500 300 150 100 25 DINSDAG 7 JULI EERSTE BLAD NO. 157- 69e Jaargang 1931 re vussirjtN UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraai 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 68281 Verschijnt Dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT BUITENLAND 12.00—1.30 Concert K. ienhouwer. 1.302.00 1—3.00 Vrouwenuurtje. Iten. 4.00—4.30 Gra- |00 Concert K.R.O. Lustenhouwer. 6.00 vaart. 6.30—6.55 Gra- ïilig Verkeer". 7.15 vslan emheech". 7-45 0—11.00 Concert Ver- v. J. Gerritsen. In de Korte Schetsen door Oias. 11.00—12.00 Gra- 10.35 Morgenwy- 20 Orgelspel door E. incert. 2.15 Televisie, laten. 4.20 Concert, kestconcert. 5.35 Kin- 6.35 Berichten. 6.55 itch. 7.05 Concert, vi- g. 7.50 Vaudeville. 9.20 ten. 9.40 Lezing. 9.55 praan, viool en piano. 1725 M. 8.05 Gra- i en 6.50 Gramofoon- I orkest en solist. 9.05 jervolg Concert. 12.20—2.20 Orkest- stconcert en declama- ncert er. zang. 9.35— -10.20 Liederen-voor- )rkest-concert. 11.05— 7.25—8.20, 10.35— oonplaten. 1.252.50 en tenor. 5.206.20 feten. 8.50 „Der Burger J Palitzsch. KM. 508.5 M. 5.20 Iramofoonplaten. 8.20 pen, causerie. 338.2 M B.35 Graraofoonplaten. fkest en solisten. Cau- ca. 7.00—7.50 Gramo- Berichten. 12.20 Gra- |0 Berichten. 2.20—3.20 -4.20 Lezingen. 4.20— Lezingen. 8.20 Stryk- musici. 9.30 „Visioenen .neider", hoorspel van ie schrijver. 10.35 Be- l Orkestconcert. ^''-VERBINDING. len oceaan oversteekt, ;oonlijk pas behagelijk al had gezet en in een 5ijn zaken te regelen. vanaf de passagiers- laar voor een geregeld fv. el steeds op de hoog- pn, doch een persoon telefoon, waarbij ge- Ihten kan worden ge- kn oneindig veel meer ^iegram. De passagiers iroote Amerikaansche lathan" zijn thans in elefonische verbinding jjlijven. de telefooncentrale de bedieningstafels ]oven de namen „Lon- .Havana", enz. prij- letters geschilderd telefoniste die deze ta- even druk als de r.n- irdeeltafel kan de te- >udig draaien van een g met een gewenscht eaan tot stand bren- is namelijk door ka- radio-ontvangstation zendstation in Deal. It verder de verbinding dip tot stand gebracht, envoudige doorverbin- ion aan boord met de het neemt slechts lut- ,g. om een verbinding tot stand te brengen. \RTIIJNEN Juli 7 u. te Mar- Perim. p. 3 Juli Kaap Bon p. 3 Juli Gi- huisr.) 4 Juli van Bremen an Batavia n. Amst. Juli te Port Said n New-York n. Rott 4 Juli te Liverpool, atavia van Amst. Juli van Belawan Juli van Boulogne ERÏCHT and 769 te Haparanda. and 765 te Warmouth. en avond van 7 Juli ïidelijke tot Westelijke /olkt. Droog weer, be er. Koeler. Auto's, f-ietsen rtuigen. [uli uur 9.50 9.50 7.08 19.21 K. 7.55 20.11 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. Een driedaagsch schoolreisje naar Walcheren Een der leiders schrijft ons De hoogste klasse van de school voor M.U.L.O. te Hilversum had voor een drie daagsch reisje (1—3 Juli) het eiland Walche ren gekozen, met Vlissingen als verblijfplaats. Ons gezelschap, dat met de leiders uit der tig personen bestond, kwam met den trein van pl.m. 11 uur aan. Op 't perron wachtten ons twee geleidsters van de M.U.L.O. uit Vlis singen, die onzen stoet, beladen met jassen, rugzakken en koffers, maar in de beste stem ming door 't vooruitzicht van drie dagen ge nieten, naar ons tijdelijk verblijf bracht. Diezelfde geleidsters voerden ons 's middags door de stad langs de werf „de Schelde" met haar geweldige kranen en werkplaatsen en den St. Jacobstoren, welbekend uit de geschie denis, naar het Stedelijk Museum, dat we be zichtigden en vandaar via den uitkijkpost aan de Schelde en het standbeeld van onzen grootsten vlootvoogd naar de boulevard Evert- sen, waar we ons met een heerlijk bad ver- frischten. 