NOOTJES SPORT BUiTENLAND Bij de Rotterdamsche Electrische tramweg- maatschappij is aan 120 man ontslag aange zegd, nl. 100 van den rijdenden dienst en 20 man van de werkplaatsen. De gemeentetram te Utrecht bestaat thans 25 jaar. Het aantal vervoerde passagiers is in dit tijdvak vermeerderd van 1 tot 14 mil- lioen per jaar. Als een teelcen des tijds mag wel gemeld worden dat te Eindhoven ongeveer 1000 wo ningen leeg staan. Achter een woning aan den Achtersingel te Schiedam hebben koekoeken genesteld in een hoogen kastanjeboom, waar men hen 's mor gens en 's avonds tusschen zeven en acht uur kan hooren Toepen. Volgens de laatste volkstelling telt Parijs 2.871.000 inwoners en met de voorsteden, die tezamen Groot-Parijs vormen, 4.887.000 in woners. Na de jongste gemeenteraads-verkiezingen is Burgos de eenigste gemeente in Spanje, waar een monarchistische meerderheid is ge kozen. Verzoek om steun voor de vlascultuur en -industrie. Zooals reeds gemeld is in het begin der vorige maand te Axel onder leiding der bur gemeesters van Axel, Koewacht en St. Jan steen een vergadering gehouden van belang hebbenden bij de vlascultuur, -handel en -bewerking, ter bespreking van den nood toestand waarin dit bedrijf verkeert, en welke van dien aard is, dat, indien het niet gelukt daarvoor steun te verkrijgen, deze in ons land als ten doode opgeschreven moet worden be schouwd, aangezien bij de tegenwoordige prijzen geen enkele teler zich nog aan het zaaien van vlas zal wagen. In die bijeenkomst werd overwogen dat dit verdwijnen van het vlas en de bewerking in de streken waar men zich daarmede thans bezig houdt een ontzaglijke uitbreiding der werkloosheid zou beteekenen, met al de ge volgen van dien, zoowel van financieelen als nadeeligen moreelen aard. Om de beteekenis der vlascultuur in het licht te stellen werd er op gewezen dat het werkloon uitbetaald voor een Hectare tarwe bedraagt 94, voor een Hectare aardappelen 190, voor een Hectare suikerbieten op 280, en voor een Hectare vlas 239 door den teler en 342.50 voor de bewerking tot vezel, alzoo in totaal 581.50, de andere producten dus ver te bo ven gaand. Rekenend dat de laatste jaren gemiddeld 2000 H.A. in ons land werden ge teeld, waarvan 6000 werden uitgevoerd, 3000 werden verwerkt als waterroot en 3000 als dauwroot, valt het totale loon te stellen op ongeveer 5 millioen gulden, dat door honder den menschen, hetzy m loondienst hetzij in eigen kleinindustrie, werd verdiend. Die bron is thans stop gezet door dumping of in elk geval daling van den prijs voor af gewerkt vlas, tot een peil dat de vlasbewer kers hun product daarvoor niet kunnen af staan en zij voor nieuwe grondstof aan den teler nog geen 10 van den kostprijs kun nen betalen. Het was aan het comité bekend, dat reeds vele middelen voor het verkrijgen van steun zijn geopperd en besproken. Dankbaar is ook kennis genomen van den steun die van re- geeringswege is verleend als bijslag op het loon, waardoor men althans op enkele plaat sen in het voorjaar heeft kunnen werken, doch die steun is niet afdoend en werkt voor verschillende gemeenten en streken ongelijk matig, zelfs nog niet gelijk voor alle gemeen tenaren in dezelfde gemeente, als gevolg van verschil van opvatting en behandeling dezer materie door verschillende gemeentebesturen. De vergadering sprak zich ten slotte uit voor een verzoek voor het ontvangen van een sfceunpremie voor in het binnenland afge werkt vlas, waardoor men meent, dat het ge- heele bedrijf gebaat is. De vlasser kan dan door het ontvangen van de premie zijn pro duct van de hand doen voor een bedrag dat wel is waar nog geen winst verzekerd, doch hem in staat stelt zijn bedrijf gaande te houden, zijn werknemers het loon te betalen