EERSTI KERK- EN SCMOOLNIEUWS RECHTSZAKEN FAILLISSEMENTEN No. 1 Uitgave: firma F. VAN Stads-en Pro nog tot benaming dient van de bekende ouderwetsche Brusselsche winkelfeesten. „Braderie" is braderij, er wordt gebraden en gekookt, gefeest en gedronken. De winkeliers van de wijk waarin de Braderie gehouden wordt verkoopen hun waren aan belachelijk lage prijzen. De winkels zijn in oude verkoophalletjes herschapen. De clou van het feest is de bekroning der gecostu- meerdsn. Gedurende de Braderie ziet men in alle winkels de eigenaars en het bedienend personeel fungeeren in de statie-gewaden der historie. Zij dingen mee in den wedstrijd voor het uitbeelden van bekende geschied kundige persoonlijkheden. In de Braderies herleeft oud-Brussel, het verleden, de glorie der gildetijden. Corporaties in oude kleedij tijgen aan en verhoogen het middeleeuwsch aspect der oude winkelstraten. Het volk is in vroolijke stemming, savoureuze dranken worden aan middeleeuwsche prijzen („gratis, voor de reclame", heet het tegen woordig) geschonken. Men eet Brusselsche wafelen, bereid volgens de oude methode er hangt een geur van gebakken haantjes en fricadellenkinderen happen in zwart- geroosterde boudins, de straat is vol vrije oude Vlaamsche leute, zij is als een levens- schilderij van Tenierc Hoezeer de directies der moderne waren huizen zich ook inspannen om door bluf- reclame-trucs de aandacht van de oude winkelfeesten af te leiden, de Braderies blijven het volk trekken. Het nieuwe en hyper-moderne moet het ook op dit gebied bij de ouderwetsche degelijkheid afleggen Te Vlissingen zou een Braderie koddige momenten kunnen leveren. Stel U voor in een kleedingmagazijn staat hertog Alva een broek aan te meten, daarnaast verkoopt Maria Stuart sigarenMichiel de Ruyter presenteert zijden kousen en in een slagers winkel snijdt Rembrandt een pond moteletten uitKarei V staat aan de vleesch-snijmachine en MaTie-Antoinette zit achter de cassa. In een drogisterij verkoopt Napoleon laxeer middelen en bij een kruidenier staat Cromwell achter de toonbank. Als dat niet trekt.... De streek der hoogovens en mijnschachten noemt men in België „het zwarte land". Na een persbezoek aan het Luiksche Mijnmuseum, dat deze week verrukt werd met het voor naamste gedeelte der imitatie-mijn van de „Luiksche Wereld-tentoonstelling 1930", heb ben wij het gezien, van buiten en van binnen. Van binnen zagen wij het in de mijnen van Michereux en Bois-de-Breux. Van buiten zagen wij het in den avond, op de hellingen van Ougrée-Mariehaye. Daar is het schoon en indrukwekkend. De barre muziek van den arbeid overweldigt er het feestgerucht der stad. In den uitgestrekten weemoedigen gezichteinder, hel verlicht door den uitslaanden brand van het ziedend lava der smeltkolken, die als vuurtorens boven de streek staan, rijzen sombere silhouetten op staketsels van kolenmijnen, massieve ge bouwen van hoogovens en hooge loodsen van glashutten en staalpletterijen. Overal is een rondwaren zichtbaar van roode vuurtrillin- gen en hoort men schor en dof gerommel, als kanongebulder, ver af, of hamerend Tate- len van machinegeweren, dichtbij. Hier woedt nacht en dag de onafgebroken strijd van den 1 mensch tegen ijzer en steenkool, hier strijdt de nijverheid haar zwaren kamp.... De opeengepakte rookwolken die de lucht befloersen getuigen van het titanisch geweld daar beneden. Als een inktvloed spreiden zij zich uit en varen dan woedend naar