's Avonds keerden we hier terug om in een van de vele café's van het prachtige uitzicht over de zee te genieten. De tweede dag voerde ons naar Middel burg. Allen waren vol bewondering over de prachtige gebouwen in dit juweel onder de Nederlandsche steden. Doch vooral de Markt met de vele oude kleederdrachten heeft een blijvenden indruk achtergelaten, s Middags dwaalden wo door 't oude Veere, eens de roem van Zeeland, om van die oude haven terug te keeren naar de nieuwste in ons Vaderland, waar we door de vriendelijke tus- schenkomst van den heer Mets en de be reidwilligheid van de directie der Maatschap pij „Zeeland" in de gelegenheid werden v,e- steld een van haar fraaie mailbooten te be zichtigen. De derde dag was bestemd voor Domburg, waar we genoten van zee, strand, duin en bosch. Te vroeg, helaas, moesten we terug- keeren om ons laatste maal te gebruiken in Vlissingen, dat ons deze dagen geherbergd had. Ja, geherbergd, een woord hier geheel op zijn plaats. Want we logeerden in de jeugd herberg „De Scheldestroom". En over deze inrichting niets dan lof. Geen wonder, dat de leider van ons gezelschap aan 't eind van onzen laatsten maaltijd opstond en, de jon gens en meisjes toesprekend, hen er op wees, dat dit reisje zonder deze jeugdherberg niet mogelijk was geweest, dat bovendien het ver blijf boven aller verwachting goed, ja, buiten gewoon was geweest, dat we dit vooral ook dankten aan de goede zorgen van de her- bergmoeder, mej. Steketee. Daaromeen hoera voor de herbergmoeder. Daarna wendde de spreker zich tot den secretaris van de jeugdherberg, den heer Louwerse, wien hij dank bracht voor het vele werk, dat deze zich bij de voorbereiding had getroost, waarna er een dubbel hoera klonk voor den heer Lou werse. En tenslotte werd een driewerf hoera uitgebracht op het instituut „De Nederland sche Jeugdherberg Centrale", door welks prachtig werk, in Vlissingen gesteund door nienschen als den heer Louwerse, doch ook door het gemeentebestuur, de Mij. „Zeeland" e.a., zoovelen in de gelegenheid worden ge steld te genieten van al het schoone dat de wereld biedt. De secretaris antwoordde met een kort woord, de hoop uitsprekende, dat wij, die voor de eerste maal met een jeugdherberg hadden kennis gemaakt en daardoor zooveel hadden genoten, allen goede propagandisten zouden worden en blijven voor dit instituut. MIDDELBURG. Verlichting van het stadhuis. De verlichting van het stadhuis te Mid delburg zal morgenavond van kwart voor elf tot kwart voor twaalf plaats hebben. Medaille met oorkonde. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft een medaille met oorkonde uitgereikt aan mej. Teuntje Matena, wegens 25-jarigen dienst als huishoudster bij de familie \V. Hioolen-Mac Eeod te Middelburg. r> Een lyk opgehaald. Gisterenavond werd in de gracht by den Beenhouwerssingel drüvend gevonden het lijk van den 26-jarigen kleermakersknecht P. J. W., die sedert Zaterdag vermist werd en wien, naar uit verschillende aanwijzingen valt af te leiden, een ongeluk is overkomen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Door den architect L. M. Naaktgeboren is aanbesteed het bouwen van twee woonhui zen, voor rekening van den heer L. Luteyn te West-Souburg. Inschrijvers de heeren C. Holthuyzen, Kou- dekerke 7840 P. Flipse, Koudekerke 7760 A. L. Polderdyk, Nieuw- en St. Joosland 7750 H. van Leerdam, Nieuw- en St. Joos- iand 7700 G. Hollema, Middelburg 7688 J. W. Christiaanse, Koudekerke 7584 D. Ruijssen, Souburg 7500 firma De Muünck, Vlissingen ƒ7390.; A. van Maldeghem, Sou burg 7190 en H. A. Keim, Souburg 6802. BIGGEKERKE. Zaterdag hield de schietvereeniging „Nut en Genoegen" alhier haar j aarlij kschen huis- houdelijken schietwedstrijd. Op de personeele baan werden achtereen volgens prö zen behaald door M. Kleinepier, 44 p.J. Konraad, 44 p.H. Kaljouw 41 p. A. W. Kleinepier 41 p.A. Harpe 41 