1000 500 300 150 100 25 MAANDAG 22 JUNI 15 - No. 144 69e Jaargang 1931 n Aardbeien dvertenfiën r MEISJE elburssche v. Stoomvaar! Uitgave: firma F. VAH DE lfflDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. PostrekeningB6287 Verscfiijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD Stads- en Provincienieu ws Gemeenteraadsverkiezingen, SPORT BUITENLAND Groente- en te Vlissingen. met Dinsdag 23 eren morgen itjes van 2 K.G, weegt pond.' 1 Administratfur en fijnste Sei rita i ongelwijfelü d e Amerika a 30 cis. 10 stuks. Uwen winkelier. taling van 1—5 regels igel meer 15 cent erhuur, Koop en Verkoop, Ulenstaanvragen, enz. BOVENHUIS gemakken voor maand. Koningsweg 27. MEISJE Mevr. DAEMS, rima staat zijnde el,zw.mode!,spot- gen te ruilen voor onverschillig welk Uxem, Walstr. 93. HYPOTHEEK^ op solied huis, le, maximum renle letters P. N., bur. gensfiets f 10.—, kleine longens leeren- en Dames- f40 met garantie, straat 3. IUISNAA1STER Koningsweg 27. tTS—van Raalte ng van 15 Juli een E MEISJE, jaar, zelfstandig Telefunken 40 oom voor halven uidspreker. ghal „Vliss. Crt." morgens 8 lot 2 n Vrijdags 6 uur, ende werken, ghal „Vliss. Crt." ENSTBODE ag en nacht, legen en te bekomen bij allenfelsstraat 15. 2de hands IJW1ELEN. JAN DE ROOS, ;d per 1 Augustus benedenwoning rijs plm. f600— letters P. R., ourant". GRIEKSCH. sexamen A en B, daarmaken voor ;n motto „Latijn", lourant". .ens vertrek ruim fNHUIS n en te bevragen H. SLU1JTER, rlburg-Rotterdam legen plaatsen I PASSAGIERS, N EN VEE v.Midd v.m.uur 8 8 8 v Rott. vm. uur 9 9 9 te bekomen transport- en Exp. ven G. VOS. Telet 8. NHOOEN, Tel 153 ERHOUT. Tel. 283 HEK, Telef 101 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 22 JUNI. Een muziek-Zondag". Gisterenmorgen leek het of de zomer met een heerlijk-warmen dag wilde inzetten, ten minste, toen we gisteren op het terrein van de voormalige kazerne Willem lil kwamen, waar de harmonie „Ons Genoegen", onder directie van den heer Govaarts een morgen concert gaf, scheen het zonnetje lustig door het bladerdak heen, waaronder op den stillen Zondagmorgen de tonen neervielen op de aan dachtig luisterende toehoorders. Van de num mers, die de harmonie ten beste gaf, bevielen ons „Song of the down", „Berceuse de Jocelyn" „The song that reached my heart" en het „Avondlied" het meest. Maar hoe dan ook, in Zondagsstemming verlieten we het terrein, dat zich voor zoo'n uitvoering zoo goed leent. Het weer begon in den loop van den mor gen minder gunstig te worden, rond het mid daguur stond er nog al een flinke bries uit het Westen, waardoor we vreesden, dat het weer een minder goede dag voor het had zou worden. Dit is toch nog al meegevallen, want toen we in den laten middag aan den strand- boulevard kwamen, waar het aardig 'druk was maakten vrij velen gebruik van de gelegenheid om te baden of te zwemmen. Aardig was het te zien, hoe de kano's van het badbedrijf tusschen de baders en zwem mers doorschoten. Behalve de vrijwel weke lijks terugkeerende plezierbooten uit Antwer pen was er ditmaal ook weer eens een uit Bergen op Zoom, die deze Scheldebewoners naar het uiterste eindje der rivier hadden gebracht. Gisterenavond concerteerde „Ons Genoe gen" in de tent op den boulevard Evertsen. Bijzondere vermelding verdient de uitvoering van een fantaisie op Faust, die inzette met een bewerking van het soldatenkoor. Na de pauze kregen we een nummertje, dat aange kondigd stond als Deutsche Marschperlen het was inderdaad een opvolging van mooie marschliederen. Ook de Wals Quand l'amour refleurit van Crémieux klonk zeer mooi. Een ferme marsch besloot deze uitvoering, die o.a. ook nog een herhaling bracht van „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien" en van een fantaisie op Attila. Zeeland calling. Onder dit opschrift lezen wij in „het Va derland". Zeeland behoeft door de Hollanders niet meer ontdekt te worden, al kan ook hier pro paganda niet schaden, want het aantal Hol- landsche toeristen in dit heerlijke water- en Jichtland is nog steeds te gering. Velen schij nen nog niet genoeg te beseffen wat een uit zonderlijk juweel die streek vormt. In Enge land kan de propaganda echter toch meer rendeeren en daar wordt er dan ook flink aan geiwerkt met groot succes, zooals ieder weet die maar eens een paar uren in Middelburg heeft doorgebracht. Er zijn al heel wat boek jes en kaarten en prenten van Zeiand voor het Engelsche publiek verschenen. „Zeeland- calling" echter, dat nu pas door de V.V.V. is uitgegeven overtreft al dat andere het is een buitengewoon fraai propagandaboekje met prachtige reproducties van teekeningen en kiekjes van Zeelands schoonheid en een paar mooi gekleurde kaarten en prenten. Daaren boven tal van practische informaties. Een mooie herinnering voor allen die Zeeland kenneneen krachtige opwekking voor allen, die er nog niet lang genoeg waren. 1 Druk vreemdelingenbezoek. Het aantal plezierreizigers dat Zondag een bezoek aan onze gemeente brengt, is steeds toenemend. Gister bereikte dit aantal in het geheel bijna 1500 personen. Uit Bergen op Zoom kwam hier aan de stoomboot „de Schelde" met 450 passagiers en verder van Antwerpen „de Zeeland" met 575, de „Fries land" met 325 en de „Mercator" met 130 Höfeleln—Bekker's Muziekonderwijs. Zangschool, Bovengenoemd instituut zal Zaterdag a.s. haar laatste uitvoering in dit seizoen geven en wel het sprookjes-zangspel „Het betoo- verde Klokje" van I. Wilson en E. Honing, uitgevoerd door de zangklasse B. Hier volgt de zeer beknopte inhoud. Dit aardige zangspel voert ons naar Ober- bayern, waar in het eerste bedrijf een vroo- Ulk boerenvolkje in de Beiersche kleeder- 'ANDfn dracht o.a. een nationalen dans (Schuhplat- ter) zullen uitvoeren. In het tweede bedrijf ontvoert Grimmig, de boosdoener, met behulp van de betooverde klok twee jongens om uit hen zes kwelduivels en groote deugnieten te maken. In dit bedrijf zullen ook kinderen der klasse A bij een feestje de „Kipper Ballade" ten gehoore brengen. In het derde bedrijf weet de berggeest „Rübezahl" (aangeroepen door de ouders der ontvoerde jongens) zich van het door Grim mig vergeten klokje meester te maken. Grim- mig's macht is hierdoor gebroken. Hij wordt door Rübezahl verpletterd. Deze brengt de bevrijde jongens naar hun ouders terug en de klok roept'weder de kerkgangers naar Gods huis. Daar klasse A enkele weken geleden een succesvolle uitvoering gaf, zal de grootere klasse B zeker eveneens op groote belangstel ling mogen rekenen. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Een benoeming. Tot gemeenteveldwachter te Liempde is benoemd de heer R. A. van Geersaem, kor poraal bü de groep politietroepen alhier. Verkiezing gemeenteraad. De heer R. van Roo, die op de christ.-hist. lijst te Middelburg tot lid van den gemeente raad is gekozen, wenscht deze benoeming niet te aanvaarden. De opvolger op deze lijst is de heer mr. J. H. Bybau. Landbouwconflict in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dezer dagen is een loongeschil ontstaan tusschen den R. K. Landarbeidersbond en den kring Hulst van den Ned. Chr. Boeren bond (werkgevers), voor den laatsten wat betreft de afdeelingen Westdorpe, Zuiddorpe, Boschkapelle, Terholen en Graauw. Er werd besloten dit geschil aan arbitrage te onder werpen, maar men kon het niet eens worden over den voorzitter van het scheidsgerecht. In verband hiermede belegde de rijksbemid- delaar, prof. mr. Aalberse met de partijen een conferentie. Het resultaat daarvan is, dat aan ir. L. A. Fruytier verzocht is als voorzit ter op te treden, die deze opdracht heeft aanvaard. Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland. De 27e jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging zal gehouden worden in de stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom op Maandag 6 Juli a.s. De vergadering zal voorafgegaan worden door een bidstond, die geleid zal worden door ds. P. N. Tonsbeek, Ned. Herv. predikant te Kamperland. Na afdoening van de gewone werkzaamhe den, zooals verslagen, benoeming bestuursle den, enz., zal prof dr. J. Waterink een lezing houden over Opvoeding en geestelijke on evenwichtigheid. RITTHEM. Door omstandigheden is de installatie van den burgemeester, den heer P. W. ter Haar, een dag vervroegd en bepaald op Dinsdag 30 Juni, des nam. 2 uur. Dit zal volgens landelijk gebruik feestelijk geschieden. Omstreeks 1 uur zal hij na zijn beëediging te Middelburg door een eerewacht van ruim 60 ruiters, de burgerwacht, de mu- ziekvereeniging en de feestcommissie van af Souburg worden afgehaald. Op de grens der gemeente zal hij worden toegesproken door den commandant van de eerewacht den heer K. A. Koppejan en in de kom der gemeente door den voorzitter der feestcommissie, den heer N. de Pagter. na de installatie zal er van 3 tot 4 uur ge legenheid zijn om den burgemeester te feli- citeeren. Om 4 uur zullen de schoolkinderen hem een welkomstlied toezingen, waarna de volksspe len in de dorpsstraat beginnen. De muziek- vereeniging geeft dan een concert. Eerepoorten zullen op verschillende plaat sen worden opgericht en het dorp zal worden versierd. Des avonds weer concert óp de muziektent en verlichting giorno van de prachtige dorpsstraat, BRESKENS. F Zaterdag brachten een 100 leerlingen van de R.-K. lagere school te Oostburg een be zoek aan het strand in deze gemeente. RETRANCHEMENT. Geldige stemmen 334. SD.A.P. 104, Anti-Rev. 70, Vrijh. Bond 108, Vrijz. Democraten 52. Totaal aantal zetels 7 (7)De nieuwe raad zal bestaan uitSD.A.P. 2 (0), AR. 1 (2), V.B. 3 (3), V.D. 1 (2). AANBESTEDINGEN De Rijkswaterstaat heeft hst maken van verharding van dicht grof asphaltbeton op een deel van den weg DraaibrugAardenburg Belgische grens voor 82470 opgedragen aan de N.V. Aannemers- en Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen te Tilburg. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de firma A. Verhagen te Made opgedragen het bouwen van een aanlegsteiger te Katsche Veer voor ƒ52.490. VOETBAL. Ajax kampioen van Nederland. De strijd om het kampioenschap van Ne derland, die aanvankelijk zoo uitermate spannend beloofde te worden, is nog vrij on verwacht beslist. Men weet het. Ajax was uit gespeeld met 12 winstpunten, Feijenoord kon slechts op een puntental van 7 bogen, maar daartegenover hadden de mannen van den Overkant nog drie matches in pettotwee tegen Go-Ahead en één tegen Velocitas, de beide zwakke broeders dus. Allerwege werd voorspeld, dat de gang naar Groningen wel eens een zware zou kunnen worden voor de Feijenoorders, maar ziet reeds de uitwedstrijd tegen Go-Ahead bracht £»e nederlaag, die de Rotterdammers kansloos maakte voor het landskampioenschap. Go Ahead won nl. met 3—2. Een zeer verdienstelijk resultaat van de roodgelen Zoo kon het gebeuren, dat Ajax op dezen eersten Zomer-Zondag de kampioensvlag kon hijschen. De Amsterdammers hebben inderdaad een buitengewoon fraai seizoen achter den rug, Zoodat deze belooning zeker niet onverdiend is te noemen. En voor de spelers en voor de talrijke supporters is het echter niet leuk op deze wijze zonder zelf te