Courant N.V. ST00MWASSCHERIJ „VOLHARDING" SI lieefl «le «lel® tweede blad FEUILLETON DE DROOMER Gedurende de maanden Mei en Juni geven we op het stoomen en oppersen van Heerencostumes I KEES HELDER 1 1 FOTOGRAAF BRIEVEN UIT DE HOFSTAD van de Zaterdag 30 Mei 193f. No. 125. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. poor Burg. en Weth. zijn de volgende voor stellen aan den gemeenteraad gedaan Opzegging concessie Vlissingsche Duinwaterleiding-Maatschappij Zooals uw college bekend is eindigt op 30 juni 1932 aan Vlissingsche Duinwater leiding Maatschappij verleende concessie. Ingevolge art. 7 dier concessie heeft de ge meente het recht na verloop van den duur der overeenkomst het geheele bedrijf te i tegen een daarvoor te bepalen ver- Een jaar voor het eindigen der concessie derhalve vóór 1 Juli a.s. moet de gemeente verklaren, of zij van deze bevoegdheid gebruik zal maken. Indien de gemeente daarvan geen gebruik maakt, dan heeft genoemde Maatschappij de bevoegdheid' te verklaren, dat zij de concessie p dezelfde voorwaarden en bepalingen nog gedurende twintig jaren zal behouden. In verband met de toepassing van gemeld artikel der concessie werd in uwe vergadering van 25 April 1930 een commissie van deskun digen benoemd, die het vraagstuk in studie zou nemen en daarover advies zou uitbrengen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren W. Krul, directeur van het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Gra- venhage, ir. M. C. Braat, directeur van de jiismar" alhier, oud-directeur der Drink vaterleiding te Gouda en mr. P. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg. Bij de uitvoering van hare taak heeft deze commissie zich in verbinding gesteld^jnet de u benoemde commissie uit den raad, vaarin de verschillende politieke partijen ver- oordigd zijn. In deze commissie hadden, onder voorzit- p van den burgemeester, zitting de heeren J. de Meij, W. L. Huson, H. C. V. So- rel, ir. H. C. Wesseling, E. Andriessen en L. P. ian Oorschot, terwijl de heer Paap, als plaatsvervanger van den heer Wesseling en de heer Ph. J. Woltering als plaatsvervanger b den heer Sorel, bij hun afwezigheid, een vergadering bijwoonde. De heer I. de Jonge Ttizorgde de notulen. Genoemde commissies hebben zich op lof- te wijze van hunne taak gekweten. In opdracht van de commissies werden de loopige onderhandelingen met den Di- der Vlissingsche Duinwaterleiding atschappij (V.D.M.) gevoerd door den heer 1, den directeur van het Rijksbureau voor (linkwatervoorziening. verschillende besprekingen is de heer Krul met den Directeur der V.D.M. tot over- «nstemming gekomen. Op grond daarvan beeft de Raad van Commissarissen der V.D. M, zich bereid verklaard, aan de vergadering van Aandeelhouders voor te stellen, ingeval m beëindiging van de concessie op 1 Juli >32, inzake het overnemen van de diverse eigendommen de volgende voorwaarden te aanvaarden 1. Als basis voor de door de gemeente te betalen som wordt genomen een bedrag van 338.000, zijnde de waarde per 1 Januari onder voorbehoud dat bij een nader vanwege de gemeente in te stellen inspectie blijkt, dat de werken aan normale eischen van deugdelijkheid voldoen. (Hieronder zijn dan begrepen de eerste 13 balansposten onder activa vermeld in de gedrukt uitgegeven ba tons per 1 Januari 1930). naar het Engelsch. 