ANNIA Vlissingsche Courant )N „LUX" ledum avond de „VLISSINGSCHE GOUW" thuis hezorgd RWONDER, n Aanzet» paraat HSiddelburgsche mpij v. Stoomvaart DERDE BLAD ogen iets in *en prijs. VAN AMSTEL EN IJ ft ft LAND- EN TUINBOUW HET GETAL 13. BRIDGE-RUBRIEÏ r PER STUK. verkrijgbaar: VENDUK 37. en GR1EKSCH. aatsexamen A en B, n klaarmaken voor rieven motto „Latijn", s. Courant". VAN WIJCK, Bel- heeft te koop voor der mooist gelegen den Boulevard Ban- Zeevaartschool, met - en zeezicht, zoowel Is achterzijde. Meer- ns zijn te allen tijde osteloos te bekomen wsche Woningbureau 'AN WIJCK. een nette ilENSTBODE, runnende werken, leviouw HöFELEIN— oulevard deRuyter80. aagt omgeving Bad- Boulevard LEERDE KAMER(S) i. Brieven met prijs 14 Boekhandel Firma ERN1SSE, Middelburg. ;evraagd een INKELHUIS. etters L. Z., bureau ant". revraagd IG of LANDHUIS or de maand Augustus, slaapkamers en 6 bed- met opgave van prijs te bezichtigen letters ru „Vliss. Courant". tegen 1 luni een net IAOME1SJE. ijdinghal „Vliss. Crt." ET ME1S)E voor halve of heelf Mevrouw DAEMS, 18. Middelburg-Rotterdam ïengelegen plaatsen VAN PASSAGIERS, )EREN EN VEE van de Zaterdag 16 Mei 1931. No. 114. v.Midd. v.Roll. Mei v.m.uur vm.uur 18 8 19 9 21 8 22 9 26 8 27 9 atlën te bekomen N.V. Transport- en W' v.h. Erven G. VOS, Teler 8—52018. B. EENHOORN, Tel. 153 OOSTERHOUT, Tel. 282 JITENHEK, Telef 101. INEN HJSES jn ROKKEN Onveilig Amsterdam. Invloeden der malaise. Intellectueelen solli- citeeren naar pakhuiswerk. Actie tegen Zuiderzee-drooglegging. Ver kiezingscampagne. Weiss ageert tegen de gemeente op gemeente- gebouwen. Nieuwe s.-d. partij en Koninginnedag. Het groot aantal kleine diefstallen hier ter stede en wel in het bijzonder het stelen van auto's begint thans ook de aandacht van de autoriteiten te trekken. Onlangs is er in den raad reeds aangedrongen op uitbreiding van het politiecorps, maar de precaire posi tie der gemeente-financiën laat deze voor- loopig nog niet toe. Men zoekt het thans in de richting van efficiency, o.a. door de straat- surveillance meer dan tot dusver aan rijwiel- agenten op te dragen. Ook een deel der re cherche surveilleert thans per rijwiel. Natuurlijk bestaat er verband tusschen dit verontrustend groot aantal kleine diefstallen om nog te zwijgen van roofmoorden als hier en in Den Haag, chantages e.d. en de jieerschende werkloosheid en malaise, maar ook het sterk verminderde eerlijkheidsgevoel, het luchthartig denken over andermans goed, speelt hierbij een rol. Wanneer we het politierapport van de laat ste weken even raadplegen, tellen we een kleine honderd diefstallen en beroovingen, waarvan het onbevoegd ledigen van gas- en electriciteitsmeters in de volksbuurten een belangrijk percentage vormt. Opmerkelijk is ook, dat verloren, goed ge vulde portemonnaies en portefeuilles zelden meer in het bezit van de eigenaars terugko men. Wat men bijv. door nonchalance op het postkantoor laat liggen, is men kwijt, het verdwijnt dikwijls onder uw handen. De werkloosheid is momenteel wel afne mende, doch men heeft hierin een gewoon seizoenverschijnsel te zien. Vele duizenden loopen nog altijd zonder werk rond en blijven yoor rekening der steunverleening. Ter illustratie van dit bedroevend ver schijnsel toonde een firma ons deze week een stapel van ongeveer 300 brieven, ingekomen op een annonce van 2 regels in een plaatselijk blad. Het betrof een tijdelijke hulp, voor slechts twee dagen per week, bekend met pakhuis- werkzaamhedengevraagd was iemand van 22 24 jaar. Onder de sollicitanten van jongelieden uit zeer goede wijken, een student o.a. die „bij verdienste" zocht, en ook reflectanten, die meenden, dat hun kennis der moderne talen en diploma's wellicht als aanbeveling konden dienen. Voor den werkgever schuilt hier nog de groote moeilijkheid om uit zoo'n 300 sollici tanten de juiste keuze te doen. Allen ontbie den, persoonlijk