500 300 150 100 25 John van Brück DINSDAG 30 JUNI EERSTE BLAD No. 151 69e Jaargang 1931 rrLlJNEN ICHT VLISSINGEN Uitgave: Firma F. VAN OF VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening S628I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Provincienieuws KOMT NAAR VLISSINGEN BUITENLAND lezing. 11.00 Con- it en refreinzang. is. 4.0C Gramofoon- 5.30 Gramofoon- Is voor de binnen- en. 7.00 Lezing. 7.30 8.20 Vervolg con- le Terek-kozakken. Vaz Dias. 10.10 ramatische schets. i.O. 8.00 en ïo.oo Godsdienstig half een. 12.15 Concert, nu. 2.00 Vrouwen- atrn. 4.30 Concert 6.45 Gramofoon- olitieberichten. 7.45 Aken. Opera-uit- familie Speenhoff. ofoonplaten. .35 Morgenwijding, spel. 1.20 Orkesfc- Gramofoonplaten. srt, viool en piano. £inderuurtje. 6.20 tch. 7.05 Pianospel, loorspel. 9.20 Be, Concert, orkest en ,25 en 10.35 en 12.30 rkestconcert. 5.20 1 Opera-uitzending. 12.20 en 3.50 Or- 1 voor cello. 8.50 Orkestconcert. 6.35 ^rkestconcert, zang 5.20 Orkestconcert. ;en.( 9.20 Orkestcon- 725 M. 8.05 en mofoonplaten. 8.20 ■amofoonplaten. Gramofoonplaten. mofoonplaten. 1.15 .platen. 3.20 Lezin, singen. 8.05 Met üe ;ttin. 9.35 Vroolijke Berichten, daarna PUBLIEKE ÏSSEN. e wachten in een ngs den weg, dien tocht of een flim- sr zal nemen. Een elkens daarbij op en, die langs de tenden zich voort- de onzekerheid of wachten. nu uitkomst ver- lings Mussolini een Lte drommen men- s files auto's ston- teld, die de roode emen. Enkele dui- ren met een radio- ïe uitgerust. Het weid door een id gemaakt en zoo lit de luidsprekers automobielen het van het vertrek itation zeer nuttige .an automobilisten, gen die afgesloten voor den terug- te interessante en de radio voor de kelijk een koffer- nen. 3 Juni Perim ïi te Port Said laap del Armi Juni Dakar Juni v. Marseille fcavia v. Rotterdam runi van Singapore i te Houston (thuisr.) 26 Juni X van Australië ani van New-York Juni v. Port Said mi te Genua 27 Juni te Suez mi te Genua ott. van New-York luni van Madras li van Boulogne Juni v. Marseille 771 te Valencia. 748 te Abisco. ond van 30 Juni: )ord-Westelijke tot ig. Weinig of geen r. Later iets war- to's, Fietsen ligen. uur 9.53 uur 9.53 2.14 14.42 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden b.ij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 30 JUNL Ziekenfonds Walcheren. Onder voorzitterschap van dr. A. Staver- man hield het Ziekenfonds Walcheren gis terenavond zijn jaarveradering in café Coo- mans, Bellamypark alhier. Na een kort openingswoord van den voor zitter bracht de secretaris, de heer A. J. van Ockenburg, zijn jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen Het jaar 1930 is voor het fonds wel een van de meest regelmatige jaren geweest welke het in jaren gekend heeft. Weliswaar moet ook in een zgn. stil jaar terdege uitge keken worden om de touwtjes aan elkaar te kunnen knoopen, maar toch vereisoht het niet, 't spreekt vanzelf, deze bijzondere mate van zorg als in moeilijke jaren. Het schijnt nu het laatste jaar te zijn ge weest dat de ziekenfondsen geheel op eigen wieken drijven en zonder eenig toezicht hun taak verrichten. Bedriegen de voorteekenen niet dan is zeer spoedig te wachten de Zie kenfondswet, waarin o.m. bepaald wordt dat de fondsen aan zekere eischen moeten vol doen. Óp zichzelf is dit vermoedelijk toe te juichen en voor de minder goed gesitueerde fondsen zelfs broodnoodig, maar toch geloo- ven wij te mogen zeggen dat als het tegen woordig ontwerp ongewijzigd wet wordt er voorzeker enkele moeilijkheden zullen rijzen. Zeker wordt dit het geval met de zgn. ver plicht verzekerden volgens de Ziektewet. Im mers zullen de fondsen voor deze groep ver zekerden een uitkeering krijgen, waardoor als gevolg hiervan de premie voor deze groep verlaagd zal