p.H. Verschuure, 41 p.P. Dingemanse 40 p.C. Caljé 37 p.L. van Sluys 36 p. enz. Op de vrüe baan werden de prijzen be haald door H. Verschuure 57 p.H. Kal jouw 57 p.M. Kleinepier 56 p.W. Ge- schiere 56 p.J. Konraad 54 p.W. Schrey- enberg 53 p.A. Janse 53 p.A. Simonse 53 p.A. Harpe en S. Wykhuys 51 p. Op de eerebaan werd de eerste prijs be haald door H. Verschuure met 44 p., de tweede door H. Kaljouw met 43 p. BRESKENS. De V.T.V. naar de Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs. Een jaarbeurs in een betrekkeiyk afgele gen streek moet reclame maken en diverse vermakeiykheden bieden. Het is dan ook geen wonder, dat ze er op gesteld was, dat er een turnuitvoering zou worden gegeven. Na een tydje van voorbereiding is deze nu vastgesteld op Zondag a.s. 12 Juli. Dan zul len de turners en turnsters, adspiranten, le den en veteranen der turnvereeniging V.T.V. zich om half 9 by de Leeuwentrap bij het strand opstellen. Vandaar vertrekken ze door Badhuisstraat, Betje Wolfplein, Aagje Deken straat en Prins Hendrikstraat naar de pro vinciale boot voor Breskens. Op het terrein der jaarbeurs zal een uitvoering worden ge geven, waarna om ongeveer 6 uur de terug reis uit Breskens zal aanvaard worden. In Vlissingen zal de troep ontbonden worden op het Betje Wolfplein. Het behoeft eigenlijk niet gezegd te wor den, dat dit uitstapje, waar het nuttige en het aangename met elkaar verbonden zijn, ook kan meegemaakt worden en waar het een gewone boot is hoe meer hoe liever door particulieren en familieleden van de turners en de turnsters. GROEDE. Door den heer M. E. M. Waelput, onder- wyzer alhier, is een verlenging van- ziekte verlof tot ultimo December 1931 aangevraagd. Deze vacature zal worden waargenomen door mej. J. Leenhouts te Schoondijke. Uitvoering Tarwe wet. De minister van Staat, minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw heeft toe gelaten als gewesteiyke tarwe-organisatie de vereeniging Gewestelyke Tarwe-Organisatie voor Zeeland, onder bepaling dat haar ar beidsgebied zich zal uitstrekken over de pro vincie Zeeland. Vrywillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's ryks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde beastingen naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) by den ontvanger der directe belastingen te St. Maartensdyk 1735.74 by den inspecteur der directe be lastingen te Middelburg 234.69, 35.39 en 141.54by den ontvanger der successie rechten te Middelburg 367.97. Stichting Vrederust. Gisteren heeft de vereeniging tot christeiy- ke verzorging van krankzinnigen in Zeeland haar 27ste jaariyksche vergadering in het kerkgebouw van de stichting dier vereeniging „Vrederust" te Bergen op Zoom gehouden. Ds. P. N. Tonsbeek uit Kamperland leidde in de morgenuren den bidstond. De algemeene vergadering stond onder lei ding van den voorzitter der vereeniging oud minister J. J. C. van Dyk. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester teekenen wij aan, dat het aantal verpleegden eind 1930 733 bedroeg, 56 patiënten verlieten de stichting geheel her steld-en 2 verbeterend. De exploitatie-rekening 1930 sloot met een ontvangst van ƒ763.578.01, een uitgaaf van 746.815.22 en een batig slot van 16.762.79 (v.j. ƒ30.990.31). Op de balans komen de be zittingen voor met in totaal 1.426.193.60 en de schulden met 1.166.957.10. Tot bestuursleden zy'n herkozen de heeren J. J. C. van Dijk te 's-Gravenhage en L. W. B. A. Mulder te Ovezand en gekozen de hee ren J. Padmos te Duivendijke, mr. P. A. Swartz te Krabbendyke en J. Hommes te Nieuwdorp. Na het huishoudelijk gedeelte hield prof. dr. J. Waterink, uit Amsterdam een rede over opvoeding en geestelyke onevenwichtig heid. In verband met het instellen van een z.g.n. open afdeeling (mogelyk geworden door de wijziging van de krankzinnigen- en armen wet) zal de naam der stichting voortaan zy'n inrichting voor zenuw- en zielszieken „Vrede rust". Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Oude en Nieuwe Wetering ds. U. Jel- gersma te Haamstede. Belangrijke legaten. Naar „de Standaard" verneemt, is aan verschillende Geref. instellingen in Rotter dam-Centrum door twee personen gelega teerd bedragen m totaal van 75.000. Inspecteur van het lager onderwijs te Utrecht. Op de voordracht ter benoeming van een tweede inspectie van lager onderwys te Utrecht is als no. 2 geplaatst de heer B. J. A. Stoopman te Middelburg. Rijkskweekschool te Middelburg. Voor de rykskweekschool te Middelburg meldden zich 49 nieuwe leerlingen aan, nl. 17 voor de eerste, 13 voor de tweede en 19 voor de derde klasse. Eind-examen R. H. B. S. Zierikzee. Afd. B Geslaagd A. J. A. Bolyn, OuwerkerkA. J. Kesteloo, Nieuwerkerk J. A. Blom, Zierikzee J. Boogaard, Burgh I. C. J. Catsman, Brouwershaven J. W. van Putte, Zonnemaire P. A. v. d. Velde, Zierik zee L. L. v. d. Houen, Zierikzee G. M. Pol dermans, P. J. van der Valk, M. J. W. Zeven boom, allen te Zierikzee en D. Hage, Brui- nisse. Examens. Voor het examen als machinist, diploma A, is geslaagd de heer J. Traas, leerling van de De Ruyterschool. Aan het examen voor adjunct-commies der directe belastingen, invoerrechten en accyn- zen, bedoeld by artikel 92 van het ambtena- renbesluit belastingen, is voldaan door de rijksklerken C. J. Machielse te Vlissingen, L. P. Louwere te Middelburg en L. A. F. van Vorstenbosch te Hansweert. Hr. Ms. politiekruiser „Vulcanus" is, onder bevel van luitenant ter zee le klasse der marine-reserve J. M. Moerdyk, van Nieuwe- diep naar de Noordzee vertrokken tot het her vatten van het toezicht op de visschery. De luitenant ter zee der le klasse P. J. Hendrikse is geplaatst by het vliegkamp de Mok als eerste officier. De luitenant ter zee le klasse der marine- reserve J. van der Meer is 1 dezer voor 3 maanden in werkelyken dienst onder de wa penen gekomen. By beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee le klasse J. C. d'Engelbronner, dienende by het departement van defensie, den len Augustus 1931 ter be schikking gesteld. De kapitein-luitenant ter zee J. A. V. Swenker, wien vergund is uit Oost-Indië te rug te keeren, is aan boord van het stoom schip „J. p. Coen" 24 Juhi van Tandjong- Priok vertrokken. De officier van den marinestoomvaart dienst 2e klasse F. J. Siegenthaler is over geplaatst van Hr. Ms. pantserboot „Brinio" te Vlissingen naar de onderzeedient kazerne te Willemsoord. De bootsman der marine W. Bekker is be vorderd tot schipper en de bootsman P. C. Gitz is geslaagd voor het examen als schipper. By Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus e.k. benoemd tot luitenant-kolonel by den staf der infanterie, de majoor J. H. Fruijt van Hertog van dien staf, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie. Genoemde hoofd officier wordt met ingang van 1 September a.s. gedetacheerd by de school voor reserve officieren te Kampen. De le luitenant G. F. C. D. de Jonge, van de schoolcompagnie pontonniers te Dor drecht, wordt van 10 tot en met 29 Augustus e.k. gedetacheerd by het 14e reg. infanterie, tot het deelnemen aan de vervolgoefeningen. De dienstplichtigen van het oefenings detachement der school voor verlofsofficieren, sedert 16 Januari 1931 voor eerste oefening in werkelyken dienst, zijn thans in het genot van groot verlof gesteld. Van 13 tot en met 16 Juli e.k. zal een de tachement van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom ter sterkte van 1 officier, 7 onderoffi cieren en 25 manschappen (5 telefonisten en seiners), onder commando van 2e luitenant J. van Nieuwenhuijzen te Breda gedetacheerd worden, teneinde deel te nemen aan verbin dingsoefeningen in samenwerking met vlieg tuigen. Zeeuwsche Athletiekbond. Uitslag van den competitoewedstrijd van 6 Juli jl. gehouden te Vlissingen. 