500 100 25 13 JUNI RTLIJNEN E VLISSINGEN IVO. 137- 69e Jaargang1 -1931 I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenen de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. I franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- I ,ige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et lip: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Ieerste blad GEMEENTEBESTUUR I aanplakken verkiezingsreclame KAMEROVERZICHT BTORSLAANDB REDENEN WAAROM chief whip DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID IS! CHIEF WHIP wordt onder ideale omstandigheden gefabriceerd omstandigheden, die een waarborg bieden voor baar absolute zuiverheid, terwijl de kwaliteit in ée'n woord „af" is! Doorslaande en voldoende redenen om in het belang van Uw gezondheid over te gaan op CHIEF WHIP., Bovendien worden ze volkomen onderschreven door bet Eerediploma van het Institute of Hygiene, dat reeds vele jaren toegekend wordt aan Uw VIRGINIA BINNENLAND Stads- en Provincienieuws alfuurtje. 3.00 Kin, 6.00 Sportpraatje. verzicht. 6.35 Belas- 7.30 Politieberichten, 8.00 Concert, orkest, n lezing. 11.00 Gra- 10.35 Morgenwijding. ;tconcert. 3.50 Con- 5.05 Orgelspel. 5.85 nuziek. 6.35 Berich- 7.20 en 7.35 Lezing. .00 Berichten. 9.20 >t Command Search- i dansmuziek. 1725 M. 8.05 en .50 Dansmuziek. 6.20 rkestconcert en soli, 7.25 en 10.35 en 11.35 1.25 Orkestconcert, 5.20 Concert. 8.20 amofoonplaten. 10.35 icert. 11.50 Dansmu- - 10.50 Zang en toe- ert. 2.50 Gramofoon- t en zang. 8.20 Or- ht. 9.20 Zang. 10.05 .20 en 6.05 Orkest platen. 8.20 Concert, kestconcert. 508.5 n zang. 6.05 Orkest platen. 8.20 Orkest- ,userie. 9.20 Concert. )0 Gramofoonplaten. iten. 2.20 Gramo- 4.50 Concert. 5.50 ijke avond. 9.20 Mi- •ichten en daarna Juni. 8.30 Vara. Gymnas- 8.55 Lezing. 9.25 Orgelspel. 10.30 VP. i.vro. Gramofoonpla- en viool. 1.00 Lezing. 30 Gramofoonplaten. Lezing. 3.45 Vervolg )0 Kinderuurtje. 5.30 lannenkwartet. 7.15 .00 Vaz Dias. 8.15 l sopraan. 9.15 Zang. I. 10.30 Orkest. 11.00 10 N.C.R.V. Morgen- amofoonplaten. 10.00 iertje voor den Ned. -ond. 12.00 Concert, halfuurtje. 2.00 Li- 'oncert, orkest. 4.15 st N.C.R.V. 7.45 Le en. 8.15 Uitzending it. Antonius Comité, jubeljaar van het 7e afsterven van den 9.30 Vaz Dias. 10.40 - 3.20 Kerk-cantate. kwintet, alt en te- i.20 Bijbellezing, zing. 9.10 Berichten, olisten. 10.50 Epiloog. >hip. 1725 M. 8.05 Gra- ;lconcert. 1.20 en 1.50 onplaten. 7.50 Circus il. 9.05 Concert. 9.50 - 12.20 Orkestcon- it, soliste. 4.25 Zang. 6.20 Harmonicamu- t en solist. 9.40 Pia- rt en solisten. 11.05 - 7.20 Orkestconcert. 11.50 Bach-cantate. •t. 8.20 Operette-uit- ek. !5 Concert. 6.35 Gra- ïermuziek. 8.55 Con- M. 5.30 Concert, J5 Gramofoonplaten. 0 Orkestconcert. 8.20 rijding. 11.50 Bach- nding van den Ma- icert. 2.50 Solisten- t. 7.05 Lezingen. 8.20 II.20 Berichten en uni te Adelaide Tuni te Tanga ni van Kobe velt" (uitr.) 11 Juni sr.) 9 Juni v. Singa n Hamburg n. Antw. Rott. vanBombay Juni te Genua ni te Genua 11 Juni Perim iuto's, Fietsen tuigen. uur 9.50 9.51 9.51 I, 12.43 0.24 1.35 13.57 14.— 14.01 VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuuj.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 15 regels 75 ct., iedere rege! meer 15 ct. I Be abonné's in 't bezit eener I polis, zijn GRATIS verze- I (erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij vferlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen, brengen ter openbare kennis, dat het bij de artikelen 51 en 52 der Alge- meene Politieverordening dezer gemeente verboden is a. binnen de bebouwde kom op den open baren weg op zichtbare wijze eenige reclame aan te brengen of te hebben, indien hierdoor, I naar het oordeel van Burgemeester en Wet- I iouders, het stadsschoon wordt geschaad b. een aanplakbUjet, drukwerk of geschrift I elders dan op eigen of daartoe door den eige- [naar of den gebruiker beschikbaar gestelde I panden aan te plakken of te bevestigen c. aan andere dan de daartoe bevoegde I personen, op een gemeentebord of op een ibaar gebouw een aanplakbiljet, drukwerk I of geschrift aan te plakken, of te bevestigen dat het in verband hiermede alleen geoor- I Icofd zal zijn met verkiezingsreclame voor de I as, stemming voor de leden van den Ge- I meenteraad behalve de gemeentelijke aan- I plakborden, waartoe men zich tot den pach- I ter J. a. Pieterse van Wijck dient te wenden I - te beplakken le. den tuinmuur van het schoolgebouw aan de Arsenaalstraat 2e. den muur van de speelplaats van de I openbare scholen H, I en K aan de Verkuijl I Quakkelaarstraat nabij de Scheldestraat Je. den grondkeerenden muur aan de West- straat] de deuren toegang gevende tot de ach- I terplaats van de voorm. Kazerne Koning I Willem Hl en den muur van het brandspuit- I huis aan het Prinsebosohje 5e. het brandspuithuis aan de Glacisstraat. Vlissingen, 13 Juni 1931. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. tweede kamer. Vergadering van Vrijdag. Stuwadoorswet. De „Tribune". Nog een restje Stuwadoorswet. De Minister voelde niets voor het verplich tend stellen der advies-commissies en de vei ligheidscommissies, omdat ze niet altijd noo- dig zijn. De heer Brautigam meende, dat met name de veiligheidscomissies bij facul- tatiefstelling juist daar zullen ontbreken waar zij het hardst noodig zijn, maar de Minister betoogde dat er aan de veiligheid niet veel meer te doen valt. Het aantal onge lukken is stationair en er is niets meer te doen om dat te verminderen. De verplicht-stelling der adviescommissies I trok de heer Brautigam in, die van de vei ligheidscommissies werd verworpen met 42 tegen 18 stemmen. Enkele puntjes werden nog behandeld. Zoo werd gevraagd ook voorlieden en onderbazen onder de wet te brengen, ook al verdienen zij meer dan 45 per week, wat thans de maxi mum-loongrens is voor hen, die er onder zullen vallen. De Minister zette uiteen dat allen die werk verrichten in het bedrijf er onder vallen, tenzij zij uitsluitend met toe zicht zijn belast. De algemeen© bepalingen laten ruimte voor nauwkeurige toepassing. Het wetsontwerp werd aangenomen met 59 tegen 3 stemmen. Tegen de communisten en Braat. De Kerstenlanen waren weggeloopen, naar de heer Duymaer van Twist bij interruptie meedeelde, toen hun namen voor de stem ming werden afgeroepen. i De heer Wijnkoop heeft vervolgens geje- remleerd over de verwijdering van „De Tri bune" uit de leeszalen en de stationswacht- Volgens hem beteekende de verwijdering hit een dozijn leeszalen niet veel, maar het Principe Dat is censuur en niets dan dat en wijst op den naderenden ondergang van de bestaande maatschappij. De strijd tegen den godsdienst is z.i. toch niet tegen te-houden 611 de censuur bewijst alleen hoe zwak de verdedigers daarvan zijn. De Regeering spreekt door de censuur het bankroet van den godsdienst uit, meende hij. WH