1000 500 300 150 100 25 eerste blad DINSDAG 19 MEI No. lie 69e Jaargang: 1931 Uitgave: firms f. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Stads- en Provincïenieuws BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden, franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur enVerhuur.Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct, iedere regel meer 15 ct 0e abonné's in 't bezit eener Polis, z'in GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN, 19 MEI. Vergadering van den gemeenteraad. Vrijdag 5 Juni zal de gemeenteraad een jrgadering houden ter behandeling van het rapport in verband met het expireeren der aan de Vlissingsche Duinwaterleiding-Maat schappij verleende concessie. Er zal dan een sing moeten worden genomen of deze concessie wordt verlengd of dat het bedrijf de gemeente zal worden overgenomen. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is verhinderd morgen, Woensdag, het gewone wekelijksche spreekuur te houden. Een reclame-auto. Gisteren werd onze gemeente bezocht door i reclameauto, waarmede door middel van een Mdspreker propaganda gemaakt werd voor Clacton-on-Sea en andere badplaatsen i de Oost-Engelsche kust. Er werden daarbij propagandaboekjes ver- 1, waaruit men eenig idee krijgt hoe de badplaatsen aan de Oost-Engelsche kust er uit zien. De boekjes zijn mooi geïllustreerd en keu rig gedrukt door de Rotogravure Maat- (chappij te Leiden. Meteen week- end biljet van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" kan men voor een matigen prijs een uitstapje naar Engeland naken. De week-end-biljetten worden alleen ■t) Vrijdag en Zaterdag uitgegeven en zijn ^Böluitend geldig voor de uitreis op den dag uitgifte. De terugreis kan geschieden Hmr verkiezing den daar op volgenden Maan- dag of Dinsdag. Ook worden 15-daagsche retours uitgege- Hïen, I Voor nadere inlichtingen kan men zich raden tot de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", Een jubileum. Heden herdenkt de heer P. C. Nonnekes den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Kon. Maatsch. „de Schelde" als scheepsbouwkundige. Van zijn huis gehaald per auto werd hij bij zijn versierde teekentafel zijn chef, den heer ir. Blokland Visser, hem prees voor zijn nauwgezetheid in de afgeloopen 25 jaar en hem namens alle ambtenaren van de afdeeling scheepsbouw een blijvend aandenken schonk. De jubilaris mocht op dezen dag nog vele idere gelukwenschen ontvangen. JeugdavondL De Chr. Vereeniging voor Jonge Mannen houdt morgen een jeugdavond in het gebouw Noordstraat 34. Als sprekers treden op ds. E. H. Blaauwendraad en de heer B. de Jager. De bijeenkomst vangt om 8.15 uur aan en Is vrij toegankelijk. Vereeniging voor Beroepskeuze te Middelburg Op de bovenzaal van de sociëteit „de Ver voeging" te Middelburg hield gisterenavond bovengenoemde vereeniging een algemeene vergadering onder voorzitterschap van mr. W. F. E. baron van der Feltz. De secretaris, de heer B. J. A. Stoopman, bracht het jaarverslag uit, het vijfde der ver eniging, De secretaris meent, dat men met dankbaarheid terug kan zien op het verrichte Vfrk, en op den gepresteerden arbeid, maar men toch nog niet geheel tevreden zijn. Teveel nog immer blijft men af- van de zoo nuttige vereeniging, teveel s°g gaat men bij de beroepskeuze af op eigen ervaring 0f liever gezegd onervarenheid of laat men zich door den enkeling een beroep aanleunen, dat voor zijn kind zooniet ten Enenmale ongewensóht, maar dan toch on tschikt is. De gang naar het bureau zit er J°g niet voldoende in, dat blijken moge uit Jet feit, dat in een stad als Middelburg jaar- hlfcs slechts tusschen de 30 en 40 rechtstreek, sche beroepsadviezen gegeven worden en dat °P een bevolking van 18 tot 19 duizend in woners, waarvan de kinderen over meer dan 0 scholen verdeeld zijn. Juist de school zal kinderen den weg moeten leeren naar et bureau voor beroepskeuze, in het belang kinderen maar ook in dat der samenle- J®g. Wanneer ooit, dan is het thans de tijd °°r bemiddeling en voorlichting bij beroeps keuze door de commissie, die onderzoekt en vraagt, die vergelijkt en