1000 500 300 25 Transplreerende WOENSDAG EERSTE BLAD No. 128! 69e Jaargang 1931 agen. TLIJNEN VLISSINGEN Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 3 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stads- en Pro vincienieuws MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN LUCHTVAART BUITENLAND MODEBRIEP e men bij soepele mousseline, geor- heel fijne hori. >n over de geheele ;ot aan de knieën. Iant aangebracht, rijgt, van een tu int zetten de fijne men er tenslotte rok de noodige stoffen in meer- ukt. Heel lief was ►lauwe mousseline, :t. Langs den hals ;h een plisseetje ang het weer nog blauw fluweelen chic costuumpje i, geheel met En- Hierbij een man- eveneens met En en tenslotte een blauwe, gedeelte- samengesteld. or -oudere dagen. leze luchtige koele nen. En we klee- ons nog met jte in iets dikke- stoffen, al staan an ook niet zoo g. Onze wollen aarstoiletjes zijn 't algemeen heel judig, alleen op- rd door kraag en :hetjes, een licht i, een leuke das, vroolijke garnee- van galon en- een klein detail chic geeft. We za- tallooze japonnen donkerblauwe stof, een genopte das, leeren ceintuurtje et een garneering knoopjes en een rie-gamituurtje. kerblauw is dan zeer in den smaak als trouwens bruin ie groote modehui- probeeren ook rood in te krijgen. Ja. sport gebruikt •en, rood en bruin, tve mantel b.v. met een bruin mantel- rdt heel veel witte WILHELMINE. m Gniezno heeft m een ongestoorde het vanaf 1 Mei ingvrije electrische stedelijke electri- ;en. Apparaten, die :ten vóór 1 Juli 1931 ngen voorzien zijn. :e inrichtingen mag litswerken geschie- ei Brisbane n. Rott. Juni van Gibraltar te Genua van Batavia van Mozambique an Rio de Janeiro uni Sagres van Colombo 30 Mei van P. Said Perim leil2.54 uur 45 mijl 1 Mei van Belawan fei te Duinkerken dei van Sabang van Las Palmas Mei van Sabang 0 Mei v. Port Said 50 Mei v. Kaapstad tfew-York v. Rott. tott. van New-York fei Kaap GuardafuE Juni van Sabang [ei van Colombo uni te Antw. p. 1 Juni Gibraltar Juni Prawlepoint 30 Mei v. George- 1 van Oporto 3.55 4.45 16.17 17.01 uto's, Fietsen uigen. 9.41 9.42 VLISSINGSCHE COURANT I ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct I Be abonné's in 't bezit eener I Polis, zijn GRATIS verze- kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" f nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 3 JUNL Zwemonderricht schooljeugd. Van de gelegenheid, welke door de ge meente is geopend, om de leerlingen der Uh.O.-scholen en der hoogste klassen van de re scholen gratis of tegen een geringe I bijdrage te laten leeren zwemmen, hebben I zeer veel ouders gebruik gemaakt. Voor 435 hinderen is dit onderricht verzocht. Deze week zijn de lessen voor de eerste I groep van 90 leerlingen begonnen. Er wordt geoefend in drie ploegen, elk be staande uit clubjes van 15 jongens en 15 I meisjes afzonderlijk, die dagelijks aan het zwembad in het Kanaal les krijgen. Zoodra kinderen kunnen zwemmen, komen anderen aan de beurt. De scholen worden in volgorde afgewerkt. Zij, die den cursus met succes hebben ge volgd, mogen verder het geheele seizoen gra- I fis van het zwembad gebruik maken. De lessen moeten geregeld worden bijge- I woond, daar het groote aantal liefhebbers het I noodzakelijk maakt, dat een kind, dat ver- zuimt, door een ander wordt vervangen. Tot bestuursleden herkoos de vergadering mej. W. C. Davidse en den heer mr. P. C. Adriaanse. Bij de vaststelling van het werkplan be- I sloot de vergadering op 11 Juli weder wed- I strijden te houden, na verkregen toestemming, zan de gemeentelijke zwemschool. De uitwerking van de plannen droeg de vergadering op aan een commissie bestaande liilt den heer Naezer, voorzitter, mevrouw iHollema en de heeren Minderhoud, Zandee, I Geervliet en Julianus. Een nieuwe folder. Door den heer A. J. G. Strengholt te Am- I