Courant pitten I0P SANDE TWEEDE BLAD OY neldestraat elburssche v. Stoomvaart GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Het vruchteloos offer. BINNENLAND van de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiiiiiiig AATSCHAPPIJ i; S. K., bureau en 2 Juli. ll[ll!lllllllll!llll[|lllllllll!llll!ll!lim »uwstraat 57 jn van EREN tk -mm gbureau VAN WIJCK ypark 9, een T weeverdie- tuin bij het tiel- 4500. Wie dus koop wil wonen, aagd T TUIN. prijsopgaaf onder :au „Vliss. Cour." huur ruim 2NHUIS n en te bevragen H. SLUII l'ER, (stille zijde). R-Sirks vraagt MSTBOUE dag. Zich aan te ids tusschen 7 en adhuisstraat 147, DEN ZIEKE ver- TBODE. tSCHTAFEL lad en spiegel, als oulevard Bankert vraagd een IS|E uen. Adres: L. J. Boulevard de 1 Augustus een WONING f 27.50 p. maand, ishoeckstraat 67. 1 Augustus e.k. :n stand van Vlis- VINKELHU1S s) aan de Coosje 67, thans bloe den heer van der I.V. Bierbrouwerij aldaar. ELT <S Co. Nieu- gt een net ND MEISJE kei. iiburg-Rotterdam legen plaatsen 1 PASSAGIERS, N EN VEE v.Midd. v.m.uur v. Rott. vm.uur 9 9 9 te bekomen: rransport- en Exp. ven G. VOS. Telet 8. NHOORN, Tel. 153 ■ERHODT, Tel. 283 Telet. 101. Maandag 29 Junf 1931. No. 150. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van VHssingen op Vrijdag 3 Juli 1931, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag. Aan den heer J. M. Adriaansen, als 1 eeraar in het werktuigkundig teekenen aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. IV. Benoemingen 1. Van leden der commissie van beheer van het Vlissingsch Studiefonds. De aanbeveling luidta. 1. C. Kamermans (aftredend) 2. C. B. J. Wijtenburgb. 1. G. van de Putte «"aftredend) 2. M. Vader. 2. Van een regent van het Gasthuis (vaca ture-W. van den Hoek). De alphabetische aanbeveling luidt1. G. Bakker2. G. J. J. Kuijpers. 3. Van leeraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs (cursus 1931/1932). De voordracht luidt a. Vacature J. A. van Dierendonck: 1. H. M. van Dokkum te Amsterdam2. P. C. van der Wilt te Rotterdam3. J. op 't Root te Neer (L.) b. Vacature W. P. Edelman1. A. P. W. van der Haar te Utrecht2. L. W. Zoeter te Amsterdam c. Vacature E. Nederlof R. Belgraver te Groningen d. Vacature J. M. Adriaansen F. Vreden- rijk Engelenburg te 's-Gravenhage e. Vacature A. Bertijn1. A. Bertijn te Vlissingen2. P. J. van den Bosch te Vlis- singen. Tot het verleenen van een vaste aanstel ling aan de tijdelijke leeraren E. M. F. Kools, K. H. Stad en D. P. Meyler. V. Te behandelen punttn 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwe leden. 2. Voorstel van Burg. en Weth. om met de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam een tweetal annuiteitsleeningen pari aan te gaan van ƒ678.800 en ƒ128.300, tegen een rente van 45/16 en tot het verlagen van de rente der voorschotten van de Woningbouw- vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" van 5 op 45/ie (Aangehouden voorstel.) 3. Idem van de commissie voor de straf verordeningen tot he' wijzigen van de Alge- meene Politieverordening. 4. Idem tot het wijzigen van de verordening op het gemeentelijk grondbedrijf. 5. Idem tot het wijzigen van de verordening op de heffing van schoolgeld voor de Han delsavondschool. 6. Idem tot het verminderen van het aan tal leerkrachten aan school A aan de Coosje Buskenstraat en tot het op wachtgeld stel len van mej. J. J. Pleune. 7. Idem om medewerking te verleenen aan de beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van leermiddelen en schoolmeu- belen aan de V-reeniglng voor bijzonder lager onderwijs op gereformeerden grondslag en aan de VI" .gsche Schoolvereeniging. 