de Regeering de censuur opheffen, die bet eenige dagblad treft dat voor den prole- tarischen cultureelen opbouw strijdt. CHIEF WHIP Effect heeft de censuur niet, want het aantal abonnementen is sedert zeer ge- De Minister van onderwijs meende dat er veel misverstand bestaat ten aanzien van het toezicht op de leeszalen. Het toezicht op de gesubsidieerde openbare leeszalen wordt niet rechtstreeks geoefend door de Regeering, maar wel door de Centrale Organisatie waarbij alle leeszalen zijn aangesloten. Het eerste toezicht op de lectuur wordt geoefend door ieder bestuur. Enkele eischen zijn door de Regeering gesteld in de subsidie-toeken ning. Een inspecteur is aangesteld door de Centrale Vereeniging en hij is dus geen amb tenaar. De Regeering heeft de eindbeslissing van overleg met de centrale vereeniging. Die inspecteur heeft bezwaar gemaakt tegen „de Tribune". Het bestuur der centrale vereeni ging heeft dit optreden goedgekeurd en de Regeering heeft zich er mee vereenigd. Van een doelbewuste actie door de Regeering te gen de communisten is dus geen sprake. Het onpartijdige der openbare leeszalen brengt mee dat lectuur over het communisme niet geweigerd wordt. Het maandblad „Commu nisme" en de „Communistische Gids" worden niet geweerd, o.a. niet in de Haagsche lees zaal die „de Tribune" weerde. Meer dan 100 boeken over het communisme zijn in de bi bliotheek. Het bezwaar van den inspecteur school ergens anders, nl. in de walgelijke wijze waarop dit dagblad de godsdienstige gevoelens van een groot deel van het volk heeft gekrenkt. Daarom hoort het in de openbare leeszaal niet thuis. Het is een ver troebeling van de kwestie als men zegt dat bet tegen een partijblad gaat. Als dergelijke passages in een boek voorkwamen, zou nie mand in de leeszaal het opnemen. Onpartij digheid en wering van moreel-schadelijke lectuur zijn de twee grondpeilers van de openbare leeszaal. Of het abonnementental van het blad was gestegen was den Minister niet bekend. Hij heeft er geen onderzoek naar ingesteld. De Minister begreep niet dat men dan niet dankbaar was voor de wering van het blad. Van de overige vragen maakte de Minister zich uiteraard gemakkelijk af, meest met een aardig grapje. Meer verdienden zij ook niet. Als ,4e Tribune" het wil ban zy worden toegelaten als blijkt dat zij haar houding herziet. Wat den spoorwegboekhandel betreft, wees de Minister van waterstaat er op dat de Spoorwegen zelfstandig oordeelen. Zij wen- schen geen bladen toe te laten die krenkend zijn voor godsdienstige gevoelens. De Regee ring heeft geen aanleiding aandrang op wij ziging uit te oefenen. De heer Wijnkoop stelde een motie voor om uit te spreken dat „de Tribune" In de openbare leeszaal moet blijven. Hij kreeg steun van de heeren Van der Heijde, Mar- chant en Floris Vos, die meenden dat het verbod ontaktisch was behandeld en te veel relief aan het blad werd gegeven. Volgens den heer Boon moet een politiek blad binnen perken blijven en geen schunnige taal uit slaan. Aan de stations had men echter het blad moeten blijven verkoopen omdat dat een andere situatie is. Dinsdag voortzetting. Auto -nummering. De minister van waterstaat heeft een aan tal wijzigingen in de motor- en rijwielbe schikking aangebracht. O.m. is bepaald, dat wanneer (in eenige provincie) voor een motorrijtuig het nummer 99.999 is uitgegeven, de nummering opnieuw; met 1 begint, echter met toevoeging van de