1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG 26 JUNI EERSTE BLAD Si No. 148; 69e Jaargang 'f JJNEN [SEN UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen laeusvc ulaenncs Stads- en Pro vincienicu ws Gemeenteraadsverkiezingen, BUITENLAND n,TS GEMENGD NIEUWS 1931: Ir schat [bad |icht, licht, gewaar |vaar.... dag vervólg I een universeel- |r, als hoogfre- Iquentversterker- Ink vermogen en leze lampen kun- loderne schema's aande toestellen et zonder ingrij- toegepast. Het reeds voor het Ie met ontvang- 1 zal uitkomen, legepast, zoo dat beding ontvang- hoedanigheden VERHUIST |JK. zakelijken om- ds zoolang de zal nu worden is dat de zake- igen-haven niet angen en Koot- aasten hiervoor lien is Kootwijk Ihen staf van den |it Kootwijk ge nder van Sche- is 1053 M. ge- de antenne 15 lan worden ver- IOLRADIO Jleden in enkele met school- I een vergelijking jtaten van een- rschiilende groe- Irvan de eene polradio ontving I wijze werd on- fral het muziek- neer succes had |!5 scholen van andere scholen |leerstof voor de iten van deze [nauwkeurig ge- (et eind van de mderwezen kin- ^prong hadden ige lessen had- ran Port Said van Kaapstad Belawan Juni Kaap del via n. Amst. (uitr.) 23 Juni te Bombay ini v. Singapore v. Port Natal (thuisr.) p. 23 van Antw. naar van Suez Juni Ouessant ni te Marseille te Coconada a naar Amst. i te Mombassa ii te Marseille. Juni 1931, des pen Londen '.98—59.01; nden 12.07— 9.10 Belgische «ische Francs VLISSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- I kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 3e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers der Vlisslngsclie'Seuranl GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN, 26 JUNL De havenfeesten. De buurtcommissie Dokkade, Koningsweg, Aagje Dekenstraat enz. vergaderde ten raad- huize. In verband met het vertrek van den voor zitter, den heer L. M. J. Gregory, naar elders, moest deze tot zijn spijt zijn functie neer leggen. Gekozen werd de heer M. J. Hemmekam, waarbij de heer Gregory de hoop uitsprak, dat onder leiding van den nieuwen voorzitter deze buurt met opgewektheid en vreugde aan de havenfeesten zal kunnen deelnemen. Verslag werd uitgebracht van de huldiging der Koninklijke Familie op 17 April jl. Aan het eind der vergadering nam de scheidende voorzitter met een kort woord hartelijk afscheid, waarna door den heer M. J. Hemmekam namens de commissie den heer Gregory hartelijk dank werd gebracht voor de zeer aangename samenwerking en goede leiding en wenschte hij den voorzitter en de zijnen het beste toe. Het coöperatieve slachthuis. De architecten van het coöperatieve slacht, huis alhier verzoeken ons er op te willen wij zen, dat de mededeeling van den burgemees ter te Middelburg in de raadszitting van Woensdag, volgens welke het bedrag van 145.000 bij den bouw van genoemd slacht huis verre overschreden zou zijn, van allen grond ontbloot en volmaakt onjuist is. De verkiezing van leden van Ged. Staten. Naar „de Zeeuw" verneemt, zou de Sta- ten-fractie van den Vrijheidsbond voorne mens zijn haar lid, den heer J. M. van Bom mel van Vloben, aan te wijzen als candidaat voor het lidmaatschap van Ged. Staten. Er liepen eerst geruchten, dat de heer J. O. Paap daarvoor zou worden aangewezen, maar ten slotte is de keuze op den heer Van Bommel van Vloten gevallen. Intusschen schijnt het nog niet vast te staan, dat in de vacautre-Van der Weijde wéér een lid van den Vrijheidsbond zou wor den benoemd. In den boezem der rechtsche fracties moet nog verschil van meening be staan over de vraag of men de keuze zal la ten vallen op een Vrijheidsbonder of op een S.D.A.P.'er. Beide laatstgenoemde fracties zijn nu even sterk, terwijl in uitgebracht aantal stemmen de S.D.A.P. het van den Vrijheids bond wint en bovendien eerstgenoemde een regelmatigen groei te zien geeft, wat van den laatste niet gezegd kan worden. Vereeniging Rijwielpad Walcheren. Het bestuur van de Vereeniging Rijwielpad Walcheren, heeft bericht ontvangen dat de A.N.W.B. aan deze vereeniging een bijdrage toegekend van 200. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat de wiel- rijdersbond het groote nut van dit rijwielpad inziet. Zij die van dit pad gebruik maken en nog verzuimden zich als lid op te geven, mogen in ait subsidie van den Algemeenen Ned. Wielrijdetsbond een aansporing zien om ook een kleine jaarlijksche contributie-voor dit pad bij te dragen. Scholen voor Geref. lager onderwijs. Gisterenavond hield de Vereeniging voor lager onderwijs op Geref. grondslag haar jaarvergadering in het jeugdgebouw der Ger. Kerk, onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte. Na, de gebruikelijke opening werd door den secretaris, den heer P. C. Nonnekes het jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek' dat de beide scholen in de Kasteelstraat en in de Verkuijl Quakkelaarstraat in bloeienden toe stand verkeeren. Het leerlingenaantal was in het afgeloopen jaar gemiddeld 355 met teza men 10 leerkrachten. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. Suurmond, deed daarna verslag van zijn gehouden fi nancieel beheer, hetwelk door een commissie was nagezien en in orde bevonden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Th. Kamermans Jr. en in een bestaande vacature de heer E. Bouwsma. De voorzitter bracht dank aan de hoofden en verder personeel voor den ijver, waarmede zij de belangen der school behartigen. Na gehouden rondvraag sloot de heer J. Baarschers de bijeenkomst met dankzegging. Strandconcert. Programma van het concert te geven door d© Vlissingsche Postfanfare, directeur de heer H. B. Woltering, op Zondag 28 Juni, 's avonds 8 uur, in de kiosk aan den Boule vard Evertsen. 1. „Le Drapeau d'Eindhoven", pas redoublé, Ant.v. Leest 2. „La Dame de Coeur", ouverture, Gerh.Duval 3. „Juanita", grande valse de concert, Jos. Bauwens 4. „Dona Flora", fantasie dramatique, Ch.deCarmont Pauze. 5. „L'Entreé Joyeuse", marche, Ant.v.Leest 6. „Duizendschool", ouverture, J. R. v. d. Glas 7. „Une Nuit d'Eté", grande valse de eoncert, Jos. Bauwens 8. „L'Aurore d'un beau Jour", fantasie, J. Martin 9. Finale, Scheepvaaxtberichten. Heden is van hier vertrokken het Amerl- kaansche stoomschip „Manitauny" naar Amsterdam. Dit schip, geconsigneerd aan de firma De Groof Co alhier, is Woensdagavond ten half tien 's avonds, met een diepgang van 25 voet, door de nieuwe sluis geschut. De ruim 6000 ton olie werden zeker bijzon der vlug gelost, want reeds hedenmorgen 10 uur is het schip van hier naar Amsterdam vertrokken, P. T. en T. Tot adjunct-commies bij den post- en te legraafdienst is benoemd de kantoorbediende le klasse W. A. Polderman van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen. Concerten hotel Oosterhnls. De concerten in het hotel Oosterhuls door een kapel onder leiding van den heer Gold- hagen, zullen heden aanvangen. De kapel concerteert dagelijks des middags en des avonds. Zeenwsche Zangersbond „Zang Veredelt". Bij het Woensdag te Wissekerke in het bosch van mevr. de wed. W. J. Vader van 's-Gravenpolder gehouden zangconcours, uit gaande van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt" was de totale uitslag als volgt 3e afdeeling gemengde koren: „Nu met Hope" te Burg 146 p. 2e pr.„Ons Genoe gen" te Kats 145 p. 2e pr.„Oefening en Uitspanning" te Borsselen 166 p. 2e pr. „Crescendo" te Hoek 180 p. le pr.„Zang Veredelt" te Schore 168 p. 2e pr. 2e afdeeling gemengde koren: „Oefening baart Kunst" te Goes 181 p. le pr.„Ge mengd koor" 's-Heer Abtskerke 176 p. 2e pr. „Crescendo" te Kruiningen 168 p. 2e pr. „Zanglust" te Wilhelminadorp 192 p. le pr. „Door oefening Vereenigd" te Vlissingen 208 p. le pr.