M m/VEEDE BLAD EST 19311 •»3® 5,0, lü ll*sstetn"| IAV0ND 27 MEI lewonen brieven uit de hofstad feuilleton DE DROOMER De sic cm et* Irap aan het Vltsstngsche strand Over Zeeland en Pinksterdrie. $1 faeefS «le iScli ^ER IS Er was eens Uit de Vlïssïngsche Courant van vóór 50 jaar. van de TIJENS kemaker ^^1 Zaterdag 23 Mei 1931. No. 120. a.s. :ht georganiseerd G 12 JULI peij ige opgave bij het, ilichtingen wendsI sisstraat 119. buitvaartgracht 85, rnlaan 66. kCpcltfiel IET BESTUUR, 26 •27 g28» 29 8 8 natiën te bekomen 1 N.V. Transport- en}:;,m vi. Erven G. VOS, ®I(II 28—52018. B. EENHOORN. TeU-', OOSTERHOUT, ld 1UITENHEK, Telef. I01 I pinke Dienstbode ■oor dag en nacht en een] JEEDE MEISJE luur. len: Coosje Buskenslil bestaande uit Man,| Ingentje van 5 jaar enl I1/2 jaar vraagt gemeabJ bet pension, of zondef k van Keuken, omgeviifl vertsen, event, voor del j| Aug. en Sept. Br. lell,| „Vliss. Courant". IL1NK MEISJE Bgedurende Juni, juli enl |Goed kunnende kokenf loon en verval, letters M. L., buren j jhe Courant", T wee verdleplngshuljl En Tuin voor f5000.-! letters M. X., bureau] bhe Courant". ime vraagt te Vlissingea] ivoudig Pension bi 13 Juni. met prijsopgave aal N WORKOM, Paterl raat 38, Nijmegen. d gebruikte LEFOONPALEN, Meter lang. entrale, Firma VA1 oetlnge. Middelburgsche anpij v. Stoomvaart! -Mi ddelburg-Rotterda®! chengelegen plaatsen R VAN PASSAGIERS, iDEREN EN VEE v.Midd. v.t Mei v.m.uur vnu»1 Griezelige feiten De griezelige moord-zaak heeft, gelijk te I begrÜPen valt, vele dagen het onderwerp van Ifcefr gesprek gevormd. Het slachtoffer was [een bekende persoonlijkheid en dus schokte [het gebeurde des te meer. Het geval geeft [gven een onaangenaam gevoel van onveilig heid en onzekerheid. We komen alle hier I wel eens in aanraking met totaal onbekende [personen, die maar komen aanwaaien en die ,et de noodige brutaliteit tot je weten door dringen. Als regel willen die iets van je I hebben en de kans is altijd aanwezig dat ze hun verlangen trachten kracht bij te zetten. Er zijn dan ook bijvoorbeeld vele directeu ren van een bank, die aan hun schrijftafel een knop hebben, waarop ze slechts even be hoeven te drukken om groot alarm te slaan in geval er iets gebeurt, dat hun niet goed istaat. Het is een gewoonte om vreemde gen niet alleen te ontvangen, doch altijd I een secretaris, een klerk of zoo iemand er bij ie laten zijn. Het komt inderdaad voor, dat men over- hompeld wordt. Het is ons zelf overkomen, op een ochtend het dienstmeisje een irtje binnenbracht waarop de naam van zeer bekend collega stond. Laat meneer dadelijk binnenkomen, was het antwoord en minuut later stapt een man binnen, die I heelemaal die collega niet was. Op onze ver baasde vraag wat dat kaartje beduidde, was het antwoord, dat die meneer hem een in- troductie had meegegeven. De bezoeker ontpopte zich als een reiziger I in papier en potlooden. We wisten hem af te schepen. De collega, wiens kaartje was afge- I geven, wist van den man niets af en had I nimmer een kaartje ter introductie aan een 1 dergelijken handelaar afgegeven. Het is nu dan ook volkomen begrijpelijk, lat men op groote kantoren iedere bezoeker Idle iemand wenscht te spreken, een aan- yrage-biljetje laat invullen óók met de aan duiding van het onderwerp waarover de be zoeker wenscht te spreken. Op die wijze vrij- I waart men zich tegen allerlei pogingen om slinkschen weg binnen te komen. Staat I het bezoek niet aan, dan luidt het antwoord aan den bezoeker, dat hij zyn verlangen maar [eerst schriftelijk moet kenbaar