letter Z. Op het nummerbord komt dan te staan bijv.AZ—324. De radio-censuur. Bij het hoofdbestuur van de V.A.R.A. is, naar „het Volk" meldt, de volgende brief van de radio-omroep-controle-commissie ingeko men Naar aanleiding van het gesprokene door den secretaris uwer vereeniging op 10 Juni jl. inplaats van de rede van den heer Schevenels verzoekt de commissie op grond van artikel 11 van het reglement der radio-omroep-contro- le-commissie het bestuur der V.A.R.A. ter verantwoording over haar houding in de ver gadering der commissie te komen op 17 Juni a.s. te 11.15 uur. Arbeidsbemiddeling. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" heeft een adres aan den minister van arbeid, handel en nij verheid doen toekomen inzake arbeidsbemid deling. Adressant dringt er daarin bij den minister op aan, de noodige stappen te doen om de wet van 29 November 1930, houdende regeling met betrekking tot de arbeidsbemid deling, in werking te doen treden, door welke wet de mogelijkheid wordt geschapen, dat het instituut der arbeidsbemiddeling voor de ar beidsmarkt der handels- en kantoorbedien den meer waarde zou bezitten dan thans het geval is. uitgebreid. Verder is-het aantal deelnemers aan de reis in het laatst van Juli naar En geland en Schotland, waarvoor de mailboot „Prinses Juliana" van de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" speciaal voor de Ned. Reisvereeniging is gereserveerd, van dien aard, dat ook deze interessante reis zeer waarschijnlijk wordt uitgevoerd. „De Tijd". Volgens „het Volk" zouden er thans weer onderhandelingen gaande zijn met de „Nieu we Haarlemsche Courant" om het dagblad „de Tijd" over te nemen. Nederlandsche Reisvereeniging Ondanks de huidige malaise is de lust tot reizen nagenoeg onverflauwd gebleven. Naar uit mededeelingen in de jongste hoofdbestuursvergadering van de Nederland sche Reisvereeniging blijkt, werden dit jaar tot einde Mei reeds 68 reizen door deze ver eeniging uitgevoerd, waaraan door 1892 per sonen werd deelgenomen. Ook met de aanmelding voor de jubileum- generale in het laatst van Juli en begin Au gustus naar Weenen is het zeer vlot gegaan. Er zfjn reeds 785 dames en heeren voor deze groote reis ingeschreven. Om reis-technische redenen kan dit aantal evenwel niet worden De Rotter damsche haventarieven. De Soheepvaartvereeniging Zuid schrijft aan de bladen Onze verschillende adressen zoowel als dis van de Kamer van Koophandel en de vele verzoekschriften van particuliere onderne mingen hebben tot dusverre niet tot eenig voorstel tot verlaging van haventarieven ge leid. Te Amsterdam zijn inmiddels belangrijk verlaagde haventarieven ingevoerd, waarmee het Amsterdamsche gemeentebestuur zelfs in het buitenland reclame maakt. Wij hebben een advertentie voor ons in de „Fair Play" waarin het gemeentebestuur van Amsterdam de aandacht van buitenlandsche belangstel lenden erop vestigt, dat het havengeld be langrijk is verlaagd en als voorbeeld noemt, dat een schip van een bepaalden inhoud met 400 ton lading hetwelk voorheen 90 pond sterling havengeld moest betalen, thans nog slechts 40 pond is verschuldigd met nog een reductie van nog 10 na de derde reis. Een ander voorbeeld dat voor een havengeld van 27 pond voorheen thans 14.68 pond verschul digd ls. Hoe ernstig de toestand in de Rotterdam- sche haven is, wij wezen hierop reeds vroe ger in adressen en publicaties moge o.m. blijken uit eenige