1000 CHIEF WHIP DE WAPENS NEER! 11 JULI 500 300 25 EERSTE BLAD PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is! 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN HE VE10E Ir., Matraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Helpt door uw handteekening mede, dien wensch te verwezenlijken Vul onderstaand formulier in Knip het uitZendt het ons toe, desnoods zonder envelop Werkt mede aan het welslagen van deze actie Toont dat de overweldigende meerderheid van het Nederlandsche volk den vrede wil en de inter nationale ontwapening! VOLKOMEN RIJPE EN BE LEGEN VIRGINIA-TAB AK! VIRGINIA BINNENLAND No. 161 23.18 23.16 24.32 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissïngen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit drie bladen Internationale geschillen door vreedzame middelen opgelost. „Oorlog als ik maar aan dit woord denk, voel ik een afschuw, alsof er van heksen, van inquisitie gesproken werd; een onnatuurlijk iets dat ver weg is, overwonnen, veraf schuwd. Oorlog op elkaar inhakken, elkaar worgen, elkaar verminken En wy in onzen tyd, met onze beschaving, met onze wijdvertakte wetenschap, wij, die meenen op zulk een hoogen trap van ontwikkeling te zijn gekomen, wij bezitten scholen, waar men leert docden op een grooten afstand doo- den, een groot aantal menschen tegelijk.... Het wonderlijke is, dat de volkeren daar tegen niet in opstand komen, dat heel de maatschappij niet opstaat bij het enkele woord oorlog. Ieder, die regeert, is evenzeer verplicht, den oorlog te vermijden als een scheepskapi tein verplicht is, een schipbreuk te vermij den. Als een kapitein zijn schip heeft ver loten, wordt hü voor een rechtbank gedaagd en veroordeeld ingeval men ontdekt, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan nalatigheid. Waarom wordt over de regeering geen recht gesproken na eiken oorlog die verklaard is Als de volkeren dat begrepen, als zij weiger den, zich zonder reden te laten dooden dan was het uit met den oorlog". Aldus lezen we in „De wapens neer" van de groote pacifiste Bertha von Suttner. Het „Utr. Prov. Sted. Dagbl." zeide tijdens den jongsten wereldbrand „Dit boek, dat den oorlog van 1866 en 1870 schildert, her leeft thans. Heele citaten waren aan te ha len, woordelijk op de toestanden van thans toepasselijk". Wie dit werk niet kent, raden we aan het te lezen, opdat hij een hartgrondige afschuw krijge van den oorlog. Die afschuw aUeen is echter onvoldoende, maar door dien afschuw moet het probleem van den oorlog een ge wetenskwestie voor ons worden, opdat we zullen trachten te voorkomen, dat er nog oorlog komt. Onze regeering gaf ten bate der instand houding van den wereldvrede, van het her stel der eendracht en van het economische leven een schitterend voorbeeld, door zich bereid te verklaren mede te werken aan wij ziging van het Volkenbondsverdrag het recht op oorlogsverklaring uit dit verdrag schrappen, waardoor het zich aanpast bij het Kellogg-Pact, dat den oorlog heeft uitgeban nen zoodat internationale geschiUen nooit anders dan door vreedzame middelen mógen worden opgelost. "v Vrede door recht zal dan verzekerd zijn. In de plaats Van het verouderde „Si vis pacem, para bellum" (Als ge den vrede wilt, bereid u ten oorlog) zal dan treden „Si vis pacem, cole justitiam" (Als ge den vrede wilt, neem de gerechtigheid in acht). Waar thans iedere Nederlander boven de 18 jaar zelfstandig zijn wil kan uiten, inzake den wereldvrede internationale ontwape ning en het geheele Nederlandsche volken masse dien vredeswil dus kan verkondigen, twijfelen we niet of het petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers zal worden een symbool van onze eenheid, welke vèr uitgaat boven partijschappen en richtingen en zich slechts gedragen weet door deze ééne groot-menschelijke gedachte Vrede. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres:.. Naam: Adres Naam INaam Adres:Adres- ffc In groote vatenuiterst zorgvuldig ge- stapeldkomen honderdduizenden Kilos Virginia—tabak tot rijpheid. Langzaam, uiterst langzaam verricht Moeder Natuur haar prachtigen arbeid maar het resultaat is dan ook heerlijke, goudgele en volko men rijpe tabak—de eenige goed genoeg voor Uw ARDATH LONDON HET ZONNETJE VAN ANDEREN. We hebben allen wel eens gehoord van den oud-Griekschen wijsgeer, die, in een schamel kleed gestoken, huisde in een ton. Toen hij op een dag voor zijn „woning" zat, kreeg hij bezoek van den keizer des lands, die veel omtrent den wijsgeer had vernomen en in een belangrijke aangelegenheid het advies van den man begeerde. Het onderhoud ver liep volkomen naar wensch en, dankbaar ge stemd, vroeg de keizer den wijsgeer tenslotte, wat hij voor hem kon doen. Het is zeker, dat de keizer op dat moment bereid was om de duurste verlangens van zijn onderdaan te bevredigen, doch deze bleek heelemaal niet veeleischend. „Ik heb slechts één verlangen", zei deze, „en wel, dat u een beetje opzij gaat, want u beneemt me op het oogenblik alle zonneschijn". Velen en ook wij behooren onder hen zouden een machtigen keizer zeker wat an ders hebben gevraagd, maar ook wat beters Alle waarde is betrekkelijk; goud en goed heeft slechts beteekenis voor wie het be koort. Des wijsgeers hoogste verlangen in het leven was blijkbaar zich zelf te zijn in de eenzaamheid, vereenigd. met