ter 500 300 25 FOTO ATELIERS CORN. HENNING ERMAN BIJ! eerste blad Missingen. VRIJDAG ZIJN DE 3 PINKSTERDAGEN DEN GEHEELEN DAG GEOPEND BEKENDE SMAAKVOLLE UIT VOERING AAN BILLIJKEN PRIJS dig uits 1 voor prijs. \RDEWERK delburgsche ij v. Stoomvaart No. 119 -69e Jaargang: 1931 e: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstrsat 58-60, Vlissinp.Telef, 10. Postrekening 86287 WIBI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen enProvincienieuws lm Westen Micliis Heiies GrandHotel„Britannia" 2T agneet" O VAN BOVEN. KLEERKAST en IRKEL'S WEEO- :en Ewoutstraat 5. SFIETS. f 18.-. lUIZEN.Slijkstr.22, antoor een i BEDIENDE inis moderne talen even letters M. R., Courant". NDERWAGEN 7.50. destaat 60. antiek Mahonie- ESS01R :T, Oude Markt 9. amps Radiotoestel compleet f 150.— nghal „Vliss. Crt.' delburg-Rotterdaffl gelegen plaatsen \N PASSAGIERS, !EN EN VEE Mei v.Midd. v.m.uur 8 8 .Rolt. vm.uui 9 9 9 n te betomen: Transport- en Exp. Erven G. VOS, Teler. 2018. EENHOORN, Tel. 1» iSTERHOüT, Tel. ENHEK, Telel. X01, VUSSINGSCHE COURANT jjONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 pef 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove- jge landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.KIeine advertenties betreffendeHuur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct v abonné's in 't bezit eener 'olis, zijn GRATIS verze- (erd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜINQ „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 22 MEI. Nummering der candidatenlysten. Het Centraal Stembureau voor de verkie- van leden van den gemeenteraad heeft ledenmiddag in openbare zitting de num- nering van de ingeleverde candidatenlijsten, oor de op Woensdag 17 Juni te houden ;emming, als volgt vastgesteld 1, Anti-revolutionnairen, 2. Christelijk- jistorischen, 3. R.-Katholieken, 4. Vrijzinnig- lemocraten, 5. Vrijheidsbond, 6. Onafhanke- jke socialisten, 7. S.D.A.P. Sluiting bureaux der gemeente. Wij vestigen de aandacht op de officieele bekendmaking van Burg. en Weth. betref- ende de sluiting van alle openbare instel- der gemeente op Dinsdag 26 Mei n Pinksterdag) Onze badplaats. De opening van het zeebad, het volksbad er- bet strandstoelenterrein is door Burg. en ffeth. bepaald op Zaterdag 23 Mei. Wij kregen inzage van het Mei-nummer ran „Die neue Linie", uitgegeven door Otto te Leipzig/Berlijn. Dit prachtig geï'l- tijdschrift bevat ook een artikel over Nederlandsche badplaatsen. De schrijver rekt krachtig op tot een bezoek aan ons land jst ook op onze badplaats en op de gun- gelegenheid die geboden wordt om van lissingen met de mailbooten een week-end iar Engeland te maken. Het ingenomenheid maken wij er melding sa dat in het Duitsche tijdschrift ook de indacht op onze badplaats gevestigd wordt. artikel in zulk een tijdschrift kan zeker reel medewerken om het vreemdelingenbe- aek te helpen bevorderen. De beteekenis an het vreemdelingenbezoek schijnt nog niet voldoende te worden ingezien, anders eou de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer toch wel op meer steun mogen rekenen. Het aantal leden is bedroevend klein en daardoor beschikt de vereeniging niet over de noodige middelen om in binnen- en bui- enlandsche tijdschriften reclame te maken roor onze zoo gunstig gelegen badplaats. Ook is het gewenscht dat de Vereeniging oor Vreemdelingenverkeer beschikt over een link: aantal adressen van pensions, gemeu- 'ileerde kamers enz. voor hen, die hier voor Ageren tijd willen vertoeven. Men kan deze bressen opgeven aan den secretaris van ge doemde vereeniging, den heer Ad. Mets Jr. Het seizoen staat voor de deur. Laten wij M niet achter blijven en een voorbeeld ne- aan andere plaatsen waar alle pogingen het vreemdelingenverkeer dat zoo'n «langrijke bron van inkomsten kan opleve- worden bevorderd. Dit moeten wij hier ook doen en daartoe behoort in de eerste plaats de Vereeniging '°or Vreemdelingenverkeer in staat te stel en haar vleugels breed te kunnen uitslaan, edereen heeft, zoo niet direct dan toch in sect, belang bij een druk vreemdelingenbe- &°ek en daarom sporen wij onze lezers die hun teun aan deze vereeniging tot nog toe onfc- helden, met aandrang aan zich als lid op te geven. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gisterenavond werd in het gebouw dezer «reeniging aan de Badhuisstraat de jaar- e ledenvergadering gehouden, welke met jaarvergaderingen veelal het geval niet druk bezocht was. Nadat de voor- de heer M. Laernoes, in zijn welkomst woord op dit verschijnsel had gewezen en op het feit, dat in den heer Worrell een r°uw vergadering- en leeszaalbezoeker ver- ren was, kreeg de secretaresse het woord de notulen voor te lezen der laatste te amvergadering, precies een jaar geleden. °°r de nauwkeurige notuleering bracht de voorzitter dank aan de opstelster. Alsnu was aan de orde de voorlezing van hier volgende jaarverslag toon van het jaarverslag kan ook dit met refcht optimistisch zijn de belang- - van het lezend publiek voor de otheek is bevredigend, getuige de stij- cijfers van uitleening en ledental. In laatste 8 jaren is het aantal uitgeleende ongeveer verdubbeld en is de laatste 4 jaar daarbil Veel met ruim 60 pet. gestegen. Men mag niet vergeten, dat met dezen zoo- grooteren omzet ook de kosten voor aankoop en onderhoud der boeken evenredig stijgen, waarom het bestuur er bij de leden nog eens op aandringt de vereeniging naar vermogen te steunen. Boekgeschenken werden in 1930 eenige keeren ontvangen. Men bedenkt hierbij, dat studiewerken, vooral op technisch gebied, snel verouderen dat echter duplicaten en ook romans in talen gaarne worden aan vaard. Aan reis- en levensbeschrijvingen be staat groote behoefte. Wie op dit gebied eens boeken te missen heeft, denke vooral aan de bibliotheek Een nieuwe catalogus zal stellig stimulee- rend werken op den leeslust der leden het zoeken in de vete supplementen is voor som migen een groot bezwaar. De vereeniging zal zich deze uitgaaf binnenkort moeten ge troosten. Moge het aantal nieuw te winnen leden den financieelen druk hiervan spoedig verminderen. Waar in het vorig jaar een 50-tal ver- vang-exemplaren voor stukgelezen boeken werd aangeschaft, werden in 1930 pl.m. 200 boeken opnieuw gebonden en een twaalftal door nieuwe vervangen. Met dezen maat regel zal nog eenige jaren moeten worden voortgegaan om weer een presentabel aspect der boeken te verkrijgen. De nieuwe uitleen ruimte heeft in de praktijk uitstekend vol daan, ze is ruim en licht en biedt aan een 30-tal leden gelijktijdig gelegenheid om in de warmte op hun beurt te wachten en vast lectuur uit te zoeken. Ze is ook zoodanig ter zijde van een lees- en studiezaal gelegen, dat de geluiden daar niet hinderlijk hoor baar zijn. Op 1 Januari 1931 bedroeg het aantal leden 693, d.i. 54 meer dan op 1 Januari 1930. In 1930 werden 21702 banden uitgeleend, in 1929 20999,d.i. 703 boeken meer dan in 1929. Bovendien werden een 60-tal werken uit andere bibliotheken in bruikleen uitge leend aan de leden, meestal voor den tijd van één maand. Het aantal bezoeken aan de leeszaal be droeg gedurende 1930 8087, d.i. 41 minder dan in 1929. De uren van openstelling bleven voor leeszaal en bibliotheek dezelfde. Het boekenbezit bedroeg op 1 Januari jl. 4098 banden, tegen 3842 op 1 Januari 1930, d.i. een toename van 256. Bovendien werden een paar honderd boeken opnieuw gebon den of vervangen door nieuwe exemplaren. Het verslag, werd, onder dank aan de ver- vaardigster, goedgekeurd. In verband hiermee zij meegedeeld, dat de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, wegens schoonmaak, gesloten zal zijn van 1 tot 8 Juni. Het financïeele jaarverslag over 1930 opent met de opmerking, dat als gevolg van de in richting der nieuwe bibliotheekzaal, aan de kas extra eischen werden gesteld tot een be drag van bijna ƒ170, terwijl verwarming en verlichting eveneens 170 meer eischten dan het voorafgaande jaar. Met haar diverse posten nemen we uit dit jaarverslag als totaal-uitgaven en inkomsten over de som van 6966.14y2, met als voor- deelig saldo 199.78y2. Bij dit jaarverslag wordt tegelijk aangebo den de begrooting voor 1931, die sluit in ont vangsten en uitgaven tot de som van 6654 met een saldo van 50. Nadat een der leden der kas-commissie ad vies