500 Sin van Briick WOENSDAG I JULI EERSTE BLAD 4YPOTHEKEN No. 152 69e Jaargang 1931 Uitgave: firma F. VAH DE VELDE Jr., IValstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR DE KOSTER Co. Stads-en Provincienieuws GESLAAGD LEER EN REPETEER VLI5S1N0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop enVerkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden tfij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiker, anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen Gelet op artikel 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. Visser, wonende te Amsterdam om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor de beneden- voor- en achterlocaliteiten van het perceel Nieuwendijk no. 4. dat vanaf heden, gedurende veertien dagen tegen het verleenen van het gevraagde ver lof schriftelijke bezwaren kunnen worden in gediend bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 1 Juli 1931. Burg. en Weth. voornoemd, .VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. /oor goede posten geld beschik baar tegen een rente van 4 V, Voorwaarden op aanvrage. VLISSINGEN. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 letterzetters, 1 boekdrukker, 1 mastieker, 4 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 metselaar, 3 opperlieden, 3 schilders, 2 stuca- doors, 22 timmerlieden, 1 waterbouwkundig opzichter, 1 politoerder, 3 meubelmakers, 1 coupeuse, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 245 me taalbewerkers (w.o. 119 tijdelijk werkloos), 1 boekbinder, 1 slagersleerling, 1 kok, 2 banket bakkers, 1 magazijnbediende, 1 chauffeur, 6 transportarbeiders, 21 kantoorbedienden (w.o. 7 vrouwelijke) 1 teekenaar, 1 werkvrouw, 1 dienstbode, 3 portiers, loopers enz., 17 varens gezellen (o.a. matrozen, trimmers, machinis ten enz.) en 59 losse arbeiders. Voorts zijn 128 personen werkzaam bij de (werkverschaffing (vorige week 112). Totaal 537 ingeschrevenen, vorige week 510 personen. Alzoo een vermeerdering van 27 werkzoekenden. Indische dienst. Verlofganger C. P. Roelof se, onderbaas- ketelmaker bij Hr. Ms. marine-etablissement, Vlissingen. MIDDELBURG. Een beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd heden mr. A. J. van der Wee], advocaat en procureur te Middelburg beèedigd als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Middelburg. Gisterenavond omstreeks 9 uur is een 6- Jarig meisje, wonende aan het Vlissingsch Wagenplein te Middelburg, dat speelde op het jaagpad, in het kanaal gevallen. Toen het kind uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. RITTHEM. Installatie van den burgemeester, (Slot). Nadat de burgemeester door den waarn. burgemeester, den heer J. Meliefste, was geïnstalleerd, hield hjj de volgende toespraak: Geachte Wethouders, Raadsleden, Gemeente-ambtenaren en verdere aanwezigen, Op het oogenblik, 'waarop ik gereed sta •iet ambt van burgemeester der gemeente Ritthem te aanvaarden, zij het my in de eerste plaats vergund van deze plaats mijn eerbiedigen dank uit te spreken aan Hare Majesteit de Koningin, door wier beslissing mij' de onderscheiding te beurt is gevallen dit, door mij begeerde eervolle ambt te mo gen verwerven. Daarnaast breng ik ook aan den minister van binnenlandsche zaken en den heer Commissaris der Koningin in Zee land, dank, die mij hebben aanbevolen. Terwijl ik uiting geef aan mijn erkentelijk heid jegens de machten, door wier samen werking ik op dezen burgemeesterszetel zal mogen plaats nemen, dringt zich aan mij op de gedachte aan hem, die daarop mijn voor ganger is geweest, en wellen bij mij op ge voelens van eerbiedige hulde aan zijn nage dachtenis, waarbij ik zeker met uw aller in stemming gedenk, hoe hij gedurende ruim zeven jaar de gemeente met zijn volle krach ten heeft gediend en steeds op een voortref - feijke wijze hare belangen heeft behartigd. De bevolking van Ritthem begroet ik met den wensch, dat ik bij de vervulling van mijn ambt van