LAND- EN TUINBOUW UIT DRAAD EN LUCHT geen beter en >gen slechte spijs- ng, en de daaruit f0.65 per flacon. vrijheid moe te zijn, want door met verstan delijk overleg te werk te gaan, lukte het josephi om hem veilig en wel achter slot en grendel te zetten. Zoo eindigde deze ontsnapping zonder dat een mensch als slachtoffer was gevallen. wat voor paniek er het publiek hiervan overeind en wees ïaam, dat ik juist in wijnen. ■de ik en terwijl de iar wapens zochten, stormde de tent bin- sephi zich bij mij en en brokken, dat een ;n vergeetachtigheid floop van het num- van den wagen hek- s dat nu de leeuwen slopen zij onder den zoo in vrijheid. Eerst kooi kwam, hoorde en de haren rezen je. en zagen den leeuw onder de buiken der van deze notitie te de schoolrijder met in de hand de tent n doodsangst„Mijn middellijk staakte de r loopen, bleef onge- schoolpaard staan en sloeg het paard een ;erdeel. Tegelijkertijd ren toe en wisten te an het paard .afhield. om de jongens, die ngen, doch niemand Lrcus leek wel uitge- rwijl op een ezel ge- )egon te schreeuwen, et arme dier duurde e mogelijke pogingen het doodvonnis vol- wij bij onzen eersten vamen. Ik wierp den ;n kop, doch hij wist Drong door een stal» Wij hem na. In een 'agens werd gevormd, van daar uit gelukte gen terug te brengen. De vier ontsnapten. echter drie andere efoon werden wij ge- ïuw in de stad in een tachtig" huishield en van petroleum, choco- in. Wv gingen er on« aten c.aren als uitge- bij den winkel kwa- r uit en vluchtte met v op. Plotseling bleef staan, bewegingsloos, taan jagend gebrul uit 'nster in den winkel, d aanschouwd en zich nd geworpen. Dat hij geducht verwondde, hoe verbaasd waren :omst den winkel leeg iel te bekennen. Op het kantje af. •achtauto van het clr- gen weer met de ach- ;euwen waren in dien gesignaleerd en hun ïigenaar op een merk- t beangstigende wijze het donker door zijn g bij zijn broekspijp zich omdraaide, ont weldigen leeuw achter luidkeels om hulp en mt de leeuw liet van De man wist in huis het circus, dat werd belegerd. Wij pgegeven plaats, maar ich in dien tuin alle reden wü lang- van onze schijn- van den weg dwalen en daar stopten te onderzoeken, te vinden kwamen tuineigenaar. Wij he- ons voorzich- plaats. Door een twee leeuwen, waar dat het Saï'da en nnetje en een vrouwtje- de springer, zich voorzichtig naar den hekken naderbij liet Josephi de leeuwen een ijzeren stang geklommen. De leeu- gewend, bleven oP lukte ons zoowaar o® lantaarns de hek stellen en hen zoo- _i. De kooiwagen ar- ter plaatse en bijna dieren weer naar bin* een onvoorzichtig* die een der leeu- rhield, deze een woes- onder alle aanwe- Hierdoor gelukte terwijl wisten te drÖ" een kwartier zÜB ïeerde meld, icht n vai poren er en ti begaven ezen de, Tero, ik :n ;nd met der te men, nel oor vers. loor tond mtsnappen, le na OPGAVE VAN PERSONEN welke zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft van de maand Mei 1931. Aantal inwoners 1 Mei 21.845. Aantal inwoners 31 Mei 21.845. INGEKOMEN K. G. van7der Endt—Daane, huishoudster, Anjelierenlaan 10, van Rotterdam. p. Franke, veldarbeider, Koningsweg 5, van Colijnsplaat. I. P. de Bert, klerk postkantoor, Glacisstr. 