1000 500 300 25 DINSDAG 16 JUNI EERSTE BLAD Degene die VRIJZINNIG is en daarbij DEMOCRAAT zal M. J. HARTS (Lijst 4) verkiezen tot lid van onzen Raad. ERSEN ITLIJNEN RICHT uto's, Fietsen :uigen. 5 VLISSINGEN No. 139 69e Jaargang i 1931 Firma F. VAM DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen nummer bestaat uit 2 bladen Stads- cn Pro vincienicuws BUITENLAND zingen. 8.20 Orkest- .35 Lezingen en be- 15 Juni 1031, des il) ersen. irkoopen 2.48 f2 Londen rlijn 58.9550; Parijs 9.72 der. Ponden 1207— -ƒ 59.05 Belgische Fransche Francs Adelaide n. Rott. 1 Antw. mi v. Yokohama Lini te Mombassa (thuisr.) 12 Juni ini te Havana 2 Juni Pantellaria 11 Juni Gibraltar ar.) 13 Juni v. Bou- Juni v. Hong Kong r.) 12 Juni van Be- 3 Juni v. Port Said New-York v. Rott. ii van Genua few-York n. Rott. d 768.9 te Toulouse, d 745.4 te Aberdeen, ivond van 16 Juni: htige, later matige itelijke wind. Half- rokken. Wellicht nog ansop onweer. Wei- ;ratuur. wingsdienst. .M.I. te De Bilt he- alle postenWeesfc 9.52 9.52 2.12 2.55 14.37 14.17 amerhand verzoende ten slotte zijn vader, lispelen der blanken, 'ilm hadden kunnen nlijk over hun pres- vlaar daar zij „Ran- het wondermooie bben en wel nauwe- leid zullen zijn zich n „film" te vormen, n wel met een zekere ière als filmster neer van het Witte Doek. Paramount's film- men zelfs een aard- ijn. feit, dat hij een ge- Parijs naar Piraw in ïkar moest maken, cameraman van het opnamen te maken ng, die eenigen tijd eisterde, vóórdat de adden. it- van de aardbeving wartier binnenkwam, met zijn draagbare vliegtuig gezet, waar- overstapte, die hem plek des onheils auto's waren door ït transport der ge- Sozio wanhoopte er uitrusting tijdig ter elijk vond hij echter cikar, die er in toe ten. Parow kon Sozio het hooren en werd de gedachte de een aardbeving te buiten den boer ge- van het gerommel niet verder wilde, ossen af en ver span. maakte hij een de ineenstortende paniek her- en der en later van het gewonden. De op- grootst mogelijken bracht en bereikten eerder dan die van de irde bij en rage nen an pa! ng (Wordt vervolgd.) VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffendeHuur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" VLISSINGEN, 16 JUNI. Verkiezing gemeenteraad. Wü zullen morgenavond den uitslag van e stemming voor den gemeenteraad zoo poedig mogelijk bekend maken door aan plakking aan ons bureau, terwijl wij ook ge drukte bulletins zullen uitgeven. Deze worden op verschillende plaatsen in de stad aange plakt. Het is ons onmogelijk telefonisch inlichtin gen te geven over den uitslag, daar wij bij berekeningen niet gestoord kunnen worden, aangezien dit noodzakelijk tot stag- atie moet leiden. Volgens onze berekening zal omstreeks half negen de volledige uitslag wel bekend zijn en kunnen de gedrukte bulletins tegen 9 uur worden uitgegeven. Kunstkring „Het Zuiden". Onder presidium van den eere-voorzitter, den heer C. A. van Woelderen, vergaderde gisteren ten stadhuize de Kunstkring „het Zuiden". De secretaris, de heer G. de Groot, bracht et jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat 7 per- men uit de vereeniging gingen en 3 nieuwe werden ingeschreven, waarom de secretaris schrijft, dat men moet waken om het leden- talij, totaal nu 50, op peil te houden. In het zomerseizoen 1930 hield de Kring eerst een viertal persoonlijke tentoonstellingen, nl. achtereenvolgens van mevr. Hendrikx en van de heeren Jacobs, Bergsma en Klarenbeek en een gemeenschappelijke van de vier samen en mede van den heer Schönberg. Door advertenties en een 1300 tal ultnoo- igingen werd de aandacht op deze tentoon stellingen gevestigd, die werden bezocht door 3737 afzonderlijke personen en door eenige