4 JUU 5190 300 25 EERSTE BLAD De le reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is! VIRGINIA Ftfo. 155! ©9e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. VAH DE VELDE Ir., Wolstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND SPECIAAL UITGEZOCHTE VIRGINIA-TABAK! Ook met kurk en qoud DE KOSTER Co. Stads- en Pro vincienieu ws VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS'WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit 3 bladen BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen maken bekend, dat op 6, 7 en 9 Juli a.s., 's avonds van 79 uur in het schoolgebouw aan het Groencwoud no. 41 gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Nieuwe leerlingen moeten vóór 21 Sep tember a.s. den 13-jarigen leeftijd hebben bereikt. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 4 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, by beschikking van 1 Juli 1931, 7e afd. No. 316 V, met ingang van 26 Augustus 1931 voor een jaar van den dienstplicht is vrïjgestefd wegens kostwin nerschap, de ingeschrevene voor den dienst plicht dezer gemeente, lichting 1927 PIE- TER MATTHEWUS PLULJMERS. Tegen déze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak ter algemeene kennis is gebracht ïn beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij de Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan de Kroon door. Vlissingen, 4 Juli 1931. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen gelet op artikel 21 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat volgens ingekomen mededeeling door de firma C. M. Dommisse en Zoon, alhier, bij H. M. de Ko ningin beroep is ingesteld tegen het besluit van hun college d.d. 30 Juni 1931 nr. 1230, 2e afdeeling, waarbij werd besloten te sluiten de tijdelijke inrichting, waarin z|jn geplaatst één electro-motor van 2 PK. en één electro motor van y2 P.K., respectievelijk dienende tot het drijven van een machine voor koffie- branden en een ontsteenings-machine, op een terrein gelegen aan de Palingstraat hoek Onderstraat, kadastraal bekend gemeen te Vlissingen, Sectie D nr. 934 en tot welker oprichting deze firma van hun college niet de bij de Hinderwet vereischte vergunning heeft verkregen. Vlissingen, 3 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Nederland en België. In verband met de geruchten over de on derhandelingen tusschen België en Neder land, bericht de „Peuple" van gisterenavond, dat de kwestie van de Wielingen tusschen de beide landen niet afzonderlijk zal worden geregeld. De Belgische regeering wenscht alle han gende geschillen als een geheel te blijven beschouwen. De brand van het Nederlandsch Paviljoen te Par|js. Het volgende communiqué is aan de bladen gezonden Het uitvoerend comité voor de Nederland- sche deelneming aan de Intern. Koloniale Tentoonstelling te Parijs heeft gisteren met medewerking van jhr. dr. Loudon, Neder landsch gezant te Parijs, de noodige bespre kingen gevoerd over al hetgeen thans moet geschieden in verband met de wederinrich- ting van de Nederlandsche expositie in het Bois de Vincennes. Het comité heeft met groote erkentelijkheid kennis genomen van al de sympathiebetui gingen, die in zeer grooten'getale bij het comité zijn ingekomen. Het comité heeft, verder bijzondere aandacht gewijd aan de talrijke aanbiedingen tot het verleenen van persoonlijke diensten ten behoeve van den bouw van het nieuwe paviljoen. Het comité moge langs dezen weg alle landgenooten, die van hun groote belangstelling in den aange- vatten nationalen arbeid deden blijken, op rechten dank betuigenonder verklaring, dat bij gebleken noodzakelijkheid gaarne een be roep op hun daadwerkelijke medewerking zal worden gedaan. De gulle wijze, waarop vele Nederlanders hun Indische verzamelingen ter beschikking stelden voor het nieuwe pa viljoen, heeft het comité ten zeerste ver heugd het is waarschijnlijk, dat een deel dier verzamelingen zal wordenbenut. Wat aangaat den bouw van het nieuwe paviljoen, is.aan het comité gebleken, jïat het overbrengen van Nederland naar Parijs van ijzeren of houten loodsen te kostbaar zal zijn, dan wel te veel tijd in beslag zal nemen. Het comité heeft daarom in beginsel beslist, dat het nieuwe paviljoen in Parijs zelf zal worden gebouwd het zal een opper vlakte beslaan van ten minste driemaal de oppervlakte van het door den brand ge spaarde paviljoen voor de Nederlandsche particuliere inzendingen, zoodat de beschik king zal worden verkregen over drie