500 300 150 25 MAANDAG 6 JULI EERSTE BLAD No. IS© 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAU DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 8628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Stads- en Proviocienieu ws KERK- EN SCHOOLNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLJCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Op Woensdag 8 Juli a.s. zal in dit blad, en in alle andere Nederlandsche dagbladen, een formulier worden afgedrukt waarop de le zers, door het te onderteekenen en bij hun dagblad in te zenden, hun wensch tot Inter nationale Ontwapening aan de a.s. Ontwa peningsconferentie zullen kenbaar maken. Alle Nederlanders boven de 18 jaar worden uitgenoodigd aan dit petitionnement deel te nemen. Het is georganiseerd door de Neder landsche Dagbladpers. Dagbladen van alle politieke richtingen en neutrale dagbladen nemen er alle aan deel. Het doel van het petitionnement is een krachtige gemeen schappelijke uiting te geven aan den Neder- landschen volkswil, onze gedelegeerden ter a.s. Ontwapeningsconferentie daarmee te schragen, onze eenheid te toonen, een voor beeld van eensgezinden wil te geven aan andere volken en te antwoorden op het be roep van Loudon, Henderson en andere staatslieden in Genève, die zoo herhaaldelijk "hebben aangedrongen op uiting van den wil der volken, teneinde Genève de drijvende kracht te geven die het noodig heeft. Wij noodigen al onze lezers uit, dit peti tionnement met hun handteekeningen te be krachtigen. Aller steun, aller hulp wordt vereischt om dit te maken tot een grootsche en waardige demonstratie van het Neder landsche Volk. Gedurende de periode van 8—20 Juli zullen wij geregeld dit formulier publiceer en. Wij verwachten in overweldigend aantal de be wijzen van den vredeswil van het Neder landsche Volk Het onderteekenen van dit petitionnement sluit geenszins uit dat men andere petition nementen van internationale groepen, par tijen, beroepsorganisaties onderteekent, waar toe men krachtens zijn geestesovertuiging behoort en die als zoodanig wenschen op te treden. Dit petitionnement, dat door de Neder landsche Dagbladpers aan de Internationale Ontwapeningsconferentie te Genève zal worden aangeboden, belichaamt den vredes wil van het Nederlandsche Volk in zijn ge heel. Overeenstemming omtrent de aan te bie den formule en de te volgen gedragslijn voor dit petitionnement werd verkregen door een door de algemeene vergadering van de Ver- eeniging de Nederlandsche Dagbladpers be noemde commissie, bestaande uit de heeren Robert Peereboom, Directeur Hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad (voorzitter)H. Nijgh, Directeur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, S. S. Smeding, Directeur van de Middelburgsche Courant, Mr. F. Teulings, Directeur van Het Huisgezin en G. C. de Vlugt, Directeur van De Standaard, welke commissie voorts in overleg trad en overeen stemming bereikte met de Directie van de N.V. De Arbeiderspers, uitgeefster van Het Volk en De Voorwaarts. VLISSINGEN. Abattoir. Men verzoekt ons te willen mededeelen, ter voorkoming van misverstand, dat het bestuur van het Coöperatief slachthuis wel is waar geen mededeeling heeft gehad van den bekenden brief van Gedeputeerde Sta ten, doch dat het door het gemeentebe stuur van meet af aan op de hoogte is ge steld met de moeilijkheden, welke omtrent het abattoir, verordeningen enz. rezen en door Ged. Staten in den weg werden ge legd. Met het bestuur van het slachthuis is dan ook voortdurend beraadslaagd over de oplossing der bezwaren. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Wij vestigen op verzoek de aandacht op de in dit nummer voorkomende bekendma king van Burg. en Weth. betreffende de aangifte van nieuwe leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. 