1000 500 300 150 100 25 VLISSINGEN - BADPLAATS. WOENSDAG 8 JULI EERSTE BLAD Ons Petitionnement aan Genève. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING IVo. 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening E628I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Voor Internationale Ontwapening. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 cf. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen Nederlandsche Journalisten op bezoek. Muzikale attracties in Grand-Hotel „Britannia". Ons onvolprezen Walcheren. Persconferentie met Burgemeester Van Woelderen. Het schitterend uitzicht op de druk bevaren Schelde. „De cost gaet voor den baet uit". Nederland's Voorbeeld van Eenheid. Ongetwijfeld heeft onze oude Scheldestad als opkomende badplaats nog steeds te wei nig begrip gehad van het nut en de kracht van goedgeleide reclame en propaganda. Tot voor kort werd er aan de Belgische kust bijv. niets over Vlissingen gevonden. Wat wist men in Holland van de zeldzame charme van Vlissingen met het eenige Zuiüer-strand aan de poort van Zeeland's tuin, en van het boeiende, steeds wisselende panorama der druk bevaren Schelde, de slagader van het verkeer met de Zuidelijke Nederlanden. Deze twee wond're bronnen van voortdurend schoon, welke elke andere badplaats ons kan benijden, ten bate van het algemeen belang der openbaarheid nader te brengen, men be zat hiertoe maar weinig ondernemingsgeest en ontzag steeds de kosten. Het is daarom zeer toe te juichen, dat persrelaties, particulier initiatief en het se cretariaat der V.V.V. samenwerkten en op zeer snelle wijze erin slaagden vertegen woordigers van de groote bladen de „N.R. Ct.", „Telegraaf", „Handelsblad", „Vader land". „Maasbode" en der Zeeuwsche pers, die tevens ook een groot aantal provinciale bladen bereikt, Zaterdag jï. voor een week end in Vlissingen te vereenigen. Eenige we ken geleden slechts bezocht de Nederland sche pers de Belgische kust, waar men wel de noodige voortvarendheid en energie bezit, die de eerbied-afdwingende moderniseering en vooruitgang aldaar scheppen. Luisterrijk zijn de dienaren van de oppermachtige heerschers, ook ten stadhuize, ontvangen. Men begreep en begrijpt daar, dat geen bedrijf in dezen tijd prospereeren kan zon der een ruime propaganda, wel allerminst een badplaats. Een eenvoudig, niet overbeladen program, dat dank zij zeer gewaardeerden particulie ren steun „af en welverzorgd was, is op kalme wijze afgewerkt. Door de deelnemen- den van hier bovendien tot een minimum te beperken, is de geheele ontvangst, die een buitengewoon geslaagde propaganda voor Vlissingen kan genoemd worden, geheel bui ten bezwaar van de geldmiddelen der V.V.V. gekomen, welker leden van zoo'n uniek feit wel goede nota mogen nemen. Immers de dadenlooze critiek en kleinplaatselijke bedil zucht, die de enkele werkers te vaak ont moedigen en teleurstellingen bereiden, doch zelf geen hand uitsteken, hebben hier graag alles voor niets, het vele werk, waar ten slotte het algemeen van profiteert, ook nog. Het secretariaat der V.V.V. hoopt intusschen, dat dit uiterst joviaal en hartelijk samenzijn, dat zoo geheel met onze prettige stad in overeenstemming was, herhaald moge wor den a.s. voorjaar, doch dan uitgebreid met Engelsche, Belgische en Duitsche persmen- Bchen, opdat een nog groöter veld tot pro- pagandeeren bestreken zal worden. De waarde voor de stad van zoo'n onge dwongen samenzijn der pers is niet licht te overschattenvandaar de moeite, die men overal elders hiervoor doet. Hopen wij, dat men dit hier ook steeds meer gaat inzien, niet het minst het gemeentebestuur zelf. De journalisten, die zich eerst wat op het strand en do boulevards vertreden hadden na hun aankomst, werden bij de thee in „Britannia" aldaar begroet door den direc teur