„Zanglust" te 's-Heer Arendskerke 167 p. 2e pr. 2e afdeeling mannenkoren: „Zang en Vriendschap" te Wissekerke 163 p. 2e pr. le afdeeling gemengde koren„Cloetings Gemengd koor" te Kloetinge 140 p. 3e pr. Eere-afdeeling gemengde koren„Orelio" te Axel 159 p. 2e pr. Een noodlottige auto-aanrijding. De melkhandelaar K. Kole uit Ierseke, welke Woensdagavond nabij de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland is aangere den door een auto van de firma Van Strien uit Goes, is gisterenmiddag aan de bekomen verwondingen overleden. SOUBURG. Gevonden voorwerpen Gedeelte van gou den boerinnenstrik bij Francke, Middelburg- sche weg, Zuidvliet A 211 fototoestel by De Smit, Van Turnhoutstraat E 45. ZIERIKZEE. Uitgebracht 3216 geldige stemmen. Hiervan verkregen de vrijheidsbond 710 stemmen 3 zetels (3), anti-rev. 610 3 (2), S.D.A.P. 627 3 (2), R.-Kath. 370 1 (2), vrijz.- dem. 344 1 (1), ehrist.-hist. 440 2 (2), Staatk. Ger. 117 stemmen, geen zetel. De raad telt dus 7 leden van links en 6 van rechts. UTRECHT. By de gehouden verkiezingen zijn uitge bracht op de lijst der R. K. Staatspartij 18668 stemmen (in 1927: 16470) Anti Rev. 9647 (8513), Chr. Hist. 5807 (5878), Staatk. Geref. Partij 591 (508), Herv. Geref. Staatspartij 444 (928), V. B. 6942 (7454), Vrijz. Dem. 3355 (3789), S.D.A.P. 19822 (17719), Communisten 1028 (850), R. K. Volkspartij 864 (1254), Rev. Soc. Partij 44 (0), Utr. Middenst. vereeni ging 855 (0). De Katholieken krijgen in den nieuwen raad 11 (10) zetelsS.D.A.P. 12 (11) Anti- Rev. 6 (5) Christ. Hist. 4 (4) V. D. 2 (3) en V. B, 4 (5). De R.-K. Volkspartij verliest haar eenigen zetel. De verhouding in den ouden raad, die 20 rechts tegen 19 links was, wordt nu 2118. AMSTERDAM. Doordat de lijst-den Hartogh 22/15 stem boven driekwart van den kièsdeeler heeft be haald, is dr. M. den Hartogh gekozen ver klaard en krijgt de S.D.A.P. daardoor geen 17 doch 16 zetels. Een nieuwe stemia'ng Bij de Woensdag gehouden gemeenteraads verkiezing te Smilde zou zich een abuis heb ben voorgedaan, doordat een inwoner van Boven-Smilde aande stemming heeft deelge- men, die niet bevoegd was. In verband met de stemmencijfers van de S.D.A.P. (432) en V.D. (431) kan deze stem invloed gehad hebben, daar de V.D. een ze tel moesten afstaan aan de S.D.AP. Het gevolg van dit abuis zal vermoedelijk een nieuwe stemming zijn. S.D.AP. thans 3 zetels (vorige verkiezing 2), VD. 2 zetels (vorige verkiezing 3). HET PLAN HOOVER. Volgens een bericht uit Washington hebben de berichten, welke van den Amerikaanschen gezant te Parijs ontvangen zijn, in regee- ringskringen een zoo gunstigen indruk ge maakt, dat staatsscretaris Stimson besloten heeft zijn oorspronkelijk reisplan niet te wij zigen. Zooals gemeld, zal hij Zaterdag aan boord van de „Comte Grande" gaan om daarmede den overtocht naar Napels te ma ken. Hij zal zich korten tijd te Rome ophou den en vervolgens naar Parijs gaan, waar hij vermoedelijk 17 Juli zal aankomen. Op 21 Juli wordt hy te Berlijn verwacht. Vervol gens gaat hy naar Londen en zal dan, na een langdurige vacantie in Schotland, begin September naar Washington terugkeeren. Op het departement van buitenlandsche zaken te Washington werd- verklaard, dat men den toestand in overeenstemming met het doel der plannen van Hoover reeds zoo zeer opgehelderd beschouwt, dat Stimson het best kan wagen een zeereis van 12 dagen te maken. In Europa zal hy door persoonlijk contact met de toonaangevende staatslieden en door het gezag van zyn hooge positie er veel toe kunnen bijdragen, dat overeen stemming over de noodige by zonderheden voor het 1-jarig moratorium kan worden bereikt. Op het departement is men van opvatting, dat de hoeksteen voor 't welslagen van Hoo ver's plan gelukkig is gelegd. In de eerst volgende weken zal het zwaartepunt der di plomatieke onderhandelingen in Europa lig gen. Hoover van zyn kant zal er te Wash ington voor werken, dat de aanneming van zyn voorstel door het Congres worde verze kerd, wat niet moeiiyk zal zyn aangezien de meerderheid der Congresleden daarvoor al gewonnen is. HET BELGISCHE FORTENPLAN AANGENOMEN. De Belgische Kamer heeft Woensdag met 94 stemmen voor en 77 stemmen tegen het begrootingsartikel der buitengewone cre- dieten voor de militaire versterkingen goed gekeurd. Het aangevraagde crediet voor 1931 be- Naar buiten op een w"* Verlaagde prijzen Stokvis fabrikaat draagt 210 millioen francs, waarvan 200 mil- lioen voor militaire