1090 500 300 100 25 20 JUNI sü-No. 143 69e Jaargang 1931 LIJNEN Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Illalstraat 58-00, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD KAMEROVERZICHT BINNENLAND en dan door den kolossalen omzet is Chief Whip steeds absoluut versch en dus puik van smaak! VIRGINIA 35 Lezing. 7.50 Con. >ten. 9.20 Berichten, kest. 11.00 Dansmix. 1725 M. 8.05 en .50 Dansmuziek. 6.20 oncert. 9.50 Gramo- - 12.20 Orkestcon- «n. 3.5u Orkestcon- 9.50 Piano concert. 1.25 Dansmuziek. .25 en 10.35 en 12.20 rkestconcert en so- 5.20 Orkestcon- smuziek. 8.20 Vroo. ;ert. 11.50 Dansmu. Concert. 6.05 Con- n. 8.20 Concert. 9.25 0 Gramofoonplaten. ;n. 2.20 Gramofoon- Concert. 5.50 Lezin- 10.20 Berichten en iek. Juni. .30 Vara. Gymnas- aostduivenberichten. orkest. 10.00 Voor- ïrt. 11.00 Toespraak, vro. Gramofoonpla- >li. 1.00 Lezing. 1.30 2.30 Orkest en gra- 4.50 Gramofoon- Tara. Kinderuurtje, bbelmannenkwartet. tje.. 8.00 Avro. Vaz t. 8.45 Gramofoon- st en sopraan. 9.30 toneel. 10.05 Orkest. i.35 Orkest en zang. K.R.O. Morgenwij- ienst. 12.00 K.R.O ïg. 2.00 Lezing. .30 lofoonplaten. 4.20 Ljd R.-K. Duitsch- ïpperthal. 6.00 N.C. :ing. K.R.O. 8.10 )perette-uitzending. st. 10.45 Epiloog. 3.20 Kerkcantate ije. 4.20 Lezing. 4.35 5.50 zjang, sopraan, kdienst. 8.20 Kerk- erichten. 9.25 Con- nool. 10.50 Epiloog. f25 M. 8.05 Gra- ïuse muziek. 1.20 en mofoonplaten. 8.20 n. .20 Orkestconcert. .25 Morgenwijding. 1.20 Orkestconcert, irslag. 8.05 Orkest- tbalwedstrijd. 10.35 kestconcert. 11.20 12.20 Orkestcon- zang. 5.30 Gramo- jrkest, koor en so il.20 Dansmu- Orkestconcert. 6.05 rkestconcert. 6.50 :esconcert en zang. concert. 338.2 icert. 6.50 Gramo- cert en zang. 9.20 meert. 8.20 Berich- 1.50 Bach-cantate. iconcert. 4.20 Ver- Blaasconcert. 6.20 8.5C Vroolijk con- 10.50 Berichten 5ENOMEN ATEN. arlsruhe heeft het iment uitgevoerd de zender Mühl- ssterkte en uitste- ïgen wordt, nam tgezonden gramo- ze met behulp van óvangtoestel weer Toen kocht hij de de beiden de de origineele ritici, met als re- geen onderscheid 1 konden vaststel lingen der geluids- tonplaat over den ;r, ontvangtoestel, t en in omgekeer- rersterker van het :er hadden dus ng plaats gehad, geen verschil kon deze proeven niet Tsterker werd ge- Telefunken 40 W mi Gibraltar Southampton Antw. te Dairen Juni te Kaapstad (uitr.) 18 Juni te Juni Perim li te Durban Juni Ouessant n Port Said n Boulogne ni van Manila Juni Gibraltar i van Padang Juni te Barbados 'uni te Suez VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVIissingen en de gemeenten op Walcheren/2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADPERS': jit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Indische begrootingen. De Kamer wou vandaag naar huis en werkte dus vlug. Ze had nog af te doen eenige suppletoire begrootingen voor Indië, die aanleiding gaven tot bespiegelingen over den financieelen toestand en de benoeming van den' nieuwen gouverneur-generaal. Vele leden wenschten van den Minister een volle dig financieel plan met het oog op den toe stand der geldmiddelen. Als versterking van die middelen werden aanbevolen een uitvoer recht op aardolie en één op Deli-tabak. Salarisverlaging voor ambtenaren wensch ten vele leden niet dan in het alleruiterste geval en dan nog pas met 1932 en niet met Juni van 1931. I De benoeming van den heer De Jonghe kreeg veel kritiek, analoog aan die reeds in de Eerste Kamer geuit. De bezuinigingen die de Minister voor droeg, betreffen alle departementen en zijn te samen voor één jaar 37/2 millioen gulden; op oorlog en marine wel haast 7 millioen, op onderwijs 2.2, op de ambtenaren-salarissen 5 millioen, enz., over de geheele linie. Dit is allemaal voor 1931, want voor 1932 zal het nog krasser moeten gaan. De gewone Indische specialiteiten hebben het „woord" gevoerdin hoofdzaak was het de salarisverlaging waartegen de linker-hee- ren zich verzetten. De heer Cramer diende een motie in om althans voor 1931 nog niet tót die verlaging over te gaan. Maar die werd natuurlijk verworpen. Alleen s.