kunnen worden. Blijft het hier bij, dan is daartegen op zichzelf geen be zwaar, hoewel twee soorten verzekerden eigenaardige bezwaren zullen meebrengen. Erger is dat deze verplicht verzekerden zoo dra ze werkloos zijn en dus na verloop van tijd niet langer verplicht verzekerd blijven, weer automatisch een hoogere premie moeten gaan betalen. Hoe het ook -zij, rustig afwachten blijft de boodschap. De samenstelling van het bestuur onder ging in 1930 geen veranderingbestuursver gaderingen werden gehouden zoo dikwijls zulks noodig bleek. Dr. J. J. G. Pronk te Souburg, die door omstandigheden genoodzaakt was de praktijk neer te leggen werd vervangen -door dr. J. S. Bloos. Het is ons een bijzondere behoefte dr. Pronk, die vanaf de oprichting, Augustus 1914, als huisarts aan ons fonds verbonden is geweest, nog een diepgevoeld woord van dank te brengen voor de wijze waarop hij zijn taak heeft verricht. Dr. Pols te Veere werd vervangen door dr. M. Taytelbaum. Hoewel wij slechts zeer kort met dr. Pols samen mochten werken, bren gen wij hem toch een woord van dank voor het feit, dat hij de oprichting van de onder af deeling heeft helpen mogelijk maken. Het personeel onderging geen verandering èn deed zijn werk met lust en opgewektheid. Ook nu weer, evenals vorige jaren, kunnen wij mededeelen dat de aanwas van het leden tal zeer bevredigend was. Bedroeg op 31 De cember 1929 't aantal volwassen leden 11.649, op 31 December 1930 was dit gestegen tot 12.159, derhalve een stijging met 510. Voor een normaal jaar, als 1930 ongetwijfeld was, een zeer belangrijke stijging. Zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat voor een fonds, wat een zeer groot deel van de bevolking bestrijkt als hier het geval is, de groei langzamerhand af zal nemen, dan blijkt uit deze cijfers juist het tegendeel. Aan de stijging der volwassen leden droe gen bij Arnemuiden met 42, Serooskerke met 22, Souburg met 113, Veere met 9 en Vlissin gen met 324. I Het aantal volwassen leden bedraagt nu In Arnemuiden 910, Serookerke 329, Souburg 1819, Veere 216 en Vlissingen 8885. Het aantal betalende kinderen bedroeg op 31 December 1929 4902, op 31 December 1930 5035, een stijging dus met 133. Te Arnemuiden steeg dit aantal met 28, te Serooskerke met 19, te Souburg met 27, te Veere met 7 en te Vlissingen met 52. Het aantal betalende kindereriTDedraagt nu te Arnemuiden 460, Serooskerke 219, Souburg 866, Veere 87 en te Vlissingen 3396. Verloskundige hulp werd in 1930 voor onze rekening 239 maal verleend te Vlissingen, 62 maal te Souburg en 10 maal te Veere. In 1929 bedroeg het aantal verlossingen voor onze rekening verleend te Vlissingen 208, te Souburg 76. Voor Vlissingen beteeke- nen deze cijfers een belangrijke stijging, voor Souburg daarentegen een belangrijke daling. Waar pas in het laatst van 1929 het onder deel Veere werd opgericht, kunnen voor deze plaats geen vergelijkende cijfers gegeven worden. Van de tandheelkundige hulp wordt nog altijd een zeer druk gebruik gemaakt, terwijl geconstateerd kan worden dat de wijze waar op de hulp verleend wordt, nl. dat ieder lid ten name van een tandarts is ingeschreven, wel voldoet. Hoewel ook nu nog geconstateerd moet v/orden dat het aantal recepten hoog is, kan tcch over 1930 niet geklaagd worden. Het aantal recepten daalde van 78.685 op' 77.823 of met 1 Nemen wij hierbij in aan merking dat het ledental met 3 gestagen is, dan wordt de daling 4 een resultaat, dat gezien de voortdurende toename van bijna alle voorzieningen tot tevredenheid stemt, temeer omdat hieruit blijkt dat vorig jaar de gezondheidstoestand zeer bevredigend is geweest. Bestraling en Röntgenfoto's. Deze the rapie vertoont nog maar altijd neiging tot stijgen. Vooral het aantal foto's neemt ieder jaar belangrijk