eerste Nieuwe Avonturen van Mijnheer Pimpeimans No. V LAND- EN TUINBOUW BURGERLIIKE STAND HOOGWATER TE VLISSINGEN GEVONDEN VOOR WERPEN RADIO-RUBRIEK STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN Uitgave: Firma F. VAN 0 Nscusve cs Stads-en Pro vi Staten aan de hand doen, nl. voortzetting van den bouw te Vlissingen en ontneming aan het abattoir van het coöperatief karak ter, zeide spr. dat haar dit ongewenscht voorkomt, ten eerste moreel, omdat hier des tijds twee overheidsbesturen besluiten namen en zich één van hen niet op volkomen juiste wijze daaraan heeft onttrokken en daardoor Middelburg nu gedwongen zou worden mede te werken aan iets, dat voor de gemeente niet bevredigend is. Maar ook practisch niet, omdat de ligging van het abattoir te Vlissin gen bepaald ongunstig is, daar men brug en spoorweg moet passeeren. Een uitbreiding der plannen zal niet makkelijk gaan nu de fun damenten reeds gelegd zijn. Wat de tweede oplossing betreft, namelijk staking van den bouw te Vlissingen en als nog gemeenschappelijk bouwen, zeide spr., dat dit oorspronkelijk is voorgestaan en men niet moet doen alsof men op de teenen ge trapt is, maar men is niet verplicht mede te betalen in een deel der kosten die te Vlis singen reeds gemaakt zijn. Men kan daar over niet beslissen zonder de kosten te we ten van den bouw van een gemeenschappe lijk abattoir. De genoemde som van 400.000 achtte spr. niet juist. De heer Onderdijk zeide dat dit het bedrag was als „de Zeeland" ook medewerkte. Mevrouw Weijl meende verder dat men moet weten welke schade het niet-afbouwen zal veroorzaken. In ieder geval staat er nog niet zoo heel veel van het gebouw, al is er wel veel besteld. De voorzitter zeide, dat aan het gebouw alleen het dak nog ontbreekt. Mevrouw Weijl meende, dat de inrichtin gen ook in een centraal abattoir wellicht bruikbaar zullen zijn. In dat geval ware te overwegen of de schade kan drukken op het gezamenlijk abattoir, mogelijk met een af schrijving in 20 of 30 jaar, dit kan dan ten slotte in de toekomst toch beter zijn. De be oordeeling of samenwerking nog mogelijk is, maakt het noodig de cijfers te weten. Men moet alleen nagaan wat practisch en econo misch het beste is Wat betreft de derde op lossing, het benoemen van een andere com missie, zeide spr. daarin geen heil te zien. Men moet met de dorpen overleggen. De voorzitter zeide, dat de andere gemeen ten zeker moeten medepraten. Mevrouw Weijl meende ten slotte, dat een commissie op korten termijn over de kosten zou moeten adviseeren. De heer Van der Feltz zeide, dat dit punt veel belangstelling trekt en de vraag naar voren doet komen wat de gevolgen voor Vlis singen zullen zijn. Spreker woont nu 18 jaar in Middelburg en heeft steeds veel voor sa menwerking der gemeenten gevoeld. Niet al leen Middelburg is hem dierbaar, maar ook met de Vlissingers, die hij ontmoette, kon hij steeds goed opschieten. De voorzitter vroeg of de heer Van der Feltz ook de houding van Vlissingen in deze materie goedkeurde. De heèr Van der Feltz juicht het toe, dat nog een poging tot samenwerking wordt ge daan, en zou het verleden willen laten rus ten. Als men zelf geen schuld heeft, moet men nog niet vragen of de tegenpartij schuld heeft en spreker zou er ten opzichte van Vlissingen geen aboluut antwoord op kunnen geven. Hij wilde er dan ook een zeer dikke streep achter zetten. Spreker weet niet of art. 138 der Gemeen tewet wel toepasselijk is op hetgeen reeds eerder besloten en goedgekeurd is. De voorzitter zeide, dat de burgemeester van Vlissingen dat ook bij de conferentie heeft opgemerkt. De heer Van der Feltz weet niet hoe men stopzetten van den bouw