135, van IJzendijke. j. C. Coomans—le Clercq, zonder, Boule vard de Ruyter 56, van Colijnsplaat. W. Kerkhove, veldarbeider, Baljuwstraat 20, van Meliskerke. E. C. van den Bergede Veij, zonder, Van Dishoeckstraat 31, van Rotterdam. G. J. Verhage, kantoorbediende, Van de Manderestraat 6, van Helmond. J. de Wit, L. de Vries, beiden matroos le klasse, M. J. Haas, marinier, Wachtschip, van Den Helder. C. W. van Oeveren, stuurman, Paul Kru- gerstraat 64, van Singapore. H. J. van der Heijde, stuurman, Koren - straat 4, van Batavia. p. Koenraad, luitenant ter zee le klasse, wachtschip, van Soerabaja. N. van Steijn en J. A. Mulder, beiden ma troos le klasse, Wachtschip, van Soerabaja. J. Mejeur, schilder, Singel 19, van Dor drecht. B. J. W. Speyers, bankwerker, Van Speijk- straat 21, van Goes. G. J. Contant, machinist ter koopvaardij, Badhuisstraat 56, van Veere. r. Sailer, metaaldraaier, Bankertstraat 33, van Rotterdam. M. Ufkes, werktuigkundige, Kasteelstr. 64, van Maarssen. H. B. Kolkman, leeraar Zeevaartschool, Van de Manderstraat 8, van Leerdam. J. le Roij, metselaar, Noordstraat 35, van Sluis. A. van der Hoek, sergeant vesting-artillerie, Bomvrije kazerne, van Zeist. M. Hoefkens, leerling-verpleegster, Hella- bardierstraat 2, van Grijpskerke. A. Vos, landbouwersknecht, Oostelijke Bermweg 4, van Ritthem. VERTROKKEN J. van Dalen, Glacisstraat 50, naar Brussel. G. Th. van Huet, Noordstraat 3D, naar Ned.-Indië. J. Baartscheer, Wachtschip, naar Ned.In<Jië E. Kruse, Boulevard Evertsen 38, naar Bochum (D.) J. Bokma, Hellebardierstraat 2, naar Doe- tinchem. L. W. Nederhand, Schuitvaartgracht 99, naar Kouüekerke. A. F. G. H. Kruis, Wachtschip, naar Am sterdam. G. A. van Druten, Walstraat 68, naar Gin- neken. A. van Rijswijk, Verkuijl Quakkelaarstraat 13, naar Breda. A. Vos, Schuitvaartgracht 97, naar Grijps kerke. M. de Nocljer, Marinestraat 23, naar Goes. E. de Bru'.jne, Schuitvaartgracht 29, naar St. Laurens. J. Steketee, Hobeinstraat 53, naar Goes. M. Lous, Bouwen Ewoutstraat 19, naar Middelburg. J. Drinkwaard, Slijkstraat 2, naar Gorin- chem. E. de Muijnck—Passenier, Kasteelstraat 69, naar Kortgene. F. van Bessen, Geraniumlaan 2, naar 's- Gravenhage. H. Arnoldus, Wachtschip, naar Leiden. J. H. Noyons, Wachtschip, naar Rotterdam D. BimmelBarentsen, Kanaalstraat 56, Jiaar O. en W. Souburg. A. Beun, Bankertstraat 36, naar Rotterdam kooi Een brutale oplichting. In Maart van dit jaar verkocht een Am- sterdamsch koopman aan een viertal koop lieden te Groningen een partij manufacturen voor 600. Zij betaalden daarvan 150, maar toen de koopman om de rest kwam beweerde een van het viertal dat het geheele bedrag reeds betaald was en hij toonde dan ook den koopman een geschreven kwitantie van 600. De koopman deed aangifte bij de politie, maar alle vier bleven er bij, dat alles betaald was. Thans is echter een hunner op zijn ver klaring teruggekomen en heeft erkend, dat 6lechts ƒ160 is betaald. Volgens zijn verkla ringen heeft de 27-jarige vischhandelaar J. S. den Amsterdamschen koopman des nachts de kwitantie uit zijn jaszak gestolen en daarna biet de anderen afgesproken, dat zij zouden zeggen dat alles betaald was. De vischhande laar is thans gearresteerd en ter beschikking Van de justitie gesteld, •"tippen-negerinnen ln Amsterdam. Gisterenmiddag trof toen een vreemd schouwspel te Amsterdam aan. Een groote, bonte groep negers en nege nen met veel bagage, muziekinstrumenten, primitief kookgerei, schilden en lansen, was, druk gesticuleerend in een voor ons onver staanbaar taaltje brabbelend in de hoofdstad. Nu zijn er in Amsterdam wel vaker negers €b negerinnen. Maar dit waren geen gewone hartjes. Dit waren de Lippen-negerinnen van Nya-bé uit het hartje van Afrika, die -onder geleide van hun Fransche verzorgers naar Amsterdam waren gekomen voor de volken kundige show, die de heer Jac. Kleiboer