omhoog, ver van de sombere hoogovens en mijntorens. Er is poëzie in dit grillige spel der golvende rookwolken, waarbij er zijn van allerlei kleur witte maagdelijke, licht en buigzaam, die dar telend naar den hemel ringenteeder paarl- moerigen, waarin opalen weerschijn glanst van den gloei der hoogovens. Op de toppen der ineengedrongen schoorsteenen wijlen zij even, als om hun vlucht te beramen. Maar de „geulards" der smeltkolken braken ze uit, woest en onheilspellend, vermengd met vlam men en gloeiend ijzer. Naar den hemel opent de schachtoven zijn muil, met een schater lach van vliegende gensters, waar vogels door priemen. Uit een aureool van kronkeldampen doemen beelden op gehavende gelaten van harde zwoegers daar beneden, wier verloren lichamen worstelen in den scherpen klauw der lenige vlam. Aas voor de penseelen der schilders, al deze tooverijen van het vuur. De wemelende overvloed van bleek-vlammende tongen blijft, de onstuimige dampen gaan. Zij trekken over de zwarte gebouwen, over de lichte stad, als een barre wierook, gestegen uit het brandoffer van den arbeid. Schoon is het spel der grillige rookwolken...» In zijn JI. Donderdag te Brussel gehouden rede over de bestrijding der werkloosheid, heeft de Leuvensche professor Baudhuin, de aandacht gevestigd op de financieele en daar mede gepaard gaande economische machts vorming van het Fransch kapitaal in Vlaan deren. Deze rede, uitgesproken door een op economisch gebied gezaghebbend geleerde, heeft in geheel het land opzien gebaard. Vooral in Vlaamsche kringen wordt zij be schouwd als een alarmkreet en een aanklacht tegen de onverschilligheid der Vlaamsche spaarders, die hun geld toevertrouwen aan Fransche banken, welke daardoor in staat gesteld worden met Vlaamsch geld Fransche en Fransch—Belgische ondernemingen in Vlaanderen te steunen. In den cultureelen bevrijdingsstrijd van Vlaanderen speelt de eigen economische machtsvorming een rol van overwegend be lang. Tot nog toe echter werd de noodzake lijkheid van Vlaamsche economische concen tratie door de Vlaamsche leiders nog te weinig gevoeld. Zij beperkten zich tot redevoeringen en politieke schermutselingen en lieten de economische zijde van het Vlaamsche vraag stuk onaangeroerd. Geen hand werd door hen uitgestoken om voor Vlaanderen de (Bel gisch-) Limburgsche mijngebieden te behou den niets werd er door hen gedaan om de deelname van Vlaamsch kapitaal in de Kem- pische grootbedrijven van Moll en omstreken, aan te moedigen. En zelfs in het Westen, tot op de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen, lieten zij het Fransch—Belgisch kapitaal heer en meester. Indien aan den dag van morgen Vlaanderen zelfbestuur moest krijgen, zou het toch han den en voeten gebonden liggen aan de geld magnaten van Brussel en Parijs, die het op economisch gebied geen duim gronds af zou den staan. Te weinig wordt in Vlaanderen begrepen dat de cultureele belangen van een volk met de economische levensvoorwaarden ten nauwste verband houden. Een sterke geest in een gezond lichaam is zoowel eisch voor de massa als gemeenschap, als voor het individu op zichzelf. Den sterken geest heeft Vlaanderen, het gezond(economisch) lichaam mist het en het gebrek daaraan belemmert de noodige vrije ontwikkeling der Vlaamsche cultuur. Vlaanderen zal over moeten gaan tot herovering der economische macht, die het zijn tegenstanders argeloos in handen gaf en nog geeft. Een enkel bewijs