1000 500 300 25 „Zonnestraaldag"-Collecte op Zaterdag 27 Juni 1931. DONDERDAG 23 JUNI EERSTE BLAD K No. 147: 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAN DE VELOE Jr.. Walstraat 58-00, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen teutve GRATIS Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS «naming „boot", „leg" uit „bootleggers" ont- aarzen waren eenvou- en de hooge hakken die whiskey inhielden, tappen zette hij zyn egenwoordige bootleg- uit hun laarzen, doch ;lijk. Zooals reeds ge. oer van wijnen en li. ïineele merken in be- >ure publiciteit. Hun ,e aangeboden kwan- uit Frankrijk of el- oorspronkelijke mer- [istilleeren de bootleg, •oducten zijn er naar. meer gedronken dan wereld. De verboden ïkoring geworden. En r heerschende drank- de alcohol zelf, zaait der schaamteloosheid de wet, welker cor- publiek alle vertrou wt de opheffing der >n van veel ondeugden kwaad is echter ge- eer terug De distilia- oeger leveren en zon- werken, de drankbe- gangsters, de fabri- e dranken en drank- len als chewing-gum zijn fanatieke tegen- Alléén de massa, het ïfiteert, wil de droog- tiog onlangs bewezen irendum van de „Lit- York, die 20 millioen oglegging verzamelde. kind is met drank- aad woekert, heele erd door het gebruik iinth-poeder, dat men ikking van tandpasta ïhoeft aan te mengen 5el te verkrijgen van r draagt geen kraan- effe zijn buildings en pslagplaatsen en zijn eden van het Oosten e bootlegging zonder t er vrij verkocht en verpakking een an- Alleen in het Westen van de oude politie- ;et niet van wien hij rancier niet en heeft nmer van diens tus- ns bij een vriend die et draadgesprek was ht nine six o What ou (Welke dranken de stem aan het an- ad. boze, luidde de be- tolly at your service, ïonour of addressing, formeerend naar het 28-b, antwoordde de Dr het betrekken van :n heeft geen kwan- ;er veel heeft neemt >etere geldbelegging et groote winst kwijt, lat het nog eenvou- eens de proef. Hij rswinkel en kocht er winkelier, e en met een gele hij ive you „hot-water"? m voor brandewijn). A Quart? Okay.... het gaat, ja) En corned-beef over. dikke flesch en in alcohol-verkoop in tie-lokalen, de zgn. ming die nog stamt Irooglegging, toen in om geen argwaan te nd gesproken mocht acht" is hun naam. wekkend. Men vindt [e steden, in de dor- jehuchten. Het zijn nlders, zolderkamer onder eenig amuse- ifleiding dan cham- sky, absinth, bier of daarvan. De kwa- rieeren naar gelang Want er zijn anden de snobs en milliardairs en de h Avenue, de kan- idinettes der mode- rbeiders en de fa- huimers en de deer- bar. Hier zijn het et Chineesche lan- ed licht, waar men in prins door goud- daar zijn het ma- ven of sloppen ver- jen, spelonken waar en hun prooi beloe- cassa zitten. Som gewone koffiehul- 1 dezer clandestiene lergebracht in kei- herschapen zijn in •York telt er 33.000, iagara slechts alco- antum wellicht nog 47.000 speak-easies rikaansche city's te VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 biaden voor het 3e kwartaal 1931 ontvangen de nog in Juni verschijnende nummers der ¥SissingsJie'€ouran! Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. VLISSINGEN, 25 JUNI. De bevolking van Zeeland. Ultimo December 1930 bedroeg het aantal Inwoners der provincie Zeeland 248.492, waar van 124.687 mannen en 123.805 vrouwen. Sinds 1920 steeg de bevolking met ongeveer 1 van 246.023 naar 248.492, terwijl de rijks bevolking over het tijdvak 19201928 toenam met 12.6 Ook de groote plaatsen zijn in totaal slechts weini gestegen. Middelburg en Vlissingen en Zierikzee liepen zelfs terug met resp. 0.8. 