500 300 150 100 25 arro'S HOSSS WOENSDAG 24 JUNI EERSTE BLAD No. 146 69e Jaargang 1931 mpelmans RICHT VLISSINGEN DA Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Tel el. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen OLYMPISCHE SPELEN 1932. BINNENLAND Stads- cn Provincienieuws ■asphalteerd k besmeerd plak er in •n spin, lij zich geeft, tgekleefd. )onderdag vervolg. 11 Juni Lizard Calcutta n. Rott. p. 22 Juni Kaap del ni van Bombay Rott. van New-York V2 Juni te Genua Juni te Tanga uni te Buenos-Ayres id *166.6 te Valencia, md 737.7 te Hapa- avond van 24 Juni: nd, aanvankelijk hel- tter toenemende be- oudens kans op on- in temperatuur. 8.56 21.16 10.01 22.22 11.06 23.29 uto's, Fietsen uigen. uur 9.54 9.54 9.54 akelykheden, enz. voering „het Betoo- rtgebouw, 7 uur. schoener „Viking" brachten, zonden un beste operateurs 'ein, boot en vlieg- vliegen in Noord en de lange vlucht dland waren oor- htvaartmaatschap- itellen af te staan. echter toch. Het Bernt Balchen, ver- >r, die op zoek was had verscheidene mdere was door een Paramount Sound ng naar een middel reiken, en slaagde ;uig te krijgen, be- Togg, die drie jaar door als eerste en, waar de Duit land waren. Togg oewel hij onderweg m te kampen had, stellen in, niette- ïg van twee dagen. Sydney, aan de otland. zy durfden de kust van New- irijfijs geblokkeerd iter over den tocht laden met benzine, lucht over zes werd lew Foundland kon >gg was gedwongen te vliegen om een 'oen zij nog slechts nd, waar de ramp verwijderd waren, tot een landing 2y bereikten veilig een haastige aan- >orraad en van le- ier op en zweefden i Island. Wordt vervolgd.) VLISSINOSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct,iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE 'VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen INSCHRIJVING EN LOTERIJEN TEN BATE VAN DE UITZENDING VAN NEDERLANDSCHE DEELNEMERS AAN DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES EN LAKE PLACID IN 1932. De Olympische Spelen, die het volgend jaar te Los Angeles en Lake Placid (Winterspe len) zullen worden gehouden, mogen zich reeds lang verheugen in de belangstelling van el de wereld. In elk land zint men op mid- I delen, om zoo goed. mogelijk voor den dag te komen en hetzij door subsidie van de over heid, hetzij uit particuliere bronnen brengt men gelden bijeen om de nationale Olympi sche comité's in staat te stellen de uitblin kers in eiken tak van sport, goed voorbereid I naar de Vereenigde Staten te kunnen sturen. Het Nederlandsdh Olympisch Comité heeft I beseft, dat Nederland niet achter mag blijven. Zuid- en Noord-Amerika hebben zoo krachtig I meegewerkt tot het welslagen van de spelen te Amsterdam wij herinneren terloops aan den dubbelen eindstrijd van het voetbaltour- nooi tusschen Argentinië en Uruguay dat het voor Nederland niet meer dan plicht van het fatsoen is om te Los Angeles en te Lake Placid aanwezig te zijn, en voor den dag te komen, zooals onze krachten dat veroorloo- ven. I Wat zouden de zakenvrienden van onze groote kooplui, industrieelen en reeders daar ginds aan de overzijde van den Oceaan er wel I van zeggen, als Nederland nu zou wegblijven, als het in gebreke zou blijven te voldoen aan wat de nationale eer het gebiedt. wy hebben zooveel vertrouwen In het Ne derlandsche volk en zijn overtuigd, dat een meerderheid pry's stelt op de handhaving van onzen goeden naam ten deze, dat wy met ingenomenheid gehoor hebben gegeven aan het verzoek van he* Nederlandsch Olympisch Comité om onzen steun te verleenen by het verkrygen van cie noodige gelden, die de Ne- derlandsche deelneming te Los Angeles en te Lake Placid mogehjk moeten maken. De uit blinkers, die we hefbben in verschillende tak ken van sport, behooren in staat gesteld te worden aldaar aan de start te verschynen. Bij de feesteiyke opening van de Spelen der Xe Olympiade in de mooie Californische hoofdstad mag by den optocht der naties de Nederlandsche vlag, getorst door een