Courant m Iieeffl «Se MERMAN Adverientïën TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON DE DROOMER BINNENLAND en Verhunr, Koop en Verkoop, gen en üienstaanvragen, enz. uitbetaling van I5 regels ke regel meer 15 cent door heer goed erde Zit-SIaapkamer laapkamer met ombijt Zaterdags en Zondags ieven met piijsopeaaf M. S bur. „Vliss. ondethouden JKENKACHtL ijs f 5.—. an Dishoeckstraat 27, met 3 kinderen van 2, tr zoekt per 1 Juli a s. reubiieerde Kamers, lisje, liefst in omgeving der Boulevards voor alf jaar met of zonder letters M. Kbureau irant". een nieuwe achine met Wringer. fijdinghal „Vliss. Crt," TE KOOP m Radiotoestel, Anno- 20 Volt, Accu 4 Volt ima staat. uindorp D 61, Souburg, erd1ep1ngshuis evraagd. Brieven met prijs en waar gelegen, 3,, bureau „Vlissingsche gevraagd een kleine woning voor klein urprijs plm. f22.— per rieven letters M. H., iss. Courant". edigste een net OAGME1SIE Adres: STRIJD, Nieu- gevraagd modern T weeverdiepingshuls. et volledige inlichtingen en prijs, letters M. J-, liss. Courant". d een KELJUFFROUW aar. Firma T. MANSE- \anmelden nk 8 uur. -> Dames- en Heeren- vanaf 30 gulden, met arantie. Ookopgemak- trwaarden verkrijgbaar. E, PaulKrugerstraatl2. Middelburgsche awiij v. Stoomvaart -Middelburg-Rotferdaiu rhengelegen plaatsen r :deren van passagiers, en vee v.Ro». vtn.uuf H te bekomen r. Transport- en KJ Erven G. VOS, Tefc* v.Midd. Mei v.m.unt g 21 8 22 1 26 8 1.27 <g 28 8 29 natiën N.V. vil. van de Dinsdag 19 Mei 1931. No. 116. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vllssingen maken bekend, dat vanaf Maandag 11 Mei tot en met Zaterdag 23 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen ter gemeente-se cretarie le Afdceling (Kamer 7) iederen werkdag van 912 >/2 uur en van 25 uur (Zaterdags alleen van 9—12% uur.) Het nieuwe schooljaar begint 18 Augustus 1931. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór of op 18 Februari 1931 vijf jaar zijn geworden. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 16 Mei 1931. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de OPENBARE Ü.L.O. SCHOOL. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat vanaf Maandag 11 Mei tot en met Zaterdag 23 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare school voor uitgebreid lager onder wijs, ter gemeente-secretarie, le Aftieeling (Kamer 7) iederen werkdag van 9—12i/2 en van 25% uur ('s Zaterdags alleen van 9— 12% uur). Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens in de drie moderne talen, wiskunde en handels kennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit bij de aangifte mede to brengen. Vlissingen, 16 Mei 1931. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. 28—52018. B. EENHOORN,Tel.'5' r. OOSTERHOUT, Tel- 1UXTENHEK, Telef. Ml. DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat het onderzoek van verlofgangers, bedoeld in art. 41, derde lid, der dienstplicht wet, voor deze gemeente zal worden gehou den te Vllssingen in de v.m. kazerne Willem 111 op Vrijdag en Zaterdag, 12 en 13 Juni 1931. Op Vrijdag 12 Juni a.s. te 9.30, 10.30 on 11.30 uur v.m., telkens 20 man van de lichting 1919, te 2 uur nm. 7 man van dezelfde lichting en 13 man van de lichting 1922 en te 3 uur n.m. 20 man van de laatstgenoemde lichting. Op Zaterdag 13 Juni a s. de overige man schappen van de lichting 1922. Wie bij het onderzoek moeten verschijnen. Aan het onderzoek, moeten deelnemen de tot de landmacht behoorende groot-verlof gangers, ingelijfd voor een der lichtingen 1919 en 1922. Zij, die voor een dezer lichtingen zijn in gelijfd, maar ten gevolge van uitstel of om een andere reden tegelijk met een latere lich ting de eerste oefening heben volbracht, moe ten zich niettemin aan het onderzoek onder werpen, voor zoover zij althans niet behooren tot hen, die daarvan zijn vrijgesteld. Aan het onderzoek moeten ook deelnemen naar het Engelsch. 