Vlissiigsehe Courant TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Het vruchteloos offer. 31) olcnvicr KERK- EN SCKOOLNIEUWS Sie©fS «le van de van Donderdag 9 Juli 1931. No. 159. MAATREGELEN TEGEN HOOIBROEI. De Burgemeester van Vlissingen vestigt er öe aandacht van de landbouwers op, dat het in de eerste plaats hun eigen belang is om het uitbreken van brand tengevolge van hooibroei te voorkomen dat zij, wanneer tengevolge van nalatig heid van hunne zijde brand mocht uitbreken, krachtens de bepalingen van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij aan wiens schuld brand, ontploffing „of overstrooming te wyten is, wordt ge straft „le. met gevangenisstraf of hechtenis van „ten hoogste drie maanden of geldboete van „ten hoogste drie honderd gulden, indien „daardoor gemeen gevaar voor goederen ont staat „2e. met gevangenisstraf of hechtenis van „ten hoogste zes maanden of geldboete van „ten hoogste drie honderd gulden, indien „daardoor levensgevaar voor een ander ont staat „3e. met gevangenisstraf of hechtenis van „ten hoogste een jaar, indien het feit „iemands dood tengevolge heeft". met den strafrechter in aanraking kunnen komen. Vlissingen, 9 Juli 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De reis van de Koningin. Uit Trois Epis wordt d.d. 7 dezer gemeld H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana zullen a.s. Vrijdag Trois Epis verlaten om het verder zomerverblijf in Tirol te eindigen. Per automobiel wordt gereisd naar Bazel en vandaar per trein naar Zurich, alwaar overnacht wordt om den volgenden morgen met de Arlberg-Bahn over den Bren ner naar Tirol te vertrekken. De Koningin betrekt daar het aan een be kend Amsterdammer toebehoorend Schloss Lengberg, een oud, zeer schilderachtig gele gen kasteel, dateerend uit den tijd der Salz- burger Kerkvorsten, dat door zijn afgelegen ligging niet alleen voldoet aan den wensch van een rustig verblijf, maar door de nabij heid van Gross Kenediger, Matrei en Heili- genblut alle gelegenheid schept voor het maken van tochten in het prachtige Tiroler Hooggebergte. Het verblijf in het uitstekend gelegen Trois Epis met zijn omgeving van schilderachtig bewaarde oude plaatsen als Kaysersberg, Ammerschürr en Riquewitz in dit zoo liefelijk gedeelte van den Elzas werd als regel begunstigd met het prachtigste .zomerweer. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van „het .Vad." meldt In het te Gent verschijnend dagblad „Vooruit", komt de Antwerpsche sociaal-de mocraat dr. L. Craeybeckx nogmaals terug op de kwestie van een mogelijk Neder land-Belgisch tariefverbond. Dr. Craeijbeckx schrijft er wel van bewust te zijn, dat de onderhandelingen over een dergelijk accoord niet zoo maar in een hand-omdraai zou den zijn te regelen. Voor eerst zou een tarief aldus deze voorstander gemeenschappelijk tegenover derden dienen te worden tot stand gebracht. Het Hollandsche systeem verschilt van het Belgische, doordien de Hollandsche douane rechten op de waarde (ad valorum) worden berekend, terwijl de Belgische op de basis Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN Het huurrijtuig, dat het meisje over de brug had hooren gaan, reed het voorplein op en hield stil. Een jongeman in reiscostuum stapte met lenige, vlugge bewegingen uit. De stalknecht kwam toegesneld en begroette den bezoeker met kennelijke blijdschap. „Goeden morgen, luitenant", zei hij opge wekt, „ik had u bijna niet herkend, zoo ver brand en forsch ziet u er uit." „Goeden morgen, Jens", klonk Holger Thalberg's even-opgewekt antwoord, „hier is alles zeker nog bij 't oude De stalknecht frommelde verlegen zijn pet tusschen de handen en bleef het antwoord schuldig. Holger nam er geen notitie van hij verwachtte eigenlijk ook geen antwoord op zijn opmerking en vervolgde „De kolonel is-zeker hier"? Het huis in de (stad was gesloten." ,Ja, de kolonel woont hier tegenwoordig", Vertelde de stalknecht, wiens verbazing en verlegenheid steeds grooter werden. „Woont hij hier vroeg Holger verblijft. „Ja. Sinds den dood van meneer. Weet u daar niets van »,Is de ritmeester