500 300 25 eerste blad mode. ^IVO. 133 69e Jaargang 1931 DONDERDAG fui: firma fJIIJf IfEtDE Ir.. Ililslnil SI-K Vlisiiiiitn. Mil. It. Pistretaiij f KI! 28 MEI Indrukken van de Parijsche Koloniale Wereldtentoonstelling. Stads- en Provincienieuws LAND- EN TUINBOUW HE MODEBRIEF derdeelen. Groote vrijheid j uw Mode heerscht rijheid. Is Hare Ma- tie en omwenteling, rsten en vorstinnen van den troon aar wetten zoo wei- rif ten zoo gemakke- 1 is de leus. Daar ig oogte (of moeten we e op middelhoogte it ge het nog gerust sngen. En staat héél jok dat geoorloofd, erkiest geheel en al wijIs nog het aller- er vrijheid en leng. jk begrip. We zagen p de enkels vielen en 30 cM. boven den port of dagelijksch Log korter, reiken er enkele ge. ndere een paar een den zomer zijn ze gazige, soepele stof kant, organdi, tulle, van bijzonder soepel lijk worden voor het Danen en volants ge- tsymmetrisch aange- ordt gecompleteerd een shawl, een korte wordt heel veel wit ,chte, room-achtige mw, mauve, linde- en natuurlijk nog japon dient echter te net strass-versiering, een zilver of gouden i koningsmantel bij- a.t mevrouw 's avonds laar er zijn ook een- practisch en warm, bontgarneering toch ïieuwe avondhoedjes, ,n sterk gekleurd flu- die bij een zwart n worden. etreft onze mouwen, ■ookjes, met plooien, ten, met manchetten, een boven- en on- geborduurde mou- ntsteken versierd. Ge lu choix wat ook WILHELMINE. RTL1JNEN Mei v. Pondicherry ei Kaap Bon 26 Mei van Algiers !ei vanMarseille avia van Rott. te Havana te Hongkong 5 Mei te Mozambique Mei Perim van Port Said Rott. n. Rangoon van Batavia n. Rott. d. 26 Mei Finisterre 23 Mei Las Palmas lei te Antw. 5 Mei van P. Soedan Mei te New-York van Mei van Manila :4 Mei Fernando No- ei Kaap del Armi 24 Mei Perim p. 25 Mei Perim Mei v. Port Soedan 24 Mei Lizard 26 Mei te Genua Mei van Sabang an Batavia, n. Rott. 23 Mei Malta Mei te Kaapstad E VLISSNGEN 31.40 0.27 23.56 Auto's, Fietsen rtuigen, ei uur 9.34 9.35 m NDA makelijkheden, tgen, enz. Openbare vergadering Vriendschap", 8 uur. VLISSIIMGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, ico door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer!5ct. pe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 28 MEL Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De openbare leeszaal en bibliotheek zullen, jegens de j aarlij ksche schoonmaak, van 8 tot 15 Juni gesloten zijn. De motorveerboot „Koningin Wilhelmina". De motorveerboot „Koningin Wilhelmina' ordt, wegens periodiek onderhoud, van 29 Mei tot en met 3 Juni uit de vaart genomen. Vreemdelingenbezoek. Hoewel het nog maar in het begin van het voorseizoen is, vertoeven aan de Belgische badplaatsen reeds heel wat gasten. Dit blijkt hieruit dat heden met de provinciale boot WO passagiers medekwamen, die hun reis met extra-trams naar Middelburg voortzetten. Er werden 12 auto's overgezet. Onweer. Het onweer van gisterenmorgen heeft voor al hevig gewoed te Nieuw- en St. Joosland. De felle bliksemstralen werden gevolgd door leldzaam zware donderslagen. Het hemelvuur is op niet minder dan 5 plaatsen in die ge meente ingeslagen. Op 2 plaatsen ontstond begin van brand, dat door spoedig krach tig optreden, in den aanvang gebluscht kon worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Besmettelijke ziekten. In de week van 17 tot en met 23 Mei zijn ingegeven 2 gevallen van paratyphus (in gezin) te Vlissingen, 4 gevallen van rood- lonk, nl. 2 te Kortgene en 1 in ieder der ge- ;eenten Haamstede en Middelburg, 1 geval mi diphtherie te Vlissingen en 1 geval van meningitis cerebrospinal epidemica te Poortvliet. Opzichters. Tot buitengewoon opzichter by den prov. interstaat in Zeeland is benoemd de heer J. A. Pot alhier, oud-leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut. Tot dagelijksch opzichter by het water schap Oud en Jong Breskens is benoemd de teer J. D. P. Smit te Sluis. Autobusdienst BreskensBelgische grens. Beschikkende