500 300 25 MAANDAG 13 JULI PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Stads- cn Pro vincienieuws No. 1631 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Jr., Wetstraat 58-60, Vlissingen.Talai. 10. Postrekening 6628Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Gij zijt voor Internationale Ontwapening? Toon het dan nu! nou ja, ik vind, dat ben voor een kinder- nen jongens en meis als van zeven en zes c, dat je eenige reden jij daar niet op je moeder er aan toe, niet beschouwen als ;n huis, waarin één svat doet het er dan en, dat ik niet wil", ir", vond vader. „En je het er maar wat )rettig als Miek en ig, eenig, verrukke- „Moes, hoe ziet het ;t vlak aan zee [tuin by met schom- zoo?" informeerde duin", vertelde moe de zee zien. Binnen 't strand en daar lisje, waar de schep- n en al het andere rgen." moeder weet niet. Maar als aaraan ook geen be- l en maak je kuilen nie vertelde, dat er n gehouden in het aantjes en grachten grooten worden er i het beeldhouwen, atuurlyk, maar het en van zand." aken wat je wilt?" ook de zee in zeker. Vader en ik lachende kinderen lven." (Wordt vervolgd). akker, ond. Hij weegt vast pond n, ret een mandje, zijn bed raker peel loopen 1, speelgoed, ets weg. Bello zeg t gezicht van het e. Oogen, neus en jnen aan, evenals aag worden wit. jw" om den hals rf je zwart. Is dit met witte letters en paar punaises biad de blocnote het geschenkje iie hü onthouden ie het heel netjes ïlaadje door pot- jf je in elk vakje et je hierby dan mutsje van den t geheel aan een op te hangen, je dit hangertje Je zult ér vast VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissirigenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'" Dit nummer bestaat uit twee bladen In dit nummer van ons blad vindt u op nieuw het formulier voor Internationale Ontwapening: afgedrukt, dat de Nederland- sche Dagbladpers sinds enkele dagen aan haar lezers aanbiedt. Wü vragen al degenen, die dat nog niet gedaan hebben Teeken het nu dadelijk. Doe het vanavond nog. Teeken het met uw huis- genooten en uw dienstpersoneel. Allen, die ouder dan 18 jaar zijn, wordt dit gevraagd. Het is maar een klein steentje dat wij elk voor ons kunnen bijdragen, maar het is on misbaar. Het helpt tot het optrekken van een machtig gebouw. Dagelijks wast de stroom van geteekende formulieren, die de bureaux van de Neder- Iandsche Dagbladpers binnenstroomt. Is het uwe er bij Zoo niet, wacht dan geen mo ment langer en voeg het er aan toe. Hoe vaak hebt gü niet gedacht en gezegd Wat kan ik doen om een einde aan den oorlogs kanker te helpen maken. Welnu DIT kunt gij doen. Doe het dan ook zonder aarzelen, zonder uitstellen. Spreek er met uw familie leden, vrienden en kennissen over. Zorg dat er overal over gesproken wordt, dat de wassende stroom steeds machtiger wordt. Ook DAT kunt gij doen. Ieder dagblad weet, flat zijn lezers zijn beste en trouwste pro pagandisten zijn. Wij ook. Wü roepen u thans te hulp om als propagandisten op te treden, niet voor ons blad, maar voor een zaak, die door alle dagbladen in Nederland bevorderd en nagestreefd wordt het Peti tionnement aan Genève tot een machtig succes te maken. Gü zü'n toch voorstander van Intrenatio- nale Ontwapening Natuurlijk züt gü dat. Dan is het ook zeker uw plicht hierbü te helpen. Weet gü» dat de jaarlüksche uitgaven der naties aan bewapening nu, Ln 1931, tien mil liard bedragen Tien duizend millioen gul dens Beseft gij hoeveel er ten goede gedaan zou kunnen worden als dit fabuleuse bedrag aan opbouw inplaats van vernietiging be steed wordt Het is duidelük genoeg. Welnu met dat doel komt de Ontwapeningsconfe rentie straks in Genève büeen. Als zü den uitgesproken wil der Volken achter zich heeft, zal zÜ slagen, omdat zü dan MOET. De staatslieden, die in Genève bijeen plegen te komen, hebben dat zelf steeds duidelüker gevoeld, en het