bezoeken De slechtst ge schreven brief komt dikwijls van den meest gewenschten candidaat. Men behoeft zich ook niet af te vragen hoe het met andere vaca turen zal gaan, bijv. met oproepingen voor chauffeur of electricien, voor welke beroepen hier in de laatste jaren tallooze cursussen zijn georganiseerd en door tienduizenden met diploma's verlaten Het is dan ook zeer verklaarbaar dat iemand als het Eerste Kamerlid Polak, een man, die door zijn functies in den A.N.D.B. en in de vakbeweging zijn leven lang voeling heeft gehouden met de arbeidersklasse, voor naamste vertaler ook van Engelsche studies over vakverhoudingen, een beslist tegenstan der is van de algeheele drooglegging der Zui derzee een tegenstand dien men geneigd zou zijn thans hopeloos te noemen. In en om Amsterdam (in Edam wordt zelfs een rijks ambachtschool gebouwd beijver men zich voor de opleiding der weldra broodeloos ge worden visschers. We ontmoeten hier ieder en dag jonge menschen, die geregeld naar Am sterdam reizen om zich in een of ander vak te bekwamen. Maar hoe al deze menschen straks aan werk te helpen Deze vraag is, dunkt mij, nog van meer gewicht dan die der opleiding. En wat beoogt men eigelijk met de aan winst van een voor landbouw bestemde pro vincie, waar de Nederlandsche landbouw een ernstige crisis doormaakt, feitelijk al datee- rende van vóór den oorlog, nu de omliggende landen geleidelijk op productieve onafhanke lijkheid aansturen en voorts de tariefbarri caden zoo hoog mogelijk opwerpen Blijft de economische wereldcrisis aanhou den, dus ook het staatsinkomen zich nog ver der in dalende lijn bewegen, dan zal men als van zelf wel genoodzaakt zijn het millioenen verslindende Zuiderzee-werk te beperken. Het zou dan wellicht onder financieel en econo misch betere toestanden kunnen worden voortgezet. In dien geest denkt nagenoeg de geheele bevolking van het Zuiderzeegebied er over en gaat ook haar actie, waarvoor dezer dagen belanghebbende groepen opnieuw in confe rentie zijn bijeengekomen. Terwijl men elders gemeentelijk vlagt over bet inderdaad heugelijk feit van oen verkie- 2mg bij enkele candidaatstelling, betwisten bier 22 partijen en groepen met niet minder dan 300 candidaten elkaar de raadszetels. Ook de fasQistenvereeniging „De Bezem" en een andere nationalistische groep, voorts een vtij-anarchistische combinatie treden dit maal in het strijdperk. Het belooft dus, als steeds bij de Amster- damsche raadsverkiezingen, een vinnige ver kiezingscampagne te worden, waarbij men ei kaar hatelijkheden en verdachtmaking niet zal sparen. Het begint reeds met de actie voor de can- didatuur-Weiss (neutraal-middenstandsbloc) waarvan de reclameborden, aangebracht op alle kabelhuisjes van het gemeentelijk elec- trisch bedrijf, weinig lieflijks voor het ge meentebestuur bevatten. Men moet hier de lankmoedigheid van de magistratuur bewon deren om zich aldus op eigen terrein te laten afmaken. Zoo leest men onder een suggestieve illus tratie van een koe en slager op een kabel huis in de toch al opposante Kinkerbuurt „Kiest het slachtvee zijn eigen slachter Elders op een gemeentegeboüwtje „Laat ge u als dit schaap (illustratie van een kaal ge schoren schaap) tot op de huid kaal scheren door den gemeentelijken fiscus Geen enkel gebouwtje van het G.E.B. of het bevat, in dienst der Weiss-reclame, een hate lijkheid jegens het gemeentebestuur, terwijl het toch feitelijk tot de verkiezingsusance be hoort de partijen en hun voormannen in den raad en niet het dagelij ksch bestuur eener gemeente als zoodanig aan te vallen. De heer Weiss en de andere candidaten van zijn lijst worden als gevolg hiervan na tuurlijk met overgroote meerderheid gekozen de Statenverkiezing vormde het voorspel, want, redeneert men wij hoorden dit al bij het lezen der geïllustreerde reclames opmer ken als het gemeentebestuur zulke krasse beschuldigingen accepteert