan van Batavia VTessina 'ork n. Rott. 3.5 te La Co- 8.8 te Storno van 14 Juli uidelijke wind, waarschijnlijk >p onweer, zelf- jkheden, nsdag, Donder- Thé Dansante, lansante. en middag en Woensdag- en mte. 'agelijks soirée- dags Thé-dan- 's, Fietsen [en. 13.30 5 14.14 0 14.58 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen Aan hen die nog niet teekenden ter ernstige overweging aanbevolen! „De heer en mevrouw R. geven kennis van den dood van hun twee kinderen Francois (8 jaar oud) en Amélie (4 jaar) zij werden door een bom, die door het venster vloog, gedood. Verzoeke stille deelneming". (De Wapens Neer. B. von Suttner). „Het is herfst geworden. Van de menschen van vroeger zijn er niet veel meer over. Ik ben de laatste van de zeven uit onze klasse, die nog aan het front is. Ik voel me volkomen rustig. Laat de maanden en jaren maar komen ze zullen me niets meer afnemen ze kunnen me niets meer afnemen. Ik voel me zóó alleen, en heb zóó zeer alle verwachtingen opgegeven, dat ik de toekomst tegemoet kan zien zonder angst. Het leven, dat me door al deze jaren heeft gedragen, heb ik nog in mijn handen en mijn oogen. Of ik het overwonnen heb, weet ik niet. Hij sneuvelde in October 1918, op een dag, dat het zóó rustig en stil was op het geheele front, dat het legerbulletin zich tot dat eene zinnetje bepaalde „Van het Westelijk front geen nieuws". (Van het Westelijk front geen nieuws). Wie in ernst den brand niet wil, zal het vuur niet smeulend houden, maar het ter dege blusschenhij zal niet wachten tot de wincj er zich van meester maakt en er een vuurzee van blaast..., (Jos. Giesen). INSTEMMING UIT ENGELAND. De ontwapeningspetitie, georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers, heeft in Engeland de aandacht getrokken. Zoo schreef de hoofdredacteur van het Engelsche ïtgeeringsorgaan, de „Daily Herald", een brief, dien wü in de „Voorwaarts" lezen en waaraan wij ontleenen „Als journalist ben ik er trotsch op dat mijn Nederlandsche collega's door middel van de Nederlandsche dagbladpers zoo'n be langrijke poging ondernemen om de zaak van den wereldvrede een eind verder te hel pen. De dagbladen der gansche wereld kunnen zoo'n ontzaglijk goed werk doen, wanneer zij hun steun bieden aan die staatslieden van allerlei nationaliteit, die er ernstig naar stre ven om den oorlog uit de wereld te helpen. Alleen een goed voorgelichte en geleide, alleen een krachtige en resolute openbare meening kan een eind maken aan de vreese- lijke dreiging van het militarisme. De Nederlandsche dagbladen werken er toe mede, om zoo'n openbare meening te doen ontstaan en haar tr verstevigen. Zij geven daarmede een voorbeeld aan de dagbladen in andere landen. Die dagbladen zouden er goed aan doen als zij dat voorbeeld volgden". van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam i- Adres t Naam: Adres Naam Adres t Naam Adres VLISSINGEN. Onweer, Tijdens het zware onweer van Zondag avond was er op de Schelde een windhoos, Waardoor een groote stoomboot, die op de teede lag, van zijn ankers sloeg. Spoedig Waren eenige sleepbooten aanwezig, die de noodige hulp verleenden. Zondagavond sloeg de bliksem bij het sta tion alhier in een paal van de electrische geleiding. Een 25-jarig dienstjubileum. Gisteren herdacht de heer F. Laroes den dag waarop hij vóór 25 jaren als fitter in dienst der Vlissingsche Gasfabriek trad. Op de gebruikelijke wijze werd dit jubileum gisterenmorgen in tegenwoordigheid van het fabriekspersoneel op 't febriekskantoor her dacht. De jubilaris werd door den directeur toe gesproken en hartelijk gelukgewenscht. Na mens het hoofdbestuur der maatschappij, de Imperial Continental Gas Association, werd hem de zilveren medaille voor 25 jaren trou wen dienst met daarbij behoorend diploma, zoomede de