m leoo 500 300 150 100 25 Nog een reden waarom Chief Whip de beste voor Uw gezondheid is EERSTE BLAD Stads-en Provincienieuws IDEALE ZUIVERHEID f VIRGINIA. No. 114 69e Jaargang 1931 nieuw BIJ0N5 TEAAft DE55in5 PBUZEn BIJ om ItJk Doon 92. UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 53-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 16 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR [iddelburgsche ipij v. Stoomvaart Geen wonder dat de zuiver heid van Chief Whip zoo beroemd is Elk Kilo tabak wordt volgens speciale me thodes gezuiverd, teneinde alle stof en zanddeeltjes te verwijderen. Kortom geen middel wordt onbe proefd gelaten o.m zeker te zijn van de zuiverheid der tabak die gebruikt wordt voor Uw i ten. :rdam'_ INTEN: I, Walstraat 93 lieuwstraat B 62 J EETI5 Mei 16 18 ,19 121 122 26 8 8 I VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine advertenties betreffende Huur en Verhuur,Koop en Verkoop, Dienstaanbiedingen en-Aanvragen van 1—5 regels 75 ct., iedere regel meer 15 ct. De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 4 bladen INGELEVERDE GELDIGE LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Vlissingen maakt bekend, dat van alle hoofdstembureaux de mededee- llng is ontvangen, -welke geldige lijsten van candidaten voor die verkiezing zijn ingele gerd. Herinnerd wordt, dat binnen vier dagen na heden de gemachtigden der onderteekenaars van lijsten deze tot een groep kunnen verbin den door een daartoe strekkende gemeenschap pelijke verklaring schriftelijk bij het centraal stembureau in te leveren. Formulieren voor deze verklaringen zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Op Vrijdag 22 Mei a.s., des namiddags 2 uur, zal het centraal stembureau in het ge meentehuis een voor de kiezers toegankelijke zitting houden, teneinde de lijsten te num meren in de volgorde door het lot aange wezen. Vlissingen, 16 Mei 1931. De Voorzitter voornoemd, M. LAERNOES, L.B. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor tie OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burg. en Weth. van Vlissingen maken' bekend, dat vanaf Maandag 11 Mei tot en met Zaterdag 23 Me! e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen ter gemeente-se- I cretarie le Afdeeling (Kamer 7) iederen verkdag van 912>/2 uur en van 25% uur (Zaterdags alleen van 912 >4 uur.) Het nieuwe schooljaar begint 18 Augustus 1931. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór of op 18 Februari 1931 vyf jaar zijn Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje,* worden verzocht dit by de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 16 Mei 1931. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. I middelbare leeftijd, bn als IHOUDSTER. Ittets L. L., Bureau Int". RD1EP1NGSHUIS Iraagd. Brieven met lrijs en waar gelegen, \r. „Vliss. Courant'. LEERDE KAMERS of zonder pension, lileerde Bei-Etage, [jdinghal „Vliss. Crt. ))OP 2 KETEN M., uitneembaar, ett 2.50 M. ,ilM <eersluis 7, J. VAN |o. liddelburg-Rotterdanl mgelegen plaatsen VAN PASSAGIERS, 1REN EN VEE v.Midd. v Roti. v.m.unr vm.uuf 9 8 BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de OPENBARE U.L.O. SCHOOL. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat vanaf Maandag 11 Mei tot en met Zaterdag 23 Mei e.k. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare school voor uitgebreid lager onder lijs, ter gemeente-secretarie, le Afdeeling (Kamer 7) iederen werkdag van 9—12 >4 en van 2—514 uur Cs Zaterdags alleen van 9— 12|4 uur). Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwys, benevens in de drie moderne talen, wiskunde en handels kennis. De school leidt op voor de diploma's A en B der Vereeniging voor M.U.L.O. Zij, die in het bezit zijn van een trouw boekje, worden verzocht dit by de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 16 Mei 1931. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Itiën te bekomen: tsj.v. Transport- en Exp» t. Erven G. VOS, Teler- -52018. (B. EENHOORN, Tel. 153 pOSTERHOTJT, Tel. K, Telef. 101, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen gelet op art. 12 der Drankwet, doen te we ten, dat by hen is ingekomen een verzoek schrift van Adrianus Dons, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in ds benedenvoorlocaliteit van het perceel Beurs plein nr. 5 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het verleenen gevraagde vergunning kunnen worden ^gewacht by Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 16 Mei 1931. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, LB. De Secretaris, F. BISSCHOP. VLISSINGEN, 16 MEI. 40-Jarig bestaan Geref. School. Gisterenavond werd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Vereeniging voor Bijz. Lager Onderwys op Geref. grondslag alhier, in de Geref. Kerk een feestelijke by- eenkomst gehouden. Het podium der kerk was met palmen feestelijk versierd. De kerk was goed bezet. De voorzitter der schoolvereeniging, de heer G. van de Putte, opende met het laten zingen van Psalm 1181, waarna hij las Psalm 150 en voorging in gebed. In zijn openingswoord bracht spreker dank aan God, die het Christelijk onderwys tot hier toe gebracht heeft, In 1880 waren er nog slechts enkele Christelijke scholen. In 1890 gingen de Chr. Geref. en Nederduitsch Geref. Kerken zelf tot stichting van scholen over, hetgeen echter met veel moeilijkheden ge paard ging, vooral wat de financiën betreft en tevens de keuze van een terrein om een geschikte school te bouwen. Toen kreeg men de beschikking over het huis aan de Nieuw- straat. Tot hoofd dezer school werd benoemd de heer J. Baarschers, die met 123 leerlingen begon. De school breidde zich steeds uit, al moesten vele jaren van harden strijd worden doorgemaakt. Maar dank zij Gods zegen is zy uitgebreid tot een school met meer dan 300 leerlingen en 8 onderwijzers, die zich met heel hun ziel in het belang der kinderen en van 't Christ, onderwys aan hun taak geven. Spreker brengt dank aan de heer C. Wit, inspecteur, van het lager onderwys te Mid delburg, den heer G. van Westen, wethouder van onderwijs en den heer P. G. Laernc^s, wethouder van fihanciën, voor hun tegen woordigheid. Hierna zong de Chr. zangvereeniging „Ho sanna" de liederen „Wilt heden nu treden" en „De Heer is mijn Herder", waarna door prof. dr. J. Waterink van Amsterdam de feestrede werd uitgesproken. Spreker had tot onderwerp gekozen „Feest in de Vryheid'. Spreker begon met er op te wijzen, dat wanneer we feestvieren, wij ook een doel moeten hebben en iemand waar we onze vreugde bij kunnen uiten en allereerst zullen wy dank brengen aan God, die ons hier bij een heeft gebracht, en 40 jaar ons getrouw is geweest. Met onze Calvinistische beginselen zullen wy steeds onze school hooghouden en zullen wy strijden om ze in onze handen te houden, indien men ze ons afhandig wil maken. Wy mogen ons feest vieren in de vryheid, hoewel ons steeds banden blijven binden, maar die hebben wy noodig, want deze hoo ien bij ons wezen. Bij de huidige constellatie kan de openbare school niet vrij zyn, maar wy hebben onze Christelijke school vanaf het begin harer oprichting, 1 Mei 1880, reeds vrij gemaakt. De gevaren zijn niet uitgebleven en spre ker denkt aan den schoolstrijd, maar onze school kwam er steeds gelouterd uit. In 1878 kwam de eerste verlossing en daar na kregen wy steeds meer vryheid en de ja ren van 1890—1905 zyn een tijd