1000 500 300 150 100 25 Gemeentelijke Badinrichting. De Vrijzinnig Democraten strijden voor een VRIJDAG 12 JUNI EERSTE BLAD IVo. 136 69e Jaargang 1931 npeBmans M DENT1E TLIJNEN CHT VLISSINGEN Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads-cn Pro vincicnicuws BUITENLAND nnig man, htig plan st al gauw nd, een touw, •n gezwind orrijwiel bindt.... .terdag vervolg.) de omroepgolven. deinden werd ruim efunken laboratoria flengte geconstru- ingezien, dat de 'ooral werd bepaald werkingssfeer, welke len horizon van de werking verkregen enz, met het Hein- iet prof. Esau, den gebied der ultra- andigheid is, dat de en met behulp van dapparaat, geschikt voor de ontvangst .engten, zoodat dus te verwachten om- van den omroep de :zitters van het nor gedupeerd worden, nsch kunnen over- op korte golf, het- t op ontvangst van epzender of naar nders op langen af- n, valt te verwach- plaatselijke zenders M. zal worden in >k de langere golf- aan, hoewel het ge- zal worden, zoodat oringen zullen ver- het golflengtege- t geen vrees te be- .teel op de wereld nstations eventueel decimeters zouden acht, zonder dat -reden. tweede schrijven wij evenwel ter -t wü het niet ge- verkwikkelijke dis- Red.) Galle Antw. 'an New-Orleans Kobe funi Suez i Galle mi van Alexandrië Juni Perim ,i van Marseille te Calcutta 767.9 te Isafjord, 750.9 te Storno- ond van 12 Juni: ijke tot Zuidelijke of zwaar bewolkt, er iets warmer. o's, Fietsen gen. 9.50 9.50 9.51 9.51 2.01 13.15 2.43 13.57 0.24 14.— 1.35 14.01 VLISSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. I Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- e landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS*. Van 15 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 12 JUNI. Prov. Staten. De eerste zitting der Staten van Zeeland zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juli a.s., des I nam. te half acht uren en ligt het in de be doeling om de, overeenkomstig art. 46 der Provinviale wet, voor de verkiezing van de leden van Ged. Staten op Woensdag 8 Juli d.a.v. te houden vergadering te openen des voorm. te 10 ure en om de verslagen der af- deelingen betreffende de voorstellen van Ged. Staten te behandelen op Dinsdag 28 Juli da.v., des voorm te 10 ure. De bevolking van Zeeland. De bevolking van Zeeland bestond op 31 I December 1929 uit 124203 mannen en 123707 I trouwen, samen 247910 zielener werden ge- I boren 2415 m. en 2407 vr., er overleden 1172 m. en 1193 vr., een vermeerdering daardoor I dus met 1243 m. en 1214 vr. Er vestigden zich in de provincie 78C8 m. en 7215 vr., er ver trokken 8567 m. en 8331 vr., een vermindering I dus met 759 m. en 1116 vr. Op 31 December 0 bestond de bevolking uit 124687 m. en 123805 vr., totaal 248492 personen. De grootste gemeente is Vlissingen met I 10910 m. en 10800 vr., totaal 21710 zielende kleinste de gemeente Serooskerke CSch.) met 129 m. en 126 vr. of totaal 255 zielen. Strandconcert. As. Zondag geeft het harmoniegezelschap I „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, een concert in de kiosk op den boulevard Evertsen, aanvang 8 uur. Programma: 1. „Eureka", pas redoublé, Alice de Jong 2.„Fleurs des Champs", 2de fantaisie, W. van Perck 1. Fantaisie sur l'Op. „La Dame Blanche", Baieldieu 4. a.Jch hab ein kleine braune Mandoline", Karl M. May „Darf ich um den nachsten Tango bitten", Willy Boren Pauze. 5.„Stein Song", marschlied, Fennstad, Mannecke 6. Fantaisie sur l'Op. „Genma di Vergi", Donizetti 7. Fantaisie op motleven van F. Schubert, Alb.Floris 8. Fantaisie sur l'Op. „Martha", Flotow, Tilliard 9. Finale. Gezondheids-commissies. Door den Commissaris der Koningin zijn tot lid van de gezondheidscommissies, geze teld te Middelburg, Veere, Vlissingen, Zie- rikzee, Tholen, Goes, Kruiningen, Oostburg, Hulst en Ter Neuzen, voor het tijdvak van 1 Juli 1931 tot 1 Juli 1936 herbenoemd de heeren J. A. Vertregt, Jhr. W. Z. van Teij- lingen, M. C. Braat, W. H. Ittmann, P. J. Duinker, C. Griep, J. Lindenbergh Cz., J. de Hullu, P. F. Vee en J. C. Bom terwijl de herbenoemde heeren jhr. W. Z. van Teylin- gen, w. H. Ittmann en P. J. Duinker tevens zijn aangewezen als voorzitter. Uit de