500 300 25 FIETS OUDERS, TEEKENT ONS PETITIONNEMENT! ¥RIJDAG ÏO JULI EERSTE BLAD PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Stads- en Pro vincienieu ws ^0» 69e Jaargang 69e Jaargang 1931 Uitgayi: Firma F. VAN DE VEIGE jr., Walslrsal 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20fier 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct.,iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen Hebt ge wel eens doorgedacht over hetgeen '„de volgende oorlog", waarover sommigen zoo luchtig en oppervlakkig, anderen met een soort cynisme kunnen praten, voor uw kinderen zou beteekenen Gü moet dat eens doen, als gü ons peti tionnement aan de Internationale Ontwape ningsconferentie niet reeds onderteekeni hebt. Daarna zult gü het teekenen, dadelijk Want niets mag onbeproefd gelaten worden om dit ontzettende gevaar, dat hen in de toekomst bedreigt, af te wenden. Het hangt van onze generatie af, dat te doen. Wij, de volwassenen van thans, in de kracht van ons leven en tot daden geroepen, hebben den plicht het te doen. Slechts en kelen onder ons kunnen directe beslissingen daarin nemen. Maar zij zijn machteloos als wü niet met onzen wil, onze energie, ons enthousiasme achter hen staan. Daarvan hebben hun woorden, heeft hun herbaal- delyk beroep op de volken getuigd. Zij vra gen onzen steun, uw steun. Geef hun dien Waartoe brengt gü uw kinderen groot Beseft gij wel ten volle dat „een volgende oorlog" in zün strijdmethoden nog veel wree- der en meedoogenloozer dan de massaslach ting van 19141918 zou zün Iedere vol gende oorlog is steeds wreeder dan de vorige geweest. Pogingen om het gebruiken van be paalde strijdmiddelen bü voorbaat uit te schakelen, het per overeenkomst te verbie den, hebben in de oorlogswerkelijkheid nim mer uitwerking gehad. Integendeel. Als de oorlog uitbrak werden ze weldra toegepast niet alleen, maar „geperfectionneerd" boven dien, en de strijdende partijen gaven elkaar de schuld, er mee begonnen te zün. Het gifgasrapport van den Volkenbond heeft verschrikkelijke feiten in nuchtere, zakelüke taal vastgesteld. De gifgassen zijn in den vorigen oorlog al gebruikt. Duizenden, tienduizenden zijn er onder de afgrijselijkste martelingen aan bezweken. Sommigen heb ben maanden van het gruwelijkste lüden doorgemaakt eer de dood hen verloste. Tal- loozen zün in krankzinnigengestichten ge ëindigd. Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Kük hen eens goed aan, en bedenk eens, dat een dergelük lot hen zou kunnen treffen. Kijk er niet alleen uw zoons op aan, want wü weten allen wat een volgende oorlog zou brengenaanvallen uit de lucht, met gas bommen en zelfs bacillen, op bevolkings centra die daartegen niet verdedigd kunnen worden. Herinnert gü u hoe het vèrdragende ge schut in 1918 van honderd kilometers af stand weerlooze steden beschoot, hoe bom men ontploften in huizen, in straten en op pleinen, in kerken zelfs, en honderden men- echen aan stukken reten? Brengt gü daarvoor uw kinderen groot Weet gü het nog hoe weerlooze passagiers schepen door nadersluipende duikbooten ge torpedeerd werden, hoe zy op verborgen mijnen liepen, hoe duizenden weerloozen mannen niet alleen, maar vele vrouwen en kinderen met hen in wilden doodsstrijd in de golven omkwamen En de gruwelen van den loopgravenstrüd.... herinnert gy u die wel goed Sla er Re marque's boek nog eens op na', of een ander werk van één die het meemaakte, en wien het gegeven was het in waarheid te doen herleven. Ofraadpleeg alleen maar uw eigen herinnering. De oorlogsromantiek de pralende uniformen, de persoonlüke heldenmoed, de ridderlijkheid in den stryd, de bekoring van „het mannelüke beroep" Och kom Wat is de werkelükheid De