1000 500 300 25 SPOORV WOENSDAG MEI 1BRIEK PE VLISSNGEN NDA No. 522- 69e Jaargang 1931 Firma F. IIAN DE VELDE Jr., Walslraat 58-60, Vlissinp. Telef. 10. Postrekening 66287 op en EERSTE BLAD Stads- en Provincienieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN MARINE EN LEGER FAILLISSEMENTEN SPORT LUCHTVAART AANBESTEDINGEN KLEINVEETEELT 7 Mei. 10 Vaxa. Gramofoon. 0.00 Morgenwijding, 0 Gramofoonplaten. ïofoonplaten. 12.00 mofoonplaten. 2.15 rrouwenuurtje. 3.15 izing. 3.35 Maak het n. 4.30 Kinderuurtje. )0 Lezing. 7.30 Con* rt, orkest en hobo. en mensch gedood". N.C.R.V. Schriftje* aten. 10.30 Zieken* listen. 12.00 Politie' onplaten. 12.50 Con. dagvergadering van den Bond van Meis- ef. grondslag. 5.00 g. 6.30 Lezing. 7.30 .mofoonplaten. 8.00 0 Lezing. 9.30 Orgel- 10.40 Gramofoonpla- 10.35 Morgenwijding, foonplaten. 1.05 Or. rt. 3.50 Orkestcon- ;pel. 5.35 Kinderuur- Fluit-recital. 7.20 en fluit, clarinet en or. Toespraak. 9.55 Ka. icte uit „Lohengrin". 1725 M. 8.05 en •amofoonplaten. 9.05 ïlaten. 0 Dansmuziek. 6.05 auserie, 6.50 Gramo- 8.20 Piano en viool. 5 Tooneel. 9.20 Con. ramofoonplaten. 6.35 oplaten. 7.35 Lezing, mofoonplaten. 9.25 wsberichten. 7.25 en 11.00 en 11.35 en. 1.25 Orkestcon. Orkestconcert. 9.05 acht. 10.20 Berichten, .50 Dansmuziek. - 12.20 Orkestconcert, oordracht. 6.10 Gra- itconcert. 9.40 Koor- Orkestconcert. 00 Gramofoonplaten. mofoonplaten. 1.15 onplaten. 3.05 Lezin- ezingen. 8.20 Orkest- berichten, daarna R GOLFLENGTEN. zich bij de sterke toe- zendstations in Euro- iervan gedurende de doen gevoelen, zal worden besproken in mité voor Radio van nie. De vraag, welke verschillende takken t zullen leenen, zal ken. besprekingen te Ko- asis vormen voor de ferentie, die in 1932 gehouden. Men zal ring binnen beperkte aan, om niet in te verbouwing der be ten vervallen. )RDT BEDREIGD. het geweldige Engel- h Regional, dat met Hinder dan 70 K.W. randeren. Deze ver bijster interesseeren, ieuwe golflengte van ude station Aberdeen de Courant". Het is ang bekend, dat het •equentieverschil van 'oldoende is om twee innen elkanders wer- •rlijk gescheiden te een juist 995 K/cs en .t dit kleine frequen- erre weinig last ver- Aberdeen slechts een zat. Wat de gevolgen een zoo geringen af- ezonden wordt, zullen raars spoedig op een moeten ondervinden, •olf mogelijk nog goed och te verwachten is, s zelfs niet meer met n te ontvangen. 9.33 9.34 Auto's, Fietsen rtuigen. ei uur 10.44 23.04 11.40 23.56 0.27 makelijkhedcn, gen, enz. Openbare vergadering Vriendschap", 8 uur. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landenbijwekelij^ 3.80, met Zondagsblad f 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertentiesbetreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 27 MEI. Prov. Statenverkiezingen. In een afzonderlijk bijvoegsel van Stscrt. 99 is opgenomen een besluit van het Centraal Stembureau tot het vaststellen van den uit- der verkiezing van de leden van de Pro vinciale Staten in de provincie Zeeland. Tramvervoer gedurende de Pinksterdagen. Gedurende de Pinksterdagen werden met de electrische tram vervoerd Zondag 5902, ;dag 11765 en Dinsdag 10224 passagiers, tctaal 27891. Het vorig jaar Pinksteren werden resp. vervoerd 6917, 13533 en 11433 passagiers of l 31883, terwijl gedurende de Pinkster- l in 1929 totaal 32303 reizigers vervoerd werden. Verbetering van de Walstraat. Nadat gisteren de laatste stationstram haar rit door de Walstraat heeft volbracht, is men hedenmorgen begonnen met het weghalen der rails, voorloopig in het smalste gedeelte van de Walstraat. Als de rails zijn weggehaald zal de Wal straat opnieuw bestraat worden