en den teler voor vlasstroo ook te betalen den kostprijs. Aan het comité bestaande uit de heeren F. Blok, burgemeester van Axel, P. G. Geir- naerdfc, burgemeester van St. Jansteen, L. de Feijter, lid der Kamer van Kooph. te Ter Neuzen, C. Th. van de Bilt, vlasteler en han delaar te Axel, L. G. Martinet, vlasfabrikant te St. Jansteen en N. J. Harte, secr. der K. v. K. te Ter Neuzen, werd opgedragen een verzoek aan de commissie-Lovink voor te be reiden. Deze commissie vergaderde daarop met af gevaardigden van de landbouwer-organisa ties en verkreeg daarmede overeenstemming over een in te zenden verzoek. Daarop is aanknooping gezocht met de vlasbewerkers in Westelijk N.-Brabant, die in een Zaterdag gehouden bijeenkomst daarmede instemming betuigden. Uit die bijeenkomst vloeide voort het beleggen eener bijeenkomst van afge vaardigden van het Z.-Vlaamsch comité, van de R. K organisatie in W. N.-Brabant, voor zitter de heer C. Sweere, te Standaardbuiten, en der Ned. Maatschappij ter bevordering van de vlasindustrie, voorzitter de heer M. Du- tihl, secretaris de heer A .R. van Nes, die te Rotterdam is gehouden en die ook werd bij gewoond door den heer Van Aken, burge meester van Zevenbergen, als voorzitter der commissie voor werkverruiming in West brabant. In deze vergadering had een geanimeerde bespreking plaats van het door de Zeeuwsch- Vlaamsche commissie aan de regeeringscom- missie voor land- en tuinbouw verzonden adres, met resultaat dat men zich algemeen met het daarin neergelegd systeem vereenig- de en de meening uitsprak, dat, indien het gelukken moge den gevraagden steun te ver werven, het bedrijf zal voortgezet kunnen worden en vooral van beteekenis zal zijn voor de kleine vlassers. Ten slotte is besloten een bespreking aan te vragen met de commissieLovink, ten einde daar nader het verzoek om bijslag per baal afgewerkt vlas nader te bepleiten en die commissie te verzoeken het verleenen dier steunregeling aan de regeering te adviseeren. SOUBURG. Door den heer J. de Priester (S.D.A.P.) werd Maandagavond voor een goed bezochte vergadering de verkiezingsstrijd ingezet. In den breede werden de diverse partij-program ma's behandeld, vervolgens de resultaten in den Raad, waaruit aldoor maar zonneklaar blijkt dat de liefde niet van één kant kan ko men, doch de zijde die deze mocht toonen juist degenen zijn, die schijnbaar niet weten wat naastenliefde is. Voorts werd de drink watervoorziening, gemeentereiniging, electri- citeitsvoorziening, de belastingen in hun nieuwen vorm en het werkloozenvraagstuk te Souburg onder de loupe genomen. Steeds heeft de S.D.A.P.-fractie met klem moeten bevechten om datgene gedaan te krijgen wat thans werkelijkheid is. Nog veel is er te doen en mogelijk, aldus spreker, en eindigde deze met een opwekking om elkanders meeningen eerlijk ts bevechten cn de verkiezingsreclame ongeschonden te laten. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. GOES. Het station, dat nooit een mooi bouwwerk geweest is, zal eenigszins opgeknapt worden. De leelijke houten ingang verdwijnt en de vestibule ordt een meter dieper, door ver breeding naar de straatzijde. Daarvoor wordt een aparte, afgesloten ingang gebouwd, zoo dat het middenstuk van den gevel in zijn ge heel enkele meters naar voren zal springen. Hoewel slechts een kleine verbouwing ge- looven wij, schrijft de „Goesche Courant", dat het aanzien van het station toch veel zal win nen BRESKENS. Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs. De Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs, die te Breskens van 2—13 Juli gehouden wordt, zal voor de Vereeniring voor Vreemdelingenver keer aldaar, die het initiatief hiertoe nam, zeer waarschijnlijk een succes worden. De vele Zeeuwsch-Vlaamsche ondernemingen, die hun aanvragen om standruimte indienden, alsmede verscheidene buiten dit gewest ge vestigde zaken, welke tot deelname besloten, noopten de vereeniging haar opzet aanmer kelijk te wijzigen. De 2 groote gebouwen, voor dit doel gehuurd bleken alras niet vol doende te zijn om alle st.ands in .onder te brengen. De vereeniging zag zich dan ook verplicht er nog een 3-tal gebouwen* bij te huren. Eenigen tijd geleden was in totaal al pl.m. 900 M2. verhuurd en men stond toen reeds voor de vraag of met het verhuren verder te gaan, daartoe nog gebouwen in ge bruik te nemen, dan wel het bordje „vol" voor het venster te hangen. Na rijp beraad besloot men tot het laatste. De V.V.V. is nu volop bezig het vele werk, dat voor de opening nog verricht moet wor den, af te doen. MARINE EN LEGER Oefeningsreis Hr. Ms, „Van Meerlant". Voor de oefeningsreis van Hr. Ms. „Van Meerlant" als opleidingsschip voor adelbor sten in het Engelsche Kanaal en in de Noordzee van 6 Juli tot 18 Juli, is het vol gende programma vastgesteld 6 Juli vertrek uit Vlissingen, 's nachts ten anker in de nabijheid van Deal (Downs) 7 Juli vertrek en vaaroefening langs de En gelsche Zuidkust, 's nachts ten anker op de Oostkust van Wight8 Juli aankomst te Portland9 Juli vertrek uit Portland, nach telijke vaaroefening in het Kanaal, daarna ten anker in de nabijheid van Le Havre 10 Juli vertrek en aankomst te Rouaan 14 Juli c.q. 15 Juli vertrek uit Rouaan, ten anker in de nabijheid van Le Havre c.q. Dieppe15 Juli vertrek, nachtelijke vaaroefening in het Kanaal, daarna ten anker op de reede van Boulogne c.q. in de Wielingen16 Juli aan komst te Vlissingen 17 Juli vertrek uit Vlis singen, nachtelijke vaaroefening in de Noord zee 18 Juli aankomst te Nieuwediep. De minister van defensie mr. dr. L. N. Deckers zal zich morgen vergezeld van den chef der vierde afdeeling A van zijn depar tement (materieel der zeemacht) vice-admi- raal jhr. G. L. Schorer en van 's ministers adjudant, den luitenant ter zee le klasse G. G. Bczuwa, naar Nieuwediep begeven, tot het in oogenschouw nemen van eenige zaken op maritiem gebied betrekking hebbende. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine sergeant-machinist L. C. H. Worrell van Van Speijk naar wachtschip Vlissingen. sergeant-schrijver W. Knol van Heems- kerck naar Kon. Instituut; sergeant-schrij ver H. Taseron van Kon. instituut naar Heemskerck. Adjudant-onderofficier-machinist F. C. W. Borcherding van Van Speijk naar onderzee, dienstkazerne. Majoor-monteur G. Bakker van wachtschip Willemsoord naar onderzeedienstkazerne. Aan den officier van gezondheid le klasse der zeemacht P. H. M. de Roo is vergund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren en wordt deze binnenkort hier te lande terug verwacht. De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse W. van Leeuwen Hendriksen is tij delijk geplaatst van Hr. Ms. torpedo-instruc tieschip „Van Speijk", aan boord van het politievaartuig „Nautilus", bestemd voor toe zicht op de zeevisscherij. De officier van den marine-stoomvaart dienst 2e klasse H. de Roode, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is tijdelijk te Vlis singen geplaatst bij den afbouw van de on derzeebooten O. 12, p. 13 en O. 14, in aan bouw bij de Kon. maatschappij „de Schelde". Seinoefeningen van torpedobooten. Gisteren zijn de torpedobooten Z 7 en Z 8 voor de Scheveningsche kust verschenen voor oefeningen in het seinen. Zij hebben ligplaats gekozen ten Westen van het Wandelhoofd, circa 200 M. uit de kust. 