zal kunnen gelasten, die zou een bedenkelijk incident veroorzaken en de Vlissingche slagers zouden zich met recht verongelijkt gevoelen. Hij vroeg of uit het schrijven van den mi nister moet worden opgémaakt, dat de ge volgen voor de leden der coöperatie zijn, en dit ook bij de onttrekking van de vergun ningen. Hij kan de ligging van het abattoir te Vlissingen niet zoo erg vinden, vooral ook niet als de nieuwe weg naar Nieuwland er komt. De voorzitter merkte op, dat men dan van Middelburg uit toch een brug en een spoor wegovergang zal moeten passeeren. De heer Van der Feltz voelde, dat men niet alleen met de economische belangen, maar ook met de psychologische plaatselijke ge voelens rekening moet houden. Als men op Walcheren twee abattoirs bouwt, moest Am sterdam er wel 40 hebben. Men dient eerst te weten hoe de Vlissingsche raad en hoe de Vlissingsche bevolking er over denkt. De voorzitter zeide, dat hij ter conferentie ook tegen Ged. Staten heeft gezegd, het eerst aan Vlissingen te vragen en na het antwoord dier gemeente aan Middelburg. De heer Van der Feltz meende, dat men nu eerst cijfers moet vragen. De voorzitter merkte op, dat dit in den geest van mevrouw Weül is. De heer Paul zeide, dat als Ged. Staten en de Kroon de besluiten van Vlissingen niet hadden goedgekeurd, het heel wat makkelij ker was geweest. Nu ziet men het pas in bij binnenlandsche zaken. Met de eerste oplos sing kan mevrouw Weijl zich niet vereenigen en de heer Van der Feltz ten deele. Wat be treft de tweede oplossing meende spreker, dat het niet alleen mag afspringen op het mede betalen aan de reeds gemaakte kosten, maar hij diende namens zijn fractie een amendement in om ten hoogste mede te be talen aan dat gedeelte, dat gedekt wordt door het voordeel van het gemeenschappelijk bo ven het Middelburgsch abattoir. Een nieuwe commissie zal toch wel geen andere plaats aanwijzen. De strop komt ech ter feitelijk alleen voor de slagers, al kan Vlissingen het natuurlijk overnemen en zal het dat ook wel doen. Spreker durfde aan raden met zijn amendement in zee te gaan. De heer Jeronimus zeide, dat Vlissingen geen gunstige ligging heeft gekozen voor het abattoir, want ook als de nieuwe weg er nog eens komen mocht, is het te ver uit het cen trum, en vergeten mag niet worden, dat er ook nog vrij wat vee per scheepsgelegenheid wordt aangevoerd. Er trof Vlissingen geen blaam tot dat de raad garantie gaf voor het koelhuis, want de slagers namen de taak op zich in het belang van de consumenten. Alleen het geven van de garantie voor het koelhuis was ongepast. De kosten te Vlissingen zijn 145.000, maar voor Middelburg wordt 215.000 geraamd. De voorzitter zeide dat men het bedrag te Vlissingen reeds verre overschreden heeft. De heer Jeronimus verwacht dit dan ook voor Middelburg en het blijkt dat het par ticulier initiatief 50.000 tot 60.000 voor deel geeft. Spreker heeft niet gehoord wat er gedaan moet worden inzake de kosten, gemaakt voor de kleine gemeenten voor slachthuizen enz. Het practische is schoon schip te maken, maar moet dan ook groot zijn en iets voor zijn rekening nemen van de ge maakte kosten. Ditmaal is spreker het eens met de uiterste linkerzijde. Maar het liefst van alles zag hij te Middelburg ook een klein coöperatief slachthuis bouwen. Het is aller- onbillijkst, dat de strop geheel voor de sla gers zou komen, maar dat regardeert Vlis singen. Spreker meende dat de wet van vraag en aanbod ook zonder abattoir wel tot zijn recht komt. Hij ziet niet in dat een abattoir grootere zekerheid voor de produ centen geeft, dat zij hun vee ook inderdaad met winst van de hand kunnen doen. Als alle gemeenten op