toe en vergt alles van onze financieele draagkracht wat, bij een normaal beheer der verschillende voorzieningen van dezen post verlangd kan worden. Gelukkig is het fonds ook in 1930 in staat geweest de hieraan verbonden kosten tenvolle te be talen. Het verstrekken van reisgeld naar plaatsen buiten Walcheren nam eenigszins toe, maar bleef toch binnen zeer beperkte grenzen. De onkosten verbonden aan het verstrek ken van brillen waren iets minder dan in 1929, daarentegen was het voorgeschreven aantal buikbanden en elastische kousen be langrijk hooger en dreigt afmetingen aan te nemen die ons met zorg vervullen. Alles bijeengenomen kunnen we over het jaar T930 tevréden zijn. Slagen we er in om de enkele, in dit verslag genoemde zaken die wat abnormaal schijnen, binnen wat engere grenzen terug te dringen, dan behoeft de toekomst ons geen zorg te baren en kunnen wij met het door het fonds ongetwijfeld ver richte nuttige werk rustig doorgaan. Na goedkeuring van dit verslag bracht de penningmeester, dr. J. P. Vermaas, zijn ver slag uit. Uit dit verslag blijkt o.m. dat de premiën- ontvangst in alle onderdeelen heeft bedragen 165.563.66 of 9802.86 meer dan in 1929. In het reservefonds werd gestort 855.03, waarmede het totaal van dit fonds is ge bracht op 19.161.16. In het pensioenfonds beambten werd het reglementaire bedrag gestort, waardoor dit nu gestegen is tot 11.751.75. Het voordeelig saldo over alle onderafdee- lingen bedroeg 3372.11. Alles bijeengenomen noemt de penning meester aan het slot van zijn verslag den fi- nancieelen toestand van het fonds gezond. Nadat de vergadering ook dit verslag had goedgekeurd en de controlecommissie bij monde van den heer J. C. Lenaerts verslag heeft uitgebracht, waarbij geadviseerd werd de rekening goed te keuren, dankte de voor zitter beide functionarissen voor hun werk. De aftredende bestuursleden de heeren J. P. Vermaas en A. J. van Ockenburg te Vlis singen werden herkozen. In de vacature van den heer A. Cornelisse te Souburg, die ont slag heeft genomen, werd gekozen de, heer J. van der Peijl alhier. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen de vergadering. Strandconcert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, zal in plaats van op Vrijdag 3 Juli op Woensdag 1 Juli, des avonds 8 uur, een concert geven in de tent op den boulevard Evertsen, Programma:" „Marche des fantassins", Theo Mahy „Ouvertufre-Joyeuse de Kéler-Béla", arr. M. J. H. Kessels „Les Troubadours", fantaisle, L.Moeremans Walzerlied aus „Zwei Her zen in Dreivierteltakt", Stolz-Mannecke „Marche du Ier Régiment", Theo Mahy „Fêtez la Paix", pas redoublé, G.Feremans „La Croix de Lorraine", ouverture, L.Daunot „De lieve Mei", fantaisie, G. Feremans „Les Croisés", fantaisie, Emile Deneufbourg Belichting van het stadhuis te Middelburg Men herinnert zich hoe schitterend verle den jaar de belichting van het stadhuis te Middelburg tot haar recht kwam. In het na jaar zijn de vele schijnwerpers, die daarvoor noodig waren, weggenomen. Het lag direct in de bedoeling deze belichtingsinstallatie niet voor dat eene jaar te doen zijn en gis teren is men dan ook begonnen met de her- paatsing der groote schijnwerpers. Het ligt in de bedoeling van Vreemdelingenverkeer om speciaal op de drukste Woensdagen in het volle seizoen de vreemdelingen, die dan steeds in grooten getale hier overnachten en ook degenen, die te Vlissingen of elders op het eiland vertoeven en natuurlijk ook de stadgenooten zelf, te doen genieten van den fraaien aanblik, dien Middelburg's fraaie raadhuis biedt als het rustige electrische licht er een marmeren tint aan geeft. SOUBURG. Een afscheid. Heden nam de heer C. de Rijcke te Sou burg, stoker in de locomotief loods der Ned. Spoorwegen alhier, na een diensttijd