maken. Men kan dan altijd eerst nagaan of het zuivere koffie As en men heeft de gelegenheid bij voorbaat af te poeieren. Het ongevraagd komen aanzetten om l'emand te spreken is werkelijk een onaan gename geschiedenis. Hoe langer hoe meer liwaait men dergelijke bezoekers af, omdat [hun aantal zoo groot wordt, dat het veel te [veel tijd gaat kosten. Op krantenbureaux weet men wat die bezoeken zeggen willen houden iemand op afgrijselijke manier a zijn arbeid. In den Haag komt het I voor, dat iemand doodgemoedereerd eens wil )men praten over een artikeltje, een bericht een recensie en dan een soort debat wil lan voeren. Nu weet men dat Hollanders I altijd heel lang van stof zijn en heel slecht hun woord kunnen doen. Men kan er dus I van lusten als men dergelijke debaters aan het woord laat komen. Het gewone advies is, dat meneer het maar op papier moet zet- wat hij zooal op het hart heeft en dat men het dan wel lezen zal. Maar ook daar- ben je nog niet gelukkig, want men krijgt een boekdeel vol geschreven en daags na de inzending staat de inzender weer voor je neus om te vragen hoe je het vindt. Nu is dat alles ongevaarlijk en alleen lastig, maar het gaat om het systeem en daarvan kunnen ook zij gebruik maken, die wel lastig kunnen worden. Het is een verademing geweest in den Haag, naar het Engelsch. 22) Slmon wist niet eens, dat zij er weer wa- 1 ren, tot hij op een goeden morgen Nancy makkelijk geïnstalleerd vond in den grooten stoel bij het vuur met Fuzbuz op schoot. >.Ja, we zijn terug", zei ze, in antwoord op zijn verrasten blik. „En je zult wel blij zijn, om te hooren, dat je nicht zich gaat interes seeren voor je plannen. Ze is zelfs een archi tect gaan raadplegen en die maakt een paar ontwerpen voor het een of ander ziekenhuis." Simon's hart sprong op van vreugde bij die onverwachte mededeelinghij had zich nu zoo lang uit de gunst gevoeld bij Mrs. Hastings, dat hij alle hoop had opgegeven, hoe bij zich ooit nog eens voor zijn plan in teresseeren zou. »Dat is zeker uw werk riep hij verheugd. Zij haalde haar schouders op "Neen, het komt door kleinen Dumpty. Mrs. Hastings is op een dag bij hem binnen geweest en het ventje heeft haar toen verteld, aI wat je met het geld had willen"cloen. Ze 7;as zeer ingenomen met het idee en zei, hoe niet had gedacht, dat je zooveel verstand hadt, niet, dat ze het je daarom nog verge len heeft van de paarlen A het kan mij niet schelen, wat zij van denkt, als zij maar belang stelt in het Met schop en emmertje trekt deze „badgast", die de eerste wil zijn, naar ons heerlijke zuiderstrand. dat dit tragische geval spoedig is opgelost. De politie had groote veine en daaraan dankt zij het spoedig resultaat. Er wordt wel eens geklaagd over te voorbarig vóór-arrest, maar hier ziet men nu eens een geval, waarin door het vrijlaten van iemand op wien zware ver denking rustte, de kans op groote bemoeilij king van het onderzoek zou ontstaan zijn. Ware door toevallige omstandigheden het lijk niet spoedig gevonden, dan zouden de moor denaars de gelegenheid hebben gehad om het weg te voeren of te verbergen. Nu mag men wel aannemen, dat hun gangen werden gevolgd, maar ook dat is niet altijd afdoende. Er zijn helaas in de laatste jaren nogal eens zaken onopgelost gebleven en het is merkwaardig hoe de herinnering daaraan voortleeft. Ze zijn in deze dagen alle weer eens opgerakeld en tot in finesse besproken. Zonderling is het daarbij, dat zoo'n soort al- gemeene opinie bestaat, dat men eigenlijk wel weet wie de dader is geweest, maar