in Maison Boer organiseert. De negerinnen wa ren in reiskleeding, d.w.z. dat ze de 16 25 c.M. groote lippen hadden verborgen onder de rose lippenbedekking, een soort lippensluier, die steeds gedragen wordt wanneer zij in een vervoermiddel plaats nemen. In een kort onderhoud met den Afrikaan- schen leider, een bronzen kloeken neger, die wat Fransch verstaat, vertelde 'déze iets van de reis zijner stamgenooten naar Nederland. Het groepje vond de stad prachtig. Het was nllemaal nog wat onwennig, maar de zwart jes met hun donkere oogen maakten een sympathieken indruk door de eenvoudige wijze, waarop zij in alles belang stelden. Ze bleken helder van begrip, al stonden zij nog wel wat vreemd tegen enkele Amsterdam- sche gebruiken, die blijkbaar niet heelemaal met hun Sara-Kabagewoonten overeenkwa men. Het was een niet alledaagsch gezelschap in een veer Lippennegerinnetjes niet zeer alle- daagsche omgeving. Onweer. Gisterenavond om streeks 6 uur is de bliksem geslagen in de school voor G.L.O. aan de Frankendaal te Rotterdam. Er werd schade aangericht aan de luchtkanalen, het metselwerk en de dak lijsten. Er is geen brand in de school ont staan. Een brandkast ontvreemd. Door verbreking van eenige ruiten aan de achterzijde heeft men zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag toegang weten te ver schaffen tot het kantoor van het N.V. Neder- landsch Cement Syndicaat aan de IJsel- straat te Rotterdam. Een oud model brand kast werd opengebroken en de inhoud, onge veer 1250 in bankbiljetten van 10 en 25 gul den, werd ontvreemd. Ook een transportrijwiel werd meegenomen. Passagiers aan een groot on geluk ontkomen. Zondag middag is een wagen van lijn 25 te Rotterdam die met behoorlijke vaart de bocht van den oprit aan den Kreekweg naar het viaduct wilde nemen, uit de rails geloopen en tegen het hekwerk langs den weg terecht gekomen. Gelukkig werd de vaart om den vrij hoogen trottoirband geminiseerd. Een ernstig onge val werd hierdoor toevalligerwijze voorkomen, want was de tram door het hekwerk gevlo gen, dan zou de wagen op het vijf a 6 meter lager gelegen emplacement IJsselmonde zijn neergestort. Een achterkomende wagen van lijn 9 heeft den grooten wagen van lijn 25 weer in de rails teruggebracht. Omtrent het uit de rails loo pen kon men de oorzaak niet achterhalen. Een goede vangst. De po litie te Leeuwarden heeft aangehouden de opgeschoten jongens, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag bij een winkelier in suikerwerken in de Nieuwe Dósterstraat een glazen kastje hebben ingedrukt. Het zijn de 23-jarige H. W., de 23-jarige A. J. G. P. en de 23-jarige H. P., allen aldaar. Uit het onderzoek der politie kwam boven dien vast te staan, dat de twee eerstgenoem- den zich hadden schuldig gemaakt aan een inbraak in de zaak van de firma Feitsma en Zoon, grossier in schoenen, aan het Groot Schavernek, waarbij zij vijf paar heerenlak schoenen buit maakten. In den nacht van Woensdag op Donderdag nl. klom H. W. over een deur voor een steeg tusschen dit pand en de Rijks kweekschool en verschafte zich door het opschuiven van een raam toegang tot de zaak van de firma Feitsma. A. J. G .P. werd als medeplichtige aangehouden. Beiden heb ben een volledige bekentenis afgelegd. De ge stolen schoenen werden opgespoord. Ten slotte kwam 't nog uit, dat H. P. zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel aan Oldegalileeën. Het drietal wordt ter be schikking van de justitie gesteld. Ongelukken. Gisterenavond is een 29-jarige olieman bij het aan