spelen kam pioen te worden. Eigenaardig is het, dat de Ajaxrmenschen op vrijwel analoge wijze dit jaar het afdeelingskampioenschap behaalden, toen ZE.C. nl. zoo onfortuinlijk was tegen V.U.C. gelijk te spelen en de Amsterdammers, die zelf niet behoefden te spelen, als het ware het kampioenschap thuis bezorgd kregen NoorwegenDuitschland 22. Gisterenavond vond te Oslo ten aanschou- we van circa 25.000 toeschouwers, de inter- laniden-wedstrij d Noorwegen—Duitschland plaats. Bij de rust was de stand 11. In de tweede helft namen de Duitschers door Lud- wig de leiding. De Noren werden toen veel sterker en maakten op verdiende wijze gelijk. Nationale athletïtekwedstrjjden te Middelburg. Onder groote belangstelling van officials en publiek, hadden Zaterdagmiddag op het gemeentelijk sportterrein de jaarlijksche na tionale atletiekwedstrijden van de Middel- burgsche athletiekvereeniging „E. M. M." plaats. Zeer bekende athleten als Jan Zeegers jr., die 13 records op zijn naam heeft, G. Eijsker, de beste kogelstooter in Nederland en andere vooraanstaanden hadden inge schreven. Nadat vooral de wedstrijden, waaraan deze voornamen deelnamen onder groote spanning waren gevolgd, konden de volgende uitslagen worden vastgesteld Kogelstooten klasse A 1. G. Eijsker, Haar lem 13.42 M. (Nederlandsch record) 2. J. Antenne, „Olympia", Den Haag 11.35 M. Tweehandig stooten 1. G. Eijsker 22.90 M., nl. rechts 13.42, links 9.48 M. (Nederlandsch record). Discuswerpen klasse A1. G. Eijsker 40.09 M.2. J. Antenne 27.07 M. 3000 M. hardloopen klasse A1. Jan Zee gers Jr., A.A.C. Amsterdam 9 m. 21 4/5 sec. 2. A. A. W. Wolf, „Vlug en Lenig" den Haag 10 m. 5 1/5 sec. 100 M. hardloopen, klasse C voor B maxi mum 12 sec.voor A 11.4 sec.1. H. Mauren- brecher, de Algemeene Breda 11 2/5 sec.2. W. Gundlach, „Marathon", Vlissingen 11 3/5 sec.3. G. W. van der Feltz, „E.M.M." Mid delburg llm. 4/5 sec. De heer Boot, oud-lid van E.M.M., die bul ten mededinging medeliep, maakte 11 sec. 800 M. hardloopen klasse C (B 2 m. 15 sec., A 2 m. 8 sec.) 1. H. A. Enklaar, E.E.M. 2 m. 19 2/5 sec.2. W. J. de Wolf, E.E.M., 2 m. 22 sec.3. J. W. Sandifort, Marathon, 2 m. 24 sec. - v t 5000 M. hardloopen klasse C (B 17 m. 45 sec., A 16 m. 55 sec.) 1. C. van Sorge, Mara thon, 18 m. 28 1/5 sec.2. J. de Jager, Mara thon, 18 m. 28 2/5 sec. 3. T. Schretsmeier, B.A.C. Breda 18 m. 44 4/5 sec. Hoogspringen met aanloop, klasse C 1. C. de Bruijn, E.M.M. 1.70 M. 2. S. Vreke, E.M.M. 1.65 M.3. S. van Gelderen, E.M.M. 1.65 (laatste bij loting). Discuswerpen klasse C (B 32 M„ A 35 M.) 1. H. Maurenbrecher, de Algemeene, 35.78 M. 2. F. Stücker, de Algemeene 31.45 M.3. P. Kambier, E.M.M. 30.59 M. Speerwerpen, klasse C (B 44 M., C 48 M.) 1. J. H. C. Schotte, de Algemeene, 42.41 M. 2. F. Stücker, de Algemeene, 39.24 M.3. H. Maurenbrecher, de Algemeene, 37.93 M. Olympische Estafette 1. de Algemeene, Breda 4 m. 10 4/5 sec.2. E.M.M. 4 m. 16 3/5 sec. Juniores Driekamp 80 M. snelloop, kogel stooten 5 K.G., vèrspringen met aanloop 1. M. Boreel, E.M.M. 10 1/5 sec., 9.82 M., 5.54 M.; 2. J. J. v. d. Schuur, E.M.M., 10 4/5 sec., 10.56 M., 5.27 M. 3. Harinck, Marathon 10 2/5 sec., 9.30 M., 5.23 M. 4. G. Szües Onodi, E.M.M., 10 4/5 sec., 10.12 M., 4.50 M.5. v. d. Linde, Marathon, 10 2/5 sec., 7.70 M., 5.26 M. Duinenrit. Door de motorclub „Scheldegouwen", geves tigd te Middelburg en de motorclub „Zee land", gev. te Goes, werd Zaterdag jl. een gecombineerde gezelligheidsrit gehouden, waaraan verbonden een rit in de duinen op Walcheren. Voor deze rit was veel belang stelling zoowel van de zijde der deelnemers als die van het publiek. Het doel van den rit was den motorrijders in de gelegenheid te stellen om