groepen, nl. van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, van de Jongelingsvereeni- glng te Kruiningen en van de leerlingen der Mulo-scholen, die werden rondgeleid en in gelicht door de heeren Jacobs, Bergsma of Klarenbeek. Totaal kan van een 4000 bezoe kers worden gewaagd. De verkoop bepaalde zich tot 3 doeken. Betreurd wordt, dat het gebouw nog steeds een zoo gebrekkig onderdak geeft. Daar er deze een goede wil tot verbeteren is, zal er zeker ook wel een weg worden gevonden. Op l April jl. beschikte de kring over 255.181/2 of 40.35 minder dan een jaar te voren. O.a. is dit veroorzaakt door het niet heffen van entreegelden, het aanschaffen van twee vlaggen, het meer adverteeren enz. Men moet oppassen niet op een hellend vlak komen en de secretaris besluit met een aanbeveling van de belangen van den kring bij alle leden. De voorzitter wees er op, dat men leeft in een buitengewoon ongunstigen tijd voor de schilders en men nog steeds tevreden moet zijn met het oude gebouw. De plannen voor een afdoende verbetering zijn echter nog geenszins van de baan. Men heeft het reeds 12 Jaar met een klein clubje menschen vol gehouden en moet dit blijven doen, waarbij spreker hoopt, dat er spoedig betere tijden dien aanbreken. Het jaarverslag en na controle door twee den ook de rekening, werden goedgekeurd fflet dank aan den heer De Groot voor zijn Soede zorgen in beide functies van secretaris cn van penningmeester. De vergadering herkoos bij acclamatie tot bestuursleden mevrouw Hendrikx en den heer Bergsma, die beiden de herbenoeming Aannamen. Besloten werd het percentage, dat bij ver koop moet worden afgestaan aan den kring te brengen van l/2 op 10 omdat de Kring zelf 71/2 aan de commissie voor het bad- bedrijf moet betalen, waartegenover staat het is beschikbaar stellen van het gebouw en bet niet meer moeten betalen van de brand verzekeringspremie. Bi het huishoudelijk reglement werd nader 5Paald, dat waterschade alleen wordt ver- °ed als die een gevolg is van brand, omdat ih dit oude gebouw .geen enkele maatschap- WJ een risico voor andere waterschade op neemt. Hizake het seizoen 1931 bepaalde de verga ring, dat van half Juli tot begin Septem ber weder persoonlijke tentoonstellingen zul- eh worden gehouden, welke door het dage- i)ksch bestuur zullen worden voorbereid en Melker duur zal afhangen van het aantal schilders, die zullen exposeeren. De heeren Bergsma, Jacobs en Klaren beek zullen gezelschappen weder gaarne in lichtingen verschaffen. Ook nu zal de toegang gratis zijn en zul len geen kinderen zonder geleide worden toegelaten. Ten slotte deed de voorzitter voorlezing van een schrijven van het bestuurslid, den heer mr. P. Dieleman, die verhinderd was te komen en die nu nog eens in den breede wijst op den slechten toestand van het ge bouw en op de noodzakelijkheid voor de ten toonstelling en de schildersschool een beter onderdak te krijgen, want als dit te Vlissin gen niet lukt, zullen de gemeenten Breskens of Middelburg er wel voldoende geld voor over hebben. Den heer Dieleman zal worden geschreven, dat reeds lang een plan gereed ligt en voor hem ben kantore van den directeur van ge meentewerken ter inzage is, maar dat het gaat om de financieele zijde der zaak. Met dank voor aller aanwezigheid en de beste wenschen voor het komende seizoen sloot de voorzitter hierop de vergadering. Concert Stafmuziek der Kon. Marine. Bellamypark. Behalve het niet genoeg te waardeeren kunstgenot, wat de concerten van deze keur- kapel, gedurende haar verblijf, zoowel hier ter stede als te Middelburg, hebben verschaft, mogen we als tweede voorrecht aanstippen het feit, dat ieder, die bij liefhebberij-gezel schappen is geïnteresseerd, ruimschoots ge legenheid heeft gehad te