500 300 25 VRIJDAG IQ JUNI EERSTE BLAD No. 142: 69e Jaargang 1931 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628Ï Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR Stads-en Provincienieuws VU55ING5CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen UITSLAG DER VERKIEZING. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Vlissingen, maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd het besluit van dat stembureau, waarbij de uit slag der verkiezing is vastgesteld. Vlissingen, 19 Juni 1931. De Voorzitter voornoemd, M. LAEKNOES, L.B. VLISSINGEN, 19 JIJNL Vergadering gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad zal plaats hebben op Vrijdag 3 Juli. Morgenconcert. Zondagmorgen van 8 tot 9 uur geeft de harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, een concert op het terrein van de voormalige kazerne Koning Willem III. Programma: 1. Voorspel en Psalm 99. 2. „Elegie", v. d. Hegge-Zijnen 3. „Het land der ruste", Mendelssohn 4. „Song of the Dawn", E. Excell 5. „Berceuse de Jocelyn", B. Godard 6. „The song that reached my heart", J. Jordan 7. „Avondlied", F. Abt 8. Psalm 95. afr. J. C. de Puy Avondconcert. Zondagavond, 8 uur, geeft de harmonie „Ons Genoegen" een concert in de kiosk op den Boulevard Evertsen, Programma: 1. „United Flags", marsch, M. Gabriel 2. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien", Fr. v.Suppé 3. „Tes Jolis seins Roses", grande valse, F. Andrieu 4.Fantaisie „Faust", sur l'opera de Gounod 5. „Deutsche Marschperlen", H. L. Blankenburg 6. „Wenn ich König war", ouverture, arr. L.GÜrtner 7. „Quand l'amour Refleurit", valse, O. Crêmieux 8. „Attila", fantaisie sur l'opera de Verdi, A. J. Roeien 9. Finale, De Nederlandsche Noordzeebadplaatsen. Op Dinsdag 30 Juni zal door den heer W. P. F. van Deventer, directeur der Algemeene Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, voor de Avro een lezing worden gehou den over de Nederlandsche Noordzeebad plaatsen. Daarin zal de heer Van Deventer ook en kele mededeelingen doen over onze badplaats. Daar de spreektijd slechts 20 minuten be draagt, moet natuurlijk de uiterste beknopt heid in acht worden genomen. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het postzegelloket voor verzamelaars, dat Zaterdag 20 Juni aan het post- en tele graafkantoor alhier geopend is van half 4 tot 5 uur, zijn van de verschillende rolperforaties niet meer beschikbaar de 4-zijdige rolperfo- ratie van y2 en 2 cent. Benoeming ontvangen-griffier. Onze vroegere stadgenoot de heer Z. C. Eckhardt, procuratiehouder van de firma De Koster Co., kantoor te Ter Neuzen, is door de ingelanden van den Visartpolder, gemeente Ter Neuzen, benoemd tot ontvanger-griffier van dien polder. Commissarissen Polder Walcheren. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen als commissarissen van den polder Walche ren, vertegenwoordigend de eigenaren van den gebouwden eigendom de heeren J. L. van der Harst te Middelburg en W. L. Huson te Vlissingen, Betalingen gestaakt. Naar wij vernemen heeft heden de beken de bankierszaak Van Heel Co. te Goes haar betalingen gestaakt en surseance van betaling aangevraagd. De firma deelt in een circulaire aan haar clientèle het volgende mede als oorzaak van de staking der betalin gen le. het niet bij anderen kunnen onder brengen van een crediet, dat voor haar te zwaar werd 2e. de groote terugvraging van deposito's als gevolg van te Goes plaats ge had hebbende bankfaillissementen 3e. de schade, geleden door malversaties op het bij kantoor te Tholen. Behalve een bankierszaak dreven de hee ren Van Heel ook een graanhandel. De bank had zoowel in de stad als op het platteland zeer talrijke clientèle en genoot algemeen het vertrouwen. Bijkantoren zijn er te Ier- seke, Tholen, Ter Neuzen