werken aan de Oostelyke grens en in de Maasvallei, en 10 millioen voor onteigening van terreinen rond de stad Gent. De totaal-uitgaven voor de uitvoering van het fortenplan, waarmede thans een be gin wordt gemaakt, worden geraamd op 1500 2000 millioen francs. ACTIE VAN VREDESORGANISATIES VOOR ONTWAPENING. Lord Robert Cecil verstrekte te Weenen nadere mededeelingen omtrent een openbare conferentie, die in November te Parijs by een kwestie, die in November a.s. te Parijs bijeen zal komen. Al de toonaangevende vredesor ganisaties ter wereld, in totaal ongeveer 350, zijn uitgenoodigd aan de conferentie deel te nemen, terwijl aan de regeeringen geen invi tatie is gezonden. Reeds heeft een groot aan tal vereenigingen in de Ver. Staten, in En geland, Oostenrijk, Zwitserland en andere landen, de uitnoodiging aanvaard. Lord Ro bert Cecil deed een beroep op de volken der geheele wereld om zich ter conferentie te doen vertegenwoordigen. Hy ziet er een krachtig middel in om moreelen druk uit te oefenen op de groote algemeene ontwape ningsconferentie, die in Februari 1932 zal ge houden worden en om aan de regeeringen te laten weten, dat de volkswil een behoorlyke vermindering van de bewapening verlangt. DE AANSTAANDE FRANSCH—DUITSCHE SAMENKOMST. De Dultsche rijksregeering heeft reeds de mededeeling ontvangen dat de Fransche re geering het voorstel tot het houden van een „Duit-sch-Fransch Chequers" hetwelk de rijkskanselier eergisteren in zyn radio-rede heeft ontwikkeld, met veel sympathie heeft begroet, en van meening is, dat de voorge stelde ontmoeting zoo snel mogelijk dient plaats te vinden. Het zou in de bedoeling van de Fransche regeering liggen, den rykskanse lier en den rijksminister van buitenlandsche zaken uit te noodien naar Frankrijk te ko men. Iets naders omtrent dit bezoek kan nog niet worden medegedeeld, ook niet omtrent het oord van de ontmoeting, daar zoowel dr. Brüning als dr. Curtius thans in de eerste plaats in beslag wordt genomen door ver schillende financieel© vraagstukken die op oplossing wachten. Verzekerd wordt intus schen dat de rijksregeering eveneens op het standpunt staat dat een Duitsch-Fransche gedachtenwisseling zoo spoedig mogelyk dient te worden gehouden. De rykskanselier en de rijksminister van buitenlandsche zaken die nen echter te Berlyn te zyn als over het Hoover-voorstel wordt beslist, aangezien dan wellicht snel beslissingen moeten worden ge nomen. Daar hier echter de kans op het aanvaarden van het plan van Hoover door alle betrokken mogendheden ook heden gun stig wordt beoordeeld voorspelt men reeds dat dr. Brüning en dr. Curtius begin Juli wel licht, dus reeds eind volgende week opnieuw op reis zullen gaan. Van welingelichte zyde werd gisteren aan het „Vad." meegedeeld, dat de officieele uit noodiging van de Fransche regeering nog niet hier is ontvangen, al wordt er niet meer aan getwyfeld, dat een Duitsch-Fransch Chequers tot stand zal komen. UITSTEL DER ONTWAPENINGS CONFERENTIE TOT NAJAAR 1932 Naar in welingelichte kringen te Genève verluidt zou een aantal Europeesche regee ringen overwegen, pogingen in het werk te stellen, om de a.s. internationale Ontwape- nings-conferentie uitgesteld te krygen van Februari a.s. tot het najaar van 1932, Een officieel voorstel in dien zin is nog niet ge daan, zoodat het Volkenbondssecretariaat nog geen nadere inlichtingen kon geven. Ech ter wordt het feit, dat de overweging by eenige regeeringen bestaat, niet ontkend. Voornamelijk Frankrijk zou op een uitstel der conferentie aansturen en wel voorname- ïyk, omdat men van meening Is, dat de vooruitzichten om te slagen voor de ontwa- penings-conferentie grooter zullen zyn, wan neer van te voren de internationale schulden en herstelkwestie geregeld is, zoodat de ont wapeningskwestie onafhankelyk van den huidigen politieken toestand in Europa be handeld kan worden. Verder wordt nog aangevoerd, dat het hou den der ontwapenings-conferentie in het be gin van 1932 op moeilykheden zou kunnen stuiten, omdat in verband met de thans aan hangig