's Morgens zijn vlagsignalen gewisseld met den vuurtoren, terwijl des avonds geoefend werd met licht seinen. Vlissingsche Boulevardloop. Zaterdag a.s„ te 4 uur, organiseert de Athletiekvereeniging „Marathon" alhier an dermaal een 3600 M. Bculevardloop. Door deelname hebben zich aangemeld leden van de A.V. 1923 te Amsterdam „Vlug en Lenig" en „De Zwaluwen" te Den Haag D. O. S. en „Pro Patria" te Rotter dam „Hellas" te UtrechtDelftsche A. V. te Delft„Olympia" te Vlaardingen B.A.C. te Breda E. M. M. te Middelburg en „Mara thon" te Vlissingen. De start en finish zullen plaats hebben op den Boulevard Evertsen vóór het Grand Hotel „Britannia". Het startschot zal de bur gemeester, de heer C. A. van Woelderen, lossen. De jury is als volgt samengesteld tijd opnemers de heeren J. P. van Bel, Vlissingen R. van Roo en mr. P. C. Adriaanse te Mid delburg commissarissen van aankomst mevrouw v. d. Plank, Vlissingen en de heeren J. A. Bal n J. v. d. Plasse 'e Middelburg keerpunt-commissarissen de heeren T. Smit en P. Langedijk, beide te Vlissingen. Als wedstrijdleider treedt op de heer D. Lap, technisch Jeider van „Marathon". De uitreiking der prijzen heeft direct na afloop van den wedstrijd plaats door den burgemeester van Vlissingen in het Grond Hotel Britannia. De prijzen zijn thans geëtaleerd in het sigarenmagazijn „de Valk", Walstraat 27. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. De leider der katholieke democraten Ren- kin is gisteren geen stap verder gekomen. De fracties van de katholieke en liberale par tyen hebben urenlange vergaderingen gehou den, om den toestand te bespreken en te on derzoeken, op -elke basis een katholiek-libe rale regeeringsamenwerking mogelijk is. De liberalen hebben gisterenavond beraad slaagd over de door de katholieke Vlamingen aan Renkin gestelde voorwaarden betreffende taalkwestie en officiei's medegedeeld, dat zij deze niet ongewijzigd kunnen aanvaarden. Zij zullen morgen opnieuw vergaderen, om tegenvoorstellen te doen. De liberale fracties van Kamer en Senaat hebben ten aanzien van de Vlaamsche eischen, speciaal wat betreft het tweetalen systeem bij het onderwijs, tegenvoorstellen opgesteld. Renkin heeft, na een onderhoud met de liberalen, de vooraanstaande persoonlijkheden der katholieke party ontvangen en met hen de liberale voorstellen besproken. Het onderzoek wordt heden voortgezet. Van katholieke zijde wordt echter reeds verklaard, dat het moeilijk zal zijn, op de basis van deze voorstellen tot een overeenkomst te geraken. PRESIDENT DOUMERGUE GETROUWD. President Doumergue is gisteren, na vrijwel gedurende den geheelen ambtsduur van zijn presidentschap als eenig vrijgezel van alle presidenten der derde Fransche republiek op het Elysée te hebben gehuisd, twee weken vóór zijn terugkeer in het i.mbtelooze leven onverwachts toch nog in het huwelijk getre den en wel met mevrouw Grave, die reeds grootmoeder is van een aantal kleindochters, Het huwelyk werd om kwart voor twaalf op het Elysée gesloten in een der particuliere vertrekken van den president, tegenover den burgemeester van 't 8ste arrondissement en 'n assisteerend ambtenaar. Er waren slechts twee getuigen, namelijk de heer Michel, de civiele secretaris van het presidentschap, en een industrieel, die een kennis is van beide families, aanwezig. De plechtigheid had zoo'n intiem karakter, dat zij zelfs niet was opgemerkt door 'n groot deel van het personeel van het Elysée. Mevroi. r Doumergue ging reeds gisteren middag naar den Midi naar Aigesvives, waar zij de komst van haar man gaat afwachten tegen afloop van diens presidentsmandaat. President Doumergue kende reeds jaren mevrouw Grave, daar hij de voogd was over haar dochter, EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. Lloyd George voerde Zaterdag het woord op de nationale conferentie voor de liberale campagne voor vrijhandel. Hij betoogde, dat ht', quota-stelsel