de natuur, zich overgevend aan zijn bespiegelende gedach ten. Welnu, dan vroeg hij den keizer inder daad ook datgene, wat voor hem de hoogste waarde had. Ofschoon de historie het niet uitdrukkelijk vermeldt, vermoeden we, dat de oud-Griek- sche heerscher na het aanhooren van den wensch, aanstonds verschrikt opzij is ge sprongen, verschrikt, omdat hij er geen oogenblik aan had gedacht, dat hij door het benemen van wat zonneschijn een mede- mensch had gehinderd. We gingen eens een boodschap doen met onze kleine meid bij ons, amper drie was ze nog maar. In den winkel kreeg ze een bal lonnetje cadeau. Het was voor het eerst, dat ze iets zoo mooi's en wonderbaars aan schouwde. Nooit vergeten we dien onschul- digen lach van verheerlijkte blijdschap, waarmee ze, al loopende, naar dat ballonne tje keek. Pang klonk het ineensde ballon was in aanraking gekomen met de sigaar, waarmee we slordig liepen te manoeuvreeren. Ontstellend was toen de voor ons onbegrijpe lijke smart, die in de kinderoogjes lag, waar mee de kleine, wier lipjes zenuwachtig tril den, naar ons op zag. We konden ons zelve wel een draai om de ooren geven, dat we zóó onnadenkend en slordig waren omge gaan met een beetje kindergeluk. Wat men op zoo'n moment vernielt, laat zich nimmer volledig herstellen. Wel beloofden we andere zaken, een nog mooier ballon, maar dat troostte haar toch niet over het verlies. Wat verloren geluk vervangen moet, blijft on waardig surrogaat. We zeiden het reedsalle waarde is be trekkelijk. Wat de zon was voor den wijs geer, dat was op een bepaald moment het ballonnetje voor het kind. Ieder mensch heeft zoo zijn eigen zonnetje, in welker schijn hij zich graag koestert, een zonnetje, waarmee vreemden soms zoo slordig omgaan. We verwonderen er ons wel eens over, dat een ander zich zoo gauw „op de teentjes ge trapt" voelt, maar geven er ons vaak heele maal geen rekenschap van, dat het kleine en geringe ons inziens waarin we hin derden, een harte-trap kan zijn geweest, een omlaag halen van het enkele zonnetje, dat geluk straalde op onzen naaste. Met een beetje meer nadenkendheid en wat minder slordigheid kunnen we veel geluk van anderen ontzien. Laten we, omdat we niet begrijpen, toch niet zoo gauw spottend lachen om, of vernielend treden op, hetgeen anderen bekoort. Als veinzen ooit geoorloofd is, dan moet dat zeker het veinzen van belangstelling wezen in datgene, wat bezieling en inhoud geeft aan het leven van anderen. De reis van de Koningin. Havas meldt uit Colmar dat de Koningin en de Prinses gisteren naar Bazel zijn ver trokken met bestemming naar Tyrol. Blijkens een telegram van het Zw. Tel. Ag. kwamen de Koningin, de Prinses en gevolg gisterenmiddag te Bazel aan. Aan het station was de Nederlandsche consul, de heer C. Haessig, ter begroeting aanwezig. Na een kort oponthoud reisde het gezel schap naar Zurich door. Afwijking Werktijdenbesluit. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft tot den minister van arbeid o.a. de volgende .vragen gericht Is het waar, dat bij beschikking van 5 Juni 1913 den districtshoofden der arbeidsinspectie machtiging is verleend om gedurende het jaar 1931 aan hoofden of bestuurders van winkels', die het personeel een vacantie van een week of langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende 10 weken te ver gunnen, dat de werkweek wordt gesteld op 58 f2 uur, voor jeugdigen op 55 uur, en dat in hun onderneming de halve vrije dag per week, die een compensatie bedoelde te zijn voor het gemis van den vrijen Zaterdagmid dag, niet beschikbaar behoeft te worden ge steld Is het waar, dat het motief voor de afwij king van het Werktijdenbesluit voor winkels was dat met het niet beschikbaar stellen der vrije halve dagen gedurende 10 weken de vacantie zou worden bevorderd en moet niet worden toegegeven, dat reeds ver vóór de invoering van het Werktijdenbesluit het be schikbaar stellen van vacantie, minstens met behoud van loon, in tal van betrokken be drijven een vaste regel was Indien het laatste deel van deze vraag be vestigend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat het uit gangspunt voor de beschikking van 5 Juni 1931 onjuist is gekozen, dat de dispensatie voor het beschikbaar stellen van een vrijen halven dag ten onrechte wordt verleend en dus de bedoelde beschikking behoort te wor den ingetrokken Uit de metaalindustrie. Naar „de Tyd" verneemt hebben de onder handelingen tusschen vertegenwoordigers van de werkgeversorganisatie in de metaalindus trie (Metaalbond) en die van de Alg. Ned., R. Kath. en Chr. Metaalbewerkersbonden geen succes gehad. Tijdens de besprekingen stelden de werk gevers-vertegenwoordigers voor een verlaging van de minimumlooncijfers, zooals in het tegenwoordige contract vastgesteld, met vijf en voorts, dat verlaging op bestaande loo- nen niet hooger dan tien zal mogen zijn en alleen kan worden toegepast, na vooraf gepleegd overleg met de besturen der orga nisaties. De gezamenlijke besturen der werklieden organisaties verklaarden zich echter tegen verlaging der contracted fers met 5 en achtten op deze basis vernieuwing van het collectief contract onmogelijk. De voorzitter van den Metaalbond deelde op een latere vergadering mede, dat van werkgeverszijde

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1