gratificatie overhandigd. Als persoonlijk blijk van waardeering ont- ving de jubilaris van den heer Van der Jagt een rookstandaard terwijl mevrouw Van der Jagt aan de echtgenoot© van den heer Laroes bloemen overhandigde. Namens het fabriekspersoneel voerde de heer W. A. de Boo van Uyen het woord, die met eenige toepasselijke woorden den jubi laris een theekast aanbood. De heer Laroes dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde. Wijziging route electrische tram. De lijn van de electrische tram naar het station, zal van Woensdag 15 Juli tot en met Woensdag 29 Juli, ter bevordering van het veilig verkeer in de stad, wegens de kermis, niet verder rijden dan het Betje Wolffplein. Het sluiten van wegen voor motorrijtuigen en/of rijwielen. Wij vestigen de aandacht op de bekendma king van Burg. en Weth. inzake de strafver ordeningen, waarbij wordt afgekondigd de verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen en/of rijwielen. Een goedkoope trein. Woensdag 22 Juli loopt er weder een goed koope trein 2e e-i 3e klasse van de stations aan de lijn VlissingenRoozendaal naar Rotterdam en 's-Gravenhage en terug met bezoek aan de Diergaarde te Rotterdam en den Dierentuin te 's-Gravenhage. De trein vertrekt 5.55 van hier en komt te 8.49 te Rotterdam D.P. en te 9.17 te 's-Gra venhage aan. De terugreis is vastgesteld uit 's-Gravenhage om 19.39 en Rotterdam D.P. cm 20.08 en de aankomst alhier om 22.58. Deelnemers kunnen zich door bemiddeling der Ned. Spoorwegen tegen regen verzekeren bij de „Eagle Star" te Londen. De verlichting van het stadhuis te Middelburg. Het bestuur der Vereeniging voor Vreem delingen-verkeer te Middelburg heeft thans besloten gedurende het zomerseizoen iederen Woensdagavond het stadhuis te verlichten. Morgenavond zal deze om half elf beginnen. Geleidelijk zal de verlichting iets vroeger plaats hebben, in verband met het korten der dagen. Middelburgsch muziekkorps. Het Middelburgsch muziekkorps geeft Vrij dag a.s., des avonds 8 uur, een concert op het Molenwater. De heer Buijs heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. In zijn plaats is op de lijst der S.D.A.P. gekozen verklaard de heer J. S. Visscher. Miss Strok in 't Goessche land. Zaterdagmorgen arriveerde de Amerikaan- che secretaresse van het Reisbureau der Ned. Spoorwegen in New-York, te Goes, om per soonlijk zich te komen overtuigen, wat voor merkwaardigs Goes en omgeving biedt. Het bestuur der V.V.V. had voor de noo dige geleide gezorgd en zoo werd dan ach tereenvolgens een bezoek gebracht aan het Gothische Huis en de Groote Kerk. Na de lunch werd met den auto van den burgemeester van Ierseke een autotocht door het Zuid-Bevelandsche land gemaakt, zooals deze is aangeduid door de V.V.V Te Oudelande werd juist een ringrijderij gehouden bij gelegenheid der Heinkenszand- sche kermis. Natuurlijk werden gauw eenige kiekjes genomen, evenals in den kersen boomgaard onder Schore, waar het goed ker sen eten was, direct van den tak. In Ierseke werd een bezoek gebracht aan de bekende oester- en kreeftenparken en tot besluit een fijne kreeftenmayonnaise genut tigd in het hotel „Noïet", die klonk als een klok. Van Ierseke werd over Wemeldinge naar Goes gereden, waarna de bezoekster, met de beste indrukken over stad en land naar Den Haag vertrok. BIERVLIET. Te Biervliet is Zondag ten gevolge van het inslaan van den bliksem een schuur van den herbergier L. S. afgebrand. CADZAND. Zondagmiddag werd te Cadzand de fraaie gerestaureerde Herv. Kerk in gebruik geno men. Ds. T. A. Visser, Ned. Herv. predikant adaar, hield na de gebruikelijke opening de feestrede, naar aanleiding van Openbaring 213b. Na de prediking dankte ds. Visser allen die meegewerkt hadden om dit schoone werk te voltooien. Voorts sprak nog ds. H. E. de