geuit, zij hebben gevraagd, telkens dringender, om de uiting van onzen wil, van uw wil. Nederland moet daarin een voorbeeld ge ven. Helpt ons toonen, hoe ernstig wü dat willen, hoezeer wij ervan overtuigd zyn, dat dit moet gebeuren Denkt aan uw kinderen „De mislukking van deze Ontwapenings conferentie zou een ramp zijn", heeft de Ne- derlandsche voorzitter van de Voorbereiden de Commissie in Genève, Loudon, gezegd. Dat is het waarschuwend woord van een man, die den toestand kent. Wü mogen geen poging achterwege laten, om die ramp te helpen voorkomen. En wat wü u daartoe vragen is toch wel heel eenvou dig. Teekent het formulier, zendt het aan ons per post (het kan als drukwerk verzon den worden, zoodat de kosten precies l'/2 cent bedragen), of bezorgt het aan onze bureaux of bij onze agenten. Of geef het aan den bezorger van ons blad mee. Denk aan de tallooze millioenen, die sneu velden in den vorigen oorlog, aan die andere tallooze millioenen, die voor het leven ver minkt werden, of in krankzinnigengestich ten belandden. Denkt ook aan de verschrik- kelijke ontwrichting der gansche wereld, die er het gevolg van is geweest. De voortdurende wedstrijd in bewapening mag niet blijven voortgaan Er moet een einde aan komen Er zal een einde aan komen, als wij allen onzen wil daartoe zetten. Lakschheid, onverschilligheid, scepticisme, kuddegeest vormen den voedingsbodem voor een volgenden oorlog, die nog veel ontzetten der dan de vorige zou zün, die de vernieti ging van Europa zou beteekenen. Aan die lakschheid maakt gü u mede schuldig, als gij dit Petitionnement niet teekent. Het Nederlandsche volk is vredelievend, wil Internationale Ontwapening. Gij wilt dat dus ook. Welnu toon het Toon het ons nu Uw stem kan niet gemist worden van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Naam Adres:- Naam Adres VLISSINGEN. Kinderfeest op „Het Eiland". Steeds heeft bü de Vlissingsche feestelijk heden het Eiland een afzonderlijke plaats ingenomen, wat zich heel gemakkelijk laat verklaren uit de ligging van dit stadsgedeelte, vooral in den laatsten tyd, De toegang er toe zü het dan ook een vrü breede straat is ook de weg om het te verlaten en dat maakt dan ook, dat de isoleering vrij volko men is. De bewoners zijn vry'wel op elkaar aangewezen en hierdoor alleen reeds zijn de gemoedelykheid en het als 't ware één familie vormen, die bü de feestelijkheden in dit stadsdeel op den voorgrond treden, te ver klaren. Want gemoedelijk ging het er Zater dagmiddag weer toe en het officieele tintje, dat door de opening vanwege het gemeente bestuur er aan gegeven werd, streed daar heelemaal niet mee. De heer Van Westen, die, bij verhindering van den burgemeester, het woord voerde, ving aan met de opmer king, dat „het eiland" door zijn isoleering op zichzelf is aangewezen bij het organiseeren van feestelijkheden, als nu dezen middag voor de kinderen gegeven worden. Hij sprak de hoop uit, dat deze mogen slagen, waaraan hij voor zichzelf niet twijfelde, gezien het bestuur, dat aan het hoofd staat. Hij bracht hulde aan dat bestuur en aan den staf der leiders en leidsters, die wel zullen zorgen, dat alles gezellig en in goede orde verloopt en aan den heer P. J. Wolf, die, lid zijnde van de Vlissingsche Reddingsbrigade, de aange wezen leider was voor het waterfeestje. Met een compliment voor de aardige versiering van het terrein, dat afgepaald was met tou wen en waar tal van vlaggen het kleurige element vormden, verklaarde de heer Van Westen deze feestelijkheden die met mooi weer werden begunstigd voor geopend. Waar „het Eiland" als 't ware rondom in het water ligt, is het niet te verwonderen dat het eerste nummer een zwemwedstrijd in het kanaal was, waaraan zoowel door de mannelijke als door de vrouwelijke jeugd werd deelgenomen. Aardige prestaties werden op deze baan, die een lengte had van 82 