geworden moratorium-kwestie tegen Juli 1932 een nieuwe herstel-conferentie kan worden verwacht, zoodat de regeeringen in het begin van het volgend jaar de handen vol zullen hebben met de definitieve regeling van de herstel- en schuldenkwestie. Naar verluidt zou men van Amerikaansche zyde geen bezwaar tegen uitstel der ontwapenings conferentie hebben. Voor de Fransche regee ring zou hierby bovendien den doorslag ge ven het feit, dat in de boodschap van. Hoover een practisch politiek verband wordt gelegd tusschen het herstel- en het ontwapenings-i probleem, waardoor Frankrijk in een buiten gewoon moeilijke positie komt, die men zoo veel mogelyk wil trachten te vermijden door de conferentie voorloopig een half jaar uifc te stellen. Om echter een dergelijk uitstel te bereiken, zal de Volkenbondsraad op voorstel van een regeering opnieuw een besluit moe ten nemen, waardoor het jongste besluit on gedaan wordt gemaakt. Mislukte roof door een filmartist. Twee merkwaardige per sonen zijn dezer dagen voor de Berlijnsche rechters verschenen als verdachte de film en circusartist Alfred Torge, als getuige de Berlynsche schoonheidskoningin Margarete Köpp, meldt „de Tel." Torge stond terecht wegens poging tot roof in een juwelierswinkel, waarby hij getracht heeft' den juwelier te bedwelmen door hem een spons met chloroform tegen het gezicht te drukken. De man werd gearresteerd en eerst na veel moeite gelukte het de politie zyn identiteit vast te stellen. Torge heeft een merkwaardigen levensloop achter den rug. Hy was aanvankelijk ban ketbakker, bezocht veel cabarets en variété theaters om acrobaten de kunst af te kijken en besloot parachutist te worden. Torge wilde namelyk als double voor filmartisten stunts verrichten en daarom achtte hij het noodig door een koene daad de aandacht op zich te vestigen. Torge steeg met een vliegtuig op, sprong onverhoeds met zyn valscherm uit de machine, daalde in een der hoofdstraten van Leipzig, begaf zich toen weer naar boven.... langs den gevel van een der huizen, werd wegens „grober Unfug" veroordeeld, een zeer rekbaar begrip, dat het de Duitsche politie zeer gemakkelijk maakt iemand te arrestee ren, doch bereikte zijn doel, hy kreeg van een filmmaatschappij een contract. Torge wist ook later steeds weer door op zienbarend optreden engagementen te kry gen, hetzy bij een circus, hetzy bij een film- maatschappy. In een sensationeele misda- digersfilm trad hij in de hoofdrol op als heft - gevelspook. Eenige jaren geleden maakte Torge ken nis met Maragete Köpp, die hem by zyn op treden assisteerde. In het cirsus Sarrasani sprong Torge van 24 M. hoogte met een fiets in het water. Met het verdiende geld begaf hy zich naar Nice en Monte Carlo, waar hij alles verspeelde en geheel berooid kwam hy in Berlijn terug. In April werden Torge en zyn vriendin uit hun woning gezet en de schoonheidskoningin wilde hem verlaten. Torge was, zooals zy voor de rechtbank ver klaarde, zeer goed voor haar als hy verdiende, doch buitengewoon jaloersch. Haar bedrei ging, dat zy niet langer de armoede met hem kon deelen, bracht den artist tot wanhoop. Hy bracht een wekker ter reparatie naar een juwelierswinkel, keerde tgen den avond terug en trachtte den winkelier te bedwelmen. De rechtbank nam verzachtende omstan digheden in aanmerking en veroordeelde Torge tot 9 maanden gevangenisstraf. Nieuwe fli m-u itvinding. Na zesjarigen onvermoeiden arbeid is de Londensche firma Spencer en Cie. er in ge slaagd een gekleurde film samen te stellen. Het materiaal bestaat uit boomwolstof, dat zoo dun als papier is. Iedere vierkante voet is bedekt met een mozaik van 6 millioen kleurvlekken en wel in alle kleuren van den regenboog, zoodat iedere kleur op het doek is te brengen en niet, zooals vroeger slechts variaties van rood en groen. Op de uitvinding zyn reeds 228 we reldpatenten genomri. De Russische cineast Bogatsch heeft een kino-apparaat vervaar digd, waarmee hy filmen ook by hel licht kan projecteeren,

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1