-d., v.-d., com munisten en Floris Vos stemden er voor. In een naargeestige stemming zeurde de discussie voort tot om half zeven het eind was bereikt. Zonder stemming werden de be grootingen goedgekeurd. De s.-d. en Wijn koop verzochten aanteekening dat ze tegen waren. Teen ging de Kamer tot September naar huis. De Koninklijke familie te Parijs. Een der medewerkers van het „Hbld." tele foneerde gisterenavond uit Parijs Steeds grooter wordt onder het Parijsche publiek de belangstelling voor het bezoek onzer koninklijke familie. Nu de Fransche bladen groote verslagen en foto's publiceeren, wordt de aandacht daarop gevestigd en toen vanavond om kwart over acht de auto's voorreden voor het paviljoen van Cambodja, stond een dichte menigte achter een zware politieafzetting te wachten. Kort te voren waren maarschalk Lyauty en Paul Reynaud, de minister van koloniën, beiden in rok, gearriveerd. Zij stonden op de zoogenaamde draken-allée, die het paviljoen met den tempel van Angkor verbindt, gereed om de Koninklijke familie te ontvangen. Een compagnie soldaten uit Indo-China vormde de eerewacht. Voor het paviljoen stofïden een 20-tal Anamietische tempelsoldaten. Toen de Koninklijke familie was uitgestapt, geleidden maarschalk Lyautey en minister Reynaud de Koningin, die een lila toilet droeg, met hermelijnen mantel en een dia deem in het kapsel, naar het paviljoen. De prinses was in een wit zijden gewaad met witten mantel en groote struisveeren waaier. Ongeveer 45 gasten namen aan den maal tijd deel. De Koningin was gezeten tusschen maarschalk Lyauty en minister Reynaud, de prinses zat aan de andere zijde van den mi nister en naast den heer Berthelot. De Prins tegenover de Koningin tusschen mevrouw Lyautey en mevrouw Reynaud. Het diner was om halftien geëindigd. Er werd niet gesproken. Een schitterende vertoo ning door Camdbodjaansche dansers, bege leid door een Indo-Chineesch gamelang, hield de gasten nog een halfuur bezig. Om tien uur precies verliet de Koninklijke familie het paviljoen, om zich te voet naar den tempel van Angkor te begeven. In de „Figaro" drukt Henry Bordeaux we der een verslag af van een gesprek, dat hij tien jaar geleden met de Koningin-dn Den Haag mocht hebben, in den loop waarvan de Koningin hem voornamelijk sprak over Sa- voiebezoeken, in hare jeugd aan het Lou- vre-museum gebracht; over oud-president Fallières opvoedingsvraagstukken in ver band met de prinses en de macht van het voorbeeld, in het algemeen Corneille en Racine en vooral de chansons de geste. Met warmte sprak de Koninklijke gastvrouwe over den cyclus van de ronde tafel en de verbeel ding der bewoners van Bretange, Wekelijksche luchtpostdienst op Indië. Zooals wij reeds meedeelden zal met in gang van 1 October de 14-daagsche lucht postdienst NederlandNed. Indië worden omgezet in een wekelijkschen. Over dit belangrijk feit hebben de direc teur-generaal der posterijen, ir. Damme, en de directeur der K.L.M., de heer Plesman, in een persconferentie in het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T., mededeelingen ge daan. Ir. Damme stelde in zijn mededeelingen op den voorgrond, dat men over de resulta ten van den 14-daagschen dienst niet onte vreden mag zijn, doch dat er niettemin be langrijke bezwaren aan zijn verbonden, die aan verbetering der tot nu toe bereikte resul taten in den weg staan. Zeer tevreden zijn de postautoriteiten voor al omdat de prestaties van de K.L.M. zoo bewonderenswaardig zijn; de regelmaat waar. mee de dienst wordt uitgevoerd mag voor zulk een enorm traject werkelijk buitenge woon worden genoemd en al is van tijd tot tijd wel gezegd, dat de resultaten teleurstel lend geacht moeten worden, de heer Damme heeft hierop, vooral in verband met de pres taties der K.L.M., een minder somberen kijk Wat evenwel niet wegneemt, dat van bevre diging geen sprake zou kunnen zijn als men zou moeten vaststellen, dat verdere verbete ring van den dienst niet mogelijk is. De vooruitgang in gewicht van de ver voerde mail is zeer geringhet gewicht be draagt nog niet de helft van wat noodig zou zijn en de vraag zou dan ook moeten worden gesteld of, wanneer dit niet beter wordt, de groote bedragen, die met de postvluchten zijn gemoeid, wel gemotiveerd zouden zijn. Een der sterkste desiderata is de omzetting van den 14-daagschen dienst in een weke lijkschen. Het is een vrijwel algemeene ge woonte, zoowel in Nederland als in Ned.