soldaat in den modernen oorlog is een wezen in g.oen-grauwe kleedy, met een om gekeerden ijveren pot op het hoofd en een gasmasker voor dat hem het uiterlyk geeft van een glazig-starend varken op zün ach terste pooten. Uiterlijk is hy een caricatuur van een mensch. Innerlijk leeft hy in angst, tot die ver stompt in doffe berusting. Hy weet dat de dood hem overal bedreigt, en dat hij anderen dooden zal uit bruut Instinct tot lüfsbehoud. Niet omdat hij hen haat. Zy zün menschen zooals hij, als beesten vermomd, zooals hij. Brengt gy daarvoor uw kinderen groot Neen en nog eens neen Dit petitionnement is ondernomen om in Genève te getuigen met alle kracht. Luister niet naar geleuter van „wat helpt het". Erken dat geen poging onbeproefd gelaten mag worden, dat het onze plicht is tegen over onze kinderen en onszelf, te doen wat in ons vermogen is. Laat een golf van een drachtig willen van ons volk uitgaan. Ons volk, dat door zijn cultuur en zyn gezonde energie een hooge reputatie in de beschaafde wereld geniet. Wat wü doen helpt wel, kan in deze tijdsomstandigheden, bij het huidige wassende getü tegen den oorlog, de groote kentering brengen, de beslissende factor zün. Wat de wereld behoeft is een Eenheids front der volken tegen den oorlog. Wü Nederlanders van alle gezindten, ver- eenigd in dit petitionnement, geven het voorbeeld van dat Eenheidsfront. Dat is de machtige beteekenis van onze actie. Gij moogt niet nalaten haar te steunen. Gij zyt het aan uw kinderen verplicht. Ouders, teekent ons Petitionnement van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres:.. Naam Adres Naam:.. Adres:.. VLISSINGEN. Het Eiland-feest. Het programma dat Ritthemsch Fanfare, directeur de heer P. Meijer, op a.s. Zaterdag avond 8 uur uitvoert op de kiosk op het Eiland luidt als volgt 1. „Colonel Bogey", marsch, K.J.Alford 2. „Néron", ouverture dramatique, F. Popy 3. „Prairial", ouverture F. Andrieu 4. „Marsche Loraine", L. Ganne 5. „Marcia Castagnole" (kleppermarsch)J. Morks Dit nummer wordt op veler verzoek uitgevoerd met me dewerking van 50 kinde ren van het Eiland, het geheel ingestudeerd onder leiding van den heer Meyers. Pauze. 6. „Cortége Etingelant", F. Popy 7. „La Fee Printemps", ouverture, F. Andrieu 8. Grande Fantaisle sur l'Opera „Guillaume Tell", Rossini 9. „Abscheid der Gladiatoren", marsch, Blankenburg Ook gedurende de kinderspelen 's middags van half 3 tot 5 uur zal genoemd korps zich laten hooren op de kiosk. Strandconcert. De Vlissingsche Postfanfare, directeur de heer H. B. Woltering, geeft op Zondag 12 Juli, 's avonds 8 uur, een concert in de kiosk aan het strand. Programma: „L'ami de Tous", pas redoubló, A. L. Doyen „Bij Zomerdag", ouverture, G.Feremans rr „Voix Roumaines", valse de concert, M.J.H.Kessels „Adieu, mein kleiner Gardeoffizier", arr. H. B. Woltering Pauze. „Goede Kameraden", marsch, Ch. de Roy v. Zuidewijn „Fashionable", ouverture, J.Egal „Am Frühlingsmorgen" grande valse, F.v.d. Bossche „Belle Bergère", diver tissement pastoral, Fr. Francois Finale. Leger des Heils. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de gewijde Zangavond, te geven door een Leger des Heils-koor, groot zestig leden uit Korps Den Haag I, zal plaats hebben op Zondagavond 12 Juli in de Nieuwe Kerk aan de Wilhelminastraat. Dit zangkoor, wat een schat van gewijde liederen zingt, beschikt over uitnemende krachten en heeft zich door de radio-uitzen dingen reeds een goede bekendheid ver worven. Toegangsbewijzen k 25 cent, zün tot Zater dagavond verkrijgbaar bjj de officieren, Vlissingsche Stenografen-vereenïging „S. S." Deze vereeniging hield gisterenavond op eenvoudige maar gezellige wijze haar jaar vergadering. Door den