looncijfers. In de eerste 9 weken van 1931 werd niet minder dan 700.000 minder aan loonen uitbetaald in de Rotterdamsche haven (dan nog uitsluitend aan havenarbeiders en niet inbegrepen lei dend personeel, bazen, krassen enz.) dan in 1930, zijnde een vermindering van ruim 14 Bij 1929 vergeleken bedraagt die achteruit gang 1.3 millioen of 24 richt met camera's van klein formaat. In de uitvoerige rubriek Van en voor dé lezers (natuurhistorisch allerlei) worden ver schillende ontwerpen aangeroerd. Talrijke foto's illustreeren den afwisselenden tekst. Het voorzitterschap van de AVRO. Het „Hbld." verneemt, dat de heer J. ten Haar Jr., die aangezocht was om het voor zitterschap van de A.VJt.O. te aanvaarden, gisteren in den loop van den dag aan het A.VJR.O.-bestuur schriftelijk heeft bericht, dat hij, na ernstig beraad, met het oog op zijn gebrek aan tijd om de belangrijke functie naar behooren te vervullen, op de aanbieding niet kan ingaan. VLISSINGEN, 13 JUNI. „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen de Juni-aflevering van „De Wandelaar", maandblad gewijd aan natuur studie, natuurbescherming, heemschut, geo logie, folklore, buitenleven en tojerisme. Jan P. Strfjbos beschrijft het leven der steeds zeldzamer wordende grielen, terwijl de redacteur, Rinke Tolman, de aandacht vraagt voor het beroemde keverboek Coleoptera Neerlandica. Gerlof Kalma deelt verder bi- zonderheden mede omtrent de slangensoor ten, die in Nederland voorkomen en C. A. van der Gen, zelf een bekwaam fotograaf, zet uiteen welke wonderen kunnen worden ver- Opcenten tabaksaccijns sigaretten. Reeds eerder hebben wij in de kolommen van dit blad mededeeling gedaan van het in werking treden van de wet van 15 Mei 1931 (Staatsblad no. 189), als gevolg waarvan met ingang van 1 Juni jl. dertig opcenten worden geheven op den tabaksaccijns op sigaretten. Deze heffing geschiedt, behalve in uitzonde ringsgevallen, door middel van aanvullings zegels, welke bij de gewone accijnszegels op de verpakkingen worden aangebracht. Van 1 Juli a.s. af moeten allen die sigaret ten voor zich zelf of voor een ander ten ver koop in voorraad hebben, de verpakkingen van een aanvullingszegel hebben voorzien, ook de oude voorraden. Deze aanvullingszegels moeten vóór 20 Juni a.s. worden aangevraagd bij den ontvanger der accijnzen, Zeilmarkt 8, alhier, op een van rijkswege vastgesteld formulier, dat bij ge noemden ontvanger kosteloos verkrijgbaar is. Wü raden belanghebbenden dringend aan niet na te laten de noodige aanvullingszegels aan te vragen, aangezien een boete van ten minste vijf en twintig gulden wordt opge legd, indien nè- 30 Juni a.s. sigarettenverpak- kingen, zonder voorzien te zijn van navorde ringszegels, ten verkoop in voorraad worden bevonden. Verdere inlichtingen worden op het kantoor, Zeilmarkt 8 alhier, verstrekt. N.V. Stoomvaart-maatschappij „Zeeland". Aan de op 27 Juni te houden vergadering van aandeelhouders der stoomvaartmaat schappij „Zeeland" zal worden voorgesteld over 1930 een dividend van 5 uit te keeren. Een lange reeks van jaren is geen dividend uitgekeerd. Tevens zal een voorstel ter tafel komen om van het maatschappelijk kapitaal groot f 5.020.500, de nog niet uitgegeven 3.000.000 omvattende de series D, E en F. uit te ge ven op zoodanige tijdstippen als de directie, onder goedkeuring van den raad van commis-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1