dood riep Holger ont- van het gewicht worden vastgesteld volgens een specifieke schaal. Maar de groote overeenkomst tusschen onze twee landen is, dat wij invoerrechten hebben van gemiddeld dezelfde hoogte 8 op de waarde voor Nederland en hetzelfde, of nauwelijks meer, voor België. Dat betee- kent, dat België en Nederland in dezelfde zwakke maat rechten heffen, alleen op een verschillende wijze. De eenmaking van de tarieven zou dus alleen een aanpassing der methoden ver- eischen. Daarbij voegt zich natuurlijk een aanpassing der fiscale rechten (speciale be lastingen) op zekere artikelen zooals tabak, dranken enz. De eenige groote moeilijkheid van organi- satorischen aard, welke dan overblijft zal, naar onzen indruk, voortspruiten uit de noodzakelijkheid, ook dezelfde handelspoli tiek te voeren tegenover andere mogendhe den. Het sluiten van economische overeenkom sten met aan de tariefunie vreemde staten, zou in de toekomst dienen te geschieden door bemiddeling van een gemengden Raad, die natuurlijk de goedkeuring van de twee parlementen zou behoeven in te winnen. Zulke onderhandelingen tot een goed ein de brengen is niet mogelijk, zoolang de tusschen Nederland en België hangende ge schillen betreffende het regiem der water- loopen niet uit den weg geruimd zijn. Deze geschillen hebben echter reeds veel van de scherpte, die zij eenmaal hadden, verloren. Algemeen schijnt nu het gevoelen te heer- schen, dat het vraagstuk in de nabije toe komst zal worden opgelost. Ik zelf ontving onlangs uit den mond van een in de Nederïandsche regeeringskringen zeer hoog geplaatste personaliteit de ver klaring, dat in den loop van dit jaar nog de grondslag van een definitief accoord zal ge legd zijn. De S.D.A.P. en de voorkeurstemmen. In de jongste vergadering van het partij bestuur der S.D.AP. werd medegedeeld, meldt „het Volk", dat het dagelijksch be stuur zich heeft bezig gehouden met een viertal gevallen, waarin bij de gemeente raadsverkiezingen candidaten van de lijsten der S.D.A.P. rin gekozen met voorkeurstem men. Na een zeer uitvoerige bespreking van deze gevallen hechtte het partijbestuur met algemeene stemmen zijn goedkeuring aan het door het dagelijksch bestuur ingenomen standpunt. Dit standpunt komt hierop neer, dat partijgenooten, die een candidatuur voor den gemeenteraad aanvaarden, na vaststel ling van de volgorde van ie lijst door het referendum, noch in, noch buiten de partij een actie mogen voeren ter bevordering van hun verkiezing door voorkeurstemmen noch mogen toelaten dat zoodanige actie door anderen wordt gevoerd. Het partijbe stuur beschouwt het handelen in strijd met dit standpunt als disciplinebreuk. Het is ook in strijd met de, in goede trouw van can didaten aanvaarde verklaring, dat zij genoe gen zullen' nemen met de floats hun door het referendum op de can<Jidatenlüst aan gewezen. Wanneer de betrokken partijafdee- ling in één dezer gevallen uitspreekt, dat een op deze wijze met voorkeurstemmen gekozen partijgenoot zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet mag aanvaarden, dan kan deze afdeeling daarbij op de instemming van het partijbestuur rekenen. Het Ziekenfondswezen. Onder voorzitterschap van den heer J. Mulder uit Gouda, kwam de Landelijke Fe deratie ter behartiging van het Ziekenfonds wezen te TTtrecht in algemeene vergadering bijeen. Na vaststelling van verschillende ver slagen werden langdurige besprekingen ge voerd over de begrooting voor 1931 die een nadeelig saldo van 1254 aanwees. Staande de vergadering werd het tekort gedekt. In verband met de uitbreiding van het bestuur van 7 tot 9 leden werden tot niewe leden ge kozen de heeren I. J. Drilsma te Amsterdam en A. Kelderman te Deventer. In de middagvergadering sprak de heer F. S. Noordhoff, voorzitter van den Algemeenen steld, zonder op de vraag van den stalknecht te letten." „Ja.... een kleine veertien dagen geleden." „Is mevrouw thuis „Mevrouw....?" De stalknecht keek den officier verbijsterd aan. „Neen, mevrouw is niet thuis. U zult binnen wel alles hooren, luitenant." Holger Thalberg wist niet wat hij