kiest, die adviezen inwint en combineert, om tenslotte een con clusie te geven, die het kind naar best ver mogen dienen kan. Ieder in zijn kring, ja ook daar buiten vooral ook de vakorganisaties kunnen hier zeer nuttig werk verrichen kan medewerken het bureau van beroeps keuze in te schakelen in den ontwikkelings gang van het kind. In groote lijnen bleef de werkwijze der ver eeniging dezelfde, alleen werd ter bespoedi ging van afhandeling van adviezen op vaste avonden vergaderd en werden op den advies avond de ouders of verzorgers uitgenoodigd aanwezig te zijn, teneinde mondeling met hen de adviezen te bespreken, welke echter nog eens schriftelijk werden bevestigd. Dit leidde tot een beter contact en een gemakke lijker begrijpen. De connectie met de arbeidsbeurs is om zoo te zeggen, haast van zelf sprekend. De se cretaris eindigt met een woord van dank aan allen die rechtstreeks of zijdelings de veree niging steunen,en uit de hoop, dat zij dit ook in de toekomst zullen blijven doen, om zoo jaar voer jaar het werk te doen groeien en uit te bouwen tot een echt maatschappelijk werk. N.V. Houthandel voorh. G.Alberts Lzn. Co. In de gisteren gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Houthandel v/h. G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg waren vertegenwoordigd 305 aandeelen, uitbrengende 54 stemmen. De aftredende commissaris, de heer ir. H. C. Ghijsen, werd herbenoemd. Voorts wer den ook de leden, de heeren H. J. M. van Raalte en ir. A. Keppler, alsmede de plaats vervangende leden, de heeren dr. H, van der Kamp en prof. dr. J. P. Wibaut, der commis sie volgens art. 12 der statuten, welke com missie in haar geheel aftrad, herkozen. Het dividend werd vastgesteld op 6 -be taalbaar van 27 Mei a.s. af tegen intrekking van dividendbewijs no. 32. Naar aanleiding van een in verband met het verslag gestelde vraag van een der aan deelhouders, of bij de vaststelling van het dividend nog rekening is gehouden met de tegenwoordige ongunstige conjunctuursom standigheden, deelt de directie mede, dat in overleg met commissarissen een bedrag van ƒ45000 buiten en behalve de afschrijving op den inventaris is gereserveerd. Ten overstaan van notaris W. Hioolen wer den 29 obligatiën ad 1000 van de 5 lee ning uitgeloot. Het carillon oP den Abdijtoren te Middelburg De nieuwe nummers, die op het carillon van den Abdijtoren te Middelburg worden ge plaatst en die ditmaal op verzoek van Burg. en Weth. kort zijn gehouden, luiden heel uur „Lied van den Abendstern" van Wagner balf uur „De Speeldoos" van Schrader kwart vóór „O, Heer, die daar" uit Valerius' Gedenckklanck en kwart over „Ons Hémècht" (Luxemburgsch volksliedje). Naamlooze vennootschappen. Met no. 94 van de „Staatscourant" zijn ver zonden afdrukken van de akten van de N.V. Zeeuwsche Beton Maatschappij te Vlake. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 9 Mei 1931 is de bron zen eeremedaillc, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan A. Tram per, veldarbeider op de hofstede van den heer A. G. van Dijke, te Wolfaartsdijk. De werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen, Men meldt uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan „de Tijd" Met de werkloosheid in het Zeeuwsch- Vlaamsche nijverheidsgebied blijft het zeer droevig gesteld. Te Sas van Gent, een fa brieksplaats van ongeveer drie duizend zielen, zijn niet minder dan zeventig fabrieksarbei ders als werkloos ingeschreven. In het daar aan grenzende dorp Westdorpe doét zich on der de fabrieksarbeiders een soortgelijk ver schijnsel voor, terwijl in het industriecentrum Sluiskil, waar op een betrekkelijk geringe be volking twee zeer groote fabrieken worden aangetroffen, momenteel ongeveer honderd arbeiders zonder werk zijn. Ook de naaste vooruitzichten worden alles behalve bemoedigend geacht. De crisis in de suikerindustrie opent voor de werkgelegen heid in de twee te Sas van Gent bestaande suikerfabrieken al weinig perspectief, maar het ergste is nog, dat de invasie van Belgische arbeidskrachten loodzwaar op de Nederland- sche arbeidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen blijft drukken. Volgens verkregen inlichtingen zijn dezer dagen weer te Sluiskil bij een in dustrieel bouwwerk een groot aantal Belgi sche arbeiders in dienst genomen. Weliswaar worden van Nederlandsche zijde pogingen in het werk gesteld, om de bestaah- de werkgelegenheidstoestanden te verbeteren, doch waar de meeste groote fabrieken niet- Nderlandsche inrichtingen zijn, kunnen deze pogingen niet tot werkelijk afdoende resulta ten leiden. Niettemin verdienen stappen als die, welke door de R.