M., geleverd. Komische tooneeltjes deden zich voor bij het daaropvolgende nummer: spriet- loopen, dat veel van de behendigheid der deelnemers vergde, daar de boegspriet niet vastgelegd was en dus een eenigszins draai ende beweging om zyn as vertoonde. Waren de waterrotten eerst aan de beurt geweest, daarna konden de landrotten hun behendig heid toonen in het afhalen der prijzen van den mast, tijdens welk spel het Ritthemsche fanfarekorps, onder leiding van den heer P. Meijers, zich deed hooren. Leuk was de wed strijd op driewielfietsen, waar de kleine gastjes zich repten om het eerste het einde van de baan te bereiken. Staartsteken en balletjesloopen hadden veel belangstelling, terwijl het hindernisfieteen, maar vooral liet zakloopen algemeene hilariteit verwekten. De prijzen, behalve die van het mastklimmen, welke door de deelnemers zelfs reeds waren afgehaald en waarbij we o.a. een zeilbootje en een motordito zagen, werden na afloop van den wedstrijd uitgereikt. Door het groot aantal deelnemers en deel neemsters aan al deze spelen, die bovendien allen een prijs of prijsje kregen, is het ons onmogelijk alle prijswinnaars afzonderlijk te noemen. Een uitzondering willen we maken voor de waterwedstrijden. Bij den zwemwed strijd werden de prijzen behaald door de deelnemers A. de Buck en J. Vermeulen, terwijl bij de deelneemsters de gelukkigen waren M. Mijnsbergen en Annie Vermeulen. Het fortuinlijkst by den wedstrijd in spriet- loopen waren achtereenvolgensAnnie Bys- terveld, Corns, van Ham, Ch. Heijdens en J. Rauw. Voor mogelijke ongelukken waren leden van Eerste Hulp bij ongelukken op het ter rein aanwezig. Van 8—10 urn* 's avonds werd door het boven reeds genoemde fanfarekorps een uit voering gegeven, die, blijkens het applaus, in den smaak viel van de overtalrijke aanwe zigen, welke o.a. den Kleppermarsch zoo toejuichten, dat dit nummer tweemaal moest herhaald worden. Zwemwedstrüd op Zaterdag 18 Juli. De „Vlissingsche Zwemclub" heeft op Za terdag a.s., des middags kwart vóór twee, een wedstrijd georganiseerd bij de zweminrich ting aan het Jaagpad. Het programma vermeldt als no. 125 M. schoolslag voor meisjes en jongens tot 13 jaar, leerlingen 193140 M. schoolslag voor meisjes en jongens tot 13 jaar50 M. schoolslag voor meisjes en jongens van 14 16 jaar 100 M. schoolslag voor dames, leden der V.Z.C. en 100 M. schoolslag voor heeren, leden der V.Z.C. Voor dit nummer zijn uit geloofd een zilveren wisselkrans aangeboden door de dames Detmar en Van der Jagt en een zilveren wisselbeker door dr. Staverman. No. 5 van het programma bestaat uit 600 M. vrije slag voor dames en heeren, waarby de zilveren wisselbeker wordt verzwommen van de firma Van Dalsum. No. 6 50 M. vrye slag voor meisjes tot 13 jaar; 50 M. vrüe slag voor meisjes van 14 tot 16 jaar 50 M. vrije slag voor jongens tot 13 jaar 50 M. vrye slag voor jongens van 14 tot 16 jaar. No. 74 maal 50 M. vrüe slag estafette voor dames 4 maal 50 M. vrüe slag esta fette voor heeren. No. 850 M. vrüe slag voor dames. No. 9 100 M. vrüe slag voor heeren. No. 1050 M. vrye slag voor senioren. No. 5 heeft in verband met de scheepvaart, plaats om 2.45 uur. Senioren voor no. 10 moeten den leeftijd hebben bereikt van 35 jaar. Als starter treedt op de heer P. de Ruy'ter. De feestelyke prijsuitdeeling zal plaats hebben des avonds 8.30 uur in „de Oude Vriendschap"* Een onweersbui. Gisterenmiddag was in de verte reeds ge rommel waar te nemen en de neervallende regen wees er op dat er onweer was te ver wachten. De bui is toen evenwel niet door gekomen. Tegen der avond echter hebben wy een flinke onweersbui gehad, welke gepaard ging met een zeer grooten regenval. Daar het onweer erg plotseling kwam op zetten zal menigeen nog wel een nat pak hebben gehaald. Het concert dat de Vlissingsche Postfan- fare aan het strand gaf, is in de letterlijke beteekenis