ervan moest denken. In gedachten verzonken liep hij het ruime voorplein op. Het doodsbericht van den ouden vriend van zijn familie had diepen indruk op hem gemaakt. In een ver heugde stemming, omdat hij weer naar huis ging en al die bekende en vertrouwde gezich ten zou terugzien, had hij de reis naar Dene marken aanvaard en die stemming had hem onderweg geen oogenblik verlaten. En zijn eerste welkom moest deze jobstijding zijn Terneergeslagen liep hij naar het huis en ging door een zijpoort den tuin in. Hij liet het maar aan het toeval over, wie hij het eerst ontmoeten zou. Met welbehagen ademde Holger Thalberg de heerlijke lentelucht in, terwijl hij zijn weg vervolgde langs de welbekende paden. Alles was nog zooals hij het verlaten had.... hij kon zich haast niet voorstellen dat hij een jaar hier niet was geweest. Holger sloeg een hoek om, hij wilde het laantje ingaan dat uitkwam bij den kleinen heuvel en.... stond eensklaps van aange zicht tot aangezicht met Astrid In zekeren zin was hij voorbereid en toch had hij niet verwacht haar Zóó te zullen zienheelemaal in 't zwart en met bloemen Raad ter Bevordering van het Ziekenfonds wezen over het ontwerp Ziekenfondswet, ter wijl hij tevens ter sprake bracht het conflict dat tusschen dezen Algemeenen Raad en de Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst is gerezen. Aan het slot van deze beschouwingen nam de vergadering, onder luid applaus, een motie aan, waarin de vergadering, gehoord de uit eenzettingen van den inleider over de ko mende Ziekenfondswet, zoomede over de moeilijkheden, welke bij de oprichting van onderling beheerde Ziekenfondsen ondervon den worden van de zijde van de plaatselijke geneeskundigen, door wier optreden de on derling beheerde fondsen voor zeer hooge kosten worden geplaatst, hetgeen in de prak tijk een deloyale concurrentie tusschen Zie kenfondsen van de Nederl. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en de onder ling beheerde Ziekenfondsen tengevolge heeft alsnog een ernstig beroep doet op genoem de Maatschappij om, lettende op het groote sociale belang eener ongestoorde ontwikke ling van het Ziekenfondswezen, haar hou ding te herzien en zich tot den minister van arbeid en de Tweede Kamer richt met het dringend verzoek, zoodanige wettelijke bepa lingen te willen treffen, dat aan de verzeker den geenerlei moeilijkheden in den weg kun nen worden gelegd bij de keuze der Zieken fondsen, waarbij zij zich als lid wenschen te laten inschrijven. Het muntverslag over 1930. Aan het muntverslag over 1930 is het vol gende ontleend Het aantal in 1930 aan 's rijks munt ge slagen munten bedraagt 88.500.000, met een nominale waarde van 58.665.000. In 1930 werden aangemunt voor Neder land 18.000.000 aan rijksdaald., 12.500.000 aan guldens, 500.000 aan 10-centstukken, 35.000 aan 5-centstukken, 100.000 aan 1- centstukken en 30.000 aan i/2-centstukken. Voor Ned.-Indië 14.000.000 aan rijksdaal ders, 100.000 aan guldens, 9.250.000 aan y2-guldens, 1.750.000 aan -guldens N.I. en j 1.500.000 aan 1/10 guldens N.I. Met de regelmatige intrekking van guldens uit de binnenlandsche circulatie werd in Juli een aanvang gemaakt. Uit Nederland is in het geheel aan guldens ontvangen een bedrag van 29.225.500, ter wijl aan uitgezochte guldens van het lage gehalte wederom 7.601.000 naar de circu latie is teruggegaan. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Juni tot en met 4 Juli zijn in ons land aangegeven 7 gevallen van buiktyphus (Rotterdam 1), 4 van paratyphus, 1 van febris undulans, 4 van dysenterie, 117 van roodvonk (Rotterdam 11, Amsterdam 27), 100 van dyphtherie (Rotterdam 20), 1 van nekkramp, 2 gevallen van poliomyelitis an terior acuta en 3 gevallen van encephalitis lethargica. In dezelfde week is afgeleverddoor de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 779 personen, te Rotterdam voor 23 per sonen en te Groningen voor 3 personen, totaal voor 805 personen. In de week van 28 Juni tot en met 4 Juli zijn geen gevallen van encephalitis na inen ting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Georganiseerd