2.4 en 1.5 terwijl Goes en Ter Neuzen een winst boekten van resp. 14.9 en 5.6 Deze geringe toename treft te meer, doordat het geboortecijfer steeds belangrijk hooger was dan het sterftecijfer. Het over schot liep gedurende de laatste tien jaren van 3473 (1921) tot 2296 (1929). Een en ander be wijst, dat voortdurend een groot deel der Zeeuwsche bevolking de provincie verlaat om zich elders te vestigen. Het bevolkingscijfer toch vermeerderde in 10 jaren slechts met 2.195, terwijl het aantal geboorten dat van de sterfte met 27.990 overtrof. Het sterftecijfer is evenals dat van de ge boorte dalende. Het aantal overledenen be droeg in 1900 3993 (1.84 in 1910 2918 (1.25 in 1920 2850 (1.16 en in 1930 2319 (1.93 Voor het rijk bedroegen deze per centages resp. 1.79, 1.34, 1.2 en 0.96 (in 1928). Het geboortecijfer in 1900 7042 (3.24 in 1910 6485 (2.77 in 1920 6548 (2.66 en in 1930 4776 (1.92 Voor het rijk resp. 3.15, 2.86, 2.86 en 2.33 (in 1928). Het aantal levenloos aangegevenen bedroeg ln 1928 voor Zeeland slechts 0.9 van het aantal geboorten (het rijk 2.5 Sindsdien steeg dit percentage iets, doch bleef nog be neden 1 Vliegoefeningen. Waiar de lucht gisteren weer vol was van motorengeronk en herhaaldelijk vliegtuigen in de lucht waren er worden dagelijks een twintigtal proef- zoowel als oefeningsvluch- ten gedaan zijn we eens naar het vlieg veld aan den Souburgschen weg gegaan. De dijk langs het kanaal zag z ,-art van de toe schouwers en langs den Souburgschen weg zoowel als op den Hooge weg keken heel wat menschen naar de ronkende „vogels". Op het terrein zelf werden we te woord gestaan door eenige der aanvoerders, die ons vertelden, dat de vliegoefeningen gemaakt zullen worden door drie groepen, die onderscheidenlijk on der commando staan van kapitein Van Hecking Colenbrander, kapitein Roland en kapitein Van Weerden Poelman. Het alge meen toezicht, wat betreft veiligheid, wordt Waargenomen door kapitein Van Dorst. De eerste groep, welke nu oefent, wordt gevormd door vliegtuigen van type C I, C IV en C VI, dit laatste type is op het oogenblik het mo dernste en wordt in beweging gezet met be hulp van saamgeperste lucht, die in een cy linder op een wagentje bij het vliegveld wordt gebracht. En nu de soort oefeningfen, luidde onze vraag. Juist vertrok een tweetal vliegtuigen van het terrein, waarvan het eene achter zich een soort zak luchtschijf heet de term aan een touw op een 300-tal M. achter zich meesleepte door de lucht. Boven de-zee aan gekomen worden door het „achtervolgende" vliegtuig uit een in deze machine .met scherp geladen mitrailleur geschoten In de richting van de kust af. Waar deze zak van niet-goed- koope stof is vervaardigd, wordt hij herhaal de malen achter elkaar gebruikt. De schiet- gaatjes worden met rood gemerkt en aantee- o Zaterdag wordt de Nationale Zonnestraaldag gehouden. Deze collecte werd in ons nummer van Zaterdag 13 Juni jl. warm aanbevolen door het Vlissingsche Comité Hoofdgebouw (rechts) met Paviljoen (links) van het Sanatorium voor Arbeidstherapie voor t.b.c.-patienten „ZONNESTRAAL" te Hilversum. Jn het Paviljoen heeft elk patient zijn eigen kamertje. Een tweede Pavlijoen, waarvan rechts onderaan nog juist een stukje te zien is, nadert zijn voltooiing en zal denkelijk in Juli a.s. in gebruik kunnen worden genomen. De inrichting biedt dan plaats aan 130 patiënten. kening wordt gehouden van het aantal tref fers. Na afloop der oefening wordt terugge keerd naar het vliegterrein, waarboven door een zgn. vlinder de draad vlak bij den zak wordt doorgeknipt, waardoor de laatste dwarrelend door de lficht op het terrein neer valt. Toen eenige „kisten", zooals de term luidt, op het veld