van hoog spanning geweest, waarin geworsteld en ge streden is en wij mogen in ootmoedigheid trotsch zyn op die mannen en vrouwen, die zich daarvoor hebben opgeofferd. Ook als wij er aan denken wat wy tegenwoordig nog te kort hebben, moeten wij nog steeds dank baar zijn, als we de toestanden beschouwen van hen die ons in die 40 jaar zijn voor gegaan. Ter afwisseling zong „Hosanna" „Scheem- ring" en „Alzoo lief heeft God de wereld ge had", waarna prof. Waterink zyn rede ver- volgdé. Spreker bezag de scholen zooals zij moeten zijn, willen zy tot haar recht komen. Do school dient niet om de wetenschap te beoefenen. Vanzelfsprekend is zy een opvoe dingsinstituut, maar dat is niet haar eerste doel. Haar taak is is om de volkscultuur over te dragen en in hoogeren zin de Christelijke cultuur. De cultuur is een tot uiting brengen der natuur en de aanwezige la-achten hebben tot taak deze naar buiten te brengen. De kinderen van een Christelijke school worden opgevoed op een Christelijke basis en zoo klaar gemaakt voor het „groote" leven. De school heeft een machtigen invloed op geheel het volk. Zoo vormen de scholen de schakel tusschen verleden en toekomst en is het een geweldig werk van 40 lange jaren dat achter ons ligt. Maar het steunt in de fundamenten Gods en er is een geslacht geweest, dat de beginselen van het Christelijk onderwijs ver der heeft gebracht. In de laatste jaren komen machten opzet ten, veel sterker dan het slappe liberalisme van voorheen, die ook onze scholen aan wil len tasten. Machten zooals uit Rusland, die ons willen overrompelen. CHIEF whip ARDATH LONDON Maar wij blijven pal staan tegenover hen die het wezen van onze school willen aan tasten. Over de geheele wereld ziet spreker het beginsel wegzakken. Men kent het niet meer en er wordt niet meer mee gerekend en niet zonder zorg ziet spreker de toekomst te gemoet. Maar wij zullen blijven bewaken het pand dat God ons heeft toevertrouwd, dat we door alle tijden zullen bewaren als wy in het ge loof blijven staan. Tot slot werd door de zangvereeniging nog gezongen „Het Geuzenvendel" en „Midder nacht", waarna de voorzitter hartelijk dank bracht aan prof. dr. Waterink voor zijn be zielende rede. Ook bracht spreker dank aan „Hosanna", dat dezen avond met haar mooi- en zang opluisterde. Na gezamenlijk zingen van Psalm 115 6 en 7, eindigde prof. Waterink met dank gebed. Na afloop dezer bijeenkomst bleef het be stuur der school met het onderwijzend perso neel en enkele genoodigden nog eenigen tijd bijeen, en werd nog door enkelen het woord gevoerd. Alhambra-Theatcr. Het schandaal om Eva. De paria's van de woestijn. Twee films in twee zeer verscheiden, doch uitermate goed weergegeven en gespeelde milieu's. Skandal um Eva is werkelijk een alleraar digste film Nu ja, aan 't eind weten de makers den lust niet te bedwingen, iets te veel te chargeeren en is de keus van speler voor den verloofden minister een beetje zwak. Doch dit zijn kleinigheden en de kari katuur ietwat dik er op te leggen, is overi gens een menschelijke fout. Henny Porten's eerste talkie is een bijzonder prettig en gees tig blijspel, prima van geluidstechniek en duidelijk te verstaan. De overmaat van humor vergoedt het eventueel te veel aan sentiment in den beginne. „De Tijger van Berlijn", de beste detectivefilm, „Liefdesparade", de beste operettefilm, „Westfront 1918", de meest realistische oorlogsfilm en „Schandaal om Eva" het beste blijspel. Het gegeven, waarop tooneelstuk en film zijn gebaseerd, bezit een zekere oorspronke lijkheid, die niet zoozeer bestaat uit het feit, dat een minister ergens ten plattelande een buitenechtelijk geboren zoontje laat groot brengen bij een braven schoenlapper, dan