zal er zeker toch wel iets van aan zijn. Zal men de actie-Weiss, dus de actie van de gemeente tegen de gemeente, op deze wijze tot Juni laten voortgaan Het zou ons sterk verwonderen, wanneer dit absurd geval zonder een woord van pro test in den raad afliep. Al twijfelen we niet of het betrokken comité van actie zal zijn ongewone reclame, waarmede het gemeente bestuur er misschien wel ingeloopen is, duur hebben moeten betalen. Terwijl op-den zonnigen Hemelvaartsdag duizenden en nog eens duizenden in en om Amsterdam verpoozing zochten aan het Zandvoortsche strand, in het bollenland en de bebloesemde Betuwe, had, naar we ver nemen, hier ter stede, een conferentie plaats van socialistische groepen, waarvan het doel moet zijn geweest te komen tot de oprich ting van een nieuwe sociaal-democratische partij. Een der candidatenlijsteh voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen moet reeds van het voorloopig comité der nieuwe partij zijn uit gegaan. Omtrent de genomen besluiten worden voorloopig nog geen mededeelingen gedaan. Een contra-manifestatie hiervan zou men kunnen noemen maar deze bedoeling heeft natuurlijk allerminst voorgezeten de Am- sterdamsche actie voor een meer luisterrijke viering van den Koninginnedag. Zij gaaf uit van een in vereenigingskringen op den voor grond tredende stadgenoote en wordt ge steund door een groote groep vrouwen uit den middenstand. Men wenscht geenerlei verandering te bren gen in de officieele viering, al acht men deze al te zeer traditioneel, om niet te zeggen een sleur geworden, maar zooveel mogelijk de ge heele bevolking alhier, voor zoover zij niet principieel afkeerig staat, in de feestviering van 31 Augustus te betrekken. De plannen zijn hiervoor reeds gemaakt en zoo hoopt men den eens zoo luisterrijken Am- sterdamschen Koninginnedag door een waar dige en meer algemeene viering te doen her leven. Corres Pondent. Wat is Nitrophoska Vele landbouwers hebben deze naam al eens gehoord en zij die in de laatste jaren reeds een cursus in bemestingsleer volgden, hebben hier zeker reeds kennis mee gemaakt. Toch verdient het wel aanbeveling bij deze meststof eens wat uitvoeriger stil te staan, want het is een meststof die nog te weinig in de praktijk bekend is, doch zeer zeker van beteekenis zal worden. Diegene, die den naam nauwkeurig beziet, zal het opvallen, dat deze reeds zegt, dat deze meststof verschillende voedingsstoffen bevat, nl. stikstof, fosforzuur en kali. We hebben hier dus te doen met een volledige meststof. Het is een der nieuwere meststoffen d"e sinds enkele jaren in Nederland wordt gebruikt. We merkten reeds op, dat deze meststof in onze omgeving nog te weinig bekend is, al zijn er hier en daar reeds proeven ge nomen, die hebben bewezen, dat Nitrophoska van veel beteekenis moet zijn. Allereerst dient men niet uit het oog te verliezen, dat deze meststof de drie voornaamste planten- voerende stoffen bevat. Hoe dikwijls gebeurt het niet in den land bouw, dat éénzijdig wordt bem°st, dat men b.v. geen fosforzuur geeft, of kali vergeet, soms zelfs de stikstof. Bij gebruik van Nitro phoska is dit uitgesloten, omdat men hier alle benoodigde voedingsstoffen aan de gewas sen tegelijk toedient. De mengstoffen worden reeds jaren door de tuinders gebruikt en met succes, maar ook voor den landbouw is deze volledige meststof van belang, omdat voor het verkrij gen der hooge opbrengsten, met de drie voornaamste plantenvoedende stoffen wordt bemest. Op zeer gemakkelijke wyze kan met Nitro phoska aan dezen eisch worden voldaan. Fouten in de bemesting, door te eenzijdige bemesting met slechts één voedingsstof, wor den hierdoor vermeden, daarom is deze vol ledige meststof de aandacht waard en wordt het nemen van bedrijfsproeven aanbevolen. Men kan thans van drie soorten gebruik maken, nl. Nitrophoska 15 1126,5 is met GELAATSMASSAGE Altijd een mooie en gezonde huid door één of twee maal per week des avonds tegen het naar bed gaan, het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waarna men de niet in de huid gedrongen Purol met een droog doekje kan afvegen. De door massage in de huid gedrongen Purol zal dan gedurende den nacht een verzachtende en reinigende wer king op de huidweefsels uitoefenen en b*j eenigszins regelmatige toepassing der hier boven aangegeven eenvoudige behandeling, aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint geven. 