Walcheren samen werken, ziet spreker er voordeel voor Middelburg in, maar niet als er alleen samenwerking is tus- schen Middelburg en Vlissingen. De heer Portheine was van plan wat meer te zeggen, maar kon na het gesprokene kort zijn en constateerde, dat allen het in groote trekken met dit concept eens zijn en ook met amendement. Spreker wees er echter op, dat Ged. Sta ten ook vragen naar het oordeel van den raad over de mogelijke toepassing van art. 138 der Gemeentewet en dat ook de minister er mede dreigt. Spreker kon zich met deze handelwijze niet vereenigen, de wet dateert eerst van April en men mag art. 138 niet op zich zelf beschouwen. De materie is in verschillende artikels be handeld en daaruit blijkt, dat zij van onder naar boven en niet omgekeerd moet gaan. De gemeente moet er mede beginnen en om samenwerking verzoeken. Men moet hier Ged. Staten op wijzen, want het gaat niet aan van hooger hand een wapen in de han den te geven en botsingen te bevorderen. De voorzitter zeide, dat men namens den raad zou kunnen berichten, dat men opkomt tegen het aanmoedigen om gebruik te maken van art. 138, dat men nog steeds bereid is aan één slachthuis mede te werken en over eenkomstig het amendementPaul mede te betalen, doch alleen als het lager wachten met den bouw niet op de gemeente wordt verhaald, en dat ten slotte alles van de cij fers zal afhangen. De heer Onderdijk zeide, dat toen de „Zee land" geen belang bij het abattoir bleek te hebben er een kostenberekening van 297.000 is opgemaakt. Uit de exploitatiebegrooting bleek, dat men zou moeten betalen voor het slachten van een rund 10, van een paard 9, van een kalf of varken 5 enz. Te Vlissingen zal dit nu zijn rep. 13.75, 14, 7 enz. en daarboven nog de vervoerkosten. Zonder de bestrating zal Middelburg 200.000 kosten en zal men voor 297.000 twee maal zooveel slachtingen krijgen, dus moet de exploitatie vrij wat voordeeliger zijn, ook zelfs als men de kosten van het reeds gebouwde overneemt. De heer Mes vindt het heel best als er van bovenaf samenwerking gedecreteerd wordt. De heer Paul citeerde een artikel uit het Zeeuwsch Landbouwblad, waarin geschreven staat, dat de landbouwers beter zijn met één overheidsbedrijf, dan met 2 of meer die op gericht zijn door belanghebbenden (slagers). De heer De Veer wees er nog op, dat de minister er op wijst, dat de gemeente een procedure kan beginnen en dat is toch niet van bovenaf. Maar dit zou niet in het belang zijn eener goede samenwerking. Mevrouw Weijl wees er nog op, dat het verschil tusschen Vlissingen en Middelburg mede voorkomt uit het feit, dat Vlissingen geen laboratorium, geen schaftlokaal enz. zal hebben en Middelburg wel. De heer Jeronimus zeide, dat dit wellicht juist is, maar vroeg of het wel noodig is, dat een kleine gemeente een laboratorium enz. heeft. Mevrouw Weijl zou het beter vinden nog niet een aanwijzing te geven welk deel der gemaakte kosten men op het gemeenschap pelijk abattoir wil laten drukken. In den geest van het gesprokene zal aan Ged. Staten worden geantwoord. Goedgekeurd werd het voorstel betreffende centrale opberging van het brandweer-ma teriaal. Een crediet werd toegestaan voor uitbrei ding van het brandweer-personeel. De voorzitter zeide, dat Burg. en Weth. nu geheel voor deze oplossing zijn, ten eerste omdat de commandant het voorstaat, ten tweede omdat destijds het plan voor verbouw van de school aan de Nieuwe Haven zoo kostbaar was en ten derde omdat Burg. en Weth. veel liever er met een vaste huur eener centrale af zijn, dan alles in gemeentedienst uit te voeren. Na eenige discussie werd zonder stemming aangenomen het voorstel betreffende