8. Idem tot goedkeuring van een gewijzigde begrooting van het Burger Weeshuis voor 1931. 9. Idem tot overname van eenige stukjes grond aan de Eedestraat en Steenhuisstraat van de firma de Muijnck. 10. Idem tot het verleenen van toestemming aan de N.V. Klingelnberg—Fijnwerk voor het overdragen van grond enz. aan de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „de Schelde". 11. Idem tot het verwijderen van de spoor rails vanaf de Groente- en Fruitveiling tot de Aagje Dekenstraat. Een verhaal uit een Nabij Verleden. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN 22) Er was niets meer te zeggen en Thalberg maakte zich gereed om heen te gaan. Het gesprek voortzetten zou een pijniging voor hen beiden zijn geweest. De gedachten, die den ouden officier op den weg naar huis bestormden, waren verre van vrooüjkhij zag de toekomst donker in. Wat zou er gebeuren als Holger thuiskwam Hij had den brief van zijn zoon niet mee naar „Seehof" genomen, uit vrees dat ze zouden vragen hem te mogen lezen. Aan het slot stonden namelijk deze woor den „De hartelijke groeten voor alle vrien den en bekenden, in 't bijzonder voor de fa milie Bruhn. Ik hoop dat het ze goed gaat en dat op „Seehof" alles bij het oude is." „Alles bij het oude 1" Gave de hemel dat het zoo was, dacht de kolonel weemoedig. Holger had dus geen idee van het leed dat zijn oude vrienden getroffen Had. Hoe zou hij het ook kunnnen weten? Thalberg pij nigde zijn hersens lang met het probleem en kwam tot de slotsom, dat hij er den jongen in zijn volgenden brief ook niets van vertel len ZOll, En als hij thuis kwam Als officier kon hij toch moeilijk trouwen met de dochter van Pensioneering- van loodsen. Het Tweede Kamerlid de heer Suring heeft den minister van defensie de volgende vraag gesteld Is de minister reeds in staat en bereid, mede te deelen of het door hem in het voor uitzicht gestelde onderzoek in zake pension- neering van voor den dienst ongeschikt ver klaarde loodsen hem aanleiding heeft gege ven tot een overleg met zijn ambtgenoot en zoo ja, welk het resultaat van dit overleg is geweest Internationaal Congres voor hulp aan lichamelijk gebrekkigen. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage werd hedenochtend het Internationaal Congres voor de hulp aan lichamelijk gebrekkigen geopend. Het Congres werd geopend met een rede van minister Verschuur. Hij noemde het een groot voorrecht voor de Nederlandsche regeering, voor den dienaar van den arbeid, het bedrijfsleven en de volks gezondheid m die regeering, dat in Nederland het Internationaal Congres voor Lichamelijk gebrekkigen zal worden gehouden. Het is bekeend, dat de Society for the care of Crippled Children, dit Congres heeft bij eengeroepen en dat de Nederlandsche Cen trale Vereeniging voor Lichamelijk Gebrek kigen het organiseert. Van die vereeniging hebben wij geleerd dat het gelukt om licha melijk gebrekkingen in 75 van de gevallen te maken tot zelfstandige werkende burgers met haar zijn wij bet allen eens dat nog hoo- ger dient gestreefddat het ontstaan van lichaamsgebreken zooveel mogelijk dient te worden voorkomen, door de oorzaken te be- sfcudeeren en te bestrijden. In hooge mate is voor een land en zijn regeering, voor den arbeid, het bedrijfsleven en de volksgezond heid, dit slagen en dit streven van belang. De minister zette hierna zijn rede in de Engelsche taal voort. Vervolgens werd het woord gevoerd door den burgemeester van 's-Gravenhage. Hulpverleening langs den weg. In verschillende persbeschouwingen en in verslagen van de vergaderingen van het Oranje Kruis en het Roode Kruis over de hulpverleening bij