ieder zonder onderscheid die me dewerking zal mogen erlangen, welke hij of zij naar gaven en krachten in het belang der gemeente vermag te geven. In het bijzonder voegt mij een woord van dank aan de beide heeren wethouders dezer gemeente, die mij reeds op zulk een aange name wijze tegemoet traden en mij reeds hun volle medewerking hebben toegezegd. Geachte heeren wethouders, het zal mij tevens een voorrecht zijn, te mogen putten uit uw ervaring en uw kennis van de plaat selijke toestanden, die mij uiteraard nog ontbreekt. Heeren leden van den raad, ook uw voor lichting en in het bijzonder uw medewerking als vertegenwoordigers der bevolking, roep ik met aandrang in. Waar ik de eer zal heb- gen uw vergaderingen te presideeren en aan uw beraadslagingen leiding te geven, daar moge wederzijds zijn een wil tot aangename en vruchtbare samenwerking. Ik spreek den wensch uit, dat ik ook' in den heer gemeente-secretaris, die, getuige de door hem reeds aangebrachte verbeteringen in de administratie, zich eep. kundig en toe gewijd ambtenaar heeft getoond, moge vin den een krachtigen helper, die door zijn ken nis van zaken mij tot niet genoeg te waar- deeren steun kan zijn. Ook in alle overige ambtenaren der ge meente moge ik vinden de voor de goede ver vuling van mijn taak onmisbare helpers. Wat mij zelf betreft, ik ontveins mij geens zins de moeilijkheden, die mij wellicht wach ten, nu ik, 't geen myn innigste wensch is, met al mijn krachten het welzijn der ge meente zal trachten te behartigen. Hetgeen mij omringde in de plaats, waarin ik tot nu toe leefde, in de groote stad is uiteraard zoo zeer verschillend van de toestanden hier in deze kleine gemeente. In vroegere tijden, toen er een bijna volkomen tegenstelling bestond tusschen stad en dorp, toen zou dit groote verschil waarschijnlijk voor mij een bijna onoverkomelijk beletsel hebben opgeleverd voor een behoorlijke vervulling van dit ambt. In de laatste tientallen jaren is daarin, voor namelijk door het snelverkeer, echter een zeer groote verandering gekomen. Het ver schil tusschen stad en land behoeft thans geen belemmering meer te zijn voor het wederzijdsch begrip der ongelijke toestanden; integendeel, het kan dit voordeel verschaf fen, dat er een nuttige wisselwerking van inzichten en denkbeelden komt, waarin toch ook zonder twijfel zeer veel bekoorlijks ligt. Ik kan van U, en gij kunt wellicht van mij iets leeren en ons beiden kan dit voor een zijdigheid behoeden, 't geen niet anders dan in het belang dezer gemeente kan zijn. Van mijn kant meen ik de toezegging te mogen doen, zooveel in mijn krachten ligt, met U allen prettig te wilen samenwerken. De achterstelling van de kleine gemeente in de voordeelen, die de voortschrijdende technische ontwikkeling heeft toegebracht en nog telkens brengt, bestaat feitelijk in dezen tijd niet meer en allerlei maatregelen kun nen daaruit ontspruiten tot heil van de be volking der voorheen in vele opzichten stief moederlijk bedeelde kleine plaatsen. Naar wij hopen, zal ook de gemeente Ritthem dit mo gen ervaren, wanneer een waterleiding in 't belang van de gezondheid der inwoners zal kunnen worden aangelegd. Andere belang rijke werken in het algemeen belang zullen daarna wellicht nog kunnen volgen. Ik denk hierbij aan een nuttige samenwer king wellicht met naburige gemeenten, die de onlangs gewijzigde Gemeentewet zeer ver gemakkelijkt heeft. Ritthem is een landbouwende gemeente en vele eigene, met dit karakter der gemeente overeenkomende belangen zullen daardoor om behartiging vragen. De tijden zijn thans in het algemeen niet gunstig en in het bij zonder baart het landbouwbedrijf groote zorgen. Ik spreek den hartgrondigen wensch uit, dat een te aller plaatse gewenschte verbete ring deze zorgen spoedig volkomen zal weg vagen. Doch ook andere belangen zullen in het be stuur der gemeente de bescherming en be- MET MOOIE CIJFERS Vooral te danken aan Uitgebreide vocabulaire