daarvan Het sterkste economisch instituut in Vlaan deren is de „Belgische Boerenbond". Geen Vlaming of hij geeft aan dat instituut zijn volle vertrouwen. De Belgische Boerenbond, Vlaamsch in wezen en steunend op de alge- meene medewerking der Vlaamsche landbou wers, is van lieverlede uitgegroeid tot een der machtigste financieele instellingen in België. De Bank van den Belgischen Boeren bond behoort, naast de „Société Générale" en de „Banque de Bruxelles", tot de grootste banken van België en werkt met de twee ge noemde samen. Uit deze belangen-gemeen- schap is een reeks Fransch-Belgische onder nemingen ontstaan, welke mede door den Belgischen Boerenbond beheerd worden. Zoo heeft deze van oorsprong Vlaamsche, doch van het Fransch—Belgische bankwezen afhankelijke organisatie, het beheer over niet minder dan vijf belangrijke Fransch-schrij- vende Belgische dagbladen, in welker redac tie-raden bekende Vlaamsch-haters als hoofdopstellers fungeeren. Terwijl de zake lijke actie van den Belgischen Boerenbond, b.v. het financieel deelnemen in ondernemin gen, uitsluitend FranschBelgisch georiën teerd is, laat deze organisatie, welke in Vlaanderen zooveel tot de eigen economische machtsvorming bij zou kunnen dragen, het Fransch kapitaal heer en meester in de Lim burgsche en Kempische industrie-centra. Daarentegen bouwt zij buildings voor zich in Vlaanderen vestigende Fransche handelshui zen en banken, is zij geïnteresseerd by Fran sche Warenhuizen („Au Bon Marché" en „Innovation") en heeft zij een groot bijkan toor te Parys 288-bis, rue Lafayette. Dat de Belgische Boerenbond geen bijkantoor in Hol land heeft behoeft ge-en verwondering te wekken. Vlaanderen oriënteert zich cultureel op Nederland, economisch echter op Frank rijk. En zoo voert het, met het Fransche geld, het Troje-paard der „civilisation frangaise", Vlaanderen binnen W. v. M. Een doopbeurt geweigerd. Naar aanleiding van het weigerend ant woord van den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Middelburg op het verzoek van ds. Landstra, voorganger van de Vrijz. Herv. aldaar en van de ouders, die hun kinderen gaarne door genoemden predikant zouden zien gedoopt, om een doopbeurt af te staan, heeft het bestuur van de Vereeniging van Vrijz. Hei*v. bedoelde ouders en ook zij, die niet aan het verzoek medewerkten doch een zelfden wensch hebben, tot een vergadering opgeroepen om te beslissen wat nu moet worden gedaan. Provinciale Landdag van Vrijzinnig- godsdienstigen in Zeeland. Gisteren had in het Schuttershof te Goes de zesde Provinciale Landdag van Vrijzinnig Godsdienstigen in Zeeland plaats. De godsdienstoefening des voormiddags werd geleid door ds. A. Landstra, voorganger van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den te Middelburg, die tot onderwerp had „Waarheid en Vrede". Na een gemeenschappelijke koffietafel, waaraan 130 personen deelnamen, ving te 2 uur de openluchtsamenkomst aan in den tuin van het Schuttershof. Ds. Landstra opende de samenkomst, waarna het woord voerden ds. A. Klaver, Remonstrantsch pre dikant te Hoorn, met als onderwerp„Als wij de waarheid uitdragen in de wereld" en ds. O. L. van der Veen, Doopsgezind predi kant te Vlissingen, die sprak over„De waarheid zal u vrij maken". Ds. H. J. Barnouw, Herv. predikant te Zie- rikzee, sloot den landdag, waarop het zang koor der Vrijz. Hervormden te Zierikzee zich enkele malen op verdienstelijke wijze liet hooren. Deze