18) «Je kent mijn geschiedenis Je weet im mers hoe afhankelijk ik ben Is het nu niet hard, als ik nog niet eens zoo'n onschuldig Pleziertje zou mogen hebben als een bal „Kunst-paarlen zijn bijna zoo mooi, als echtezei hij. „Ik zal u wel een snoer kunst-paarlen bezorgen." •.Kunst-paarlen....? Foei! Denk je nu, dat ik die ooit zou willen dragen, als echte vlak bij de hand zijn ..Maar dat -is niet zoo." ..Wil je mij niet den sleutel leenen vroeg zij ongeloovig. ..Neen." Za keek naar hem vol verwijt en riep °P beleedigden toon ..Dus daarmee wil je zeggen, dat je mij n*et vertrouwtdat je mij beschouwt als een avonturierster.... Dat komt er nu van dat lk je het geheim van mijn leven heb toever trouwd »»Ik vertrouw u onvoorwaardelijk Maar ik kan hiet doen, wat u zegtDe paarlen zijn hóch van mij, nóch van u .Wel zeker noem mij maar regelrecht een dieveggeriep zij stampvoetend en met een •deur van drift. „Je wilt mij den sleutel niet kenen, omdat je denkt dat ik de parels ne de dienstplichtigen van de genoemde lichtin gen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan a. als verzorger bij den rijkspostduiven- dienst b. als hoefsmid bij de infanterie c. als smid-bankwerker bij de voormalige oefenings-houwitser-compagnie d. in verband met erkende gewetensbezwa ren. Wie niet by het onderzoek behoeven te verschijnen. Aan het onderzoek nemen niet deel zij a. die hun eerste oefening nog niet hebben volbracht b. die in dit jaar, vóór den voor het onder zoek bepaalden dag, in werkeiijken dienst zijn geweest uit anderen hoofde dan bij wijze van straf c. die bestemd zyn om in dit jaar voor her halingsoefeningen in werkeiijken dienst te komen d. die elders wonen dan in Nederland e. die zich buitenslands bevinden ter uit oefening van de zeevaart (hieronder niet be grepen de zeevisscherij) f. die de binnenvaart uitoefenen op andere landen en zich voor dit doel i:i een dier lan den ophouden g.die ingevolge de geldende bepalingen ge heel zijn vrijgesteld van opkomst in werke iijken dienst in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandighe den h. die als vrijwilliger behooren tot een der vrijwillige landstormkorpsen Motordienst, Vaartuigendienst of Spoorwegdienst i. die na hun ontslag als reserve-officier ir> de hoedanigheid van gewoon dienstplichtige tot het leger zijn blijven behooren. Wijze van verschijning. De verlofganger moet bij dit onderzoek ver schijnen in uniform gekleed en bovendien voorzien van de overige tot zijn uitrusting behoorende goederen, voor zoover deze hem zijn uitgereikt of door hemzelf zijn aange schaft. De verlofganger moet, zoo mogelijk, op eigen schoenen bij het onderzoek verschij nen. Onderworpenheid aan bevelen. De verlofganger staat niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook zoolang hij ter gelegenheid van het onder zoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van cis autoriteit, die het onderzoek houdt, zoodat indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bfj het gaan naar de plaats, voor hc-t onderzoek bestemd, hetzij gedurende het on derzoek of bij het naar huis terugkeeren, hij te dier zake kan worden gestraft volgens het Wetboek van Militair Strafrecht en de Wet op de Krijgstucht. Nalatigheid. Een streng of een licht arrest van ten hoogste zes dagen kan worden opgelegd aan den verlofganger, die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet aan zijn hierboven omschreven verplichtingen voldoet. Onverminderd deze straf, kan de verlof ganger, die zich schuldig maakt aan een der bedoelde feiten of wiens goederen bij het on derzoek blijken niet in den vereischten staat te verkeer en, worden verplicht om op een nader te bepalen tijd en plaats te verschijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onderzoek. De verlofganger, die, opgeroepen voer laatstbedoeld onderzoek, daarbij zonder gel dige reden niet verschijnt of daarbij in ander opzicht zijn verplichtingen niet nakomt, kan in werkeiijken dienst worden geroepen voor den tijd van ten hoogste twee maanden. Verhindering. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter gemeente secretarie te worden overgelegd een genees kundige verklaring, welke op ongezegeld pa pier kan worden gesteld. De handteekening van den geneeskundige behoort gelegaliseerd te zijn door den Burgemeester van de ge meente, waar de geneeskundige woont. Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom Otrkrijgbaar è/0.65 p. flacon. De verlofganger, die wegens ziekte of om een andere reden in de onmogelijkheid ver keert om bij het onderzoek te verschijnen dan wel wegens woonplaatsverandering niet is opgeroepen, wordt door den Indeelingsdis- trictscommandant verplicht het onderzoek in October of November te ondergaan. Verschijning op anderen tijd of op andere plaats. Aan den verlofganger kan op zyn verzoek door den Indeelingsdistrictscommandant wor den vergund, het onderzoek op een anderen dag, op een andere plaats binnen het district of in een ander district te ondergaan. Het verzoekschrift, waarin de reden duidelijk moet worden omschreven, moet tijdig en ge frankeerd worden toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien een dergelijke ver gunning is verleend, daarvan niet nauwkeurig gebruik, dan wordt de vergunning geacht te zijn vervallen. Wenscht de verlofganger uitstel van het onderzoek tot October of November, dan kan hij ook daartoe het verzoek doen aan den In deelingsdistrictscommandant. Vlissingen, 19 Mei 1931. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B, DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen Gelet op artikel 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van JAN HOLLEBRANDSE, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop in de benedenlocaliteit van het perceel Houtkade no. 2, dat vanaf heden, gedurende veertien dagen, schriftelijke bezwaren tegen het verleenen der gevraagde vergunning kunnen worden in gebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vllssingen, 19 Mei 1931. Burg. en Weth. voornoemd, G. VAN WESTEN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. cn Weth. van Vlissingen Gelet op artikel 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van LOURENS CIJVAT, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Soheldestraat no. 8, dat vanaf lieden, gedurende veertien dagen, schriftelijke bezwaren tegen het verleenen der gevraagde vergunning kunnen worden in gebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 19 Mei 1931, Burg. en Weth. voornoemd, G. VAN WESTEN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. hinderwet. Burg. en Weth. van Vlissingen Gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 18 Mei 1931, aan de N.V. Neder- landsche Petroleum Maatschappij „Purfina" te Rotterdam o:> de daarbjj gestelde voor waarden vergunning is verleend tot het oprichten van een ondergrondsche benzine- bewaarplaats met een bovengrondsche aftap inrichting in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie D No. 1457, plaat selijk gemerkt Wijnbergsche Kade No. 4. Vlissingen, 19 Mei 1931, Burg. en Weth. voornoemd, G. VAN WESTEN, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der middelen over de maand April, in vergelijking met de overeenkomstige periode van het vorig jaar. 1931 1930 Grondbelasting 701.394 2.221.763 Person© le belasting - 399.025 - 582.826 Inkomstenbelasting - 10.672.672 - 10.926.867 Div.