onzer sierlijkste athleten, gevolgd door de bloem van onze sportwereld, hetzy miannen zoowel als vrouwen, niet ontbreken, zy waaie daar feestebjk uit ter verkondiging aan heel de wereld die daar vertegenwoordigd is, dat Nederland zyn plicht geweten heeft, dat Ne derland aanwezig is. Het Nederlandsche Olympische Comité heeft gezonnen op middelen, om de noodige gelden byeen te brengen. Er zal veel noodig zijn reis- en verbiyfkosten zyn hoog en ook al zal het N.O.C. zich ditmaal beperken tot de uitzending Van hen of haar van wie men redeüjkerwyze verwachten mag, dat zy een goed figuur zullen slaan, dan toch is er nog heel veel noodig. Het N.O.C. is overtuigd met ons en met vele andere vooraanstaanden in den lande, dat gezien de tydsomstandigheden, loterijen met daaraan verbonden inschryving, het beste middel is om veel geld voor dit doel te verzamelen, afkomstig uit alle lagen van ons volk. V«f commissies hebben van de overheid toestemming gekregen tot het houden van loteryen in vijf districten van ons land, t.w. in Noord-Holland en in Zuid-Holland voorts in Zeeland', Noord-Brabant en Limburg ver- der in Utrecht, Gelderland en Overysel en ten slotte in Friesland, Groningen en Drente. Elk district zal omvatten 16000 loten h 2.50. Er zijn 240 pryzen in elk district, nl. auto mobielen 1, wherries 3, motorry wielen 2, ra dio-toestellen 10, rijwielen 30, tennisrackets 30, zilveren cigarettenkokers 30, schaatsen 40, Gedenkboek Olympische Spelen 1928 40 en voetballen 54. Met dit plan hebben de volgende heeren hun sympathie betuigd overtuigd als zy wa ren, dat alle landgenooten krachtig moeten meewerken, om deze nationale loterijen te doen slagen teneinde het uitzenden van een ploeg deelnemers, die de eer van Nederland zal verdedigen, mogelyk te maken. District Zeeland—Noord-BrabantLim burg mr. P. Bloemarts, BredaB. M. Ber ger, Venlo M. W. J. Coenders, Sittard mr. J. F. van Deine, Middelburgmr. dr. W. F. J. Frowein, Heerlen M. F. G. M. van Grus- ven, Heerlen A. J. H. Hagdorn, Maastricht G. A. Hajenius, GoesG. W. Le Heux, Til burg mej. F. van Lanschot, 's-Hertogen- bosch L. Lobach, 's-Hertogenbosch E. v. d. Mortel, Vugtmr. F. J. M. Nederveen, Roer mond mr. L. B. J. v. Oppen, Maastricht ir. P. F. S. Otten, EindhovenJ. H. Paris, Maastrichts mr. Pastoors, Tilburgmr. F. E. Pels' Rycken, Breda dr. A. F. Philips. Eindhoven J. Pilaar, Goesmr. Th. Por- theine, MiddelburgO. L. C. Redelé, Eind hoven ir. H. H. J. Ruyten, RoermondA. Verdijk, Eindhoven H. P. M. Verlinden, Ber gen op Zoommr. M. W. G. van der Veur, MiddelburgC. A. van Woelderen, Vlissin gen. Aan ons bureau zal van den 24en Juni af gedurende 14 dagen gelegenheid bestaan tot inschrijving, al of niet tegen levering van loten, terwyl ook loten contant verkrijgbaar zyn. Landgenooten, die sympathlseeren met het nobele doel van het N.O.C. om de nationale eer hoog te houden, kunnen, door het storten van gelden op ons gironummer, of te bezorgen aan ons bureau, van hun belangstelling doen biyken. Deze gelden zullen, voor zoover het bedra gen betreft van 25 en meer, in onze kolom men verantwoord worden. Firma's zullen vol uit, particulieren met initialen worden ver meld. INSCHRIJVINGSBILJET to te zenden aan het bureau van de „VLISSINGSCHE COURANT". Ondergeteekende wenscht btj te dragen voor de inschrijving OLYMPISCHE SPELEN 1932 voor een bedrag van gulden met levering van loten. zonder (Naam) (Woonplaats) Doorhalen wat niet gewensoht wordt. Rotterdam onder curateele gesteld. Be tweede stad des lands, Rotterdam, is öoor Ged. Staten van Zuid-Holland onder curateele gesteld, zy hebben medegedeeld dat zy met zorg zyn vervuld over het tekort van tenminste 3.185.000 op de begrooting voor 1931, niettegenstaande het aanvankeiyk voorgesteld aantal opcenten verdubbeld werd. Het provinciaal bestuur dubieert, of het wel tot goedkeuring van de gewyzigde begrooting gerechtigd is. Die goedkeuring werd ten slotte gegeven in verband met de belofte van burge meester en wethouders