voor graan, dat de conferen tie beloofde te brengen, het brood voor het publiek duurder moest maken, al beweerde Baldwin ook het tegendeel, tweemaal twee was nog altijd vier. Dat was in een wereld, waar veel was veranderd, niet veranderd. Wanneer men een boer de gelegenheid gaf meer voor zijn graan te bedingen, zou hij het doen en het publiek moest het verschil bijpassen. Lloyd George betoogde verder, dat de ervaringen van na den oorlog zeer de ar- gumenten voor vrijhandel hadlen versterkt. Alle protectionistische landen in Europa, die in den oorlog waren geweest, waren financieel ineengestort. Alleen Engeland, een vrijhan delsland, had zijn rekeningen voor 100 kunnen betalen. De vryhandelscampagne moest het publiek in gehéel Europa leeren, dat vrijhandel het beste middel was voor redding uit het moeras van de werkloosheid. Lloyd George was verheugd.te hebben waar genomen, dat het verzet tegen de tariefmu ren in Europa voortdurend toeneemt. DE STRIJD TUSSCHEN KERK EN STAAT IN ITALIË. Paus Pius III heeft Zondag op plechtige wijze, ter gelegenheid van de zaligverklaring van den Italiaanschen geloofsheld Glicerio Landriani, een protest doen hooren tegen de incidenten, welke zich in den laatsten tyd ten nadeele van leden en instellingen der Katholieke Actie in Italië hebben voorgedaan. Sedert eenigen tyd en juist gedurende de laatste dagen zoo sprak de Paus volgens de „Osservatore Romano" zijn wij tot ons leedwezen getuigen van de eerste zichtbare rijp-wording van de vruchten eener opvoe ding welke het tegendeel is van de christe lijke en ook der staatsburgerlijke opvoeding en stelselmatig tot haat, oneerbiedigheid en gewelddaden leidt. Geen dag hebben wij ge draald met de erkenning van de onschatbare weldaad der wederinvoering van het gods dienstonderwijs in de scholen. Alom echter is men begonnen met de linkerhand datgene te vernietigen wat men met de rechter wilde opborwen. De droevige gebeurtenissen, welker tooneel in de laatste dagen te Rome en geheel Italië is geweest, hebben doen zien hoe ver het werk der vernietiging reeds is gegroeid. Na te hebben gewaagd van zijn diep leed gevoel over de gebeurtenissen, welke de Ka tholieke Actie en de hem bijzonder nastaande Jeugd- en Universiteitsorganisaties hebben getroffen, vervolgde de Paus o.a.Daar wij het recht en den plicht hebben ons op een Concordaat te beroepen, heeft de geheele we reld en in het bijzonder de katholieke wereld het recht te vernemen dat wy niets hebben nagelaten om de noodzakelijke kalmeering te bewerkstelligen. De desbetreffende stappen zijn ondernomen. Dit kan echter den bisschop van Rome en den primaat van Italië er nooit van weerhouden onverwijld en op de nadruk- kelijkste wijze pretest aan te teekenen tegen datgene wat in Rome en in geheel Italië is geschied en tegen de wijze, waarop men het heeft laten geschieden. Men kan van ons geen stilzwijgen verwachten wanneer datgene in do modder wordt gesleurd wat ons het dierbaarste is. Er is een ware storm getrokken over de Katholieke Actie, en wel, naar verluidt, op instigatie der hoogste regeeringsautoriteiten. De Paus geloofde en gelooft nog dat hij beter verdient. Reeds in zijn eerste Encycliek heeft hij vriendschappelijk de vaderhand met den wensch tot verzoening gereikt. Denzelfden goeden wil tot verzoening heeft in andere Encyclieken,in zijn brief aan kardinaal Schuster te Milaan en in zijn jongste Ency cliek over öe sociale quaestie getoond. De ge heele wereld weet thans hoe hij behandeld is. juist ten opzichte van datgene wat hem zoo na aan het hart ligt, en ofschoon hij een waarborg voor het religieuze en niet-politieke wezen en de erkzaamheden der Katholieke Actie had gegeven. De Paus besloot met een woord van vader- rlijken