op het beroep van de N.V. Stoomtram-maatschappy Breskens—Malde- !hem, te Breskens, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 24 October 1930, 'oorzoover daarbij aan J. A. Manneke te Ireskens, een gewijzigde vergunning is ver kend tob het in werking brengen van een dageiykschen autobusdienst met uitzondering van den Zondag, van Breskens over Schoon de—Oostburg en Aardenburg naar Eede grens), heeft de Kroon, met ver van het besluit van Ged. Staten af gewezen de aanvrage om vergunning in dien zln. dat zal worden opgeheven het bestaande verbod tot vervoer van reizigers in locaal verkeer, Zeeuwsche klompenbeurs. Clinge zal ook dezen zomer weder een eeuwsche klompenbeurs worden gehouden, vermoedelijk op 26 en 27 Augustus. AARDENBURG. verband met de heerschende werkloos heid, hoofdzakeiyk onder de landarbeiders, is toor het gemeentebestuur te Aardenburg een Tzoek ingesteld, meldt „de Tel." Geble te, dat dit jaar de landbouwers in veel geringere mate werkzaamheden laten verrich- ka en een vrij groot gedeelte van het per ceel uit buitenlanders bestaat. N*ar aanleiding hiervan, is door het ge meentebestuur aan alle werkgevers op land- tuinbouwgebied een schry ven toegezonden, Waarin op deze feiten wordt gewezen, en ver acht wordt, zooveel als mogeiyk is, werk- °°zen, en dan nog in het by zonder gezins hoofden te werk te stellen. Mocht in korteren H aldus de circulaire, hieraan nier worden voldaan, dan zal de gemeente een steunrege- p treffen, die groote financieele offers van Je gemeente zal vergen, met als gevolg ver ding der belasting. Het gemeentebestuur verklaart zich bereid, p tusschenkomst te verleenen, indien werk ers zulks wenschen. RECHTSZAKEN Overtreding veiligheidswet. Wegens overtreding van de veiligheidswet was A. C., directeur van een N.V. die in Zeeuwsch-Vlaanderen een groote ammoniak- fabriek bouwt, door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot 2 geldboeten van 50. Gisteren is het cassatieberoep in deze zaak voor den Hoogen Raad behandeld. Nadat de raadsheer Meckmann rapport had uitgebracht, werd de conclusie van het O.M. bepaald op 8 Juni. Een eisch tot schadevergoeding afgewezen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in een procedure tot schade vergoeding in verband met een doodelijke aam-ij ding. De weduwe de W. uit Raamsdonk had voor zich en haar 4 minderjarige kinderen scha devergoeding gevorderd van notaris A. H. K. uit Gorinchem, ter zake dat hij op 30 Sep tember 1928 haar echtgenoot met zyn auto te Oosterhout zoodanig heeft aangereden, dat haar man reeds ter plaatse is overleden. De rechtbank te Dordrecht ontzegde even wel deze vordering op grond, dat de aanrij ding niet te wijten is geweest aan notaris K. In hooger beroep heeft nu het Hof dit von nis bevestigd uit overweging, dat de aanrij ding te wfjten was aan den aangeredene, daar deze op een rijwiel rijdende achter een hondenkar, hoogst onvoorzichtig die kar links heeft willen passeeren op het oogenblik, dat notaris K. met zijn auto, luide signalen ge vende, naderde. Openbaarmaking van geheimen. De Haagsche koopman P. J. v. d. M. had voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht gestaan wegens het door bedreiging met openbaarmaking van een geheim tot afgifte dwingen, van een bedrag van 2000. De officier van justitie vorderde toen twee jaren gevangenisstraf, doch de rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte daarvan vrü. Op de terechtzitting in hooger beroep heeft het Hof daarna naar aanleiding van het ver zoek van den procureur-generaal de onmid dellijke gevangenneming van verdachte be volen. Thans heeft het Hof verdachte tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het „kalken" van verkiezingsreclames. De kantonrechter te Dordrecht heeft vonnis gewezen in de zaak van de zes leden der S. D.A.P., die vorige week terecht hebben ge staan wegens het op de openbare straat kal ken van verkiezingsreclame en tegen wie een boete