- Indië, om wekelijks te correspondeeren met de betrekkingen in Indië of moederland en het luchtpostverkeer sluit zich bij die ge woonte tot nu toe niet aan. Het werkt daar om zelfs-wel storend, omdat het de wekelijk sche mail niet kan vervangen en de geregel de volgorde der correspondentie verstoort. Met groote voldoening kan ir. Damme er dan ook melding van maken, dat het overleg tusschen de K.L.M., de Indische en Neder - landsche postautoriteiten en de regeering er toe heeft geleid, dat van 1 October af uit Nederland en van 16 October af uit Ned.- Indië wekelijks een vliegtuig zal vertrekken. Wat de tarieven betreft zal slechts weinig gedaan kunnen worden in de richting van verlagingdit zal eerst mogelijk worden als van de 1000 K.G. mail, die wekelijks naar Indië wordt verzonden, een belangrijk ge deelte per vliegtuig gaat. Wel wordt overwo gen de tarieven voor zwaardere stukken te verlagen, zoodat het o.a. gemakkelijker wordt bij een brief bijlagen te verzenden. De heer Plesman zette uiteen, dat het de bedoeling is passagiers, post en goederen te vervoeren en merkte op, dat het goederen vervoer thans eerst recht tot bloei kan ko men. Men hoopt met den wekelijkschen dienst snelvervoer uit verschillende landen aan te trekken. zelfs van de Oostkust van Amerika, vanwaar de snelste verbinding met Britsch-Indië, Indo-China enz. niet gaat over de Pacific, maar via Schiphol. Mogelijk zal deze verbinding nog te verbeteren zijn door een vliegdienst op Cherbourg, die voor den aanvoer op Schiphol zorgt. De uitvoering der Ziektewet. Ongetwijfeld zullen er, zegt het. „Hbld.", personen zijn, die met 1 Juli e.k. onder de uitbreiding der Ziektewet vallen en reeds verzekerd zijn óf door hun werkgevers öf doordat ze zelf een verzekering afsloten. Voor hen zal van 1 Juli 1931 af öf bij de bedrijfs vereniging óf bij den Raad van Arbeid pre mie moeten worden betaald op grond van de wet, maar als zij arbeidsongeschikt worden door ziekte, ontvangen zij van bedrijfsvere niging of Raad van Arbeid niet het volle zie kengeld, maar zooveel minder, dat zij met hun particuliere verzekering niet komen bo ven hun gewone dagloon. Dit is op grond van art. 44 der Ziektewet. Het is dus raadzaam een bestaande vrij willige ziekteverzekering te herzien en aldus te zorgen, dat men geen dubbele premie moet betalen en toch slechts weinig meer uitkee- ring krijgt dan te voren. Het persbureau Aneta. Het perbureau Aneta te Batavia heeft in verband met de vergrooting van haar hoofd gebouw aldaar een illustratieve uitgave het licht doen zien, waarin er naar gestreefd is in een 13-tal op zich zelf staande momenten den lezer een beeld te geven van het bedrijf. „In de 13 momenten van een 13-jarig be staan", dit is de titel van het lezenswaardige boek, worden achtereenvolgens behandeld de oprichting van Aneta, het bezoek van den heer Berretty aan de Koningin, de inwijding en de uitbreiding van fret Aneta-huis, Aneta- Haag, de splitsing m 3 N.V.'s, sir Roderick Jones in Indië, Lord Nortcliffe in Indië, de oprichting van Aneta-radio, de Pers-associa tie, de intrede der radio-telefonie, buiten- landsche voorlichting en de Aneta-commissie, waarvan verder het rapport als aanhangsel aan het boek is toegevoegd. De directeur, de heer D. W. Berretty, heeft dit persbureau tot een instelling van natio nale beteekenis gemaakt. Verschillende vooraanstaande 'autoriteiten uit ons Insulinde verklaren dat Aneta sinds de 13 jaren dat het bureau bestaat is uitge groeid tot een belangrijk en uitstekend inge richte organisatie. Aneta zorgt voor de berichtgeving uit Indië naar het moederland en het buitenland en het