dat men dien om de een of andere reden niet aanpakt. Hoe die meening zóó kan postvatten bij zeer velen is een raadsel. Er zijn altijd lieden die de rechtspraak niet vertrouwen, al hebben zij daarvoor geen grond en zij meenen altijd, dat er nog „oomes" zijn die men niet durft aan te pakken. Daarom is het gelukkig, dat men nu de daders wel heeft en zeker heeft. Als men nu eens wat spoed wist te maken met de be handeling, opdat weer niet alles voor een goed deel vergeten is als de zaak vóór komt. Er is nu toch hier geen reden om eenige maanden voor-onderzoek te doen. Het is merkwaardig hoeveel beter indruk snelle rechtspraak op het publiek maakt dan die trage omslachtige behandeling, die maanden later aan komt sjokken als het geval al uit de gedachte is en misschien al door één of meer andere schokkende feiten is verdrongen. Vlug recht is eerste eisch van goede recht spraak. EIBER. Nederland is rijk aan schilderachtige land schappen, aan weelderig natuurschoon, maar rijk ook aan karakteristieke volksgroepen, die weliswaar alle de gemeenschappelijke hoe danigheid bezitten Nederlander te zijn, doch daarnaast vele specifieke eigenschappen heb ben en de in het Noorden wonenden hebben veelal tegenovergestelde karaktertrekken dan de Zuidelijk wonenden. Men vindt de Friezen soms een hardnekkig, stug en ontoegankelijk volk, evenzoo de be woners van Noord-Holland. Daarentegen zijn de Limburgers en Noord-Brabanders vlot, vroolijk en gemoedelijk. De Zeeuwen, de „ronde Zeeuwen" nemen weer een geheel an dere positie in tusschen de verschillende be volkingsgroepen. Zij hebben veel van het gemoedelijke van den Brabander en Limbur ger, doch het leven buiten de deur, het ver- eenigingsleven en het pleiziermaken, zooals de meer aan België herinnerende bewoners van die provincies dat kennen, dat vindt men er niet. De Zeeuwen zijn alleen uit geografi sche overwegingen een apart volk gebleven en ofschoon zij zeer hechten aan de gezel ligheid v^n de huiskamer, is er een pro vincie waar men zooveel lekkers voor de kof fie en thee kent Is daar is het saamhoo- righeidsgevoel onder hen toch zeer sterk ont wikkeld. Zeeland heeft een aparte bekoring onder al de provincies in Nederland. Direct als men den dam over Zuid-Beveland met den trein of auto binnenrijdt, bemerkt men, dat het leven hier beheersch^ wordt door licht en zon en frissche winden. De landouwen stralen van vruchtbaarheid, de boerenhofsteden die alleen in hel groen met wit zijn geschilderd en er nergens vervallen of smerig uitzien, steken vriendelijk uit tusschen de vruchtboomen. De otsvtct* „En nu over mijn zaken", ging zij voort. „Ik vrees, dat Mrs. Hastings eenige verden king op mij heeft. Ze kan mij soms zoo door dringend aankijken. Zou iemand haar kwaad van my verteld hebben Een gloeiend rood overtoog zijn gelaat. Of schoon hij niets wist, van hetgeen Mr. Chat- terton zijn zuster had verteld, was het hem immers geen geheim dat Maud Miss West wantrouwde, en mogelijk had zij Mrs. Has tings al iets te verstaan gegeven van dit ge voelen. „Dus Je weet wel iemand, die mij vijandig gezind is vroeg zij scherp. „Zeker weten doe ik het nietmaar neem nu eens aan, dat dit zoo was, zou het dan niet veel beter zijn, dat u maar regel recht met uw geschiedenis te voorschijn kwam „Hé Haar dus vertellen, dat ik actrice was geweest. Terwijl ik haar honderden ma len heb hooren zeggen, hoe zeer zij het too- neel haat „Zij houdt zoo veel van u, dat zy dit best door de vingers zou zien." „Neen dit is mij veel te gewaagd Die mi] vijandig