sterdam is een nieuwe folder van de pro- Ivlncie Zeeland uitgegeven. Deze uitgave was I mogelijk door flinke bijdragen van de Ver- 1 eenigingen tot bevordering van het Vreemde- lingenverkeer. Ook de vereeniging te dezer e heeft daarvoor een vrij groote subsidie verstrekt. De folder is in de Engelsche taal uitgegeven I ea zal wel het gewenschte effect sorteeren. I De mooie illustraties verhoogen de aantrek- I lelijkheid van dezen reisgids, waarin de I toeristen alle bijzonderheden vermeld vinden voor een bezoek aan onze mooie provincie. Dat dergelijke mooie folders veel geld kos- I ten spreekt vanzelf. Als zü niet artistiek zün I uitgevoerd worden zij ongelezen ter zijde ge ld. Daarom is het eisch, dat voor keurigen druk wordt gezorgd en dat vooral de illustra- s het „goed. doen". Dit kan van dezen folder I to elk opzicht getuigd worden. Als deze fol der niet trekt, trekt niemendal. Een uitgave in de Duitsche en Fransche I taal was ook wel gewenscht, doch daaraan z(jn natuurlijk te groote kosten verbonden. De Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer te dezer stede zou gaarne nog veel meer reclame maken. Mooie pakkende I reclame-biljetten met enkele prachtige kiek jes uit Zeeland's tuin zouden ook wel doel treffen, doch daarvoor is veel geld noodig. i krachtiger de vereeniging gesteund ü'Ordt, hoe meer zü daadwerkelijk er toe kan bijdragen het vreemdelingenverkeer te helpen j bevorderen. Werft nieuwe leden, roepen wij ieder toe die de groote beteekenis van een druk vreera- 1 dellngenbezoek begrijpt. Hiervoor dient steeds propaganda gemaakt te worden. Laten wij ons spiegelen aan de Belgische kustplaatsen, die ook aan de groote propaganda naar buiten hun grooten bloei hebben te danken. Als wij zorg dragen dat de gasten hier een behoorlijk pied a terre vinden en er naast de hotels ook goede pensions voor de gasten be schikbaar zijn, dan zal men op toenemend bezoek kunnen rekenen. Ieder die pension-ruimte beschikbaar heeft stelle den secretaris van Vreemdelingenver keer, den heer Ad. Mets Jr., hiermede in ken- nls- Hij zal van de adressen een nuttig ge bruik maken. Gemeentelijke Arbeidsbeursr Hj] den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ^geschreven2 letterzetters, 1 boekdrukker, 7 grondwerkers, i metselaar, 4 opperlieden, 4 schilders, l stucadoor, 15 timmerlieden, 1 Waterbouwkundig opzichter, 2 meubelmakers, 1 schoenmaker, 1 teekenaar bekend met Werktuigkunde en bouwkunde, 176 metaalbe werkers (w.o. 127 tijdelijk werkloos), 1 ban ketbakker, 1 bakker, 1 magazijnbediende, 2 chauffeurs, 1 kellner, 10 transportarbeiders, 15 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelijke), 1 werkvrouw, 3 portiers enz., 14 varensgezellen en 57 losse arbeiders. Voorts zijn er 82 personen bij de gemeen telijke werkverschaffing te werk gesteld (vo rige week £2). Totaal 404 ingeschrevenen, vorige week 358 personen. Alzoo een vermeerdering van 46 werkzoekenden. Vereeniging Zickenhuisverpleging gevestigd te Vlissingen. Aan het jaarverslag over 1930 van boven genoemde vereeniging, uitgebracht door den secretaris-penningmeester, den heer J. de Meij, is het volgende ontleend Het gaat met de Vereeniging Ziekenhuis- verpleging nog steeds in de goede richting. Niet alleen iè er geen ledenverlies te consta- teeren, doch de groei gaat nog voortdurend door in versneld tempo. Mede gaat in ver sneld tempo de opname onzer leden in een ziekeninrichting, zoodat als gevolg hiervan de ontvangsten ternauwernood toereikend waren de uitgaven te dekken. Blijft deze groote opname voortduren en volgens de ervaringen, in de eerste maanden van het nu loopende jaar opgedaan, is dit inderdaad zoo, dan wordt he^ zeer lastig aan alle aanvragen te voldoen. Volgens het besluit der algemeene verga dering werd de Koninklijke goedkeuring ge vraagd op de statuten, welke