stonden, zijn we dit eens opge stapt en bemerkten onder een dezer een stel letje bommen onschadelijk in haar soort die als voorwerpen van de tweede oefening dienden. Ze waren bevestigd in een soort houder en de ondersteuning kan door electri- citeit worden weggenomen door den inzitten de. Dan valt de bom naar beneden. De oefe ningen in dit werpen worden uitgevoerd in de buitendijksche terreinen van den calami- teuzen Onrustpolder op Noord-Beveland. Nadat alle „kisten" binnen waren op twee na, hebben we eens een kijkje genomen in de hangar, die bijna geheel gevuld was met de aanwezige machines, die in elkaar gepast op gesteld stonden, zoodat er nog net even ruimte was voor de twee andere. De bijko mende bagage enz. moet buiten de loods ver blijven. Het heele complex wordt bewaakt door een wacht uit de bemanning. Morgen is het de laatste dag van de eerste groep, die Maandag gevolgd wordt door de tweede. In den loop van deze oefeningsweken, waarop gevlogen wordt van 8 uur 's morgens tot ongeveer 6 uur 's avonds, zal ook nog een zgn. nachtoefening worden gehouden, welke dient tot het beproeven van de verlichting van het terrein. Verplaatsing. Met Ingang van 1 Augustus a.s., wordt ver plaatst de rijksveldwachter brig.-majoor A. J. Voerman van Tholen naar Vlissingen, Concours „Zang Veredelt". Begunstigd door uitstekend zomerweer, had gisteren het jaarlijksche concours plaats van den Zeeuwschen zangersbond „Zang Ver edelt". Het schitterend gelegen landgoed „Sorgwijck" bij Wissekerke op Noord-Beve land was ditmaal het uitverkoren plekje. Op dit concours, dat zich kenmerkte door een vlot verloop en een uitstekenden zangers geest, behaalde de gemengde zangvereeniging „Door Oefening Vereenigd" alhier, directeur de beer J. F. J. Machgeels, in de 2e afdee- ling gemengde koren een eersten prijs met 208 punten. Waar het vereischte minimum aantal punten voor een eersten prijs 180 punten bedraagt, was D.O.V. als zijnde de hoogst bekroonde, winnaar van een extra zilveren medaille van het bondsbestuur, ter wijl de directeur een persoonlijke geluk- wensch van de jury in ontvangst had te ne men. Een welverdiend succes voor D.O.V. wat het haar nu in staat stelt op eervolle wijze naar de le afdeeling te promoveeren. De groote zangersschare, die gekomen was om in dit vriendelijke plaatsje haar vreed- zamen kamp te strijden, viel een hartelijke ontvangst ten deel, zoowel van de zijde van het gemeentebestuur als van de inwoners van Wissekerke. Een strijd waarvan een zeer veredelende invloed is uitgegaan, zal zeker nog lang bij allen in een prettige herinnering blijven. Vreemdelingenbezoek. Het bezoek van vreemdelingen van de Bel- gische badplaatsen gaat weer in stijgende lijn. Er kwamen heden met de provinciale boot 1265 passagiers mede, terwijl 27 auto's werden overgezet. Middelburgsch ziekenfonds. In de gisterenavond gehouden vergadering van bovengenoemd fonds, onder leiding van den voorzitter, mr. A. J. van der Weel, bracht de secretaris, de heer L. Onderdijk het jaar verslag over 1930 uit. Het ledental bedroegop 6 Januari 1930 5250 leden en 1952 kinderen beneden 16 jaar 7 April resp. 5273 en 1966 7 Juli resp. 5295 en 1935, 6 October resp. 5315 en 1954, 5 Janu ari 1931 resp. 5386 en 1976. Er werden ingeschreven 296 leden en 97 kinderen. Tegenover deze winst in ledental staat al lereerst het verlies door overlijden en wel van 45 volwassenen en 5 kinderen. Deze cijfers geven een gunstiger beeld dan die van het vorig jaar. Toen was op een min der ledenaantal het sterftecijfer 52 leden en 7 kinderen. Na afschrijving voor overlijden, vertrek enz. is dus een vooruitgang te boeken van 136 leden