'Hl Zij wendde het hoofd af en zei na een pau- „Dat heb ik al lang vermoedMaar *aarom heb je mij dit dan niet eerder ge legd?" Hy begreep die vraag niet. Dus antwoordde „Ik heb er niet aan gedacht." zou my beter minder hard en zelf- ^htlg hebben gemaakt, had ik het zeker kweten." •Bus u is niet boos, dat ik het u gezegd neb?» "Wel neen, ik ben er blij om." -Busdan mag ik u helpen.... Uw vriend v*zen?" vroeg hij, te vergeefs trachtend de ""drukking op haar gezichtje te zien. •Ja zeker mijn eenige vriend." iMag ik dat wezen "Bat en.nog méér nMéér?" herhaalde hij niet begrijpend. 'Beer dan een vriend Hij had zeker niet g°ed gehoord. Want.... meer dan een Wend beduidde dan toch een verloofde "0. Simon J" fluisterde zij. „Vat je het niet ik ben zoo alleen Ik zou graag lnd hebben, die voor mij zorgde**— mij bermde.... mij hielp i ^ilde over heel zijn lichaam en vroeg 1,2°u je dan mijn vrouw willen zijn "Je hebt toch gezegd, dat je mij liefhebt, nv°n? En als een man dit zegt tot een toe«W' »an bedoelt hij er dit in .den regel 2. Het bedrag sub 1 wordt vermeerderd met de uitbreidingen geen onderhoud zijnde van 1 Januari 1930 tot 1 Juli 1932 en vermin derd met de afschrijvingen over dat tijdvak, berekend naar de percentages als opgenomen in het jaarverslag 1929. De afdekkingen der putten in den water- vang zullen ten genoegen van Burgemeester en Wethouders door en voor rekening van de Vlissingsche Duinwaterleidingmaatschappij worden verbeterd door het aanbrengen van waterdicht afsluitende gegoten ijzeren dek sels in betonnen platen en ijzeren ontluch- tingsbuizen. 3. Uitbreidingswerken waartoe wordt be sloten na 21 Januari 1931, zullen niet worden uitgevoerd dan na goedkeuring van Burge meester en Wethouders. 4. De magazijnvoorraad, brandstoffen enz. worden overgenomen naar de marktwaarde, vermeerderd met de opslagkosten, per 1 Juli 1932. 5. Het niet-tantième-gerechtigd personeel wordt door de gemeente overgenomende oudste fitter en de oudste machinedrijver in lossen dienstde overigen in vasten dienst, allen tegen salarieering, niet geringer dan hun in 1931 genoten salaris, vermeerderd met emolumenten, voor zoover deze als normaal kunnen worden beschouwd. De Vlissingsche Duinwaterleidingmaat schappij wil, voorzoover noodig op haar kos ten het personeel een redelijk pensioen op 65-jarigen leeftijd en een weduwen- en wee- zenpensioen verzekeren. De gemeente zal zooveel mogelijk de Maat schappij daarin tegemoet komen door ver schuiving van het tijdstip van ontslag wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd door het desbetreffend personeel. 6. De gemeente zal het personeel der V.D. M. na 1 Juli 1932 de volgens de desbetreffen de verordening vereischte machtiging tot het verrichten van werkzaamheden voor derden verleenen, ten behoeve van de liquidatie der maatschappij. De deskundige commissie heeft in haar rapport de bovenvermelde voorwaarden als grondslag genomen voor de beoordeeling, of overnemen van de waterleiding voor de ge meente al of niet gewenscht is. Aan het slot van hare beschouwingen komt de commissie van deskundigen tot de conclu sie, dat de beëindiging van de concessie door overneming van de waterleiding in het belang van een goede drinkwatervoorziening voor de gemeente V-issingen moet worden geacht en dat bij overneming van de waterleiding de exploitatie zonder verlies mogelijk is. De thans geldende tarieven zullen echter voor- loopig gehandhaafd moeten blijven. In eene gehouden gecombineerde vergade ring van de commissie van deskundigen met de raadscommissie, is, na uitvoerige bespre kingen, met algemeene stemmen besloten uwen Raad voor te stellen le. De aan de Vlissingsche Duinwaterlei ding-Maatschappij verleende concessie met ingang van 1 Juli 1932- op te Zeggen 2e.