landdag kan wederom zeer geslaagd worden genoemd, al mochten vorige landda gen zich in een grootere belangstelling ver heugen. Thans waren tusschen de drie en vier honderd personen aanwezig. Het gouden jubileum van dr. Gunning. Het is heden 50 jaar geleden, dat dr. J. H. Gunning J.Hzn. tot doctor in de Godgeleerd heid promoveerde aan de universiteit te Utrecht. Prof. dr. A. H. de Hartog, van Amsterdam, wijdt in „Pniël" een hartelijk artikel aan den jubilaris, waarin hü o.a. opmerkt Wij vieren met hem gedachtenis en weten zoo goed, dat hy zijn licht wil halen en stra len uit de „Fontein aler goeden", den „Vader aller lichten". In den grond is hij een kind, een Godskind wil hij wezen. Ik herinner mij, dat ik met een groot zakenman, die den vori- gen dag een feest had gehouden dat klonk en blonk, onder Gunning's prediking was. Die zakenman zei na de preek met tranen in de oogen en in de slem „Ik wil mijn feest geven voor zulk een rijkdom En Gunning had ons di enmorgen geleerd te sterven. Dat is Gods wijze om van een Adamskind en een Duivels kind een Godskind te maken. Vereeniging van ouderlingen der Ned. Herv. Kerk. De jaarlijksche vergadering van bovenge noemde vereeniging wordt gehouden op Za terdag 27 dezer, ten 2/2 uur in het dienstge bouw der Ned. Herv. gemeente te Utrecht, Domplein, waar o.m. de navolgende vraag stukken zullen worden behandeld„Is het gewenscht bij de Synode adhaesie te betuigen aan het bij haar ingediende voorstel van Rotterdam om de attestaties automatisch over te schrijven en „Is het gewenscht de reglementen der Ned. Herv. Kerk te herzien ten opzichte van een verplichte aftreding van hun ouderlingen en diakenen Oudejaarsavondcollecte. De oudejaarsavondcollecte 1931 van den Bond van Ted. predikanten heeft tot en met 1 Juni opgebracht 51.292.57. Hiervan zijn met inbegrip van het batig saldo van 1930 toegekend 103 uitkeeringen tot een gezamen lijk bedrag van 46.240, waarvan 83 tot een bedrag van 37.375 voor predikant-weduwen en 20 tot een bedrag van 8865 voor emeriti- predikanten. Examens. Voor het examen handenarbeid is aan de St. Ludgerus kweekschool te Hilversum ge slaagd de heer W. H. uijsmans alhier. Voor Esperanto, diploma A, afgenomen door „La estonto estas ma", kaj „Neder- landa Katoüko" te 's Bosch, is geslaagd mej. A. Wanst alhier, leerlinge van den heer P. Zegelaar. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het prop. examen ingenieur de heer A. Blok, vroeger alhier. Voor het examen van den telegraafdienst zijn geslaagd mej. W. A. Polderman te Vlis singen en de heeren J. de Vries en J. A. van den Broeke te Ter Neuzen. Eindexamen H. B. S. Ter Neuzen. Geslaagd J. J- Augusteyn, Axel ;Ma. D. J. Debel, Sas van GentH. H. S. de Caluwe, Westdorpe en H. L. J. Willemsen, Ter Neuzen. Moordaanslag in een trein. De rechtbank te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen M. v. d. E., timmerman te Eindhoven, thans gedetineerd, ter zake dat hij op 20 Maart 1931 in den trein OssDen Bosch getracht heeft J. Hen driks, stucadoor te Eindhoven, van hst leven te berooven door hem in den hals te steken, welke aanslag gepleegd werd uit vrees, dat Hendriks zijn geheim bekend zou maken. Verdachte werd conform den eisch veroor deeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Een belangrijke quacstie inzake de "Vleeschkeuringswet. Onder groote belangstelling van de zijde der betrokken comestibleshandelaren en sla gers is voor het