en 24 kinderen. Geboren werden voorzoover het leden van het fonds betreft 135 kinderen. De ijverige kraamvrouwenverpleegster zus ter Van Rijn, zou niets liever zien dan dat al deze kinderen zonder uitzondering door haar geholpen waren en op het consultatie-bureau daarna geregeld kwamen voor controle. Helaas is dit niet zoo en is dit aantal zelfs procentsgewijze verminderd. In 1929 werden geboren 144 kinderen. Hiervan werden door de zuster geholpen 103 kinderen dus 71 In 1930 werden geboren 135 kinderen, waar van er 89 door de zuster werden geholpen, dus 66 Een achteruitgang dus van 6 De vraag rijst of dan sommige ouders nooit verstandig worden door de best mogelyke hulp in den meest moeilijken tijd zonder meer te negee- ren. Vooral nu door de opleiding van bakers, waaraan de zuster haar medewerking ver leent, het mogelijk is gemaakt goed onder legde hulp in huis te krijgen, waarvan ver schillende leden reeds hebben geprofiteerd, is het onbegrijpelijk dat nog '-ele ouders deze kosteloos verleende hulp niet inroepen. De secretaris hoopt dat volgend jaar weer een stijging is waar te nemen en laten zij die de hulp van de zuster inroepen dit voor al zoo vroeg mogelijk doen, liefst 2 3 maan den tevoren. Zij helpen daarmede zichzelf en de zuster. Behalve bij de opleiding van bakers ver leende de zuster ooi dit jaar weer krachtens de overeenkomst met de Vereeniging voor Zuigelingenzorg haar hulp op het consultatie bureau voor zuigelingen. Het aantal bezoeken door haar afgelegd was 3597, verdeeld over 88 kraamvrouwen en 89 kinderen. Ten opzichte van de resultatén van het onderzoek eener commissie uit de Maat schappij voor tandheelkunde om de verhou ding tusschen ziekenfondsen en tandartsen onder het oog te zien, is nog niets naders bekend geworpen, zoodat een nadere bespre king met de tandartsen over uitbreiding tot geheele conserveerende behandeling nog niet heeft plaats gehad. Door de aanstelling van een schoolarts en het daardoor geregeld controleeren der schoolkinderen kwamen meer dan vroeger aanvragen binnen om heilgymnastische be handeling van schoolgaande kinderen der leden. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening welke een eindcijfer aanwijst van 76.751.71 en een saldo van 1323.35. De vergadering herkoos in plaats van den heer J. J. Wap tot lid van de commissje van controle den heer dr. W, Feikema, thans plaatsvervangend lid en als zoodanig den heer dr. W. L. Pel. De voorzitter deelde mede, dat vanaf 1 Juli ook dr. Brongers als specialist-internist hulp verleent aan het fonds en wijdde waardeeren- de woorden aan dr. Wap, die het fonds als deelnemer heeft verlaten. Christ. Boeren- en TuinderboncL Gisteren heeft te Middelburg de afdeeling Zeeland van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond vergaderd. Besloten is adhaesig te betuigen aan het verzoek om de pachten van de calamiteuze polders niet te verlagen en ook aan dat van Ged. Staten om crediet te verleenen aan landbouwers, die daaraan be hoefte hebben. De aftredende bestuursleden zijn by accla matie herkozen. Daarna hield de heer J. Bakker, lid der Tweede Kamer, een rede over Den huidigen toestand van den landbouw. Oude gebouwen. In het jaarverslag over 1930 van de ver eeniging „Hendrick de Keyser" wordt mede gedeeld, dat aan de in eigendom toebehoo- rende perceelen Gortstraat K 19 en „In de Steenrotse" te Middelburg kleine restauraties werden verricht. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Juni zyn de volgende gevallen van besmettelijke ziek ten ter kennis gebracht van het Staatstoe zicht op de VolksgezondheidFebris typhoï- dea 16, paratyphus 6, dysenterie 1, roodvonk 134, dyphterie 94, nekkramp 8, kinderverlam ming 2, hersenvliegontsteking 3, ziekte van Weyi 1. In deze week kwamen geen gevallen van encephalitis na inenting voor. In de week van 7 tot en met 13 Juni is een licht geval van postvaccinal encephalitis waargenomen bij een vierjarig kind. De patiënt is hersteld. Rijkslandbouwwinterschool Goes. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw is, met ingang van 1 Juli benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de rijkslandbouw winterschool te Goes, J. de Feijter Lzn. te Axel. GOES. In de gisterenmiddag gehouden raadsver gadering kwam o.m. in behandeling een motie van den Goeschen Bestuurdersbond en de afd. Goes van de S.D.A.P., waarin de wensch werd neergelegd, dat van gemeente wege werd gezorgd voor werkverschaffing aan werkloozen en dat voor deze personen, zoo noodig, een steunregeling in het leven werd geroepen, welke motie is gevolgd door een gezamenlijk adres van den Goeschen Be stuurdersbond, den R.-K. Volksbond en Chr. Besturenbond. In een uitvoerig voorstel werd door Burg, en Weth. naar voren gebracht, dat volgens hun meening de toestand in het adres on gunstiger wordt voorgesteld dan hij in werke lijkheid is. Na een langdurige discussie werd besloten overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. de beide stukken, voor kennisgeving aan te nemen. Voorts werd besloten de noodige gelden be schikbaar te stellen voor het bijbouwen van een nieuw lokaal aan de Chr. U.L.O.-school. Besloten werd een tijdelijke geldleening voor het Grondbedrijf aan te gaan tot ten hoogste 130.000. Aan den heer J. van Dijl werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoofd der openbare U.L.O.-school. De beide muziekverenigingen klaagden in een schrijven aan den Raad over den hinder, die ondervonden wordt tijdens de volkscon certen op de Groote Markt. Burg. en Weth. hebben zich eerst om advies te dezer zake gewend tot den commissaris van politie, die meent, dat er tegen dit euvel weinig te doen is. Hij geeft in overweging die concerten te doen plaats hebben in den tuin van het Schuttershof. Burg. en Weth. zijn het met dit schrijven volstrekt niet eens. Volgens hen bevat de politie-verordening voldoende bepa lingen om tegen hinder van de jeugd enz. op te treden. Wel zijn zy van meening, dat het niet mogelijk is tijdens de concerten de Markt voor alle verkeer af te sluiten. Tegen het geven van de concerten in den tuin van het Schuttershof zal zeker de pachter daarvan ernstig bezwaar maken. De Raad nam er genoegen mede, dat nog een nader schrijven zal uitgaan naar den commissaris van politie, om aan te dringen op richtige uitvoering der desbetreffende be palingen. Aangezien er ook in andere stads- deelen vraag naar deze concerten bestaat, zal te Brugge worden geïnformeerd naar een verplaatsbare muziekkiosk, die daar moet worden gevonden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Arnemuiden cand. W. Vroegindewei te Middelharnis. Geref. Gem. Beroepen te Meliskerke ds. W, C. Lamain te Leiden. Christelijk Nationaal Zendingsfeest. Woensdag 1 Juli zullen de duizenden feest gangers opgaan naar Middachten, waar voor hun ontvangst alles in gereedheid is ge bracht. Behalve per feesttrein zullen velen per autobus uit de steden en dorpen naar Middachten trekken. De openingsrede door ds. Te Winkel vangt om 10 uur aande slotrede wordt door ds. Straatsma om half 6 op spreekplaats I ge houden. De jeugddienst vangt aan om half 3 op spreekplaats III onder leiding van ds. Van Selms en zendeling Ritsema. Degenen, die in staat zjjn daarbij tegen-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1