-als vergoeding^ voor de overname van alle terreinen, werken enz. der waterleiding een bedrag te bepalen van 338.000, waar onder is begrepen eene som van 25.000, be doeld als eene schadeloosstelling voor het be ëindigen der concesie ingevolge art. 7 3e. nader overleg te plegen omtrent de overname door de gemeente van het niet tan tième gerechtigde personeel, wier arbeids voorwaarden niet ongunstiger mogen zijn dan in dienst der V.D.M. Naar aanleiding hiervan is bij dit voorstel overgelegd een overzicht van de positie van het personeel der V.D.M. Op dezen staat is vermeld hetgeen naar het oordeel van den Directeur der V.D.M. als een redelijk pen sioen aan het personeel zou kunnen worden toegekend, met vermelding van het pensioen op 65-jarigen leeftijd voor diensttijd bij de gemeente en een vergelijking met het pen sioen in gemeentedienst indien alle jaren mede telden. Daar wij ons met het advies van de beide SINGEL 1 TELEFOON 50 VLISSINGEN °/o KORTING commissies kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen, dienovereenkomstig te besluiten, doch aan het bepalen van het be drag der vergoeding voor de overname van de terreinen, werken enz. der VD.M. te ver binden de regeling van de door haar toe te kennen redelijke pensioenen aan het perso neel. Tenslotte leggen Burg. en Weth. over een van den heer D. L. H. van Raalte, directeur der Vlissingsche Duinwaterleiding-Maat schappij, ontvangen verzoekschrift, met me morie van toelichting, om hem in zijn functie bij het toekomstig gemeentebedrijf te hand haven. Met den inhoud van dit adres en toelich ting kunnen wij ons in beginsel wel vereeni gen, doch wij achten het gewenscht hierom trent algeheele vrijheid van handelen voor te behouden. Een trottgir langs den Singel. Het komt ons college zeer gewenscht voor, dat nog vóór het zomerseizoen van dit jaar, overgegaan wordt tot den aanleg van een trottoir langs den Singel tusschen de Van Dishoeckstraat en de Lampsinsstraat. Het verkeer met auto's enz. levert voor de voetgangers een ernstig gevaar op, aangezien deze laatste op dat gedeelte van den Singel, noodgedwongen van den rijweg moeten ge bruik maken. Teneinde dit gevaar op te heffen, hebben wij de eer U voor te stellen, ons college te machtigen om over te gaan tot den aanleg van een tegeltrottoir langs den Singel tus schen de Van Dishoeckstraat en de Lamp sinsstraat. De kosten van dit werk worden door ons geraamd op rond f 4000, welke on der de kapitaaluitgaven kunnen worden ver antwoord en niet komen ten laste van het grondbedrijf. Woningbouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang". Bij Kon. besluit d.d. 18 Maart 1921, nr. 74 zijn aan deze gemeente voorschotten uit 's Rijks kas verstrekt, teneinde de gemeente in staat te stellen voorschotten tot gelijke bedragen te verleenen aan, de Woningbouw- vereeniging „Gemeenchappélijk Belang" al hier, zulks ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen. Bedoelde voorschotten waren door de ge meente reeds verleend ingevolge raadsbesluit d.d. 16 Juli 1920, nr. 41, goedgekeurd bij be schikking van Gedeputeerde Staten van Zee land d.d. 12/17 November 1920, nr. 218, 3e afd. Deze voorschotten zullen, na de aflossing in 1931, nog groot zijn a. bouwvoorschot 678.800.47 b. grondvoorschot - 128.369.68 Totaal f 807.170.15 Intusschen dragen zij een rente van 5 weshalve wij, in verband met de daling van den rentestandaard, maatregelen