kantongerecht te Alphen aan den Rijn de zaak behandeld tegen een win- kenier wegens overtreding van de nieuwe ge meentelijke vleeschverordening, welke den laatsten tijd zooveel stof heeft doen opwaaien. Zooals men weet, moeten volgens deze ver ordening, waaronder ook vallen geconserveer de vleeschwaren in blik, ter keuring worden aangeboden en moet voor deze keuring een loon worden betaald. Blijkens verklaringen van getuige, den hulpkeurmeester, worden de in blik ver pakte vleeschwaren van buiten gekeurd, d-w.z. men kijkt, of de bus, waarin de vleeschwaren verpakt zijn, bol staat. Is dat het geval dan heeft zich in het blik gas gevormd en is de inhoud bedorven. De kantonrechter merkte op, dat dus eigen lijk alleen de blikken worden gekeurd. Het is nl. reeds voorgekomen, dat een fabrikant uit Lisse eenige blikken vulde met zand en zaag sel in plaats van met vleeschwaren. Ook deze blikken ontvingen echter het stempel van goedkeuring. De kantonrechter achtte dan ook het eenige nut van een dergelijke keu ring, dat er keurloon voor ontvangen wordt. De ambtenaar van het O.M. was van oor deel,, dat hier van een overtreding geen spra ke is. De fabricage van vleeschwaren en de controle daarover zijn door den rijkswetgever tot in de puntjes geregeld. Het vleesch, dat tot vleeschwaren wordt verwerkt, is reeds aan keuring onderhevig en bovendien worden hoogen eischen gesteld aan de hygiënische bereiding. Het repressief toezicht tenslotte is bij den keuringsdienst van waren in goede handen. Spr. deelde mede van den burgemeester van Alphen, een schrijven te hebben ontvangen, waarin deze als zijn meening te kennen geeft, dat het hier geen preventief, maar een repressief toezicht betreft. Deze meening kon spr. echter niet deelen. Onder een repressief toezicht verstond spr. het nemen van steek proeven in de winkels, zooals dat gedaan wordt door ambtenaren van den keurings dienst van waren. Spreker achtte de keuring, zooals die te Alphen geschiedt, in strijd met de vleesch- keuringswet. Waar de bepalingen van de be treffende gemeentelijke verordening dus niet verbindend kunnen worden geacht, requireer- de spr. tot ontslag van rechtsvervolging. De verdediger, mr. A. Korver, wees er nog op, dat de winkeliers deze keuring nooit an ders hebben beschouwd dan een drukkende belasting. Slaan op schoot Voor het gerechtshof te Arnhem had zich to verantwoorden een 46-jarige hoofdonder wijzer te Veenendaal wegens mishandeling van een zijner leerlingen. Hij was door de rechtbank vrijgesproken. Hij heeft 't zoontje van een landbouwer met een liniaal klappen toegediend. De jongen beweert dat „mees ter" hem met een liniaal in zijn nek, op zijn rug en armen heeft geslagen. Hij riep dat hy het aan zijn vader zou zeggen, waarop mees ter antwoordde „Zeg het maar aan je heele familie er bij." Verdachte verklaarde, dat hij den jongen, die dikke winterkleeren aan had, een paar tikken op zijn rug heeft gegeven. Hij gaf geen kik, maar riep dat hij het aan vader zou vertellen. De vader verklaarde dat zijn zoontje „een kapot en blauw oog" had. Een andere getui ge stond buiten de school en hoorde zoo hard slaan, dat hij naar binnen ging omdat hy bang was, dat er ongelukken zouden gebeu ren. Verdachte zag na afloop wit en ontdaan en had gezegd „je zoudt ze doodslaan, dat Veenendaalsche gespuis". Een bestuurslil van het schoolbestuur, dat vroeger verklaard heeft verdachte ongeschikt voor zijn taak te achten, nam