ongevallen langs den weg, welke deze beide vereenigingen organiseeren, is ook de naam genoemd van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, die dit Ne derlandsche belang mede krachtig wenscht te bevorderen. Ter vermijding van eventueel onjuiste ge- volgt-ekkingen en tot goed begrip van den stand van zaken geeft het dagelfjksch be stuur van den A.N.WB. in het bondsorgaan „De Kampioen' een uiteenzetting van zijn standpunt in deze. Daarin wordt er aan herinnerd, dat in de onlangs gehouden vergadering van het alge meen bestuur van den bond de voorzitter, de heer Edo J. Bergsma daarojntrent heeft me degedeeld, dat zoowel het Ned. Roode Kruis als de Nationale Bond „Het Oranje Kruis" een hulpdienst langs de wegen hebben opge zet, welke zoo dringend noodig is, in verband met het toenemend aantal ongelukken. Deze hulpverleening komt er, ook al zou de A.N.W.B. er zijn medewerking niet aan ver leenen, maar beter en doeltreffender zal deze kunnen zijn, als ook de Bond daaraan zijn gevraagde medewerking verleent. In overleg met de K.N.A.C. en met de K.N.M.V. is de Toeristenbond dan ook vertegenwoordigd in de commissie van het Roode Kruis. Van het Oranje Kruis was reeds vroeger een aanvraag ingekomen om aan de actie van dit lichaam steun te verleenen. De beide acties gaan In zekeren zin langs elkaar heen en komen ook op hetzelfde gebied. Van de zijde van den A.N.W.B. is daarop gewezen en is getracht versnippering te voorkomen. Met beide partijen zijn conferenties ge houden en het komt het dagelijksch bestuur voor, dat persoonlijke bezwaren een samen werking van Roode Kruis en Oranje Kruis in den weg staan. Daarom heeft de A.N.W.B. zijn bemiddeling aangeboden, ten einde te bereiken, dat beide partijen zouden gaan een vrouw, die gevangenisstraf had onder gaan wegen een ernstig misdrijf l Zou Hol ger voor 2ijn liefde het groote offer willen brengen.... en ontslag uit den dienst ne men Voor het eerst van zijn leven werd de oude man zich bewust, dat hij, ondanks de groote vertrouwelijkheid, die altijd tusschen hen had bestaan, het karakter van zijn jon gen toch niet door en door kende.... HOOFDSTUK XII. Het was een heldere, mooie vroeg-winter- dag, toen kolonel Thalberg zich van het dichtst bljzijnde station naar de gevangenis liet brengen. De velden waren bedekt met een ongerept-blank sneeuwkleed en de rijp had de takken der bladerlooze boomen om- getooverd tot fijn kantwerk, dat schitterde in de zon. De slede was ruim, de zitplaats ge makkelijk, de bellen van de paarden rinkel den vrooüjk in den klaren dag en Christian Thalberg zou genoten hebben van den tocht, als het doel daarvan niet zoo onuitsprekelijk droef was geweest. En hoe dichter hij bij het uitgestrekte sombere gebouwencomplex kwam, hoe gedrukter zijn stemming werd. De kolonel liet de slede stilhouden voor de groote gevangenispoort en stapte uit. Hij trok aan de bel en luisterde met beklemd hart naar de voetstappen, die in de richting der met ijzer beslagen deur kwamen en dof echoden onder de hooge gewelven. Een sleutel knarste in het slot en de deur zwaaide open. „Wensch u iemand te spreken vroeg de portier beleefd. Thalberg wilde Juist antwoorden, toen een samenwerken, of althans elkaar uit den weg zouden blijven. In een conferentie met hoofdbestuursleden van het Roode Kruis is gewezen op de groote moeilijkheden welke deze organisatie vooral bij het onderhoud en toezicht van den hulp dienst in volgende jaren zal ondervinden en op de omstandigheid, dat, wegens het ge kozen systeem niet het geheele terrein zal kunnen worden bestreken, tenzij eerst na ver loop van zeer langen tijd. Een