boord gaan van een in de Lekhaven te Rotterdam liggend stoomschip van de loopplank te water geraakt en verdronken. De rivierpolitie heeft na on geveer 40 minuten dreggen het lijk opgehaald. Een 6-jarig kind te Adorp is by het over steken van den weg gegrepen door 'n vracht auto. Met een levensgevaarlijke hoofdwonde is het kind naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Te Amsterdam heeft een vrachtauto gisterenmiddag twee achterlijke kinderen, een meisje van 16 jaar en een jongen van 11 jaar, op den N.Z. Voor burgwal bij de Lijnbaansteeg aangereden. De kinderen staken den weg over. De beide kin deren zijn naar het gasthuis gebracht. Het meisje kon na verbonden te zyn huiswaarts keeren de jongen is opgenomen. Te Princen- hage is een 5-jarig knaapje in het Liesbosch door een vrachtauto gegrepen en gedood. Zondagmiddag zag een 4-jarig meisje te Buitenveldert kans een doosje lucifers te be machtigen. Het kind streek een lucifer aan en stak daarmede het lakentje van de wieg, waarin haar broertje van 8 maanden lag, in brand. Toen de moeder de kamer binnentrad stond een gedeelte der wieg reeds in vlam, doch zij had de tegenwoordigheid van geest het kind eruit te nemen, dat slechts lichte brandwonden bekomen had. Zij zelf ver brandde zich ernstig aan beide handen. De brandende wieg werd door de geopende tuin deur naar buiten geworpen. Onder Herken bosch geraakte een 9-jarig meisje onder een vrachtauto. De chauffeur, die met een matige vaart geheel rechts van den weg in de rich ting Roermond reed, toen het meisje plotse ling den weg overstak, nog alle moeite een aanrijding te voorkomen. Hoewel hij het stuur omgooide en met groote kracht remde, bleef het kind in dezelfde richting doorloo- pen en werd door den auto gegrepen en over reden. Zij is met zeer ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Aan den Tramsingel te Breda is een ÏJongen door een vrachtauto aangereden. Met ern stige inwendige kneuzingen werd hy in zorg- wekkenden toestand overgebracht naar het ziekenhuis. Een 5-jarig kind te Venlo, dat Vrydag door een Duitsche auto werd over reden, is Zaterdagnacht aan de gevolgen over leden. Op de Regentessebrug te Rotterdam is een fietser aangereden door een motor- ryder. De fietser kreeg geen letsel, maar de motorrijder heeft zoo sterk geremd, dat een meisje, dat op de duo zat, van het motor rijwiel werd geslingerd, Zij klaagde over pifn in het geheele lichaam, zoodat zij ter obser vatie in een ziekenhuis is opgenomen. Een 20-jarige wielryder uit Zenderen is, toen hy uit een zijweg kwam, op den Almeloschen weg te Borne door een ,uto gegrepen. In zwaar gewonden toestand werd hy opgeno- nen. Onweder boven B e r 1 y n. Zoowel Z~. ierdag- als Zondagavond heeft een zwaar onv/eder boven Berlyn gewoed. Het onweder van Zondagavond duurde niet min der dan vijf uur. Het waren voornamelijk de Westeiyke voorsteden, die het zwaar te ver duren hadden en door den regen grootendeels onder water werden gezet. In de straten stond het water vaak zoo hoog, dat auto's en ook de propyolle autobussen, waarin de wande laars een schuilplaats hadden gezicht, bleven steken. In sommige voorsteden rustte het ver keer geheel. Van talryke woningen werden de daken afgerukt, boomen werden ontworteld, trampalen sloegen om en maakten elk ver keer gedurende vele uren volkomen onmoge lijk. Groote winkelruiten werden door den storm ingedrukt. De inhoud van de etalage kwam vaak op de straat terecht. Talryke voorby gangers werden gewond, vele woningen en schuren werden door den bliksem getrof fen. Tot middernacht werd de brandweer ruim meer dan tweehonderd maal gealar meerd. Daar het onweder vrij onverwacht uitbrak, werden honderden roei- en zellbooten op de meren er door verrast. Ontelbare booten sloe gen ogi, maar zoover bekend is zijn hierby geen slachtoffers te betreuren geweest. Door den bliksem zijn daarentegen gisteren te Ber lyn en in de voorsteden 5 personen getroffen. Een automobilist ver moord.