in het water gevallen. Winkelnieuws. In achterstaande advertentie maakt de heer F. J. Frenks bekend dat hy Woensdag a.s. in de Badhuisstraat no. 34 een salon voor scheren en haarsnijden zal openen. Nederlandsche Bond van KapperspersoneeL Tot lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Kapperspersoneel is benoemd de heer L. Labruijere alhier. Wederrechtelijk een woning binnengedrongen Zaterdagnacht werd de Hobeinstraat in rep en roer gebracht, doordat een tweetal man nen wederrechtelijk een woning waren bin nengedrongen, waarvan de bewoonster op dat oogenblik afwezig was en het huisraad daarin vernielden. Toen een politie-beambte verscheen verlieten beide mannen het huis. Aan de aanmaning van den beambte om te blijven staan gaven zij geen gehoor, waarom de politie een schot in de lucht loste om hen tot staan blijven te noodzaken. Door de duis ternis kregen zy echter kans te ontkomen. Een paar uur later is een der mannen aan gehouden. Hy werd naar het bureau van politie overgebracht en daar in bewaring ge steld. Ook de tweede man is bekend. Grensdocumenten, voor automobilisten. De A.N.W.B. meldt Ieder die zich per auto of motorrijwiel naar het buitenland wil begeven, heeft daarvoor eenige grensdocumenten ncodig. Elke toerist weet dat wel, weet in 't algemeen, dat hij officieele papieren moet hebben om de grens te kunnen passeeren, maar herhaaldelijk blykt, dat nog velen onvolledig op de hoogte zyn van hetgeen zy in acht moeten nemen bij de voorbereiding van een buitenlandsche reis per auto. Daarom lykfc het niet overbodig, met het oog op de komende vacanties, nog eens in 't kort te herinneren aan de vier dingen die iedere automobilist of motorwielryder, be halve zyn paspoort en het nationaliteitsbewys van den wagen, noodig heeft in het verkeer met het buitenland. Dat zyn le. een internationaal rybewüs 2e. een intern, bewijs voor het motorvoertuig 3e. een triptiek of een carnet de passages (of, voor invoer van een motorrywiel in België en Frankrijk, een douanekaart) 4e een N.L.-plaat en nummerplaatje. Het internationaal rybewys kan alleen ver strekt worden aan personen, die in het bezit zyn van een geldig Nederlandsch rijbewüs. De houder ervan mag dan in het buitenland eiken willekeurigen wagen besturen, mits deze wagen voorzien is van het in de tweede plaats genoemde intern, bewys voor het motorvoer tuig, dat alleen wordt afgegeven voor een wa gen met een Hollandsch nummer. Een triptiek is noodig om een auto of mo torrywiel zonder verderen omslag over de grens te brengen, zonder dat invoerrechten behoeven te worden gestort. Een groot gemak, want allerlei tijdroovende formaliteiten wor den daardoor vermeden. Een triptiek is slechts geldig voor één land, blyft in den regel een jaar na afgifte geldig en kan in dien tyd een onbepaald aantal malen ge bruikt worden. Een carnet de passages en douanes Is gel dig voor een reeks van landen (vrywel alle Europeesche staten en andere) en wordt ge bruikt door toeristen die een groote reis door verscheidene landen ondernemen. Motorrywielen zonder zyspan- of aanhang wagen, kunnen in België en Frankrijk, even als gewone ry wielen, worden ingevoefd met een douanekaart. Echter zijn dan wel een intern, rybewys en een intern, bewys voor het motorrytuig vereisciht. Een voorschrift waartegen uit onbekend heid ermede nogal eens gezondigd wordt is dat betreffende de N.L.