wel uit de houding van zijn verloofde, die dit kind in het geheim weghaalt.... en het voor haar eigen laat doorgaan, tot ontstel tenis van den vader, die niet weet, hoe zijn zoon er uit ziet en regelrecht in de val loopt, die zijn verloofde voor hem heeft opgezet, en tot ontzetting van de geheele provinciestad, die het een schandaaK!) vindt, doch niet kan vermoeden, dat de would-be-moeder in haar vuistje lacht. Pabst, all-round regisseur van de bovenste plank, haalt uit het stuk veel meer dan erin zit. Als Henny Porten het, liedje zingt van de spin, die de vlieg ten hu welijk vroeg, denken we waarempel 'n oogen- blik, bij de dwaze geschiedenis van een heel deftig, verloofd paartje en een vierjarig kind het kind.... dat is nu juist de moeilyk- heid dat wij naar een drama gaan. Hoe leuk zijn overigens die Duitsche liedjes met hun refrein, gemoedelijkheid en sfeer. Met al onze schoolschheid en schooltjes missen wij dan toch maar veel. „Wir bleiben fest und treu", wie dit eenmaal proefde, verlangt dan meer. Het hoogtepunt in de film, als men dit hoogtepunt wil vaststellen naar gelang der verschillende uitbarstingen van hilariteit, is een scènetje, waarin een pot augurken, een paar aarzelende handen, en een houten dek seltje „spelen" en het er om gaat, wat ster ker zal zijn de angst van den professor of de kruidige geur van de azijn. Zulk een ta fereeltje is een genot, dat het tooneel niet kan geven, om nog niet te spreken van de gelaatsmimieken, die hier, vele mal^i ver groot, de angsten en verontwaardigingen der kleine burgermenschen overbrengen. Zoo zie men ook die lange rijen gechockeer- de wandelaars in het park, of de wijze, waar op de minister om den bal heenloopt, waar mee zyn eigen jongen speelt. Zijn zoon, dien hij, en met. hem de heele provinciestad, houdis voor het kind van Eva en Emilio, den wor- stelaar. En dat heerlijke opbiechten der1 jeugdzonden van die degelijke leeraarsstaf. „Wie uwer zonder zonden is Een aller-amusantste typeering en echt! plezierige film, waar men een fijn vreugdïg uurtje aan beleeft. Voor de pauze „De paria's der woestijn", een buitengewoon heldere en prachtig opge-i nomen rolprent. De geschiedenis opent metl een bankroof in de Far West en grijpt dade lijk by den aanvang. In een wilde vlucht ontsnappen de drie roovers, doch om den. weg-terug in te slaan in een boetetocht ter redding van een jong menschenleven. De verschroeiende adem der woestijn, de zand- geesel en de uitdrogende dorst brengt stub voor stuk den dood aan de uitgeworpenen, doch hun mannenwoord houden zy. De woestijnvegetatie, de dorheid, eenzaamheid! en ruige wildheid der kalkrotsen is magni fiek weergegeven. Het spel der outcast is sober en typeerend. In dit genre wel een ge troffen film, zoodat beide nummers een pro gram bieden, dat alleszins een bezoek waard is. „Luxor"-theater. De man die lacht. Tingel-Tangel. Na een aantrekkelijk voorprogram, waarin een journaal van eigen bodem niet ontbreekt, gaat als eerste hoofdfilm een verhaal uit de wereld van den dans. De inhoud heeft niet veel om het lijf, De pedante Eddie Kehoa dankt zijn succes aan zijn partnerin Rita Ca rey als hy deze verloren heeft wordt zijn! dansen met een andere slecht genoemd, waarin Rita, die op hem verkikkerd is, ge- reede aanleiding vindt om hem te helpen. Dit brengt beiden, behalve een reuzen succes, bo vendien een vereeniging voor goed. Mijlen ver boven deze film steekt het twee de hoofdnummer uit. De ons onbekende re gisseur van deze Universal wist een boeiende rolprent daar te stellen, welke van begin tot eind vol spanning gevolgd wordt. Conradt Veidt, in de titelrol van het vermaarde werb

Vlissingse Courant | 1931 | | pagina 1