van 37 jaar, afscheid van het personeel om den dienst met pensioen te verlaten. Bij monde van den heer A. H. Bals, depot chef, werd den scheidende namens het per soneel een practisch blijk van genegenheid geschonken en werd het voor hem gewichtige moment, voor een der locomotieven, wier wier trouwe verzorger hij zoovele jaren mocht zijn, op de gevoelige plaat vastgelegd. RITTHEM. Installatie van den burgemeester P. W. ter Haar te Ritthem. Het was heden voor de gemeente Ritthem een gewichtige dag. De nieuwbenoemde bur gemeester werd geïnstalleerd en volgens lan delijk gebruik werd hij en zijn familie feeste lijk ingehaald. Het vriendelijke dorpje, vooral de prachtige Dorpsstraat, was in feestdos. Vlaggen, guirlandes, groen en eerepoorten gaven een vroolijke stemming, welke neg werd verhoogd door de fleurige kleeding der boerenbevolking, die in 'haar mooiste plunje den nieuwen burgemeester opwachtte. Een eerewacht van ruim 60 ruiters, wier paarden met kleurige linten en rozen waren vesierd, had met de burgerwacht, de muziek- vereeniging en de feestcommissie het rijtuig van den burgemeester opgewacht op het ruime Oranjeplein te Oost-Souburg, waar reeds vele belangstellenden stonden te wach ten. Toen het rijtuig van den burgemeester en dat van zijn familie in den stoet waren op genomen, trok deze onder de opgewekte tonen der muziek naar Ritthem. Bij de grens der gemeente hield de stoet halt. De commandant van de eerewacht, de heer K. A. Koppejan, sprak aldus den bur gemeester toe Burgemeester Ter Haar Nu wij de grens van onze gemeente gepas seerd zijn, roep ik, als commandant van de eerewacht, ook namens mijn dorpsgenooten, u een hartelijk welkom toe. Ik wensch u met uw ouders en familie een blijden dag toe in de gemeente, welke door onze geliefde Koningin u is toegewezen om onder Gods zegen in haar naam te besturen. Het is thans een mooie tijd om uw intocht te doen. Alles in de natuur groeit en bloeit en zal spoedig rijpen voor den komenden oogst. Maar het is ook een ernstige tijd, vooral ook voor een landbouwende bevolking, waaruit de gemeente Ritthem hoofdzakelijk bestaat. Dit verzwaart ook de zorgen van het burgemeestersambt. God geve u kracht en •wijsheid voor uw arbeid. Moge onze gemeente onder uw bestuur in bloei en welvaart toe nemen. Burgemeester, wij zullen u en de uwen verder geleiden langs dezen mooien straat weg, tusschen groene en golvende korenvel den, langs mooie hofsteden en schoone verge zichten naar uwe nieuwe gemeente, waar de bevolking u met spanning en blijdschap staat op te wachten. Moge deze dag voor u en uw familie een blijde dag zijn, die steeds in aangename her innering zal blijven. Burgemeester, wees welkom in Zeeland. Wees welkom op ons mooie Walcheren. Wees welkom in Ritthem als onze burgemeester. Deze, toespraak werd bezegeld door een hoerageroep van heel de eerewacht. De burgemeester zeide met enkele woorden dank voor deze eerste woorden van welkom van Ritthems ingezetenen, waarna de lange stoet zich weer in beweging zette. Weldra zag men de wapperende driekleur op het oude, vriendelijke kerktorentje. Dicht bij het dorp gekomen hielp het klokgelui de feestelijke vreugde van den intocht verhoo- gen. Bij het gemeentehuis wachtte reeds een groote schare, die den burgemeester met ge juich begroette. Nadat de geheele stoet rond liet dorp had gereden, werd bij het versierde gemeentehu' stilgehouden. Een dochtertje van een der feestcommissie- leden, Marietje Kwekkeboom, bood aan mevr. Ter Haar, de moeder van den burgemeester, een prachtig bouquet aan, versierd met een lint in de Ritthemsche kleuren (groen en wit). De voorzitter der feestcommissie, de heer N. de Pagter, richtte tot den burgemeester de volgende woorden Geachte Burgemeester, Als voorzitter