van 5 subs. 5 dagen hechtenis werd geëischt. De kantonrechter achtte het ten laste ge legde strafbaar en was van oordeel, dat het fel/fc volgens de wet oplevert„het te Dor drecht een straat verontreinigen", strafbaar gesteld by art. 13 en 108 van de Dordtsche politie-verordening. Hij heeft verdachten ver oordeeld tot een boete van 2 subs. 1 dag hechtenis. In zijn vonnis heeft de kantonrechter over wogen, dat hy zich niet kan vereenigen met het namens verdachten voorgedragen ver weer daar de rechter echter heeft te beoor- deelen of de geïncarneerde feiten onder eenige strafbepaling vallen en zoo ja, deze strafbe paling heeft toe te passen, waarby de opvat ting van de administratie voor hem van geen belang Is dat het betoog omtrent de D.A.W.E.T. en omtrent door de politie getrokken strepen op de straat, hier van geen belang is, zoodat het strafbare dier handelingen hier niet te onder zoeken valt, doch alleen moet worden beslist of de verdachten door hun daad de verorde ning hebben overtreden dat de kantonrechter van oordeel is, dat in 't algemeen de by de dagvaarding ten laste gelegde wijze van kalk op de straat brengen verontreiniging is, zoodat de kantonrechter onder verontreiniging meent te moeten ver staan iets brengen op een voorwerp dat daar naar zyn aard niet behoort aanwezig te zyn dat deze definitie de strafbaarheid van ver dachten medebrengt. MARINE EN LEGER De luitenants ter zee le klasse J. Fruin en P. J. Hendrikse, wien vergund is uit O.-Indië te repatrieeren, zyn 6 dezer met het motor schip „Dempo" van Tandjong-Priok vertrok ken en zyn 26 dezer te Marseille aangekomen. LUCHTVAART Een ballonvaart. Woensdagochtend om 4 minuten vóór vier steeg de Zwitsersche professor Piccard met ir. Kipfer in zyn speciaal geconstrueerde bal lon omhoog, om de stratosfeer te onderzoe ken. Het betreft een wetenschappelijke ex peditie naar de hoogere luchtlagen. Het Wolffbureau meldt uit Murichen een verslag, uitgebracht door een aantal journalisten, die per auto de vlucht volgdenl Wij reden eerst van 1 Augsburg naar Krummbach. Hier werd de ballon om 6 uur gesignaleerd. Om 7 uur verscheen hij boven Kaufbeuren, tusschen 8 uur en half negen boven Kempten, de hoofdstad van Allgau. Hier steeg hij tot een buitengewone hoogte, welke door deskundigen op 10 a 12.000 meter werd geschat. Het is aan te nemen, dat de ballon in den langen tyd van anderhalf uur, welken hij voor het betrekkelijk korte traject KaufbeurenKempton noodig had, in de stratosfeer is gestegen. Vervolgens ging de vlucht over Menningen, Leutkirch, Ravensburg, waarna de ballon zooals wordt aangenomen door de wolken laag brak, welke zich naar schatting der des kundigen op 10 a 15.000 meter hoogte bevindt. Om 1 uur kon de ballon op zijn toch door het Oosten van Opper-Beieren duidelyk ge zien worden. De toenemende bewolking in het Alpenland bemoeilijkte vervolgens grootelijks het gezicht en om 4 uur was de ballon niet meer waar te nemen. De ballon werd te 19.30 uur boven Imst in het boven-Inndal gezien, zijn richting ne mend over het Pitz-dal en het Oetz-dal, bei de rechter zijdalen van den Inn. De hoogte werd op 5000 meter geschat. De vlucht werd in de wetenschappelijke wereld met groote spanning verwacht. Im mers, in alle landen bestaat de grootste be langstelling voor den toestand der stratosfeer op 12 tot 15.000 meter hoogte. Totnogtoe wordt het hoogterecord voor Duitschland ge houden door de ballon „Preussen", waarmede in 1901 de professoren Berson en Sühring de hoogte van 10.800 meter bereikten. De Italianen Oliva en Piacenza bereikten op 9 Augustus 1909 de hoogte van 11.800 me ter tot in Juli 1927 de Amerikaan Gray alle records brak door te stijgen tot 12.872 meter. De duizelingwekkende hoogte van 25.800 en zelfs bij de 30.000 meter werden resp. in 1905 en 1908 bereikt. Hierbu dient echter te worden opgemerkt, dat in deze gevallen gebruik werd gemaakt van onbemande ballons, die enkel voorzien waren van