500 300 25 Vrijzinnig leniociiten mocraat Vlissingen und der Rhein. MAANDAG EERSTE BLAD k 23-25 I UIVEIV delburgsche j v. Stoomvaart No. 138 69e Jaargang' 1931 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen lt Uw stem uit op Lijst 4, Ie Ijst der Gemeenteraadsverkiezingen. iden niet goed dat de nuttelooze i. Wanneer die de gezondheid rken, gaat alles van verstopping, vanden ophoopt, ïisme. em, onvoldoende uitslag, puisten let goed werken. :n, waarom Uw Joe ze werken. atheker H. VAN Bloedzuiverende euwe kracht. Zij geheel onschade- t en gemakkelijk L- en Bloedzuive- ten rondde doos! doosjes van 60 ct. MIDDELBURG iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiia nieuwste groote maten. nen [imd. vaaronder de verder alle lofprijzen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii vraagd door klein te WONING, liefst huurprijs niet 3.m. Brieven letters Vliss. Courant". te aangeboden een ASFORNUIS. OER, Oprit 3. voor de maand r kl. gezin, man, schooig. kinderen, CAMER en 2 Slaap- pension, met ge- n of een kl. huisje and. Br. met prijs- Bureau „Vliss. Crt." AN WIJCK, Bella- t te koop een IEPINGSHU1S or 3200.en een WOONHUIS te huur gevraagd SNEDENWONING. huurprijs, inlichtin- legen, letters P.W., Courant". delburg-Rotterdam ;elegen plaatsen iN PASSAGIERS, EN EN VEE v.Midd. v.m.uur 8 8 8 v. Roti. vm.uut 9 9 9 te bekomen Transport- en Esp. trven G. VOS. Telet 018. ENHOORN, Tel. 153 TERHOOT, Tel. 282 NHEK, Telel. 101. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending/ 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-68, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regei.Kleine advertentiesbetrefiendeHuur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct 0e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen De internationale oriënteering onzer haven. Lezing met film- en licht-beelden door Direktor Kart Hoffbauer, Haven- Directeur te Duisburg-Ruhrort Niet zoo heel lang geleden uitte een zeer bekend Nederlandsch musicus tegenover een onzer medewerkers zijn groote verbazing, dat men te Vlissingen de kostbare, natuurlijke gegevens als het prachtige eiland, het zeld zame uitzicht op de druk bevaren Schelde en de gunstige ligging onzer haven niet reeds vroeg voor de algemeene welvaart beter had weten uit te buiten. Met een verwijzing naar den kloeken geest van aanpakken aan de Vlaamsche kust, te Antwerpen en te Rotter dam, waar de gemeentebesturen de groote lijnen zien, werd er bijgevoegd, dat in het be lang van stad en land drie zulke bronnen niet zoo weinig mogen opbrengen. Ons trof het, dat Zaterdagavond door een knap persman hetzelfde betoogd werd, die, terloops vermeld, den strijd van Rotterdam tegen het Moer- dijk-kanaal kortzichtig meende, daar samen werking voor Antwerpen en Rotterdam voor- deelig zou zijn, en dit kanaal nuttig achtte voor West-Brabant met Zeeland, vermoedelijk ook voor Vlissingen. Vergeleken met elders wordt ongetwijfeld het „de cost gaet voor den baet uit" hier nog te benepen toegepast. In iedere andere plaats zou zeker het badbedrijf, modern en repre sentatief georganiseerd, jaarlijks een flink gedeelte afstaan aan reclame en boulevard verfraaiing, zou er meer contact gezocht wor den naar een fraaieren architectonischen huizenbouw en zou men reeds lang planmatig voortwerken om Vlissingen's kleinood, de mis- ie Boulevard te verbeteren en te voltooien van de duinen tot de haven, waar de toegang kon geschapen zijn. Gelukkig kreeg Vlissingen burgemeester Van Woelderen, die aanvatte en doorzette en wien de leiding in den strijd op de verschil- e fronten voor Vlissingen's behoud en toekomst moge verlicht worden door een eensgezinden steun van allen, die het goede willen met onze oude Scheldestad. Onze haven zal zich moeten oriënteeren naar de oude Dietsche handelsstad Antwer pen (wü denken aan gelegenheden als de havenfeesten hier, de inwijding der zeevaart school daar), naar Brabant en Limburg (auto-tractie) en zeker ook naar het nijvere Rijnland, wil Vlissingen de economische schade der politieke grens zooveel mogelijk neutraliseeren en niet steeds tusschen de twee historische stoelen terecht komen. Toen wij dan ook de uitnoodiging van de Ned.