hunne rij- capaciteiten onderling te meten. De uitslag is als volgt1. W. Louisse te Goes 85 straf punten2. J. van Dalen te Wemeldinge 105 strafpunten 3. C. Koevringe te Goes 130 strafpunten 4. J. Maasdam te Oost- en West-Souburg 180 strafpunten J. Broekstra te Goes 225 strafpunten6. J. Woestijne te Goes 225 strafpunten7. A. Tieleman te Goes 310 strafpunten. Het ligt in de bedoeling van de motorclub „Scheldegouwen" om op 8 en 9 Augustus a.s. een gezelligheidsrit te organiseeren naar de Ardennen. Automobielkaart van Nederland der K.N.A.C. Teneinde te kunnen voldoen aan de her haalde verzoeken van automobilisten om een automobielkaart van Nederland beschikbaar te stellen, welke tot den laatsten tijd nauw keurig is bijgewerkt en breekt met de ge woonte om daarop tal van bijkomstigheden te vermelden, welke de overzichtelijkheid be moeilijken, heeft de Koninklijke Nederland- sche Automobiel Club thans de uitgifte van een dergelijke kaart van Nederland op zich genomen, welke in alle opzichten voldoet aan de eischen, welke het moderne verkeer daar aan mag stellen. De nieuwe kaart zal uit drie bladen be staan, waarvan het blad 2 thans is versche nen, dat Centraal-Nederland omvat, dat wil zeggen de provincies Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland en de belangrijkste gedeelten van Noord-Holland en Overijssel en het Noordelijk gedeelte van Noord-Brabant. Het is een geheel op linnen gedrukte kaart, welke op practische wijze zoodanig is gevou wen, dat men haar by gebruik niet geheel be hoeft open te staan om den te volgen weg te kunnen raadplegen. Een groot voordeel is verder, dat alle hcofd-verkeerswegen rood zijn gekleurd, de wegen voor locaal verkeer in geel djn gehouden, terwijl zandwegen en verboden wegen eveneens op duidelijke wijze zijn aangegeven dóór middel van witte en geel-zwart geblokte kleuren. De kilometer- afstanden tusschen de belangrijke plaatsen zijn eveneens vermeld. Zooals reeds gezegd, is bij het samenstellen ernstig rekening gehouden met den eisch, dat een goed leesbare kaart niet te veel in details behoort te zijn uitgewerktderhalve zijn slooten en vaarten en kanalen van geringe beteekenis welker aanduiding voor den automobilist geen enkele waarde had weg gelaten, hetgeen in alle opzichten de duide lijkheid van de kaart ten goede is gekomen. Overigens zijn alle wegwijzers, waarschu wingsborden en ponten aangegeven, evenals de grenskantoren, waarbij de Nederlandsche, Belgische en Duitsche door middel van ver schillend gekleurde vlaggen zijn aangeduid een aparte aanduiding hebben verder nog de Belgische grenskantoren gekregen, welke al leen op werkdagen geopend zijn. Een opvallend nieuwtje van deze kaart is verder nog, dat alle onbewaakte overwegen daarop zijn vermeld, hetgeen ongetwijfeld de verkeersveiligheid ten goede zal komen. Ten overvloede is, waar zulks noodig was, tevens vermeld, dat een brug in aanbouw is. De bekende teekenaar, de heer B. van Vlij men, heeft er een levendig omslag voor ge- teekend, dat in een helder-blauwe kleur is gedruktde binnenzijde ervan bevat een overzichtelijke verklaring der op de kaart voorkomende gegevens in vier talen, zoodat deze nieuwe kaart ook van groot nut zal zijn voor den vreemdeling, die ons land per auto bereist. Tenslotte zij nog vermeld, dat het Noorde lijke blad tegen het aanstaande najaar in om loop zal worden gebracht en het Zuidelijke blad in het volgende voorjaar. Ieder blad zal voor de leden van de K. N. A. C. verkrijgbaar zijn voor 1 en voor niet-leden ad 2. MARINE EN LEGER De le luitenant H. A. Luitwieler van het le regiment veldartillerie te Utrecht, keert 30 dezer van zijn detacheering bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg, naar zijn gar nizoen terug. De luitenant-kolonel, met den titulairen rang van kolonel, J. T. W. Boxman, hoofd van de constructiewerkplaats der artillerie bij het Oost-Indisch leger, is bevorderd tot kolonel. De te Utrecht tot arts bevorderde semi-arts J. R. Bakker is bestemd tot officier van ge zondheid 2e klasse bij het Ned.