der Maatsch. „Zeeland", den heer Wal ler met zijn echtgenoote, die beloofden ook weer later tegenwoordig te zijn. Ongedwongen, ongehaast, hebben de gasten zich toen nader in de stad zelf georiënteerd, welke verkenning gevolgd werd door een maaltijd, die steeds een prachtige gelegen heid is om van alles ter tafel te brengen. Over de verzorging der gasten hier was één woord van lof. Deze heeft althans niet voor andere badplaatsen onder te doen. Ditzelfde werd trouwens herhaaldelijk geconstateerd by het verdere, vlotte verloop van de ont vangst. De eetzaal werd later In den avond ver vangen door de concertzaal. Doch thans la ten wij even het woord aan onzen muzi- kalen medewerker, die „ambtshalve" tegen woordig was en verder ook mede do Vlissing- sche pers bleef vertegenwoordigen. Rond den tienen dan, wandelden we naar de Kurzaal, vlijden ons neer in een gemak- kelijken stoel en savoureerden de koffie plus havana of sigaret. Een luisterei.de en dan sende schaar vulde de hotel-balzaal, welker artistiek aangekleed en verlicht podium was ingenomen door John van Brück en zijn symphonie-dansorkest. Dit aspect was aller prettigst, vermits het ensemble met zijn schitterende collectie „zilveren" instrumen ten, zich zoodanig had opgesteld, dat niet alleen een goed overzicht verkregen werd, doch tevens het oog gestreeld werd. Het oog wil nu eenmaal ook wat hebben Ontegenzeggelijk is het een zeer moeilijke en geenszins benijdenswaardige opgaaf om voor „Britannia" de muziek te engageeren. Een badplaats-établissement, wat een in ternationaal •verzamelpunt mag heeten community-singing moet hier beslist in vlei talen geschieden vraagt, neen eischt, een zekere standing ook op het muzikale terrein. De kapel moet van hetzelfde gehalte zijn als de koks en de wijn Reeds des middags hadden we kunnen constateeren, dat ook de musici van de beste zijn. De internationale naam van den kapelmeester zij alzoo het symbool, dat alle naties bevredigd zullen worden. Het zes leden tellende- orkest bezit een palet, zooals wij hier nimmer te voren heb ben gekend (radio en film uitgesloten na tuurlijk). Zij bespelen ruim twintig verschil lende instrumenten. Elk speeltuig heeft zijn aparte klankkleur, zoodat de variaties in mengeling vele zijn. Zij, die zich voor in strumenten interesseeren kunnen thans hun kennis uitbreiden, wat uit het volgende staaltje moge blijken. Van de acht soorten saxophones zijn er vijf aanwezig, t.w. so praan, alt, tenor, bariton en bas er zijn een sousaphoon (fraai bas-blaasinstrument ge noemd naar den componist Sousa), een bandoneon (een soort harmonica), benevens haar groote zuster accordeon (tegenwoordig onmisbaar en zeer geliefd O, een vibraphoon (a.h.w. een veredelde xylophoon met zeer bekoorhjke uitdrukkings-mogelijkheden)een clarinet-megaphoon, pedaal-pauken, een Chineesche tom-tom, trompet, schuiftrom- bone met diverse sourdines enz. Kortom een bezetting van de jazz-band, welke de instru mentale mogelijkheden en technische hoe danigheden duidelijk aan den dag doet tre den. Voegen we daar nog bij, dat de refrein zang, een-, twee- of driestemmig wordt uit gevoerd, dat aan de rhythmisch, harmonisch en melodisch pakkende dansmuziek „the finishing touch" niet ontbreekt en men zal overtuigd wezen, dat in „Britannia" inder daad een band zetelt, welke aan de eischen van den modernen tijd en een modern pu bliek voldoet. Ook de verzorging der dinermuzlek is John van Brück c.s. versterkt met onzen stadge noot-cellist Vleugels, in strijkbezetting met piano, wèl toevertrouwd. Conclusiein alle bescheidenheid ge zegd wij hebben thans in onze badplaats een „Flushing B.B.C. Dance-orchestra", wat haar naam slechts ten goede kan komen en waaraan jazzers en ook anti-jazzisten buiten kijf hun hart zullen ophalen. Wij hebben het althans