500 300 25 DE WAPENS NEER! DONDERDAG 9 JULI EERSTE BLAD No. 139; 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66207 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen teekenen! Stel uw handteekening niet uit! Zorg dat geen formulier, geen handteekening, geen stem vóór vrede en ontwapening verloren ga Stads- en Provincienieu ws Teekent het Ontwapenings-Pefitionnement VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen De vraag van oorlog en vrede is een le vensvraag geworden. Ieder weldenkend mensch zal dit erkennen. Inderdaad een levensvraag. Biologisch, dank zy de moderne oorlogsmiddelen economisch, dank zy de beheersching der gansche wereldmarkt, door de, alle grenzen vervagende economische wetten, die gelden moreel vooral moreel dank zij het feit, dat de moderne oorlogs voering een mentaliteit Wakker maakt in den mensch, die alle moreele oordeelen op zij zet en den mensch daarmede terugvoert tot den staat van het amoreele dier, dat slechts vecht voor levensbehoud, zonder aanzien der middelen. Alzoo een levenskwestie, die ons doet afvragen hebben de volken door den Iaatsten oorlog dan nog niet geleerd Is dat de werkelykheid eener geestelyke en zede lijke mensch en menschheid voortstuwende wereldorde Daar alle godsdiensten zede lijke verheffing van den mensch beoogen, moet toch de oorlog, als zijnde onzedelijk, gebannen kunnen worden Ieder mensch is deel van den cosmos, en dient zijn plaats als levensdoel en waarde daarin bewust te zijn. Naar de mate onzer mogelijkheden moeten we bouwen aan den cosmos, in en om ons (micro- en macro- cosmos) en dus de cosmische bewustwording van onze ziel, wil ze eerlijk en waar zijn, in fcet leven in practyk brengen. Waar we in de gebrokenheid van het aan de aarde ge bonden leven de hoogste levenskunst slechts gebrekkig kunnen beoefenen, zullen we al lereerst hebben te trachten ze toe te passen als een waarlijke levensvraag ons voor oogen wordt gesteld. Zoo ligt dan de levensvraag van oorlog en vrede voor ons. Er is steeds een wisselwer king een groeien naar hooger geest is noo- dig om de omstandigheden en de verhoudin gen te verbeteren, maar tegelijk is een om zetten en verbeteren der omstandigheden noodig, om den geest te doen groeien. Wat er nu moet gebeuren aan verandering der om standigheden zal door den een geheel an ders worden beoordeeld dan door den ander, al zal iedereen zich ervan bewust zijn, dat er iets moet geschieden. De antwoorden zyn zeer uiteenloopend Volkenbond, internatio nale of nationale ontwapening, massasta king, Pan-Europa, dienstweigering enz. Hier gaan wy dus als menschen uiteen, afhanke lijk als we zyn van inzichten en overtuigin gen op economisch, politiek, psychologisch en ander terrein. Maar terwijl we daarin el kander volkomen vrijlaten, met waardeering van divergeerende meeningen, ligt er een tweede vraag kan de geest der menschheid, de publieke opinie ons verder brengen Ja, antwoorden we. Want in wezen zijn alle menschen gelijk, in ieder mensch huist een innerlijk verzet tegen den oorlog, men erkent de algemeene broederschap der menschen en den plicht om met toewijding te arbeiden aan het welzijn der gemeenschap, men gevoelt zijn zedelijke verantwoordelijkheid voor zijn doen en laten. Een mensch zal dus niet schragen de moderne oorlogsvoering, omdat ze den mensch moreel ten gronde richtEen mensch wil vredeOntwapeningDe wa pens neer Internationaal Op de publieke opinie komt het allermeest aan. Terecht heeft Henderson gezegd, met het oog op de Ontwapeningsconferentie voor 1932 de regeeringen zullen doen, wat de volken willen. Thans heeft men twaalf maanden den tyd de internationale open bare meening te