om bezuinigingen in te voeren. Die bezuinigingen moeten, zoo zeg gen Gedeputeerden, wel zeer ingry'pend zyn om voor dit jaar nog het gestelde doel, een sluitende begrooting te bereiken. In het vertrouwen, dat het streven van het college van burgemeester en wethouders hierop zal zyn gericht, geven Ged. Staten „aarzelend" hun goedkeuring. Doch zy laten daar onmiddellyk op volgen, dat zy op de hoogte willen worden gehouden. Burgemees ter en wethouders kunnen dus onder het be zuinigen niet op één oor gaan liggen. Het provinciale bestuur zegt een oog in het zeil te zullen houden en behoudt zich de bevoegdheid voor, op de aangelegenheid in verband met zijn toezicht terug te komen, wanneer het verdere begrootingsbeleiü Gedeputeerden daartoe aanleiding mocht geven. Zy vragen ten slotte vervroegde rekening af te leggen over het eerste halfjaar van 1931. De reis van de Koninklyke familie. H. M. de Koningin is gisteren te vyf uur namiddag te Troisepis by Cólmar in Elzas- Lotharingen aangekomen, waar zij 'n tiental dagen zal verblyven. Zij zal het incognito be waren. Verschillende uitstapjes in de Vogezen staan op het program. Maandag is Z. K. H. Prins Hendrik even eens in Troisepis aangekomen. Zijn verblijf zal echter slechts van korten duur zijn. Koopvaardij-officieren. Gisteren had in het gebouw van de Neder landsche Reedersvereeniging te Den Haag een conferentie plaats tusschen de besturen van den Bond van Werkgevers in de Koop- vaardy en de Centrale van Koopvaardy- Officieren. In deze conferentie werd over de loon- en arbeidsvoorwaarden nogmaals van gedachten gewisseld. Overeenstemming werd echter nog niet bereikt. Zooals men weet loopt het collectief contract 30 Juni a.s. af. De organisaties van Koopvaardy-officieren zullen nog in den loop van deze week hun houding definitief bepalen. De financieele toestand van Amsterdam. Wegens een mededeeling van betrouwbaren kant, deelt de Amsterdamsche correspondent van de „N.R.Ct." mede, dat de voorloopige raming van inkomsten en uitgaven van de gemeente Amsterdam voor 1932 een tekort aanwyst van niet minder aan 18 millioen gulden. Verder deelt de correspondent op gTond van officieele cijfers mede, dat in 1932 de belastingen 3.576.000 minder zullen opbren gen dan 1931, terwyl er ook niet gerekend zal kunnen worden op een batig saldo over 1930. Zoodoende moet er dus mede rekening ge houden worden, dat 1932 zeker 7.377.500 aan inkomsten bij 1931 zal achter liggen, en in dit tekort zal moeten worden voorzien door be- lastingverhooging. En waar nu, zooals bekend is 1 opcent een waarde vertegenwoordigt van 122.000, daar zouden er 40 opcenten méér moeten worden geheven om deze mindere in komsten geheel aan te vullen, of totaal (38 en 60) 98 opcenten. Dat zou 18 meer zyn dan het maximum bedraagt, tenzy de gemeente zich nu reeds wil stellen onder curateele van het rijk. Het maximum-aantal opcenten van 80 zal echter vermoedelijk in elk geval moeten wor den geheven, en daarmede zal dan nog maar 5.124.000 van de genoemde f 7.377.500 wor den gedekt. Het reservefonds, waaraan in 1931 ontleend wordt 6.300.000, is thans vrij- wel uitgeput Ten slotte wyst de schrijver er op, welke ontzaglijke, niet-productieve uitgaven in uit zicht zynvoor de verkeerswegen in de stad 75 millioen guldenvoor de waterleiding 49 millioen gulden voor de Rynverbinding 16 millioen guldenen verder voor het Noord zeekanaal, enz. VLISSINGEN, 24 JUNI. Vragen aan Ged. Staten over de werkloosheid. De heer A. D. F. van der Wart, lid der Prov. Staten stelde de volgende vragen aan Ged. Staten Is de omvang van de werkloosheid in onze provincie uw college bekend Zoo ja, wil uw college dan hiervan aan de Prov. Staten mededeeling doen, voor de a.s. zomerzitting Zoo neen, is uw college dan bereid alsnog een onderzoek hiernaar in te stellen, en het resultaat hiervan aan de Staten mede te doe len, op het bovengenoemde tydstip De heer mr. J. Adriaanse, lid der Provin ciale Staten van Zeeland heeft zich