heeft bewezen in de 13 jaren van zijn be staan dat het in elk opzicht beantwoordt aan de hoogste eischen, welke aan een persbureau gesteld mogen worden. VLISSINGEN, 20 JUNL Rijwielpad Walcheren. De Vereeniging Rijwielpad Walcheren heeft de volgende adressen verzonden lo. aan de Prov. Staten Ondergeteskenden, C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, voorzittermr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg en D. Kodde, bur_ gemeester van Zoutelande, commissarissen jhr. H. A. van Doorn, burgemeester van O. en W. Souburg A. Bakker, burgemeester van Koudekerke L. Simonse, burgemeester van Bigg-ekerke mr. W. H. Woldringh van der Hoop, burgemeester van WestkapelleG. Bergsma te Zoutelande en L. A. van der Harst te Middelburg, leden en J. Louwerse, secretaris-penningmeester, vormende het hoofdbestuur van de Vereeniging Rijwielpad „Walcheren" geven met verschuldigden eerbied te ken nen le. dat bovengenoemde vereeniging is op gericht met het doel om rijwielpaden aan te leggen, zooveel mogelijk los van de hoofd wegen, in verband met het toenemend snel verkeer op de zeer smalle wegen in de pro vincie Zeeland 2e. dat het bestuur met zeer veel instem ming heeft kennis genomen van het artikel, geschreven in „De Zeeuwsche Polder", waarin uw voorzitter zelf erkent, dat wij in Zeeland zeer schaarsch bedeeld zijn met maar eenigs- zins goede wegen 3e. dat de Vereeniging in 1926 is overge gaan tot den aanleg van een rijwielpad Vlis singenZoutelande langs de duinen, waar door het steeds toenemend wielrijdersverkeer naar Zoutelande v.v. zich grootendeels heeft verplaatst naar het pad in de duinen, waar door de Koudekerksche weg is ontlast voor het snelverkeer 4e. dat de vereeniging door haar beperkte financieele middelen in de afgeloopen 5 jaar slechts het in 1926 aangelegde doch toen niet geheel voltooide pad heeft kunnen doortrekken, waardoor in het geheel niet meer dan 2 K.M. rijwielpad in deze 5 jaren is kunnen worden aangelegd 5e. dat de vereeniging, gezien de vele on gelukken, welke op de wegen gebeuren op Zon- en feestdagen en in de zomermaan den, welke veelal het gevolg zijn, dat er fei telijk geen ruimte meer is op de zgn. groote wegen voor het klein verkeer, gaarne met meer spoed tot den aanleg van rijwielpaden zou wenschen over te gaan, waardoor de ongelukken tot een minimum zullen blijven beperkt en mede ten gerieve van 1/3 gedeelte van de inwoners van onze provincie, welke van een fiets gebruik maken 6e. dat deze aangelegenheid ook ernstig onder het oog is gezien op de op 30 Mei jl. te Baarn gehouden vergadering van besturen van Nederlandsche Rijwielpadvereenigingen, waarin o.a. werd geconcludeerd, dat Zeeland wat de wegen betreft al in bijzondere slechte omstandigheden verkeert, zoodat meerdere financieele steun van overheidswege onont beerlijk is; 7e. dat op deze vergadering is gebleken, dat de Provinciale Staten van Drenthe, Utrecht en Noord-Holland reeds eenige jaren geleden hebben besloten om de rijwielpadvereenigin gen financieel te steunen, waardoor in deze provincies reeds een net van rijwielpaden, meerendeels los van de hoofdwegen, in ex ploitatie is van de aldaar bestaande rijwiel padvereenigingen 8e. dat, hoe ijverig de verschillende afdee- CHIEF WHIP ardath Ook met kurk en goud london lingsbesturen zich ook inspannen, de midde len niet kunnen worden gevonden om de noodige uitbreiding aan onze rijwielpaden te geven 9e. dat, waar de aanleg van rijwielpaden een zuiver algemeen belang geldt, het bestuur voornoemd een beroep doet op uw college om voor 1931 en volgende jaren een subsidierege ling in het leven te roepen voor aanleg en onderhoud van de rijwielpaden, welke door onze vereeniging zijn of zullen worden aan gelegd 10e. dat de totale lengte van het rijwiel pad Vlissingen—Zoutelande ongeveer 10 K.M. bedraagt en 't bestuur de maximum bijdrage in de kosten van onderhoud gaarne zag be paald op 75 per K.M. per jaar. 2o. Aan het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg geven met verschuldigden eerbied te