- en Tant.bsl. - 1.800.470 - 1.819.041 Vermogensbelasting - 1.148.970 - 1.820.704 Invoerrechten - 5.366.096 - 5.833.128 Statistiekrecht - 277.777 - 342.325 Accijns op zout - 188.275 - 184.030 geslacht - 734.585 - 1.007.116 wijn - 45.794 - 50.329 gedistill. - 3.220.862 - 2.862.154 bier - 1.213.828 - 1.307.111 suiker - 3.911.873 - 3.802.007 tabak - 2.446.255 - 2.184.996 "Goud en zilver - 79.912 - 91898 Zegelrechten - 1.821.205 - 2.348.597 Registratierechten - 1.308.942 - 2.159.666 Successierechten - 3.959.457 - 4.060.728 Domeinen enz. - 219.155 - 182.564 Staatsloterij - 24.337 - 24.337 Loodsgelden - 329.570 - 333.696 Totaal ƒ39.072.413 ƒ44.145.893 De economische moeilijkheden in het bedrijfsleven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1931. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend De moeilijke jaren na den oorlog hebben steeds duidelijker aan het licht gebracht, dat ev aan de outillage van den Nederlandschen Staat op economisch terrein iets hapert, niet, dat men er naar zou moeten streven.dat het openbaar gezag het bedrijfsleven zou gaan beheerschen. Integendeel, in den regel ademt bet bedrijf het best in een sfeer van vrijheid er het is een waan, dat het staatsgezag in het algsme-sn de macht zou bezitten, om het bedrijfsleven voor economische moeilijkheden te behoeden en over zoodanige moeilijkheden gemakkelijk heenjte helpen. Maar tweeërlei staat toch wel vastlo. de publieke lichamen en in de eerste plaats de Staat moeten weten, welke de feiten zijn, die, nationaal en internationaal, de economische verhoudingen bepalen, omdat alleen dan met bewustheid en kennis van zaken maatregelen in het belang van het be drijfsleven kunnen worden beproefd of na gelaten. 2o. de publieke lichamen moeten in staat zijn om het bedrijfsleven die feitelijke voor lichting op economisch gebied te verschaffen, welke voor het doen van zaken noodig of wenschelijk is, en die de bedrijfshoofden cf althans vele bedrijfshoofden zich niet zelf kunnen eigen maken. Het een en ander komt dus neer op voor lichting. Voorlichting aan particulieren en voorlichting aan het Staatsgezag zelf, dat aldus zijn beleid kan bepalen. Nu behoeft wel niet te worden gezegd, dat op beide terreinen reeds veel bestaat, maar meer en meer blijkt, dat het bestaande nog geenszins voldoende is. De bestaande toestand gaat hieraan mank, dat zij lacuneus en on overzichtelijk is. Dit brengt vanzelf mede, dat het geneesmiddel moet bestaan in vervolledi ging en concentratie. Daarmede wordt ln be ginsel niet iets nieuws ingevoerdmen gaat geheel in de richting, die sinds jaren ten on zent is ingeslagen. De minister betuigt gaarne hier zijn waardeering voor het zeer vele, dat ©ÜH!©!® men en ze behouden wildat ik ze zal ste len en ze nooit teruggeven O, hoe heb ik toch ooit een man kunnen vertrouwen, die zoo slecht over mij denkt „Er is niets, wat ik niet voor u zou willen doen", zei hij. „Behalve dan toch Je dwaze gewetensbe zwaren voor mij opgeven", antwoordde zij, zenuwachtig lachend. En toen weer geheel van houding veranderend „Simon, als je mij den sleutel even vijf minuten wilt leenen, zal ik je mijn roos geven", en, terwyi zij de roos los maakte uit haaf ceintuur, rook zij er eens aan en raakte ze even met de lippen, terwijl ze wachtte op een anwoord. Het bezit van die roos zou hem heel wat waard zijnmaar moedig zei hij, met half- afgewenden blik „Ik kón niet Ze kwam nog wat dichter bij, legde hem de handjes op de schouders en fluisterde „O jou reus Ik kan er haast niet bij Kom, Simon, keer je hoofd niet af Zóó lee- lijk ben ik nog nietJe mag mij kussen als Je wilt Hij keerde het hoofd dan ook om, maar gaf geen gehoor aan haar uitnoodiging, of schoon hij trilde van het hoofd tot de voeten. „In ruil waarvoor vroeg hij. „In ruil voor den sleutelfluisterde zij. „Een sleutel voor een kus Me dunktdit is een hooge prijs voor zoo'n stukje oud roest." Maar voor dien hoogen prijs zou hij zijn eer niet verkoopen Voorzichtig maakte hij zich los uit de tcere handjes, die