15 stikstof, 11 fosforzuur en 26,5 kali. Nitrophoska 15,5 15,5 19 is met 15,5 stikstof 15,5 fosforzuur en 19 kali. Nitrophoska 16,5 16,5 21,5 is met 16,5 stikstof, 16,5 fosforzuur en 21,5 kali. Deze laatste soort is practisch vrij van chloor. Door de verschillende soorten kan men dus ook nog rekening houden met den grond en het gewas. Gemak en eenvoud by de bemesting, dat kan met Nitrophoska be reikt worden. De 13de Februari en de 13de Maart vielen dit jaar op een Vrijdag. Bijgeloovige men schen zullen deze twee dagen wel met schrik en beven tegemoet gezien hebben en nu krij gen ze dit jaar nog een dag van bezorgdheid Vrijdag 13 November. Men moet toegeven, schrijft Maurits Con- dièrre in de „Lyon-Midi", dat talrijke histo rische gebeurtenissen den grooten angst, dien bijgeloovige menschen voor den Vrijdag en den dertienden hebben, rechtvaardigen of tenminste begrijpelijk maken. Hendrik IV en de Fransche president Car- not, die op tragische wijze om het leven kwamen, werden op een 13den geboren. Hen drik II, die onder de messteken van den Dominicaner Jacques Clément viel, werd op een 13den gekroond. Het vergaan der wereld werd bijna altijd vóór een dertiende voorspeld. Gabrielle d'Annunzio overkwam op den 13den December 1907 een ongeluk, waarbij hij bijna een oog verloor. Hij nam (het ge beurde in Rome) een rijtuig, dat het nummer 13 droeg. Bij het eind van den rit verlangde de koetsier 13 lire. Toen hij weer thuiskwam vond hij 13 brieven in de bus. Dien avond had hij 13 gasten aan zijn disch. En toen hij daarna naar den schouwburg ging om een repetitie van zijn nieuwe werk „La Rave" bij te wonen en zich aan een balcon bijna den schedel inrende, zei hij tot zichzelf Het heeft zoo moeten zijn Onder den invloed van het getal 13 stond ook het leven van Richard Wagner. Zijn voor- en familienaam bestaan uit dertien letters. Hij werd in 1613 geboren, stierf op den 13den Februari en beleefde op den 13den Maart, naar aanleiding van de beroemde „Tannhauser"-voorstelling, de grootste smart van zijn leven. Geluk bracht het getal 13 aan Paus Leo XIII. Hij was een van de 13 Pausen, die hun bisschopsjubileum konden vieren. De 13de Paus van denzelfden naam stierf in het jaar 1903 de som van dit getal is 13. De actrice Mistinguette, die verzekert, dat alle gelukkige gebeurtenissen in haar leven op een 13den vielen, draagt een armband, waaraan een kleine medaille, met het getal 13 er op bengelt. Grooten invloed had ook het getal 13 op het leven van den dramaturg Henri Kisten- maekers. Zijn familienaam telt 13 letters. Hij werd op den 13den October geboren, ontving op den dertienden de mededeeling, dat Sarah Bernard zijn drama „Martha" ter opvoering had aangenomen en kon van stonde af aan constateeren, dat bijna ieder zijner tooneel- werken zijn eerste opvoering op een 13den beleefde. Ten slotte werd Kistenmaekers op een 13den tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Massenet die op den 13den van het jaar 1912 (som 13) stierf, gebruikte het getal 13 nimmer. De bladzijden zijner manuscripten nummerde hij 12, 12a, 14. Napoleon I schreef het getal 13 en den Vrijdag een noodlottigen invloed toe. Op St. Helena zei hij eens Het was op een Vrij dag, dat ik Saint Cloud verliet, om naar Rusland te trekken. Aan den anderen kant moet gezegd worden, dat Napoleon op den 13den tot volksvertegenwoordiger werd geko zen, en dat