-plaat, welke aan in ternationaal vastgestelde eischen moet vol doen. Herhaaldelyk komt het voor, dat toe risten in het buitenland last ondervinden, doordat hun nationaliteits-plaat niet den voorgeschreven vorm of de juiste afmeting heeft, of met een buitenmodel rood-wit- blauw biesje is versierd, hetgeen verboden is. Ten einde het aanvragen van de hierboven vermelde grensdocumenten te vergemakkely- ken en het verkrijgen ervan ^te bespoedigen, heeft de A.N.W.B. thans ten behoeve van het reizend publiek in circa 300 plaatsen van ons land personen bereid gevonden, aanvraag formulieren voorradig te houden. licktloopend f FIETSBANDEN Het streven om de grensmoeilykheden zoo veel mogelyk op te heffen maakt het ver keer met het buitenland, dat vroeger door allerlei formaliteiten belemmerd werd, wel veel eenvoudiger en mogelyk voor iedereen. Behalve aan de Bondsbureaux te 's-Gra- venhage, Parkstraat 18/20 en te Amsterdam, Keizersgracht 588/590, zijn die formulieren dus ook verkrijgbaar aan verschillende plaat selijke adressen. Voor Vlissingen is dat adres G. J. M. de Greef, arts. MIDDELBURG. De brandweer. Sedert den grooten brand van 7 December 1929, die een belangrijk deel van de Lange- delft teisterde, is men bezig met hetr reorga- niseeren van de brandweer. Het materiaal is thans of reeds aanwezig of besteldeen bergplaats, waar alles wordt ondergebracht, is in aanbouw, en nadat eenigen tijd geleden de nieuwe commandant, een onder-comman dant en een inspecteur waren benoemd, zijn thans ook de 8 brandmeesters, die grooten- deels ook tot de oude brandweer behoorden, aangesteld en is het brandweercorps door de aanwijzing van 33 brandweerlieden op mini mumsterkte compleet. J. Vreeken f Zaterdagmiddag had op de algemeene be graafplaats te Middelburg de teraardebestel ling plaats van het stoffelyk overschot van wijlen den heer J. Vreeken, in leven oud- hoofd van school C alhier. Onder de talrykë belangstellenden, die de plechtige uitvaart medemaakten, waren o.a. de inspecteur van het L. O., vele personen uit de onderwijskringen, oud-leerlingen en leerlingen van school C, de burgemeester van Biggekerke, in welke gemeente de heer Vree ken werkzaam was voor hy naar Middelburg kwam, en vele andere personen. Toen de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd, trad de heer C. Hack naar voren en wees er op, dat de overledene het onderwijs gedurende ongeveer 40 jaar heeft gediend en daaraan steeds zyn volle kracht, zyn talenten heeft gegeven. Het was iemand, die niet alleen kunde, maar ook gaven had. Dank brengt spr. namens de oud-collega's voor den aangenamen omgang en de vriend schap van den overledene steeds ondervonden en wenschte hem namens allen een rust zacht toe. De oudste zoon van den overledene, dankte allen voor hun belangstelling en den heer Hack voor zijn woorden. IERSEKE. De oestercultuur. Met den groei der oesters gaat het tot he den niet schitterend, noch op de Ierseksche Bank, noch beneden i. van een aanzienlijken groei sprake, alleen de kleine oestertjes op de Ierseksche Bank zyn zeer mooi aan het groeien, maar er is zeer veel „flap", dit is een groene plant die aan de oesters vastge hecht, deze met mooi zonnig weer met den verstikkingsdood bedreigt of ze met spring vloeden van den bodem oplicht en doet ver huizen. Een en ander zonder goedkeuring van den eigenaar, die met allerlei methoden probeert dezen vyand klein te krijgen. On enkele perceelen onder „Battenoord" en Herkingen is een sleep mosselzaad op de daar gezaaide oesters gevallen. Door snel op te visschen en te verzaaien naar andere gronden hoopt men het mosselzaad te ver nietigen. Een ander probeert door schoon- korren dezen vijand te bestryden. GROEDE. De uitslag van de gehouden aanbesteding gemeentewerk voor 1931 is als volgt; Tim merwerk A. Luteyn 326, C. Kareis 325, A. J. Risseeuw 321. MetselwerkKareis en de Fouw 440, W. Leenhouts 429. Schil derwerk D. Tack 490, H. Hoebé 390. Totaal bedrag der laagste inschryvers 1140. De raming bedroeg 1205.40. SCHOOND1JKE. Ingekomen: C. M. A. Vermeulen, van LJzendijke, S. J. Kayser, van Ter Neu zen E. J. Guiran, van Zuidzande. Vertrok k-en; J. Smoor en gezin, naar Breskens C. A. den Hollander naar IJzendykeJ. A. Luteyn', naar GroedeL. JM. de Smit, naar Hoofdplaat; C. S. van Op-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1