gezind is, weet misschien maar zoo weinigen zooals je zegt, Mrs. Hastings is dan wel zeer op mij gesteld I" „Geen wonder", zei hij. „Ze vindt mij aardig, om te zien, denk je niet Hij knikte vol overtuiging. „Maar jij, Simon, vindt Miss Vera Dene toch zeker veel knapper Ze heeft niet van dat peenkleurige haar En dit 2jeggende wond zij een goudblond krulletje van het vóórhaar om haar vinger. „Peenkleurigriep hij verontwaardigd. „Maar het is prachtig Het lijkt wel een- le vende zonnestraal Zij zocht het vertrek rond, zoo lang tot zij^ een schaar gevonden had, en ofschoon hij haar nog wilde tegenhouden, knipte zij het gouden krulletje af en bood het hem aan. „O riep hij, over-gelukkig. „Hoe kan ik u ooit mijn dankbaarheid toonen „Door my bij te staan, als ik soms in moei lijkheden mocht raken. Wil je daarop zwe ren, Simon „Ik zweer het En hij drukte de lippen op het mooie rood- blonde krulletje. Toen hij opkeek, was zij verdwenen. HOOFDSTUK XVTI. „Als het waar is, hetgeen je my vertelt, Maud, dan gaat zü vandaag aan den dag nog mijn huis uitriep Mrs. Hastings, terwyi zij met driftige schreden haar boudoir op en neer liep. „Toch moet u volstrekt niet overyid han delen, nicht AnnetteMiss West kan wel de een of andere geldige reden hebben voor haar gedrag." „Als zy my heeft misleid op de wyze, waarop je het daar voorstelt, dan verzeker ik Je, dat ik het haar nooit vergeven zalEn dan Verdient zy dat ze zich tegenover je al len zal hebben te verantwoorden. Bereid je dus voor op eenige vragen, op den thee-tijd. Zorgt dat je allen hier bent. Fay ook, die ontbreekt anders zoo dikwijlsmaar waar schuw niemandwel het allerminst Miss West Later, by de thee, waren ze dan ook allen aanwezig behalve Simon. Het was een aller gezelligste maaltijd en niets duidde op eeni- gen storm. Mrs. Hastings zat vol waardigheid in haar stoel, terwijl Nancy, lieftalliger dan ooit, thee en cake presenteerde. „Waar is Simon?" vroeg Mrs. Hastings. Niemand wist het. „Nu, zyn afwezigheid komt er ook het minst op aan", ging nicht Annette voort. „Laat eens zien, verder zyn Julie er allen, Ronald, Maud, Vera, Tay, Miss West." En één voor één keek ze ze aan. „Ik heb iets aan jullie te zeggen." En zij keek het krin getje rond, met droef-boozen blik. „Er is my iets pijnlijks ter oore gekomen van een van jullie, op wie ik dan wel zeer gesteld ben. of liever wès, want de warmste genegenheid zou daaronder verkoelen. Is een van jullie zich bewust my moedwillig te hebben mis leid, sinds ik hier op the Abbey vertoef In het eerst waren ze allen stil, zoo zeer voelden ze zich onder den indruk van den ernst van het oogenblik. Toen volgde een nadrukkelijk „Neen",\ door allen geiyktydig gesproken. Andermaal keek Mrs. Hastings den kring rond en vragend bleef haar blik op haar ge zelschapsdame rusten „Miss West, u heeft niet gesproken?" „Ik wist niet, dat u er my ook mee be doelde „Ja zeker. Ik bedoel er u ook mee." En toen, met dien blik steeds op het jonge meisje gericht, ging zy voort zoo begint elk sprookje MII een deel van het Muziek korps van het 6e Reg. Infanterie met weer iets nieuws Dit is GEEN sprookje Komt dus alien naar de ffveete Setrée op heden, Zondag en Maandag in het §vanJ Hctcl „IBrilannia" 21e week. In de zitting van den gemeenteraad van 23 Mei wordt met 10 tegen 3 stemmen be sloten tot den verkoop van eenige op het raadhuis berustende kunstvoorwerpen en het voortdurend in bruikleen geven van gilde- goederen aan het Rijksmuseum. De commissie voor de financiën adviseert met algemeene stemmen