zelfregistreerende instrumenten. Het mee te voeren gewicht was op deze wijze tot een minimum beperkt. Toch is het ook de vliegmachine, die in tegenstelling tot den ballon „zwaarder dan lucht" is, gelukt om de 10.000 K.M. grens te overschrijden. Donati bereikte op 27 December 1927 11.827 meter en op 26 Mei 1929 bleef Neuen- höfer slechts enkele honderden meters be neden den hoogsten bemanden luchtballon; hij steeg nl. tot 12.500 meter. Hedenmorgen vroeg had men nog steeds niets vernomen omtrent het lot van prof. Piccard, die gisteren te Augsburg was opge stegen met zijn ballon om waarnemingen te doen. De ballon is het laatst boven Italië ge zien. Naar thans bekend wordt heeft prof. Piccard voor minstens 20 uur zuurstof en voor 2 dagen levensmiddelen aan boord. In kunstmest verbouwde groenten. In ons laatste artikel hebben wij betoogd, dat kunstmest een gewenschte, en in vele gevallen noodzakelijke aanvulling is van den natuur lijken mest. En we weten nu al by ondervin ding, dat het gebruik van kunstmest ook in den tuinbouw den oogst belangrijk en met voordeel verhoogen kan. Maar wat we nog wel eens als bedenking kunnen hooren, is dat de kwaliteit van in kunstmest verbouwde groen ten slechter zou zijn dan die, geteeld in stal mest, beer of compost. Hetzelfde beweerde men een kwarteeuw geleden vrü algemeen en kon men ook vernemen van de zyde der con- serservenfabrlkanten, die zich met de nieuwe wijze van bemesting verre van ingenomen toonden. Anderen, die al eenige ervaringen hadden, bestreden ten zeerste die beweringen, en zoo stonden de meeningen tegenover el kander en bleven velen nog aan dat vooroor deel en die vrees vasthouden. Het ging hier. mee als met de vroeger gehoorde bewering in den landbouw, dat kunstmest wel meer hooi gaf, maar ook lichter hooi. En aan dat praat je werd eerst voor goed het zwygen opgelegd, nadat de heer S. Koenen, rijkslandbouwleer- raar voor Overijsel, in vereeniging met het proefstation te Wageningen, het bewys had geleverd, op grond van cyfers, dat die mee ning, door vele landbouwers verkondigd, be. slist onjuist was. Ook hier moest hetzelfde ge schieden. Toen de stemmen tegen kunstmesc- gebruik in den tuinbouw in Duitschland op gingen, besloten verschillende belanghebben den en belangstellenden een groote proefne ming op touw te zetten, om aan te toonen dat groeten in kunstmest geteeld, voor de in- makerij even geschikt zijn als die in natuur- mest verbouwd. Er zou een zgn. „Dauer- waarenpriifung", dat is een onderzoek van de verduurzaamde groenten plaats hebben. Verschillende onderzoekingen hadden plaats in de jaren 19061909, en wel te Brunswijk. Voor ons ligt het verslag van het derde on derzoek in de „Conserven-Zeitung", no. 4 van 22 Januari 1909. Het heeft nu nog zijn volle beteekenis, en het kan daarom ook nu nog zijn nut hebben er onzen lezers den hoofd inhoud van mee te deelen. Het onderzoek ging aldus toe. In den loop van het jaar wer den onder nauwkeurig toezicht een partij groenten of vruchten geoogst van de verschil lend bemeste perceelen der proefvelden. Deze werden dan door eerste deskundigen in bus sen of flesschen ingemaakt, en later kwamen de juryleden bijeen, om een nauwkeurig on derzoek naar de kwaliteit van het geconser veerde in te stellen. (Slot volgt). Levenskracht en onkruidzaden. Onkruid zaden, in voedermeel voorkomende, kunnen een taai leven hebben, en zelfs nog kiem- krachtig zijn, als ze het darmkanaal van het vee gepasseerd zyn. Maar hoe staat het met onkruidzaken in den stalmest Hieromtrent heeft men in de jaren 1917 1921 aan het Deensche proefstation voor zaadcontrole een onderzoek ingesteld, door 100 zaden' van 34 verschillende onkruiden in doosjes van koperdraad in stalmest te bewa ren. Het resultaat was, dat de kiemkracht zeer verminderde door de warmte en vochtig heid en de scheikundige samenstelling van het vocht. Anders dus, dan vaak is beweerd, dat ook na verblijf in de mestvaalt de on kruidzaden