nog al tijd op zijn schouders lagen en sprak op doffen toon „Ik k&n niet Met een wanhoopskreet wierp zy zich in den grooten stoel, overdekte het gelaat met de handen en snikte, dat haar teer lichaam trilde als onder een stormvlaag. Na enkele minuten hield het snikken op en klonk het met gebroken stem vanuit den diepen stoel „Als je eenig gevoel over hebt voor de vrouw, die je zoo diep beschaamd en gegriefd hebt, dan trek je je onmiddellijk terug 1" Met deze laatste woorden als een messteek door zyn arm gefolterd hart, keerde zy zich om en ging. HOOFDSTUK XIV. Toen Nancy er volkomen zeker van was, dat Simon niet op zyn schreden zou terug keeren, vloog zy op uit haar stoel en ging voor den spiegel het haar in orde maken. „Dat was me nog eens spel.. Dood-jam mer, dat ik niet by het tooneel gebleven ben Ik had zeker ééns nog naam gemaakt. Ben ik te realistisch geweest. Ik weet het niet. Misschien is hy ook zoo een van die koudbloedige wezens, die nooit tot warme gevoelens te wekken zyn.Nu, dan moet ik er weer iets anders op verzinnen maar die parels móét en zal ik hebben Toen Simon zich drie dagen later op the Abbey na den lunch door de hall naar de bibliotheek begaf, trad de butler op hem toe. „Zijn dit niet uw sleutels, sir Simon keek met verbazing naar den sleu telbos. die hem overhandigd werd. „Dien heb ik in de binnenhall op den grond gevonden, siren toen ik ze aan mrs. Hastings bracht, scheen die wel zeer ont steld." Werktuigelijk voelde Simon in zyn binnen zak en ontdekte daar een groot gat. Onmiddellijk ging hy tben naar het bou doir, waar hy zyn nicht meende te vinden. Mrs. Hastings begroette hem wat stroef en leek zenuwachtig. „Je moest toch waariyk voorzichtiger zyn met die sleutels, Simon vooral met dien van de juweelensafe. Dan kon ik 'm ook wel be waard hebben, als jy er zoo nonchalant mee was, dat je 'm zóó maar ergens liet vallen, waardoor hij ieder in handen kon komen. Gelukkig, dat ik mijn personeel zoo dóór en dóór vertrouw maar gevaariyk is het toch altyd. Hoe lang heb je de sleutels nu al niet meer gehad „Ik weet het niet. Vanochtend had ik ze nog." „Hoe is het dan gebeurd „Ik heb een gat in myn zak", zei hy, met verlegen, boetvaardige uitdrukking op het gelaat. „Laat eens zien". Hy sloeg zyn jas open en duideiyk werd nu het groote gat aan den onderkant zichtbaar. „Hoe heb je dat gedaan gekregen vroeg mrs. Hastings. „Ik heb het niet gedaan het was er I" ,,'t Was er herhaalde zij verontwaardigd „Wat een onzinOf zou dat gat ter groot- ti van een kindervuist, neens van den de betrokken ambtenaren by een onvolledige outillage hebben weten te bereiken. Maar dat neemt niet weg, dat die outillage onvoldoende is geworden en dat er thans naar gestreefd moet worden om haar op de hoogte van de omstandigheden te brengen. Nederlanders in België. Het Belgische telegraafagentschap meldt uit Brussel Naar aanleiding van de opmerkingen van eenige leden van de Nederlandsche Tweede Kamer over de weigering van arbeidskaarten aan Nederlandsche onderdanen in België, wordt uit goede bron medegedeeld, dat de Belgische regeering, om verscherping van de werkloosheid te voorkomen, maatregelen ge nomen heeft om een onbezonnen toevloed van vreemde arbeidskrachten te keeren. Het is in hun belang, dat zij van te voren weten, dat zij geen enkele kans hebben in België werk te vinden. Geen arbeider betreedt Bel gië zonder op de hoogte van deze maatrege len te zyn gesteld. Een buitenlander, die een handwerk op Belgisch grondgebied wil komen uitoefenen, moet een speciale kaart aanvra gen, die verleend wordt na een onderzoek van den minister van arbeid en industrie. Het spreekt vanzelf, dat dit verzoek geweigerd wordt, als er een overcompleet bestaat. Het is een voorloopige maatregel, die zal worden ingetrokken, zoodra de arbeidsmarkt weer normaal wordt. België