heeft uitgebracht, waarbij geadviseerd wordt den penningmeester te ontheffen van zijn beheer over 1930 met dankbetuiging voor zijn nauwkeurig en correct beheer, wordt de rekening goedgekeurd en de begrooting vast gesteld onder dank aan den penningmees ter, den heer D. L. H. van Raalte. De kas-commissie, aan wie de voorzitter eveneens dank bracht voor haar werkzaam heden, werd in haar geheel bij acclamatie voor dit jaar weer benoemd. Daar de aftredende leden de dames mej. J. H. Gasille en mevr. J. Paap—Ritmeester en de heeren A. C. de Baare, H. J. Krug en ds. L. J. C. Visbeek eveneens bij acclama tie werden herbenoemd, kwam er in het be stuur ook geen verandering. Bij de rondvraag werd besproken, dat er weer eens een opwekking geplaatst zou wor den in de courant om de ingezetenen op te wekken tot een geregeld bezoek aan de Lees zaal en tot het zich aanmelden als lid voor deze nuttige instelling, welk verzoek we gaarne en met nadruk ondersteunen. Ook werd opgemerkt, dat het aanbeveling ver dient te wijzen op een nette behandeling der boeken, in welk verband er ook op gewezen werd op het handhaven der verplichting aan welker naleving in den laatsten tijd wei nig de hand werd gehouden dat, de lezers zich moesten voorzien van een kaft, welke in de uitleenzaal verkrijgbaar zijn tegen 5 cent. Höfelein—Bekkeris Muziekonderwijs. Concertgebouw. Goudhaartje en de Troubadour. Al mogen het instudeeren en de verdere voorbereiding aan de opvoering van een kin deroperette verbonden, een moeilijk en ver moeiend werk zijn, wat van den leider en zijn assistenten, doch ook van de jonge executan ten veel geduld en tijd vraagt, als zij er een maal in zit, en voor het voetlicht gebracht wordt, blijven de voldoening en de belooning niet uit. Dit is gisterenavond wederom geble ken, toen door ruim vijftig leerlingen van Zangklasse A van Höfelein—Bekker's Muziek onderwijs „Goudhaartje en de Troubadour" van Geertruida van Vladeracken werd ge speeld. Ongetwijfeld boeit deze lieve operette de kinderen van begin tot eind en ook voor de volwassenen is het een genot het jonge volkje in actie te zien en te hooren. Geheel in overeenstemming met de jeugd en het jonge teven, begint het le bedrijf met een Lentefeest op het versierde dorpsplein, te midden van bloemen en green. Reine zang en vroolijke lach weerklinken, een dansje wordt gemaakt, tot de Troubadour, de rei zende minnezanger met zijn guitaar, ver schijnt, om een meisje met fraaie gouden lokken te kiezen, wat hem op zijn tochten naar verre landen vergezellen mag. Doch daar geen der meisjes den zanger kan beko ren, vertrekt hij onder belofte het volgend jaar weer te komen. Vooraf geeft hij den kinderen den raad lief, zacht, vriendelijk en hulpvaardig te zijn tegenover alle menschen, beesten en dingenhet meisje dat hieraan het best voldoet, zal dan lange, gouden haren gekregen hebben. Een zevental meisjes, Goudhaartje met haar vriendinnetjes, besluiten het Toover vrouwtje om raad te vragen. Te middernacht komen de kinderen in het geheimzinnige bosch, waar de maan een sprookjesachtig schijnsel werpt en het Toovervrouwtje in haar huisje woont. Zij zoekt kruiden om too- verdranken te bereiden en is zeer vriendelijk tegen de meisjes. Zij wil hen helpen om aan den wensch van den Troubadour te kunnen voldoen en verstrekt allen een lantaarntje, een stok en een klos garen. Dan worden de kinderen op de proef gesteld. Eén van hen helpt een dwaallichtje, welks lampje is uit gegaan, een paddestoel, welker pootje gebro ken is en een elfje, welks kleedje gescheurd is en valt ten slotte van vermoeidheid in slaap. Dan zingt het Toovervrouwtje haar tooverliedje „Haartje groei". Een jaar later keert de Troubadour terug. Weer is er een groot feest en weer wordt er gezongen. Maar de zeven meisjes ontbreken. Het Toovervrouwtje voorspelt echter dat ze heden terug zullen komen. En ze komen ook. Goudhaartje het laatst. Het dwaallichtje, de paddestoel en het elfje arriveeren daarna en deelen den Troubadour mede, dat ze door een meisje geholpen zijn, toen ze zeer in verle genheid waren. Het blijkt, dat Goudhaartje zoo hulpvaardig is geweest en ook