overleg ambtenaren, In de vergadering van de centrale commis sie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken, werd behandeld het ontwerpbesluit tot wijziging en aanvulling van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1928, in verband met het op 1 September 1931 in werking treden van het algemeen rijksambte narenreglement. Behoudens enkele technische opmerkingen, kon men zich hiermede ver eenigen. De wijze van indeelen in het bezol digingsbesluit van de rijkswerk!leden kon daarbij nog niet volledig worden behandeld, aangezien nog niet over alle gegevens werd beschikt. Besloten werd, dat de sub-cojnmis- in de hand. Het leek of ze op een kerkhof liep.... Hij bleef staan en vond geen woor den. Ook het meisje had een oogenblik het gevoel alsof een visioen voor haar oogen opdoemde. Toen ze het gezicht voor zich zag, dat de afgeloopen maanden nooit uit haar gedachten en droomen was geweest, toed haar jeugdvriend eensklaps weer in levende werkelijkheid voor haar stond, vergat ze op 'n moment hoe de omstandigheden sinds hun laatste ontmoeting veranderd waren. Met een kreet van blijde verrassing vloog ze op hem toe en greep zijn handen. Maar nog geen seconde later leek het, alsof ze zich schaamde dat ze zich zoo had laten gaanze werd vuurrood, sloeg de oogen neer en wilde haar handen wegtrekken. Maar Holger hield ze vast en met eén blik vol teeder medelijden naar het meisje, zei hij zacht en deelnemend: „Wat een vreeselijk verlies heb je geleden, Astrid." „Ja...." antwoordde het meisje aarzelend. Ze kon niet uitmaken wat hij wèl en niet wist. „Was je vader lang ziek „Neen. Hij is plotseling gestorven." „En hoe is je moeder De tranen schoten het meisje in de oogen. Van het óllervreeselijkste wist hij dus blijk baar nog niets. „Is er iets gebeurd Ze is toch.niet. ook gestorven?" „Neen, het is veel erger.,.." „Erger riep Holger ontsteld. „Laat ik je liever direct alles vertellen, ofschoon het me verschrikkelijk zwaar valt. sie voor de salarieering nog nader zal worden gehoord. Daarna werd besproken het prae-advies betreffende de instellingsbesluiten der bij zondere en dienstcommissies voor georgani seerd overleg, met welk prae-advies door or ganisaties werd ingestemd. Voorts werden nog behandeld enkele voorstellen, tot inci- denteele wijziging van het bezoldigingsbesluit, waarmede men zich in algemeenen zin even eens kon vereenigen. Ook Gouda onder curateele In de vergadering van den Goiricchen ge meenteraad kwam aan de orde de goedkeu ring door Ged. Staten van de gemeentebe- grooting 1931. Deze is niet zonder opmerkin gen kunnen geschieden. Want Gedeputeer den deelden mede, dat, tenzij door ernstige bezuiniging een sterke verlagng van uitgaven wordt bereikt in komende jaren onvermijde lijk tot aanzienlijke belastingverhooging zal moeten worden overgegaan. Voorts merkten zy op, dat zij, wat betreft de verlengingen van afschryvings- en aflossingstermijnen nader zullen voorzien bij de beoordeeling van de desbetreffende raadsbesluiten tot vast stelling van afschrijvingspercentages en tot het aangaan van leeningen. Verder betreuren Ged. Staten dat deze begrooting zoo laat is vastgesteld, waardoor de mogelijkheid van het uitoefenen daarop van een meer effectief onderzoek sterk is geperktzij wenschen dan ook uitdrukkelijk dat de begrooting voor 1932 zoo tijdig wordt behandeld, dat zi; voor den wettelijken ter mijn 1 November aan hen ter goedkeuring kan worden ingezonden. Gedeputeerden verzochten in een tweeden brief, waarin mededeeling wordt gedaan van de terugzending der verordening op de hef fing van opcenten der gemeeneefondsbelas- ting in deze gemeente, vastgesteld in de raadsvergadering van 19 December 1930, in verband met de behoeften van den dienst 1932 en volgende jaren, het aantal te heffen opcenten te brengen van 73 op 80 en mer ken daarbij op, dat h.i. met ingang van ,iet belastingjaar 1932 ook een aanzienlijke ver zwaring in de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting onvermij delijk zal zijn. Vrye Zaterdagmiddag in het slagersbedrijf. Daar breede