zeer kiemkrachtig zouden blijven. Echter toonden een paar monsters, die boven in de vaalt betrekkelijk droog hadden gele gen, nog vrij wat kiemkracht. Daarom wer den de proeven, in de jaren 19231927 her haald en daarbij bleek, dat van zaden op een halven meter diepte slechts één op de 1J0 na 2 maanden nog kiemde. De zaden boven in de vaalt vertoonden na een paar weken zelfs nog een ietwat hoogere kiemkracht, maar die was na een paar maanden voor 80 procent verdwenen. Hieruit volgt, dat men afval, waarin onkruidzaden zitten, niet boven op den mesthoop moet gooien en laten liggen. De vergelingsziekte. Men hoorde de laat ste jaren van de Zeeuwsche ziekte bij bieten, zoo geheeten, omdat ze bijna alleen in Zee land voorkwam. Zij openbaarde zich in geel- kleuring, welke echter verschillend karakter vertoonde, nl. geringe geelkleuring, effen geel worden van het blad, marmering der blade ren, of groote, gele vlekken. Typisch is, das tusschen de groote, gele plekken, bladmoes groene strooken bleven. De „vergelingsziekte" is niet alleen schadelijk door vermindering van loof- en bieten opbrengst, maar ook het suikergehalte der bieten wordt er sterk door gedrukt. By onderzoek te Groningen bleek een gezond gewas 6600 K.G. suiker op te le veren, een ziek gewas slechts 4400 K.G., dus maar twee derden. Men tracht de ziekteoor zaak of -oorzaken op te sporen, en is thans geneigd de beschreven ziekte der voederbieten te rekenen tot den kring der „ontginnings- ziekten". Waarschijnlijk is de vergelingsziekte ook te bestrijden met kopersulfaat. Kippenhokken. Bij het maken van een kippenhok geeft men in het algemeen zoo veel mogelijk den voorkant de richting naar het Zuiden. Na tal van proeven genomen te hebben, sctujnt een Amerikaansche fokker beter ervaring te hebben opgedaan met een hok dat van het Noorden naar het Zuiden loopt, en waarvan de vensters naar het Oos ten en Westen opengaan. Als een der voor naamste voordeelen daarvan wijst hij er op, dat hennen en kuikens in de vroegte en des avonds de zon krygen, terwijl zy 's middags, wat voor het warme jaargetyde van belang is, in de schaduw zitten. Ook beweert hy, dat de temperatuur over het geheel meer geiykma- tig is, en 's nachts niet zoo aanmerkelijk daalt, zooals in de vroeger gebruikte hokken, wat dikwijls aanleiding gaf tot ziekten. I-Iet strooisel blijft voorts gelijkmatiger op den grond uitgespreid liggen, en wordt niet, ge- lyk anders het geval is, naar den Noordwand opgehoopt. Ook kan het langer gebruikt wor den. By het scharrelen en krabben heeft de hen meer den kop naar het licht toegewend, en werpt het stroo naar alle richtingen rond, zoodat het gelijkmatig overal heen verdeeld blijft en daardoor ook het korrelvoeder be ter gestrooid kan worden, zonder dat de kip pen den kalen grond openkrabben en de aarde over het stroo heen werpen. De Koningin van den Nacht. „Koningin van denNacht"noemt men den grootbloemigen Kaarscactus (Cereus grandiflorus Mill.), een byna onbeduidende soort, die zich evenwel door wonderschoone bloemen van 15—20 cM. breed kenmerkt. De naam hangt samen met de eigenaardigheid der bloem 's nachts te bloeien. Hoewel de bloemknoppen reeds we ken te voren aanwezig zyn, komt de snelle ontwikkeling van de bloem eerst einde Juli tot Augustus, zoodat de knoppen zienderoog groeien. Des avonds laat opent zich de heer- lük geurende bloem, terwül er een fijne, doordringende vanille-geur uitstroomt, om 's ochtends te verwelken. Deze eigenaardig heid van 's nachts te bloeien treft men ook bij andere Cereussoorten aan, bijv. by de Cereus nycticallus L. Deze soort wordt wel eens verkeerdelijk als „Koningin van den Nacht" beschouwd den heerlijken geur ech ter mist zij. Blauwe Hortensia's. Hortensia's met blauwe bloemen verkrijgt men door ze te planten in veel ijzerhoudende aarde. Deze maakt men door het vermengen van zeer vetten veengrond met vooraf geprepareerd yzervijlsel. Het ijzervijlsel moet eenige dagen