goedkeuring 2 September 1930 werd verleend, zoodat onze vereeniging nu rechtspersoonlijkheid bezit. Het voorloopig bestuur werd op de in Mei gehouden algemeene vergadering definitief benoemd en bestaat nu uitDr. A. Staver- man, voorzitter, ds. J. S. Hartjes, J. de Meij, secretaris-penningmeester, E. Andriessen, J. Marijs, L. P. van Oorschot en A. van de Sande. De drie eerstgenpemde heeren vor men het dagelijksch bestuur. De samenwerking met de besturen der plaatselijke ziekenhuizen was goed en gaf geen aanleiding tot moeilijkheden. Het totaal aantai ziekenfondsleden bedroeg op 1 Januari 1930 volw. 3917, kind. 1511 5428 zielentotaal niet-Ziekenfondsleden op 1 Januari 1930 volw. 1503, kind. 383 1886 totaalvolw. 5420, kind. 1894 7314 zielen. Totaal Ziekenfondsleden op 1 Januari 1931 volw. 4731, kind. 1865 6596 zielentotaal niet-Ziekenfondsleden op 1 Januari 1931 volw. 1679, kind. 426 2105 zielen. Totaal volw. 6410, kind. 2291 8701 zielen. Evenals vorig jaar blijkt ook nu uit deze cijfers een voortdurende stijging van het le dental. Bedroeg deze over 1929 1426, over 1930 was dit cijfer 1387 zielen, weinig minder dus dan in het drukke jaar 1929. Van de 12500 zielen, georganiseerd in het Ziekenfonds Walcheren, zijn nu 6596 toegetreden tot onze vereeniging, een resultaat waarover wij zeer tevreden kunnen zijn. Ook het aantal niet-aangeslotenen bij het Ziekenfonds Walcheren neemt voortdurend toe en bedraagt nu 2105. Alles bijeen cijfers die genoemd mogen worden. Gaat de toename van het ledental op dezelfde wijze door dan is het lang niet onmogelijk dat nog dit jaar het 10.000ste lid wordt ingeschreven, een aantal wat ongetwij feld alle verwachtingen overtreft. In het Gasthuis te Vlissingen werden ver pleegd 124 patiënten met 3228 verpleegdagen in het St. Joseph-ziekenhuis 193 patiënten met 3101 verpleegdagen, en verder Gasthuis Middelburg resp. 2 en 38Gasthuis Goes 1 en 15Academisch Ziekenhuis Leiden 1 en 30 heelk. en vrouwenkliniek Leiden 1 en 30 Ziekenhuis Leiden 1 en 22Binnengasthuis Amsterdam 1 en 12Barak Gasthuis Vlissin gen 2 en 64 Ziekenhuis Rotterdam 3 en 58 Ziekenhuis Dordrecht 1 en 30Ziekenhuis Deventer 1 en 3 Ziekenhuis Almelo 1 en 11; Ziekenhuis Utrecht 2 en 26. Totaal 334 pa tiënten met 6668 verpleegdagen. Uit deze opgave blijkt dat het aantal op namen zoowel als het aantal verpleegdagen zeer hoog is te noemen en eenige beperking zeer wenschelijk zou zijn. Het aantal verpleegdagen voor een ver pleegde bedroeg Het kleinste aantal 1het hoogste aantal 150. Blijkens de overgelegde winst- en verlies rekening in procenten der ontvangen premiën heeft klasse A zich thans geheel kunnen be druipen, terwijl klasse B een weinig tekort komt en klasse C een vrij groot overschot kan boeken. Dit is wel een tegenstelling met 1929, toen immers medegedeeld moest worden dat voor klasse A iets meer was uitgegeven dan ontvangen, klasse B een redelijk overschot vertoonde en klasse C een vrij groot tekort veroorzaakt had. Zouden wij de cijfers van beide jaren bijeen nemen, dan blijkt het verschil tusschen de klassen niet zoo heel groot. Het is ons aangenaam aan het slot van dit verslag te kunnen mededeelen dat de fi- anacieele toestand gezond te noemen is en het zuiver bezit der vereeniging, wat op 31 December 1929 2965.92 bedroeg, op 31 De cember 1930 gestegen was tot 3514.34. Wel is waar geen overstelpende toename van ka pitaal, maar toch een gezonde financieele toestand. In het resevefonds werd de reglementaire 2 gestort, terwijl het winstcijfer, groot 227.40 mede werd veroorzaakt door een, door ons met grooten dank ontvangen, schen- wing van 50. Vak-examen in den postdienst. Aan het te 's-Gravenhage gehouden vak examen in den postdienst heeft voldaan de kantoorbediende I. P. de Bert van het post en telegraafkantoor te Vlissingen. Een begin van brand. Gisterenmorgen