groepen van arbeiders eerst Zaterdagavond hun loon ontvangen en daar door moeilijk voor dien middag hun inkoo- pen kunnen laten doen, zal aan de Nederl. Vakcentrale worden verzocht te willen begin nen met een algemeene actie om op Vrijdag de loonen uit te betalen en daaraan te ver binden een poging om meer algtmeen den vrijen Zaterdagmiddag toe te passen. Voor het slagersbedrijf, aldus, was men na ampele bespreking vrij algemeen van oordeel, kan de vrije Zaterdagmiddag worden ingevoerd. Het hoofdbestuur, gehoord de besprekingen, vond vrijheid zich te wenden tot de betrokken autoriteiten, om overleg over deze kwestie, en verstond zich met het Centraal Overleg der landelijke patroonsbonden met het verzoek, daarover een vergadering van patroons en ge zellen, bestuurders der landelijke vakbonden, te willen beleggen. Ten aanzien van het vraagstuk bedrijfspensioen heeft het hoofd bestuur besloten dit punt eveneens aan de orde te stellen in de overlegvergadering van werkgevers en werknemers. De eerste „volle" maand. Het Zendingsbureau te Oegstgeest schrijft ons Juni is de eerste maand in dit jaar, waarin volledig is ingekomen het bedrag, dat volgens de ramingen in één maand noodig is. Ruim 85.000 is er ingekomen. En al blijft dat nog beneden het bedrag van de* overeen komstige maand in het vorige jaar, wij zijn toch zeer dankbaar dat de achterstand der ontvangsten bij het volgens de raming noo- dige deze maand althans niet is vergroot. De opbrengst van de Pinkstercollecte heeft aan dit resultaat natuurlijk goed meegeholpen. Maar het is misschien een geluk dat je niet eerder bent gekomen, want vandaag voor het eerst is er weer een straaltje van hoop in myn leven gekomen." Ze liepen samen het laantje verder in. Het was alsof hij grooter was geworden, vond ze, forscher, manlijker, breeder. Het leven in de buitenlucht, onder moeilijke omstandigheden, scheen hem goed gedaan te hebben. Zwijgend gingen ze een heelen tyd naast elkander voort. Het kostte Astrid onuitspre kelijk moeite om met haar droevig verhaal te beginnen. Maar eindelijk scheen haar tong ont- boeid en terwijl ze vertelde, keek Holger haar telkens van terzijde aan. Hij bewonderde de rust en de zelfbeheersching, waarmee ze ook de kleinste bijzonderheden vermeldde en de geestkracht, waarmee ze zich in dezen storm van rampen overeind had gehouden. Ze was een rijpe, sterke vrouw geworden in het jaar dat hij haar niet had gezien, en toch hadden haar oogen, haar zacht gezicht, haar stem, haar gestalte, dat meisjesachtige behouden, dat hem altijd zoo sterk had bekoord en dat het wezenlijke uitmaakte van het beeld, dat tijdens zijn afwezigheid in zijn geest en hart had geleefd. Ofschoon hetgeen hij te hooren kreeg hem diep schokte, moest hy zichzelf toch beken nen, dat hij iets als opluchting gevoelde. Zijn angst, door haar brief van het vorige jaar ■gewekt, dat er een ander in haar leven was gekomen, bleek ongegrond het werd hem thans duidelijk dat uitsluitend een zelfopof ferende vress om zijn naam en positie te - jr En nu zijn wij de tweede helft van het jaar begonnen, de helft waarin de vacanties vallen, en die daardoor steeds een paar moeilijke maanden heeft. Verleden jaar heeft Juli alle verwachtingen overtroffen, alle records geslagen, door meer dan honderddui zend gulden op te brengen. Zal het dit jaar weer zoo zijn Het kan zeer zeker, wanneer de duizenden, die het kleine boekje „Weet U hebben ontvangen het aandachtig lezen en op de gestelde vragen een duidelijk ant woord geven, dan behoeft er niet de minste vrees gekoesterd te worden. Als de velen, die met vacantie gaan vooraf zorgen, dat zij het Zendingswerk, dat steeds voortgaat, naar vermogen hebben gesteund, dan zullen wij aan het einde van deze Julimaand van nog grootere resultaten kunnen getuigen, dan op dit oogenblik. Een gedenkraam in de Nieuwe Kerk te Delft De provinciale Zeeuwsche commissie heeft aan de commissie voor de gedenkramen in de Nieuwe kerk te Delft medegedeeld, dat deze nog een saldo had, groot genoeg voor de bekostiging van het klein raam aan de Zuidzijde. De