van de feestcommissie, ver tegenwoordigende de feestvierende bevolking, roep ik u een hartelijk welkom toe in uwe nieuwe gemeente. De taak, die u door uwe benoeming als burgemeester dezer gemeente op de schouders wordt gelegd, is niet gemak kelijk. Daarbij komt, dat gij, die uit een groo te stad zijt, nu tegenover een plattelandsche bevolking komt te staan. Als u blijken geeft van medeleven met de ingezetenen, dan zult u ook kunnen rekenen op hun aller waardee ring en dit zal zeker uw taak wat kunnen verlichten. Wij hopen, dat u vele jaren burgemeester van onze gemeente moogt zijn. Ook hopen wij, dat wij spoedig een gade aan uw zijde mogen zien. Een burgemeester hoort een echtgenoote te hebben. Dan kan de band met de gemeente versterkt worden. Wij wenschen u vele gelukkige jaren in deze gemeente. Daarom een driewerf Hoera voor onzen nieuwen burgemeester. Spontaan werd door de talrijke omstanders aan het verzoek van den spreker voldaan. In de versierde gemeentekamer had vervol gens de officieele installatie plaats. Na de voorlezing van hèt Kon. besluit, waarbij de heer P. W. ter Haar benoemd was tot burgemeester van Ritthem en van de akte van beëediging werd de burgemeester bin nengeleid. De waarnemende burgemeester, de heer J. Meliefste, sprak den heer Ter Haar aldus toe: Hooggeachte Burgemeester, Op dezen voor u en uwe familie zoo blij den dag, wil ik u als waarnemend hoofd de zer gemeente, namens alle ingezetenen, een van harte welkom toeroepen in uwe nieuwe gemeente. Ook uw ouders en verdere familie leden roep ik een hartelijk welkom toe. Langen tijd hebben wij in spanning afge wacht, wie na het overlijden van uw ambts voorganger tot burgemeester onzer gemeente zou worden benoemd. Het bericht uwer be noeming bracht eindelijk de gewenschte ont spanning. Wel kende niemand onzer u per soonlijk, maar de algemeene gedachte was toch wel deze, dat de zoon van een algemeen geacht en begaafd persoon als uw vader is, ook wel een goed burgemeester zou zijn voor Ritthem. De eerste kennismaking met u en uwe ouders versterkte dezen indruk zeer. Wij verwachten van u dan ook, dat gij voor ons, evenals uw geadhte voorganger, een goed burgemeester zult willen zijn, dat gij u zult kunnen inleven in de belangen van een kleine gemeente, zooals Ritthem nu eenmaal is. Een moeilijke taak wordt u heden op de schouders gelegd. Moeilijk, omdat de alge meene economische toestand thans verre van gunstig is. Moeilijk omdat gij een voorganger hebt gehad, die heel sterk de verantwoorde lijkheid van het burgemeestersambt gevoelde. Moeilijk, omdat df bevolking van Ritthem u op dezen dag haar volle vertrouwen schenkt en gij u dit vertrouwen hebt waar dig te toonen. Moeilijk ook, omdat gij hebt te toonen, dat gij een echte zoon van uw va der zijt. Gemakkelijk is dus uw taak zeker niet. Toch is het ook een schoone taak, hoofd van een gemeente te mogen zijn. Allen zult gij het nooit naar den zin kun nen maken. Bestuur ons echter naar uw bes te weten en gij zult het vertrouwen, dat wij thans in u stellen, altijd behouden. Moge God u daartoe kracht en wijsheid ge ven. Met het overdragen van dezen ambtsketen, draag ik u ook het burgemeesterschap over en verklaar u geïnstalleerd als burgemeester van de gemeente Ritthem. BIGGEKERKE. Zaterdagavond is alhier de 14-jarige M. K., die bij het uitwijken voor den auto, bestuurd door dr. P. uit Middelburg, kwam te vallen met zijn rijwiel, door den auto aangereden, waarbij hij zijn been brak. De fiets was zwaar beschadigd. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. NOG GEEN OVEREENSTEMMING OVER HOOVER'S PLANNEN. Onderstaatssecretaris Castle legde gisteren de volgende verklaring af Tot nu toe is nog geen overeenstemming bereikt, daar verschillende technische kwes ties besproken moeten worden. Er zullen geen voorstellen worden aangenomen, die niet volkomen beantwoorden aan den geest en de bedoeling van het voorstel van den president. Dit is door Mellon ook medegedeeld aan den Franschen voorzitter-president Laval, die daarop nog eens een ministerraad be legde en na afloop daarvan een onderhoud met den Amerikaanschen staatssecretaris van financiën had afgesproken. De regeering te Washington verwachtte gisterenavond het antwoord, of de Fransehe regeering bereid is op het plan van Hoover in te gaan. De toe stand wordt te Washington wel beschouwd als onzeker, doch niet als hopeloos. De instemming van Polen en Tsjecho- Slowakije met het voorstel van Hoover, is te Washington met groote voldoening ontvan gen. De reden van deze nieuwe onderhan delingen schijnt wel te zijn, dat Washington niet is ingegaan op hetgeen Frankrijk had voorgesteld te doen met de door Duitschiand te betalen onbeschermde annuïteiten van het Yóung-plan. Zoc.als men zich herinnert wil de Frankrijk, dat door Duitschiand deze on beschermde annuïteiten zouden worden ge stort op de bank voor internationale betalin gen, waarna Duitschiand en de in nood ver- keerende Midden-Europeesche landen er weer de beschikking over zouden krijgen in den vorm van een leening. BELGIE'S ANTWOORD AAN AMERIKA. De minister van buitenlandsche zaken, Hijmans, heeft gisteren een langdurig onder houd gehad met den gezant der Vereenigde Staten. Bevestigd wordt, dat het Belgische ant woord op het voorstel van Hoover gisteren avond, na afloop van de kabinetszitting, naar Washingon zou worden gezonden. Een nader telegram uit Brussel bevestigt, dat de Belgische ministerraad den tekst van het Belgische antwoord op het voorstel van Hoover heeft vastgesteld en tevens de in structie voor den Belgischen gezant, die op dracht ontving om het antwoord te overhan digen. Het antwoord stemt in beginsel in met het Amerikaansche voorstel. De regeering spreekt de hoop uit, dat Hoover's voorstel er effectief toe zal bijdragen, de thans heerschende ern stige moeilijkheden te overwinnen. Het antwoord wijst verder op de bijzondere positie die België in het vraagstuk der scha devergoeding steeds heeft ingenomen en spreekt de hoop uit, dat bij de uitvoering van het Amerikaansche voorstel daarmede reke ning zal worden gehouden. DE FRANSCH-AMERIKAANSCHE ONDERHANDELINGEN VASTGELOOPEN Volgens een gisterenavond om half elf te Parijs uitgegeven communiqué schijnen de onderhandelingen der Fransehe ministers met staatssecretaris Mellon vrijwel vastge- loopen te zijn. Er heerscht in Fransehe krin gen, naar aanleiding van dit bericht, ern stige ongerustheid. Men vreest, dat aan het door Hoover vastgestelde tijdstip voor de in werkingtreding van het plan, niet meer zal kunnen worden vastgehouden. Laval weiger de na afloop van de besprekingen elke ver klaring. Men maakt daaruit op, dat de be sprekingen op het doode punt zijn gekomen. Met spanning ziet men uit naar het stand punt dat president Hoover zal innemen. Volgens Havas is de reden van de misluk king der onderhandelingen de beslistheid der weigering van .Amerika om op essentieel© punten verandering te brengen in het voor stel van president Hoover. De Amerikanen bijv. willen de betalingen tot het inhalen van het beschermde deel der annuiteiten, die on der het moratorium vallen, over 37 jaar en van het onbeschermde deel over 25 jaar ver spreiden, terwyl de Franschen alle achter stallige betalingen dadelijk willen invorde ren. Ook de terugbetaling der leening aan Duitschiand, wil Amerika over 25 jaar uit strekken, een voorstel waar Frankrijk op weigert in te gaan. Er heerscht eindelijk ver schil van meening over de bestemming der leening.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1