dank voor alle sympathiebetuigingen, welke hem deze dagen uit het buitenland hebben bereikt. WANNEER LEEUWEN ONTSNAPPEN. door den dierentemmer HANS BRICK. Wanneer roofdieren in een circus ont snappen is het gevaar veel grooter dan wan neer men hen in de vrijheid ontmoet. In de wildernis kan men de dieren meestal uit den weg gaan wanneer men niet zelf een ont moeting uitlokt, doch in een circus temidden van linnen, planken en muren is het gevaar bijna onvermijdelijk. Hier geldt geen ontwij ken, men heeft slechts den plicht om het dier weer te vangen, dat zoowel onder men schen als dieren binnen enkele oogenblikken zijn slachtoffer kan maken. Doch bij zijn vangen van een losgebroken roofdier moet men nog wel de voorzichtigheid in acht ne men, dat men het dier niet verwondt of doodt, daar de dieren kostbaar zijn en het dresseeren van een nieuw dier zeer veel tijd in beslag neemt. En alleen in het aller grootste gevaar mag men van de revolver ge bruik maken. Het ontsnappen der dieren is niet altijd een kwestie van onvoorzichtigheid, daar zich tal van andere mogelijkheden voor kunnen doen. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen breken herhaaldelijk weer dieren los, enkele weten bijv. te ontsnappen, wanneer zy na hun nummer in hun kooien terug moeten keeren. Slechts hoogst zelden is het voorge komen, dat dieren tijdens de voorstelling los breken en nog nimmer dat de dieren over de hekken van de centrale kooi heen zijn ge sprongen. Een enkele keer is het wel gebeurd dat op generale repetities een schuw dier, dat nog nimmer in het licht der schijnwerpers had gestaan tegen de tralies opsprong en deze door het gewicht van zijn lichaam wist te verbuigen en zoodoende wist te ontsnap pen, doch dit is gelukkig nog nooit tijdens een voorstelling voorgekomen. In 1928 was ik eens op bezoek by het cir cus Alberty in Italië. Het circus speelde reeds enkele dagen in de stad. Juist zaten wij gemoedelijk bij een kopje koffie in den woonwagen, terwijl mijn vriend en collega Joseph! zijn leeuwengroep voorleidde. Op dat oogenblik kwam de dochter van den directeur .binnen en zei„Die domme balletmeisjes maken ongepaste grappen, zij strooien het praatje rond, dat er enkele leeuwen zijn los- Inderdaad, er bestaat geenbeter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f0.65 per flacon. gebroken. Denk eens aan wat voor paniek er kan ontstaan wanneer het publiek hiervan hoort." Plotseling sprong ik overeind en wees naar een bruinachtig lichaam, dat ik juist in de paard entent zag verdwijnen. „Een leeuw", schreeuwde ik en terwijl de anderen koortsachtig near wapens zochten, rende ik naar buiten en stormde de tent bin nen. onderwg voegde Josephi zich bij mij en vertelde mij bij stukken en brokken, dat een der staljongens door een vergeetachtigheid had nagelaten om na afloop van het num mer aan het hoofdeinde van den wagen hek ken te plaatsen. Inplaats dat nu de leeuwen in den wagen sprongen slopen zij onder den wagen door en kwamen zoo in vrijheid. Eerst toen mijn vriend uit de kooi kwam, hoorde hij van de ontsnapping en de haren rezen hem van schrik te berge. Wij gingen in de tent en zagen den leeuw Cesar, die opgewonden onder de buiken der paarden doorliep zonder van deze notitie te nemen. Plotseling kwam de schoolrijder met een geladen revolver in de hand de tent binnen en schreeuwde in doodsangst„Mijn paard, mijn paard f" Onmiddellijk staakte de leeuw zijn heen en weer loopen, bleef onge lukkigerwijze onder het schoolpaard staan en sloeg naar het dier. Hij sloeg het paard een diepe wond in het achterdeel. Tegelijkertijd sprongen wij met stangen toe en wisten te bereiken, dat de leeuw van het paard .afhield. Onophoudelijk riepen wij om de jongens, die