sprong op een motorbootje liggende aan den Pottenbakkerssingel te Mid delburg de toevoerbuis naar een koolzuur- flesch, waardoor een begin van brand ont stond, dat door ter plaatse aanwezige perso nen met zand werd gebluscht, zoodat het personeel van gemeentewerken, dat was ge waarschuwd, niet meer behoefte te blusschen. De machinist, die op de boot aan het werk was, bekwam enkele brandwonden aan ge laat en hand, doch deze waren gelukkig niet van ernstigen aard. In het militair hospitaal werd den man hulp verleend. P. T. en T. Met ingang van 16 Juni a.s. is de kantoor houder J. Kleinepier verplaatst van het hulppost- en telegraafkantoor te Zoutelande naar dat te Koudekerke. Een dam in het Hellegat. De door het gemeentebestuur van Bruinisse op aandringen van de schippersvereniging Algemeen Schippers- en. Visschtrsbelang ge voerde actie tegen den ontworpen dam in het Hellegat heeft succes opgeleverd. In een de zer dagen door het gemeentebestuur ontvan gen brief zijn belangrijke concessies gedaan, en de minister deelt nog mee, dat, ofschoon hij door het uitvoeren van de verbeterings- werken geen schade voor de oester- en mos selcultuur vreest, daarbij toch met de wen- schen der visschers zal worden rekening ge houden. Na de uitvoering van het eerste ge deelte der werken zal een commissie worden benoemd om den invloed daarvan op de da- gelijksche eb- en vloedbewegingen op Volke rak en Grevelingen te onderzoeken. De Zeeuwen te Spa. In het blad „La Saison de Spa" komt een verslag voor van de Pinksterfeesten in die alom bekende Belgische stad, aan welke fees ten ditmaal de Zeeuwen een groot aandeel hebben gehad. Dat het optrèden van onze vereenigingen op hoogen prijs is egsteld en zeker mede zal helpen aan de propaganda voor een bezoek aan onze provincie moge uit de volgende aanhalingen uit het verslag blij ken. Te 3 uur vertrok van het Casino een stoet, aan het hoofd waarvan het vaandel wapper de van de fanfare „St. Joseph" uit Maas tricht, gevolgd door dit gezelschap, vervolgens kwamen de Zeeuwsche vereenigingen, terwijl de harmonie van Berchem (Antwerpen), voorafgegaan door haar standaard met de driekleur den stoet sloot. Na een wandeling door de stad zijn de be stuursleden der vereeniging in de Brasserie van het Casino ontvangen, waar de heer Swennen, lid van den gemeenteraad, hen al len in naam van het gemeentebestuur welkom heette. De heer Dommartin had op zich ge nomen de vriendelijke gevoelens van het feestcomité te vertolken. De heer L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, de heer M. Spitz, voorzitter van de fanfare „St. Joseph" en de heer Chr. Mazure, voorzitter van „Medioburgum" te Middelburg, spraken van de oprechte weder- keerige vriendschap, die de beide naburige landen, Nederland en België vereenigt. Deze hartelijke en geestdriftige woorden, werden gevolgd door het klinken der glazen waarin de eerewijn tintelde. Terwijl de fanfare „St. Joseph" uit Maas tricht de beste nummers van haar repertoire deed hooren, nam het publiek plaats op de galerij waar weldra de Nederlandsche ver eenigingen hun liederen en dansen ten beste gaven. Het is onmogelijk dit uitgebreide pro gramma de revue te laten passeeren. Laten wij er ons toe bepalen het dameskoor uit Westkapelle geluk te wenschen, dat ons de vriendelijkheid bewees door te beginnen met de Brabangonne en nog wel in het Fransch. Daarbij kreeg men gelegenheid in het bijzon der te wijzen op de mooie altstemmen en op den bekwamen dirigent, den heer P. de Rooij. Afwisselend ernstig, rythmisch, humoris tisch blonken de dames van „Medioburgum" uit Middelburg uit door haar oorspronkelijk heid. Vooral trof een groepje „klepperaars", waarop de directeur, de heer Chr. J. Mazure, met recht trotsch mag zijn. Ten slotte het Zuid-Bevelandsch koor uit Goes, dat zich als expert op het gebied van a capella met onfeilbare nuances en uitdruk king deed kennen onder onweerstaanbare leiding van den directeur, den heer S. J. Tamminga. Het publiek bracht een oprecht warme ont vangst en dit zal ook aller deel zijn tijdens de Nederlandsche week op de koloniale tentoon stelling te Parijs, Een mooi vuurwerk en een druk bal niet tegenstaande het late uur besloten dezen goed geslaagden dag. BRESKENS. De gemeenteraad houdt een vergadering op Vrijdag 5 Juni, des middags 3 uur. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Ontheffing art. 54 Motor- en Rijwiel reglement. 5. Vaststelling van pensioensgrondslagen. 6. Rekening-courant Bank voor Neder landsche Gemeenten. 7. Machtiging betreffende burgerrechtelijke handelingen. 8. Waterleiding. 9. Toepassing art. 13 der Lageronderwijs- wet 1920. 10. Werkloosheid. 11. Rondvraag en sluiting. Ondervolgende onderofficieren en man schappen van het korps mariniers vertrekken den 5en Juni per stoomschip „Simon Bolivar" naar Oost-Indië Majoor der mariniers S. Faber, korporaals der mariniers A. Dourlein en P. van de Vrede, mariniers le klasse J. A. Wolff, H. M. J. Soe- mers, P. Lion, W. Kwakkel, H. Flantua, ma riniers der 3e klasse G. Bijleveld, A. J. van den Berg, E. Meeuwsen, O. Lammerts, G. J. Meddeler, H. van Merkenstein, A. J. J. Jans sen, H. J. Hofstra, F. Mieremet, C. van 't Riet, J. van Garsel, J. de Graaff, H. Maaswinkel, G. A. van der Linden, A. van Helden, H. F. J. van Galen en P. Barendrecht. De officieren van den marine-stoomvaart dienst 2e klasse J. B. Berck, wien vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, keert aan boord van het stoomschip „J. P. Coen" terug, welk schip 24 dezer van Tandjong-Priok zal vertrekken. De officier Van den marine-stoomvaart- dienst 2e klasse L. C. Lagaaij, dienende aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Van Speijk" te Willemsoord, is overgeplaatst naar Rotterdam bij den afbouw van de onderzee boot O 15. De majoor L. J. Rieber van het 14e regi ment infanterie te Bergen op Zoom is aan gewezen als commandant der 21e Serie schiet oefeningen in de legerplaats bij Harskamp van 27 Juli—1 Augustus 1931. Van deze serie maken deel uit het 3e, 6e en 16e reg. inf. en de cadetten van de Kon. Mil. Academie. Namens Ged. Staten is heden aanbesteed het maken van een verbetering van een deel van den weg Pontebrug—Pyramide, voorko mende onder no. 19 op het provinciaal we genplan van Zeeland, liggende in de gemeen te IJzendijke. Raming 51.000. InschrijversP. F. Voet, Kloosterzande, 57.800 J. C. van Drongelen, Walzoorden ƒ55.000 J. H. van de Ven, Vlissingen 54.600 Iz. Adriaanssens, Neuzen 53.950 C. Dubois, Sluis 53.190 J. F. Cornells, Hoofdplaat 52.500 W. de Bokx Hzn. Hon- tenisse en H. Kerkaert, Westdorpe 51.840 L. G. J. van de Ven, Koudekerke en W. Wandel, Schoondijke 48.914 P. J. van de Sande, Breskens 47.857 en Th. Cambier, Breskens 46.860. Plccard's journaal. Professor Piccard heeft een medewerker van de „Frankf. Ztg." het aan boord van zijn luchtschip gehouden dagboek ter hand ge steld, zoo lezen wü in het „Hbld.'\ en deze heeft onmiddellijk daaruit het zinnetje ge grepen, door Piccard neergeschreven nadat het ventieltouw was afgebroken„wü zün gevangenen in het luchtruim." De reizigers verkeeren in een positie, waar- bü de voorraad zuurstof hen nog twintig uur zal kunnen laten ademen. Piccard schrüft „41 graad hitte in den gondel, de lucht wordt steeds dunner, wü verdorsten, likken den wand. Ik ontbloot het bovenlüf en ga op den oksels en voelen behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. grond van den gondel zitten, waar 't nog het koelste is. Wij moeten ons heel stil en rustig houden om niet te veel zuurstof te verbruiken en wij moeten de lucht, die wü voor ons leven noodig hebben, rantsoeneeren. Het eind van het ventielkoord gaat nog