vooraf met azijn of regenwater bevochtigd, worden, zodat het sterk roest en zacht wordt. Voor het met de aarde vermengd wordt, stampt men 't fijn, omdat door de fijne ver deeling spoediger werking verkregen wordt. Als de planten in dit aardmengsel een jaar cp de gewone wijze gekweekt zijn, worden de bloemen in het volgend jaar blauw in plaats van rosekleurig. B—r. v. Wanneer ge, de tentoonstelling bezoeken de, door een der twee ingangen van de Porte d'Honneur zijt binnen gegaan, ziet ge links en rechts twee monumentale gebouwen ver rijzen, die herinneren aan het majestueuze van Wembley. Ter linkerzijde, van het eigene lijk tentoonstellingsterrein gescheiden door de avenue, welke hier is overbrugd, is het Musé Colonial Permanent, waarin de Fran- schen hebben ondergebracht de reliquieën en herinneringen aan oude en nieuwe perioden van kolonisatie-pogingen. Ter rechterzyde is de zgn. Cité des Informationslangwerpig gebouw, waarin de beide galerijen door een reusachtig middenstuk werden vereenigd. In die galerijen is ter eene zijde plaats voor de groote Fransche steden, voor zoover deze betrekkingen met de koloniën onderhouden en bereid zijn dit in woord en geschrift te toonen. Aan de andere zijde is de plaats van die vreemde landen, die niet met een eigen paviljoen uitkomen. Van deze neemt Enge land de voornaamste plaats in, doch het toont vooral eigen Engelsche beteekenis, waarna Canada in een betrekkeiyk kleine ruimte en lang niet zoo karakteristiek als te Wembley en ook te Antwerpen, economische beteekenis van het land en schoonheid van de natuur toont. Hier zijn ook inzendingen van verschillende Europeesche en Ameri kaansche Staten ondergebrachthier vindt men ook iets van Japan, maar dit alles, zelfs als het geheel klaar is, is toch meer van do- cumentairen dan van algemeen aantrekkeiy- ken aard. Aantrekkelijk zijn wel de prach tige kaarten, die men zoowel van de wereld in het algemeen als van de Fransche kolo niën in het bijzonder, op de wanden van deze Cité des Informations aantreft. En aantrek kelijk is zeer zeker de geweldige ruimte, die het congresgebouw inneemt, en waarin ver schillende, voor den tentoonstellingsbezoeker zoo nuttige diensen zijn ondergebracht. Heel wat meer leven en schittering gaat er uit van het Koloniaal Museum. Het is niet het eerste, dat Frankrijk heeft gesticht. Het eerste kwam reeds tot stand na de tentoon stelling van 1867. Het werd later naar het midden van Parijs verplaatst, doch vond weinig belangstelling, weinig zorg en werd in den loop der jaren vergeten. Totdat men zich, vooral na den oorlog, van het bestaan van dit museum bewust is geworden, en de ten toonstelling heeft aangegrepen als een goede gelegenheid om daaraan de noodige uitbrei ding te geven. Het gebouw by het bosch van Vincennes is geheel nieuwhet is statig van buiten en biedt prachtige ruimten van bin nen. Toen wij het zagen, was het nog niet voor het publiek toegankelijk, en het was er nog niet volkomen geordend. Maar wy von den er reeds het noodige van Frankrijk's koloniaal verleden, in het byzonder uit den tijd van een Hendrik IV, een Richelieu en een Colbert. De Fransche overheersching van Canada wordt hier, althans ten deele, in beeld gebracht; Frankryk's tydeiyke heer- schappij in Voor-Indië wordt hier getoond. Maar vooral de moderne kolonisatie, aange vangen door de bezetting van Algiers in 1830, neemt hier plaats in. Men vindt er de ver schillende perioden van dit streven vertegen woordigd, en men kan er op kaarten en in platen de voorstellingen, en dank zy zeer vele curiosa, veel leeren wat ongetwyfeld den bezoeker tevoren onbekend was. Dit museum zal zich naar alle waarschynlijkheid uitbrei den naarmate de tyd vordertvoorloopig biedt het ruimte genoeg, ook al is, naar den aard van den tyd, alles ruimer uitgestald dan wij tevoren in musea gewend waren. Een korte wandeling overtuigde ons reeds van dg

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1