en ligt het de bedoeling daarop later een gesloten wegdek aan te brengen. Op welke wijze dit geschieden is nog niet vastgesteld, doch dat ouze hoofdstraat er veel door verbeteren staat vast. In onze Tijdinghal. Heden viert de heer P. Bruggeman zijn Sa-jarig jubileum als burgemeester der ge meente Oudelande. De burgemeester is nog jiltjid in Zeeuwsch costuum gekleed. Het nieuwe vliegveld te Eelde bij Gronin- :n is met eenige feestelijkheden geopend. Op uze foto is te zien hoe het vliegveld met zijn auto-parkeerplaatsen er tijdens de opening uitzag vanuit de lucht gezien. In het Stadion te Amsterdam is het myste- espel „De Triomf der Menschheid" opge voerd ter gelegeneid van de opening van den vijfden Ned. Katholiekendag. Wij etaleeren het portret van dr. C. Knap per, die benoemd is tot chirurg aan het Bur gerweeshuis te Amsterdam. Rijwielpad Walcheren. De vereeniging „Rijwielpad Walcheren" heeft succes gehad met haar actie gedurende de Pinksterdagen. Zij boekte ruim 200 nieuwe en het aantal leden dat zich dit jaar heeft opgegeven heeft de 500 overschreden. Het is een verheugend verschijnsel dat zij die van het rijwielpad gebruik maken gaan in den, dat het niet meer dan billijk is, dat zij een kleinigheid bijdragen in de kosten van het onderhoud. De minimum-contributie van 50 cent per jaar kan toch voor niemand die van het rijwielpad profiteert, een beletsel zijn. Onweer. Hedennacht brak een onweersbui los, die teer geruimen tijd aanhield. Felle bliksem stralen doorkliefden de lucht, aanvankelijk gevolgd door ver verwijderd gerommel en la ter door zwaardere slagen. De bui' ging ver szeil van veel regen. Van ongelukken door het hemelvuur ver hebben wij niets vernomen. Zendingsfeest op de „Oranjezon". Gisterenmiddag hield de classicale Zen- ^gsvereeniging „Walcheren" haar zendings- Ie€st op de Oranjezon onder de gemeente Vrouwepolder. 06 voorzitter, ds. E. H. Blaauwendraad uit ttssingen, wees in zijn openingswoord o.a. den afval van het Christendom in vele Westersche landen in tegenstelling met de Uitbreiding van het evangelie in het Oosten. Het schijnt of alles meer en meer heenwijst °P de wederkomst des Heeren. Ds. A, Burger van Nieuw- en St. Joosland beantwoordde de vragenWie is uw broe- Wat moeten wij doen? Kunnen wij at Onze broeders zijn ook de volkeren in ndlë. Wij moeten daar het evangelie helpen vengen. Dat kunnen wij, als wij waarlijk het Waterfeest hebben gevierd, heer D. C. A. Bout, zendeling op Nieuw J-dnea sprak op boeiende wijze over zijn eid onder de Papoea's. Hij vertelde van vele moeilijkheden, maar ook van de groo te zegeningen, zoodat ook daar Christus is de triomphator te midden van een diepgevallen volk. De heer J. Fortgens, de vroegere zendeling vanwege de classis Walcheren op het eiland Halmaheira (district Djaildo) had tot onder werp „Wie heeft onze prediking geloofd Uitvoerig deelde hij mede, hoe personen, die Gods werk op Djaildo eerst hadden tegenge werkt, ten laatste ook de preciking hebben geloofd en mede hebben gewerkt om Go:ls Koninkrijk te helpen uitbreiden onder de heidenen en Mohammedanen. Ds. J. Tjebbes van Vrouwepolder sprak het slotwoord. Hij wilde de vraag beantwoorden „Wat moeten wij doen met hetgeen wij dez^a middag gehoord hebben Zijn antwoord kan niet anders zijn nl. door gebsd en gave de Zenc'ing zooveel mogelijk te steunen. Ds. E. H. Blaauwendraad eindigde met dankzegging. Het Zendingsfeest was druk be zocht en het terrein was prachtig. V. R. B. De oefeningen der Vlissingsche Redding- Brigade op het marine-zwemschip vangen morgen aan. De oefeningen worden gehouden iederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 6.30 tot 8 uur nam. en Zaterdag van 2 tot 4 uur nam. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, we gens over vorige jaren te weinig betaalde be lastingen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld), is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Middelburg ƒ86.04. KOUDEKERKE. Bij de gisteren gehouden ringrijderij wer den de prijzen als volgt behaald le pr. J. Renierse Pz 2e J. Koole, 3e J. Re- nierse Lz., 4e C. Koole, 5e W. Roelse, 6e A. de Potter, 7e L. Renierse, 8e P. Wielemaker, 9e J. Brasser, 10e W. Koole, lie W .de Potter, 12e P. Jobse, 13e P. Bosschaard, 14e A. Kluijf- hout, 15e P. Roose, 16e P. Brasser, 17e J. Cijvat, 18e C. Bosschaart, 19e A. Janse, 20e W. Kluijfhout, 21e A. Brasser Cz„ 22e J. Kluijfhout, 23e A. Brasser Az., 24e J. Hart- hoorn, 25e J. Stroo, 26e C. Wielemaker, 27e A. de Lange, 28e W. Wielemaker, 29e J. v. d. Heijden, 30e L. Verhage, 31e J. Wielemaker Az., 32e M. Brasser. De medaille geschonken door den heer Dert te Vlisingen, de potlepel en het wissel stuk van Baron H. P. van der Borch tot Verwolde werden behaald door den heer L. Renierse. De wisselbeker van burgemeester A. Bakker werd behaald door den heer J. Renierse. Het vorig jaar waren prijswinners van het wisselstuk J. Reijnierse, en van den wisselbeker C. Koole. BRESKENS. Voor gemeentelijk bedrijfsambtenaar slaag de de heer J. A. Eekhout alhier. Geref. Kerken. Beroepen te Veere de cand. J. van de Guchte te Bergen-op-Zoom. Tweetal te Ierseke ds. A. J. Noordewier te Westerbork en ds. A. Scheele te Kapelle Biezelinge. Geref. Gem. Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke door ds. M. Hofman te Krabben- dijke. Examens. Voor Esperanto, diploma A, afgenomen door „La estonto estas nia", kaj „Nederlanda Katoliko", in Den Haag, is geslaagd mej. W. van Wezel, alhier, leerlinge van den heer P. Zeegelaar. Eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit van 22 Mei is aan A. D. F. van der Wart, met ingang van l September op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Goes. Toezicht op gymnasia en lycea. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft goedgevonden dat de tweede inspectie zal omvatten de onderwijs inrichtingen, bedoeld onder A, 1 tot en met 4, in de provinciën Zuid-Holland en Zeeland en met het toezicht te belasten den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. G. H. Coops. Aanvangssalaris onderwijzers. De Onderwijs-Centrale heeft een adres ge richt tot den minister van onderwijs, waarin zij te kennen geeft dat de onvoldoendheid van de salarieering van de onderwijzers zich het noodlottigst doet gevoelen bij hen, die in den aanvang van hun loopbaan staan, vanwege de absolute ontoe reikendheid van het aanvangssalaris van den jongen onderwijzer dat door den jeugd- aftrek dit bedroevend-lage aanvangssalaris nog meer beneden het peil van een eeniger- mate behoorlijke belooning gedrukt wordt dat deze treurige toestand een sterk depri- meerenden invloed heeft op den jongen on derwijzer dat de regeering, door het laten bestendigen van dezen toestand ook in ideëelen zin groote schade toebrengt aan deze jonge menschen en bijgevolg ook aan het ge wichtige werk, dat zij als levenstaak kozen dat, hoezeer de regeering doof blijft voor de rechtmatige verlangens naar een behoorlijk salarispeil, de nood, waarin de jonge onder wijzers verkeeren, zoo evident^s, dat de On derwijs-Centrale zich verplicht acht een ern stig beroep op den minister te doen, om in de bestaansvoorwaarden aan den jongen onder wijzer althans eenige verlichting aan te bren gen dat zij mitsdien, hoezeer ten volle haar meening. handhavende, dat de salarieering der onderwijzers over de geheele linie ver betering behoeft, mede op grond van de over wegingen in een bijgaande toelichting aan gevoerd, met aandrang verzoekt ten spoedig ste in den ministerraad een voorstel aanhan gig te willen maken tot afschaffing van den jeugdaftrek. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 20 Mei veroordeeld' wegens met motorrijtuig/rijwiel de linkerzijde van den weg houden A. A. de S. te Zoutelande 5 b. s. 5 d. h.P. Th. M. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h. met een rijwiel zonder licht rijdenA. F. te Veere 5 b. s. 5 d. h. openbare dronkenschap P. H. te West- kapelle 10 b. s. 10 d. h.J. J. te Vlissingen 15 b. s. 15 d. h. loopen over eens anders grondHa. v. E. en J. M., beide te Goes, 5 b. s. 5 d. h. overtreding leerplichtwetJ. D. te Aagte kerke ƒ5 b. s. 5 d. h. Op een wachtmeester geschoten. De mijnwerker H. H. J. P. uit Voerendaal- Ubachsberg, die op 8 Maart onverhoeds uit een jachtgeweer schoot op den wachtmeester der marechaussee S., tengevolge waarvan de ze in den arm werd getroffen, is door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eisch was vier jaren. Marinestoomvaartdienst. Bij Kon. besluit van 21 Mei, met ingang van 16 Juni le. zijn bevorderd tot hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2de klasse, de officier van den marinestoomvaartdienst der lste klasse G. A. W. Wagenaar, en tot offi cier van den marinestoomvaartdienst der le klasse de officieren van den marinestoom vaartdienst der 2de klasse G. H. Klazinga en J. C. Hamilton 2e. is toegekend de titulaire rang van hoofdofficier van den marinestoomvaart dienst der 2de klasse aan den officier van den marinestoomvaartdienst der lste klasse W. G. M. Brouwer. Sabotage aan boord van de „Jacob van „Heemskerck". Zeer onlangs hebben zich aan boord van den oorlogsbodem „Jacob van Heemskerck" eenige gevallen van sabotage (beschadiging van 's lands goederen) voorgedaan, aldus meldt de „Avondpost". Van eenige sloepen werden de kabels doorgesneden. Gelukkig is het feit bijtijds ontdekt, zoodat er geen on gelukken uit zijn voortgevloeid, wat bij oefe ningen mogelijk geweest zou zijn. De daders zijn niet ontdekt, maar een ernstig onderzoek wordt ingesteld. De „Heemskerck" ligt op het oogenblik te Nieuwediep en was juist van een oefeningsreis teruggekeerd. Het blad heeft inlichtingen ingewonnen bij de marine-auto riteiten te Nieuwediep, die de feiten volko men bevestigden. De officier van den marinestoomvaart dienst der le klasse F. Damave wordt bin nenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, hier te lande terugverwacht. De luitenant-kolonel C. M. Donck, com mandant van de school voor reserve-officie ren der infanterie te Kampen, zal op zijn verzoek 1 October den dienst met pensioen verlaten. Van matroos tot luitenant ter zee. De Engelsche admiraliteit heeft den rang van bootsman (opper-schipper bij ons) af geschaft en promotie van het lager dek tot den rang van luitenant ter zee 3e klasse mo gelijk gemaakt. Lichtmatrozen, die veel be loven, zullen een speciale opleiding krijgen VRAAGT Let op het Fabrieksmerk op capital ships en kruisers en na 12, in plaats van 15 maanden, matroos le klasse kunnen worden. Na minstens 6 maanden als leading seaman en op minstens 20^-jarigen leeftijd kunnen ze dan een examen doen, dat ze brengt op een gewijzigden onderofficiers cursus en als ze daar aanbevolen worden door den directeur, kunnen ze verschijnen voor een Raad van zeeofficieren, die er de geschikten uitpikt, die dan benoemd worden tot luite nant ter zee 3e klasse (sub-lisutenant) op