voorzitter, den heer I. de Veij werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het nut en doel der vereeniging werden dui delijk uiteengezet. Voor het komende winter seizoen is een vast programma samengesteld, terwijl tevens een aanvang zal worden ge maakt met een cursus ter opleiding voor di ploma 165 lettergrepen per minuut. Het le dental was het geheele jaar in stijgende lijn en de financiën geven geen reden tot klagen. De avond werd opgeluisterd door een strijkje, dat op verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore bracht. Een zang koortje zong eenige k cappella-liederen en het welbekende Donaulied van Richard Strauss „Aan den schoonen blauwen Donau". De declamatie, een fragment uit „Pauwe- veerke" en eenige humoristische voordrach ten, vielen zeer in den smaak van het tal rijke publiek. Het was een goed geslaagde avond. OOST- EN WEST-SOUBURG. De alhier gehouden collecte voor den ge- wapenden dienst heeft opgebracht 21. De bloempjesdag, gehouden ten bate van het fonds tot bestrijding der t.b.c. „Draagt Elkanders Lasten", afdeeling van het Chr. Nationaal Vakverbond in Nederland, heeft alhier opgebracht de som van 88.42 /2, wat geker een mooi bedrag mag genoemd worden. Winkelen op een Verlaagde prijzen - Stokvis fabrikaat De bloemenverkoopstertjes hebben eer van hun werk gehad en dan ook zeker een pluimpje verdiend. Tengevolge van den 'hevigen wind, gepaard gaande met stormvlagen, woei gisterenmor gen op het Oranjeplein een boom om en kraakte boven den grond af, zonder onge lukken te veroorzaken. Gevonden voorwerpen. Horloge bij P. Dorleijn, Ritthemporte- monnaie met inhoud bij De Pagter, Vliss. str. B 182sleutel bij Vermeulen, Tuindorp D 62; sleutel bij Suurmond, Kanaalstraat B 140 portemonnaie met inhoud by Van den Ber ge, Van Turnhoutstraat E 22. KOUDEKERKE. Gisteren is uit een tent, staande in de dui nen onder de gemeente Koudekerke, een vrij aanzienlijk bedrag aan geld ontvreemd. De marechaussee te Vli&ringen stelt een onder zoek in, en heeft een persoon aangehouden die in de omgeving van de tent is gezien en die er van verdacht wordt den diefstal te hebben gepleegd. GOES. De algemeene vergadering van den Zeeuw- schen Polder- en Waterschapsbond wordt Zaterdag 18 Juli, des morgens 10 uur "gehou den in het Schuttershof te Goes. Hierin zal aan de orde gesteld worden de verkiezing van 2 bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van de heeren mr. P. Diele- man en mr, H. F. Lantsheer. Op de alfabe tische voordracht zijn geplaatst voor de eer ste vacature de heeren mr. Dieleman te Mid delburg en S. J. Gast te Duivendijke en voor de tweede vacature de heeren mr. J. A. Heijse en mr. H. F. Lantsheer, beiden te Middel burg. Door den heer jhr. ir. R. R. L. de Muralt zal een voordracht worden gehouden over „De strijd over klei of beton voor zeedijks- verhooging". Nadat een bespreking zal hebben plaats gehad van vragen en voorstellen in de ver gadering door de aanwezigen te doen, zal door den heer ir. A. de Jong, adjunct-direc teur van publieke werken te Tilburg een voordracht worden gehouden over „het ver harden van wegen". TERNEUZEN. Gisternamiddag heeft te Sluiskil by het lossen van een schip door middel van een hyschkraan, een doodelijk ongeval plaats ge had. Vermoedelijk door het breken van het hyschwerktuig is de takellage met de daar aan bevestigde knyper terecht gekomen op den zich in t ruim bevindenden schipper P., die daarby ernstig aan het hoofd werd ver wond. De inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging van den getroffene naar het ziekenhuis te Sluiskil noodzakelijk, alwaar deze by aankomst bleek te zijn overleden. Heden werd door Dr. Hulst uit Leiden lijk schouwing