en idiomatische bijzonderheden der Engelsche Handelstaal door M. F. VAN HIJFTE Prijs f 2.50 Uitgave Fa F. VAN DE VELDE Jr., Vlissingen vordering moeten vinden, waarop zij recht hebben. Wederzij dsche waardeering, gepaard gaan de met een samenwerking, die ontspruit uit den goeden wil om het algemeen welzijn te dienen, zal ons streven verlichten en kunnen leiden tot den bloei der gemeente en het wel zijn har er inwoners. Op dezen grondslag alleen kan het goede, dat wij allen willen, tot stand komen. Waar het algemeen belang ons opvordert, daar mogen onderlinge verschillen, die zich niet bewegen op he.t terrein van het alge meen welzijn, zwijgen. Aan het bekleeden van mijn eervol ambt en de vervulling van mijn schoone taak ver klaar ik daarom tegenover U allen mijn beste krachten te zullen geven om zoo ik mag ho pen, den bloei en den vooruitgang der ge meente en het welzijn harer inwoners zooveel mogelijk te bevorderen. In eindig met den wensch, dat Gods on misbare zegen daarop moge rusten. Na deze rede sprak de heer P. J. de Pagter als wethouder, de heer H. M. van de Putte als raadslid en de heer L Vader Jr. als ge meentesecretaris en de andere ge meenteambtenaren. Hiensv werd de officieele vergadering gesloten. Daarna spraken nog de heer F. de Groot, als voorzitter van 't Bestuur der christelijke en eenige school in de gemeente, de heer B. J. de Meij, hoofd "der school en dr. H. van Oyen, Ned. Herv. Predikant Van de verscheidene aanwezig© collega's van den nieuwen burgemeester werden nog woorden van welzijn en gelukwensch toege sproken door Jhr. Van Doorn, burgemeester van Oost- en West-Souburg en den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Ten laatste sprak de heer Jan ter Haar Jr. vader van den burgemeester, mede namens zijn echtgenoote. Hij wees op de alom vriendelijke ontvangst, van hun zoon, 't geen o.a. ook voor zijn familie aangenaam is. Het is voor hem een heerlijke gedachte te weten, dat hun zoon hier met open armen wordt ontvangen. De burgemeester dankte yervolgens alle sprekers voor hun goede woorden. Vervolgens werd receptie gegeven, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Ondertusschen waren de schoolkinderen door de muziekvereeniging van de school af gehaald en zongen op de muziektent den burgemeester een welkomstlied toe. De kin deren zongen nog met begeleiding van de muziek het Zeeuwsche volkslied en het Wil helmus. In de school kregen de kinderen een trac- tatie. Daarna werd in de dorpsstraat door de muziekvereeniging een concert gegeven, en door de schoolkinderen volksspelen uitge voerd. Verder werd op de fiets door grooteren naar den ring gereden. De avond werd verder zeer gezellig door oud en jong doorgebracht, waaraan de mu ziekvereeniging haar grootste aandeel had. Door het zachte weer kwam de verlichting giorno onder de boomen der dorpsstraat en ook de electrische verlichting van de ge meentekamer tot haar recht. Tot in de late uurtjes werd het „burge- meestersfeest" zonder een enkele wanklank gevierd. Toen de eerewacht naar huis reed, kreeg een der ruiters, K. L., van het paard van een der marechaussees zulk een slag tegen zijn been, dat dit gebroken werd en L. naar het ziekenhuis te Vlissingen moet worden ge bracht. Ook kreeg een andere ruiter, J. W., een slag van een paard, zoodat zijn been gewond werd en hij geneeskundige hulp moest inroepen. BIGGEKERKE. Maandag werd vanwege de Provinciale Vereeniging tot verbetering van het geiten ras een keuring gehouden. De jury bestond uit de heeren Sietema en Versluis. Door de plaatselijke vereeniging was 8 voor prijzen beschikbaar gesteld. Prijswinners waren voor de lammeren K. P. Geschiere en C. Jobsevoor éénjarige geitenP. Vlieger en C. Clarisse voor tweejarige geiten Anth. Dingemanse, E. de Korte, W. Cijvat en C. Clarisse voor oudere geiten C. van Keulen, A. de Witte, J. Adriaanse, J. Simpelaar en A. Melis. De melkkoker van de provinciale vereeni ging viel bij loting ten deel aan Jac. Wijk- huijs. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bij gunstig weer geeft het Christ, fanfare korps „Vlijt en Volharding" alhier Donderdag 2 Juli a.s., 's avonds 8 uur, een concert op het Marnixplein. Programma: „Marche des Cadets", J.Vercauter „La Fée Carabosse", ouverture, F.Andrieu „Voix Roumaines", valse de concert, M.J.H.Kessels „Dona Flora", fantaisie dramatique, Ch.deCarmont Pauze. „Vienne reste- Vienne", marsch, Johann Schrammel „La Fol&tre", fantaisie caprice, J. Werkman Fantaisie op motieven van Franz Schubert, Albert Floris Finale. GOES. In den afgeloopen nacht heeft in de ge meente Baarland een brutaal opgezette in braak plaats gehad. Te omstreeks 1 urn* werd de weduwe D. en hare dochter gewekt door het inslaan van een ruit in de woning. On middellijk daarna verscheen op de slaapka mer een persoon, die haar, order bedreiging met geweldpleging, gelastte hem mede te dee- len waar zij haar geld geborgen hadden. De indringer heeft daarop de kasten en laden geopend en het zich daarin bevindende, waaronder gouden sieraden over den grond geworpen. Ondertusschen had de dochter van de weduwe, kans gezien naar de beneden verdieping te komen, en de voordeur te be reiken. Deze bleek evenwel aan de buitenzijde te zijn vastgebonden. Door daaraan herhaal delijk te rukken, slaagde zij er niettemin in, de deur te openen, waarop zij den gemeente veldwachter met hetgeen zich in hare woning afspeelde, ging in kennis stellen. De veld wachter heeft zich onmiddellijk naar de wo ning begeven en ontmoette op weg daarheen den inbreker, gezeten op een rijwiel. Hij beval hem af te stappen, doch deze voldeed daar aan niet, waarop de veldwachter hem een vijftal schoten nazond, blijkbaar zonder uit werking. Het onderzoek aan de woning wees uit, dat de inbreker de voor- en achterdeur van de woning met touwen had vastgebonden en dat hij door het plaatsen van een ladder voor het huis en het inslaan van een ruit van een der bovenverdiepingramen, het huis was binnengekomen. Bij een ingesteld onder zoek werden door de inmiddels versterkte politie in een weiland eenige gouden sieraden en in een vijver een zaklantaarn gevonden. Den ganschen nacht is de politie in bijzijn van den burgemeester, bezig geweest met het opsporen van den inbreker, doch mocht daarin tot nog toe niet slagen. Wat vermist wordt, kon nog niet worden vastgesteld. Dit is de tweede maal dat bij deze men- schen in korten tijd werd ingebroken. De justitie uit Middelburg verbleef heden reeds ter plaatse om een onderzoek in te stellen. BRESKENS. De eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs. Toen het vorig jaar plannen rijpten om te Breskens een Zeeuwsch-Vlaamsche jaarbeurs te organiseeren, vonden deze dadelijk veel instemming. De Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, die met den heer E. Boom de eerste stappen in deze richting deed, mocht op groote instemming rekenen en een comité van voorbereiding werd gevormd dat de za ken verder degelijk aanpakte. In dit comité namen zitting de heeren W. C. Carels, voor zitter J. A. Eekhout, secretarisJ. Cruson, I. de Hullu, J. A. Manneke, D. J. Ornee en J. W. Woittiez. Zou het idee van een Zeeuwsch-Vlaamsche jaarbeurs instemming vinden bij de zaken- menschen? Deze vraag kon slechts beant woord worden als men wist welke firma's zich zouden opgeven om te Breskens te ex- poseeren. Het comité had niet misgetast. Er was zooveel aanvraag voor stands, dat het oorspronkelijk daarvoor bestemde steenen ge bouw aan de oude haven weldra te klein bleek. Hoewel over een flinke ruimte kan worden beschikt, moest nog naar een andere gelegenheid worden uitgezien, grenzende aan het bovengenoemde gebouw. Hiervoor was maar één oplossing en deze was, dat een paar hulpgebouwen zouden worden gezet, in één waarvan ook het restaurant zou worden onderge bracht. Er waren daar wel heel wat kosten aan verbonden, doch het comité aarzelde