afbraak en verbouwing van de perceelen hoek Nieuw- straat en Korte Delft. Nog werd toegestaan een crediet voor de vernieuwing van de Spijkerbrug. Een gunstig appeljaar. Men meldt uit de boomgaardstreken in het Zuiden des lands aan „de Tijd", dat over het algemeen de vooruitzichten voor den appel- oogst als gunstig mogen worden beschouwd. De verschillende zomersoorten beloven een ruim beschot, wat speciaal geldt voor de be kende en in het Zuiden veel geteelde „Yel low Transparant", in den volksmond „Oogst- appel" geneomd. Deze soort, waarvan de pluk binnen enkele weken zal kunnen beginnen, trekt de laatste jaren steeds meer de aan dacht, zoodanig dat de veilingen reeds spe ciale „blocveilingen" voor Yellow Transpa rant" invoerden (1929). Behalve de zomer soorten zal ook de bekende winterappel Belle fleur, windschade voorbehouden, een zeer goede opbrengst geven. Met de „Goudreinet", de andere voorname inheemsche winterap pelsoort, zal het, naar het zich laat aanzien, iets minder zijn. Alles bijeengenomen zijn de vooruitzichten zóó, dat 1931 allerwaarschijn lijkst tot een gunstig appeljaar zal worden. Omtrent het prijsverloop valt natuurlijk nog niets te zeggen. In betrokken kringen is de stemming ten aanzien daarvan echter vrij dwon. VLISSINGEN van 18 tot 25 Juni. GETROUWD. P. F. Rozenberg, 27 j. en B. Phil, 30 j. P. Mathijsen, 27 j. en P. Florusse, 25 j. BEVALLEN. C. M. van Loenen, geb. van der Hout, z. W. C. de Vuijst, geb. van Es, z. J. Krol, geb. Keersemaker, z. C. M. E. Meekels, geb. Meeusen, d. OVERLEDEN. L. Simonse, 65 j., man van W. Gabriëlse. A. J. Daelman, 65 j., man van M. Th. Suij. H. E. M. Boddaert, 37 j., vrouw van J. Th. Raats. W. J. de Rjjcke, 66 j., wed. van J. Louwerse. Th. de Booij, 77 j., wed. van J. Ie Feber. GOES. BEVALLEN. N. N. Scheers, geb. Siepman, z. A. Dijke- ma, geb. Wisse z. OVERLEDEN. J. Visscher, 67 j., man van G. Hunders- marck. Vrijdag Zaterdag Juni 26 27 11.06 12.06 23.29 24.27 De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat al gevonden is gedepo neerd Een antenne-isolatierüwielbelas- tingplaatje in étuigeldbeurs 2 R. Kath. gebedenboekjes en kinderportemonnaie met inhoud, en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrentEen mandje groente bij Casteleijn, Schuitvaartgracht 31paar regenpijpen bij Van Rosevelt, Paardenstraat 14huissleutel bij Van der Leeuw, Noordstraat 57 2 bad mutsen bij De Ridder, Prinsenstraat 6 paar sportkousen met elastieken bij Broekhuis, Sottegemstraat 89 damesportemonnaie met inhoud bij Goedbloed, Zeilmarkt 14tien- rittenkaart tram bij Van der Schaaf, Vla mingstraat 22 kerkboekje bij Van Aken, Verkuijl Quakkelaarstraat 135 kinderhand- taschje met inhoud bij Hillen, Palingstraat 8 huissleutel bij Roelse, Branderijstraat 10 zilveren broche bij Huisman, Palingstraat 29 kruk van autoportier bij Bronke, Prin senstraat 42 gouden kettinkje met hanger tje bij De Vrieze, Nieuwendijk 43bovenrij- wielbelastingplaatje (los) bij Van Oijen, Sot tegemstraat 91rozenkrans en portemonnaie bij Hubrechsen, Schuitvaartgracht 87 rij- wielbelastingplaatje aan touwtje bij Bolier, Walstraat 55kinderschoentje bij Smit, Pluimstraat 6; koperen gewicht bij wed. Cas teleijn, Slijkstraat 20 damesbont bij Van der Harst, Lampsinsstraat 15 padvinders mes bij Zonncvijlle, Lammenstraat 5 bor- duurlapje bij Linders, Noordstraat 47 meis jesmantel bij Meert, Dijkstraat 113 rijwiel- belastingplaatje aan lintje bij De Ridder, Prinsenstraat 13kindermutsje bij Vinke, Glacisstraat 88kinderkousje bij Schrce- vers, Oranjestraat 13 en doublé broche bij Beenhouwer, Verkuijl Quakkelaarstraat 121. Vrijdag 26 Juni. Hilversum, 298 M. 6.45 en 7.30 Vara. Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Avro. Concert, orkest. 2.00 Uitzending voor scholen. 2.30 Concert. 4.00 Vara. Orgelspel. 4.30 Kin deruurtje. 5.15 Concert, orkest. 5.45 Zang en piano. 6.05 Vervolg concert. 6.30 Lezing. 6.45 Vervolg concert. 7.15 Actueel allerlei. 7.30 Vervolg concert. 8.00 Lezing. 8.30 Concert, Zang en piano. 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg con cert. 10.00 Nieuwsberichten. 10.15 Fragmenten en verhalen. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 Vara. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. Algemeen programma. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Cramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Concert, solisten. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Concert, solisten. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Lezing. 5.30 Orgelspel. 6.30 Radio-dokter. 7.00 Tuinbouwpraatje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Concert, mannen koor. 9.00 Lezing. 9.30 Concert, orkest. 10.00 Tijdsein. 10.10 Vaz Dias. 10.15 Vervolg con cert. 10.45 Gramofoonplaten. door G. TH. ROTMAN 89 De auto huppelt als een bok, En vliegt weer verder. Door den schok Heeft de coiffeur een duik genomen En is in 't front terechtgekomen Hij schopt, terwijl hij daar zoo ligt, Precies den boer in zijn gezicht.... (Nadruk verboden 90 Kijk, daar zit opoe met haar schat Ze neemt een lekker zonnebad Haar armen om het lieve wicht, Doet zij haar ouwe oogjes dicht, Maar wordt zoodoende niets gewaar Van 't haar bedreigende gevaar.... (Zaterdag vervólg.) Daventry, 1554.4 PI. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelcon cert en sopraan. 1.50 Gramofoonplaten. 2.50 Uitzending voor scholen. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Ten- nis-verslag. 7.00 Recital. 7.20 en 7.45 Lezing. 8.05 Tooneel. 9.30 Berichten. 9.50 Lezing. 10.05 Concert. 11.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 8.20 Hoorspel. 9.50 Gramofoonplaten. Langenberg, 473 M. 7.25 en 12.20 Gramo foonplaten. 1:25 Orkestconcert. 8.20 Koorcon cert. 10.10 Gramofoonplaten. 10.35 Berichten. Daarna orkestconcert. 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20 en 3.20 Or kestconcert. 5.20 Kinderuurtje. 8.30 Orkest concert en zang. 10.00 Liedjes bij de luit. 10.35 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Concert. 6.05 Or kestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Or kestconcert en zang. 9.20 Vervolg concert. 338.2 M. 5.20 en 6.05 Orkestconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 7.00 Gramofoonplaten. 9.20 Lezingen. 12.20 Gramofoonplaten. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonplaten. 1.15 Be richten. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 Lezingen. 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. 8.20 Concert. 8.50 Komische opera. 10.35 Berichten en daarna dansmuziek. NIEUWE LAMPEN VOOR GELIJKSTROOM. Het mag als bekend worden verondersteld, dat ontvangtoestellen met wisselstroomvoe ding veel betere resultaten geven dan appa raten, welke hun voeding uit batterijen be trekken. Dit komt omdat de constructie der indirect verhitte wisselstroomlampen het mogelijk maakt hen een zeer groote steilheid te geven, waardoor de ontvang-, c.q. verster- kingsqualiteit, belangrijk verbeterd wordt. Bij algeheele voeding uit het lichtnet waren echter tot nu toe de gelijkstroomtoestellen naar verhouding wel erg misdeeld. Voor deze gelijkstroomtoestellen toch kan men de spanning niet, zooals bij wissel stroom, zonder bezwaar naar beneden trans- formeeren, hetgeen voor de vereischte ge ringe gloeispanning der lampen noodig zou zijn. Om