langjarige er varing heeft den A.N.W.B. geleerd, dat alles wat hij langs den weg heeft aan wegwijzers, verbandkisten, hulpkisten, voetpompen, wan delwegbordjes, „paddestoelen", plaatsnaam borden, waarschuwingsborden en allerlei Bondsschilden, zeer veel toezicht, zorg en controle en onophoudelijke vernieuwing eischen. Een algemeen net van hulpdiensten over het heele land in elkaar te zetten, te onderhouden en steeds te doen functionee- ren is een reuzenwerk, dat medewerking vergt van tal van geschoolde menschen ter plaatse en een bekwame, ervaren centrale leiding. Het Oranje Kruis heeft zich de hulp ver zekerd van het Groene, het Witte en het Wit-Gele Kruis en deze vier vereenigingen zullen het geheele land kunnen bestrijken, beschikken over magazijnen, brancards, ver bandmiddelen, enz. en hebben reeds een ge deelte van den hulpdienst georganiseerd. Dit systeem komt den A.N.W.B. voor zeer prac- tisch te zijn. Om tot een goede oplossing te komen heeft de A.N.W.B. aan het Roode Kruis gevraagd, zijn antagonisme te willen opheffen en de bemiddeling van den Bond te aanvaarden in een vergadering, welke de voorzitter bereid is te leiden, om een idealen hulpdienst te ver krijgen. Van de zijde van het Roode Kruis werd verklaard, dat zoo'n bemiddelingspoging toch niets zou geven, maar daartegenover blijft de A.N.W.B. van meening, dat het tot samen werking zal moeten komen, waarbij de Bond bereid is, op zijn wegwijzers de richting aan te geven, waar de dichtstbijzijnde hulppost te vinden is. Waar de zaken zóó staan, meende de A.N.WB. het Oranje Kruis niet langer te mogen laten wachten dit is niet verant woord, noch tegenover de velen die gewond langs den weg komen te liggen, noch in 't belang van de leden, noch in het belang van het algemeen. Intusschen onttrekt de Bond den bestaan- den steun aan het Roode Kruis niet. Aldus heeft de voorzitter de moeilijkheden uiteengezet, waarvoor men thans staat. Niet het belang van personen of het prestige van een vereeniging mag in deze den doorslag geven. Het belang van alle weggebruikers en het algemeen belang eischen, dat alles zoo goed mogelijk in orde komt en wel zoo vlug en zoo sterk als maar eenigszins mogelijk is goed kan blijven functionneeren. Wanneer de vier genoemde vereenigingen willen samenwerken, dan mag de A.N.W.B. zich aan het verleenen van zijn medewerking niet onttrekken. De Bond heeft de bordjes gereed, die op de wegwijzers de richting zul len aangeven, waar het dichtstbij de posten van het Oranje Kruis zijn te vinden en, zijn ze dichterbij, die van het Roode Kruis. De bond is neutraal en het gaat er bij hem slechts om, dat de hulp bij verkeersongeval len zoo spoedig en doeltreffend mogelijk kan worden verleend. In aansluiting aan deze mededeelingen geeft de Kampioen verder een uiteenzetting van de voorgenomen uitwerking der plannen welke ten doel hebben langs de wegen in heel Nederland posten te vestigen, vanwaar uit telefonisch deskundige hulp kan worden ont boden. De dienst der posbereijen en telegrafie heeft daarvoor zijn volledige medewerking toegezegd, ook ter verkrijging van doorver binding 's nachts. De A.N.W.B. stelt zijn weg wijzers beschikbaar om aan te geven in welke richting men moet gaan om zoo spoedig mo gelijk een hulplost te bereiken, welke door een 's avonds verlicht bord wordt aangeduid. Bovendien zal door een kenbaar teeken wor den aangegeven waar een telefoon beschik baar is, die men in geval van nood dag en heer, die het ruime voorplein van de gevan genis was overgestoken, op hem toekwam. Een oogenblik later waren de beide mannen na een hartelijk-verraste begroeting, In druk gesprek