— Enkele dagen geleden werd in de nabyheid van Freudenstadt in Wurtemburg een onbeheerde auto gevonden, die bloed sporen en beschadigingen door schoten ver toonde. De politie heeft thans een 29-jarig arbeider aangehouden die bekend heeft den eigenaar van de auto, een koopman uit Stutt gart, die hem uit welwillendheid meegenomen had in zijn auto, vermoord en beroofd te heb ben. Het lijk werd in een bosch gevonden. De moordenaar heeft na zyn daad nog eenige dagen met de auto rondgereden. Een kudde schapen door den bliksem gedood. Zondag- middag- en avond heeft er in Thuringen een zwaar onweer gewoed, gepaard gaande met hevige regens. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, doch op den Frauenberg by Sondershausen werd een kudde van 65 scha pen door den bliksem gedood. Te Greiz sloeg de bliksem in een slot, zonder dat het in brand geraakte. Door den regenval kwamen vele wegen blank te staan. Noodweer in Ferzië. Te Damavond en Shahpore is een hevige aard beving gevoeld. Tot nog toe zyn geen berich ten over schade ontvangen. In andere deelen van Perzië hebben hevige onweders gewoed, speciaal te Tabliz, waarbij de telegraafverbindingen zijn verbroken. Te Hamadan zyn 7 menschen door den bliksem getroffen. Te Miandoab in N.-W. Perzië is door zwaren hagel groote schade aan het ge was toegebracht. Een handgranaat ont ploft. In een door prikkeldraad voor het publiek afgesloten gedeelte van het exer ceerterrein, dat voor het oefenen met hand granaten gereserveerd is, heeft te Kaschau gisteren een vreeseiyk ongeluk plaats gehad. Zestien jongens, van 10 tot 16 jaren, waren onder de afrastering doorgekropen en hadden zich op het terrein neergelaten. Een hunner vond in een sloot een handgra naat, dien hy zyn kameraden toonde. Juist op dit oogenblik ontplofte de granaat. De vinder werd in stukken geretert. Dë overige vyftien jongens werden gewond. Drie hunner zyn nog in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen bezweken, terwyi de toestand van eenige anderen nog levensgevaariyk is. Het drama van Belvedere. De politiedeskundige, sir Bernard Spils- bury, is tot de conclusie gekomen, dat de dood van mrs. Lewis en haar stiefdochter, miss Maude, wier ïyken werden gevonden in den tuin van haar huis te Belvedere (Kent) veroorzaakt is door vergif, dat verleden week Maandag moet zyn toegediend. Nader zal nog worden vastgesteld welk soort vergif is ge bruikt en de recherche'heeft reeds verschei den flesschen met verdachten inhoud in be slag genomen. De vragen, die de politie thans moet op lossen zyn, waar bevindt zich de 60-jarige Lewis, is hy ook vergiftigd of bevindt hy zich nog in leven Vermoedeiyk is het Lewis geweest, die aan verschillende bewoners van Belvedere een brief heeft gezonden, waarin werd medege deeld, dat mrs. Lewis een ongeluk had gehad. Miss Maude was studente te Stockwell en moest Dinsdag naar school terugkeeren, doch de directeur kreeg telefonisch bericht, biyk- baar van den heer Lewis, dat miss Maude een ongeval was overkomen en nog eenige dagen thuis zou biyven. De politie meent, dat Lewis