luisteren naar de interpretatie van diverse kleine en groote werken door een korps, wat uit beroepsmu sici is samengesteld en door een kapelmeester, die verstand van zijn vak heeft, wordt geleid. Stellig denkt ieder met vreugde terug aan de avonden ons bereid en de muzikale gebeurte nissen zullen niet spoedig uit het geheugen gewischt zijn. Het concert van gisterenavond werd zeer sympathiek geopend met ons „Zeeuwsche Volkslied". Voorwaar een aardige attentie Daarop volgde de gebruikelijke marsch, waar voor een oude bekende „L'entrée en ville" van Cannivez gekozen was. Wat een heerlijk klankvolume wist men in dit nummer te ont wikkelen. Zoo'n marsch is van stonden aan een feest van klank en rhythme, omdat ieder executant zich een deel van het geheel voelt en eigen voordeel niet acht, doch door onder ling waardeeren en respecteeren medebouwt aan een schitterend geheel, wat den toets der critiek glansrijk doorstaat. Troffen in dezen marsch het groot koper en speciaal de trom bones, in de romantische inleiding van We ber's „Cberon-ouverture", dwongen de hoorns, die ons voeren naar het droomland der romantiek en naar imposante wouden, respect af. Later was het de saxophone, wel ker melodie door de clarinetten wordt overge nomen, die aandacht vroeg. Hoe fijn waren de klankverhoudingen berekend, wat een duide lijke phraseering En een dynamiek Her innert u bijv. eens hoe een crescendo gemaakt werd. En in de echte zangrijke concertwals, met haar wiegend rhythme, Ohlsen's „Lotus Blumen" hoe een diminuendo werd uitge voerd. Dat de populaire en geestige „Piet Hein Rhapsodie" van onzen Hollandschen compo nist dr. Peter van Anrooy, in een bewerking van onzen Jan Morks, niet op het program ontbrak, mag ontegenzeggelijk een daad van piëteit genoemd worden. Met lof vermelden we hierbij het klein koper, de passage voor hobo met clarinetbegeleiding, de trombones en hoorns, het hout in het Allegro en aan het slot de fluiten. Bijzonder helder was ook het deel, waar „Piet Hein" gecontrapunteerd wordt door het „Wien Neerland's bloed". De basinstrumenten gaven het ensemble steeds een fraaien warmen, donkeren grond. Uit de fantasie van de opera „La Mage" van Massenet, arrangement van den kapel meester, L. H. F. Leistikow, bleek na den juisten inzet van groot koper, dat de eerste hoornist, de pistonist en de hoboïst het so listisch werk der inleiding accuraat wisten te vertolkenhet bariton recitatief kwam uit stekend tot zijn recht, en nadat het orkest aan het woord was geweest, werd er ander maal door hobo en bariton zeer mooi gebla zen. Met de breed opgezette ouverture „Oreste" van S. Vlessing bracht men een nieuw werk uit de eere-afdeelingde clarinettenpassages muntten hierbij uit door correctheid. Nog speelde de kapel een karakterstukje van Popy „Dance of the Camel"muziek met een typisch Oostersch cachet. Als achtste nummer, de steeds dankbare verzameling van pakkende en bekende melodieënGounod's Faust-fantasie, waarin trombone en tuba zich eminent van hun soli kweten. Met en- train werd „Faust" door het orkest gespeeld er waren momenten te over, welke van schoonheid getuigden. De finale bestond uit moderne „Schlagers", welke culmineerden in „Adieu, mein kleiner Gardenoffizier, adieu, adieu, Und Vergisz mich nicht", wat spontaan werd medegezon gen door het talrijke gehoor. Vergeten zullen we u zeker niet, Stafmuziek der Kon. Marine, met uw eminenten kapelmeester Leistikow, die door zijn rustige, sobere leiding, het mu- siceeren in volle overgave en het hechte contact, ongekende hoogten met u mocht be reiken. Van harte tot weerziens en weder- hooren. Met het „Wilhelmus" werd het concert be sloten, wat voor dirigent en orkestleden, mede blijkens het aanhoudend en