nu die uitla ting terug. Het bleek nog, dat de school overbevolkt is en dat de jeugd vrijwel bandeloos is. Een. als getuige gehoorde onderwijzer vond het optreden van verdachte zeer normaal. De advocaat-generaal eischte, met vernie tiging van het vrijsprekend vonnis, 25 boete. Door de rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard P. Sinke, landbouwer te Kruiningen. Rechtercommissaris mr. A. van der Hoop, rechter. Curator mr. Ph. Hugen- holtz, advocaat te Goes. LUCHTVAART Amundsen nog in leven? Het bericht van het „Berl. Tageblatt", dat de Russische ysbreker „Malygin", die dezen zomer met toeristen het Noordpoolgebied ingaat, haar reisplan gewyzigd heeft, in ver band met aanwijzingen dat Amundsen nog in leven zou zijn en zich op Rudolfseiland zou bevinden, blijkt uit de lucht gegrepen. Prof. Samojlowitsj, die de reis meemaakt en thans te Berlyn vertoeft, heeft verklaard, dat het heel goed mogelijk is, dat op Frans Jo- zelfsland overblijfselen van de mislukte ex- peditie-Nobile gevonden worden, maar dat hy de veronderstelling moest tegenspreken, dat Amundsen nog levend gevonden zou kunnen worden. Van de Beren-eilanden, waar zijn vliegtuig verongelukt is, tot Rudolf seiland, waar hij op daar aanwezige voorraden veron dersteld wordt te teren, is de afstand 1500 K.M. en het is onzinnig te denken, dat Amundsen dezen afstand te voet zou hebben afgelegd. Bovendien heeft Samojlowits twee jaar geleden Rudolfseiland al bezocht, zonder er iets te vinden. Met een zweeftuig heen en weer over het Kanaal. De Oostenrijksche vlieger Kronfeld is Za terdagmiddag om zes uur met een zweef vliegtuig te St. Inglever (Frankrijk) gestart en om 8 uur te Swingate in Engeland ge land. Om 9 uur Zaterdagavond is hij weder om te Swingate opgestegen en om half elf uur te St. Inglevert geland. Daar hy de vlucht over het Kanaal in een zeilviegtuig in een dag heen en terug heeft gemaakt, heeft Kronfeld den prijs van 1000 pond, welke door de „Daily Mail" was uit geloofd gewonnen. Geen brandgevaar meer voor vliegtuigen Sedert enkelen tijd werden proefnemingen gedaan door de Fransche luchtvaartmaat- schappy „Air Union" met een soort van pe troleum, die geen brandgevaar meer voor de vliegtuigen zou opleveren. Eerst over een drietal weken zal op verschillende vliegvelden een openbare proefneming met de nieuwe brandstof gedaan worden, waarvan verzekerd wordt, dat zij even voordeelig is als de benzine en noch door aanraking met een vlam of met een electrische vonk, ontvlambaar is. Groote verkeersvliegtuigen van de maatschappy heb ben er zich reeds voor hun vluchten naar En geland van bediend en de uitslag was dezelfde als met de gewone brandstof. De uitvinding is het werk van twee jonge Fransche deskundigen, die besloten hebben er geen voordeel uit te halen, maar haar belang loos ten dienste te stellen van de luchtvaart in het bijzonder en van de menschheid in het algemeen. Het betreft de heeren Henri Bardel en Ferrier, de eerste in dienst van de „Air Union", de tweedebezittcr van een groot vermogen. De petroleum, die door een byzondere ma nier van distilleering bekomen wordt, heeft een roze kleur. Men kan er een brandende lucifer in werpen of ze met een electrischen stroom in aanraking brengen, zonder dat zy ontvlamt. RADIO-RUBRIEK Dinsdag 23 Juni. Hilversum, 298 1WL 8.00 Avro. Gramo foonplaten. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gra- mofoonplaten. 10.45 Solistenconcert. 