meer omhoog. Wij hebben geen kans meer het te bereiken." Allengs blijkt de druk van de atmosfeer rondom ballon en gondel wat toe te nemen. Hij stijgt van een tiende atmosfeer tot 80 mm, vijf uur later is de luchtdruk 87 mm. Nog weer vier uur later het is dan acht uur 's avonds en is de luchtdruk buiten 131 mm. De ballon daalt dus. Om 20 uur 40 blijkt de ballon, naar den buitendruk gemeten, 5000 meter hoog te zijn en naar den druk binnen in den gondel 4300 meter. Om 20.41 toonen de barometerstanden gelijkelijk, dat de ballon op 4500 meter hoogte is. De mangaten gaan open. Het gevaar is voorbij, dat zuurstof of lucht den reizigers zullen ontbreken. Er volgt nu een zeer snelle daling, waar- bü de reizigers de vaart omlaag temperen door zakken ballast uit te werpen en om 9 uur 's avonds van den 27sten Mei was de bal lon veilig geland. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. De correspondent van „het Vad." te Brus sel meldde gisteren omtrent het verloop der kabinetscrisis het volgende Door de katholieke Vlamingen en enkele leiders van den conservatieven vleugel der katholieke partij is hedenvoormiddag een po ging gedaan om de bijna onvermüdelijk ge achte mislukking der pogingen van Renkin tot samenstelling van een nieuwe regeering to voorkomen. De bespreking duurde tot 1 uur, en zal iit den loop van den middag worden voortgezet. Zijn koers werd niet gewüzigd, daar de meeste eischen der liberalen niet kunnen worden aangenomen, zonder de positie der katholieke partü in gevaar te brengen. Toch wil men trachten tot eén vergelijk te komen met de liberalen op het punt van het taalgebruik bij het lager- en middelbaar onderwijs. Een com-* missie van drie katholieken en drie liberalen zal tot dit doel hedenmiddag bijeenkomen. Verder bleken sommige katholieken van oordeel te zün, dat het voorstel van den katholieken Vlaamschen afgevaardigde Marck inzake het gebruik der taal voor de rechtbank in het Vlaamsche land te ver strekt, en dat het niet op gaat het gebruik van de Nederlandsche taal voor de in Vlaan deren pleitende advocaten verplicht te ma ken. Een der katholieke Vlaamsche ministers uit het afgetreden kabinet Jaspar, met wien ik na afloop der vergadering een onderhoud had, verklaarde, dat men als het ware vasö zit in een .noeras van details. Dit maakt het opstellen van een regeeringsprogram zeer moeilük. Men dient zoowel van katholieke als van liberale zijde te begrijpen, dat alleen principes in een dergelijk programma mogen worden vastgelegd. De uitwerking van details moet aan het parlement worden overgelaten f wil men dit niet aannemen, dan is alles ver loren. Een anderen uitweg dan de ontbinding van het parlement en het houden van nieuwe verkiezingen, zeide hü verder, zouden wij zeer ongewenscht vinden, want er zün nog andere moeilijkheden, dan de Vlaamsche kwestie, die onze aandacht vragen. Daar is o.a. het financieele vraagstukzouden wij met een Kamerontbinding in het zicht een leening kunnen aangaan Ik geloof het niet. De toestand is zóó erg, aldus het besluit van den minister, dat wü ons afvragen, ook om dat wü er zeker van zijn, als partü verminkt uit den verkiezingsslag te komen, of het niet in de eerste plaats gewenscht is, te tempori seeren. Daarom spannen wü ook al onze krachten in om Renkin toch nog te laten DE STAND DER ONTWAPENING. In de plaats van generaal Von Seeckt, dié ongesteld is, heeft op het congres van da werkcommissie van de Duitsche Verbonden te Dresden luitenant-generaal b.d. Von Metsch het woord gevoerd over de kwestia van de vermindering der bewapening. Hü verklaarde o.m., dat de tegenwoordige stand van de ontwapening ongunstiger is dan ooit te voren. Er zün vele milliarden meer voor oorlogsdoeleinden uitgegeven dan vóór 1914. Nog onheilspellender is de stand

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1