d.d. 22 Juni tot Ged. Staten dier provincie gewend met de volgende vragen Is het Ged. Staten bekend en zoo niet zyn zy genegen de juistheid dezer mededeeling te onderzoeken, dat vele werkloozen te Nieuw- vliet, reeds weken zyn uitgetrokken en niet de minste inkomsten hebben, zoodat de nood er in vele gezinnen onrustbarend is gestegen, terwyl van wege het gemeentebestuur in de zen toestand geen voorzieningen worden ge troffen Achten Ged. Staten geen termen- aanwezig voor tusschenkomst, zoonoodig uit, althans met steun van de in de najaarszitting der Prov. Staten voor voorziening in byzondere gevallen van nood uit werkloosheid, gevoteer de gelden Woningen voor marine-personeel. De minister van defensie heeft aan Burg. en Weth. dezer gemeente verzocht te willen bevorderen, dat voor het alhier gevestigde marine-personeel de noodige woningruimte beschikbaar komt, waarvoor de minister be reid is, de desbetreffende woningbouwvere nigingen een financieele tegemoetkoming by eventueel huurverlies te verleenen. Burg. en Weth. schynen het voornemen te hebben de woningbouwverenigingen „Ge meenschappelijk Belang" en „Goed Wonen" elk 20 woningen voor dit doel te laten bou wen. Havenfeesten 1932. Het bestuur der buurtvereniging St. Ja- cobstraat heeft besloten tot nader drder het ophalen der contributie stop te zetten. Stremming verkeer. Wegens het doorlaten van een schip in de binnenhaven, waardoor het water zal moeten worden opgezet, zal het verkeer over de Schipbrug en de sluisdeuren gestremd zyn vermoedelyk hedenavond tusschen 6 en 10 uur of morgenochtend tusschen half zeven en half elf. Ds. A. de Voogd. In de rubriek Kerknieuws hebben wy gis teren reeds gemeld dat ds. A. de Voogd het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Delft heeft aangenomen. Wy willen te dezer plaatse uiting geven aan ons leedwezen dat ds. De Voogd binnen kort onze gemeente gaat verlaten. In de 6»/2 jaar dat hy hier als predikant werkzaam is, heeft hy blyk gegeven van een breede opvatting van zyn taak. Naast het tydroovende werk aan het predikambt ver bonden, heeft hy nog gelegenheid gevonden op sociaal terrein veel en nuttig werk te ver richten. Ook als voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van Chr. onderwys heeft ds. De Voogd intensief gearbeid en by de oprich ting van de „Oranjeschool" aan de Bloemen- laan heeft hy zich doen kennen als een man die een eenmaal op zich genomen taak, tot een goed einde weet te brengen. De Vlissingsche Hervormde gemeente zal zeker met dankbaarheid gedenken dat de kerkdiensten voor jongeren in het „Gebouw voor Christ. Sociale Belangen" in de Paling straat van ds.De Voogd zijn uitgegaan, zoo als trouwens de stichting van het gebouw zelf op zijn voorstel is tot stand gekomen. Het door hem in deze genomen initiatief heeft reeds rijpe vruchten afgeworpen, want deze diensten mogen zich in groote belang stelling verheugen. Ook de maandelyksche jeugddiensten ln de Nieuwe Kerk hebben de liefde van zyn hart en dit werk, door ds. W. A. B. ten Kate hier begonnen, werd door ds. De Voogd, evenals door de andere predikanten, krach tig gesteund. Het aanbrengen eener centrale verwarming in de Groote Kerk is mede te danken aan ds. De Voogd. Hy heeft deze tot stand kunnen brengen door vrijwillige bijdragen. De openlucht-samenkomsten gedurende de zomermaanden in het Oude Gasthuis, zullen eveneens aan den naam van den naar Delft vertrekkenden predikant verbonden blyven. Reeds vele jaren omvat het arbeidsterrein van ds. De Voogd ook de religieuse vorming van de jeugdige marine-schepelingen, die hier hun opleiding ontvangen. In dien kring zal zyn vertrek een niet minder groote ledi ge plaats achterlaten. Immers de omgang van ds. De Voogd met „zyn jongens" was een gansch byzondere. Hoe velen hunner is hy ook daér tot troost en steun geweest in moeilyke oogenblikken. Sedert het vertrek van ds. Van der Gies- sen naar Indië is ds. De Voogd tevens waar nemend vlootpredikant. Alles