11.15 Voorlezing. 1.45 Gramofoonplaten. 12.00 Kwartet. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Knip cursus. 4.00 Muziek-ensemble. 4.30 Kinder koorzang. 5.00 Orkest en zang. 7.00 Radio Volks-universiteit. 7.30 Lezing. 8.00 Omroep orkest. 8.30 Lezing. 9.00 Orkest. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Gramofoon platen. Huizen, 1875 M. 8.00 en 10.00 K.R.O. Gramofoonplaten. 11.30 Godsdiensthalfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert, trio. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Concert. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Causerie. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbondskwartier- tje. 8.00 Concert, orkest en helden-bariton. 11.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.01 Lezing. 12.20 Orgelspel. 1.20 Orkestcon cert. 2.12 Televisie-proeven. 2.25 Uitzending voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Lezing. 7.05 Reci tal. 7.20 en 7.45 Lezing. 8.05 Concert, orkest, viool. 8.20 Lezing. 8.50 Vervolg "concert. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.00, Opera-uitzen ding. 11.20 Dansmuziek. Parys, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 en 1.25 en 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.25 en 10.35 en 12.30 Gramofoonplaten. 1.25 Orkestconcert. 5.10 Concert. 6.00 Concert. 8.20 Johannifeier. Daarna berichten. Kalundborg, 1153 M. 12.20 Orkestcon cert. 3.20 Orkestconcert en declamatie. 5.20 Kinderuurtje en concert. 8.20 Orkest. 9.05 Koor- en orkestconcert. 10.35 Solistenconcert 11.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Godsdienstig uur tje. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonplaten, 8.20 Orkestconcert en zang. 9.05 Causerie, daarna vervolg concert. 338.2 M.5.20 Or kestconcert. 6.05 Kinderuurtje. 6.35 Gramo foonplaten. 8.20 Concert, dansorkest, Kees Pruis en Stella Seemer. Zeesen, 1635 M. 7.00 Gramofoonplaten. 10.30 Lezingen. 12.50 Gramofoonplaten. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 Lezin gen. 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. 8.20 St. Hans Feest. 9.55 Berichten. 10.25 Vervolg St. Hans Feest. BEVORDERING VAN DE VEILIGHEID OP ZEE DOOR RADIOBAKENS. De grootste vijand van den zeeman, de mist, noopt den kapitein van een schip steeds tot uiterste voorzichtigheid bij de navigatie. Bij mist is de radioverbinding met de kust- stations de eenige betrouwbare loods voor den zeeman. Deze radiostations, die speciale tee- kens uitzenden, vormen de radiobakens voor de scheepvaart. Het Kanaal waarin een drukke scheep vaart heerscht, is berucht om den dikken mist die daar dikwijls hangt. De kapiteins van schepen, die niet kunnen wachten tot de mist is opgetrokken om daarna hun reis voort te zetten, hebben thans erop aangedrongen, dat gij de kustplaatsen Eddystone of Penlee Point een radiobaken zal worden gebouwd, teneinde op veilige en betrouwbare wyze hun koers hiernaar te kunnen riCiiten. WAT EEN ZENDAMATEUR IN 24 UUR KAN DOEN. De aanblik van het kleine zendstation van een radio-amateur, vaak in een zolderkamer tje opgesteld, dat meteen werkplaats en labo ratorium is, doet meestal niet vermoeden, dat het den sleutel vormt voor de verbinding met alle oorden van de wereld. Om te laten zien, wat er met een normaal amateurzendstation is te bereiken, hebben twee AmerikaanSche zendamateurs, Carl Miller en Kenneth Smith onlangs gedurende 24 uur met hun zendstation W5AUG