1 Vreemdelingenverkeer. De secretaresse van het bureau der Neder landsche Spoorwegen te New-York, miss Stroh, zal deze week een bezoek brengen aan Zeeland, speciaal aan Walcheren, Beveland en Schouwen om zich persoonlijk te overtui gen van alles, wat hier voor de vreemdelingen bezienswaardig is. Gisteren zijn hier een drietal plezierbooten uit Antwerpen aangekomen, te weten de „Friesland" met 150, de „Zeeland" met 450 en de „Mercator" met 375 personen. Deze laatste boot is met een gedeelte der reizigers haar Middelburg vertrokken. Vechtpartijen. De warmte heeft gisteren eenige personen blijkbaar parten gespeeld. Eenige malen werd het bureau van politie opgebeld om assisten tie te verleenen om vechtpartijen tegen te gaan. Bij een dezer vechtpartijen is van het mes gebruik gemaakt en is een der vechten den daarmede verwond. Nadat ten huize van dr. Wolters de verwonde was behandeld, kon hij naar Middelburg, zijn woonplaats, terug- keeren. De verdachte dezer mishandeling, een in gezetene dezer gemeente, is door de politie gearresteerd en in het bureau van politie in arrest gesteld. Het mes waarmede de verwondingen wer den toegebracht, is later op straat terug ge vonden en in beslag genomen. Om onderdak te komen. Een 21-jarige jongeman kwam Zaterdag avond aan het politiebureau om den inspec teur van dienst te spreken. Op het oogenblik dat hij bij den inspecteur zou worden aan gediend, wierp hij een groote ruit in van een der ramen van het bureau. Ondervraagd gaf hy voor de aandacht op zich te hebben wil len vestigen en de politie te hebben willen noodzaken hem hulp te verleenen. Deze jon geman, in Nederland geboren en hier altijd gewoond hebbend, is Belg. Hij wenscht de Nederlandsche nationaliteit te bekomen en had daartoe reeds meermalen pogingen aan- genwend, welke evenwel tot heden hebben gefaald. Daardoor was het hem niet mogelijk in ons land werk te bekomen. Hij was nu ten einde raad en wenschte in allen gevalle on derdak te bekomen. De jongeman is door de politie in bewaring gesteld. Een achtergebleven passagier. Gisteren was met een plezierboot uit Ant werpen een 18-jarige Belgische jongen mede- gekomen, die in zijn bewondering voor de stad Vlissingen het uur van vertrek der boot vergat. Waar hij geen voldoende geld meer bezat wendde hij zich tot de politie. De po litie heeft hem voortgeholpen en hem heden morgen als vreemdeling zonder middelen van bestaan over de grenzen doen zetten. v VIlss. Stenografen vereen. „S. S." Ter gelegenheid van haar éénjarig bestaan geeft bovengenoemde vereeniging een eenigs- zins feestelijke bijeenkomst op Donderdag 9 Juli a.s. Zij, die belangstellen in het werk dezer vereeniging worden tot bijwoning uit genoodigd. De avond wordt opgeluisterd door een strijkje, zang en declamatie. MIDDELBURG. Zecuwsche Maatschappij voor Landbouw. In de te Middelburg gehouden vergadering van den ktJng Walcheren van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij werd mededeeling gedaan van een circulaire inzake de waarde vermindering van het land in verband met de belastingaangifte. Daarin werd de waarde geraamd op 1750 per H.A. bij een polderlast van ƒ20, voor elke 4 meer of minder aan polderlasten moet de waarde 100 meer of minder worden ge raamd. Ook werd naar voren gebracht, dat een pachtvermindering van 25 te laag moet worden geacht. De abattoirkwestie kwam ook ter sprake en meende de voorzitter de heer mr. M. C. van der Minne, dat dit een vrij ingewikkelde zaak is en dat men van hoogerhand wel wat laat heeft ingegrepen. De kring heeft steeds de belangen van het platteland verdedigd. Hét resultaat is thans; dat Vlissingen hard voort werkt. De kring kan thans niet meer ingrijpen en moet den loop der zaken verder afwachten. Inzake een wensch