Corsica op den 13den met Frank rijk vereenigd was. Toen eens bij een maaltijd, waaraan Theo- phile Gautier, Sainte-Bouve en Dumas deel namen, 13 personen aan den disch zaten, wilde de bijgeloovige Bauthier zich verwij deren. Sainte-Beuve noodigde echter terstond den zoon van den waard uit mede aan te zit ten. Een dergelijk geval deed zich eens in het „Café Anglais" voor. Carolus Duran Dérou- lède, Mounet Sullly, Henner, Sully-Prud- homme en anderen zaten aan tafel en toen men ging tellen bleek het, dat er 13 gasten waren. Duran en Prudhomme waren daar erg ontsteld over. Déroulède verzocht echter nog een gast te mogen halen en kwam spoedig met een huurkoetsier terug. Deze was door de groote opmerkzaamheid, die men hem be wees, zoo geroerd, dat hij tranen in de soep huilde. Van den grooten tooneelspeler Jozef Kainz weet men, dat hij op den I3den voor de eer ste maal in het Burgtheater te Weenen op trad en groot succes oogstte. Ook Girardi veroverde op den 13den de harten der Wee- ners. Hij moet daarna tot zijn vrienden heb ben gezegd: Het getal 13 houd ik van nu af in hooge eere XX. Vorige week eindigden we met de mededee ling dat gij niet moogt doubleeren op het bod van uw partner. Dit mag daarom niet, omdat hij onmogelijk kan weten of uw doublet is ge baseerd op uw eigen spel of op het zijne. Hij is volkomen gerechtigd om aan te nemen dat het doublet is gebaseerd op uw eigen spel en dit zou voor hem zeer gemakkelijk aanlei ding kunnen zijn om na net doublet over te nemen en te hoog te bieden. Wil dit nu zeggen, dat men bij doubleeren nooit mag rekenen op den partner Natuur lijk niet. Wanneer uw doublet gebaseerd is op eenige vaste tegenslagen en uw partner had een bod gedaan, dan moogt ge natuurlijk op hulp uit zijn spel rekenen. Welke hoofdeischen moet men nu stellen aan een spel om daarmee te kunnen doublee ren De te verwachten tegenslagen moeten ge vonden worden hoofdzakelijk in de geboden troef en op topkaarten in korte kleuren. Zou den toch uwe tegenslagen niet zijn gebaseerd o.a. op eenige slagen in troef, liefst achter den speler, dan is de kans zeer groot, dat uwe troeven worden uitgeslagen, en L en B ver der samen beschikken over 2 lange kleuren, welke door over en weer troeven worden vrij gemaakt. Dat uwe verdere slagen moeten bestaan uit topkaarten in korte kleuren is eveneens dui delijk, want zoudt gij rekenen op slagen uit lange kleuren, dan zult ge die als regel niet maken, omdat de spelers vóórdien renonce in die kleuren zullen hebben. Redoubleeren is als regel af te raden, aan gezien de te behalen winst veel te gering is tegenover de groote verliezen, welke daar te genover kunnen staan. Hoe hooger het bod, hoe geringer de kans op overslagen en hoe grooter de kans op downslagen. Bedenk dat wanneer gij juist aan het contract voldoet of 1 overslag maakt u dat boven het doublet slechts een voordeel geeft van 50 resp. 200 -f- de trektelling. Het meerdere nadeel bij 1 of 2 slagen down bezorgt u een extra nadeel van 100 resp. 300 punten. Als laatste punt zouden wij nu nog willen behandelen het uitkomen met de eerste kaart. Dit is werkelijk een vraagstuk op zich zelf en misschien wel het moeilijkste punt van het geheele spel. Het aantal gevallen, dat de winst of het verlies van het spel uitsluitend afhing van het uitkomen met de eerste kaart is ont zettend groot, zoodat hieraan zeker aandacht moet worden besteed. Na het uitkomen toch zit de speler in de 4e hand, en kan hij na eerst het spel van den blinde te hebben bekeken, rustig afwachten wat de derde hand zal doen. Ontegenzegge lijk is dit een groot voordeel voor den Leider, en dus moet er u alles aan gelegen zijn om met de eerste kaart zoo weinig mogelijk ge legenheid te geven het spel van zich zelf of zijn partner te bederven, en als het kan, eigen spel zoo weinig mogelijk aan den speler te verraden. Wij zouden als algemeenen stelregel