Dinsdag in Woolwich is geweest en wenscht in verbinding te komen met personen, die een man van de veerpont op de Theems in het water hebben zien vallen. Anderzyds beweert miss Taylor, dat zij Lewis Vrijdagochtend van een tram heeft zien afstappen. In de bosschen in Kent, in plaatsen in Wales, waar Lewis' familie woont, overal wordt naar den ver miste gezocht, tot nu toe zonder resultaat. Warme nachten. De zomer kan ons warme dagen, maar ook warme nachten brengen. Vreeseiyk is zoo'n warme nacht, waarin we van het eene einde van het bed naar het andere woelen. Toch kunnen we ons zelf wel wat ver lichten. Als we op het bed, onder het bene- denlaken, een gladde Japansche mat leggen, of een strook dicht inelkaar geweven raffia, zullen we het heel wat minder „broeierig" hebben, dan wanneer we op een warmen moltondeken of een kapokmatras liggen. Waar schiet een paling zyn kuit? De beroepsvisschers zeg gen er is paling en er is aal, twee verschil lende soorten in vorm en ook in smaak. De geleerden zeggen er is maar één soort, maar er zyn mannetjes en wijfjes, vandaar het verschil. Maar de geleerden zeggen ook, dat onze paling in de Saragossa-zee kuit schiet. De Saragossa-zee ligt evenwel in het Weste- ïyk deel van den Atlantischen Oceaan, zoodat wy al heel moeilijk kunnen aannemen, dat de heer William Beebe, die dit beweerd heeft, gelyk heeft. De medewerker voor de visch- sport van het „Dagblad van Rotterdam" schrijft Ik bezit Beebe's boek en ofschoon hy van de Amerikaansche regeering een heel schip, voorzien van diepzeenetten en alle mogelijke middelen, om het voortplantingsproces van de paling na te gaan, kreeg, vind ik zyn be wering maar op losse gronden gebouwd, want toen hy plankton vond aan de oppervlakte der zee, leidde hy uit de richting van den golf stroom af, dat dit plankton naar den Atlanti schen Oceaan gevoerd wordt, waarby hy tevens maar neerschreef, dat de Europeesche rivie ren dus van de in de Saragossa zee uitgeko men jonge palingen voorzien werden. „Klaar is Kees of liever „was William Beebe". Wat het optrekken van die millioenen pa linkjes in de rivieren betreft, dit gebeurt al lemaal onder water, en hoewel getracht is, met vangtuigen tot definitieve wetenschap te komen, is men steeds toch niet verder dan gissingen gekomen, al mogen wij wel aanne men, dat de paling, evenals de zalm, naar zee trekt, met het verschil, dat de zalm uit zee de rivier optrekt om kuit te schieten, terwyl de paling afzwemt, om in zee kuit te schie ten. Lippenstift of klassieke talen? Naar AzEest bericht, heerscht se dert eenige dagen groote opwinding onder de Belgradosche meisjes-gymnasiasten, daar de inspecteur van het gymnasiaal onderwijs een verordening heeft uitgegeven, waarbij den meisjes het gebruik van rouge, poeder en parfum wordt verboden. De meisjes-gymna siasten hebben een vergadering gehouden, waarin zij een commissie kozen, van twaalf van de allermooiste meisjes, teneinde tegen de verordening te strijden. Deze commissie zocht den minister van onderwys op, ten einde van hem de intrekking van de verorde ning te verkrijgen, maar tevergeefs. Daarop hebben de meisjes één ingezonden stuk in al de Belgradosche bladen doen verschynen, waarin zy verklaren, zich niet aan den dwang te willen onderwerpen. Rouge, poeder en geonduleerde haren, zoo heet het daarin, beteekenen voor ons heel wat meer dan latyn, grieksch en al de andere dingen, die wij op school leeren, van wat wy in acht jaren met groote moeite hebben geleerd, kunnen wy niet leven, maar we moeten