ongedwon gen applaus, een groot succes is geworden. Jammer, dat het gehoor niet overal de vereischte stilte in acht nam. Een volgende reis hindere men zijn medemenschen, serieu- se luisteraars, niet. Ook niet bij de concerten der plaatselijke vereenigingen O. Nu de prachtige uitvoeringen van de ma rine-kapel weder tot het verledene behoo- ren, mogen wij zeker wel een woord van bij zondere erkentelijkheid richten tot den on der-commandant der marine alhier, den ka pitein ter zee C. Ruhl, die door het aanbieden van de taptoe en de concerten, onze ingezete nen in de gelegenheid heeft gesteld om de kennismaking met dit beroemde muziekkorps te hernieuwen. - Wij houden ons voor het volgend jaar weer aanbevolen. Vlissingen und der Rhein. In het artikel in ons vorig nummer staat dat Director Karl Hoffbauer gezegd heeft dat evenmin als er reden was voor het overdre ven vroegere pessimisme ten op zichte van de haven, men thans niet al te pessimistisch moest zijn. Uit het zinsverband blijkt dat men hiervoor moet le2!en dat er vroeger geen reden was voor overdreven optimisme. Een nachtcactus in bloei. Den bloemenliefhebbers werd gisterenavond een bijzonder festijn bereid. In ons jongste nummer werd de aandacht gevestigd op het bloeien van den nachtcactus op gisteren avond. Toen we om ongeveer 6 uur voor de etalage van de firma A. J. Witte Zonen aan den Steenenbeer stonden hebben we onze vrees uitgesproken, dat die bloei zich nog wel minstens één nacht zou laten wach ten. Gelukkig is die vrees niet verwezenlijkt, want om half 8 ongeveer begon het open gaan der schitterende witte bloem zich met rukjes te voltrekken en langzamerhand ging 'de Nachtcactus (Cereus grandiflorus) steeds verder open en verspreidde haar zoeten wanneer veel bloemen tegelijk bloeien, haar bedwelmenden geur door de etalage. En, toen wij na afloop van het concert eens zijn gaan kijken, stond de Nachtcactus in al haar stille, stralende pracht en wekte de bewon dering van al maar af- en aanstroomende nieuwsgierigen, die het kortstondige natuur- schouwspel de schitterende witte bloem met haar mooien stamper en de trillende meeldraden is slechts gedurende één avond te bewonderen met belangstelling aan schouwden. En algemeen was de indruk, dat men aan een zoo onaanzienlijke plant haar stengels lijken veel op dorre takken nooit zoo'n fraaie bloem zou verwachten. Concert „Ons Genoegen", Vrijdag 19 dezer zal de harmonie „Ons Genoegen" de gemeente een concert aan bieden in de kiosk Bellamypark. Dit concert wordt gegeven naar aanleiding van het feit dat het deze maand 20 jaar geleden is dat de heer C. G. Govaarts de directie op zich nam. Tijdens dit concert zal in de pauze de gele genheid worden opengesteld om de directie te complimenteeren. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas tingen naar inkomen en/of vermogens (ge- wetensgeld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 68.88 bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 93.55 en 36.53. Jaarverslag Kamer van Koophandel. In druk is verschenen het jaarverslag 1930 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, waarin uitvoerig wordt stilgestaan by de ver schillende belangrijkste onderwerpen, die in de 5 vergaderingen van de Kamer zijn be handeld en door ons destijds vermeld. Inzake de N.V. Exploitatie Vlissingsche ha ven, wordt gemeld, dat eerst wanneer de sta tuten geheel bekend zijn, de Kamer zal kun nen beoordeelen of deze geen dergelijke be zwarende voorwaarden bevatten, dat ten slotte de Kamer hare bereidverklaring tot deelname zoude moeten intrekken. Op het einde des jaars was hieromtrent nog niets nader vernomen. Vervolgens vermeldt het verslag wat spoeds halve door het bureau is afgehandeld inzake