tot aanneming van dit voorstel. Voor 18.000 worden verkocht le. een drinkschaal, gebruikt by de eerste viering van het avondmaal van de hervorm den te Vlissingen in 1571 2e. een fraai gedreven zilveren flesch van het begin der XVIIe eeuw 3e. een fraai gedreven zilveren trechtertje 4e. een zilveren deksel van de lederen flesch, vroeger ten raadhuize berustende (de z.g. Willebrordsflesch) 5e. een zilveren schotel met lampet, fraai geciseleerd uit het begin der XVIIe eeuw 6e. zes zilveren kroezen in elkander passend send, voorzien van wapens en van een mid denstuk 7e. de zilveren toren van 's Hertogenbosch, geschenk van Frederik Hendrik in 1629 aan zekeren Jansen, inwoner van Vlissingen 8e. een verguld zilveren keten met gaai en roer, waardigheidsteeken van het schutters gilde. Voorts werden een zestal voorwerpen In voortdurend bruikleen aan het Rijksmuseum afgestaan. Tegen dit voorstel stemden de heeren Laernoes, dr. Van der Beke Callenfels en Schraver. In de op 18 Mei gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd in plaats van wijlen den heer F. Wibaut tot voorzitter gekozen de heer W. C. van Duuren Dutilh, tot vice-voorzitter de heer J. Verkuijl Quakkelaar. Bij den gemeenteraad zijn adressen inge komen van de heeren J. L. Grüber te Utrecht en van D .de Leeuw Jr. te Amsterdam, beide houdende verzoek om verleening van conces sie voor den aanleg en de exploitatie van een duinwaterleiding te Vlissingen. Van 14 tot 20 Mei vervoerde de mailboot uit Queenborough 620 en vertrokken daarheen 610 passagiers. heldere gesteven witte kappen der boerinnen met de gouden oorijzers, de nauwsluitende donkere fluweelen jakken met het kleurige borststuk met de korte, nauwsluitende mou wen, waaruit een paar stevige, gezond roode armen komen en de breede strengen bloed koralen om den hals, dat maakt alles zoo'n door en door opgewekten indruk. De boeren zelf zyn eenvoudig in het zwart gekleed, de ouderen onder hen dragen nog gouden oor ringen het hooggesloten vest is dikwijls van boven met de kroonvormige zilveren Zeeuw- sche knoppen gesloten en ook de gordel is „Nu ongeveer twee maanden geleden is u op een dag naar Londen geweest. U zult zich dien keer nog wel herinneren, als ik er bü voeg, dat kapitein Tremaine met denzelfden trein reisde. Vertelt u mij nu eens even w&ér u dien dag geluncht heeft en met wienDit lijkt een onbeduidend iets, maar er hangt heel wat van af Ronald wierp zijn zuster een boozen blik toe, want hy begreep heel goed, uit welken hoek de wind woei. Maar Maud voelde zich daardoor in het minst niet geïntimideerd, had zelfs een triomfantelijken glimlach om de lippen. Miss West scheen intusschen verbazend van streek en antwoordde stamelend „Ik.... ik weet niet meer." „Ronald", richtte Mrs. Hastings zich nu tot haar neef, „waar heb je op den dag, waarvan ik nu spreek, geluncht?" „Hoe zou ik dat nu eigenlijk nog weten, nicht Annette Het is al zoo lang geleden," antwoordde hij flauw. „Je zoudt er my ten zeerste mee verplich ten, als je je best deedt het je wel te herin neren", zei Mrs. Hastings gebiedend. „Er be staat meer op het spel, dan je wel denkt I" „Nu, in Hotel Savoy", zei hy, na een kleine pauze, alsof hy zich moeite had moeten doen, om zich die omstandigheid te binnen te brengen. ,Was Miss West daarAntwoord my dit eens duidelijk. Ik heb er myn reden voor, om dit te willen weten." „Ja, ik geloof wel." „Ben je er dan niet zeker van?" vroeg rnrs. Hastings ongeduldig, of ze op het punt

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5