1500 M.1. Stevens, Marathon, 4 min. 28 4/5 sec.. 2. A. Kambier, E.M.M., 4 min. 41 4/5 sec. Speerwerpen1. Verbrugge, Marathon, 38.62 M., 2. P. Kambier, E.M.M., 34.97 M. Polstokhoogspringen1. De Jager, Mara thon, 3 M.2. Pritz, Marathon, 3 M. Estafette 4 X 100 M.1. E.M.M., 12 sec. 2. Marathon, 54 2/5 sec.3. Wilhelmina, 56 3/5 sec. Adspiranten Kogelstooten 1. Van der Schuur, E.M.M., 10.87 M., 2. Szücs Onodi, E.M.M., 10.25 M. Totaal aantal punten Marathon 68 p., E.M.M. 57]/2 p., Wilhelmina 20'/2 p. Adspiranten E.M.M. 11 p., Wilhelmina 5 p., Marathon 5 p. De stand is thans Marathon 124 p., E.M. M. 114 p., Wilhelmina 37 p. ACCOORD TUSSCHEN FRANKRIJK EN AMERIKA. De inhoud der overeenkomst tusschen Amerika en Frankryk over het plan-Hoover, die gisterenavond laat werd geformuleerd, is volgens een gepubliceerd communiqué als volgt Na de gehouden gedachtenwisselingen stelt de Fransche regeering vast, dat zij met de regeering der Vereenigde Staten tot overeen stemming is gekomen inzake de basis van het voorstel van den Amerikaanschen staats president Hoover en wel op de volgende punten 1. De betaling der intergeallieerde schulden wordt van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 uit gesteld. 2. Het Duitsche rijk betaalt 't bedrag van de onbeschermde anuïteiten aan de Bank voor internationale betalingen, doch de Fran sche regeering verklaart zich bereid de door het Ryk gedane betalingen by de Bank voor internationale betalingen te beleggen, welke door de Duitsche Ryksspoorwegen worden ge garandeerd. 3. Alle betalingen vallen onder de door de Amerikaansche regeering voorgestelde bepa lingen en moeten in zestien jaariyksche ter mijnen, te rekenen van 1 Juli 1933 af, worden geamortifieerd. 4e. Dezelfde bepalingen gelden voor de door de Duitsche Ryksspoorwegen uitgegeven bons. Met betrekking tot drie verdere punten, welke niet onmiddellijk de Amerikaansche be langen en de Amerikaansche regeering be treffen, legt de Fransche regeering de vol gende verklaring af Een gemeenschappeiyke actie der leidende centrale banken, de openstelling van de Bank voor internationale betalingen, moet in het leven worden geroepen ten voordeele van die landen, die in het bijzonder te lijden heb ben van de opheffing van de betalingen, ge lijk deze is voorgesteld. Een voorloopige overeenkomst moet worden getroffen tusschen Frankryk en de Bank voor internationale betalingen, opdat Frank rijk, ingeval van een moratorium, in den zin van het Young-plan het garantiefonds alleen door maandelyksche betalingen, welke in overeenstemming zullen zyn met de behoefte van de Bank voor internationale betalingen, zal kunnen aanvullen. De regeling van het probleem der leveran ties in natura en de verschillende technische aanpassingen, die noodzakelijk zyn geworden door de toepassing van het Amerikaansche voorstel, moet worden onderzocht door 't des kundigen-commissie, die zal worden ingesteldi door de belanghebbende regeeringen en die de feitelijke noodzakelijke maatregelen zal moeten aanpassen aan het Hoover-plan. Frankryk behoudt zich het recht voor, vani de Duitsche regeering te eischen, dat de door de uitgestelde betalingen vrijkomende gelden uitsluitend gebruikt zullen worden voor economische doeleinden. DE FRANSCHE PERS OVER HOOVER'S WEIGERING INZAKE DE LEVERINGEN IN NATURA. De Parijsche ochtendbladen brengen allen! een Reuter-bericht uit Washington volgens hetwelk van welingelichte Amerikaansche zijde verklaard wordt, dat Mellon de opdracht heeft ontvangen, de Fransche regeering me de te deelen, dat haar houding inzake het probleem der leveringen