beraamd hebben, teneinde tot verlaging van den rente last te geraken. Allereerst wendden wij ons tot den minister van financiën met verzoek een verlaging van den rentevoet in overweging te willen nemen. gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll[|||l!lllllllllllllllllllllllllllll>l>lllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll>llllllllllllllll!llll>»»l>llllllllllllll»llllllllllllll>>l I VLISSINGEN BELLAMYPARK g 1 MIDDELBURG LANGE DELFT S Voor Adistiek Fotowerk, Portretten en g Landschappen de hoogste onder» g scheidingen, ook nu weer Amsier- J dam, Mei 1931. Maar ihans ook 2e jj prijs speciale afdeeling Industrie- en J j| Reclame-Fotowerk J 1 Voldoende bewijs dat óók wanneer 't gaat om Technisch Fotowerk, ons werk aan de hoogste eischen voldoet "^3 j 1 Ateliers geopend van 9 uur voorm. tot 8 uur nam. j SiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiuiiiii Deze poging leverde echter geen gunstig resultaat op. Evenwel verleenden Zijne Excel lentie toestemming tot aflossing der voor schotten bij het Rijk. Het is ons intusschen gelukt voor bedoelde 2 leeningen een aanbieding te ontvangen, welke naar onze meening alleszins aanvaard baar is. De Rijksverzekeringsbank heeft zich nl. be reid verklaard aan deze gemeente een twee tal annuiteitsleeningen pari te verstrekken tegen een rente van 4 5/16 per jaar, waar bij geen vervroegde of versterkte aflossing plaats vindt. De leeningsbedragen zijn door de Rijks verzekeringsbank naar beneden afgerond op honderdtallen van guldens en zullen mitsdien bedragen resp. 678.800 en 128.300. De looptijd is bepaald op resp. ongeveer 55 jaar en ongeveer 66 jaar, overeenkomende met het ctantal jaren, gedurende welke de voorschotten bij het Rijk nog loopen. Ten slotte zullen de leeningen na 1970 door de Rijksverzekeringsbank opeischbaar en door de gemeente aflosbaar zijn. Uiteraard zal de rente welke „Gemeen schappelijk Belang" aan de gemeente be taalt, eveneens teruggebracht worden van 5 op 4 5/16 Resumeerende hebben wij de eer uwen Raad voor te stellen le. met de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam een tweetal annuiteitsleeningen k pari aan te gaan resp. groot 678.800 en ƒ128.300 tegen een rente van 4 5/16 per jaar, een en ander als in een overgelegd ont- werp-besluit nader is omschreven. 2e. de bij Kon. besluit d.d. 18 Maart 1921, no. 74, aan deze gemeente verstrekte voor schotten uit 's Rijks kas, welke na de aflos sing in 1931 nog groot zullen zijn 678.800.47 en 128.369.68, derhalve samen f 807.170.15, geheel af te lossen, zulks op den datum, waarop de sub le bedoelde leeningen zullen zijn gesloten. 3e. de rente, welke de woningbouwvereni ging „Gemeenschappelijk Belang" alhier aan de gemeente verschuldigd is terzake van de sub 2e bedoelde voorschotten en op welke „Ja, ik hèb je ook lief", zei hij, haar hand in de zijne sluitend en zich verbazend over zijn eigen moed. „Maar hoe had ik ooit dur ven denken, dat jij zoo'n mooi, levendig persoontje zulk een man zoudt willen heb ben als ik En ik ben zoo arm ook „Maar je begrijpt toch wel, dat alles mij beter voorkomt dan een leven als gezelschaps dame of aan het tooneel Je dwingt mij wel, dit te zeggen, al klinkt bet nu ook misschien minder aardig. Maar toch moest je eens we ten, hoe dankbaar ik je benToen je laatst zoo edel sprak van de kreupelen naar het hart, die hulp noodig hadden, besloot ik, dat je opoffering dan toch niet voor niets zou zijndat je althans de kans zou hebben een betere