en Axel. Kort geleden is nog getracht de zaak over te doen aan de Amsterdamsche Bank. maar deze onderhandelingen hebben niet tot een resultaat geleid. Het is te begrijpen dat de ontsteltenis, waar er vele slachtoffers zijn, groot is. Het is in één jaar tijd de derde bank in Goes, die haar betalingen staakt. Onze correspondent te Goes meldt nog Gisterenavond reeds liepen geruchten, dat de bekende en het algemeen vertrouwen ge nietende bankierszaak van Van Heel Co. te tïoes haar betalingen zou staken. Geen won der, dat de ontsteltenis groot was. Men zag overal groepjes menschen op straat dit voor velen ernstige feit bespreken. Gehoopt werd echter, dat het gerucht niet ten volle be waarheid zou worden. Hedenmorgen echter was het kantoor ge- soten. Niemand kon terecht. Hedenmorgen vernamen wij, dat surceance van betaling bij de rechtbank is aangevraagd. Over de grootte van het déficit loopen allerlei oncontroleerbare geruchten. Het museum In het Gothische Huis te Goes. Naar wij vernemen, schieten de werkzaam heden, die aan de opening van het Goesche museum voor Zuid- en Noord-Beveland voor af moesten gaan, thans goed op. Het bestuur heeft besloten, nu „Hendrick de Keyser", de eigenaresse van het gebouw, de restauratie van den gevel maar blijft uitstellen, zich niet langer te laten ophouden en door te zetten met de opening, welke naar men hoopt, de eerste helft van Juli zal kunnen plaats heb ben. Het Museum Is in drie deelen verdeeld. In de voorhal treft men de drie groote schilder stukken aan van den Goeschen schilder Eversdijk, terwijl langs de wanden de ver schillende gevelsteenen zijn gegroepeerd. Daar achter bevindt zich de oudheidkundige kamer van „De Bevelanden", waarin een zeer interessante verzameling van voorwer pen, platen enz. te zien is. De tweede verdieping is in een groote zaal herschapen. Hierin is ondergebracht alles wat betrekking had op het vroegere verleden van Goes, brandweer, gilden, vaandels, munten, gewichten enz. Vooral de collectie gilde-zilver (eigendom der stad Goes) is zeer interessant. Alle interessante voorwerpen apart te ver melden, gaat niet. De derde verdieping ls ook zeer aardig ingericht en een elderado voor historie-min naars. In talrijke kamertjes ziet men hier de historie van Zuid- en Noord-Beveland onder gebracht. Vooral de afdeeling Oud-Goes is zeer belangwekkend. Zeldzame gravures van stadsgedeelten, geteekend circa 1830 en daar voor, versieren de wanden. Een aparte afdee ling is geschapen voor „Goes na 1850". Voorts een geheele aparte afdeeling van historici en personalia uit vroeger eeuw. De verzameling van „Oud-Zuid-Beveland" is vrijwel com pleet. Wanneer de bezoekers uit hun dorpen eens willen weten, hoe hun dorp er vroeger uitzag, zij kunnen zich op deze zaal tevreden stellen. Midden in de zaal staan fraaie vitri nes, waarin door den conservator dr. L. H. van Berk een groote natuurkundige verzame ling is ondergebracht. Het laat niet den minsten twijfel over, of straks zal Goes een mooi museum rijk zijn. Ontvanger der rechten prov. steiger. Door Ged. Staten is met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend aan den heer D. van der Voorde als ontvanger der rechten voor het gebruik van den prov. steiger te Wolfaartsdijk en is met ingang van dien datum in zyn plaats benoemd de heer J. van der Voorde Iz. aldaar. West-Kraaijertsche weg. De Bond van Bedrijfsautobouders in Neder land richtte zich tot Ged. Staten van Zeeland met een adres, betreffende den West Kraaij- ert-dijk en den West Kraaijertschen weg. ^tengevolge van den slechten toestand, 1 waarin de West Kraayertdyk zich bevindt, begon het autoverkeer meer en meer gebruik te maken van den West-Kraaijertschen weg, die midden door den polder loopt en de kortste verbinding met 's-Heerenhoek