een minimum-leeftijd van 21 jaar. De niet- geslaagden worden onderofficier- Deze titu laire luitenants ter zee zullen op het Royal Naval College in Greenwich een afzonderlijke klasse vormen, en als die opleiding is afge- Ioopen, bij de gewone gevoegd worden en met hen dezelfde cursussen doorloopen en het zelfde examen afleggen voor den rang van luitenant ter zee. Van den datum van hun benoeming tot titulair sub-ïieutenant krijgen ze dezelfde betaling als hun collega's die adelborst geweest zijn, maar hun uniform- kosten d vaagt het Rijk. Landmacht. Bij Kon. besluit van 19 Mei, met ingang van 1 Juni I. is den luitenant-kolonel W. K. Rutgers, controleur der militaire administratie, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ter zake van langdurigen dienst II. zijn benoemd bij het dienstvak der mi litaire administratie a. tot luitenant-kolonel de majoor G. J. K. Sneep, controleur der militaire administratie; b. tot controleur de majoor J. C. Pabst, van het dienstvak. Door de rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard J. C. Scherbeyn, koopman te Zuidzande, Akkerput. Rechtercommissaris mr. Th. Portheine, rechter. Curator mr. J. Erasmus, advocaat te Oostburg. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van J. Schipper Dzn., commis sionair te Wemeldinge. De afstandsmarsch op Zondag a.s. Voor den op Zondag a.s. te houden 40 K.M. afstandsmarsch, georganiseerd door de athletiekvereeniging „E. M. M." te Middel burg, is op heden ingeschreven door ruim 140 personen en nog steeds komen deelneemsters en deelnemers zich aanmelden. Behalve een aantal niet by vereenigingen aangesloten personen, hebben ingeschreven leden van de vereenigingen Achilles, Zeelandia, Ons Huis, Medioburgum, allen te Middelburg, Mara thon, Zeemacht, Voetbalvereeniging en Vlis singsche Turnvereeniging, allen te Vlissingen, Volharding te Goes en Volharding te Sou burg en natuurlijk ook van E. M. M. zelve. De route, waarin aanvankelijk deBoule vard te Vlissingen was opgenomen, is in zoo verre gewijzigd, dat zij thans over den Singel te Vlissingen zal gaan. Verder gaat zij over Koudekerke, Biggekerke, langs Meliskerke en Aagtekerke naar Domburg en vandaar door de bosschen en over Oostkapelle en Seroos- kerke naar Middelburg terug. De dames vertrekken 's morgens half negen van de Markt en de heeren om negen uur. Allen moeten Domburg bereikt hebben om kwart over één. Het gezamenlijk vertrek uit Domburg is bepaald op kwart voor twee. Te half vier verzamelen de heeren en te kwart voor vier de dames by café Westdorp op den Noordweg. De heeren moeten om half vijf, de dames kwart voor vijf de Markt te Middel burg hebben bereikt om voor een diploma in aanmerking te komen. Twee autobezitters stelden reeds hun auto's beschikbaar voor mogelijke uitvallers, en de transportcolonne van het Roode Kruis zegde eveneens haar volle medewerking toe. Motorwedstrijden. Op tweeden Pinksterdag werden door de Zeeuwsche Ariel Motor Club in samenwerking met de V.V.V. te Axel o.a. motorwedstrijden georganiseerd. Het talrijke publiek genoot van eenige aar dige nummers motorsport en van het prach tige weer. Een pijpenwedstrijd over een baanronde (700 M.) werd gewonnen door den heer G. J. van den Bosch te Vlissingen. De estafette wedstrijd over 6 baanronden werd gewonnen in de finale door het koppel W. de Jager—A. Provoost, beiden te Axel. De wedstrijd van renpaard tegen motor werd gewonnen door het Belgische renpaard Alida. Door een slechte start van den heer Van den Bosch was het renpaard in een paar seconden bijna een halve baanronde voor.Wel liep Van den Bosch op het paard in, doch