een lange, gouden haardos gekregen heeft. Dan neemt de Troubadour het lieve Goudhaartje mede op zijn zwerftochten. De Troubadour draagt eigenlijk de geheele operette. Ofschoon h\j, wegens ziekte van de aanvankelijke hoofdrolvertolkster, kortelings was ingevallen, heeft hij zich knap van zijn partij gekweten. Het melodiëuse lied van den Troubadour ,Door bosschen en heiden" klonk prachtig. Ook Goudhaartje was een goede soliste. Van haar noemen we het nachtlied 'k Moet dwalen, 'k moet dwalen" en van beiden het fraaie duet „Kom mede, lief meisje O, Troubadour, ik ga met u mee". Dat was werkelijk kinderzang, welke voor de toekomst rijke beloften inhoudt. Het Toover vrouwtje voldeed evenzeer. „Hokus, Pokus, Pas" en het Tooverliedje bracht ze er heel aardig af. En de koristen Die waren schit terend op dreef zoowel in het vroolijke Lente lied, en het lied der gasten, als in den samen, zang- met den Troubadour en het slotkoor „Haartje groei, haartje groei, haartje groei gezwind", doch vooral in het „Slaapliedje". Meerdere echt-snoezige liedjes hebben we gehoord als van de vriendinnetjes, de dwaal lichtjes, de paddestoelen en de elfjes. Van de spreekrollen mogen ook Piet en de herau ten wel afzonderlijk vermeld worden. Er waren smaakvolle costuumpjes bedacht. Inderdaad, de costumeering van alle mede werkenden was in de perfectie verzorgd. We zullen niet allen releveeren, doch memoree- ren het tiental, wat de dansen in ouden stijl op keurige wijze uitvoerde, omdat het effect juist door die smaakvolle pakjes en gepoeier de pruiken enorm* werd verhoogd. Ook de vriendinnetjes hebben lief gedanst (mej. F. Verhoef f, de leidster, ons compliment). Aan de decors was als steeds veel zorg be steed. Het tweede bedrijf was mede door de feeërieke belichting, een sprookje gelijk. En hoe teekenden zich in het bosch de dwaal lichtjes, de paddestoelen met hun kleurrijke parasolletjes en de elfjes met hun ragfijne vleugeltjes fantastisch af. Aardig tevens dat tooverhuisje De muzikale begeleiding liet niets te wen- schen over de prettige, welluidende muziek wedervoer bij de dames S. van der Eijk, S. HöfeleinBekker en C. van der Eijkde Muijnck alle recht. Ook de jonge trompettist VLISS3NGEN BADHUISSTRAAT MIDDELBURG MARKT ■-'ik - si-V, t Van Soelen blies lustig zijn fanfares. De goed bezette zaal gaf meerdere malen op ondubbelzinnige wijze van haar erkente lijkheid en waardeering blijk. Dien lof hebben de jeugdige executanten en de leidsters en leiders ten volle verdiend. Voor Theo Höfe lein, die ons als zoo vele heerlijke kinder feesten heeft bereid en wien we ook op dit terrein veel te danken hebben, een nieuw bewijs, dat zijn werk in onze stad oprecht op prijs wordt gesteld. Actie transportarbeiders. Het is den Centralen Bond van Transport arbeiders, na gevoerde correspondentie en onderhandelingen met de directie der Steen- kolenhandelsvereeniging, gelukt in het be gin van dit jaar het uurloon voor het bun kerbedrijf te Vlissingen met vijf cent ver hoogd te krijgen, meldt „het Volk". Daarbij werd de afspraak gemaakt, dat, indien de omstandigheden niet ongunstiger zouden worden, einde April het loon opnieuw met 5 cent per uur zou worden verhoogd. De directie heeft tegen de tweede verhoo ging geen bezwaar gemaakt, zoodat het den Centralen Bond gelukt is het loon dit jaar met 10 cent per uur verhoogd te krijgen. Woningbouw-Vereeniging „Gemeenschappe lijk Belang". Gisterenavond hield bovengenoemde ver eeniging in het Militair Tehuis haar 13e al- gemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer Chr. Steketee, heette de zeer vele aanwezigen welkom en wees er op, dat de vereeniging tevens haar 20-jarig bestaan herdenkt. Bij alle tekortkoming mo gen wij toch constateeren, dat door de ver eeniging een belangrijk stuk sociaal werk is verricht. Na lezing der notulen der vorige jaarver gadering werden door den secretaris, den heer W. de Ridder, het 13e jaarverslag en de financieele verslagen uitgebracht. Van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der vereeniging van Nederlandsche gemeenten was een rapport ingekomen, dat alle bescheiden van de ver eeniging in de beste orde zijn bevonden. Door den secretaris werd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan een keurig en breed voerig overzicht gegeven van al hetgeen de vereeniging in dit tijdsbestek wedervoer. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Chr. Steketee, W. de Ridder en A. H. Mathijsen en in een bestaande vacature ge kozen de heer C. J. Mommaas. Tot commissaris werd herkozen de heer J. E. J. Jurry. De voorzitter bracht dank aan het aftre dende bestuurslid, den heer C. van der Graaf, die niet voor een herkiezing in aanmer king kon komen, voor het vele dat hij in het belang der woningbouwvereniging heeft ge daan. Na behandeling van nog enkele huishou delijke zaken werd de vergadering gesloten. Een medaille met oorkonde. Vanwege de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen is een medaille met oor konde uitgereikt aan mej. Elisabeth de Ko ning, wegens 121/2 -jarigen dienst als hulp in de Huishouding bij mej. M. Callenfels te Middelburg. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten houdt op Don derdag 28 Mei, des voor middags 10 uur, in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg een alge- meene vergadering. Aan het jaarverslag ontleenen wy het vol gende Maar wèl in I THE-BRITANNIA IR9 I IS EEN ATTRACTIE!!!! 1HI Zondag- en Maandagmiddag van 3.30-5.30 uur Muziek van het 6e Reg. Inf., Breda GEEN ENTREE Het- aantal leden is in 1930 eenigszins toe genomen. Het bestuur zou gaarne een beroep willen doen op de medewerking van de leden, om, te gelegener tijd, de burgemeesters en wethouders der nog niet aangesloten gemeen ten op te wekken, om als lid der vereeniging en der afdeeling toe te treden. Met de directie van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten had op 26 Februari en 3 December 1930 te 's-Gravenhage een vergadering plaats met de vertegenwoordigers van de verschillende provinciale afdeelingen. De heer Huizinga woonde de eerstgenoemde en de heer Bisschop de tweede vergade ring bij. Vele actueele aangelegenheden maakten op die bijeenkomsten een punt van bespreking uit. Zoo werden o.m. behandeldde tertiaire wegen en het wegenfonds. De plaatselijke verordeningen, voortvloeiende uit art. 2 der besmettelijke ziektewet. Verplichte invoering van het vak lichamelijke oefening op de la gere school en de financieele gevolgen. Het verleenen van subsidies uit 's rijks kas aan den districts-schoolartsendienst. De uitvoe ring van de regeling betreffende het verbodi van het berijden van wegen bij opdooi. De uitvoering van de ambtenarenwet 1929, voor al met het oog op de dorpsgemeenten. De destructie van vee en vleesch ten opzichte van de Ned. Thermo-Chemische fabrieken. Moeilijkheden met de afwikkeling van pen sioenaangelegenheden in verband met het onderzoek door den pensioenraad. Samenwer king op het gebied van de brandweer. Wijze van subsidieering van het rijk ten behoeve van. de kosten van werkverschaffing. Verlaging van rentetype van voorschoten woningbouw. Van de directie der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten ontvingen wij uit voerige antwoorden op de door den heer Ver horst, burgemeester van Wissekerke en door den heer Hanssens, burgemeester van Stave- nise op de algemeen vergadering gevraagde inlichtingen resp. over de bijdragen der bui tengemeenten voor hooger- en middelbaar onderwijs en over de te geven bestemming aan de batige sloten der dienstjaren 1929 en 1930. Betreffende het eventueel innen van keur- loonen voor vee en vleesch door de kantoor houders van de hulppostkantoren werd door de directie der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten ons advies ingewonnen. Na ingesteld onderzoek hebben wij de directie medegedeeld, dat wij van den voorgestelden maatregel voor het platteland geen gunstige resultaten verwachten. Door tusschenkomst van de directie werd door ons aangedrongen op verhooging van het bedrag der rijksvergoeding ad 7/2 cent per getelden persoon bij de 11e tienjaarlijk- sche volkstelling. Naar aanleiding van het rapport der com missie-Rijckevorsel voor verbetering van het

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1