geeft komende van den Rijksweg (den Postweg). De staat van onderhoud van den West- Kraaijertschen weg laat thans zeer veel te wenschen over en in verband met daarom trent ingekomen klachten wendde de B. B. N. zich om verbetering, speciaal van den West- Kraaijertschen weg, tot het Polderbestuur. Algemeen is men de meening toegedaan, dat deze weg door ligging en gesteldheid zich het meest eigent voor het doorgaand snelverkeer. In antwoord op de klachten deelde het be stuur van den West-Kraaijertpolder mede, dat de voorgebrachte klachten niet onjuist waren. Het bestuur voegde daaraan toe, dat voor de behoeften van den afvoer der land bouwproducten de weg steeds in voldoenden staat van onderhoud kon worden gehouden, doch het doorgaand autoverkeer, waarbij veel hoogere eischen aan de wegen gesteld worden, oorzaak is, dat de financieele middelen daar toe thans niet meer toereikend zijn. In hoofdzaak is dit juistechter dient daar bij te worden opgemerkt, dat priori de hooge onderhoudskosten het gevolg zijn van de om standigheid, dat de constructie van den weg niet berekend is op een intensief verkeer met motorrijtuigen. Als de weg gereconstrueerd en van een pas send dek is voorzien, dan zullen de onder houdskosten zelfs belangrijk minder zijn, dan thans het geval is. De middelen, benoodigd voor de reconstructie van den weg echter, ontbreken en zonder hulp van de Provincie zal het Polderbestuur wel nimmer in staat zijn een reconstructie van den weg te be ginnen. Onder deze omstandigheid is het te ver wachten, dat de weg steeds meer in bruik baarheid achteruit gaat, waardoor de klach ten dienaangaande ir aantal en omvang zul len toenemen. Aangezien in de pr&ctijk blijkt, dat het door gaand verkeer dezen weg noodig heeft en verwacht mag worden, dat deze korte verbin ding in de toekomst onmisbaar zal zijn, is er alle aanleiding de opname van dezen weg in het Provinciaal wegenplan te overwegen. Het Polderbestuur zal het beheer en onder houd van dezen weg op redelijke voorwaar den aan de Provincie wel willen afstaan. Het gaf reeds te kennen, dat het tot algeheele medewerking bereid is en in de jaarlijksche onderhoudskosten eene bijdrage wil verleenen overeenkomende met het gemiddelde van de kosten, die over de laatste jaren aan den weg werden besteed. De B. B. N. zou het in hooge mate waardeeren, indien Gedeputeerde Sta ten de opname van den West-Kraaijertschen weg in het Provinciaal wegenplan in nadere overweging zouden willen nemen. Weg in St. Philipsland. Vele klachten komen geregeld in over den zeer slechten staat van onderhoud van den weg gaande van het veer Anna Jacoba-Zype naar de Noord-Brabantsche grens. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land, heeft zich naar aanleiding daarvan ge wend tot het gemeentebestuur van St. Phi lipsland om te verzoeken maatregelen te tref fen, die een spoedig herstel van den weg kun nen bevorderen. Een gelijk verzoek is gericht tot het Bestuur van het Waterschap Rumoirt, die mede onderhoudsplichtige van dezen weg is. Oostburg als woonplaats. Ter gelegenheid van de te Oostburg te houden tweede jaarbeurs, is door het ge meentebestuur een boekje uitgegeven, geti teld „Oostburg als woonplaats". Het gemeentebestuur hoopt met deze uit gave te bereiken dat de lezers bekend wordt, wat Oostburg was en wat het nu is, wat het den ingezetenen en bewoners van de omge ving kan bieden en welke voordeelen Oost burg als woonplaats heeft. Het boekje bevat vele illustraties. De uitvoerige beschrijving is van den heer M, A. Aalbregtse, ambtenaar ter secretarie, die de historische beteekenis van de gemeen te Oostburg duidelijk heeft uiteengezet. De burgemeester, de heer P. Erasmus, schreef een voorwoord. De Zeereerw. heer Ant. Lievegoed, pastoor directeur van het