-Duitsche vereeniging ontvingen, om in ,3ritaimia" een lezing met film en licht beelden, te houden door den directeur der DuisburgRuhrort havenwerken, Karl Hoff bauer, bij te wonen, hebben wij gaarne aan invitatie gevolg gegeven, begrijpend en als Vlissingsche pers ten' zeerste apprecieë- rend, dat men hier met geïnteresseerde, lei dende persoonlijkheden uit de groote com mercieels kringen en havenbedrijven in on middellijk contact tracht te komen. Eerst heb ben wij nog eens gesnuffeld in een boekje uit onzen Francfurter studietijd, dat samenge steld is door den even beminlijken als kun- dlgen dr. Th. Metz van het Holland-Institut te Frankfurt, „Unsere niederlandischen Nachbarn". Otto Ernst Sutter schrijft daarin over Vlissingen „Alles, wat ik daar zag, wees de groote toekomst, die voor Vlissingen is weggelegd". Jan Steinebach over de toekomst van de haven te Vlissingen, dat men in Duitschland de noodige beteekenis zal weten toe te kennen aan de plannen, welke ten op zichte der Vlissingsche haven bestaan en dat deskundigen de haven beschouwen als die, welke in W. Europa het best gelegen en het veiligst te bereiken is. Tevens, dat Vlis singen niet met Rotterdam of Antwerpen wil concurreeren, doch een heel bijzondere plaats Innemen, nl. die van het snelverkeer, daarbij gebruik makende van het 40 H.A. groote vliegveld voor het internationale luchtverkeer. De schrijver wijst verder op het belang onzer groote, nieuwe haven in het verkeer tusschen Zuld-Duitschland en de zee, waarvoor krach tige propaganda gemaakt dient te worden. Een bijzonder genoegen was het ons deze gunstige meeningen over de ligging van Vlis singen door een figuur in de handelswereld de spreker van den avond te hoeren be vestigen. Uitdrukkelijk en zeer juist hiernaar gevraagd door een der genoodigden werd aan het einde der lezing deze opvatting her haald, zy het wat diplomatiek. Immers, het uiterst belangrijke Rijn-Westf. industriege bied moet goede relaties onderhouden naar Vele streken en niemand afstooten. De Vlis singsche haven kan absoluut een goede zaak worden. Tot oordeelen is deze havendirecteur en oud-leider van de kolossale Fender-Reederei wel bevoegd. Zooals betoogd werd en vertoond, vormen de havenbedrijven van Duisburg- Ruhrort (Duisburg heeft eigenlijk Ruhrort ingeslokt) de grootste haven in het binnen land van Europa, evenals ook de nijver heidsintensiteit in het Ruhrdistrict wel niet overtroffen zal worden. Tabellen en knappe voorstellingen, die op het witte doek werden geprojecteerd, deden zien de uitgestrektheid van deze uitgebreide verzamelhavens voor de meest waardevolle gebieden van Duitschland, waar productie en arbeid condenseert. De vorm der exploitatie is die eener N.V., gelijk die ook hier zal zijn en welke vennootschap, naar de burgemeester hoopte, spoedig met haar werkzaamheden zal kunnen aanvangen. Het is ons niet mogelijk de lezing, waarin de hechte, economische betrekkingen tusschen Holland en Duitschland, in het bijzonder het Rijn-Westfalen industriegebied met „Deutsch sachligkeit" in studie werden genomen en waarbij de positie van Rotterdam, benevens Antwerpen, naast die der Duitsche Rijnha vens, telkens belicht en besproken werden, in een dagblad voldoende weer te geven. Dit kan slechts door een technisch tijdschrift, dat dan ook vertegenwoordigd was, en waarnaar wij belangstellenden verwijzen. Men moet erbij kunnen afdrukken de sprekende tabellen en aanschouwelijke voorstellingen, om nog te zwijgen van de filmpjes, welke na de schoon heden van „Vater Rhein", ook het groote handelsbelang van den ouden waterweg zien, de industrieën en de mijnen in de nabijheid. Van de geweldige hoeveelheid cijfers en getallen waarmee de hoorders gebombardeerd werden, noemen wij slechts die van den af stand van Vlissingen tot dit industriegebied. Langs den waterweg, en deze is nog steeds de belangrijkste, waar de verhouding in het vervoer langs die tot het transport per spoor is, als 9 1, bedraagt de weg voor Vlissingen 304 K.M., voor Antwerpen 325 K.M., voor Gent 340 K.M., voor Rotterdam 220 KM. Per spoor meet