ken nen dat bovengenoemde vereeniging is opge richt met het doel om rijwielpaden aan te leggen, zooveel mogelijk los van de hoofd wegen, in verband met het toenemend snel verkeer op de zeer smalle wegen in de pro vincie Zeeland dat de vereeniging in 1926 is overgegaan tot den aanleg van een rijwielpad Vlissingen Zoutelande langs de duinen, waardoor het steeds toenemend wielrijdersverkeer naar Zoutelande v.v. zich grootendeels heeft ver plaatst naar het pad in de duinen, waardoor de Koudekerksche weg is ontlast voor het snelverkeer dat in een provincie als Zeeland, welke bij uitstek op den landbouw is aangewezen, een goed verzorgd rijwielpadennet een groote vereischte mag worden genoemd, aangezien vooral de landbouwende bevolking zich per rijwiel verplaatst naar dorpen en steden dat een goed rijwielpadennet in het belang van den handel in het algemeen kan worden geacht, gezien het feit, dat ongeveer 1/3 ge deelte van de bevolking van onze provincie van een fiets gebruik maakt dat de vereeniging door haar bepërkte fi nancieele middelen in de afgeloopen 5 jaren slechts het in 1926 aangelegde, doch toen niet geheel voltooide pad heeft kunnen doortrekken, waardoor in het geheel niet meer dan 2 K.M. rijwielpad in deze 5 jaren is kunnen worden aangelegd dat de vereeniging, gezien de vele ongeluk ken, welke op de wegen gebeuren op Zon- en feestdagen en in de zomermaanden, welke veelal het gevolg zijn, dat er feitelijk geen ruimte meer is op de zgn. groote wegen voor het klein verkeer, gaarne met meer spoed tot den aanleg van rijwielpaden zou wen schen over te gaan, waardoor de ongelukken tot een minimum zullen blijven beperkt dat deze aangelegenheid ook ernstig onder het oog is gezien op de op 30 Mei jl. te Baarn gehouden vergadering van besturen van Ne derlandsche Rijwielpadvereenigingen, waarin o.a. werd geconcludeerd, dat Zeeland wat de wegen betreft al in bijzondere slechte om standigheden verkeert, zoodat meerdere financieele steun van overheidswege onont beerlijk is dat hoe ijverig de verschillende afdeelings- besturen zich ook inspannen, de middelen niet kunnen worden gevonden om de noodi ge uitbreiding aan onze rijwielpaden te ge ven dat, waar de aanleg van rijwielpaden een zuiver algemeen belang geldt, het bestuur voornoemd een beroep doet op uw bestuur om voor 1931 en volgende jaren een subsidie regeling in het leven te roepen voor aanleg en onderhoud voor de rijwielpaden, welke door onze vereeniging zijn of zullen worden aan gelegd. Zeebaden. In de week van 13 tot en met 19 Juni wer den in het gewone bad genomen 986 zeeba den, waarvan 476 door dames en 510 door heeren en in het volksbad 655 baden, waar van 315 door dames en 340 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 70 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 61 graden. Een feestconcert. Ter gelegenheid van het jubileum van den directeur, den heer C. G. Govaarts, werd door de harmonie „Ons Genoegen" in de kiosk in het Bellamypark gisterenavond een feestconcert gegeven. Pluvius, die in den voor avond, ja zelfs tot een half uurtje voor den aanvang van het concert, zijn macht getoond had, heeft zich den verderen avond welwil lend betoond, zoodat het vrij groote aantal toehoorders in dat opzicht heeft kunnen ge nieten van de tonen onzer goed bekende har monie. Maar ook in een ander opzicht, nl. van de zijde van de aanwezigen, is eenige medewerking betoond, daar het publiek zich over 't algemeen wij kunnen echter nog niet zeggen heelemaal rustig gedroeg. Met een lustig geblazen marsch „Vereinte Fahnen" werd het concert geopend, waarna de, ook door de Marine-kapel ten gehoore gebrachte ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien" volgde. Vóór de pauze wer den nog geblazen de grande valse „Tes jolis seins dorés" van F. Andrieu en een fantaisie op Faust van M. J. H. Kessels. En nu was het plechtige oogenblik der hul diging van den directeur hier ter stede aan gebroken. In tegenwoordigheid van zijn echt-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1