vrouw van mü te maken. Want het is toch zoo, Simon, dat je mij liefhebt? Sinds wanneer koester je dit gevoelen „Wel, ik geloof al van den eersten keer af dat ik je heb gezien ofschoon ik het toen nog niet dadelijk zelf begreep." „Maar voor wie van allen is het eigenlijk, dat je liefde voeltvoor de huichelaarster, de vlinder, de flirt of de wereldlinge Hy sloeg den arm om haar heen en zei „De vrouw, die achter die allen schuilt, heb ik lief 1" „Wat weet je van de vrouw, die daarachter schuilt? Wat heeft ze je getoond van haar inneriyk „Niet veelmaar ik zal haar nu wel leeren kennen. Ze zal my haar beste zyde toonen. En als zy zichzelven my wil toevertrouwen, dan heb ik geen vrees voor de toekomst." „Maar Simon ik heb je myn levensge schiedenis verteld tot den tyd, dat ik hier kwam en sinds dien tyd heb je zelve gezien hoe ze geweest is, niet waar „Ja. „Dus je zult Je door niets van je voorne men laten afbrengen, hè „Door niets." „Als mrs. Hastings, of wie dan ook dingen van my vertelde, dan zou je er toch by bly- ven om my te willen trouwen „Natuurlyk." „Dus, wat er nu ook gebeurt, wat er nu ook van mij uitkomt je zult er je niet aan onttrekken „Niets zal er my van afbrengen." „Stilzei ze. „Wat hoor ik daar Inderdaad werden er voetstappen verno men. Het volgend oogenblik ging de deur open en stond Roland op den drempel. „Simon, we wachten op je", zei hy, niet naar Nancy kykend. „Op my luidde de vraag. „Möar, kerel, ben je dan vergeten, dat het vandaag de groote dag van de beslissing is. Nicht Annet houdt haar byeenkomst in de hall. De zaakwaarnemer is er al. Iedereen is present, behalve jy. Kom gauw mee „Wat geeft het nu, of ik al kom Je weet toch, dat ik gisteren myn congé gekregen heb...." „Al is het nu ook maar voor den vorm, alle leden van de familie moeten tegenwoordig zynFay ook." Simon keek naar Nancy en zy wenkte hem te gaan. ,Jk volg wel", beloofde zij. Toen hy de hall binnentrad, zat daar mrs. Hastings voor een tafel, evenals den vorigen dag, en de zaakwaarnemer zat naast haar. Nadat Simon ook had plaats genomen, zag hy, dat Nancy op een stoel was gaan zitten, dicht by het venster. Waarom was hy eigeniyk ook gekomen dacht hy. Maar hij had geen tyd voor overwegingen, want mrs. Hastings keek naar heni en vroeg„Simon, blyf je nog by ^e besluit van gisteren „Ja", zei hy. „Dus je weet, dat het geld, dat anders voor jou zou zyn, nu in andere handen overgaat?" „Ja", herhaalde hy even vastberaden. „En voor een vrouw, die je niets is „Voor een vrouw, die my alles isdie my de eer heeft gedaan, my haar hand te schenken." Nancy was achter hem komen staan, maar mrs. Hastings wierp een kouden blik naar hen beiden. „Het is mogelijk", sprak zy langzaam over wegend, of zy het meer tot zichzelve zei, „dat zy er toe kan gebracht worden, hem te ont slaan van zyn gelofte." „Ik zou niet ontslagen willen worden." „Onder geenerlei voorwaarde „Onder geen enkele." „Dan kunnen wy voortgaan", zei ze tot den zaakwaarnemer. Hij knikte en stond op. „Dames en heeren", begon hy, het gezel schapje rondkykend. „Veel valt er niet te zeggenik heb de schenkingsacte opgesteld, overeenkomstig de aanwy zingen van mrs. Hastings en ik heb ze dus nu alleen voor te lezen. Zyt gy allen bereid er uw aandacht aan te schenken Maar eerst mrs. Hastings" hy hield op „Mrs. Hastings", zei hy weer en keek den kant uit, waar Simon en Nancy samen stonden. De weduwe was bezig met haar papieren en scheen den oproep van den zaakwaarne mer niet gehoord te hebben. En toen