moet noodgedwongen zijn edelmoedigheid ten deze beperken. Ver zachtingen in de geldende bepalingen zullen worden aangebracht voor bewoners van de grensstreken. Met Frankrijk is terzake een overeenkomst gesloten en België is bereid dat ook met andere buurstaten te doen. De Rotterdamsche Lloyd in 1930. Aan het verslag over 1930 ontleenen wij het volgende De depressie, welke zich reeds in het najaar van 1929 afteekende, nam gedurende 1930 zoodanig in omvang toe, dat ons bedrijf daar van ernstig den invloed ondervond. Het aanbod van lading van Nederlandsch- Indië liep reeds in den aanvang van het jaar zeer belangrijk terug door de desorganisatie der productenmarkten. Het vervoer naar Ne- delandsch-Indië verminderde in de eerste maanden van het Jaar daarentegen niet in gelijke mate, omdat door regeeringslichamen, cultures en petroleum maatschappijen vroe ger geplaatste bestellingen eerst toen ter ver scheping kwamen. Zoodoende ontstond wederom een belang rijk verschil in behoefte aan tonnage in uit gaande en thuiskomende richting, waardoor wij genoodzaakt werden een aantal schepen buiten de lyndiensten in de algemeene vracht van het Oosten naar Nederland te be vrachten. In den loop van het jaar werden wy boven dien genoodzaakt tengevolge van het steeds terugloopende vervoer in beide richtingen de diensten te beperken, waardoor een deel van de vloot moest worden opgelegd. De toenemende industralisatie van het Oos ten, meer in het bijzonder Japan, is een fac tor, waarvan onze maatschappij steeds meer den terugslag voelt. Het passagiersbedryf ondervond mede den terugslag der depressie. De ontwkkeling der omstandigheden op de Java-Pacific lyn en de Java-Bengalen lijn, welke wij gezamenlyk met de Stoomvaart- maatschappy „Nederland" bevaren, leidde tot een samenvoeging der beide diensten on der den naam van PacificJavaBengalen lijn. Met de Silver Line Ltd. werd een overeen komst aangegaan, waarby een drietal geza menlijke diensten door de PacificJava Bengalen lyn en de genoemde Silver Line Ltd. worden onderhouden van Calcutta, Ne- derlandsch-Indië, de Straits Settlements en Philippijnen naar de Pacific kust van de Ver- eenigde Staten van Amerika, Canada en om gekeerd. Ook de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij heeft gedurende het afge- loopen jaar van de algemeene depressie te lijden gehad. v De winst- en verliesrekening wijst een saldo aan van ƒ1.203.932.15, waarvan 4 dividend kan worden uitgekeerd, tegenover 9 over het boekjaar 1929. eenen dag op den anderen zóó ingekomen zijn?.... 't Moet met een schaar gedaan zijn Simon dacht eens na, wat hy dien och tend in de bibliotheek al zoo gedaan had Op verlangen van mrs. Hastings had hij een paar zware kisten met boeken ontpakt en daar dit warm, stoffig werk was, had hy zyn jas daarby afgelegd. Onderwyl hy zoo bezig was, en eens even opgekeken had, had hy Nancy opeens midden in de kamer zien staan. Toen zy ook hèm gewaar werd, had ze hem een kouden blik toegeworpen en had de bibliotheek verlaten...Zou ze van het oogenblik dat hy diep over de kist gebogen lag, geprofiteerd hebben, om dat gat in zyn zak te knippen, zóó, dat het lyken kon of hy de sleutels daardoor verloren had? Met een geïrriteerd schouder-ophalen ging mrs. Hastings voort „Vindt je niet, dat je nu de papieren en de juweelen in de safe wel eens mocht na- kyken Een angstig voorgevoel maakte zich van Simon meester, maar hy kon niet andera doen, dan mrs. Hastings naar de safe vol gen. Hij draaide het slot ommrs. Hastings knielde er bij en begon in koortsachtige op gewondenheid den inhoud van de laadjes na te zien De papieren waren in orde. „Nu, ik vermoedde ook niets", zei ze half- verontschuldigend. „Maar toch is het zaak In het vervolg wat voorzichtiger te zijn 1" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 5