in natura weinig bevredigend is. Een bericht uit Washington van het agent schap „Radio" gaat evenwel nog verder en; beweert, dat president Hoover, na een con ferentie van een uur met Castle en Mills te hebben gehouden, verklaard heeft, dat het Fransche voorstel door Amerika niet koni worden aanvaard. Het „Petit Journal" schryft naar aanlei ding hiervanhet besluit van Hoover zal niet nalaten in officieele Fransche kringen, pijnlijke verrassing te verwekken, daar men algemeen rekende, dat het antwoord gunstig zou worden opgenomen. Het niet aanvaarden van ons antwoord; roept een nieuwe crisis-atmosfeer in het le ven. Men moet thans de juiste details af wachten van de maatregelen, die de Ameri kaansche regeering denkt te nemen. Dochj reeds thans kan men verklaren, dat het ver trouwen,. dat men wederzijds tegenwoordig zoo hoog noodig heeft, er by een dergelijke* ontwikkeling der dingen niet op vooruitgaat. Minder pessimistisch schrijft Sauerwein in de „Matin" wel bestaan er meeningsver- schillen, doch deze betreffen in hoodzaak het vraagstuk der leveringen in natura. Zonder; twijfel zal Hoover een nieuw inzicht in da zaak krijgen door de besprekingen die Flan- din gisteren met Mellon en Edge heeft ge houden en het zou zeer verwonderiyk zijn, wanneer het geheele plan en de tot dusver gevoerde onderhandelingen op dit zuiver technisch probleem zouden komen ta stranden. DE DUITSCHE NOODVERORDENING. De Duitsche rijksminister van arbeid Ste- gerwald, heeft te Hannover in Westfalen in'ni vergadering van katholieke arbeiders het) woord gevoerd. De minister, die zich in de eerste plaats over de noodverordening uitliet, zeide, dat de regeering, daar Duitschiand] zich aan den rand van den afgrond bevindt, wel wat belangrykers te doen heeft dan haar houding ten opzichte van eventueele voor stellen tot wijziging van de noodverordening te bepalen. Wij bevinden ons aan het begin van het grootste zuiveringsproces aller tijden! en een aantal faillissementen zullen hierbij onvermijdelijk zyn. Als de regeering de de mocratie niet beschermt, zal de reactie de macht in handen krygen en zeker heel wat) meer offers dan het kabinet-Brüning doos de noodverordening, van de bevolking ver gen. Belangrijke wijzigingen zal de noodver- ordening overigens niet kunnen ondergaan* De minister sprak vervolgens over de hoo- ge salarissen en over de verlaging der zeefl hooge pensioenen. De leden van het rijks- kabinet, zeide hij, krygen na aftrek van be lastingen, nog slechts 20.000 mark per jaar i: in de particuliere bedrijven woekert echtes nog steeds de bacil van de inflatie. Indien, de regeering offers moet brengen, zal ook het particliere bedrijfsleven dit moeten doea en hierover zal in de eerstvolgende wekeni nog een woordje met de industrieelen moe ten worden gesproken. Het is een feit, dat da hooge pensioenen, die nog vaak worden be taald, niet te motiveeren zyn. Door dé noodverordening kunnen deze pensioenen niet worden verlaagd, daar de noodverorde ning slechts wetten kan maken, waarvoor in den Rijksdag een gewone meerderheid is. De juristen staan echter op het standpunt, dat voor het verlagen der pensioenen een] meerderheid van tweederde zal moeten wor den bereikt. Alc een volk de krankzinnig heid begaat een Ryksdag, zooals die van' September jl. te kiezen, dient men er ook op te- rekenen, dat deze Ryksdag zich tegen verlaging van pensioenen uitspreekt. Indien echter tegen den aanstaanden herfst de pen sioenen nog niet zyn verlaagd, dan zal in derdaad voor de ryksregeering een referen dum het juiste middel tot het bereiken van dit doel zyn. Spreker hoopte ten slotte, dat Duitschiand thans het ergste achter zich zal hebben 3 indien de kwestie van het herstel zal gere-i'

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1