-Kath. Woningbouw vereniging „Volksbelang" te Sas van Gent zijn gezet, hartelijke toejuiching. Deze ver eeniging namelijk, die een aantal woningen zal bouwen, besloot het er heen te leiden, dat zoo mogelijk alleen Nederlandsche krachten hierbij zullen worden aangenomen. Het is echter' duidelijk, dat dergelijke po gingen in ieder geval slechts tot betrekkelijk zeer beperkte uitkomsten kunnen voeren. In- tusschen heeft wat deze R.-Kath. Woning bouwvereniging doet, als geste allicht groo te waarde, omdat weer eens de vinger wordt gelegd op de inderdaad ernstige werkloos heidstoestanden in het Zeeuwsch-Vlaamsche industriegebied. Men herinnert zich, dat eenige maanden geleden door het Eerste Kamerlid, den heer De Bruijn, in een vergadering van den Se naat in een uitstekend betoog is gewezen op het euvel der hier te lande werkzame buiten- landsche arbeiders, en dit terwijl de werk loosheid in Nederland zulk een zeer grooten omvang heeft aangenomen. Zijn de mededee- lingen juist, dat door het R.-Kath. Werklie denverbond in Nederland een verzoek tot de regeering is gericht om maatregelen te tref fen tegen het geschetste euvel, dan mag daarin de practische belichaming worden ge zien van bedoelde Eerste Kamerrede. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt algemeen zeer verlangend naar maatregelen te dezen uitgezien. Gelijk gezegd, momenteel zijn de vooruitzichten voor de arbeidsmarkt, niette genstaande de aanwezigheid van talrijke be langrijke industrieën, bepaald als somber te bestempelen. Beduidende bedragen moeten door de overheidsorganen en de vakorganisa ties onophoudelijk voor werkloozensteun wor den gevoteerd. Nimmer is in het Zeeuwsch- Vlaamsche industriegebied de toestand ge weest als nu. Naar verbetering zien niet al leen de arbeiders en de gemeentebesturen reikhalzend uit, maar niet minder de nering doende middenstand, die eveneens zeer onder de ongunstige verhoudingen gebukt gaat. SOUBURG. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 22 Mei, des nam. half 3' uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Ritthemsche weg. 4. Adres betreffende mobilisatieslachtoffers. 5. Wijziging begrooting 1930 en 1931. 6. Bezwaarschrift sechoolgeld. Toelichting: Punt 3. Reeds meermalen is in uwe ver gadering de overname van de gemeente Rit- them in onderhoud en beheer van den Rit- tehmschen weg, in behandeling geweest en werd tot overname besloten. Door bezwaren van de zijde van Ritthem is bedoeld besluit niet tot uitvoering gekomen. In den laatsten tijd hebben weer onderhandelingen met het gemeentebestuur van Ritthem plaats gehad, welke geleid hebben tot het navolgende voorstel. Het ligt in de bedoeling van Ritthem den, Ritthemschen weg geheel te verbeteren en voor de uitvoering daarvan een renteloos voorschot aan te vragen aan de Provinciale Staten. Zonder een renteloos voorschot zal het niet mogelijk zijn den weg afdoende te verbeteren. De totale kosten van verbetering zullen naar raming bedragen rond 70.000. Bedoelde weg wordt daarbij in twee deelen gesplitst, nl. het deel liggende in de ge meente Ritthem en dat der gemeente Sou burg. De kosten van verbetering voor het Souburgsche gedeelte zijn gespecificeerd vol gens bijgaande raming. De voor dat bedrag uit te voeren werken bestaan uit a. het verbreeden van den genoemden weg en het verflauwen van daarin gelegen boch ten b. het aansluiten van bestaande wegen aan den verbeterden weg en het maken van de noodige uitwegen met toebehooren voor de aangrenzende bouw- en weilanden, tuinen, erven enz. c. het leggen van een duiker van beton- buizen