van Middelburg om vrijstelling van keurloon voor huisslachtingen, meende spr. dat die af deeling ach tot den raad moet wenden- en dan kan de kring daaraan adhaesie betuigen. Bij een bespreking over den veehandel ad viseerde de voorzitter om met hen, dis zich aan bedrog schuldig maken, geen zaken meer te doen. De -coöperatieve veilingsvereeniging heeft zich bereid verklaard eigenheimers te veilen van leden der Z.L.M., ook al zijn. deze geen leden der C.V.V. Dit zoowel witte als blauwe en dan liefst in kisten. Men moet er dus maar eens een proef mede nemen, het heeft een goeden invloed op den prijs als groote kwantums geveild kunnen worden voor export. Het kan van beteekenis zijn voor het groeien van het ledental der veiling. Het is gewenscht driemaal per week te veilen, wat in het belang der zaak is. Op de voordracht voor kring-deskundige van het Centraal Zeeuwsch pachtbureau werd geplaatst het aftredend lid. de heer C. Franse. Van de agenda's voor de hoofdbestuursver- gadering en de algemeene vergadering op 14 en 15 Juli te Wissekerke te houden, gaf alleen het urgentie-programma aanleiding tot een bespreking. De voorzitter zeide, dat er van het eerste urgentieprogramma niets is terechtgekomen dan de tarwewet en den steun aan de bieten cultuur, die feitelijk geen steun is. Het kringbestuur meent, dat moet worden aangedrongen op le. Veel beteren steun voor de suikerbieten teelt en de vlasverbouwing 2e. afschaffing van den vleeschaccijns of verhooging van het invoerrecht op buiten- landsch vleesch 3e. instelling van een apart ministerie van landbouw 4e. opschorting van de lasten der sociale wetgeving 5e. een betere buitenlandsche voorlichtings dienst 6e. overname van een gedeelte der kosten voor tertiaire wegen ten laste van het wegen fonds 7e. maatregelen tegen dumping. De voorzitter zeide, dat men ook nog ge dacht heeft over het vragen om afschaffing van de grondbelasting, want het is wel erg, dat men feitelijk dubbel betaalt voor den grond. De heer Siebenga, de algemeene secretaris der Z. L. M. zeide, dat men tot 1 October moet afwachten wat de regeering wil ten op zichte van de bietenteelt. In ieder geval dient het zoo te worden, dat er ook voor de boeren iets aan zit. De heer Verlare zeide, dat hetgeen nu ge schiedt geen steun is, want het is alleen om te zorgen, dat er niet meer op de bieten ver loren wordt dan op andere artikelen. De heer Siebenga merkte op, dat er steeds op is aangedrongen te zorgen, dat men een behoorlijken prijs voor de bieten kan maken. Er mag echter geen steun gegeven worden aan export, want dan zou het dumping van onzen kant worden. Wat betreft de tertiaire wegen wordt er langs een anderen weg een oplossing gezocht. Het is juist, dat de sociale lasten feitelijk niet betaald kunnen worden door den boer, die zelf geen inkomsten heeft. Inzake het departement zeide spr. dat, nu de drie centrale landbouworganisaties, de Ned. Tuinbouwraad en de Ned. Zuivelbond op de" aanstelling van een directeur van den landbouw hebben aangedrongen en steeds heeft men gezegd, dat het zou worden over wogen als die organisaties er alle gezamenlijk om vroegen, wat men niet dacht verwezen lijkt te zullen zien. Wat den voorlichtingsdienst betreft, zegt spr., dat het in de bedoeling schijnt te liggen wel een centrale verwerking van alle gege vens te krygen, doch dat de economische dienst dan geen voorlicht!