Staatscourant. By Kon. besluit van 9 Juni is aan mr. G. J. Sprenger, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1931, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter-plaatsvervanger hi de arrondissementsrechtbank te Middel burg, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. By Kon. besluit van 9 Juni is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Middelburg L. J. Geelhoedt, wethouder der gemeente Ter Neu zen, wonende aldaar. De marine-kapel. In de Abdij te Middelburg werd gisteren avond de taptoe uitgevoerd door de marine- kapel. Het succes was even groot als Woens dagavond op den boulevard alhier. De Commissaris der Koningin was met zijn familie en gasten op het bordes* van zijn wo- nihg en woonde daar de geheele uitvoe ring by. Toen de taptoe onder applaus van de aan wezigen was beëindigd, complimenteerde de Commissaris der Koningin de heeren Leisti- kow en Witteveen en dankte hen hartelijk vo°r het gebodene. Alle marinemannen wer den vervolgens bij gedeelten binnen genoo- digd om een verfrissching te gebruiken. Toen weer was aangetreden, zette de mu ziek een marsch in en even later ging de tocht naar de Loskade, waarna de kapel met de Mijnenveger 4 naar Vlissingen terug keerde. Hedenmorgen te half negen kwam de kapel weder aan de Loskade te Middelburg aan voor het maken van een muzikale wandeling door een groot deel der stad. Concert Marine-kapel. Het programma van het concert, te geven door het Staf muziekkorps der Koninklijke Marine op Zaterdag te 8 uur op het Molen water te Middelburg, luidt als volgt 1. „Vertrek naar Zee", marsch, L. H. F. Leistikow 2. „Ouverture Raymond", A. Thomas 3. „La Housarde", walzer, L. Ganne 4. „Ungarische Tanze No. 56", J. Brahms 5. „Le Freischutz", Grande fantaisie sur l'opera de Weber, F. Dunkier Pauze. 6. „Ballet Egyptien", A. Luigini 7. „Dornraschens Braut- fahrt", M.Rhode 8. Grande fantaisie sur l'Op. „La Fille du Regiment", G. Donizetti 9. Finale. Tijdens het concert zal van particuliere zijde gezorgd worden voor een aantal zit plaatsen om rustig van de muziek te genieten. Benoemingen, Met ingang van 1 Juli a.s. is de rijksveld wachter brigadier-majoor C. Hoogerheide te Haamstede, als zoodanig benoemd te Middel burg. Om in de gevangenis te komen. Gisterenavond wierp een te Middelburg te vergeefs werk zoekende man, afkomstig uit Leiden en reeds geruimen tijd werkloos een blijkbaar bij het graafwerk voor de wa terleiding gevonden steen door een der groote spiegelruiten van de firma F. B. den Boer. Hij deed dit terwijl twee agenten van politie vlak in zijn omgeving waren en deze gingen dan ook direct tot arrestatie over. De man trachtte op deze wijze onderdak te krijgen. Reductie op electriciteitsprijzen. De N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits- maatschappy heeft met het oog op de moei lijkheden, waarin het landbouwbedrijf ver keert, besloten aan verbruikers van stroom voor kleinkracht ten plattelande over 1931 een reductie van 10 (te verrekenen na af loop van het jaar) toe te staan van het be drag, dat zij verschuldigd zullen zijn voor den stroom, die buiten de lichturen wordt be trokken. De Pzem, die zelve natuurlijk ook de gevolgen van de crisis zal gevoelen, wil op deze wijze trachten, naar vermogen die gevolgen voor den landbouw en de kleine be drijven ten plattelande te verzachten. In de steden, waar reeds andere tarieven gelden, wordt deze maatregel niet toegepast. Een oud torenuurwerk. De kerkeraad der Ned. Herv. kerk te St. Laurens heeft het meer dan twee eeuwen oude torenuurwerk, dat door een nieuw is vervangen, aangeboden aan het museum van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen te Middelburg. De tarwehandeL De vereeniging Gewestelijke Tarwe-Orga- nisatie te Goes heeft een Leidraad toege zonden aan erkende handelaren en tusschen- personen, volgens welke zij kunnen werken met inachtneming van de algemeene bepa lingen volgens het reglement voor de erken ning van handelaren en tusschenpersonen alsmede van die van het „tarwereglement". Betreffende de erkende handelaren geeft de leidraad aan, dat bij landbouwers mon sters worden opgehaald of volgens de gebrui- keiyke