hy haar naam voor de zesde maal riep, tikte Maud haar even op den arm „Nicht Annette, hy spreekt tegen u „Neen, lieve, dat is niet zoo", zei ze, haar papieren by eenzoekend. Niet lang duurde het of Nancy trad tot voorschotten betrekking heeft het raadsbe sluit d.d. 16 Juli 1920, nr. 41, goedgekeurd by beschikking van Ged. Staten van Zeeland d.d. 12/17 November 1920, nr. 218, 3e afdeeling, terug te brengen van 5 op 4 5/16 per jaar, zulks vanaf den datum, waarop de sub. le be doelde leeningen zullen zijn gesloten. Een urgent vraagstuk. In het zeer belangrijke en lezenswaardige boek van dr. Tohr en dr. Visser over georga niseerde distributie worden verschillende staatjes medegedeeld over de wyze waarop door winkeliers zaken wordt gedreven. Er wordt daarbij vooral de aandacht gevestigd op het gemis aan kennis by die winkeliers omtrent de waren, die zy verkoopen. Eenige krasse voorbeelden daarvan zijn uit Den Haag afkomstig en zij bevestigen wat wy al dikwyls hebben geconstateerd, nl. op welk een onverantwoordelijke wijze winkels wor den begonnen. 'Het beste bewys voor die on- verantwoordelykheid is wel het feit, dat een groot deel van de pogingen na langer of kor ter tyd wordt opgegeven. Het publiek heeft er als regel geen voor deel of nut van de eenigen die er misschien even van profiteeren zyn zij, die koopen op den „finalen uitverkoop wegens opheffing". Dikwyls wordt zelfs dit woord opheffing achterwege gelaten of dood-leuk vervangen door „verplaatsing" of „uitbreiding". Die verplaatsing, als ze bestaat, geschiedt naar een anderen uithoek van de stad. Wie in onze stad in zyn eigen omgeving eens toeziet, hoe het daar met de oprichting van winkels gaat, moet tot de erkenning ko men dat het toch geen gezonde toestand is. Concurrentie is best, is noodzakelyk, maar moet toch binnen perken blyven. En dat doet ze niet als maar in het wilde-weg win kels worden opgericht. In sommige straten heeft het gemeentebe stuur al een servituut op de huizen gelegd, dat zij niet voor bedryven gebruikt mogen worden, maar dit beteekent weinig zoolang overal elders nog de volle vryheid bestaat. Zelfs rustige lanen, die als woon-plek byzon- midden in het vertrek en liet haar blik gaan over heel het gezelschapje. De eenige, die vriendelijk keek was Fay de anderen waren verontwaardigd, dat zy er tusschen durfde komen op zulk een span nend oogenblik. „Ze heeft geen schaamte", zei Maud zoo schynbaar tot Ronald alleen, maar toch luid genoeg, dat ieder het hooren kon. •Nancy zag zeer bleek, maar met haar in- nemendsten glimlach sprak zy „Zult gy het my ooit kunnen vergeven, vraag ik my al af. Want ik heb u allen om den tuin geleid. Laat ik my zelve mogen voor stellen myn meisjesnaam was Annette East. Ik ben uw nicht. Ik ben mrs. Hastings.... HOOFDSTUK XXII. Als er een bom tusschen de aanwezigen op the Abbey was geworpen, dan waren zy niet zoo verbaasd en ontzet geweest als by de woorden van het meisje, dat zy gekend had den als miss West. „Kom, mrs. Hastings", noodigde de zaak waarnemer, „neem de plaats in die u toe komt...." Zy gaf hieraan gehoor, maar eer zy zitten ging, kuste zy teeder degene, die gedurende al die maanden, om haar ter wille te zyn, de rol had gespeeld van de weduwe van Phi lip Hastings, en vroeg zacht „Is u nu tevreden Ronald, die dicht by Maud zat, fluisterde haar in „Nu kunnen wij de hoop wel opgeven, want nu zal het Simon worden en jy en ik, Fay, we mogen verder samen arm zyn (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5