-dienst wordt. De heer Siebenga gaf ten slotte enkele in lichtingen over de inventarisatie en de prijzen in verband met de uitvoering der tarwewet. Er zijn daarbij pogingen aangewend enkele trucjes toe te passen, doch de moeilijkheden zijn nu vrijwel overwonnen en de richtprijs is bepaald op 12.50. Dit kan dan beschouwd worden als de derde kwaliteit, de prijzen zijn dan verder voor de eerste 14.50, de tweede 13.50 en de vierde 11.50, doch deze vierde kwaliteit treft men in Zeeland niet aan. Wat nog minder is wordt afgekeurd. De 2.50 die voorloopig niet, wordt uitbe taald', zal 1n de verste verte niet worden be steed voor administratiekosten enz. en spr. vertrouwt, dat er zeker 2 van zal worden uitbetaald. Ook brengt hy de vrachtkwestie naar voren en zeide, dat de beurtschippers te veel vra gen, zoo was er 35 cent per H.A. voor vracht geschat, die ten slotte maar 18 cent bedroeg. De toestand is niet zooveel anders als tij dens het zaken doen over de handelaren, al leen staat nu alles op papier in tegenstelling met vroeger. Er is een goede samenwerking met de han delaren verkregen, maar als er klachten over handelingen van die zijde zijn, dan moet men die feiten noemen en dan is het afgeloopen. Comité voor Wandelconcerten. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Comité voor Wandelconcerten werd tot voorzitter gekozen de heer H. C. Wielandt. Het comité besloot bij gunstig weder Woensdagavond een muzikale wandeling te organiseeren /an het Middelburgsch Muziek korps, vertrekkende te 10 uur uit de Abdij langs Balans, Spanjaardstraat, Molstraat, Dam, Giststraat, Korte St. Pieterstraat, Kortedelft, Nieuwstraat, Londensche Kade, Segeerstraat, Langedelft, St.Janstraat, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkensmarkt, Graven straat, Markt. Daar aangekomen zullen zij, die den tocht mede maakten of het einde op de Markt afwachten, kunnen genieten van de belichting van het stadhuis, welke Vreemde lingenverkeer van 11 tot 12 uur zal doen plaats hebben. Abdij-concert. Het Middelburgsch muziekkofpS geeft Zon dag 12 Juli, des morgens van 8 tot 9 uur een concert in de Abdij. Bij ongunstig weer wordt het concert uitgesteld tot Zondag 19 Juli. OOST- EN WEST-SOUBURG. In de plaats van zuster G. Keuker, die wegens huwelijk ontslag heeft genomen is tot wijkzuster by de af deeling Souburg Ritthem voor christelijke wijkverpleging be noem mej. A. Meijer te Goes. BIGGEKERKE. Loop der bevolking over de maand Juni 1931 Ingekomen: J. Kodde, van Zoute- landeS. Roelse, van Koudekerke. Vertrokken: A. Simpelaar, naar GrijpskerkeC. A. de Moor, naar den Helder. Zondagmiddag ongeveer half een reedeen luxe auto tusschen Biggekerke en Zoutelan- de, vermoedelijk doordat de chauffeur door een insect gehinderd werd in een vry diepe sloot, waardoor de wagen geheel op zij kwam te liggen. De beide inzittenden, 2 dames die op de doorreis naar Engeland waren, bekwamen eenige ontvellingen aan gelaat en beenen. De juist passeerende dr. Drijber uit Koude kerke, nam de dames mede in zijn auto, teneinde de eerste hulp te verleenen, en stelde zijn auto ter beschikking om de da mes in de gelegenheid te stellen tijdig de boot te bereiken. Te ongeveer half zes was de wagen, die nogal beschadigd was, weer op den weg. De chauffeur was met den schrik vrijgekomen. BRESKENS. De Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs, die alhier van 2—13 Juli gehouden wordt, mag zich wel in veler bezoek verheugen. Het aantal betalende bezoekers bereikte Zondag reeds vrij spoedig de 2000, terwijl nog den zelfden dag de 3000ste aan het loket geno teerd werd. Des middags gaf het gemengd koor „de Ti- nelkring" uit leper een goed geslaagd zang concert. In het restaurant van de Eerste Zeeuwsch- Vlaamsche Jaarbeurs zal op Dinsdag 7 Juli vertoond worden „Kracht" van de N.V. Kromhout's Motorenfabriek D. Goedkoop Jr en de film Nederland van de Algemeene Ne derlandsche Vereeneging voor Vreemdelin genverkeer. Van verschillende zijden worden klachten vernomen over de 1 Juli ingegane dienstre geling van de tram Breskens—Maldeghem. Zoo bestaat o.a. geen directe verbindingen met de boot van 12.15 uit Breskens en kan daardoor de sneltrein