te Brooks Field in Texas gewerkt. De „American Radio Relay League" deelt hieromtrent mede dat deze amateurs gedurende dien tyd ver binding wisten te krijgen met alle Staten van Noord-Amerika en verder met Chint Cuba, Canada, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Hawaii, Mexico, Haïti, Tahiti en Porto Rico. Deze resultaten doen begrijpen, welk een interessante sport het radio-amateurisme is en tevens, welk een belangrijke rol het by het onderhouden van internationale verbindingen kan spelen. STOOMVAARTLIJNEN „Dempo" (uitr.) p. 20 Juni Ouessanfc „Deli" (uitr.) p. 20 Juni Gibraltar „Insulinde" (uitr.) 20 Juni van Colombo „Kota Tjandi" 20 Juni van Batavia n. Rott. „Kota Radja" (thuisr.) p. 20 Juni Pantellaria „Meerkerk" (thuisr.) 19 Juni te Duinkerken „Modjokerto" (thuisr.) p. 19 Juni Kaap Guardafui „Ridderkerk" (uitr.) p. 19 Juni Ouessant „Rotterdam" (uitr.) 20 Juni van Boulogne „Salawati" (uitr.) 19 Juni te Bombay „Statendam" 20 Juni van New-York naar Rotterdam WISSELKOERSEN Noteering van heden, 22 Juni 1931, des nam. 2 uur (niet-officieel) Cheque-koersen. Koopen en Verkoopen New-York 2.48%2.481/2 Londen 12.09—12.0914 Berlyn 59.01—59.03 Brussel 34.55—34.63 Parijs 9.72—7.94 Bankpapier. Dollars 2.46—2.49 Ponden 12.071/2— 12.101/2 Marken 58.9659.10Belgi sche Francs 34.5034.75 Fransche Francs 9.71—9.80. HOOGWATFR TE VLISSINGEN Jwr Dinsdag 23 E.K. 7.51 20.07 Woensdag 24 8.56 21.16 Licht op voor Auto's, Fietsen en Voertuigen. Jum uur Dinsdag 23 9.54 Woensdag 24 9.54 abonnementsprij Franco door het gehee rjge landen bij wekelij' De abonné's in 't bez, Polis, zijn GRATIS kerd tegen ongelukke| AANGESLOTÏi Dit nummer best| voor het 3e ontvangen de verschynende Vitsssngsel GR. Abonnementen worde onze administratie tel verschillende plaatsen! VL1 Vragen vanl Door den heer Rory J A. P.-raadsfractie de Burg. en Weth. gestell le. Zyn Burg. en V| gevoerde correspondenl kwestie voor de leden t te leggen 2e. Zyn Burg. en deelen of uw colle| Vlissingsche Slagerspai gesteld met het schi van Zeeland aan het i in o.m. mededeeling bestuur van het 1 slachthuis den bouJ doch geheel voor eigel 3e. Zyn Burg. en WI ren, dat de raad zod maal gelegenheid kry| uit te spreken Militaire Zooals wy eenige gemeld zullen hier dd weken militaire vliegd ben. De eerste groep, I tuigen, is hier gistered ningen worden gehouj eieren benevens 25 onfl Hedenmorgen zyn vangen. Voortdurend 1 ronken. De oefening rond Walcheren gehoii ook tot andere deelen! Het spreekt vanzelf! drukte op het vliegve! te nemen, welke drukj Juli. AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Zaterdag 27 Juni. Uitvoering „het Betoo- verde Klokje", Concertgebouw, 7 uur. Gemeentelijk By den Gemeent beidsbemiddeling all kenden ingeschreven drukker, 5 grondwerk perman, l schilder, 21 ter, 1 waterbouwkunc der, 3 meubelmakers coupeuse, 1 schoenm kend met werktuigku metaalbewerkers (w.o 1 boekdrukker, 1 bai magazynbedienden, 10 transportarbeiders (w.o. 7 vrouwelyke), vrouw, 1 dienstbode, 21 varensgezellen (m nisten, enz.) en 64 1 Voorts zijn 112 p( schaffing werkzaam Totaal 520 ingeschi personen. Alzoo eer werkzoekenden. Nel De vereeniging „1 tot behoud van Wal denschoon, hield gis ring onder voorzitte: J. van Voorthuijsen, woord enkele bescho er o.a. op wees, dat Oordt als bestuursli Spr. herhaalde reeds verleden jaar g geen de scheidende halennia" heeft ver

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 6