bij gelijkstroom eenigszins econo misch te werken, worden dan ook de lam pen achter elkaar, „in serie" geschakeld. Hiervoor worden gewone lampen voor accu voeding gebruikt, weïke een geijkte gloei- stroomwaarde hebben en onder den naam „serielampen" in den handel zijn. Opper vlakkig beschouwd zou het voor de hand hebben gelegen, de indirect verhitte wissel stroomlampen met hun uitstekende hoeda nigheden zonder meer voor gelijkstroom te gebruiken en deze eveneens in serie te scha kelen hierbij echter zou men een stroom waarde van meer dan 1 Amp. krijgen, zoodat men bij een lichtnetspanning van 220 Volt een energieverbruik van ongeveer f4 Kilowatt zou krijgen. Een dergelijk verbruik, alléén voor de verhitting van de gloeidraden der lampen, zou natuurlijk te kostbaar worden. Het moeilijke probleem, waarvoor de lam pentechniek stond, is thans opgelost door Te- lefunken, welke erin geslaagd is, den gelijk- stroomlampen de voordeelen te geven der wisselstroomlampen, zonder nochtans het na deel van groot energieverbruik te veroorza ken. Deze nieuwe gelijkstroomlampen worden eveneens indirect verhit, maar volstaan met een energieverbruik, dat niet veel grooter is dan 1/10 van het hierboven berekende bedrag. Om dit te bereiken, moest het moeilijke pro bleem worden opgelost, binnen de indirect verhitte zeer dunne kathode van slechts 30 mm. lengte een gloeidraad van bijna i/2 m. lengte aan te brengen, terwijl men bij de in direct-verhitte wisselstroomlampen kan vol staan met een draad, welke evenlang is als de kathode zelf. De gloeidraad der indirect-verhitte Tele funken-gelijkstroomlampen is daarom in spi raalvorm aangebracht. Natuurlijk heeft het heel veel hoofdbrekens gekost, eer de ver eischte stabiliteit en isolatie voor zulk een spiraalvormigen draad verkregen waren, maar men is er in de Telefunken-Iaboratoria vol komen in geslaagd alle moeilijkheden te over winnen. Er worden vier zorgvuldig uitgekozen ty pen van deze nieuwe gelykstroomlnmpen in den handel gebracht, nam slijk een hoog- frequent-schermroosterlamp, een universeel- lamp (bruikbaar als detector, als hoogfre- quentlamp en als laagfrequentversterker- lamp), een eindlamp voor flink vermogen en een pentode-eindlamp. Met deze lampen kun nen alle toestellen volgens moderne schema's gebouwd worden. In bestaande toestellen kunnen de nieuwe lampen niet zonder ingrij pende veranderingen worden toegepast. Het is echter te verwachten, dat reeds voor het komende seizoen de industrie met ontvang toestellen voor gelijkstroom zal uitkomen, waarbij deze lampen zijn toegepast, zoodat dan ook voor gelijkstroomvoeding ontvang toestellen met uitstekende hoedanigheden verkrijgbaar zullen zijn. SCHEVENINGEN-HAVEN VERHUIST NAAR KOOTWIJK. Het zendstation voor den zakelijken om roep, dat den Hagenaars reeds zoolang de ontvangst heeft bemoeilijkt, zal nu worden overgeplaatst naar Kootwijk. De reden dezer verhuizing is dat de zake lijke omroep vanuit Seheveningen-haven niet overal even goed wordt ontvangen en Koot wijk met de hooge antennemasten hiervoor gunstiger is gelegen. Bovendien is Kootwijk een centrum van den technischen staf van den radiodienst. De proefuitzendingen vanuit Kootwijk ge schieden met den ouden zender van Sehe veningen-haven, de golflengte is 1053 M. ge worden en het vermogen in de antenne 15 K.W., hetwelk tot 60 K.W. kan worden ver hoogd. PROEVEN MET SCHOOLRADIO IN AMERIKA. In Amerika werden kortgeleden in enkele scholen vergelijkende proeven met school radio genomen. Hiertoe werd een vergelijking gemaakt tusschen de resultaten van een zelfde onderwijs aan twee verschillende groe pen van 500 leerlingen, waarvan de eene