mobiliseeren, een gelegen heid, welke misschien nooit weer terug zal keeren. Dit hebben we ons voor gezegd gehouden. Al mag in theorie in ons land de oorïogs- afschuw groot genoeg zijn, practisch kan thans pioniersarbeid worden verricht, indien iedereen persoonlijk er aan medewerkt om uit te spreken, dat het in het leven niet gaat om het ik, maar om de gemeenschap en dat dus in onze dagen zal blijken, dat een voort gaan op den weg van oorlog en oorlogs voorbereiding innerlijk verzet wekt. Dat men dus den vrede wilOntwapening Inter nationaal Is men verheugd over het samenkomen van de internationale ontwapeningsconfe rentie, hoopt men vurig, dat de conferentie tot positieve resultaten zal leiden, wil men den wereldvrede bevorderen, betuigt dan uw volledige instemming met dit vredeswerk door het hieronder afgedrukte formulier te onderteekenen en bij ons of bij onze agen ten in te zenden. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres Voor de leden van de Ontwapeningscon ferentie zal het een ruggesteun zijn in hun Naam:. Adres Naam: Adres streven, als zU zich gedragen weten door de publieke opinie in de verschillende landen. VLISSINGEN. Vlissingen Badplaats. Door een verkeerd lezen in zijn aanteeke- ningen liet onze medewerker den heer Sme ding de opmerking over de poovere contri butie der gemeente c.s. aan de V. V. V. in de persconferentie maken. Natuurlijk zou dit tegenover het hoofd der gemeente niet erg geweest zijn van gasten, ofschoon de waar heid niet verzwegen behoeft te worden, daar men er dan nooit komt. In particulier ge sprek dien dag hebben meerderen in bedoel den zin zich uitgelaten. In de aanteekenin- gen stond daar bovengenoemde naam voor, met vermelding van de Middelburgsche bij drage van 1000, die wel een sprekende te genstelling vormt. Het feit van dit verschil is dus wel ter sprake gebracht, doch niet op dat min of meer officieele moment. Tentoonstelling School A. Wij hebben een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van handenarbeid, teekenen en nuttige handwerken. Onze aandacht werd vooral getrokken naar de netheid en kleuren- barmonie der teekeningen en vervaardigde voorwerpen. Van de drie leervakken, klassikaal behan deld, werden ook de klassikale vorderingen getoond, waarbij echter bleek, dat den indi- vidueelen aanleg niet te kort was gedaan. Frisch, helder en levendig deden teekeningen en gebruiksvoorwerpen aan. In onze oogen was het zeer juist gezien, dat het teekenen en kleurentoepassing, waar mogelijk, een ver bond gesloten hadden, zoodat het resultaat, in het bijzonder uit aesthetisch oogpunt, ge wonnen had. Hier en daar werd zelfs het ar tistieke benaderd. Iets dat beklijfd wordt door dit onderricht den kinderen medegege ven, iets, dat een onvervreemdbaar, groeiend bezit is, dat het leven meer inhoud geeft. Handenvaardigheid, zin voor orde, netheid, schoonheid en lijn. Alles van hooge waarde voor ieder mensch. Zelfs de kalender-bladen van de „Vliss. Crt."-uitgave bleken geannexeerd. Kaften van oude absentie-lijsten waren vernuftig aangewend en het geheel was een aardige wandversiering geworden, die het in menig kamertje zal doen. Soms was de handenarbeid op natuurlijke wijze toegepast bij een ander vak. Wanneer hij er niet bijgesleept wordt, kan dit occasio neel ook zeer goed. Gestreefd werd naar practische gebruiksvoorwerpen, wat vroeger, als wij onzen eigen schooltijd goed herinne ren, niet steeds het geval was. O.i. zal dit streven slechts de animo der jongelui ver- hoogen. Wat trotsch zullen zij geweest zijn, als 's avonds vader en moeder over hun werk verteld hebben. Want niets is kostbaarder en eerlijker dan de vreugde van succes, dat door eigen, waren arbeid bereikt wordt. Een aar dig, succesvol geheel, deze kleine tentoon stelling. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.a. op den Inspecteur van het L. O., den wethouder van onderwijs, het bestuur van de Vereen, voor Handenarbeid „Zeelandia" en den schoolarts. Ouderavond school K. Gisterenavond was door de oudercommïs- sie van school K (7e leerjaar)hoofd de heer J. Butler, een ouderavond belegd, welke bui tengewoon goed bezocht was. De heer Butler, ambtehalve voorzitter op deze ouderavonden, sprak er zijn tevreden heid over uit, dat zoovelen aan den oproep gehoor gegeven hadden dezen avond aanwe zig te zijn. De groote opkomst was wel hieraan te danken, daar de kinderen eenige zangnummers zouden ten beste geven. Deze zijn, wat uit het applaus viel op te maken, goed in den smaak gevallen. De heer Butler gaf een overzicht van de aanstaande wijziging in de onderwijswet, o.a. van meer kinderen per leerkracht. Hij spoor de de ouders aan om lid te worden van Volksonderwijs. Nadat de voorzitter de onderwijzers en kinderen hartelijk dank gebracht had, ver zocht hy de ouders om het schoolwerk en handwerk te bezichtigen. Een bazar. Door de Arbeiders Jeugd Centrale wordt Zaterdag en Zondag een bazar gehouden in het lokaal Branding, Lange Zelke 41. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. Een kinderfeest. De feestvereeniging „Het Eiland'' organi seert Zaterdag a.s. een kinderfeest, dat des middags 2.15 aanvangt. Om half drie wordt een zwemwedstrijd gehouden in het kanaal, waarvoor 3 prijzen zyn uitgeloofd. Leider is de heer P. J. Wolf, lid van de V.R.B. Verder komen op het programma voor Het speurt alweer rond met stekend fel oog, Het monster dat Oorlog beduidt. Het kromt reeds den rug lekt gulzig de lip Gereed voor den sprong op zijn buit. Het scherpt reeds den tand het wet reeds den klauw En wapent zich reeds voor den strijd, Met eer en met welvaart met vrede en deugd Door u en door allen verbeid. Gij vader gij moeders gij jongelingschap Gij kind van 't vredige land Zal langer die geesel uw geeselroe zijn Rukt uit hem, dien snijdenden tand Verbrijzelt het wapen dat oorlog benut Vermorzelt vertrapt het tot gruis Het is u onwaardig het past u niet meer Hoort niet meer in dezen tijd thuis. „Het wapen der Rede" daar strijden wij mee Dat klemmen wij vast in de vuist l Dat past der Beschaving der Neêrlandsche eer, Daar treffen wij mee en zeer juist Dus zij onze leuze „de Wapenen neer" l Wij plaatsen met vreugd onzen naam Lang leve de vrede de dood aan den dood En Neerland Ons Neerland vóóraan 1 Ha-Vee-Wee. verschillende kinderspelen, terwijl des avonds van 8 tot 10 uur een concert gegeven wordt door het fanfarekorps „Oefening na den Arbeid" uit Ritthem. Vreemdelingenbezoek. Het bezoek van badplaatsen uit België is weer toenemende. Heden kwamen met de provinciale boot 2000 passagiers mede, ter wijl 50 auto's werden overgezet. Scheepvaartberïcht. Het Duitsche stoomschip „Lerche" dat te Middelburg een lading hout heeft gelost, is naar Antwerpen vertrokken. MIDDELBURG. Wandelconcert en belichting stadhuis, te Middelburg. Gisterenavond heeft men, dank zij een drachtige samenwerking tusschen Vreemde lingenverkeer, het Comité voor Wandelcon certen, de padvinders en „Uit het VólkVoor het Volk", aan honderden stadgenooten en vreemdelingen een uurtje van kunstgenot verschaft, en bij gunstiger weder zou het aan tal genietenden zeker nog veel grooter zijn geweest. Een muzikale wandeling van muziekkorps en padvindersband begon in de Abdij te kwart voor tien en was ongeveer een half uur later op de Markt, waar het muziekkorps nog een paar nummers te beste gaf, w.o. het Zeeuwsch Volkslied» alvorens