methoden de partijen volgens mon sters op de markt worden gekocht. Het ver voer der partijen moet echter op vervoerbe- wyzen geschieden. Er worden vier kwaliteiten onderscheiden bij levering aan de Vita, die daarvoor zal berekenen een richtprijs. Prima kwaliteit (kropmeel) voor 14.50 eerste kwaliteit voor 13.50 tweede kwaliteit voor 12.50 en derde voor 11.50. Waar deze prijzen kunnen schommelen en de gewestelijke tarwe-organisatie voor Zee land (C.T.Z.) voor eventueele risico of an- derzins 2.50 inhoudt, tirelke naderhand on der de leden-aangeslotenen zal worden ver deeld, is het gevolg dat uitbetaald wordt resp. 12, ƒ11 10 en 9 per 100 KG. Bij de prüsbepaling bij aankoop van de landbouwers is hiermede rekening gehouden. Bij vervoer van tarwe moet door de land bouwers een vervoerbewijs worden aange vraagd naar de ontvangstplaats van den handelaar door dezen op te geven. Het is den handelaar vergund de partij door schoo ning in een hoogere klassen te brengen, dan waarin zij gekocht is. De risico is voor zijn rekening. Het verdient aanbeveling om de C.T.Z. geregeld op de hoogte te houden van de beschikbare hoeveelheden en kwaliteiten. De C.T.Z. kan aan de handelaren verzoeken verschillende rassen tarwe gescheiden te houden, echter zullen nimmer roode en witte gemengd mogen worden. De partijen zullen worden afgeleverd na afroep door de C.T.Z. op de wijze zooals die zal aangeven. De handelaar, die partijen aan de Vita levert, zal boven den voor de geleverde kwa liteit geldenden uitbetalingsprijs ontvangen een bedrag van 0.60 per 100 KG. Hierin is begrepen 0.10 voor afdracht aan eventu eele erkende tusschenpersonen. De gewichts controle geschiedt aan de fabriek en ook de kwaliteitscontrole bij directe levering. Par tijen, die langs of dicht langs Rotterdam verzonden moeten worden, worden aldaar bemonsterd en gekeurd. Mocht de partij niet direct in de aangege ven kwaliteit worden goedgekeurd, dan kun nen 2 vertegenwoordigers over een bijkomen den prijs overeenstemming' bereiken en deze aan den leverancier voorleggen. Arbitrage is mogelijk bij verschil. Eventueele kortingen komen ten laste van den afzender en als een partij wordt geweigerd moet zij in de open markt verkocht worden en wordt zij van dè hoeveelheid leverbare tarwe afgevoerd. Tusschenpersonen, die zonder opslag wer ken, doch voor eigen rekening partyen ver schepen, worden met handelaren gelijk gesteld. Aanhouding. Door de politie te Goes is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, ze kere D. K., 28 jaar, verdacht van diefstal van een rijwiel ten nadeele van zekere Fran sen te Goes. Steun voor de vlascultuur en -Industrie. Te Roosendaal is een vergadering gehou den van het onlangs vermelde Zeeuwsch- Vlaamsche comité ter bevordering van de in standhouding der vlascultuur en het vlas- sersbedrfjf in Nederland, met afgevaardigden van den R. Kath. Vlassersbond in West- Noord-Brabant en der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der vlasindustrie. Daarin werd verslag uitgebracht van de besprekingen die door een deputatie aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw is gehouden met vertegenwoordi gers der commissieLovink. De vergadering besloot eenstemmig aan te dringen op in voering van een steunregeling zooals deze in het oorspronkelijk verzoek van het comité uit Zeeuwsch-Vlaanderen is aangegeven. Aange zien het te voorzien is dat de invoering daarvan een geruimen tijd zou vorderen, werd tevens de mogelijkheid van een tijdelijke steunregeling in den vorm van toeslag op het loon van de vlasbewerking onder de oogen gezien. Een regeling daaromtrent, waarmede de afgevaardigden zich vereenigden, zal aan de commissieLovink worden kenbaar ge maakt. Het algemeen gevoelen was, dat voor al de kleine vlassers met de tijdelijke steun regeling gebaat zouden zijn. Uit de verschillende mededeelingen ter ver gadering blfeek opnieuw hoe groot de nood in het vlasbedrijf gestegen is. Indien de ge vraagde steunregelingen zouden tot stand komen, zou naar het oordeel der vergadering zoowel voor de telers als voor de vlasbewer kers het mogelijk zijn het bedrijf gaande te houden, ofschoon alsdan nog geenszins de