Puy van Geleen—Lutterade, vroeger predikant te Cadzand. Aanwezig waren o.a. mr. P. Dieleman van Middelburg, lid van Ged. Staten namens het provinciaal bestuur en Burg. en Weth. van Cadzand. Ook waren uit Engeland overgekomen mr. en miss Minet, nakomelingen van de réfugiés, waarvan een deel naar Engeland en een deel naar Cadzand waren gevlucht, bene vens ds. J. N. Pattist van 's-Gravenhage, en dr. J. de Hullu, die een gebrandschilderd raam ten geschenke had gegeven. Met het zingen van Psalm 72 11 werd de dienst besloten. Onder den dienst barstte een onweer los, maar daarna kwam weer de zon, symbool van de lotgevallen der Cadzandsche kerk. Het Hugenotenraam met zijn warme kleuren brandde en het raam met het wapen van Maurits zag beschermend neer op het oude Nederlandsche „land van Cadzand". Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ter. behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogens (gewetensgeld) bij den inspecteur der dir. belastingen te Middelburg 633.06 bij den ontvanger der successierechten te Middelburg 68.55. Het ligt in het voornemen van den mi nister van defensie om Hr. Ms. „Van Nes" aanvang October naar West-Indië te doen vertrekken ter aflossing van Hr. Ms. „Ban- kert", welke laatste daarna rechtstreeks naar Oost-Indië zal vertrekken. Het ligt in de bedoeling Hr. Ms. „Van Nes" gedurende 1932 en aanvang 1933 in West- Indië te doen verblijven. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Arend", op de terugreis van Curasao naar Nederland, op 9 Juli Ponce (op Portor'co) binnengeloopen om olie te laden, waarna zij naar San Juan (eveneens op Portorico) is vertrokken. HET PLAN HOOVER. Een drukke gedachtenwisseling is de ge heele afgeloopen week gevoerd tusschen Brussel en Washington over de toepassing van het plan van Hoover. In officieele krin gen heeft men te dien aanzien de tot nog toe betrachte terughouding niet opgegeven. Ge meld wordt echter, dat de beprekingen in een gunstige atmosfeer gevoerd zijn. Het is niet juist, zooals men in zekere kringen schijnt geloofd te hebben, dat de Amerikaansche regeering geweigerd zou heb ben den moeilijken toestand in overweging te nemen, dien de stipte toepassing van het plan Hoover voor België in het leven zou roepen. Het schijnt integendeel, dat het Bel gische standpunt te Washington volkomen begrepen is. De kwesties, die door België op geworpen werden, werden er in vriendschap- pelijken geest besproken en van Amerikaan sche zijde erkent men, dat het mogelijk zijn moet een oplossing te vinden. DE ECONOMISCHE CRISIS IN DUITSCHLAND. De maatregelen der Duitsche rijksregee- ring worden door de bladen, zelfs door de oppositie-pers, nauwelijks meer becritiseerd. Alleen de „Deutsche Allgem. Ztg" waar schuwt met veel ophef, dat de regcering af dient te treden, om plaats te maken voor een nationaal compromis-kabinet, dat het ver trouwen herstelt en den toestand in binnen- en buitenland meester wordt. Verscheiden bladen houden zich bezig met de verantwoordelijkheid van deze financieele ineenstorting. De „Abend" stelt in buitenge woon scherpo termen de rechtsche oppositie voor de nieuwe nationale ramp verantwoor delijk en eischt van de rijksregeering, den moed te hebben, radicaal alle politieke con sequenties te trekken uit den tegenwoordigen stand van zaken. De „Germania" schrijft: Wij moeten het uitbreken dezer vertrouwenscrisis in hoofd zaak wijten aan de agitatie der extremisten, de nationalistische en communistische oppo sitie in Duitschland, die door hun demago gisch protest-geschreeuw en perscampagne onrust en paniekstemming onder de massa hebben veroorzaakt. Het „Berl. Tageblatt" is van oordeel, dat het buitenland nu wel zal moeten inzien, wat Waar men aan denken moet 11 Men 'plaatse zijn handteekening slechts één