en de portier sloot de deur weer. „Hoe komt hier, dokter?" vroeg de ko lonel verbaasd. „Ik dacht dat u, toen u uit ons garnizoen werd overgeplaatst, naar Fre- dericia was gegaan „Daar ben ik ook een aantal jaren ge weest. Maar ik had geen lust mijn heele le ven officier van gezondheid te blijven en toen hier in de centrale vrouwengevangenis de be trekking van gestichtsarts openkwam, heb ik gesolliciteerd. U weet, ik heb altijd veel gevoeld voor werk met een socialen kant. We hebben elkaar anders in jaren niet gezien. Wat vliegt de tijd toch I Maar zonder onbe scheiden te zijn, kolonel, wat voert u zoo plotseling hierheen Moet u iemand spre ken „Ik kom een gevangene bezoeken." „Och kwam het verbaasd over de lippen van den dokter. Hij had gedacht dat zijn vroegere regimentscommandant een bezoek wilde brengen bij den directeur of een an deren hoofdambtenaar van de inrichting. „Een gevangene bezoeken Wie is het, als ik vragen mag „U moet haar van vroeger kennen,,.. Me vrouw Bruhn." „Natuurlijk..., dat spreekt vanzelf? Ja, nu herinner ik het mij u was altijd erg be vriend mef den ritmeester. Een treurige ge schiedenis, hé „Hoe maakt mevrouw Bruhn het?' vroeg Thalberg, weinig geneigd om op de laatste nacht kan gebruiken om zich met een mel- dingspost in verbinding te stellen. Voor de persoonlijke en materieele hulp verleening zal Nederland in districten wor den verdeeld, waarvan, in overleg met deze diensten, de leiding zal opgedragen worden aan den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, of een door dezen aan te wijzen persoon, dan wel aan den leider van^ een groot ziekenhuis. Bij ongelukken zal dan beroeps-personeel of zullen geoefende vrij willigers te hulp geroepen en gezonden kun nen worden. Wat het materiaal betreft, zal gebruikt worden öf dat wat het beroepsperso- neel óf dat wat door de zogen van het Oranje Kruis en de aangesloten vereenigingen, welke over het geheele land verspreid zijn, ter plaatse of in de nabijheid aanwezig is. Bij uitvoering van dit plan zal in geheel Nederland op alle wegen binnen den kortst mogelijken tijd de hulp verleend kunnen worden die noodig is. De verkiezingen voor den gemeenteraad, „Het Volk" heeft een overzichtelijk staatje samengesteld van den uitslag der raadsver kiezingen in 451 gemeenten emt minder dan 20.000, 29 gemeenten met 20.000 tot 50.000, 11 gemeenten met 50.000 tot 100.000 en 6 ge meenten met meer dan 100.000 inwoners, in totaal 497 gemeenten. De volgende percenta ges zijn daaraan ontleend 1927 1931 S.D.A.P. 24.5 25.8 R.-Kath. Staatspartij 20.5 21.6 R.-Kath. Volkspartij 1.2 8.8 Anti-rev. partij 12.7 12.5 Christ.-Hist, Unie 10.5,, 9.9 Vrijz.-Dem. 6.3 5.9 Vrijheidbond 11.4 10.9 Communisten 2.5 2.5 Plattelandersbond 0.5 0.2 KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Ned. Eerv. Kerk. Beroepen te St. Philips- land ds. C. A. Lingbeek (lid van de Tweede Kamer) te Voorthuizen. Bedankt voor het beroep naar Rotterdam door ds. E. H. Blaauwendraad te Vlissingen. Aangenomen het beroep naar Boxtel door ds. J. Vfe Maas Wz. te Hontenisse. Op het drietal te Delfshaven komt voor ds. P. L. D. J. van Oeveren te Nisse. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Tholen door ds. J. D. Barth te Borselen. Examens. Voor het examen steno-typist(e), afgeno men vanwege de Nederlandsche Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machine- schrijven, zijn geslaagd de damesH. Adriaanse, M. Sorel, N. Meerman (met lof), L. Plouvier, J. Woltering en de heeren L. Schot, J. Post, A. Voss, P. Weijermans (met lof), P. Woltering, allen te Vlissingen. Voor het examen typist, de heeren A. P. Sauer alhier en A. de Vries te Middelburg, allen leerlingen van den heer I. Sinke alhier. Voor het examen stenografie Engelsche taal zijn geslaagd de dames A. Rutgers, J. Gaastra en J. Dekker. Aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam slaagde voor het examen als onderwijzer onze vroegere stad genoot de heer Jos. Alleda. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is voor het candidaatsexamen electrotechniseh ingenieur le gedeelte de heer J. W. Baurdoux te Middelburg. Voor het eerste gedeelte ""ar. het notarieel examen is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. C. Kram te Kapelle. Voor het candidaats-examen voor electro techniseh Ingenieur is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd de heer J. J. Derksen te Clinge. Rijkskweekschool Middelburg. Geslaagd de dames D. B. Maas te Goes M. E. Smits en S. Bor, beiden te Vlissingen J. J. Mantz te Middelburg en de heer C. E. W. Schutijzei- te Vlissingen. Afgewezen 1 candidaat. opmerking van den dokter in te gaan. „Ik geloot dat ze er in geslaagd is zieh in de omstandigheden te schikken. Ze heeft lichte arbeid gekregen en staat, voorzoover ik weet, bijzonder goed bij de directie en het bewakingspersoneel aangeschreven. Haar gedrag is voorbeeldig en zelfs in haar tegen woordige positie heeft ze de manieren van een vrouw van de wereld niet afgelegd. Haar beschaving en ontwikkeling boezemen het personeel, zooals te begrijpen is, respect in." „U hebt haar natuurlijk gesproken „Dat wil zeggen, ik zie haar bij de weke- lijksche controle. Maar een eigenlijk gesprek heb ik niet met haar gehad. Och, het is na tuurlijk voor ons allebei pijnlijk, in deze om geving weer met elkaar in aanraking te komen. Om haar persoon, die zoo heel an ders is als het gewone type dat we hier krijgen en om de oude relatie, interesseer ik mij uiteraard oor haar en zoo heb ik nog al een met den directeur en. de bewaardsters, die dagelijks met haar omgaan, over haar gepraat. Hoe lang is ze nu hier „Zes weken." „En u wilde haar bezoeken „Haar man heeft het mij dringend ver zocht. Hij meende dat ze nu bezoek mocht hebben." „Dat moet op een misvèrstand berusten. De gevangenen mogen pas na drie maanden bezoek hebben en dan nog van hun naaste familie. Maar omdat u nu eenmaal de be zwaarlijke reis hebt gemaakt en het gedrag van mevrouw Bruhn in elk opzicht voortref felijk is, zal het in dit bijzondere geval wel worden toegestaan, dat u haar spreekt. Hebt Oostburg. Geslaagd voor het examen nut tige handwerken de dames K. M. Blok, Cad- zand C. van Laecke, SluisM. S. Pauw, Groede en G. G. Zonnevijlle, Ter Neuzen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden heden de navolgende vonnissen uitgesproken: Meieed J. P., 43 jaar, caféhouder te We- meldinge, 6 maanden gevangenisstraf. Veroorzaken van brand door schuld C. L. ,d. V., 32 jaar, graanhandelaar te Kloetin- ge. 25 of 25 dhts. Als opkooper niet hebben van een register O. K., 54 jaar, opkooper te Wissenkerke. Be vestiging van het vonnis waarvan hooger be roep, met uitzondering van de straf, ƒ25 of 10 dhts. Overtreding JachtwetJ. B., 29 jaar, werk man en J. P„ 28 jaar, werkman, beiden wo nende te Domburg. Voor ieder Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, met uitzondering van de straf, 20 of 10 dhts. met verbeurdverklaring van de inbeslagge- nomen klemmen. Het noodeloos doen vervoeren van dieren op pijnlijke en kwellende wijze E. D. V., 43 jaar, veehandelaar te Sas van Gent. Vernie tiging van het vonnis waarvan hooger be roep. Vrijspraak. Openbare dronkenschap bij herhaling J. H. Z„ 37 jaar, steenvoeger te Vlissingen. Be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. 