byeengenomen, heeft ds. De Voogd zich gedurende zyn betrekkelyk kort verblyf in onze gemeente veel vrienden verworven, niet alleen in kerkelijke kringen. Zyn ver trek mag dan ook voor onze gemeente een groot verlies worden genoemd. Wy zyn ervan overtuigd dat hy in de oude Prinsenstad elke gelegenheid zal aangrijpen om ook daar zoowel op kerkelyk als op soci aal terrein nuttig werkzaam te kunnen zyn. Het coöperatieve abattoir. Nu de abattoir-quaestie weer in het brand punt der belangstelling staat en heden in den gemeenteraad te Middelburg aan de ordq wordt gesteld, heeft de „Middelburgsch Cou rant" eens poolshoogte genomen te deze? stede. In een artikel wordt een uiteenzetting ge« geven van den stand der werkzaamheden van het in aanbouw zynde abattoir. Wij ontleen nen daaraan l.et volgende In de eerste plaats moet opgemerkt worden, dat het Vlissingsche abattoir een aardig! eindje buiten Vlissingen ligt, en zelfs aan den overkant van de spoorlyn. Men wandelt in korter tyd er vandaan naar Souburg, dan naar het centrum van de stad Vlissingen By een rondgang, onder deskundig geleide, over het bouwterrein hebben we moeten vast stellen, dat met grooten yver gewerkt wordt, dat er al heel wat gebeurd is en dat, zoo de besprekingen van heden nog tot eenig result taat mochten voeren, het coöperatieve abat toir vermoedelyk al onder de kap zal staan voor bedoeld resultaat in kannen en krui ken is En, zoo vroegen wy onzen begeleider, wat zullen naar uwe meening de kosten van deh strop worden, als men gaat stopzetten Omtrent den feitelijken gang van zaken bil ontwerp, aanbesteding en bouw, vernemen wy toen het volgende, dat onzen lezers ten deele niet onbekend is of behoeft te zyn, maar dat wij, om den gedachtengang van onzen zegsman zoo goed mogelyk weer te? geven, in zyn geheel laten volgen. Reeds in April 1928 werd het eerste, voor loopige plan voor den bouw van een abat-* toir voor de Vlissingsche coöperatie gemaakt. Dit voorloopig plan werd in Mei-Juni 1928 van wege Burg en Weth. aldaar goedgekeurd, om als basis voor verdere uitwerking te die-* nen. In den loop van 1928 werd een en ander verder uitgewerkt en in Januari 1929 werd door Burg. en Weth. van Vlissingen aan het bestuur der vereeniging medegedeeld, dat? volle medewerking door het gemeentebestuur, zou worden verleend. Tot dien was het de Slagers-patroonsver- eeniging die de plannen had opgezet. Noodig bleek het nu een coöperatieve ver eeniging te vormende geldmiddelen voor; elkaar te brengen verordeningen van ge meentewege te maken om de geheele verhou ding „gemeente-coöperatie" te regelen; ter-* rein te zoeken, dat geschikt was enz. Met een en ander ging zeer geruime tyd heen, zoodat eerst in de tweede helft van 1930, opdracht aan het architectenbureau F. G. C, Rothuizen en ir. A. Rothuizen (Goes-Middel- burg) gegeven kon worden, de plannen met bestek, begrootingen, enz. geheel uit te wer ken. Onmiddellyk toen dit geschied was, kon den de plannen in den raad worden gebracht en nadat deze in den gemeenteraad (Novem ber 1930) waren goedgekeurd, moest nog de verdere goedkeuring van Ged. Staten worden afgewacht. Deze laatste kwam in het laatst van De cember 1930 af. Daarop kon tot aanbesteding worden over-* gegaan. Terugblikkende op het hierboven medegedeelde kan nog worden gemeld, dat van het principe-besluit tot medewerking (gemeente-coöperatie), door de fractie der SD.A.P. uit den raad reeds beroep op Ged. Staten en later op de Kroon was ingesteld beide beroepen bleven als bekend zonder succes. En de Slagersvereeniging (later de coöpe ratie) heeft nimmer iets gedaan, of eerst moest volledige goedkeuring en toestemming verkregen zyn. De aanbesteding had plaats in het laatst van Januari 1931. Begin Februari d.a.v. werden als gevolg daarvan de noodige opdrachten verstrekt. Eerst de betonfundeering en het betondak i vervolgens de geheele opbouw op de fundee ring daarna de ijzeren ramen en deuren.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1