kunstenaar Georg Rütte hoopt binnenkort gereed te zijn met dit raam, waarin de wapens van de Zeeuwsche steden zullen worden aangebracht. Liturgische wijzigingen. Te Oost- en West-Souburg is in de laatst- gehouden ledenvergadering der Geref. Kerk besloten tot het invoeren van enkele litur gische wijzigingen, die ook op véle plaatsen elders reeds ingang vonden. Zoo werden met ingang van Juli de collecten voor de kerk tijdens den eeredienst afgeschaft en werd het stelsel van vaste vrijwillige bijdragen definitief ingevoerdvoor principieel be zwaarden is een bus geplaatst bij den uit gang. Verder besloot men het instituut van voorlezer af te schaffen en wanneer kerke- raad en predikant zijn binnengekomen, een oogenblik gelegenheid te geven voor het per soonlijke stille gebed. Een regeling over den klaagmuur. Over den bekenden klaagmuur te Jeruza lem bestonden, gelijk bekend is, allerlei felle geschillen. Thans is een regeling gemaakt, die waarschijnlijk de kwestie beëindigt. Vastgesteld is, dat de muur alsmede de te genoverliggende gebouwen eigendom zijn en blijven van de Mohammedanen deze hebben nu ook uitdrukkelijk daarvoor de verplich ting gekregen de straat voor den klaagmuur schoon te houden. De Joden krijgen het vaste recht op hun gezette tijden bij den muur te mogen bidden; zij mogen daartoe dan twee tafels bij den muur zetten, maar geen stoelen of banken er zetten of gordijnen en tapijten er aanbrengen. Ten slotte neemt het stads bestuur het onderhoud van den klaagmuur op zich. De Alle-dag-kerk. Met het oog op de kennelijk toenemende belangstelling voor het gebruik van profces- tantsche kerkgebouwen ook op werkdagen, verdient aandacht dat op de Noord-Holland- sche Predikantenvergadering o.a. de stelling werd behandeld „Dat al wat kerk heeten wil, dagelijks gelegenheid schenke zoowel tot individueele retraite als tot gemeenschappe lijke godsdienstoefeningen, is evenzeer eisch van dezen tijd, als consekwentie van het al gemeen Christelijk beginsel." De Zendingsscholen in China. Naar eenigen tyd geleden in de pers werd medegedeeld, is wel de president van China tot het Christendom overgegaan en zijn van zijn ministerie onderscheidene ministers Christelijk, maar hadden de Zendingsscholen het toch moeily'k, omdat de minister van onderwijs geen Christen was en het gods dienstonderwijs aan die scholen niet toestaan wilde. Voor de zending was dit vanzelf al een zéér groote belemmering. Thans meldt men uit China, dat Tschiang-Kei-Schek nu zelf het ministerie van onderwijs genomen heeft, zoodat waarschijnlijk hiermee de kwestie in. voor de zending gunstigen zin is opgelost. Overgangsexamen Gymnasium te Middelburg. Van de 5e klasse zijn bevorderd tot de 6e klasse A G. W. van der Feltz, J. A. Janse, W. A. Veenhoven, P. J. F. van Voorst Va- schaden, haar het fatale epistel in de pen had gegeven hetwelk hij vlak voor zijn ver trek naar Frankrijk ontvangen had. En die gedachte deed hem den ouden, har- telijken toon terugvinden. „Waarom heb je me geen deelgenoot ge maakt van je verdriet en je moeilijkheden Waarom liet je me kalmweg op reis gaan, toen de ellende Legon, inplaats dat je me direct liet komen „Toen we elkaar de laatste maal spraken, had ik alleen maar angstige voorgevoelens en die kon ik niet uitspreken zonder mijn ouders te krenken." „Maar toen het ongeluk eenmaal geko men was „Den avond dat vader.... niet thuis was, was ik zoo overtuigd dat een verbintenis tusschen ons onmogelijk was. dat ik je dien brief schreef. En terwijl de eene ramp op de andere volgde, werd ik gewaar dat je afge reisd was. Eerst later hoorde ik van je vader dat je niets wist van wat hier was voorge vallen. Toen wilde ik je schrijven." „Waarom heb je het dan niet gedaan „In de eerste plaats omdat ik niet wist of de brief je bereiken zou.... en dan.... omdat...." Astrid maakte den zin niet af. „Nu, en dan, omdat.... moedigde Hol- ger aan. „Omdat ik het gevoel had, dat een derge lijke brief een soort uitnoodiging aan jou zou zijn. En daartoe kon ik niet besluiten." I (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5