keer. Wanneer men bijvoorbeeld meer dan één dagblad leest, zette men zijn handteekening onder het inteeken- biljet van één dezer bladen. Wanneer een gezin uit meer dan 4 leden bestaat kan men de handteekening en natuur lijk over 2 formulieren en 2 dagen verdeelen, of over meer formulieren en dagen. Wanneer men een formulier heeft onderteekend en ingezonden of inge leverd, heeft men zijn plicht nog niet gedaanMen moet dan zijn huis- genooten en kennissen nog opwekken het petitionnement eveneens te onder teekenen Stel ook Uw dienstpersoneel in de gelegenheid te teekenen. schade het Duitschland en de wereld heeft berokkend door de terugtrekking van kapi taal uit Duitschland. In hun beantwoording van de vraag, welke maatregelen het eerst zullen moeten getrof fen worden, om de gevaarlijke situatie op te klaren, wijzen verschillende bladen op de noodzakelijkheid van een algemeen morato rium. Dit is ook de meening van de „Berliner Börsen Courier", al ontveinst het blad zich de gevolgen niet, welke een dergelijk besluit o.a. op de loon- en salarisbetaling, het on derhoud der werkloozen, enz. hebben kan. De „Deutsche Tagesztg." eischt categorisch een uitvoerverbod van goud en deviesen en afkondiging van een moratorium van niet te korten duur, voor de rente-betaling aan het buitenland. Onder den titel „het gebod van dit uur" behandelt de nationaal-liberale „Korrespon- denz" den politieken toestand. Bij dezen toestand van het rijk is het nie mand geoorloofd tegenstellingen van politie ken aard, hoe gerechtvaardigd deze ook in andere tijden mogen zijn, te handhaven. Zoo worden de politieke partijen in Duitschland, van de sociaal-democraten tot de nationaal-socialisben toe heden voor de vraag gesteldkan het Duitsche volk zich thans veroorloven zijn partijpolitieke geschil len door te zetten? De rijksregeering zal eveneens hiermede rekening moeten houden. Van haar moet verwacht kunnen worden dat zij onverwijld de hoogste mate van autoriteit toont tot redding van het vaderland. De Duitsche par tijgeschiedenis is rijk aan treurige uren, waarin de enge partijgeest heeft gezegevierd over het staatsmansbeleid. Wat bij andere volken onder de huidige omstandigheden mogelijk zou <zijn, moet ook in Duitschland geschieden. De aaneensluiting van alle groote partijen in één concentratie- regeering tot redding van het vaderland uit het grootste gevaar. DE INDRUK VAN DE DUITSCHE BANK CRISIS TE WEENEN. Het bericht over het sluiten van de loket ten der Darmstadter und National Bank heeft op de beurs te Weenen een diepen in druk gemaakt. Nog voor het officieele beurs- begin beraadslaagde het Weensche beursbe- stuur langdurig over de vraag of men er niet goed aan zou doen ook te Weenen dé beurs te sluiten. Op dit denkbeeld kwam men ech ter toch terug. In het algemeen was de stemming ter beurze kalm, zij het dan ook tegen in het algemeen lagere koersen. Een onmiddellijke terugslag van de gebeurtenis sen te Berlijn op de Weensche markt wordt niet waarschijnlijk geacht. De correspondent van „het Vad." te Wee nen meldde gisterenavond, dat men zich in een uiterst zenuwachtige stemming bevindt. Alle bladen bespreken de mogelijkheid van een financieele en politieke ineenstorting van Duitschland en de gevaarlijke terugslag, die daaruit voor Oostenrijk zou voortvloeien. Een moordaanslag. Giste renmorgen heeft de rijksveldwachter L. op het bureau van den inspecteur aan de Trans te Utrecht een aanslag gepleegd op het leven van zijn superieur, den majoor der rijksveld- wacht E., die hem een verhoor moest afne men in verband met een verduistering van boetegelden, waarvan E. verdacht werd. Het revolverschot, dat L. loste, trof den majoor in den schouder, zoodat hij naar de Rijksklinie-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1