men van Vlissingen 281 K.M., van Antwerpen 278.4 K.M., van Rotterdag 208.7 K.M. Hierbij is op te merken, dat het verkeer per vrachtauto toeneemt, wat voor ons, b.v. met fruitvervoer, zeer van belang wordt. Natuurlijk wees de spreker op de gemeen schap van belangen, die Nederland (en ook België) aan Duitschland bindt, daarbij ge legenheid vindend te zeggen, dat evenmin als er reden was voor 't overdreven vroegere pes simisme men thans al te pessimistisch moest zijn. Een beroep werd gedaan op de pers tot internationale samenwerking en beter inter nationaal begrip, waarna wü weer terecht kwamen op de millioenen-getallen van ver voerde goederen langs den Rijn onder Neder- landsche vlag en andere, of de büna onmete- lüke productie van kool en üzer. Alles zeer interessant en zeer leerzaam. De hulp, die de Belgische staat haar haven Antwerpen ver leent door middel der surtaxes d'entrepot werd aangestipt, zoo ook arbeidsprestatie van het Albert kanaal, waarbij het weer goed was het meer neutrale oordeel van een buiten lander te hooren. De burgemeester, die den spreker had ingeleid, dankte namens de aanwezigen directeur Hoffbauer, welke laatste zich meer malen gemoedelijk verontschuldigd had over zün onuitputtelük arsenaal van cüfers en ge tallen. Wij schreven reeds, hoe deze gelèerde, handelsman en prominent leider in grooten trant als zün meening te kennen gaf, dat vooral hier moet aangepakt worden om de scheepvaart- en handelswereld onze ligging onder de aandacht te brengen. Vooral veel zal hier afhangen van de energie en be kwaamheid van den nieuwen havendirecteur, bü welke woorden de heer Van Woelderen zich in een zeer goed gekozen antwoord in het Duitsch aansloot. „De mond van den Rün ligt tusschen IJmuiden en Vlissingen. Vlissingen, dat nog een onbeschreven blad is, maakt, dank zü de gunstige ligging, aanspraak op een klein deel van het vervoer en den handel in dit gebied, opdat er hier meer welvaart kome. Opbouwen in ty'den van depressie is wellicht moeilyker, maar de basis wordt solieder gelegd, omdat men met grooter nuchterheid en meer reëel „bis auf die Knocken" ziet. Eigen energie en bekwaamheid moeten het voor onze haven verder doen." Aldus ongeveer de burgemees- AMBTENAREN ter, die tevens de hoop uitsprak, dat goede relaties met het rijk, dat Direktor Hoffbauer beheert, mogen b jdragen tot den bloei van Vlissingen. Waar deze laatste gaarne mee accoord ging, en wü met hem. VLISSINGEN, 15 JUNI. Ontslag als raads- en als Statenlid. Onderstaand bericht lezen wü in „het Volk" Het christ.-hist. raadslid de heer W. de Ridder, die op de Maatschappij „de Schelde" werkzaam is, is dezer dagen tot baas be noemd en zal nu, naar wij vernemen, moeten bedanken als lid van den gemeenteraad en ook als lid van de Provinciale Staten. De directie der „Schelde" schijnt deze functies onvereenigbaar te achten. Hoewel de heer De Ridder als no. 2 op de christ.-hist. lijst voor komt, is het vrü zeker, dat hü niet in den raad terugkeert. Onze badplaats. Wü hebben gisteren een zeer druk bezoek gehad van Belgische plezierreizigers. Met drie booten kwamen resp. 450, 300 en 150 rei zigers mede, alzoo in totaal 900 personen. Deze brachten een bezoek $an strand en dui nen, waardoor daar een gezellige drukte heerschte. Vele gasten hebben ook een ver- frisschend bad genomen. Ontslag aangezegd. Op de werf der N.V. Kon. maatsch. „de Schelde" is tegen a.s. Zaterdag aan ruim 100 werklieden ontslag aangezegd, terwül een aantal andere werklieden om de maand zul len gaan werken. De algemeene malaise in de scheepsbouw- industrie, die vooral te Rotterdam en langs den zoogenaamden Dijk, zeer ernstig is, doet zich ook hier meer en meer gevoelen. Onweer. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur ontlastte zich boven Walcheren een hevige onweersbui, gepaard gaande met geweldigen regenval. De bliksem is ingeslagen in het hoekhuis Pioen laan 14 en Residalaan 2. De schoorsteen werd van het perceel afgeslagen, terwül aan één züde mede een aantal pannen door het he melvuur werden afgerukt. Ook ontstond sto ring in de electrische verlichting. Brand is niet veroorzaakt en persoonlüke ongelukken zy'n niet voorgekomen. Duizenden menschen, welke in de duinen vertoefden, werden door het onweer verrast en trokken doornat stadwaarts. Op den Havendijk te Middelburg werd een boom door het hemelvuur versplinterd. Aan den weg naar Souburg, dicht bü Rit- them werden 4 telefoonpalen door den in- slaanden bliksem versplinterd. Ook werden de telefoondraden verbroken. De storm. Tüdens den plotseling opgekomen storm van den afgeloopen nacht zün meerdere electrische lampen defect geraakt, terwül hier en daar eenige zonneschermen, die blükbaar vergeten waren in te halen, het hebben moe ten ontgelden en vernield zün geworden. Ongelukken. Op het stoom-betonnings- en verlichtings vaartuig „Vlissingen" is een matroos bü het overzetten van een steen voor een lichtboei, bekneld geraakt tusschen een ketting. De man werd hierdoor vrü ernstig gewond. Een tweede matroos heeft zich ernstig aan een duim bezeerd, welk lichaamsdeel tusschen een haak bekneld geraakte. Op de fabriek Fünwerk is een 53-Jarige werkman tusschen ü'zeren platen bekneld ge raakt, waardoor de man inwendige kneuzin gen bekwam. Hü werd per brancard naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd. Een gesignaleerde. Zaterdagavond werd door de RotterdarrtSche politie naar hier overgebracht een man, die in het „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond, daar hü zich in 1929 aan rijwieldiefstal had schuldig gemaakt. De man was geduren de de laatste jaren buiten ons land geweest Na verhoor is de man naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Baldadigheid. In den afgeloopen nacht werd waargeno men dat een bank in het Bellamypark was vernield geworden, althans eenige latten wa ren afgerukt. Wij roepen de medewerking in van het publiek voor onze banken, die voor menigeen zulk een aangename plaats tot rusten bie den, om deze in bescherming te jiemen. Vaak ook komt het voor dat kinderen spelend over de banken loopen, waardoor deze noo- deloos bevuild worden. Concerten marinekapel. Het concert. Zaterdagavond op het Molen water te Middelburg gegeven, werd door dui zenden belangstellenden bügewoond. Er heerschte den heelen avond een buitengewone aandacht, zoodat iedereen volop heeft kunnen genieten van deze mooie uitvoering. Na de pauze werd begonnen met het Zeeuwsche Volkslied, terwül het concert be sloten werd met het Wilhelmus. Hedenavond wordt het laatste concert ge geven en wel in het Bellamypark. Wü ontvingen een ingezonden stuk, waarin de inzender er zich over beklaagde, dat de stilte Vrüdagavond bij het concert op het strand heel wat te wenschen overliet. Hü spreekt den wensch uit, dat hedenavond de muziekliefhebbers ongestoord zullen kunnen genieten en de levenmakers op behoorlüken afstand zullen worden gehouden. Wij hebben hiermede den korten inhoud van een schnjven medegedeeld en ach ten opneming van het geheele stuk niet noodig. Vakafdeelingen. Het departement van arbeid heeft ten be hoeve van de landbouwbemiddeling een vier tal vakafdeelingen gesticht en ondergebracht bü de districtsarbeidsbeurzen. Voor Zeeland is deze afdeeling ondergebracht bij de dis- tricts-arbeidsbeurs te Middelburg, meldt ,het Volk", welke omvat de districten Middelburg Bergen op Zoom, Breda en de Zuid-Holland- sche eilanden. Voor de genoemde districten is als deskundig leider aangesteld de heer J. K. Melse. Een gespannen verhouding. De vergadering van den gemeenteraad van Dreischor, uitgeschreven door den burge meester, moest heel spoedig weer gesloten worden, omdat de wethouders mededeelden, dat de op de agenda voorkomende voorstel len niet in de vergadering van Burg. en Weth. waren behandeld en dat zü, als de vergadering toch voortgang zou hebben, pro test bü Ged. Staten zouden aanteekenen. Een gemeenteraad om door één-derde stem. Bü de verkiezing voor den gemeenteraad te St. Annaland heeft zich het merkwaardig verschünsel voorgedaan, dat deze raad, die in meerderheid links was, door verschil van 1/3 stem rechts is geworden. De rechtsche lüst behaalde 457 stemmen en daar de kiesdeeler 152 was, waren gekozen drie der candidaten met een overschot van één stem. De linksche