zelfs voorop willen stellen, dat het uitkomen door de voorhand nooit als een invite mag wor den beschouwd. Nog al te veel wordt de oude whistregel ten deze toegepast. Bij het whistspel had men nu eenmaal geen andere middelen om den partner in te lichten, dan juist het inviteeren, doch by contractbridge is zooveel meer bekend, terwijl na het uitkomen met de eerste kaart de blin de open komt. Het is veel meer aan te beve len van deze gegevens gebruik te maken, dan te gaan inviteeren. Men ziet het niette min vaak gebeuren, en in de meeste gevallen met fataal gevolg. Bijv. Men inviteert op een aas. Dit is fout. omdat men op die wijze de tegenpartij als re gel den meest zekeren weg biedt om den heer te maken. Hoe vaak komt het niet voor, dat door de tegenpartij de heer sèc wordt ge maakt, of dat de heer alvast wordt gemaakt, en later in die kleur renonce, zoodat de aas in het geheel niet meer wordt gemaakt Inviteeren op een heer is meestal fout. Hoe vaak ziet ge het niet gebeuren, dat na invi teeren op een heer de aas in den blinde ligt en de vrouw bij den speler zit? Ook omge keerd komt het voor, nl. de vrouw in den blinde, welke wordt gemaakt en aas tweede bij den speler, zoodat de heer niet meer wordt gemaakt. Het uitkomen met een singelton is meestal verkeerd. Zeker het gelukt een enkele maal, dat de partner den aas heeft, en dat dan een troef je wordt gemaakt, doch veel vaker komt het voor, dat men door het uitkomen met een slingelton een lange kleur bij den speler vrij speelt, de enkele hooge kaart welke uw partner er in heeft doet afnemen en de tegen partij de lange kleur laat maken, nadat h\j de troeven heeft uitgespeeld. Maar wat dan wel, zult ge vragen. Ja, dat is werkelijk lastig, zooals wij reeds opmerkten, want meestal komt het uitkomen u op een slag te staan, zoodat het dus eisch is, dat ge zoo veilig mogelijk uitkomt. Hebt ge aas, heer van een kleur, kom dan met den heer uit. Wel is waar weet de speler dan dat ook de aas bij V zit, en kan hij daarvan gebruik maken, doch daar staat tegenover, dat ook uw partner over die wetenschap be schikt, waarvan hij soms heel mooi gebruik kan maken, om wanneer hij in een vork aan slag komt, u weer met dat aas aan slag te brengen, zoodat gij nogmaals naar de vork kunt spelen. Hebt ge heer, vrouw, boer, speel clan den heer voor, hebt ge vrouw, boer 10, speel dan de vrouw. Het kan soms aanbeveling verdie nen den heer voor te spelen, wanneer ge slechts over heer, vrouw beschikt zonder den boer. Weet ge weinig of niets van uw partner en hebt ge in enkele kleuren kaarten, waarvan gij hoopt, -dat ge ze zoudt kunnen maken, in viteer daarin dan niet, want de kans dat ge de slagen zult maken, wordt door het invi teeren veel geringer. Hebt ge bij die kiemen van een kleur enkele vuile kaarten zonder meer, dan verdient het aanbeveling een van die vuiltjes voor te trekken. Zeker ge hebt daarmee de kans kaarten van uw partner stuk te spelen, maar die kans loopt ge toch, wane te verwachten is, dat de speler dat zelf uit den blinde zal doen, zoodra hij daar aan slag is, maar gij behoudt ongetwijfeld het voordeel voorioopig uw eigen spel niet te bederven. Uitkomen in troef kan nadeelig zijn, doch vaak voordeelig. Wanneer ge werkelijk niet weet waarin ge moet uitkomen, en ge hebt bijv. aas kleintje van troef, vooral wanneer speler en blinde elkaar hebben gesteund in die kleur, dan is het vaak voordeelig troef aas voor te trekken en het kleintje na, want te verwachten is toch niet, dat ge meer maakt in troef dan dat aas, en ge bereikt dit voor deel, dat bij den blinde twee troeven ver dwijnen, welke anders misschien op renonce zouden worden gemaakt. Normaal inviteeren moogt ge feitelijk alleen, wanneer sans wordt gespeeld en dit geval moet het inviteeren als regel geschieden in de langste kleur, in de hoop, dat daarin eenige slagen worden vrij gemaakt. Wanneer hoog is geboden