een rechtstreeksche spoorverbinding Middel burg—'Wolphaartsdijksche Veerinzake de verbetering van de Kanaalbrug te Middel burg inzake de spoortijden voor die brug inzake het nieuwe telefoontariefinzake een speciale telefooncel te Middelburg voor ge sprekken met Indië, die intusschen tot stand kwaminzake spoorwegdienstregelingen. Verder wordt melding gemaakt van de ver gaderingen en gebeurtenissen, waarbij de Kamer vertegenwoordigd was door één of meer leden van het bureau of de Kamer zelve, van de instellingen, waarvan de Kamer lid is of welke zij subsidieert. In het afgeloopen jaar werd geen enkele maal advies uitgebracht als bedoeld in Art. 62 van het Wetboek van Koophandel, inzake de benoeming van een makelaar. Verscheidene malen werd ook in 1930 ge bruik gemaakt van de bemiddeling der Ka mer om handelsadressen in het buitenland te verkrijgen, terwijl ook herhaaldelijk aan bui tenlanders adressen van handelaren in een bepaalde branche werden verstrekt. Dit is mogelijk door het tot stand komen van een bedrijfsregister, als aanvulling van de in schrijvingen in het Handelsregister. Verschil lende periodieken en verslagen enz. worden aan de Kamer toegezonden en liggen op het bureau voor belanghebbenden ter inzage. Vele andere periodieken en verslagen zijn aanwezig in de Economische bibliotheek van de Afd. Handel van het departement van ar beid, handel en nijverheid en kunnen op aan vraag ter inzage worden toegezonden. In 1930 werden 275 certificaten van oor sprong en andere verklaringen afgegeven, of handteekeningen gelegaliseerd. Op 31 December 1929 bedroeg het aantal ingeschreven zaken 2432, in 1930 werden 94 zaken ingeschreven en 116 opgeheven, dus restten er 2410. Verder hadden 321 wijzigingen in de inschrijvingen plaats. Van de gelegenheid om inzake of afschrift te verkrijgen van het in het Handelsregister ingeschrevene, werd ook in het afgeloopen jaar weder geregeld gebruik gemaakt. Bedroeg het aantal inlichtingen in 1922 489 mondelinge en 28 schriftelijke, in 1923 was het 1103 en 107 in 1924 1244 en 109 in 1925 1252 en 132 in 1926 1359 en 110 in 1927 1703 en 132 in 1928 2254 en 121 in 1929 2884 en 172 en in 1930 3112 en 148. Omtrent de werkloosheid en arbeidsbemid deling meldt het verslag, dat het aantal aan biedingen van werknemers steeg van 2173 tot 2759, terwijl de werkgevers-aanvragers daal den van 1420 op 1331. Het plaatsingscijfer kon gebracht worden van 1037 op 1144. Blykens de opgaven in de Staatscourant bedroeg het aantal faillissementen van per sonen binnen het gebied der Kamer in 1930 37, tegen 19 in 1929, 24 in 1928 en 40 in 1927. Als algemeene opmerking betreffende nen toestand van handel en nijverheid wordt een groot deel aangehaald van de rede, waarmede de voorzitter de eerste vergadering in 1931 opende. Verder wordt een en ander medegedeeld over enkele takken van bedrijf en eveneens over verschillende takken van handel, by dit alles doet zich de malaise gevoelen alsmede ook bij de 35 Coöp. Boerenleenbanken en an dere coöperatieve bedrijven, al zijn bij som mige instellingen ook lichtpunten te noemen. Ook betreffende verschillende verkeersin- stellingen worden mededeelingen gedaan, die ten deele reeds gepubliceerd zijn of binnen kort uit de verslagen der betrokken maat schappijen gepubliceerd zullen worden. Ten slotte wordt ook van de scheepvaart, die zich in hoofdzaak beperkt tot vaste lijnen van VTachtstoombooten en beurtschippers, gemeld, dat deze onder de tijdsomstandig heden te lijden heeft. Onweer. De bliksem sloeg bij het kort, doch hevig onweer, dat Zondagavonl boven Borssele woedde, in het woonhuis van den kantoor houder van het hulppostkantoor. De zolde ring bleek zwart geblakerd en het geheele huis was gevuld