de voorsprong was de groot om op de 1000 M. nog in te halen. De kinderwagenrace, een zeer humoristisch nummer werd gewonnen door den heer G. J. van den Bosch uit Vlissingen met als kinder wagenpassagier den heer C. de Leeuw te Krui- ningen. De K.L.M. en de Pinksterdagen. De Pinksterdagen zijn ook in de lucht bui tengewoon druk geweest. Het verkeer op de buitenlandsche lijnen van de K.L.M. en van de met haar samenwerkende maatschappijen v/as zeer levendig. Maar ook op de vliegvel den trok het luchtverkeer veel bekijks. Op Schiphol kwamen 7500 bezoekers en maakten er 282 gebruik van de geboden gelegenheid tot rondvluchten. Op het veld van Eelde, het nieuwe terrein bij Groningen, was het alle dagen bijzonder druk en gingen 502 bezoekers de lucht in. Op Waalhaven bedroeg het aan tal pleiziervliegers 425 en op Gilze Rijen bij Breda 367. Door den rijkswaterstaat werd heden aan het gebouw van het prov. bestuur te Middel burg aanbesteed het uitvoeren van bestra- tingswerken aan den rijksweg no. 61 Goes Hoedekenskerke—Ter Neuzen—Sas van Gent grens, gedeelte Ter NeuzenBelgische grens, alsmede aan langs het kanaal van Ter Neuzen gelegen los- en opslagplaatsen, een en ander met bijkomende werken, behoorende deels tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen en komende overigens ten laste van het Wegenfonds. Raming 13000. Inschrijvers de heeren J. P. de Vos, Ter Neuzen 12.480 J. A. Meertens, Hoek 12.480J. H. van de Ven, Vlissingen 12.460 R. Verschelling, Ter Neuzen 12.300 J. Adriaanssens, Ter Neuzen 11.962J. de Bree Fz., Ter Neuzen 11.862 L. G. J.. van de Ven, Koudekerke en W. Wandel, Schoondijke 11.747 G. A. van der Straaten, Ter Neuzen 11.600 J. de Maagd, Hontenisse 11.240. 2o. het maken ten behoeven van een dubbel draaibrugje over het buitenhoofd van de middenschutsluis te Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neu zen. Raming 3200. Hiervoor was slechts één biljet ingekomen van den heer G. A. van der Straaten te Ter Neuzeni voor 2870. Geslachtsonderscheiding by kuikens. Wanneer de kuikens eenige weken oud zijn geworden, gaat men zich zelf langzamerhand afvragen, of de hennetjes in de meerderheid zijn, of dat dit met de haantjes het geval is. Een erge boffer heeft vrijwel uitsluitend hen netjes en een pechvogel is teleurgesteld door het groote aantal haantjes. Gelukkig komt het echter zelden tot zulke uitersten en zijn de geslachten vrijwel gelijkelijk verdeeld. Welke zijn nu de kenmerken, waaraan de haantjes zijn te kennen? Er zijn er meer dan een en juist die combinatie van eenige verschilpunten kan ons in staat stellen, om met vrij groote zekerheid het geslacht te be palen. Bij de lichte rassen en krielen is men er eerder mee klaar dan met de middelzware, by welke de eigenaardige kenmerken zich eerst later vertoonen, omdat zij voorloopig nog meer moeten uitgroeien voor dat de kop- versiering zich gaat ontwikkelen. Onmiddel lijk bij het uitkomen, vooral bij enkelkammi- gen, is de kleur der kammetjes beslist sterker rood en zou men misschien op dat moment de haantjes kunnen afzonderen of op de een of andere wijze van een merkteeken kunnen voorzien. In de meeste gevallen gaat de on* derscheiding van de geslachten bij de enkel* kammige gemakkelijker dan bij de rozekam- mige variëteiten. Vooral bij kuikens van een paar weken is al veel te zien aan de kinlel- len, die bij de haantjes wel, bij de hennetjes niet zichtbaar zijn. Verder gaat het bij geheel witte, gele, zwarte kuikens, dus by de een kleurige rassen, veel moeilijker dan bij de meerkleurige, zooals koekoekskleurige en pa-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1