padvinders en korps de taptoe gaven. Daarbij hadden de hoornblazers en fuitisten van de padvinders plaats genomen op de trans van den Koer- toren van het stadhuis en vooral de fluitsolo klonk van daaruit prachtig. De belichting van het stadhuis, van verle den jaar bekend, kwam ook thans weer ten volle tot haar recht. Winkelsluiting. De neutrale middenstandsvereeniging Han delsbelang te Middelburg had aan Burg. en Weth. verzocht, speciaal met het oog op het vreemdelingen-bezoek, de verordening op de winkelsluiting van 15 Juli tot 15 September buiten werking te stellen. Thans heeft het bestuur van de afdeeling van de vereeniging voor den Christelyken Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand verzocht, daartoe niet over te gaan, omdat inwilliging van het verzoek van Han delsbelang ten gevolge zal hebben, dat een groot aantal winkeliers, die geen direct be lang hebben bij zulk een maatregel, gedwon gen zou worden ook na 8 uur hun zaken open te houden, wat, volgens adressante, in strijd is met het belang van de winkeliers in het algemeen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. Deze Kamer heeft het volgend adres aan den Raad van Ministers gezonden Onder dagteekening van 25 Juni jl. werd door eenige Kamers van Koophandel, met de Kamer van Koophandel te Breda als eerste onderteekenaarster, tot den Raad van Mi nisters een adres gericht met verzoek de overbrugging van het Hollandsch Diep te Moerdijk spoedig ter hand te nemen. Met den inhoud van dit verzoek kunnen wij ons zeker volkomen vereenigen en wy willen dan ook gaarne het verzoek bij uwen Raad met kracht ondersteunen. Wij meenen echter niet te mogen nalaten ook aan uwen Raad onze verwondering ken baar te maken, dat, waar het toch voor ieder duidelijk zal zijn, dat een overbrugging over het Hollandsch Diep te Moerdijk, voor de Zeeuwsche Eilanden een vitaal belang is, de Kamer te Breda nagelaten heeft, onze Ka mer uit te noodigen om het door haar met de andere Kamers verzonden adres mede te onderteekenen. Dit moet temeer verwonderen waar, toen enkele jaren geleden de Kr.mer te Breda ons vertrouwelijk verzocht steun te verlee- nen aan door haar by zijne excellentie den minister van waterstaat te doene stappen om voorloopig de verbinding tusschen Noord- Brabant en Zuid-Holland op andere wijze dan door een brug bij Moerdijk tot stand te brengen, werd bericht, dat er dezerzyds geen bezwaar bestond hiermede instemming te betuigen onder ons uitdrukkelijk voorbehoud, dat deze werkzaamheden geen vertraging (zouden) brengen in het totstandkomen van een brug aan den Moerdijk. Wy verzochten by de mcdedeeling van onze instemming ook dit voorbehoud ter kennis van zijne excellentie den minister van waterstaat te willen brengen. GOES. De heer J. M. Bommel van Vloten, die tot lid van Ged. Staten van Zeeland is gekozen, heeft sedert 1923 zitting in den gemeente raad alhier en zal dus nu als zoodanig moe ten bedanken. Zijn opvolger is de heer A. de Kroo. Conflict in den landbouw afgewend. Doordat nu ook te 's-Heerenhoek, Lewé'- dorp en Nieuwdorp de leden van den L. T. B. arbitrage aanvaard hebben, behoort het lang gedreigd hebbende loonconflict in den land en tuinbouw, op Zuid-Beveland, tot het ver leden. In verband hiermede is Zondag in de verschillende landelyke parochies een herder lijk schrijven van Haarlems bisschop voorge lezen, waarin Mgr. Aengenent zijn vreugde over het gunstig verloop in deze te kennen heeft gegeven. Waterschappen. By Kon. besluit zyn benoemd in de pro vincie Zeelanda. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Onrust, Jacoba en Anna Friso, J.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1