een man krijgen. Trouwen doen in de eerste plaats de mooi- sten, zy die het best begrijpen, dat ze zich mooi moeten maken. Wij kunnen dan ook tot ons leedwezen onze schoonheidscultuur niet opgeven. Het ministerie van onderwys stelt thans een onderzoek in, wie de redactrices van dit ingezonden stuk zijn en wil die van de scho len doen verwijderen. Zou de actie van die meisjes een poging zyn, de oud-Romeinsche uitspraak dat we niet leeren voor de school, maar voor het leven in toepassing te brengen Hoe men in Spanje geld verzendt. In Spanje is de toestand nog steeds een beetje onzeker en menig ver mogende Spanjaard, die niet heelemaal gerust is op de ontwikkeling der toestanden in zyn land, probeert dan ook, teneinde op alle even tualiteiten voorbereid te zijnzyn geld in het buitenland „veilig te stellen". Op het bedryfsleven in Spanje zelf en op de crëdietwaardigheid van dit land heeft deze kapitaalvlucht natuurlyk een nadeeli- gen invloed en de voorloopige regeering van de nieuwe republiek heeft dan ook al of niet geslaagde pog'ngen hiertoe met strenge straf fen bedreigd. De douanebeambten, die de vorige week een zending van 10 millioen peseta's in den trein naar Salamanca in beslag namen, meenden dan ook een goeden slag te slaan. De kostbare vracht was op onopvallende wijze in zes valiezen verpakt. Aanvankelyk tastte men in het duister om trent den afzender van de valiezen, hoewel als vaststaand werd aangenomen, dat hier sprake was van een poging tot kapitaal- vlucht. Thans deelt echter de Spaansche mi nister van financiën mede, dat gebleken is, dat de valiezen.een geldzending bevatten van de filialen der Spaansche bank te Sala manca en Vallodolid. Voor de voortvarende douanebeambten moet deze onthulling wel een groote ontnuchtering zyn. Overigens werpt de mededeeling een helder licht op de primitieve wyze van geldverzending in Spanje. Is de soep te zout, dan helpen rauwe schyf jes aardappel wel wat om den smaak te verbeteren. Aardappelziekte, By den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen is bericht binnengekomen, dat de aardappelziekte (Phytophthora infestans) is waargenomen in de soort Eersteling. Het eerste optreden van -de ziekte -is •dit jaar dus zeer vroeg. Hoewel hieruit nog niet volgt, dat de ziekte zich dadelyk sterk zal uitbreiden, moet met de mogely kheid daarvan toch ernstig rekening gehouden worden. Daarom is 't gewenscht de aardappelvelden, welke door hun loofontwikkeling hiervoor in aanmerking komen, zeker als de weersom standigheden gunstig zyn voor het optreden van de ziekte, reeds nu te bespuiten met Bor- reauxsche of Bourgondische pap. De resul taten toch, die bereikt worden met 'deze be spuiting, hangen geheel af van het tydstip, waarop zij wordt uitgevoerd. Er moet nl. be spoten worden vóór dat de ziekte optreedt. Zooals bekend kan worden verondersteld, is herhaling van de bespuiting ter bescherming van het later bijgegroeide loof noodig. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen en door de op verschil lende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen dienst. PRACTISCHE WENKEN BIJ HET STRIJKEN. Om alle last van haken en -kleven blijven te voorkomen, is het goed om tafellakens, tafel kleedjes, enz. niet te styven, maar ze na het wasschen voor den laatsten keer uit te spoe len in gewoon schoon water, waarin men een paar lepels brandspiritus heeft gedaan.. Dat styft de lakens en maakt ze gemakkelyk om te strijken. Kant moet men bij het strijken met de goede zyde naar beneden op den