hjst verkreeg 341 stemmen en had dus direct 2 zetels en een overschot van 37 stemmen. Een zesde zetel kon direct aan d<, lüst van Gemeentebelang, eveneens links georiënteerd, worden toege kend, deze lijst verwierf 171 stemmen. Om voor een restzetel in aanmerking te komen moest de officieele linksche lüst per zetel drie kwart van den kiesdeeler zijnde 114 stemmen hebben of in totaal 342 en zü had er maar 341 of 1/3 stem per zetel te weinig. Zoo kreeg de rechtsche lüst met slechts één stem boven drie directe zetels den restzetel. Deze partü had dus per zetel 457 4 114 stem en dus juist voldoende om per zetel driekwart van den kiesdeeler te hebben. RITTHEM. De installatie van den nieuwbenoemden burgemeester, P. w. ter Haar, zal plaats hebben op Woensdag 1 Juli, des namiddags 2 uur. Volgens landelük gebruik zal hü door een eerewacht te paard feestelük worden inge haald. Zaterdagavond is uit de ingezetenen een feestcommissie gevormd, die een voorloopig programma heeft vastgesteld. GOES. Zaterdag jl. maakte de oudheidkundige vereeniging „de Bevelanden" een excursie naar Gent. Bü het Gerard Duivelsteen werd het gezelschap ontvangen door dr. L. van der Werveke, rüks-archivaris van Bent en Oost-* Vlaanderen. Onder diens bekwame leiding werd de stacï bezocht. Men bracht een bezoek aan do meest bekende kerken en musea, o.a. aan do Sint Baaf en aan het Gravesteen. Te zes uur werd Gent verlaten, nadat do voorzitter der vereeniging, de heer P. C. do Gelleke aan den heer Van der Wervele na-* mens de excursisten hartelijk dank had ge-* zegd voor dezen mooien dag. Tot tweede Llerk aan het gemeentelylS gasbedrijf alhier is benoemd de heer P. B, Kramer alhier. De gasfitter F. W. Ouwehand is in gehjkd betrekking bü de gemeentebedrijven te Maas* sluis benoemd. BRESKENS. De 1ste Zeeuwsch-Vlaamsche jaarbeurs, welke van 213 Juli te Breskens zal gehou-* den worden, heeft haar inschrüvingen voor standruimte gesloten. Ongeveer honderdi standhouders hebben een standplaats inge-* nomen. De officieele opening zal plaats heb ben op 2 Juli door jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de proM vincie Zeeland. NIEUWVLIET. Uitgebracht op den vrü- heidsbond 178 stemmen. Gekozen de heeren! J. de Hullu, J. J. Provoost, A. de Hullu, Iz. do Bruine en A. Brakman. Op de S.D.A.P. wer- den uitgebracht 69 stemmen. Gekozen do heeren J. J. de Keuninck en J. van den Ameele. SLUIS. By de gehouden stemming voor do verkiezing van leden van den gemeenteraad, verkregen de R.-Kath. 442 stemmen, een vrüe R.-Kath. lijst 217 de anti-rev. 210 en do vrüz. 153 stemmen. Gekozen zün 5 katholie ken, 1 anti-rev. en 1 Vrijheidsbond. Tot nu toe bestond de raad uit 4 R.-Kath. en 3 protestanten. KERK- EN SCHOOLNïEUWS Beroepingswerk. Aan de kerkvoogdü der Ned. Hervormde gemeente te Biezelinge is door 70 lidmaten een verzpek gericht om de noodige financi- eele maatregelen te nemen, die het beroepen van een eigen predikant mogelük maken. Ds. W. A. B. ten Kate. Op Zondagen 21 en 28 Juni a.s. zal door ds. W. A. B. ten Kate, predikant der Ned. Hervormde gemeente te Enschedé, op uit noodiging van den kerkeraad der Holland- sche Gemeente te Londen lier de dienst in de Hollandsche Kerk worden geleid. Bevestiging en intrede. Candidaat Jac. Andree te Krabbendüke hoopt Zondag 26 Juli a.s. intrede te doen bü de Geref. Kerk te Poortugaal, na bevestigd te zün door zijn vader, ds. A. Andree van Krabbendijke. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de natuurkunde aan de H.B.S. te Delft komt als no. 3 voor ir. J.W.T. M. A. Cramer te Vlissingen. Christ. Kweekschool te Middelburg. Geslaagd de heeren J. B. van Kesselen, VlissingenJ. Koppejan, Meliskerke W. D. J. Lafeber, Middelburg J. Luteyn, Gapinge M. A. Maas, Vlissingen en J. de Noord, Grüpskerke. Leeraar R.H.B.S. By" Kon. besluit is tüdelük benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Middelburg A. P. W. van der Haar te Utrecht. RECHTSZAKEN Zün stiefvader neergeschoten. De rechtbank te Amsterdam heeft opnieuw behandeld de zaak tegen den 23-jarigen chauffeur, die op 3 October van het vorig

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1