de hekken moesten brengen, doch niemand liet zich zienhet circus leek wel uitge storven. Cesar had zich onderwijl op een ezel ge worpen, die klagelijk begon te schreeuwen, De doodsstrijd van het arme dier duurde niet lang. Wij deden alle mogelijke pogingen om het te redden, doch het doodvonnis vol trok zich zoo snel, dat wij bij onzen eersten aanval reeds te laat kwamen. Ik wierp den leeuw een strik over den kop, doch hij wist zich te bevrijden en sprong door een stal- opening naar buiten. Wij hem na. In een hoek, die door enkele wagens werd gevormd, rende hij zich vast en van daar uit gelukte het ons hem in zijn wagen terug te brengen. De vier ontsnapten. Nog ontbraken ons echter drie andere groote leeuwen. Per telefoon werden wij ge waarschuwd, dat een leeuw in de stad. in een kruidenierswinkel „beestachtig" huishield en bezig was een mengsel van petroleum, choco lade en meel te bereiden. Wij gingen er on middellijk heen. De straten 'Varen als uitge storven. Juist toen wij hij den winkel kwa men, sprong de leeuw er uit en vluchtte met groote sprongen de straf v op. Plotseling bleef hij voor een spiegelruit staan, bewegingsloos. Toen stiet hij een anf staan jagend gebrul uit en sprong door het 'venster in den winkel. Hij had zijn spiegelbeeld aanschouwd en zich op den gewaanden vijand geworpen. Dat hij zich bij deze capriolen geducht verwondde, valt te begrijpen. Doch hoe verbaasd waren wij, toen wij Vij onze komst den winkel leeg vonden. Geen leeuw viel te bekennen. Op het kantje af. Inmiddels was een vrachtauto van het cir cus gekomen en wij vingen weer met de ach tervolging aan. Drie leeuwen waren in dien tusschentijd in een tuin gesignaleerd en hun aanwezigheid had den eigenaar op een merk waardige en een ietwat beangstigende wijze ontdekt. Hij liep nl. in het donker door zijn tuin, toen hij plotseling bij zijn broekspijp werd gegrepen. Toen hij zich omdraaide, ont waarde hij een geweldigen leeuw achter zichHij schreeuwde luidkeels om hulp en dit was zyn redding, want de leeuw liet van schrik de broekspijp los. De man wist in huls te vluchten en telefoneerde het circus, dat hy door enkele leeuwen werd belegerd. Wij begaven ons naar de opgegeven plaats, maar daar wy niet wisten, of zich in dien tuin alle leeuwen hadden verzameld, reden wij lang* zaam en lieten het licht van onze schijn werpers aan weerszijden van den weg dwalen op zoek naar leeuwensporen en daar stopten wij om den grond nader te onderzoeken. Zonder verdere sporen te vinden kwamen wij bij den bedreigden tuineigenaar. Wij lk* ten den auto staan en begaven ons voorzich tig naar de aangewezen plaats. Door een boschje glurend zag ik twee leeuwen, waar van Josephi vaststelde, dat het Saïda en Menelik waren, een mannetje en een vrouwtje. Spoedig voegde ook Nero, de springer, zich bij dit tweetal. Terwijl ik voorzichtig naar den auto terugliep en ijzeren hekken naderbij liet brengen, had mijn vriend Josephi de leeuwen aangeroepen en was met een ijzeren stang gewapend in den tuin geklommen. De leeu wen, aan gehoorzaamheid gewend, bleven op hun plaats en het gelukte ons zoowaar'om bij het zwakke licht der lantaarns de hek ken om de leeuwen op te stellen en hen zoo doende gevangen te nemen. De kooiwagen ar riveerde nu eveneens snel ter plaatse en bijna was het ons gelukt de dieren weer naar bin nen te drijven, toen door een onvoorzichtig heid van een der drijvers, die een der leeu wen niet een kooi voorhield, deze een woes- ten uitval deed, waardoor onder alle aanwe zigen een paniek ontstond. Hierdoor gelukte het Nero weer te ontsnappen, terwijl w'j Saïda en Menelik in de kooi wisten te drij ven. Doch Nero scheen na een kwart Ier er

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 2