in de Ritthemsche sprink d. het opbreken van de bestaande klinker- baan en het leggen van bestrating van nieu we en aanwezige klinkers e. het leggen van een rijwielpad van dub bele basaltine tegels; f. het plaatsen van afscheidingen en het maken van buisleidingen; g. het onderhouden der gemaakte werken, een en ander volgens bestek, teekeningen en nadere aanwijziging. Hoewel het onderhoud voor Ritthem aan vangt aan het eind van het kerkhof zal de verbetering worden aangebracht onmiddellijk bij den kerkhofmuur aan het Oranjeplein en verkrijgt de weg, behoudens plaatselijke ver breedingen een normale kruisbreedte van 7 meter. Een aan te leggen rijwielpad van basaltine- tegels wordt 1 M. breed. De klinkerbestrating van den weg wordt 4 M. Om de opgeheven breedte van den weg te verkrijgen zal het noodig zijn, dat hier en daar tot slootdemping wordt overgegaan en de sloot wordt voorzien van een buisleiding van ronde betonbuizen met zinkputten, ter wijl ter plaatse dan een eenvoudige nette af scheiding zal worden gemaakt. Daar de bochten uit den weg verwijderd zullen worden zal aankoop van grond nood zakelijk zijn, terwijl het huis en verderen opstal op perceel kadastraal bekend gemeen te O. en D. Souburg, sectie B no. 1421 (oude tolhuis) afgebroken zal moeten worden. Ook de brug over de sprink nabij de grens met Ritthem moet worden vervangen. De te verwerken nieuwe klinkers zullen zijn van 30 per 1000 stuks. Daar de gemeente Ritthem den weg in onderhoud en beheer heeft is het plan door den gemeente-opzich ter dier gemeente ontworpen en vraagt Rit them het renteloos voorschot aan. Reeds is overleg gepleegd met de provincie en is bij het ontwerp met de eischen der provincie re kening gehouden. Zooals U bekend kan zijn bezit Ritthem een kapitaal van 6000, verkregen door af koop der tollen. Van dit kapitaal is Ritthem bereid 3000 aan Souburg af te staan, daar ongeveer de helft van den weg onder Sou burg ligt. Bovendien zal van de voor rekening van Souburg komende kosten worden afge trokken 9051, zijnde de kosten van het ver leggen van den weg. De verkoopwaarde van de uitkomende klinkers komt natuurlijk ten voordeele van Ritthem. Daar de weg onder profiel gebracht wordt krijgt Souburg boven dien nog ongeveer 1000 M3. grond van Rit them voor verhooging van lage gedeelten. Bij de gehouden besprekingen is overeen gekomen, dat Souburg op zich neemt om 5/14 gedeelte van de jaarlijksche aflossing aan de gemeente Ritthem bij te dragen van de to- taalkosten, rond genomen op 70.000, het geen voor Souburg dus zal neerkomen op een jaarlijksche uitgaaf van ongeveer 810 ge durende 30 achtereenvolgende jaren, aanvan gende met het jaar volgende op dat waarin het werk zal zijn voltooid. Het werk zal worden aangevangen met het voorjaar 1932. Na aflevering van het werk komt de Ritthemsche weg, gelegen in deze gemeente dan in onderhoud en beheer bij Souburg. Daar de thans gevonden oplossing voor Souburg zeer bevredigend is en de raad der gemeente Ritthem reeds heeft besloten over eenkomstig de voorloopig getroffen regeling, wordt voorgesteld, ten einde op afdoende wij ze in de behoeften van het verkeer te voor zien I. Aan de gemeente Ritthem 5/14 gedeelte bij te dragen van de jaarlijksche aflossing van de kosten ongeveer 70.000 voor verbe tering van den Ritthemschen straatweg, ge durende 30 jaren, aanvangende met het jaar volgende op dat waarin de werken zullen zijn voltooid. n. Na oplevering der werken het gedeelte van den Ritthemschen straatweg no. 27 van den ligger der wegen en voetpaden dezer gemeente in beheer en onderhoud van de ge meente Ritthem over te nemen. Met verwijzing naar de reeds vroeger ge dane voorstellen wordt nog opgemerkt, dat het onderhoud nog komt boven de jaarlijk sche aflossing, welk onderhoud in verband met de meerdere breedte van den weg zeker niet hooger zal zijn dan toen is berekend, doordat de weg meer over de volle breedte zal worden bereden. Het bestek en voorwaarden met teekening, zooals dit bij de aanbesteding van het werk zal dienen, ligt ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Punt 4. Voorgesteld