groep de lessen door de schoolradio ontving en de andere op de normale wijze werd on derwezen. Het bleek, dat vooral het muziek onderwijs door de radio veel meer succes had dan het gewone onderwijs. In New-York werden 25 scholen van schoolradio voorzien en in 25 andere scholen werd door leeraren dezelfde leerstof voor de klasse behandeld. De resultaten van deze beide leermethoden werden nauwkeurig ge volgd en het bleek dat bü het eind van de proef de door de schoolradio onderwezen kin deren een belangrijken voorsprong hadden op de kinderen die de mondelinge lessen had den gevolgd. „Giekerk" (thuisr.) 24 Juni van Port Said „Grijpskerk" (uitr.) 23 Juni van Kaapstad „Insulinde" (uitr.) 24 Juni te Belawan „Indrapoera" (thuisr.) p. 24 Juni Kaap del Armi ,.J. P. Coen" 24 Juni v. Batavia n. Amst. „Johan van Oldenbarnevelt" (uitr.) 23 Juni van Suez „Koudekerk" (uitr.) 23 Juni te Bombay „Kota Tjandi" (thuisr.) 23 Juni v. Singapore „Klipfontein" (uitr.) 22 Juni v. Port Natal „Marnix van St. Aldegonde" (thuisr.) p. 23 Juni Perim „Meerkerk" (thuisr.) 23 Juni van Antw. naar Bremen „Poelau Laut" (uitr.) 24 Juni van Suez „Randfontein" (thuisr.) p. 23 Juni Ouessant „Soekaboemi" (thuisr.) 24 Juni te Marseille .Streefkerk" (thuisr.) 22 Juni te Coconada „Talissee" 24 Juni van Batavia naar Amst. „Wissekerk" (thuisr.) 22 Juni te Mombassa „Westerkerk" (thuisr.) 24 Juni te Marseille. Noteering van heden, 25 Juni 1931, des nam. 2 uur (niet-officieel) Cheque-koersen. Koopen en Verkoopen New-York 2.48%—2.48 Londen 12.08%12.09%; Berlijn 58.98—59.01; Parjjs 9.729.75. Bankpapier. Dollars 2.46—2.49 Ponden f 12.07— 12.11Marken 58.92 59.10 Belgische Francs 34 50 -ƒ 34.75 Fransche Francs 9.71—/ 9.80. ABONNEMENTSPRIJS Franco door het geheele rjge landen bij wekelijks Be abonné's in 't bezit I Polis, zijn GRATIS v kerd tegen ongelukken AANGESLOTEN Dit nummer beslat voor het 3e kw ontvangen de n< verschijnende nu V3!ssangscfi< G R Al Abonnementen worden onze administratie te V verschillende plaatsen VLISS De havenfe De buurtcommissie Do Aagje Dekenstraat enz. v huize. In verband met het ve zitter, den heer L. M. J. moest deze tot zijn spij leggen. Gekozen werd de heer waarbij de heer Gregory dat onder leiding van de deze buurt met opgewekt de havenfeesten zal kun Verslag werd uitgebrac der Koninklijke Familie Aan het eind der scheidende voorzitter hartelijk afscheid, waarn J. Hemmekam namens de Gregory hartelijk dank de zeer aangename sam leiding en wenschte hij zijnen het beste toe. Het coöperatieve De architecten van het huis alhier verzoeken on zen, dat de mededeeling ter te Middelburg in Woensdag, volgens we 145.000 bij den bouw huis verre overschreden grond ontbloot en volm De verkiezing van lede; Naar „de Zeeuw" vei ten-fractie van den V mens zü'n haar lid, den mei van Vloten, aan te voor het lidmaatschap liepen eerst geruchten, d daarvoor zou worden ai slotte is de keuze op de van Vloten gevallen. Intusschen schünt staan, dat in de vaca wéér een lid van den Vi den benoemd. In den l fracties moet nog verse staan over de vraag of ten vallen op een Vrüh S.D.AP.'er. Beide laatsti nu even sterk, terwijl stemmen de S.D.A.P. he bond wint en bovendie regelmatigen groei te zie laatste niet gezegd kan Vereeniging Rüwie Het bestuur van de V Walcheren, heeft bericl A.N.WH, aan deze ver toegekend van 200. Hieruit blükt ten du rijdersbond het groote inziet. Zü die van dit pad g verzuimden zich als lie in dit subsidie van Wielrijdersbond een aa een kleine jaarlüksche pad bü te dragen. Scholen voor Gerei Gisterenavond hield lager onderwüs op jaarvergadering in het

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6