strykdeken leggen, cn ze strijken met een stuk vloeipapier ero er heen. Weet u, hoe u precies kunt nagaan, of uw ijzer heet genoeg is Doop -een vinger in koud water en laat een druppeltje op het stryk- vlak van het yzer vallen. Komt er een vlekje op, dan is het precies de goede hitte voor het strijken van wollen stoffen. Om heet genoeg te zijn voor het strijken van gesteven goed, moet het ijzer den druppel doen wegspatten, zonder een vlekje achter 'te laten. HOFBERICHT. APELDOORN. (V.D.) De Koninklijke fa milie zal, na het verblijf te Parys, Elzas Lo tharingen bezoeken en vervolgens nog een reis door Tyrol maken. Alvorens het paleis Het Loo in het begin van Augustus weer te betrekken, zal de Koninklijke familie eerst nog eenige dagen vertoeven ten paleize van de Koningin-Moeder te Soestdijk. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Zonder stem ming worden eenige kleinere ontwerpen aangenomen, o.m. dat tot vereeniging der ge meenten Driebergen en Rysenburg en dat tot onteigening voor een nieuwe algemeene be graafplaats te Amsterdam. By het ontwerp inzake onteigening voor een nieuw wegvak in den rijksweg 's-Graven- hageNoord-Hollandsche grens bewesten Oegstgeest, heeft eenig debat plaats, waarbij de heeren Bogaerts, Van der Bilt en Van Dijk betoogen dat dit ontwerp niet vooruit mag loopen op de toekomstige verbinding voor snelverkeer AmsterdamDen Haag. De heer Ter Laan betoogt, dat deze toe komstige verbinding thans nog niet aan de orde is en heeft er geen bezwaar tegen het weggedeelte zoo aan te legen, dat het even tueel past in den nieuwen verbindingsweg. Minister Reymer constateert, dat verschil lende sprekers zijn gegaan buiten het bestek van het ontwerp. De toestand van het weg- gedeelte is onhoudbaar en er dient ruim te worden onteigend om bij den aanleg van den weg rekening te kunnen houden met de om standigheden. De Kamer zal zich later kun nen uitspreken over een verbinding door de Haarlemmermeer. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Ook worden aangenomen de wetsontwerpen omtrent de geldigheid voor pensioen van den tyd door enkele personen in dienst van de vereeniging tot instandhouding van de kweekschool voor onderwijzeressen in Arn hem aan het internaat dier school doorge bracht en door te brengen en dat tot wUzi- ging van het 6e hoofdstuk der rijksbegroo- ting 1931 (kosten van uitbreiding van de in spectie van het N.O.) EEN GEDENKBOEK VAN „ONZE VLOOT". APELDOORN. (V.D.) Gisteren ontving de Koningin in audiëntie ten paleize Het Loo vice-admiraal C. C. Kaijser. Deze overhan digde de Koningin een kostbaar uitgevoerd gedenkboek, betrekking hebbende op het 25- jarig bestaan van de vereeniging „Onze Vloot", EEN VERBLINDEND ACHTERLICHT. 's-GRAVENHAGE. (CB.) De Haagsche kantonrechter, mr. Varenkamp, behandelde heden een zaak tegen een automobilist, die terecht moest staan wegens het ontsteken van een verblindend achterlicht, toen hy een anderen auto gepasseerd was. Verdachte Uet verstek gaan. De ambtenaar van het O.M., mr. Zaayer, zeide dat er de laatste maanden veel klach ten komen over dergelyke practyken, die toe gepast worden door de apachen van den weg. Spr. eischte 100 boete subs. 4 weken hech tenis. De kantonrechter wees overeenkomstig eisen vonnis. j i rrnpr FEDERATIE VAN WERKGEVERS IN HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. GRONINGEN. (V.D.) Heden en morgen zyn alhier bijeen de deelnemers aan het con gres van de Federatie van Werkgevers Orga-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 3