14 dhts. VerduisteringA. Z„ 22 jaar, venter te Axel. Vrijspraak. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij de koopman P. J. A. V., te Bergen op Zoom, vroeger te Middelburg, wegens veruistering is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Mag een opticien brillen voorschrijven Voor den kantonrechter te Amsterdam heeft terecht gestaan een opticien, die iemand, na onderzoek van de oogen met een oogspiegel, refractometer, pasbril enz. een bril had voorgeschreven, en zich deswege had te verantwoorden wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst. De ambtenaar van het O. M. eischte één gulden boete, doch de kantonrechter ontsloeg den opticien van rechtsvervolging. Tegen deze uitspraak kwam de ambtenaar in be roep en de zaak diende daarop voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank. Deze heeft het vonnis van den kantonrechter be vestigd, dus den opticien ontslagen van rechtsvervolging. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse P. A. Wil- lernsen, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 1 Juli geplaatst als commandant aan boord van Hr. Ms. pantserboot „Brinio" te Vlissingen. De Engelsche kruiser „York" is heden morgen om 6 uur van IJmuiden naar Am sterdam opgestoomd. De oorlogsbodem heeft ligplaats genomen aan den steiger van de Holland—-Amerika-Lijn. De eerste-luitenant C. van Boven, van de school voor reserve-officieren der genie te Utrecht, wordt 15 Juli overgeplaatst naar 's-Gravenhage en werkzaam gesteld ten bu- reele van den chef van den generalen staf. De kapitein der artillerie van het Ned. le ger, A. Cramwinkel, wordt voor den tijd van ten hoogste vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië ten einde door den be noemden gouverneur-generaal te kunnen worden aangewezen als een zijner adjudan ten. De kapitein is daartoe met ingang van 1 Juli a.s. ingedeeld boven de sterkte bij de Ko loniale reserve. Ond-gepensionneerden. In een te 's-Gravenhage gehouden open bare vergadering voor oud-gepensionneerde militairen, uitgeschreven door den Algemee- u haar iets bijzonders mee te deelen?" „Neen. Maar ik geloof dat het voor Bruhn een vreeselijke teleurstelling zou zijn als ik terugkwam zonder haar gesproken te heb ben. „Daarmee zal de directeur ook wel reke ning willen houden, ik zal het met hem be spreken. Maar gaat u eerst met mij mee naar huis om koffie te drinken. U zult wel honger hebben na de lange reis." Dr. Horster nam den kolonel mee naar de zijde van het groote plein waar de woningen der hoogere ambtenaren lagen, prettig aan doende, begroeide landhuizen met voortui nen, die een wel-schrille tegenstelling vorm den met de grauwe hoofdgebouwen. Het interieur van de dokterswoning was al even smaakvol en gezellig als het uiterlijk en het gaf den bezoeker een verkwikkend, be- hageüjk gevboel. Ook de vriendelijke ont vangst door de aardige blonde echtgenoote van den arts droeg er toe bij zijn trieste stemming wat te doen wijken, maar toen het smakelijke koffiemaal werd opgediend, was zijn eetlust toch nog niet bijster groot en zijn spraakzaamheid evenmin. Hij zag onbeschrij felijk op tegen de naderende ontmoeting. Na het eten ging de dokter naar den di recteur. Nauwelijks was hij weg of de deur werd geopend en een meisje van een Jaar of elf kwam binnen, een frisch blond kind, met roode wangen die tintelden van de opwek kende winterlucht en dezelfde vriendelijke blauwe oogen als haar moeder. Toen ze den vreemden, heer zag, werd ze verlegen en wilde ijlings rechtsomkeert maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5