moeilijkheden, waarin zeer vele vlassers ver- keeren, zyn opgelost, daar nog velen met betrekkeiyk groote party en vlas zitten, die bij de tegenwoordige markt slechts tegen enorm verlies kunnen worden verkocht. Zou steun evenwel uitblijven, dan is by den te- genwoordigen stand van zaken het geheele bedryf, waarin anders in ons land ongeveer 7000 gezinnen betrokken zyn, geheel ten aoode opgeschreven. Door de marktprijzen worden de kosten van bewerking, by schamel loon nog niet verkregen, zoodat er niets overschiet voor het aankoopen van grondstof bij den teler. SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen aktetasch by Boucherie, Nieuwstraat B 101 een vulpootlood by Olij slager, Kanaalstraat B 144. GROEDE. Op het kantoor van de in het leven geroe pen „tarwecommissie" voor Zeeuwsch-Vlaan deren Westelijk deel, gezeteld te Oostburg, is tot bediende benoemd, onze vroegere dorps genoot Ed. M. J. van den Hemel, thans te Apeldoorn woonachtig. BIERVLIET. Loop der bevolking over de maand Mei 193.1 Ingekomer: D. J. BlommeDoodt, van Goes. M. de Kramer, van Hoek. j. J. van Hoeve, van Ter Neuzen. C .de Vleeschhouwer, van Barssevelde (B.) M. C. Dieleman, van Rotterdam. W. Berthou, van IJzendijke Vertrokken: C. J. Dhaenens, naar Oosterhout. E. A. Versluijs, naar Middelburg. A. Boeije, naar IJzendijke. A. P. van de Vyver, naar Sluis. J. p. van Wyckhuyzen en gezin, naar Aardenburg. REGEERINGSVERKLARING VAN HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. Gisteren werd in de Belgische Kamer de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet afgelegd, waarvan hieronder de inhoud volgt Het kabinet ontveinst zich niet de moeilijk heden van zijn taak, welke het aanvaardt als een plicht, die te meer dringt, nu de omstan digheden zoo mistig zijn. De crisis, welke het land treft, treft de geheele wereld. Het ka binet zul zich inspannen haar te verzachten, door allereerst te werken aan een verbetering van den toestand der openbare financiën. De regeering zal de continuïteit der door haar voorgangers gevolgde buitenlandsche politiek verzekeren, en zal niet ophouden loyaal mede de werken aan het werk van vrede en economischen vooruitgang, waar naar de Volkenbond streeft. Zy zal alle ini tiatieven, welke geschikt zyn om buitenland- schen handel te ontwikkelen, nemen en on dersteunen. Hoe vriendschappeiyk de betrekkingen, welke België met zyn naburen onderhoudt, ook zijn, toch moet het in staat zijn zijn grenzen te verdedigen. Wy zullen u aldus vervolgt de verklaring de maatregelen voorstellen, welke wy noodig zullen oordeelen om ons land tegen ieder eventueel gevaar van een inval te verdedigen, en wy vragen de Kamers de voor de nationale verdediging noodzakelijke credieten wel te willen voteeren. De regeering verlangt de taalkwestie te regelen binnen den kortst mogeiyken tyd en op die volkomen en definitieve wijze, welke de eendracht en binnenlandschen vrede het innigst bereikt. Zy zal het land leiden naar de oplossingen, welke heilzaam zullen blyken en doet een beroep op de openbare meening en op den goeden wil van alle burgers om de regeering behulpzaam te zyn in haar paci- ficatiearbeid. Overigens is een accoord tot stand geko men, zoowel over het te bereiken doel als over de algemeene beginselen, welke in de nabye toekomst het vraagstuk van het lager- en middelbaar onderwys en dat van het open baar bestuur zullen regelen. De in den Senaat aangesneden discussie over het gebruik der talen in het lager on derwys, zal onverwijld worden voortgezet. De regeering zal de Kamer verzoeken het onderzoek van het door het vorige ministerie ingediende voorstel over het gebruik van de talen in administratieve aangelegenheden te bespoedigen. Hst taalgebruik en het wezen der rechtspraak is aan het onderzoek van een by- zondere commissie onderworpen. De Kamer zal dit behooren te regelen op dezelfde grond slagen en volgens de beginselen, welke de oplossingen inzake onderwys en bestuur heb ben geïnspireerd. Op deze terreinen doen zich nog moeiiyk- heden voor over de toepassing. De regeering zal, evenals de voorgaande regeeringen, den godsdienst- en schoolvrede eerbiedigen, zy zal de hand houden