reeds in een digestie- stemming gedaan Gerust is er 's nachts natuurlijk niet lang en reeds vroeg stonden de gasten met hun gastheeren en enkele dames by' een der ge riefelijke, roode touring-cars, waar onze be kende „Max" zijn even bekenden glimlach in ieder's gelaat deed weerspiegelen. Een heerlijke ochtend begunstigde het werk voor Vlissingen. Op het zon-overgoten Schelde- vlak teekenden zich af de majestueuze lijnen van de imponeerende „Belgenland". Ons heerlijke eiland was één kleurenfeest. Wèl wisten het de morgenvierders en -viersters, waarvan wy velen op onzen tocht ontmoetten en welke even vriendelijk waren als het weer en deze gebenedijde plek gronds, die in het mooiste blank en blauw gevat, ons welkom toeriep. Volstaan wij voor Vlissingers, die het voorrecht hebben in deze gezegende atmos feer te leven en die kennen de heldere scha keeringen der vruchtbare landouwen, de ranke, rijzende torenspitsen der heldere dorpjes met de groetende bewoners in schil derachtige en smaakvolle landelijke dracht, het mystieke Veere, waar het verleden droomt, de buigende, groen omlijnde paadjes en wegen, de massieve toren en Hollandsche dijk te Westkapelle, de trotsche, Middelburg- sehe monumenten voor de geboorte van den bewusten burger, met de vermelding, dat er bij Kaapduin een morgendronk werd ge bruikt. Van den hoogen duintop werd een blik geworpen op het idyllische landschap om ook een oogenblik te toeven bij de land huisjes, waarbij men vooral moet blijven streven naar afwisseling in smaakvollen, be schaafden stijl en voor elke cottage green en bloemen. Alles moet in harmonie blijven met deze streek. Wanbegrip hierin moet niet ge doogd worden. De samenwerking tusschen de gemeenten moet ook hier zorgen, dat er geen afschuwelijke lintbebouwing en wan smakelijke prutserij ontstaan, zooals langs den ir.ooien Koudekerkschen Weg, waar onze gemeente zelf moest voorgaan met het op ruimen van enkele steenen des aanstoots. De lunch, die ook weer de eigen keuken eer aandeed, werd gebruikt in het hotel „Noordzee-Boulevard" welles uitverkoren lig ging wij voor Vlissingers zeker niet meer behoeven te ontdekken. Hopen wij nog eens, dat de zgn. Oranjedijk een waardig pendant vormt. Defensie is tegenwoordig niet meer een oninneembaar bureau en de kosten tot bewoonbaar- en begaanbaarmaking kunnen niet zoo hoog zijn. Ten slotte wordt het er uit gehaald, de vreemdelingen komen ook meer in de stad, wij winnen een eenige plek en verdienen niet langer het verwijt, dat wij van de pers hoorden „Wat een kapitaal- en schoonheidsverspilling is die rommelzoo daar Stipt twee uur was het gezelschap ter persconferentie bij burgemeester Van Woel deren, die zoo góed wèet dat men in dezen tijd vóór alles de krantënmenschen meet we ten te interesseeren voor het groote doel den algeheelen bloei van Vlissingen. Op de hem eigen sympathieke, doch zakelijke wijze langs de vaste lijn leidde de burgemeester de levendige causerie, waarbij openhartige pers- vragen en -opmerkingen niet uitbleven. Niet de haven of de industrie, doch de badplaats was thans het onderwerp, waarbij de uiterst gunstige ligging van badplaats en strand nader werd besproken, eveneens de vele verbeteringen, als de winkelgalerij, cabines plantsoen- en parkaanleg, den vrijen blik op zee bovenaan de trap, het exploiteeren van winkels bij het strand, een zich langzaam verbeterenden moderniseerenden stijl in den nieuwbouw, waarbij meer samenwerking ge zocht wordt met architecten, het zeer te waardeeren streven naar samenwerking der dorpen bij de uitbreidingsplannen en tot be houd van het gemeenschappelijk schoon, en de hulp en voorlichting aan het publiek. Schreven wij zelf reeds over de dringende verbreeding, verlenging en verbinding der boulevards met een meer architectonische bebouwing, annex