ineen- loopende zalen, elk van 18X20 M. De drie zalen zullen onderscheidenlijk be stemd worden voor de staatkundige, de eco nomische en de cultureele afdeeling. De ar chitectuur zal zich geheel aansluiten bij die van het paviljoen voor de particuliere inzen dingen. De bouw zal waarschijnlijk aan een Nederlandsch aannemer worden opgedragen, die binnen weinige dagen met het w;erk een- aanvang kan maken, opdat over een paar weken reeds met de inrichting van de eco nomische afdeeling kan worden begonnen. Aan de samenstelling van de verschillende inzendingen wordt reeds met volle kracht gewerkt. Om alle werkzaamheden zoo vlot mogelijk te laten verloopen, zal het secretariaat-gene raal tijdelijk naar het tentoonstellingsterrein te Parijs worden overgebracht. De algemeen-voorzitter, mr. D. Fock, ver trekt Zondag met den secretaris-generaal, dr. L. J. van der Waals, naar Parijs, teneinde met den gedelegeerde, den heer P. A. J. Moojen, een zoo doelmatig mogelijke verdee ling der werkzaamheden vast te stellen. De heer Van der Waal zal dan voorloopig te Parijs blijven. Ook de vice-voorzitter, mr. A. G. N. Swart, zal zich Zondag weder naar Parijs begeven. Het comité heeft goeden moed, dat het er in zal slagen, het nieuwe paviljoen in den loop van de volgende maand voor het publiek open te stellen. Frankeerzegels van 21 cent. Binnenkort fcal worden overgegaan tot de uitgifte van nieuwe frankeerzegels met een waarde van 21 cent. Zegels van die waarde z|jn tot dusver alleen in den vorm van een rooden opdruk „21" op de buiten gebruik ge stelde zegels van 22/2 cent verschenen, waarvan de voorraad evenwel eerlang zal zijn uitgeput. De nieuwe zegels zullen worden aange maakt naar het ontwerp van wijlen prof. Veth en in de kleur van de vervallen zegels van 221/2 en 35 cent* De n°S aanwezige ze~ gels van 22 y2 en 35 cent zullen, zoolang de voorraad strekt, voorloopig nog aan de verza melaarsloketten verkrijgbaar blijven. Het Rokïn wordt niet, de Vijzelgracht wèl gedempt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 29 tegen 16 stemmen het voorstel van den heer Van den Bergh, om de Vijzelgracht niet te dempen, verworpen en daarna de voordracht van Burg. en Weth. tot demping zonder stemming aangenomen. Ter zake van het Rokin is het voorstal Ter Haar (demping) met 24 tegen 21 slem- men verworpen en het plan van plaatselijks werken (niet algeheele demping en aanleg van ten parkeerterrein) met 25 tegen 20 stemmen aanvaard. De Philips-debacle te Eindhoven. De val is snel en groot. Officieel staat nu vast, schrijft „de Morgen", dat het aantal employé's alleen in Eindhoven is terugge kropen van 23.500 tot 14.000, volgens verkla ringen der directie. Maar dat is nu weer een parr weken oud. En vóór de Eindhovensche kermis begint, zal het personeelaantal waarschijnlijk korter c|e 10.000 naderen dan de 14.000. 'Daar op de tabaksvelden zelf, waken onze eigen experts er met uiterste nauwgezetheid voor, dat uitsluitend de beste, speciaal uitgezochte bladen van volkomen gezonde tabaksplanten verscheept worden voor de fabrikatie van Uw Chief Whip, waardoor de grondslag gelegd wordt voor hun prachtsmaak en zuiverheid! CHIEF WHIP AfiDATH CONDON Ook onder de hoogere leidende rangen woedt de ontslagkoorts tot zelfs in de on middellijke nabijheid van het Directorium. De terugslag op den financieelen en eco- nomischen toestand der stad is even onmid dellijk als verontrustend. Meer dan 1000 leeg staande woningen, steeds toenemende scha ren werkloozen, verhoogde steun en armen- uitkeeringen, verminderde koopkracht der bevolking, terugloopen der belasting-ontvang sten. Ziedaar de erfenis voor Eindhoven. En geen enkel vooruitzicht op een gunstigen keer. ANNO 1830 Verhuren Safe-Loketten van ver schillende grootte voor korten en langen tijd. Vreemd Geld. Reis-Credietbrieven. Bagage- en Ongevallen-Verzekering. VLISSINGEN. Vereeniging voor Voortgezet Nijverheids- Onderwijs. MiddelburgVlissingen. Gisterenavond had in het schoolgebouw aan het Groenewoud alhier in een bijeen komst van bestuur, gedelegeerden, leeraren en 'cursisten de uitreiking van diploma's en rapporten plaats. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer G. Wagenvoorde te Middel burg, na den aanwezigen een welkom te heb ben toegeroepen, het tienjarig bestaan der Vereeniging. Hij wees er op, dat de Vereeniging kan terug zien op een tijdperk van bloei, en be wezen heeft te voorzien in een behoefte. Door vele vooraanstaande technische auto riteiten wordt toch het door de Vereeniging geboden onderwijs op hoogen prijs gesteld, terwijl vele cursisten zich middels dit onder wijs een positie hebben verworven. Waren het oorspronkelijk uitsluitend de zgn. normaalcursussen voor werktuigkunde, bouwkunde en electrotechniek, welke de Ver eeniging gaf, sedert eenige jaren heeft ze zich ook tot taak gesteld opleiding te geven voor het examen waterbouwkundig-opzich ter, ingesteld door den Bond van Technisch- Ambtenaren in Overheidsdienst, groep wa terbouwkundige ambtenaren in Zeeland. Gezien de groote belangstelling mag wor den gezegd, dat ook deze opleiding in een behoefte voorziet. Spreker vestigde verder de aandacht op de medewerking van het gemeentebestuur van Vlissingen en van het bestuur der ambachts school te Middelburg, door het beschikbaar stellen van schoollokalen, waarvoor een woord van dank, volgens spreker, hier wel op z|jn plaats is. Vervolgens betuigde spreker zijn erkente lijkheid mede namens het bestuur der V.N.O., voor de medewerking van de heeren technici b|j de gehouden examens, en deed naar vo ren komen, dat door deze medewerking een schakel wordt gesmeed tusschen het bedrijfs leven en de school. Verder wilde spreker dank zeggen aan al len die op eenigerlei wijze hebben medege werkt tot den groei der Vereeniging en het doen slagen van het doel, nl. het geven van goed nijverheis-onderwijs, en eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de V.N.O. moge toenemen in bloei, tot nut van het be drijfsleven en tot profijt van de velen die aan dit onderwijs deelnemen. Hierna werd overgegaan tot de bevorde ring van de cursisten van het le tot het 2e leerjaar en werden bevorderd de heeren J. H. du Bois, C. van den Berge, P. J. Nuste- leijn, W. A. Bos, P. Koolwijk, D. H. van Hoorn, alleh te Vlissingen A. C. H. van den Driest en J. C. Hendrikse, beiden te Middel burg J. L. Boogaard te Westkapelle en A. Kesteloo te Oost. en West-Souburg. Verder werd na gehouden eindexamen het diploma toegekend voor de afdeeling werk tuigbouwkunde aan de heeren A. J. Mesu, I. Fastenau, beiden te Middelburg A. Geeve te Koudekerke A. Brugman, N. C. Pol, Y. A. Reidsma en M. A. Vader, allen te Vlissin gen voor de afdeeling electrotechniek aan de heeren A. I. Tazelaar te Middelburg en A. Swerus te Vlissingen. Afgewezen werden 2 candidaten. Voor herexamen kwam in aan merking 1 candidaat. Na afloop hiervan richtte de voorzitter het woord tot hen die een diploma hebben ont vangen, hen wijzende op de waarde daarvan, en den steun dien de vergaarde kennis èn het diploma als bewijs daarvan, voor hen zal hebben bij het streven naar het bekomen eener goede maatschappelijke positie, en sprak de hoop uit, dat zij in de toekomende jaren den lust zullen gevoelen om het ge leerde te onderhouden en, indien mogelijk, nog uit te breiden. Ten slotte bracht spreker dank aan de heeren ir. C. Kapsenberg, A. Pezie, J. A< Geijzels en J. de Wilde, allen te Vlissingen, en J. A. Tavenier te Middelburg, voor hun meewerking als gedelegeerden bij de laatst gehouden examens. Zeebaden. In de week van Zaterdag 27 Juni tot en met Vrijdag 3 Juli werden in het gewone bad. genomen 2075 baden, waarvan 1045 door da mes en 1030 door heeren en in het volksbad 1145 baden, waarvan 561 door dames en 584 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 79 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 63 graden. Alhambra-Theatcr. Vrouwenhandel. De schuilhoek. Die het trieste amusement kennen van het nabije Oosten de derdehandsch variété krachten, die langzaam afzakken naar de eenzame posten der beschaving de treu rige en afgedane artisten, die ergens in een Oriënt-stadje den Europeanen en inboorlin gen de illusie geven van de aanraking met de groote en verre beschaafde wereld die zullen deze film kunnen waardeeren, on danks het min of meer sentimenteele en onechte scenario, waarin natuurlijk een reine liefde en een wonderbaarlijke redding uit de klauwen van een machtig woestijnvorst een plaats vinden. Niet de inhoud van de rolprent, doch het spel van deze artisten is ontroerend. Daar is de ploertige Monsieur Blossom, Levantijn van origine, die een klein café met attracties drijft in een Algerijnsch stadje. In zijn troep bevinden zich enkele meisjes en op elk van hen werpt hij een oog. zeer ten ongenoegen van Mme Blossom, een verlepte cabaret-schoonheid, die kunstjes vertoont met de zweep en een bijna sadistisch genoe-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1