-Indisch leger. DE DUITSCHE PERS WAARSCHUWT TEGEN VOORBARIG OPTIMISME. Naar Wolff uit Berlijn berichtte, laten eenige avondbladen zich reeds uit over de verklaringen van president Hoover. Het „Berliner Tageblatt" waarschuwt tegen voorbarige jubelzangen. Wanneer echter be vestigd zal worden, dat Amerika zich niet zal beperken tot een gebrekkige overgangsoplos sing, en het initiatief willen nemen om van den grond af de verwarring der internatio nale politieke schulden te ordenen, en daar mee de verschijnselen van na den oorlog op te ruimen, den beteekent de verklaring van Hoo ver een keerpunt in de geschiedenis van Ame rika en Europa. Door een moratorium zouden in de eerste plaats de welbegrepen belangen van Amerika zelf worden gediend. De „Börsen Kurier" schrijft Dat berichten omtrent in de naaste toe komst te verwachten positieve besluiten van Amerika in Europa en vooral in Duitschland niet met onbezonnen optimisme worden ont vangen, is een gevolg van de in moeilijke jaren opgedane ondervinding. Die ondervinding deed zich evenzeer gelden, toen men de rede, welke president Hoover onlangs te Indiana polis heeft gehouden en welke jegens Europa bijna vijandig van toon was, uitlegde als ge houden met het oog op de stemming in het Westen der Vereenigde Staten en met het doel, voorbarige reacties te voorkomen. Deze ondubbelzinnige uitlatingen van Hoover over een Amerikaansche hulpactie ten gunste van Europa en in het bijzonder ten gunste van Duitschland zijn niettemin van dien aard, da zij sterker verwachtingen wekken. De ver anderde houding van den president is ver moedelijk, zooals ook wordt erkend, niet in de laatste plaats beïnvloed door de tevergeefs gedementeerde besprekingen van Mellon en Stimson over het herstelvraagstuk, HET HERSTEL-VRAAGSTUK. President Hoover is voornemens deze week een gedetailleerde verklaring te publiceeren betreffende de besprekingen met de leiders der partijen ten aanzien van de herstelbeta lingen. Intusschen zal Hoover de onderhan delingen deze week voortzetten. Zaterdag had hij nog een onderhoud met senator Robinson, den minister van handel Lamont, den minister van landbouw Hyde, den adjunct-secretaris Castle, den onder staatssecretaris Mills en verscheidene voor aanstaande leden van beide Huizen. Ook de leider der democraten Robinson is op het Witte Huis ontboden. Men meent te weten, dat het plan van een moratorium algemeen werd goedgekeurd door de ontvangen persoonlijkheden en met wie Hoover zich telefonisch onderhield. De aanwezigheid van Mellon in Europa zal een snelle verbinding van Hoover met de buitenlandsche regeeringen vermoedelijk ver gemakkelijken. Naar aanleiding van het bericht dat presi dent Hoover aan de mogendheden een voor stel heeft gedaan om de betalingen van de oorlogsschulden voor één jaar Ltop te zetten en dit voorstel is gedaan op voorwaarde, dat gelijke concessies aan de debiteeuren-staten zullen worden gedaan, had het persbureau V.D. een onderhoud met dr. C. J. van Aalst, president van de Ned. Handel Maatschappij. De heer Van Aalst sprak als zijn meening "uit, dat de stappen die door de Vereenigde Staten zijn gedaan, als een zeer gunstig ver schijnsel zullen moeten worden beschouwd. Hieruit blijkt toch dat Amerika gaat in- zjen, dat het zich van Europa niet geheel af-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1