verdwijning bordjes, palen en draden, opmerkelijk was, dat ieder der journalisten op die verbrokkeling en eigen aardig smalle stukken als Nolledijk en bij den Spuiboezem reeds dadelijk de aandacht had en dit een uitzonderlijken, zeer te be treuren toestand noemden. Achter den Bomvrij-toren om, ware de Boulevard door te trekken, dan zouden de auto's niet langer den Oprit op en weer terug rijden om uit Vlissingen te verdwijnen, wat inderdaad voor een badplaats een bescha- menden en schadelijken toestand is. Met Den Haag is te praten en de Boulevard voltooiing in werkverschaffing zou een spre kenden, productieven arbeid blijken. De win kelstand hier, die veel te weinig initiatief neemt, steunt en met elkaar samenwerkt om tenslotte toch als geheel te profiteeren van eeft druk bezoek, werd niet erg voortvarend genoemd, daar die niet voortdurend hamert op deze dringende verbetering en de winkels m het seizoen meer doen spreken. Bepaald vernederend voor Vlissingen was het, toen de geringe steun door gemeente, openbare mid delen van vervoer en particulieren aan de V.V.V. ter sprake kwam. De heer Smeding, dir. der „Midd. Crt." merkte op, dat Middelburg met 1000 subsidieert en dat tram, provin cial e boot en andere bedrijven niet zoo'n poovere contributie moesten durven geven, waarna de secretaris der V.V.V. over de suc cessen sprak, die de Vlissingsche V.V.V. thans financieel oogst na den veel te langdurigen slaap der eerebaantjes-menschen, waarvan geen motorische kracht uitgaat. Langzaam gaat men inzien, dat samenwerking allen ten goede komt, dat men niet met algemeene belangen mag spelen en een beetje moet ophouden met bezwaren te opperen. Gewezen werd 'er ook op, dat alleen de enkele groote hotels propaganda voor Vlis singen kunnen maken, omdat dit veel geld kost.- Doch niet alleen zy profiteeren van succes, het is ten laatste de geheele gemeen- Wy vragen u, al onze lezers en lezeressen boven den leeftijd van achttien jaar, de for mule vóór Internationale Ontwapening die v/ij vandaag- afdrukken te onderteekenen en aan ons bureau te bezorgen, per post toe te zenden of aan onze courantenbezorgers mee to geven. Dit petitionnement moet de uiting zijn van den eendrachtigen wil van het Nederland sche Volk. Deze formule is dan ook in volko men overeenstemming vastgesteld door ver tegenwoordigers van alle richtingen in de dagbladpers, en het petitionnement wordt door de geheele Nederlandsche Dagbladpers gehouden. Het zal aan de Internationale Ontwapeningsconferentie te Genève worden aangeboden, een antwoord geven op de vraag van vele staatslieden om uiting van den volksuil, die Genève de drijvende kracht moet geven die het tot daden zal brengen, en als voorbeeld van Eenheid ook in andere landen grooten indruk kunnen maken. Zegt nietWü zijn maar een klein volk, en wat helpt het Zet scepticisme op zy. Daarmee is nog nooit iets bereikt. Doet wat gij kunt, om den grootsten kanker der menschheid, den oorlog, te helpen uitroeien. Uw stem helpt wèlWy kunnen haar niet missen. Denkt aan de toekomst van uw kinderen, en beseft wat van het welslagen van deze Inter nationale Ontwapeningsconferentie afhangt. Juist omdat wij een klein volk zyn, juist omdat bij ons de eendrachtige overtuiging heerscht dat Genève tot daden moet komen, moeten wij onze stem verheffen en toonen hoezeer wij den diepen ernst van dit moment beseffen. Er is, in de dertien jaren verloopen sinds de wereldramp van 19141918, nog nimmer een internationale conferentie gehouden waarop de aandacht, de verwachting, de hoop van het menschdom zóó sterk waren Naam?. Adres:. Naam Adresf.. te, mits actieve en kundige zakenlui de ge legenheid weten te benutten. Daarom is alge- heele steun en samenwerking noodig. Aangestipt werden de mogelij kheid tot internationale