gehouden. SCHOONDIJKE. Woensdag werd alhier het 33ste Zomer feest der samenwerkende Christ. Jongelings- vereenigingen in het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, op een weide van den heer B. van de Ree. Mede werking werd verleend door de fanfarekorp sen „Excelsior" van Cadzand en „Hosanna" van Groede, benevens een uit 160 zangers samengesteld zangkoor. Als eerste spreker trad op ds. I. J. Vasseur, V2'y Evang. predikant te lerseke, met het onderwerp „Onze taak als Christen". Vervol gens sprak ds. G. P. van Itterson, Ned. Herv. predikant te Alblasserdam, over„Diana of Christus" en vervolgens ds. L. W. Wessels, Geref. predikant te Abcoude, die sprak over „Zekerheid". Telkens afgewisseld door zang traden nog op ds. Enter van Rotterdam, voorheen te Cadzand, met het onderwerp „Wat hebt gij in uw huis ds. D. Scheele van Middelburg, die sprak over „Drieërlei levensroeping" en ds. E. H. Blaauwendraad van Vlissingen met het onderwerp„Kleine Kracht", Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Juni 1931 Vlissingen: ingelegd 48.627.81 terugbetaald - 32.664.04 meer ingelegd 15.963.77 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 28. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven nominaal 3000. Oost-Souburg: ingelegd 5782.69 terugbetaald - 3660.70 mèer ingelegd 2121.99 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 11. Koudekerke: ingelegd 678.33 terugbetaald - 382.79 meer ingelegd 295.54 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven nominaal 6000. Breskens: ingelegd 5970.16 terugbetaald - 3501.56 meer ingelegd 2468.60 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 8. Op staatsschuldboekjes werd ingeschreven nominaal 200.— Oostburg: ingelegd J 7234.94 terugbetaald - 6110.05 meer ingelegd 1124.89 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 8. Schoondijke: ingelegd 2805.50 terugbetaald - 3101.27 minder ingelegd f 295.77 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 3. G r o e d e i ingelegd 5485.67 terugbetaald - 6167.75 minder ingelegd 682.08 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 3. IJzendyke: Ingelegd 4977.28 terugbetaald - 6254.82 minder ingelegd 1277.54 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 7, Een scheepsbrand. De Belgische mailboot naar Calais en Do ver, die hedenmorgen van Antwerpen is ver trokken, heeft noodseinen gegeven. Het schip bevindt zich by de Biezelinger Ham tusschen Hansweert en Hoedekenskerke en heeft brand in het voorruim. Het schip heeft as sistentie gevraagd. Nadere by zonderheden ontbreken nog. Volgens nader bericht is het schip opge- stoomd en kwam hedenmiddag op de reede alhier aan. (Zie verder ,J)raad en Lucht") Diefstal van een motorfiets. Toen de landbouwer v. d. W. te Rilland Bath, dezer dagen zyn motorfiets uit de schuur wilde halen, die hij daar den vorigen avond had opgeborgen, bleek deze te zijn ge stolen. Het rijwiel dat een Engelsch „Excel sior" motorrijwiel is, had een waarde van on geveer driehonderd vijftig gulden. De politie stelt een onderzoek in. Een Zeeuwsche catalogus. Door de heeren Burgersdyk en Niermans, boekhandel en antiquariaat te Leiden is een Zeeuwsche catalogus uitgegeven van boek werken, prenten en kaarten. In een voorwoord schrijft mr. A. Meerkamp van Embden, rijksarchivaris in Zeeland, dat de firma Burgersdijk en Niermans veel ar beid heeft doen besteden aan de samenstel ling van dezen catalogus. De catalogus be wijst dat na de tyden van Smallegange en Ermerins heel wat over Zeeland is uitgege ven, zij het ook niet in den vorm van uitge werkte stedenbeschrijvingen, zcoals wij die bijv, voor Holland kennen.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1