wordt ter voldoening aan bijgaand adres bij den voorzitter van den ministerraad aan te dringen op spoedige afdoende regeling van de mobilisatieslacht offers. DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDS RAAD. De correspondent van „het Vad." te Genève meldde gisterenavond De eerste zitting van den Raad van den Volkenbond heeft zeker geen reden tot te leurstelling gegeven. Men is goed opgescho ten, beter dan by de heerschende stemming tusschen Franschen en Duitschers te ver wachten was. Aan beide kanten was de stemming zeer geprikkeld en het viel den Duitschers moeilijk het Fransche memoran dum over de tariefunie met de noodige kalm te te bekijken. Dit memorandum heeft echter ia. PUDOIN(.FABR.'A3-J>OLAK' CRONINCEN het voordeel gehad, heel wat discussie te voorkomen. De Franschen hadden hun be zwaren geuit, de Duitscliers kregen in de zit ting zelf geen gelegenheid tot uitvoerige dis cussie. Zoo werd heel wat scherp geredetwist voorkomen. Het voorterrein was op die ma nier reeds schoon gemaakt voor de actie van Henderson, die voorstelde de aangelegenheid naar het Haagsche Hof te verwijzen. Schober hield een flinke rede om de positie van Oos tenrijk te bepalen en eindigde, zooals men reeds weet, met het voorstel van Henderson aan te nemen. Dit op zichzelf zou geen re den meer zijn om op het geval terug te ko men, als er daarna niet iets zeer zonderlings was gebeurd. Henderson stond op en ver langde, dat Oostenrijk, totdat de Raad op grond van het oordeel van het Hof een be slissing zou hebben genomen, geen enkelen stap meer zou doen tot voorbereiding van het verdrag. Schober had, zeer terecht, slechts beloofd, dat Oostenrijk de mogendhe den niet voor een voldongen feit zou plaat sen, voordat de raad beslist had deze eisch, die volgens Henderson reeds inbegrepen was in zijn oorspronkelijk voorstel, ging ontegen zeggelijk veel verder. Het was heel duidelijk, dat Schober door deze verscherpte formulee ring overrompeld werddat was ook inder daad het geval. Alles wat tevoren gesproken was, was namelijk reeds vooral wederzijds medegedeeld dezen verder gaanden eisch ech ter hadden de Oostenrijkers niet gekend. Waarschijnlijk heeft Henderson dien dan ook slechts gesteld om een nog scherper formuleering van Briand te voorkomen. Schober wist in deze moeilijke positie zich blijkbaar niet te redden en sprak eerst met een van zijn raadgevers en gaf toen Hender son volkomen voldoening. Het was geen pret tig incident. Do politieke achtergrond van het heele ge schil kwam voor den dag, toen Briand uit eenzette, dat de zaak, ook al zou het Hof ten gunste van het verbond beslissen, nog verdere kanten had, die internationale behandeling eischen. In een vrij krachtige rede kwam Curtius er tegen op. Hij betoogde, dat men aan geen enkelen anderen staat nog verdere eischen zou durven stellen als vaststond, dat zijn positie juridisch in orde was en dat Duitsch land en Oostenrijk zich niet konden laten behandelen als staten van minderen rang. Daarbij liet men het. En daarmede had men de geheele discussie over het geval wel kun nen staken. De rede van Grandi was alleen belangwekkend, omdat daaruit weer bleek, dat Duitschland in deze aangelegenheid geen steun van Italië te verwachten heeft. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND. De Fransche professor in staathuishoud kunde, André Siegfried, die onlangs een boek heeft geschreven over Engelands economi- schen toestand, dat verre van vleiend was voor dit land en dat is gekenschetst als de uitlating van een openhartig vriend, die En geland zfjn feilen toonde, is thans te Oxford, waar hij een lezing heeft gehouden over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Enge land. Siegfried zeide dat de Franschen niet be vreesd waren voor een sterk Engeland en dat zij nimmer zouden beproeven de kracht van Engeland in Europa te beperken, Enge land mocht zelfs, wat de Franschen betrof, sterker zijn dan Frankrijk in de Middelland- sche Zee. Wat Frankrijk diep zou betreuren, was een beweging, ten behoeve van een hech-

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1