sportwedstrijden, zeilwedstrij den, muziekconcourses enz., waarbij het al weer gaat om samenwerking in de sport- en muziekwereld. De burgemeester wees de pers op behoefte aan kapitaal van buiten, speciaal van Hol land, dat vaak te weinig hielp, terwijl weer geïnformeerd werd, waarom pers en gemeen te niet sterker opkwamen voor een perfecte verbinding ZeelandNoord-Brabant, steun aan het streven tot spoedige vernieuwing der Moerdijk-verbinding, en meerdere, ook late re, bootverbindingen over de Schelde. Zee land zweeg te veel over haar eigen belan gen zat te veel vast aan klein gedoe Stilzitten doet onze burgemeester niet. Naar alle zijden gaan zijn werk en gedach ten, die steeds den bloei en de welvaart van Vlissingen beoogen, welk aanhoudend werk, dat niet de groote trom der publiciteit roert, allerwege appreciatie, doch bovenal daadwer- kelyken steun behoeft. Voor Vlissingen's op- geconcentreerd als op deze. Van haar worden de bezinning, de kentering, de daden ver wacht. Zij heeft reeds, door middel van ver scheidene staatslieden die er een belangrijke rol bij zullen vervullen, om ons aller steun gevraagd. Onthoud haar dien nietGeef uw antwoord. Bedenk ook dat het woord der Nederlandsche gedelegeerden in Genève zoo veel zwaarder zal wegen als zij met trots kunnen zeggen In ons land hebben alle geestesrichtingen eenheid gezocht en gevon den om u gemeenschappelijk te antwoorden Het moment tot handelen is nu gekomen. De tijd is er rijp voor. Er is een wassend getij in de gansche wereld, waarvan de teekenen steeds duidelijker worden. Er wordt van ons, van de Hollanders, die een grooten naam hebben en van wie men weet dat zij onafge broken naar internationale eenheid hebben gestreefd, een Daad verwacht. Helpt die Daad verrichten De onderteekeningsperiode van dit peti tionnement zal tot en met 20 Juli voortdu ren. Wij zullen het formulier dagelijks blij ven publiceeren en het voortdurend met onze krachtige aanbevelingen steunen, om ieder in de gelegenheid te stellen het te teebenen en in te leveren. Maar wü vragen u met na druk teekent NU, teekent zoo spoedig mo gelijk Stel het niet onnoodig uit. Doe het ons dadelijk toekomen. De stroom moet da delijk krachtig zyn. Dit petitionnement, door alle richtingen gesteund, is een unicum in de geschiedenis van de Nederlandsche Dagbladpers, Laat het antwoord, door de lezers en lezeressen ge geven op het beroep, dat hun dagbladen thans op hen doen, evenzeer een unicum der historie worden door zijn kracht l Hebt gij niet vele malen u de vraag ge steld „Wat kan ik er aan doen Doet het nu Naamt. Adres!- Naam:. Adres t. bouw is aller hulp op alle mogelijke gebied ncodig, zeker ook de voorlichting van de pers. Welaan, dat men wat doe Zoo konden de persmenschen ook nu relaties hebben met de K. L. M. en de Bel gische Sabena om Vlissingen te krijgen in den Iuchtverbinding-vierhoek BrusselOost endeVlissingen—Antwerpen. Rotterdam—Haamstede is er toch maar gekomen, waarom zou dit lijntje hier niet gaan, temeer, waar wij nog geen korte spoor wegverbinding met Antwerpen hebben en Walcheren een schitterend sluitstuk en at-' tractie is voor de Belgische kust. Als goed Vlissinger hoorden wy dergelijke plannen, waarvoor ernstig gewerkt wordt, liever dan het oude, onderling gekrakeel, en de sleur- opvattingen van „het gaat toch niet".. Vanzelf sprekend werden alle mogelijke voordeelen van Vlissingen als badplaats eveneens uitvoerig belicht, doch wij behoe ven daarin niet verder te treden. Even na tuurlijk is het, dat de journalisten nog een moment spraken over de komende, feestelijke haven-opening, waarop de heer Van Woel deren, weer zeer vanzelfsprekend, enkele van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwape ning der naties zullen leiden.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1