aan den vooruitgang van het openbaar onderwijs. De regeeringsverklaring schetst vervolgens het regeeringsprogram nopens de problemen van ziekte- en invaliditeitsverzekering, het uitroeien van krotwoningen, het onderwys in de technische vakken, den stryd tegen de werkloosheid, de hulpverleeuing aan den middenstand en de groote gezinnen, en de maatregelen ter verzachting van de land bouwcrisis in België en van de economische crisis in de kolonie. De verklaring besluit, dat de regeering een onverdeeld en vereenigd België wil, sterk en welvarend. De verklaring 7 bericht V.D. werd eerst in het Fransch en daarna in het Neder- landsch voorgelezen. Tijdens het debat, dat op de verklaring volgde, traden er onmid dellijk belangrijke meeningsverschillen tus- schen liberalen en Vlaamsch-katholieken aan den dag. Woensdag a.s. zal de Kamer over de regee ringsverklaring stemmen. EEN NOTA VAN BRIAND. Het „Journal Officiel" van den Volken bond publiceert heden een nota van den Fransehen minister van buitenlandsche za ken, Briand, die dit document in zijn functie van voorzitter van de gezantenconferentie reeds op 16 Maart jl. aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond heeft doen toeko men, terwyl Sir Eric Drummond het op 10 April aan de leden van den Volkenbonds raad ter kennisneming heeft toegezonden. In deze nota maakt Briand de leden van den raad erop opmerkzaam, dat sedert de terugtrekking der intergeallieerde militaire controle-commissie op 31 Januari 1930 uit Duitschland geen enkel controle-orgaan meer bestaat, dat toezicht oefent op de uitvoering van de aan Duitschland opgelegde ontwape ningsverplichtingen. Briand is van meening dat deze verplichtin gen door Duitschland na de terugtrekking van de intergeallieerde controlecommissie niet op bevredigende wyze zijn vervuld. Briand verwijst hierbij naar vier aan de nota toegevoegde bijlagen, die echter niet ge publiceerd worden. Voorts verwyst hy naar een aantal artikelen van het verdrag van Versailles, die door Duitschland naar zijn meening ten aanzien van de ontwapeningsverplichtingen niet ten volle zijn nagekomen. Deze punten hebben betrekking op de sterkte en de recruteering van de ryksweer, op het militaire bestuursapparaat van de ryksweer, op de politie en op de vorming van de Duitsche afweerorganisaties. De nota van Briand draagt een zuiver in- formatorisch karakter. Verdere stappen wor den in de nota niet aangekondigd. De zaak kan slechts in den Volkenbonds raad aan de orde worden gesteld, wanneer een der raadsleden de kwestie van schending door Duitschland der ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles in dezen vorm aan de orde stelt. Een dergelyk voorstel is echter niet aan hangig gemaakt en wordt voorloopig ook niet verwacht. EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. In een rede voor den bond van liberale Schotsche kiesvereenigingen te Edinburg ge houden, heeft Lloyd George gezegd, dat het land een kritieke cweek tegemoet ging door de onverzettelykheid der regeering. Het libe rale amendement was door de leden der La- gerhuisgroep met algemeene stemmen aan genomen .waaruit duidelyk bleek, dat het een essentieel punt van het liberale program uit maakte. Er was dus geen sprake van dat de partij het amendement met eenig by-oog merk had ingediend en het verwijt van de regeeringspers, dat de liberalen nu de kans schoon zagen om de regeering een hak te zetten, was onwaar en onwaarachtig. De overneming van het amendement zou de op brengst van de grondbelasting met ten hoog ste 3 millioen verminderen, maar altijd pas over drie jaar, als de hertaxatie zou afgeloo- pen zyn. Indien de regeering voor een der gelyk bedrag in de toekomst een crisis wilde uitlokken, dan moest zy daarvoor de volle verantwoordeiykheid aanvaarden. Het libe rale amendement belichaamt een liberaal be ginsel, dat reeds in de voorstellen van 1906 tot uiting is gekomen en wanneer een regee ring dan den steun van een andere party be hoeft, dan moet zy geen voorstellen indienen die het die partij onmogelijk maken dien steun te verleenen. Spreker heeft daarna de geheele liberale

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1