door de tegen partij, en uw partner heeft gedoubleerd, dan is het uitkomen als regel niet moeilijk. Dan is het echter zaak om niet met kleine kaarten te zitten peuteren. Speel dan gerust een aas voor, of van heer vrouw de heer. Dan moet het er om te doen zijn zoo vlug mogelijk eenige slagen tè maken of vrij te werken en dus uw partner die gedoubleerd heeft te doen zien, uit welke richting hij steun van u heeft te verwachten. Heeft uw partner geboden en meent gij met hem samen in de door hem of door u beiden genoemde kleur eenige slagen te kunnen ma ken, kom dan gerust in die kleur uit. Ver richt echter ook hierbij geen peuterwerk, en speel uw hoogste kaart voor. Uitkomen met aas kleintje kan ook dikwijls voordeel opleveren, dus aas voor en dan het kleintje. Echter is er alles voor te zeggen, om dit zoo mogelijk uit te stellen tot de blin de open komt. Hebt ge werkelijk niets beters, dan aas kleintje, speel het dan uit. Is niets van uw oartner bekend en heeft de blinde een boe5 gedaan, dat door den spe ler is overgenomen, dan kan het aanbeveling verdienen om in die kleur uit te komen. Er is natuurlijk soms het nadeel aan verbonden, dat ge hem, hetzij een vaste rentrant ont neemt, welke later beter zou kunnen worden gebruikt, soms zelfs de eenige, hetzij het wei nige wat hij heeft stuk speelt, doch nood breekt soms wet. Hadt gij geboden en heeft uw partner daar in niet gesteund, kom dan zeker niet uit met een kleine kaart van deze kleur. Gij kunt er immers vrij zeker van zijn, dat gij daarmee de tegenpartij aan een niet vaste slag helpt. Bovendien is het als inlichting voor uw part ner niet noodig, want hij weet wat gij gebo den hebt, en zoodra hij aan slag komt zal hij in die kleur wel naar u toe spelen. Hoewel wij als algemeene regel opmerkten, dat inviteeren met de eerste kaart meestal uit den booze is, hebben wij dit laatste punt nog eens speciaal vermeld, omdat men zoo heel vaak die fout maakt. Ga eens in uw herinne ring na hoe vaak het voorkwam, dat een speler uitkomt met een kleine kaart van een door hemzelf geboden kleur en gij zult er kennen, dat wij het recht hebben om op die fout nog eens speciaal de aandacht te ves tigen. Wij zijn nu aan het eind van onze alge meene beschouwingen, en wij hopen, dat u er iets aan hebt gehad. Wij weten, dat we hier en daar noodgedwongen wat taai moes ten zijn, want „grau ist alle theorie", maav wij zijn ons er ook van bewust, dat het niet zoozeer theorie was, die wij verkondigden, doch meer wenken, welke waren ontleend aan opgedane ervaring. Vanaf volgende week hopen wij ons meer bezig te houden met voorbeelden van ge speelde spellen en hopen daarbij menig inte ressant geval te kunnen geven. In dit stadium willen wij nog eens een beroep doen op le zeressen en lezers om interessante gevallen uit hun erv .ring aan ons mede te deelen ,of ter bespreking voor te leggen. Rectificatie. In de Bridgerubriek XIX van 9 Mei komen 2 storende fouten voor, welke ons tot recti ficatie roepen. In de 2e kolom onder punt b. te lezen .Heeft hij nu een eenzijdig spel dan is het voor hem de weg om op dat eenzijdige spel door te bieden enz." Inplaats van weg stond daar vraag. Aan het slot van de tweede kolom te lezen Tweede voorbeeld I opent met 1 harten, II past, III biedt 2 ruiten. Neem nu aan dat ge als IV in handen hebt (we zullen het voor beeld zoo sterk mogelijk maken) zoowel aas, vrouw vijfde van ruiten als van harten, dan moogt ge het 2 ruiten bod niet doubleeren, zelfs niet wanneer 2 ruiten het manchebod zou zijn, en ook zelfs niet wanneer uw part ner 1 schoppen of 2 klaveren had ge boden. De tegenpartij zal dan naar 2 har ten gaan en gij zit met uw troeven vóór de zijne, terwijl gij met niet gedoubleerde ruiten achter den speler zoudt zitten. voor slechts 17 ceeit per week met gratis verzekeringtegen ongelukken

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 9