niet deze voor zijn rekening te nemen, omdat daardoor te meer kans bestond dat de beurs aan haar doel zou beantwoorden. Na veel maanden van voorbereidende werk zaamheden, die aan het organiseeren van een dergelijke expositie zijn ver bonden, kan mor gen de jaarbeurs officieel worden geopend. Wij hebben gisteren een kijkje genomen eni moeten beginnen met de verklaring, dat de ruimte, voor de verschillende stands beschik baar, ons zeer is meegevallen. Als men met de provinciale boot aankomt en men ziet aan het haventerrein de gebouwen, waarin de beurs is gevestigd, schijnt het dat men over eenj beknopte plaatsruimte kan beschikken. Maar als men eenmaal binnentreedt valt dit kolos-* saai mede en kan gerust geconstateerd wor den dat de zalen zich uitstekend leenen voor een expositie. Zij zijn smaakvol ingericht, alles wat onoogelijk zou schijnen, is netjes gecamoufleerd, kortom het interieur maakt een mooien indruk. Het bekende spreek woord dat men Van buiten niet kan zien wat er van. binnen te koop is, mag hierop ten volle van toepassing worden verklaard. De tuinaanleg is verzorgd door de plan tage Terra-Nigra van de heeren A. van Uxem Zonen te Groede. In de gebouwen zijn mooie bloemen- en plantenversieringen aangebracht door de firma A. J. Witte Zonen te Vlissingen, welke firma haar goeden gevestigden naam weer alle eer heeft aangedaan» De electrische lichtinstallatie Ts geleverd door de N.V. Van Melle's Confectionery Works te Breskens. Aan den ingang van het terrein zijn enkele lichtzuilen opgesteld, die des avonds sprook jesachtig worden verlicht. De Pzem heeft deze zuilen in bruikleen afgestaan. De wandversiering is zeer mooi en de heer Wim Helder te Vlissingen heeft deze versie ring keurig verzorgd en een fraaie collectie schilderstukken geëtaleerd. Wij mogen ook nog wel vermelden dat het kantoor van den organisator der tentoon stelling, den heer E. Boom, netjes is aange kleed. De firma Belderok Zoon te Oost burg verrichtte dat werk geheel belangeloos. Toen wij gisteren onzen rondgang over de tentoonstelling maakten waren daar nog tal van rappe handen ijverig bezig. Er werd ge timmerd, gepast en gegmeten en geëtaleerd. Kortom het was het bekende drukke gedoe dat men overal kan waarnemen kort voor de opening van een tentoonstelling. De laatste dagen moeten gewoonlijk nog wonderen wor den verricht en men vraagt zich dan af of nu alles werkelijk wel op tijd gereed kan zijn. Het comité twijfelt daaraan niet en is over tuigd dat, als de tentoonstelling morgen door den Commissaris der Koningin wordt ge opend, deze ook werkelijk „af", is. Wij kunnen natuurlijk niet beginnen aan een beschrijving van de verschillende stands, want wij tellen er niet minder dan 92. De aanvragen waren nog grooter. Zoo moest o.a. de bekende A. J. P.'s pudding-fabriek worden teleurgesteld. Men kon met geen mogelijkheid meer een plaatsje vinden. Het bordje „vol" moest worden voorgehangen. Dit is voor het comité een groote satisfactie en kan als een bewijs worden beschouwd dat het land van Cadzand voor reclame-doeleinden geschikt wordt geacht. De reclame is op deze eerste Zeeuwsch- Vlaamsche Jaarbeurs kunstig toegepast. Deze is aan bekwame handen toevertrouwd ge weest en wel aan den heer Weijland, reclame chef van de firma Van Melle te Breskens. Keurig en smaakvol zijn vele étalages en het werk van den heer Weijland springt da delijk in het oog. Hij heeft er voor gezorgd dat de étalages de aandacht moeten trekken en dit is het voornaamste van een tentoon stelling. De wijze van étaleeren en reclame maken oefenen zoo'n bijzondere attractie uit voor de bezoekers, die er als het ware door worden aangetrokken om het geëxposeerde met belangstelling in oogenschouw te nemen. De bijzondere aandacht mogen wij wel vragen voor de aardige en natuurgetrouwe nabootsing van het strand te Breskens. Het mooie gezicht dat men van Breskens af op

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1