met zwaveldamp, doch brand werd niet veroorzaakt. Wel bleek ook de ge leiding van het electrisch licht gestoord en dit was ook zoo in de verschillende woningen in dezelfde huizenrij. Een boom op het kerk-* plein werd eveneens getroffen. De suikerfabriek Sas van Gent. Naar „de Maasbode" verneemt staat het thans officieel vast dat de suikerfabriek Sas van Gent te Sas van Gent aan de a.s. cam pagne zal deelnemen. Examen belastingkommies. Voor het examen van kommies le klasse bij den dienst der belastingen, bedoeld bij artikel 288 van den Ambtenaren Belasting-* dienst is geslaagd J. R. van Wattum ta IJzendijke. SOUBURG. Tijdens het kort maar hevig onweder van Zondagavond sloeg de bliksem in een boom en werden door den hevigen wind, waarmede deze bui gepaard ging, bij den landbouwer B. K. in de Abeelsche weg, circa 30 ramerf van broeibakken, alsof het veertjes waren, weggeslingerd en gebroken. Verzekering dekt, wat dit laatste betreft, de schade. BRESKENS. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere! school te Breskens is benoemd de heer G, Acda te Middelburg. OOSTBURG. De tweede Oostburgsche Jaarbeurs wordt gehouden van Zaterdag 20 tot en met Maan dag 22 Juni 1931. Het aantal standen be draagt thans 23, zoodat de ruimte in hefi Beursgebouw te klein werd en naar een tweede gebouw moest worden omgezien. Voor de meerdere ruimte werd daarom het Vei- lingsgebouw gevraagd, hetwelk verkregen werd op schappelijke voorwaarden. De offi- cieele opening zal geschieden op Zaterdag 20 Juni des namiddags te half twee uur in het Beursgebouw door den burgemeester der ge meente Oostburg. Om 3 uur wordt de jaarbeurs opengesteld voor het publiek. BRIAND'S REDE IN GOURDON. Aan een verslag van Havas van Briand's rede in Gourdon is het volgende ontleend Briand bedankte voor de hartelijke ont vangst, welke hem was bereid en welke voor hem een compensatie was voor de aanvallen en het sarcasme, waaraan hij was blootge steld en hem weer moed voor de toekomst gaf. Ik wilde, zeide de minister, dat alle menschen, dis in twijfel verkeeren, hier aan wezig waren. Beweerd wordt, dat menschen van allerlei levensopvatting een nieuwen oorlog voor hun land trachtten te voorkomen, maar niemand keerde zich tot den vrede. Welnu, als gij onze geschiedenis doorbladert, dan vindt gij op elke bladzijde deze verkla ring „Ik heb den vrede." Gedurende den oorlog zag ik jonge solda ten, die voortdurend aan den dood waren blootgesteld, en ik stelde mij den angst van hun familie voor. Ik nam mij plechtig voor, dat als de omstandigheden mij na den oorlog aan het bewind zouden brengen, ik die macht ten bate van den vrede zou gebruiken. Ik wilde niet iets dergelijks ondernemen, zonder de oud-strijders te raadplegen en al len waren vol enthousiasme voor myn plan nen. Zy verklaarden, dat ik de oorlogsver minkten van geheel Frankrijk achter mij zou hebben. De leuze „Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog", heeft schipbreuk geleden in een zee van bloed. Thans dringt de erkenning door, dat men den vrede moet voorbereiden om den oorlog te vermijden. En niet alleen voorbereiden, ook organiseeren. Daarom blijft Briand. Wanneer het te doen is om den vrede, den wereldvrede en den vrede voor eigen land en wanneer men weet wat de oorlog beteekent, heeft men niet het recht zijn post te verlaten, tenzij men er toe ge dwongen wordt. Met kracht wordt de strijd gevoerd tegen de tuberculose, de kanker en andere kwalen, die de menschheid bedreigen zouden er dan geen menschen te vinden zijn voor den kruis tocht tegen den oorlog Briand kan het niet gelooven. En na het zien van een betooging als die te Gourdon durft hij tot zichzelf zeg-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1