van 13.13 uur uit Vlissingen niet gehaald worden, tenzij men of naar Retranchement of Draaibrug gaat. Om de hoot van 15.35 te Breskens te hebben, moet men circa 1 uur te Sluis vertrekken en ongeveer 1 uur te Draaibrug wachten. BIERVLIET. Hedennacht sloeg de bliksem in de land- bouwschuur van den heer P. van der Hooft onder deze gemeente. De schuur brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Provinciale Staten. Ged. Staten herinneren er aan, dat zij verleden jaar de redenen hebben ontvouwd, waarom het gewenscht is reeds in de zomer- zitting een besluit te nemen omtrent de hef fing van opcenten op de grondbelasting voor het volgend jaar, met voorbehoud evenwel van nadere wijziging in het getal opcenten, indien die noodig mocht blijken. Ten vorige jare stelde de minister van binnenlandsche zaken en landbouw ook nog de vraag of er bezwaar tegen zou bestaan, indien zoodanige heffing voor onbepaalden tijd werd goedgekeurd, welke vraag Ged. Staten meenden in ontkennenden zin te kun nen beantwoorden, daar op die wijze een. jaarlijksche behandeling achterwege kan blij ven, zoolang men hetzelfde getal opcenten wenscht te behouden. Daar verleden jaar het besluit blijkens den aanhef slechts toepas sing kan vinden voor 1931, doen Ged. Staten thans een voorstel een besluit te nemen, zoo danig geredigeerd dat het doorloopend blijft gelden zoolang daarin door de Staten geeti wijziging wordt gebracht en dus te bepalen, dat te rekenen van 1 Januari 1932 worden geheven 50 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, zoowel voor ongebouwde als gebouwde eigendommen. Naar de kersenboomgaarden. Vooral ook met het oog op de thans in volle vruchtenpracht zijnde kersenboomgaarden wijzen wij gaarne op de gratis door de V.V.V. op Zuid- en Noord-Beveland verkrijgbaar ge stelde programma's voor een tocht door de mooiste en aan kersenboomgaarden rijkste deelen van Zuid-Beveland, welke tocht ko mende van Goes of van de richting Sloedam, begint bij Lewedorp en van daaruit door een deel van de „zak" van het eiland om door het noord-oostelijk deel van het eiland den tocht v/eer te Goes te beëindigen. Met groote nauwgezetheid wijst dit pro gramma de automobilisten, motorrijders en wielrijders den weg en waarschuwt het hen voor moeilijke en gevaarlijke bochten, onbe waakte overwegen enz. Men vrage slechts even aan bij het bureau der V.V.V. en men komt franco in het bezit van een belangrijken gids. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam —Delfshaven ds. Jac. Poort te Beverwijk en ds. J. D. van Hof te Oud-Beierland. Afscheid. Ds. A. de Voogd, predikant by de Ned, Herv. gemeente alhier, die het beroep naar Delft heeft aangenomen, is voornemens Zon-» dag 11 October afscheid van zijn gemeente alhier te nemen. Emeritaat. Ds. G. A. Lolcama, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Bergen-op-Zoom zal tegen 1 November emeritaat aanvragen. Een nieuwe Geref. Kerk. In een gehouden vergadering van lidmaten met den kerkeraad der Geref. Ker*: te Oost en West-Souburg is in principe besloten over te gaan tot het bouwen van een nieuwe kerk. De tegenwoordige kerk, welke in den loop der jaren reeds tweemaal is vergroot, is se dert geruimen tijd weer veel te klein en uit breiding niet wel mogelijk. Verder is het stelsel van vrijwillige bijdra gen ingevoerd. Vereeniging voor Voortgezet Nijverheids- Onderwijs, MiddelburgVlissingen. Bij de dezer dagen gehouden overgangs examens van de afdeeling Waterbouwkunde van de vereeniging voor voortgezet Nijver heids-onderwijs, slaagden voor overgang van het le naar het 2e leerjaar, de heeren A. C. van Riel te Middelburg, H. Dekker, K. J. Joosse, F. Ch. Warren on P. Minder- houd, allen te Vlissingen, G. P. Sturm te

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1