St. Antonius-gesticht, zet de beteekenis van dit ziekenhuis uiteen en hoopt dat dit gesticht, dat reeds voor zoove- len in zieke dagen een toevluchtsoord is ge weest, en waar reeds zoovelen genezing heb ben gevonden, zich steeds zal mogen blijven verheugen in de sympathie der medeburgers. De verschillende inrichtingen van onder wijs, de R.H.B.S, de kweekschool en de am bachtsschool, dragen niet weinig by tot den bloei der gemeente en zijn van buitenge woon gewicht voor het heele vierde district. De markten zyn voor Oostburg een levens bron en dateeren reeds van 1296. De heer Aalbregtse heeft een bijzondere studie ge maakt van deze markten, zoowel van de Naar 't Sportterrein DBUTS Verlaagde prijzen - Stokvis fabrikaat graan-, boter- en veemarkt. Deze mogen met recht een der voornaamste bronnen van inkomst van de gemeente worden genoemd. SOUBURG. Lijst van gedurende de le helft der maand Juni 1931 alhier ingekomen of vertrokken personen. GEVESTIGD: M. J. Luwema en gezin, Marnixplein C 69, van Vlissingen. J. Wielemaker, Groote Abeele A 238, van Koudekerke. VERTROKKEN: J. A. Wolff, Vlissingsche straat B 307, naar Ned.-Indië. A. Sturm, Kanaalstraat A 51, naar Mid delburg. M. Wouters, Vrijburgstraat C 98, naar Vlissingen. D. van Sluys en gezin, Marnixplein O 69, naar Middelburg. G. in 't Anker, Visoweg B 329, naar Oost- kapelle. C. Sanderse, Marnixplein C 55, naar Sluis kil. BRESKENS. De eerste bloemenmarkt, die gisteren alhier gehouden werd is een succes geworden. Velen brachten er een bezoek aan en de verkoopers hebben zeer goede zaken gedaan. Vooral de vraag naar planten was zeer groot. De oor zaak hiervan zal wel liggen in de tijdens de Zeeuwsch-Vlaamsche jaarbeurs (213 Juli) alhier te houden wedstrijd in gevelversierin gen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Plannen voor een gedenkteeken voor ds. Ruijsch van Dugteren. Er is te Breda een comité gevormd, dat zich-ten doel stelt een eenvoudig gedenktee ken op te richten op het graf van den on langs te Breda overleden majoor ds. J. H. Ruijsch van Dugteren, in leven legerpredi- kant. In het eere-comité hebben zitting ge- neraal-majoor P. Donk, commandant der ine divisie, te Breda, luitenant-generaal b.d. C. A. Prins, te Breda, luitenant-generaal b.d. jhr. A. F. K. Graswinckel, dr. J. Th. de Vis ser, te' s-Gravenhage, kolonel H. G. M. Ma thol de Jongh, commandant 6 I. B. en alle legerpredikanten. Voorzitter ervan is ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst. Het werkcomité heeft tot voorzitter gekozen kapitein der infanterie G. Minderhout, tot secretaris den heer B. G. Schulte en tot secretaris den majoor der mil. administratie by de K. M. Academie R. G. G van Riegen, op wiens postgirorekening no. 34018 giften kunnen worden gestort. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam-Oost door ds. P. Ch. van der Vliet te Utrecht, vroeger te Vlissingen. Beroepen te Oud- en Nieuw-Wetering ds. U. Elgersma te Haamstede. Eindexamen R.H.B.S. 5 te Vlissingen Afd. B. Van de 12 candidaten zyn geslaagd de hee ren J. Anker, C. M. C. Brouëricus van Ni- dek, C. A. van der Eijk, J. Franke, J. de Geus, K. de Kat, H. Matzinger, A. Naere- bout, L. W. van Os en A. L. F. Voss. Christ. Kweekschool te Middelburg. Aan de Christ. Kweekschool te Middelburg slaagden gisteren voor de akte nuttige hand werken de dames J. C. Reynhout, Middel burg K. M. Schouwenaar, Goes J. E. Va- rel, Vlissingen en A. van der Wal, Westka- pelle. Examens. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdakte (akte B) voor Fröbelonderwyzeres mej. M. M. Bom te Ierseke, leerling van den „Cur sus tot opleiding van Fröbelonderwyzeressen" alhier. RECHTSZAKEN Uitkeeringen wegens aanryding. Mej. C. O. te Leiden was op 30 April 1928, toen zy op het trottoir van het Korte Ra- penbrug aldaar liep, aangereden door een aan den architect W. Fontein toebehooren den en door dr. Ca. C. J. Fontein bestuurden auto, tengevolge van welke aanryding zy zich onder medische behandeling moest stellen. Deswege stelde zij bij de rechtbank ver schillende vorderingen in tegen den eigenaar en den bestuurder van den auto. De Haagsche rechtbank wees hiervan toe 2004.90 wegens kosten van genezing, ver pleging en schade aan kleeding1000 we gens onstoffelijke schade (geleden pijn en gederfde levensvreugde) 1300 wegens ge derfde en nog te derven inkomsten tot 3 - October 1929 en voorts wegens verminderde validiteit na 3 October 1929 en kosten van verdere behandeling bedragen van 296.34 en 747 benevens van 1 April 1930 af een maandelyksche uitkeering van 25. Het Haagsche gerechtshof heeft thans de betreffende vonnissen van de rechtbank be vestigd, behoudens ten aanzien van het be drag wegens onstoffelyke schade, welk be drag door het Hof werd teruggebracht op 500. Verduistering; door een postbeambte. In den nacht van 10 op 11 September werd uit een zak op het postkantoor te Haarlem een viertal brieven met geldswaarde vermist. Uit een brief aan de Boerenleenbank te Hoofddorp werden vijftien biljetten van 1000, benevens eenige effecten vermist. Eenige dagen later werd de hulpbesteller J. D. te Haarlem gearresteerd. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd, doch niet 15 maar 14 biljetten van f 1000 te hebben aan getroffen in den brief. De effecten had hij verscheurd. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van een deel der voorloopige hechtenis. In hooger beroep eischte de procureur-ge neraal een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Bij interlocutoir vonnis van 2 Juni bepaalde het Hof, dat het onderzoek niet volledig was Gisteren werd een nader getuigenverhoor gehouden. De procureur-generaal persisteerde bij zijn eisch l/2 jaar gevangenisstraf. MARINE EN LEGER By Kon. besluit van 13 Juni zijn, met in gang van den datum van dit besluit lo. bevorderd tot luitenant ter zee der 2de klasse bij de Koninklijke marine-reserve de luitenants ter zee der 3de klasse bij die re serve L. N. H. Jungschlager, H. J. Scheffer, J. J. S. van Alphen, G. P. J. Lorang, J. Nieuwenhuyzen, T. Smits, E. van Haften 2o. is aan den luitenant ter zee 3de klasse by de Koninklyke marine-reserve M. D. Senator eervol ontslag uit den reservedienst verleend. By Kon. besluit van 13 Juni is aan den officier van den marinestoomvaartdienst der lste klasse L. C, Kooien, op zyn verzoek, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend met ingang van den dag, waarop hij de betrekking van werktuigkundig afdeelingshoofd bij het marine-etablissement te Soerabaja zal aan vaarden. De afdeeling van het korps mariniers uit Rotterdam zal van 22 Juni t.m. 11 Juli de legerplaats by Harskamp betrekken voor schiet- en andere oefeningen. Op 22 dezer zullen by het 3e regiment in fanterie en by het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom worden ingelijfd, de dienst plichtigen lichting 1931, lie ploeg, bestemd voor kaderopleiding. LUCHTVAART Vliegbooten voor Frankryk. De beroemde Fransche piloot, kapitein Costes, zal deze week een vliegboot, van het Calcuttatype, dat geconstrueerd is door de firma Short te Rochester en aangekocht is door de Fransche regeering naar Frankryk overbrengen. Er is een overeenkomst gesloten tusschen Short en de Breguet Cie, voor de vervaardi ging onder licentie in Frankryk van meerdere vliegbooten van dit type, zooals de Fransche regeering zich vooostelt te gebruiken voor den zeedienst. De transportmaatschappyen, die haar werkgebied hebben rond de Middellandsche Zee, hebben eveneens deze vliegbooten be steld.

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1